PDA

Zobacz pełną wersję : Ptasia grypa i koty



alienka
20-02-2006, 12:35
Miałam zamiar dawno podjąć temat gdyby nie fakt, że większość osób twierdzi, że histeryzuję.
Jedna z moich kotek uwielbia polować. Właśnie nauczyła sie wychodzić na polowania (po przeprowadzce, wcześniej robiła to codziennie) i już przywlokła do domu ofiarę :o . Straszny to widok ale nie zmienię natury kota. Niebawem moja Kiza (co roku tak jest) zacznie łowić ptaki.
Przeczytałam poniższy artykuł i postanowiłam zapytać opiekunów kotów, co sądzicie o tym?
http://www.biolog.pl/article62.html

ozzie
20-02-2006, 13:32
zmartwilam sie czytajac ten artykul.
Mam trzy koty, jeden czesto poluje, przynosi nam pod drzwi ptaki i myszy. Nie sadze, abym mogla zmienic jego nature.

Tulla
20-02-2006, 16:48
Rodzina wirusów grypy można podzielic na trzy grupy:
Wirus typu A – zakaża ludzi oraz inne ssaki a także ptaki. Najczęściej wywołuje epidemie.
Wirus typu B – zakaża wyłącznie ludzi
Wirus typu C – charakteryzuje się najlżejszym przebiegiem, zakaża ludzi i świnie
Wirus ptasiej grypy należy do rodziny Orthmyxviridae, jest wirusem grypy typu A, ale ten szczep też dzieli się na różne typy, o różnej zjadliwości. Nas tu najbardziej interesuje typ H5N1. Nie znalazłam zadnych innych publikacji dotyczących zarażenia na drodze ptak-ssak, nie wydaje mi się, żeby było ono możliwe na drodze ssak-człowiek, tak jak na drodze człowiek-człowiek (chyba, że wirus zmutuje), ale kto to wie. To paskudstwo tak się zmienia i to w takim tempie...