PDA

Zobacz pełną wersję : Odprowadzanie ścieków



agajul
22-02-2006, 11:57
CZy w przypadku budowy zbiornika bezodpływowego na ścieki, w granicach własnej działki konieczne jest opracowanie operatu wodno-prawnego. Jezeli nie to z jakiego przepisu i z jakiej Ustawy to wynika

Tomasz M.
22-02-2006, 13:21
Nie jestem specjalistą, ale kluczowy jest chyba art. 122 Prawa wodnego:
"Art. 122. 1. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pozwolenie wodnoprawne jest wymagane na:
1) szczególne korzystanie z wód;
2) regulację wód oraz zmianę ukształtowania terenu na gruntach przylegających do wód, mającą wpływ na warunki przepływu wody;
3) wykonanie urządzeń wodnych;
4) rolnicze wykorzystanie ścieków, w zakresie nieobjętym zwykłym korzystaniem z wód;
5) długotrwałe obniżenie poziomu zwierciadła wody podziemnej;
6) piętrzenie wody podziemnej;
7) gromadzenie ścieków oraz odpadów w obrębie obszarów górniczych utworzonych dla wód leczniczych;
8) odwodnienie obiektów lub wykopów budowlanych oraz zakładów górniczych;
9) wprowadzanie do wód powierzchniowych substancji hamujących rozwój glonów;
10) wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych, będących własnością innych podmiotów, ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego określone w przepisach wydanych na podstawie art. 45a ust. 1.
2. Pozwolenie wodnoprawne jest wymagane również na:
1) gromadzenie ścieków, a także innych materiałów, prowadzenie odzysku lub unieszkodliwianie odpadów;
2) wznoszenie obiektów budowlanych oraz wykonywanie innych robót,
3) wydobywanie kamienia, żwiru, piasku, innych materiałów oraz ich składowanie
- na obszarach bezpośredniego zagrożenia powodzią, jeżeli wydano decyzje, o których mowa w art. 40 ust. 3 i w art. 82 ust. 3 pkt 1."
Ja to rozumiem w ten sposób, że w zasadzie na szambo bezodpływowe nie jest potrzebne pozwolenie wodnoprawne (bo nie wprowadzamy ścieków do ziemi ani do wód), ale są przypadki (które wytłuściłem wyżej), że może być potrzebne.