PDA

Zobacz pełną wersję : płyta ceramiczna czy gazowa ??



BORG
21-02-2006, 19:08
Mamy z małżonką ogromny dylemat....

Jesteśmy na etapie projektowania wnętrza i jeszcze mamy chwilę czasu na podjęcie ostatecznej decyzji. Mamy kilka opcji:
1. Płyta elektryczna 4 polowa + płyta gazowa 2 palnikowa
2. Płyta elektryczna 4 polowa
3. Płyta gazowa 4 palnikowa

Co sądzicie o płytach gazowych i elektrycznych? Jakie możecie podaż "ZA" i "PRZECIW" jednej i drugiej?

Interesuje nas przede wszystkim aby były ekonomiczne w użytku (boimi się że nas rachunki zrujnują :( )

Rezi
21-02-2006, 19:46
na wstępie pytanie natury użytkowej
czy potrafisz gotować ( nie myślę o gotowaniu wody )
czy gotuje się u was codziennie czy okazjonalnie ?
czu raczej podgrzewa obiady ?
dla ilu się gotuje ?

BORG
21-02-2006, 20:38
Żona umie :)
codziennie obiad dla 5 osób (w przyszłości 6 :D )
podgrzewanie żadziej ale sie zdaża co pare dni

abromba
22-02-2006, 09:01
Jako osoba uzytkkująca od maja płytę ceramiczną uważam, że to nie jest dobry pomysł. Zaletą jest na pewno to, że nie trzeba ciągnąć do kuchni gazu, że się lepiej zmywa i chyba jest ładniej. no i plusem jest to, że potrawa może "dojść" na maleńkim ogniu.
Potem wady: płyty ceramiczne są droższe (co zjada nam zysk na niedociągnięciu gazu), jesteś uzależniony od dostaw prądu -a przerwy się jednak zdarzają) i przede wszystkim, co już kilka razy pisałam, są potrawy których nie da się zrobić na gazie - czyli wszystkie wymagające szybkiego podmażenia na głębokim ogniu. Odpada prawie cała kuchnia chińska (wok w ogóle nie mam sensu), sporo śródziemnomorskiej wymagającej podsmażenia, a dopiero potem podduszenia warzyw. Ponadto - jeśli dotychczas w domu macie gaz, to musicie się liczyc z koniecznością wymiany większości garnków - do płyty muszą mieć równe dno, a te po gazie zwykle są powyginane. Co przecież też kosztuje...
Moim zdaniem pełen komfort dla gotującego dałaby kuchnia mieszana - gazowo - elektryczna. Jakieś mleczka, zupki i soski - na prąd, ostre smażenie - na gaz. Byłoby idealnie...

BORG
22-02-2006, 15:09
Popytaliśmy się jeszcze kilku osób i na plan pierwszy wysunęła się opcja mieszana: gaz + ceramika.

Za to pojawił się kolejny problem: Ceramika 4 pola + gaz 2 czy odwrotnie ?

abromba
22-02-2006, 16:09
A nie ma takich 2+2? 6 palników to nawet przy sześcioosobowej rodzinie sporo...

BORG
22-02-2006, 17:45
są 2+2, ale nie mają takich parametrów jak oddzielnie, a jak mamy już coś kupować to dobrej klasy z wyższej półki

wyszło nam coś takiego:

Piekarnik ELECTROLUX EOC 6697 2349,00
Płyta elektryczna 4 ELECTROLUX EHS 6696 2039,00
Płyta gazowa 2 AMICA PG 0720 375,00

Mohag
22-02-2006, 19:02
BORG w profesjonalnych kuchniach nigdy nie spotkasz elektrycznych kuchenek tylko gazowe :wink:

Ja uzywam od 16-17 lat plyty ceramicznej i nie mam porownania z gazem, ale nie narzekam :lol:

Na mojej kuchence mozna robic chinczyka w wog-u czy szybko podsmazac na podeszwe hihi ale mam jeden extra palnik na takie potrawy.

BORG
22-02-2006, 19:24
ja nie szukam profesjonalnej kuchni tylko dobrą :)

pawel_l
22-02-2006, 20:04
Dla mnie płyta gazowo-elektryczna łączy w sobie wady obu (co prawda zalety też). Przede wszystkim znika jedna z podstawowych zalet elektrycznej- łatwość utrzynamia w czystości.

Bluszczowcy
19-03-2007, 10:14
Czy ktoś wypróbował już w codziennym użytkowaniu płytę gazowo-elektryczną (np. 2+2)?
Chętnie poznam za i przeciw.

tomek1950
21-03-2007, 12:57
Czy ktoś wypróbował już w codziennym użytkowaniu płytę gazowo-elektryczną (np. 2+2)?
Chętnie poznam za i przeciw.

Mam juz kupioną taką płytę, ale jeszcze nie zamontowaną.
Dlaczego 2+2?
Pradu czasami nie ma. Czasami nawet dłużej. Gaz mam z butli. Jak się zimą skończy a śnieg drogę zasypie to zostaje prąd jeśli bedzie :)
Dotychczas zawsze miałem kuchenkę gazową, więc argument estetyczny mnie nie rusza.
Swoją płytę podłączę za jakieś 2 miesiące.

