PDA

Zobacz pełną wersję : SCHODY - jakie sa wygodne, jakich nie polecacie



18-02-2006, 09:24
witam
mam problem ze schodami. Proszę poradzcie, jakie zrobić, aby były wygodne i ładne, a jakich zdecydowanie nie polecacie. ja wiem tylko tyle, ze nie chce zabiegowych, a takie sa własnie w projekcie. Architekt tak mi to przerabia, ze nie bardzo mi to odpowiada.
podzielcie sie swoimi doświadczeniami
pozdr

MARIO345
18-02-2006, 11:29
widzę ,że kolejny twój wątek o tym samym czyli o schodach , czy nie czytasz odpowiedzi?

jeśli chodzi o schody to najwygodniejsze są schody jednobiegowe bez zabiegu ( bez zakrętu). Zasada jest taka ,że im więcej miejsca poświęcimy dla schodów tym wygodniejsze one będą.
U Ciebie w alabastrze są schody zabiegowe które zakręcają w lewo o 180 stopni. Można je wykonać jako zabiegowe lub ze spocznikiem ( ewentualnie dwoma). Schody zabiegowe zajmą o około 1,5 - 2 m2( nawet 3m2) powierzchni mniej, niż schody ze spocznikiem. Generalnie są to dwa rozwiązania, właściwie jedyne dwa rozwiązania, do zastosowania w alabastrze. Napisz proszę z jakich powodów nie chcesz schodów zabiegowych. Schody zabiegowe dużo łatwiej "formować" ( schody gięte), aranżować do stylu wnętrza.

18-02-2006, 13:34
mario345
nie chcę zabiegowych, bo mam takie w tej chwili i są bardzo niewygodne. Jest też problem z wnoszeniem większych gabarytowo rzeczy, np. mebli. Ostatnio kanapę oddawaliśmy do sklepu, bo nie udało się jej wnieść na górę.
Do Alabastra ktos zaproponował z podwojnym spocznikiem, nawet rozrysował, ale (w wersji lustrzanego odbicia!)
1/ pierwszy stopien na dole ,,wystaje" do przodu przed linię ściany, więc na pewno będzie przeszkadzal
2/ bieg tych schodów zaczyna się na dole od strony salonu, a gora idzie po scianie pokoju (podobno konstrukcyjnie inaczej się tego nie da rozwiązać) chyba ze zabudować jako klatke schodowa
3/ ja nigdy nie widziałam tego typu schodow w realu i nie umiem sobie ich wyobrazic,. Chyba lepiej wyglądałyby, gdyby zaczynały sie od strony ściany pokoju, a konczyły na gorze ale po prawej str. przy salonie.
4/schody te sa szersze niz dłuzsze i zmienia się tez pokoik, albo wejscie do niego jest kiszkowate, albo trzeba powiększyc pokoj, czyli caly dom rowniez, a nie bardzo chciałabym powiększac
4/ dlatego prosiłam o zdjęcia, może łatwiej byłoby mi to wszystko sobie poukładać

kze
18-02-2006, 14:06
Schody w zasadzie powinny mieć minimum 80cm (efektywnej szerokości), lepiej 90cm (tak będzie u mnie tzn. schody mają 100cm, ale odchodzi kawałek na poręcz), a 100-120 to szerokość przy której 2 osoby (nawet ciut teższe) mogą wyminąć się.
Bezpieczniejsze (dla dzieci i osób starszych) są schody dwu lub trzy biegowe (ewentualnie jednobiegoe). Zabiegowe, kacze, marynarskie itp są mniej funkcjonalne (patrz. meble) i mniej funkcjonalne do chodzenia.
Schody są bardzo ważne, bo dużo z nich się korzysta, a często problem schodów bagatelizuje się.

18-02-2006, 14:15
mario345 napisal


widzę ,że kolejny twój wątek o tym samym czyli o schodach , czy nie czytasz odpowiedzi?
Rzeczywiście nie przeczytałam Twojej odpowiedzi. Zdawało mi się, że śledzę uważnie interesujące mnie tematy, ale jest ich kilka i nie siedzę bez przerwy przy komputerze, tylko ,,doskakuję' między odkurzaniem a gotowaniem itp. ciekawe zajęcia ,,wolnej soboty", więc się nie złość.
Mam rzuty alabastra jako jpg, ale nie umiem ich wkleić, więc jesli podasz maila, to mogę je przesłać,

Witos
18-02-2006, 15:21
Prosty wzór na schody

2h + s = 60-65cm
gdzie
h- wysokość stopnia
s - długość stopnia

Mając projekt i wysokość łatwo mozna sprawdzić na co jest szansa.
Ogólnie polecam ze spocznikiem.

MARIO345
18-02-2006, 16:04
rzuty potrzebne z wymiarami, na stronie która podałaś są rzuty ale niestety nie ma wymiarów , spróbuję znależć jakieś zdjęcia to wkleję
mail [email protected]
pozdrawiam i się już nie złoszczę

18-02-2006, 17:21
mario345 przeslalam ci rzuty z wymiarami na priv
pozdr

kze
20-02-2006, 09:25
Prosty wzór na schody

2h + s = 60-65cm
gdzie
h- wysokość stopnia
s - długość stopnia

Mając projekt i wysokość łatwo mozna sprawdzić na co jest szansa.
Ogólnie polecam ze spocznikiem.
Jest to chyba dosyć ogólny wzór..
Generalnie to polecam długość stopnia 26-28cm, a wysokośc 17-18cm. Schody powinny być przede wszystkim funkcjonalne.
Bawiąc sie tym wzorem można podstawić np. h=21cm, s=19. Wtedy 2*21+19=61. Wydaje sie, że schody sa OK, ale wg mnie są bardzo strome i cała stopa normalnego człowiek nie zmieści sie na stopniu.. :-?