PDA

Zobacz pełną wersję : Kopiec filtracyjny - przydomowa oczyszczalnia



Majka
30-01-2002, 12:52
Czy ktoś wie jak duży ma to być kopiec, jaka wysokość, szerokość, długość / ile większe od drenazy/, z czego zrobiony / zwykła ziemia? Moze ktoś juz rozgryzał ten problem. Dla nie wtajemniczonych - wysoki poziom wód gruntowych, więc odpada standartowa procedura, a szczelne szambo trzeba opróżniać co 2 tygodnie. Czekam niecierpliwie. Majka

30-01-2002, 21:52
1.pozim wody grunowej = h
2.odległość drenazu od wody gruntowej >1,5m (po zdjeciu humusu)
3.nasyp nad drenażem ~1m (niektórzy podają 0,7m bo ścieki ponoć łatwo nie zamarzaja)
4.stąd min nasyp pod rury =1,5-h
5.Nasyp razem = 1,5-h+1
Np poziom wody gruntowej 0,7m to nasyp=1,5-0,7+1=1,8m

Majka
31-01-2002, 11:06
Dzięki za informację. Firma w Krakowie oferuje mi zrobienie na 6 osób/3m3/ - 5500,-materiał /wszystkie elementy , łacznie z piachem i zwirem/ i 1500zł robocizna /jak ja daję koparkę/. Sądzicie, ze to jest dobra oferta?

31-01-2002, 15:53
Tak się składa że pracuję naukowo i zajmuję się właśnie oczyszczalniami ścieków. Z tego co wiem nazwanie oczyszczalnią ścieków tego co chce pani zbudować jest nieporozumieniem. Jesli pobiera pani wodę z wód gruntowych( studni) z własnej działki lub jej okolicy to stanowczo odradzam instalowanie tego rodzaju"oczyszczalni". No chyba że ktoś lubi pic to co wylewa jako ścieki. Coraz częściej skuteczność oczyszczalni typu filtrów gruntowych lub drenazy rozsaczających jest poddawana pod wątpliwość. Należy się spodziewać w najbliższych latach zmiany regulacji prawnych na ten temat.
Odradzam stanowczo.
Może warto się zainteresować inną metodą oczyszczania przydomowego.

14-02-2002, 13:49
Majka, podaj maila to prześlę Ci materiały. Mam od roku podobną oczyszczalnię, ale izolowaną od gruntu.

krzysztofh
14-02-2002, 14:18
Jeżeli to możliwe poprosze o informacje nt. szczelnej oczyszczalni. Jaka jest graniczna wielkość działki przy, której można taka wybudować, aby być w zgodzie z prawem?
[email protected]

Majka
14-02-2002, 14:47
Do anonimowego , przyślij mi na privie matriały albo kontakt. Podam Ci z chęcią mojego meila ale nie na ogólnym forum. Wyjasnienia dla naukowca. Nie mam studni i nie bedę pic scieków, a jeżeli nie podobają się przydomowe oczyszczalnie ścieków trzeba protestować w ochronie srodowiska, która uważa,że jest to lepsze niż szambo.

JAN069
14-02-2002, 15:45
Myślę Anonimowy, że te materiały to mógłbyś wrzucić także na forum.
Jak i inni jestem zainteresowany w temacie, więc myślę, że możesz podzielić się swoim uwagami na temat oczyszczalni w bardziej szczegółowej formie.
Pozdrawiam.

Jacek_O
14-02-2002, 16:27
Dołączam do poprzednika. Też stoję przed wyborem przydomowej oczyszczalni. Do Anonima: Jeżeli jednak nie chcesz pisać na forum czekam na maila. Z CIEKAWOŚCIĄ !!!

15-02-2002, 15:39
jak znajdę wolną chwilę napiszę

Foxal
03-07-2002, 02:29
Anonimowy może znajdziesz tą wolną chwilę? To ważny temat
Pozdrawiam

kangur
03-07-2002, 13:57
Proponuję jeszcze zerknąć tutaj:
http://www.telrud.pl/telrud/oczyszczalnie_sciekow_t_os.htm
Osobiście tego nie sprawdzałem, ale rzecz wygląda interesująco. Nie musi być tutaj drenów rozsączających, a wodę można odpompować np. do rowu (i to legalnie!). A może ktoś z Was ma u siebie coś takiego. Ciekaw jestem jak to się sprawdza...

ekodom
04-07-2002, 13:37
Mam u siebie zamontowane podobne cudeńko. Pytania prosze kierować do mnie osobiście.

Maco
04-07-2002, 16:25
Najchętniej to bym zopbaczył taką instalację na żywo.
Sprawa zapachu i naocznej oceny czystości oczyszczonej wody jest tu bardzo ważna...

mlody
04-07-2002, 17:58
Anonimowy też jestem zainteresowany taką instalacją przydomową. Jak możesz to daj jakieś namiary, albo przelej to wszystko na forum.

Foxal
04-07-2002, 20:43
Ekodom ile takie cudo kosztuje i ile kosztuje jego eksploatacja?
Ze schematu nie kumam co to za recyrkulacja wymuszona pompą mamutową. Co to za pompa? Czy to znaczy że są dwie? Do ścieków osobno i do recyrkulacji osobno? Do tego nie łapię jak dmuchawa ma napędzać pompe do recyrkulacji. Ekodom napisz jak to działa. Czuję, że budzi się we mnie Makgajwer. Może nie kopiowanie samego ustrojstwa, ale tak kombinuję jak by to zastosować w szambie dwukomorowym. Podczyszczone ścieki lu na ogródek, a gęsty osad wybierany raz na rok :smile:. Już mi się papa śmieje.
Co Wy na to drodzy forumowicze?

Maco
04-07-2002, 20:45
Mi się też papa śmieje. Ale nie wiem co to śmiech ... :smile:
Na razie .. :wink:

ekodom
06-07-2002, 19:51
Moja oczyszcalnia nie jest tak skomplikowana jak Telrud. Również koszt jej miesięcznej eksploatacji jest znacznie niższy, gdyż wynosi tylko 10 PLN.