PDA

Zobacz pełną wersję : Ściany z ceramiki - 3/2006



lazik
16-02-2006, 17:16
Głównie chodzi mi o zestawienie tabelaryczne. W nim ujęte są współczynniki U i gamma. Jeżeli do lambda nie mam zastrzeżeń to do U niestety tak. W artykule czytamy między innymi o różnicach między U a lambda i wychodzi że U jest wyliczana (najczęściej) dla muru a nie dla pustaka co jest oczywiście przeciwieństwem wyliczeń lambda.
Mój problem wynika z tego: po co jest umieszczane takie zestawienie dla U jeżeli ściana dla wyliczeń nie jest standaryzowana? Przez takie umieszczenie informacji można tylko zgłupieć lub wprowadzić kogoś w błąd. Np. pare kuriozów:
- U-220 Hadykówka - U=0,40
- ZMS U-220 Bielowice - U=0,74

- ZMS 288x188x220 Markowicze - U=0,20
- Max Plecewice - U=1,01

Czy jest sens takich publikacji? Może mamy tak znaczne różnice ze względu na jakość produkcji danej cegielni?

Redakcja
17-02-2006, 14:16
Od Redakcji:
Duże różnice wartości współczynników między wyrobami różnych producentów nie wynikają z jakości produkcji czy jakości wyrobów, lecz z możliwości jakie daje złoże gliny i technologia produkcji pustaków.
W tabelach zamieściliśmy dane, którymi dysponują producenci. Niestety nie wszyscy mogli podać w jednakowy sposób parametry cieplne. Niektórzy znają tylko współczynnik "lambda" charakteryzujący materiał. Ci, którzy dysponowali badaniami współczynnika U, podali jego wartość dla ściany grubości pustaka.

lazik
17-02-2006, 14:44
Ci, którzy dysponowali badaniami współczynnika U, podali jego wartość dla ściany grubości pustaka.
Czy mam przez to rozumieć, iż podane w tabeli np współczynniki U dla Markowicz i Plecewic dotyczą ściany o grubości pustaka a nie jakiejś hipotetycznej ściany? Poprostu występuje pewne zamieszanie ze względu, że moim zdaniem raz jest to współczynnik dla ściany o grubości pustaka a raz jest to dla niewiadomo jakiej ściany (z dociepleniem czy nie wiem z czym jeszcze). Jakby U=20 dla ZMS 288x188x220 z Markowicz było prawdą dla ściany o grubości 288mm to przy 43,78 zł/m2 chyba wszyscy budowaliby jednowarstwówki z tego produktu a o dociepleniu możnaby zapomnieć.
Proszę spojrzeć na stronę 102-103 i zestawienie 126-254 zł/m3 za pustaki Max

jeżyk
18-02-2006, 17:16
To nam sie forumowicze rozbrykali :lol: Ale to dobrze, czlowiek (Redakcja) uczy się na błędach :lol: Po niefortunnym zdjęciu naczynia wzbiorczewgo w marcowym numerze mamy cały artykuł poswięcony temu tematowi (jeszcze nie czytałem)
Kochana redakcjo wystarczy wejść na stronę Hadykówki i widać, że podany jest tam współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) a nie jak podajecie wsp. przenikania ciepłu U, jezeli chodzi o Markowicze to co prawda nie znalazłem na ich stronie wsp. przewodzenia ciepła, ale podają przykład sciany 3W ZSM288x188x220/ 12 styro/cegła osłonowa chyba 6cm i dla takiej przegrody U=0.26 W/m2K, tak więc U=0.20 dla muru 1W mija sie z prawdą. Kiedyś zadzwoniłem do redaktor naczelnej pewnego miesięcznika o ....energii, bo podano tam, że czas zwrotu instalacji solarnej wynosi 4 do 5lat (o ile dobrze pamietam)> Gdy zapytałem skąd te wyliczenia i jak to policzono, pani redaktor powiedziała mi, że tak twierdzi pan Henio, a on kolektory produkuje, to wie. :lol:

smartcat
21-02-2006, 14:29
Kiedyś zadzwoniłem do redaktor naczelnej pewnego miesięcznika o ....energii, bo podano tam, że czas zwrotu instalacji solarnej wynosi 4 do 5lat (o ile dobrze pamietam)> Gdy zapytałem skąd te wyliczenia i jak to policzono, pani redaktor powiedziała mi, że tak twierdzi pan Henio, a on kolektory produkuje, to wie. :lol:

:D :D :D spadłem ze śmiechu z krzesła jak to przeczytałem :D :D :D