PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie na poddaszu użytkowym?



tjozwi
04-02-2003, 19:46
Poprosze szanownych forumowiczow o wypowiedzi na temat jak w tytule. Planuje wykanczanie poddasza uzytkowego 80m2-2 sypialnie z balkonami, łazienka,p.pokoj,garderoba i pomieszczenie 20m2(2 okna dachowe).
Jaki rodzaj ogrzewania polecacie na poddasze?
Na parterze c.o. grzejniki panelowe Buderus,piec Elterm elektryczny 12kW + kominek. A na poddaszu może podłogowe, oczywiście przy dobrej izolacji stropu(o dachu nie wspomnę), A może kiedyś kolektor słoneczny lub pompa ciepła pomoże?
Przy podłogowym ponoć można wykorzystać powrót z kaloryferów na parterze(czynnik ma już temperaturę ok.60*C, zamontowany rozdzielacz).
Pozdrawiam budujących. Tomek.

Bartt
04-02-2003, 20:09
Tomek mieszasz 2 pojęcia - źródło ciepła i sposób jego rozprowadzenia.
Ad 1) podłogowe, grzejniki, promienniki, system DPG z kominka
Ad 2) kocioł na gaz. olej, prąd, lub paliwo stałe (ten sam co na dole) ew. kominek z DPG. Kolektory słoneczne, płaszcz wodny kominka, czy elektrownia wiatrowa są tylko wsparciem dla źródła podstawowego
O ile wyboru źródła już dokonałeś, to sposób rozprowadzenia ciepła jest dopiero do rozważenia. O zaletach róznych opcji szukaj na forum. Wypowiadały się dziesiątki osób i trudno to streścić w jednym zdaniu. Pozdr. Bartt

tjozwi
04-02-2003, 20:22
I właśnie o to rozważenie mi chodzi !!!
Czy np. ogrzewanie podłogowe na piętrze czy poddaszu zwłaszcza w sypialni się sprawdza? Jeśli tak to byłoby super,zasilanie niskotemperaturowe( w stosunku do tego na parterze to nie problem) a istnieje kieyś szansa na zasilenie z pompy ciepła, w końcu to nie duża powierzchnia, a i kubatura mała.
Jeśli natomiast z jakiś powodów nie poleca ktoś tego typu ogrzewania a jedynie podobnie jak na dole kaloryfer to o alternatywnej energii można mówić jako o wspomagającej a to nie to samo zwłaszcza przy dosyć sporych nakładach inwestycyjnych.
Dzięki Bartt za szybką odpowiedź.

Klaudia
05-02-2003, 06:24
Właśnie szczególnie w sypialniach ogrzewanie podłogowe nie jest polecane. Unoszą się kurze, a ludzie je wdychają - bardzo nie zdrowe. Znajomi zrobili sobie ogrzewanie podłogowe w całym domu - parterówka i szybko okazało się, że jedno z nich jest alergikiem na kurz. Spore koszty i dużo zmartwienia, a zdrowie przede wszystkim.
Ja polecam rozwiązanie jakie zastosowałeś na parterze - grzejniki, poza tym możesz pomyśleć o przebiciu się w stropie, celem doprowadzenia ciepłego powietrza z kominka. My tak robimy. Pozdrawiam i życzę ciepłego domku.

Jasiu
05-02-2003, 07:59
Ogrzewanie podłogowe jest b.zdrowe ale:

1. Podłogówka daje w miare równomierne rozłożenie temperatur w pionie, z tym że ciut cieplej jest przy podłodze, a chłodniej na poziomie głowy i wyżej. Jest to układ prawie idealny dla człowieka ...stojącego lub siedzącego. Jeśli leżysz (w sypialni) to lepsze jest ogrzewanie grzejnikowe, przy którym rozkład temperatur jest odwrotny - u góry ciepło na dole zimno.

2. Podłogówka gryzie sie z drewnem - drewno jest izolatorem i do tego się rozsycha. Dlatego na podłogówkę na ogół daje się posadzki ceramiczne, a nie drewniane. Chciałbyś kafle na podłodze w sypialni ?

3. Podłogówki nie daje się pod meble, a sypialnie na ogół są zagracone (łóżko, szafa, itd...). Powierzchnai ogrzewania podłogowego w pomieszczeniu nie powinna być mniejsza od 10 m.kw.

4. Z podłogówką i kurzem to troche nie tak. Przy podłogówce (ogrzewanie niskotemperaturowe) ruchy powietrza (konwekcja), a tym samym kurzu są nieznaczne. To właśnie ogrzewanie grzejnikowe (konwekcyjne) powoduje stały ruch powietrza i powstawanie tzw.: "kotów".

5. Pod połaciówkami trzeba dawać konwektory żeby nie zaparowywały zimą.

Resume: z w/w powodów na piętrze podłogówki raczej się nie stosuje. A pozatym podłogówka (inwestycja nie eksploatacja) jest droższa od grzejników.

Octavian
05-02-2003, 09:47
Podłogówkę daje się na ogół na parter (generalnie niższe kondygnacje) i przykrywa płytkami ceramicznymi. Poza tym ciepłe powietrze unosi się do góry więc i tak będzie grzać sufit (czyli podłogę na poddaszu).
pzdr
Hlup

Bartt
06-02-2003, 19:58
Octavian. Podłogówka w przeciwieństwie do grzejników trzyma ciepło przy ziemi, sufit grzeje w niewielkim stopniu, więc poddasze i tak trzeba ogrzać odrębnym źródłem ciepła, bo podłogówka parteru nie wystarczy

vacus
07-02-2003, 06:54
Zgadzam się zwłaszcza z uwagami Jasia. Znam ludzi mających podłogówkę w całym domu (również w sypialni) bardzo sobie chwalą. Jeśli zdecydowałbyś się na takie rozwiązanie to osobny regulator na każde pomieszczenie (moi znajomi właśnie regulacją poprawiają sobie komfort spania). W Twoim natomiast rozwiązaniu nie wiem czy to się opłaca. Podłogówka jest droższa w położeniu, tańsza w eksploatacji, ale wg mnie ma ona sens bardziej na dole niż na górze jeśli łączysz grzejniki z podłogówką. Ja osobiście jetem zwolennikiem podłogówki w całym domu, ale m.in. dlatego, że będę ogrzewał dom pompą ciepła (co niejako zostaje wymuszone przez źródło ciepła).

Konkluzja:
1.Jeśli już na dole masz grzejniki to przelicz czy warto;
2.Prośba do ludzi nie opowiadajcie herezji o tym, że bardziej kurzy się przy podłogówce (raczej mniej) ja osobiście uważam, że kurzy się nieco mniej, a rozprzestrzenianie się kurzu jest odmienne (równomierne) niż przy konwektorach (kurz skupia się w określonych miejscach zgodnie z curkulacją powietrza).
Podobnie opowieści o tym, że łatwiej nabawić się reumatyzmu (prawda tylko jeśli ludzie zimą jak podłoga ciepła chodzą boso, a później latem gdy podłoga zimna to też boso po kaflach);
3.Podłogówka wymusza określone materiały na podłogę (panele, galzura, terakota itp.) Słyszałem (nie sprawdziłem), że jest specjalne drewno do podłogówki (ponoć 3 krotnie droższe od normalnego).

tczarek
07-02-2003, 07:31
Są tu pomieszane dwie rzeczy :
1-ogrzewanie podłogowe
2-powroty z grzejników (czyli dodatkowe dogrzewanie podłogi).
Przy ogrzewaniu podłogowym trzeba odpowiednio rozprowadzić przewody z czynnikiem grzewczym aby otrzymać odpowiednią moc.
Powroty z grzejników jest to dodatkowe ogrzewanie podłogi np. łazience lub wiatrołapie, gdzie jest grzejnik o odpowiedniej mocy grzewczej dla pomoieszczenia, a dodatkowo dogrzewamy podłogę ciepłem powracającej wody z grzejnika CO. Oczywiście i w jednym i w drugim przypadku należy dać odpowiedni styropian z folią aluminiową która odbija ciepło do góry. Wydaje się jednak, że ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się na parterze. Na piętrach ja proponuje zastosować grzejniki CO.
Jeszcze jedna rzecz przy ogrzewaniu podłogowym - posiada dużą "bezwładność" tzn. jeśli jest tylko ogrzewanie podłogowe to czas potrzebny na otrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu jest dłuższy niż przy grzejnikach. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest system mieszany tzn. podłogowe plus grzejniki.
Pozdrawiam