Małgonia
22-03-2007, 19:26
Tomku, jakiej firmy płytę kupiłeś?
też uznałam układ 2 + 2 za nakorzystniejszy

kubaimycha
22-03-2007, 21:05
Od 8 lat mam elektryczną płytę bez ramki i muszę przyznać, że nie zgadzam się z kilkoma zdaniami, które już pojawiły się na ten temat...
Zalety :
--łatwość utrzymania czystości
--brak tłustych oparów typowych dla spalania gazu
--garnki i patelnie wyglądają o niebo lepiej po gotowaniu na płycie elektr.niż na gazie- długo jak nowe i nie wypaczone
Gotuje się i smaży zupełnie normalnie i nie wiem, skąd wynika stwierdzenie o braku możliwości smażenia w głębokim tłuszczu...
Wady:
--jeśli ktoś często miewa przerwy w dostawie prądu to faktycznie może być problem
--użytkowanie woka ...problematyczne
W nowo budowanym domu będę miała też elektryczną, bo to naprawdę znacznie wygodniejsze niż gaz...
Rodzina 4-osobowa i normalne-codzienne przygotowywanie posiłków...

Marta.Manska
05-04-2007, 06:34
Ja mam jeszcze trochę czasu na kupowanie sprzętu AGD, ale wiem już że napewno do kuchni kupie sobie kuchenkę elektryczną. Natomiast w piwnicy planuję zrobić kuchnię na np. gotowanie czy smażenie "śmierdzących" rzeczy (np. ryby, kalafior itp.)", zaprawianie warzyw i owoców na zimę itd. Będą tam mebelki mojej mamy, które niedawno w kuchni wymieniła. Żadna rewelacja, ale kto będzie mi oglądał kuchnie w piwnicy... I tam właśnie wstawie kuchenkę na gaz. W razie braku prądu zawsze będę mogła zejść na dół.

mikita
05-04-2007, 08:55
Ja mam gazowo-elektryczną (4+1), zawsze miałam na gaz więc coś takiego jak utrzymanie w czystości to nie problem. Elektryczne pole się przydaje, jak coś trzeba długo gotować na wolnym "ogniu". Ja jestem zadowolona z takiego rozwiązania.
P.S. Dla mnie te 5 palników to wcale nie za dużo (a rodzinkę mam 3-osobową :lol: )

Wwiola
05-04-2007, 09:33
Było na ten temat juz mnóstwo :
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=92085&highlight=p%B3yta+ceramiczna
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=2232&highlight=p%B3yta+ceramiczna
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=69367&highlight=p%B3yta+ceramiczna

To tylko kilka pierwszych ' z brzegu"

Anisia3
05-04-2007, 10:10
W jakimś salonie kuchennym w Jankach widziałam płyty 2-palnikowe Siemensa. Można sobie skomponowac samemu i ulożyć obok siebie dwa gazowe i dwa elektryczne. Niestety nie znam cen, a też jestem czymś takim zaineteresowana.

kaloosa
02-05-2007, 03:16
A jakich firm macie albo polecacie kuchenki elektryczne?

rufio
03-05-2007, 10:53
plyta gazowa aristona

grzesiozłodzi
04-05-2007, 01:00
A jakich firm macie albo polecacie kuchenki elektryczne?

Ariston, u mnie działa bez awaryjnie od 7 lat, polecam :D

Patrycja
05-05-2007, 18:27
My mamy elektryczną Boscha. Bardzo dobrze działa, ale dopiero pół roku. Jestem w niej zakochana i nie zamieniłabym na gazową za nic (choć wcześniej miałam tylko gazową).

mariuszdro
06-05-2007, 21:33
ja już miałam zwykłą elektryczną, gazową, a teraz z płytą ceramiczną
po gotowaniu na gazowej myslałam, że nie przestawię się na ceramiczną, bo to jednak co innego, ale nic z tych rzeczy - gotuje się super, szybko się nagrzewa (nawet gazówka przy niej wysiada), a utrzymaniu w czystości nie wspomnę - bajka
jedyna wada to to, ze wok przy niej odpada - smażyć na patelniach można wszystko, ale jednak wok ma specyficzny kształt, dlatego jeden oalnik gazowy to by sie przydał
żona

el-ka
07-05-2007, 00:58
Zdecydowanie ceramiczna! Gotowałam już na gazowej, następnie ceramicznej i obecnie znów na gazowej :cry: . Na ceramicznej łatwiej się reguluje temperaturę, można zostawić garnek bez opieki i nie wykipi i się nie przypali po ustawieniu odpowiedniej temperatury, nie zgaśnie jak gaz, gdy jest za mały płomień. Ściany się mniej brudzą oraz lepiej się myje kuchenka, nawet jak coś wykipi. Co do ekonomiczności, to nie za bardzo wiem jak porównać, ale chyba wielkich różnic nie ma. Gazowa i ceramiczna w jednym, to dla mnie trochę bez sensu - chyba, że ze względu na ten wok, ale na tym się nie znam.

sojuz
10-08-2007, 09:49
Mam płytę ceramiczną amici z dwoma polami grzejnymi elektrycznymi i dwoma palnikami. Zazwyczaj używam palniki gazowe bo łatwiej się steruje. W tej płycie sterowanie polami elketrycznymi niby jest bezstopniowe ale w praktyce polega to na okresowym włączaniu i wyłączaniu grzałki przez sterownik, poza tym pole elektryczne mają pewną bezwładność i po wyłączeniu grzałki są jeszcze stosunkowo długo gorące. Grzanie prądem wychodzi ok. 2 razy drożej. Na elektryczną kuchenkę trzeba mieć lepsze patelnie, bo większość się szybko odkształca i słabo przejmuje ciepło od płyty grzewczej. Tak więc ja osobiście widzę wiecej plusów kuchenek gazowych. Co do brudzenia kuchni, to przy gotowaniu włacza się wyciąg i po problemie.