PDA

Zobacz pełną wersję : elektryczne kable grzewcze contra mata elektryczna



tcic
03-02-2003, 22:06
Czy ma ktos zastosowane ktores rozwiazanie ?
Jakie sa wady i zalety?
Ktore jest warte polecenia (najchetniej z doswiadczenia).
Mysle o lazience.

U mnie psadzki jeszcze nie wylane. Pozostalo ok. 6 cm wylewki.

mr.moonlight
04-02-2003, 13:29
Wyrażam niniejszym podobne zainteresowanie. Czy ktokolwiek podzieliłby się argumentami, które zdecydowały o dokonanych przez Was wyborach?

Grabek
04-02-2003, 14:05
Mam położone kable grzewcze firmy Electrolux w kuchni na powierzchni 7 mkw. Kładł mi to człoweik z firmy znalezionej w internecie KABLEX (http://www.kablex.waw.pl/). U mnie posadzka byla 3 cm nizej od planowanego poziomu i firma zaproponowala jako lepsze i tansze rozwiazanie kabel grzewczy o mocy odpowiedniej dla powierzchi. Jest to jakies 700W. Jest to jeszcze nie uruchomione do celow użytkowych ale bylo testowane przed rozliczeniem za usługę.
Informacja którą dostałem od firmy to, że maty stosuje się tam gdzie brak miejcsa na ulożenie kabla. Mata ma jakies 3-4mm grubości i da sie zatopic w kleju pod płytką. Kabel wymaga więcej miejsca ale jest o jakieś 50% tańszy w wykonaniu. Najtańsze są kable kumulacyjne ale to wymaga duuuużo miejsca pod podłogą.
Polecam tą firmę z ktorej korzystałem, bo Pan wykazał się profesjonalizmem i nie naciągał na niepotrzebne bajery do podłogówki.
Jeszcze jedna firma lider w dziedzinie podłogówek (ceny też wiodące) to DE-VI (www.devi.com.pl)

tcic
04-02-2003, 14:56
GRABEK - piszesz, ze na 7 m kw. masz 700 W mocy grzewczej.
Czy taka moc ma za zadanie "podtrzymac cieplo", czy byc glownym czynnikiem grzewczym pomieszczenia.
Pytam, bo ja bede mial w domu kominek + DGP i wspomagal sie bede ogrzewaniem elektrycznym.
Rozpatruje: konwektory, promienniki i ogrzewanie podlogowe (elektryczne). A moze powinieniem zrobic ogrzewanie MIESZANE?
Szukam kogos, kto ma juz zainstalowane takie ogrzewania i potrafi powiedziec, czy takie kable (100W/ 1 m.kw) potrafia naprawde ogrzac pomieszczenie, czy tylko uzyskac pewien (niezaprzeczalny) komfort cieplny podlogi?
Czy z ekspoloatacyjnego punktu widzenia lepsze sa kable (ogrzewaja warstwe betonu ok. 5cm) czy maty (ogrzewaja tylko plytki terakotowe).
Jak szybko nagrzewa sie podloga? Czy wystarczy wlaczyc ogrzewanie np: 15 min przed poranna pobudka? Czy podloga szybko stygnie? Czy przeciwnie - ma pewna bezwladosc cieplna i dlugo sie nagrzewa i dlugo stygnie...
Jak widzicie - pytan jest sporo....bo temat ciekawy.

Grabek
04-02-2003, 15:42
Na wiekszość tych pytań odpowiedzą obie firmy podane w poprzedniej wiadomosci. U mnie ogrzewanie ma zapewnić komfort ciepłej podłogi (mam jeszcze raczkującego synka), a głównym źródłem ogrzewania sa grzejniki na ścianach. Kominek rówież był brany pod uwage dlatego moc kabla nie jest duza. Ogrzewanie elektryczne ma niestety dużą bezwładność i pierwsze nagrzanie może trwać 3-4 godziny. Tak więc jest ono raczej przewidziane do ciągłej pracy (oczywiście programator robi swoje) i takie włączenie na 15 min przed b edzie raczej mało prawdopodobne. Nie jestem eksperttem w tej dziedzinie i te wiadomosci ktore mam to po przeczytaniu paru stronek w internecie i rozmowie z instalatorami. Tak wię spróbuj zadzwonic do Kablexu i tam na pewno odpowiedzą na nurtujące cię pytania.
To wszystko co moge doradzić.
Pozdrawiam
Marcin

jastak
04-02-2003, 16:48
Tcic, nie jestem fachowcem w dziedzinie kabli i mat grzewczych, ale w dotychczasowym mieszkaniu miałem położony kabel a w aktualnym domu mam w dwóch pomieszczeniach maty. Muszę Ci powiedzieć z doświadczenia, że 100W/m będzie wystarczające tylko do podgrzania podłogi, a nie do ogrzania pomieszczenia. W jednym pomieszczeniu mam 150W/m i też jest ciężko osiągnąć coś ponad komfort ciepłej podłogi. Dużo zależy od tego czy jest to pomieszczenie otwarte, np. kuchnia z podgrzewaną podłogą otwarta na pokój, czy też zamknięte. W przypadku zamkniętego efekt będzie zdecydowanie lepszy. Według mnie 150W to minimum.

tomash
05-02-2003, 12:07
MAm dla Was złe wiadomości. Nawet atą 150W/metr nie da się ogrzać ani łazienki, ani przedpokoju.Konieczne jest zamontowanie jekiegoś elementu grzejnego. Takie mam smutne doświadczenia z minionych zimnych dni.Sprzedawca zapewniał mnie, że ta moc wystarczy do ogrzania pomieszczenia - teraz wiem, że to nieprawda.

Wladek
05-02-2003, 12:18
To czy 100/150W/m wystarczy czy nie to zależy od zapotrzebowania danego pomieszczenia na energię cieplną. Dla jednych wystarczy 50W a dla innych 300W i też będzidzie za mało.
Fizyka jest jedna.
Pozdr.
Wladek.

dick
05-02-2003, 12:47
Zgadzam się z przedmówcą-trzeba znać zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło , powierzchnię podłogi i wtedy określić czy i jaką matę zastosować. W moim dobrze zaizolowanym domu (10 cm styropianu na ścianach, 20 cm wełny na poddaszu) mata w łazience spisuje się b. dobrze i to już przy temperaturze podłogi 25 C.

tcic
05-02-2003, 14:23
Macie racje, ale ja probuje sobie cos takiego skalkulowac.
Jesli moj dom potrzebuje 70 W/m kw, to przy ogrzewanieu klasycznym w lazience 10 m kw, grzejnik 1000 W (np grzejnik konwektorowy), zapewni tam swobodnie ciepelko. Jestem przekonany, ze bedzie sie przy tym czesto wylaczal.
A jak sobie wezme kable grzewcze o mocy nawet 1000 W (100 W/m kw) to i tak nie uzyskam ogrzania pomieszczenia (tak przynajmniej wynika z Waszych wypowiedzi). Porostu kalkuluje, ze ogrzewanie podlogowe wymaga znacznie wiekszego "poboru energii" jesli chce miec i ciepla podloge i cieple pomieszczenie.
A poniewaz przydzial mocy z ZE mam ograniczony, a zasobnosci portfela pewnie jeszcze bardziej - mysle, czy warto pojsc w tym kierunku....

zibi
08-02-2003, 18:39
Mam ten sam problem.
Wybrałem konwektory . Jednak w łazience położę matę 100W/m2 +
konwektor 1000W , w kuchni otwartej na salon będzie tylko mata
150W/m2. Ten system wydaje mi się najbardziej przydatny w
okresach przejściowych - aby nie włączać konwektorów. W
projekcie mam zapotrzebowanie 70W/m2 . Przyjąlem jednak 100W/m2
Zibi

Mareko
22-07-2003, 22:40
mam kable zatopione w wylewce, jeszcze na tym zimy nie przezylem ale jedno wiem na 100% - to bedzie bardzo bezwladne ogrzewanie, czyli dluuuugo sie nagrzewa (bo gruby beton) i potem rownie dlugo oddaje to ciepelko (akumulacja)
Przy ogrzewaniu podlogowym bardzo istotna jest izolacja termiczna od dolu, zeby cieplo nie uciekalo w dol ... u mnie jest 15 cm steropianu i jestem pelen nadzieji ze bedzie dobrze w zimie.
Co od mocy to na pomieszczenie 23 m2 mam 3000W , na 16m2 - 1900W - to mi dobieral fachowiec.