PDA

Zobacz pełną wersję : tani rekuperator :-)



Kelus
16-02-2006, 17:25
Nie wiem czy ktoś wpadł na ten pomysł. Ale gdyby nie to wam go przedstawię.

Od dwóch tygodni przypatruję się bacznie waszym rozważaniom na różne tematy i dzięki temu dowiedziałem się o domach więcej niż przez całe swoje życie.

Jest szereg miejsc w których domy tracą ciepło i tak sobie myślałem jak je tanio odzyskać. Oczywiście sklepowe rekuperatowy są drogie same w sobie jak i w eksploatacji. Wiem że będę miał kocioł na eko-groszek i wiem że czopuch tego kotła będzie praktycznie wiecznie gorący. Wymyśliłem sobie że czopuch użebruję jak radiatory chłodzące procesory w komputerach i szczelnie to obuduję. Żeberka będą miały wysokość ok. 2 cm w rozstawie co 2 mm. To jest wykonalne dzięki spoinom pachwinowym jednostronnym. Powietrze wychodzące z GWC rurowego przepuszczę przez ten „radiator” i poprowadzę DGP do pokoików.

Oczywiście to wszystko pomysł i tak do końca to nie jest to sprawdzone. Muszę to przekonsultować z osobami mającymi kotły na paliwa stałe. Kiedyś słyszałem że czopuch w tych kotłach ma tak wysoką temperaturę że nie można go dotknąć. Jeśli jest tak gorący to czemu nie zabrać mu trochę tego ciepła 8)

jabko
16-02-2006, 18:54
Kiedyś słyszałem że czopuch w tych kotłach ma tak wysoką temperaturę że nie można go dotknąć. Jeśli jest tak gorący to czemu nie zabrać mu trochę tego ciepła

Rzec by można "Genialne" !!

Ale może zastanów się skąd weźmie się "ciepło" w twoich żeberkach i rurkach. Czyli co się wtedy stanie z temperaturą spalin.
I czy czasem zamiast blisko 200 stopni w kominie nie będą czasem miały 100 stopni.
A co się dzieje jak spaliny są "zimne" to już poszukaj i poczytaj.

Pomijając szereg kwestii zaoszczędzisz 20zł / miesiąc a po jednej zimie będziesz budował nowy komin.
O ile wytrzyma całazimę :roll:

eRaf
16-02-2006, 21:24
Cze
Fajny pomysł, toć to może być "klasyczne" DGP tylko zamiast kominka jest piec. Pytanko co to są "spoiny pachwinowe jednostronne" - pls opisz cóż to takiego i gdzie można stosować. Temperatura spalin w kominie rzeczywiście może spaść ale przecież są na to gotowe rozwiązania, np. komin z bardziej trwałych materiałów, klasyczny ceglany może być ryzykowny, no ale niech fachowcy się tu najlepiej wypowiedzą.
Ciekawe jak rozwinie się ten wątek, czekam na pomysły usprawniające Twoje Kelus rozwiązanie.
Pzdr

Kelus
17-02-2006, 11:07
jabko... nie sądzę żeby spaliny schłodziły się na odcinku 60 cm aż do takiej niskiej temperatury. Poza tym ja będę miał komin systemowy... jeszcze nie wiem jaki bo jestem w trakcie studiowania postów :-) Czy aż taka oszczędność będzie czy tylko taka tego nie wiem. Skąd ty masz takie dane? Przez komin tracimy najwięcej ciepła w domu. Ja to ciepło chcę wykorzystać.

Chcę też dodać że to tylko pomysł który muszę przedyskutować z fachowcami i właścicielami kotłów na paliwo stałe. Ja nie miałem nic wspólnego z takimi kotłami bo całe życie mieszkałem w bloku w cieplarnianych warunkach. Niebawem wkopuję kamień węgielny na działce i ruszam z budową. Chcę rozwiązać szereg problemów na 'desce kreślarskiej' a nie na budowie. Między innymi utrzymanie ciepła w domu jak najniższym kosztem.

eRaf... by temperatura właściwie się przenosiła na żeberka muszą one być trwale połączona z czopuchem. Najlepszym zespoleniem będzie spaw. Przy tak gęstym użebrowaniu spawanie będzie możliwe tylko z jednej strony. Spoina pachwinowa to spaw łączący dwie blachy ułożone prostopadle do siebie na styk.

m.dworek
17-02-2006, 11:17
to co proponujesz to nic innego jak kondensat na paliwo stale ;)
czemu nie?
tylko zadbac o ciag bedziesz musial ;)

Kelus
17-02-2006, 11:26
w domu będzie panowało nadciśnienie. Powietrze z GWC będzie pchane przez wentylator. Tlenem do spalania w kotle będzie zużyte powietrze

m.dworek
17-02-2006, 11:29
w domu będzie panowało nadciśnienie. Powietrze z GWC będzie pchane przez wentylator. Tlenem do spalania w kotle będzie zużyte powietrze
wszystko fajnei tylko zanim zaczniesz cos kominowac skonsultuj to z kominiarzem, albo z znawcami tematu komina- a takich tu na forum nie brakuje ;)

Kelus
17-02-2006, 12:00
no właśnie potrzebny mi jest ktoś taki bo w jednym kominie chcę umieścić dwa kanały wentylacyjne, jeden od kotła na groszek i jeden od rzadko używanego kominka (pełniącego także rolę REKU). Komin w części parterowej będzie na zewnątrz, a w części poddasza wewnątrz.
Zastanawia mnie jak będzie pracował taki komin... hmm. :roll:

Kelus
17-02-2006, 12:00
no właśnie potrzebny mi jest ktoś taki bo w jednym kominie chcę umieścić dwa kanały wentylacyjne, jeden od kotła na groszek i jeden od rzadko używanego kominka (pełniącego także rolę REKU). Komin w części parterowej będzie na zewnątrz, a w części poddasza wewnątrz.
Zastanawia mnie jak będzie pracował taki komin... hmm. :roll: