PDA

Zobacz pełną wersję : Rozprowadzanie ciep?a z "kozy"??



Gagata
04-02-2003, 10:23
Musiałam tą "kozę" dać w cudzysłów..:lol:

Chodzi mi o to, czy jeśli postawię kozę, która przecież jest podłączana do komina, a komin biegnie od parteru (gdzie będzie stała) do góry, przez pozostałe dwa poziomy (ja mam taki dom - wyższy niż szerszy-dwa piętra po ok. 40 m.kw + poddasze użytkowe), to, jeśli ciepło i tak udaje się zawsze do góry, nie będzie go można wykorzystać na dogrzewanie tychże poziomów? Może jeszcze jakieś kratki i prosta regulacja (przymykanie, jakieś wiatraczki)?????

franekF
04-02-2003, 10:57
Jak to, chcesz dym z komina wpuszczać na pokoje??????

pitbull
04-02-2003, 11:00
Watpie, poniewaz budowa kozy roni sie od wkladu grzewczego. A rozprowadzenie rur z goracym powietrzem odbywa sie z komory wkladu grzewczego. Koza takowej komory nie posiada.

Metal
04-02-2003, 12:40
Koza komory nie posiada, to fakt, ale jej namiastkę można stworzyć. Ponieważ nie stać mnie narazie (mam nadzieję) na kominek taki jaki chcę, kupiłem piec kominkowy i postawiłem w miejscu kominka. Wlot do komina mam dość wysoko, ok. 2,5m nad podłogą. Prowadzi do niego malownicza, czarna rura, fi 150mm. Piecyk grzeje całkiem przyzwoicie, ale ciepło nie rozchodzi się po domu. Planuję tak: nałożyć na rurę fi 150 odcinek (0,5-1,0m) rury fi 200 z trójnikiem i od tego trójnika rozprowadzić przewody, którymi kiedyś będzie leciało powietrze z kominka. Najpierw zrobię to bez dmuchawy, a jak będzie trzeba, to ją wstawię. Sam jestem ciekaw jak to zadziała.
Wszelkie uwagi mile widziane.

Pozdrowionka
Metal

pitbull
04-02-2003, 12:55
Zeby to mialo sens powieniene zwiekszyc powierzchnieoodawania ciepla czyli przyspawac do rury 150 radiatory. Rura nalozona powinna byc jeszcze wieksza, zeby powietrza do ogrzania bylo wiecej.
No i pytanie -skad i w jaki sposob bedziesz czerpal swieze powietrze?
Na dobra sprawe to jest podobne rozwiazanie jak w piecu z zamknieta komora spalania.

04-02-2003, 14:36
czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie okapu nad kozą i pozyskiwanie ciepłego powietrza do rozprowadzania ze szczytu okapu?

Metal
04-02-2003, 15:22
Anonim masz rację, ale myślę, że rura będzie estetycznie bardziej do przyjęcia. Okap za bardzo kojarzyłby się z kuchnią.

pitbul
Jak przystawię rękę na pewną odległość od rury, to sądzę, że radiatory będą zbędne, ale może ... Nie bardzo wiem, co tu ma komora spalania i o jakie świeże powietrze pytasz. Powietrze wpływa do rury zewnętrznej z salonu, płynie przewodami do innych pomieszczeń, dalej pod drzwiami i otworami w nich wraca do salonu.

Pozdrowionka
Metal

jesion
04-02-2003, 15:39
nie sadze zeby to dzialalo. zbyt mala objetosc tej komory nagrzewajacej powietrze.

Metal
05-02-2003, 06:50
No tego trochę się boję, ale jak dołączę dmuchawę ... Na długości 1 m wymuszony obieg powietrza powinien wystarczyć. Jak nie to powiększę rurę zewnętrzną, żeby zmniejszyć prędkość przepływu.
Poza tym instalację rozporowadzenia i tak będę robił pod przyszły kominek, jak z kozą nie zadziała to stracę niewiele.

Pozdrowionka
Metal

pitbull
05-02-2003, 08:19
Estetycznie nie bardzo to sobie wyobrazam.
Rure otaczajaca wyobrazalem sobie jako zamkniety cylinder wokol rury 150. Ale czytam ze sie myle :smile:.
Cos mi sie wydaje ze to co proponujesz jest nieopalcale, poniewaz kominek (obudowa) z wkladek w sklepie mozesz kupic w kwocie 1500 -2500. A kozy te sa w podobnych kwotach.

Bartt
05-02-2003, 08:50
Nie czepiajcie się biednej kozy. 3 kondygnacji może nie ogrzeje, ale za to zeżre wszystko i jeszcze zawsze ma ciepłe mleko na podorędziu :grin:

pitbull
05-02-2003, 08:57
Piles kiedys mleko od kozy?

Gagata
05-02-2003, 09:06
Dzięki za tę małą wymiane zdań. Troche informacji mi przybyło (tyle, żeby nadal nie wiedzieć co zrobić :grin:). Widze, że jest to bardziej skomlikowane niż myslałam. Wychodziłam z założenia, że skoro ciepło I TAK idzie do góry a w moim domu (pisałam jak jest zbudowany) trzeba je własnie przeprowadzic na dwie wyższe kondygnacje to wystarczy mu tylko jakoś delikatnie pomóc (nakierować?)i się samo "przeprowadzi".
Z tym okapem to do mnie przemawia (wiadomo- baba i kuchenne skojarzenia :lol:). Można go jakoś ciekawie wykończyć, żeby się z obiadami nie kojarzył.
A mleko od kozy jest dość .. śmierdzące. Ale ponoć baaaardzo zdrowe!

Metal
05-02-2003, 09:20
pitbull

kład, który mnie interesuje kosztuje od 6000 w górę, a kozę kupiłem za niecałe 1300

pitbull
05-02-2003, 10:08
OK, tylko wkład który cie interesuje za 6000 (czemu taki drogi?) ma sie nijak do kozy za 1300. Przeciez trudno te dwa urzadzenia ze soba porownywac.

Metal
05-02-2003, 12:00
Sorki poprzednia wiadomość "wysłała się" przez przypadek i była ledwie zaczęta.

To nie jest istotne jaki chcę wkład (z dużą pryzmatyczną lub półokrągłą szybą, podnoszoną do góry) i nigdzie nie próbuję go porównywać do kozy - przeczytaj dokładnie moją pierwszą wypowiedź.

Koza stoi i grzeje bardzo dobrze, także dzięki dość długiej rurze spalinowej. Na nią nałożę większą otwartą z obu stron lub zamknę ją tylko z góry - zobaczymy w praniu. Powietrze będzie ogrzewać się przepływając, swobodnie lub w sposób wymuszony - zobaczymy w praniu, przez pierścieniowy "przewód" pomiędzy rurami. Instalacja rozprowadzenia będzie od razu docelowa pod kominek. W razie porażki zostanie mi jedynie 0.5 lub metrowa rura fi 200.

Pozdrowionka
Metal

pitbull
05-02-2003, 12:14
Rozumiem - zycze powodzenia.
Pamietaj ze czym wieksza powierzchnia oddawania ciepla tym efektywnosc ogrzewania lepsza. Stad radiatory.
Jak zrobisz to sie pochwal.