PDA

Zobacz pełną wersję : moj typ, ale czy wlasciwy i tani ?



Piotr31
05-02-2003, 10:22
Mam nadal czas na ostatecznaą decyzje.
Myślę o budowe domu ciepłego i taniego w eksploatacji, tak wiec: dom w technologi ksztaltek styropianowych. Chcialbym wybrac te najprostrza, komplksową i w miare tanią. Technologia ta pozwoli mi uniknac błędów i pilnowania na budowie panów tzw. majstrów od wszyztkiego, gdyż chatke będę stawiał we własnym zakresie. Dla ogrzania domu i c.w.u. chciałbym wykorzystując pompę ciepła ale czy da mi to możliwość podłączenia wentylacji nawiewnej ? (Tu proszę o opinię) Do ogrzewania chiałbym również wykorzystać kominek. Dom wraz z garażami będzie miał ok 300m kw pow. uzytkowej, a wiec sporo. Co myslicie o takim rozwiązaniu ? Wydaje się być tanie w eksploatacji a przy wykorzystaniu styropianu zaoszczędzę w stosunku do innych tradycyjnych technologi właśnie na pompe ciepła.
Może jest ktoś kto zaplanował swoja budowę w podobny sposób ?
O wyższości technologi jednej nad drugą nie ma się co wypowiadać, to już na forum było
Proszę o wypowiedzi osób które być mozę skorzystały z połączenia styropianiku, pompy ciepła, jakieś wentylacji do tego i może kominka .. a może to zbyt wiele ? I nadal gdzieś bujam myslami ..
Pozdrawiam ..
PS
Jeśli jest ktoś kto wybudowany dom w technologi styropianowej w okolicach trojmiasta i może się tym pochwalic to proszę również pisać i jeśli to możliwe to chętnie obejrzę i posłucham rad.
Pozdrawiam

05-02-2003, 11:46
Kominek plus styropian - mogą być problemy.Chyba, że dobrze odizolujesz go od ściany wełną.

Roose
05-02-2003, 12:25
nie nadaje się to do niczego, jak masz głowę na karku to pomyśl dlaczego.

Piotr31
05-02-2003, 12:43
Anonimowy, dzieki za ciekawa uwage, musze sie nad tym zastanowi :)
A co do wypowiedzi twojej Roose, to nie bardzo zrozumialem do czego pijesz ? Chodzi o styropian ? pompe ciepla, moze kominek ? nie wiem ..
Co do technologi to naprawde nie mam zastrzezan, jest jak kazda inna i kazdy sam decyduje w jaki sposob chce osiagnac cel.
Mimo wszystko, tez dziekuje za glosik ..

05-02-2003, 12:47
Piotr31 co do domu z klocków styropianowych to sam jestem ciekaw jak to się sprawuje w pożniejszym uzytkowaniu. A jeżeli chodzi o osobnika podpisującego się ROOSE to po tym co on pisze na łamach forum to ogólnie jest to ignorant chcący wykazać się wiedzą której mu niestety brak.

Roose
05-02-2003, 12:57
przyjąłem zasadę, że anonimom nie odpowiadam.
A co do bloczków styropianowych, bo o tym myślałem to wszyscy jakoś w termosach mieszkać nie chcą, a to jest właśnie taki termos, po 5 cm styropianu w srodku beton, budynek nie ma żadnej bezwładności cieplnej, bo opór od wewnątrz stanowi styropian - kto ociepla od srodka mieszkanie ?. Udowodniono wyższość wełny jako izolacji cieplnej /bardzo dobra dyfuzja / a jaką dyfuzję daje styropian ?
Na koniec - jakaś wilgoć zawsze w środku kształtki pozostaje i gwarantuję rozwój mikroorganizmów - dopiero będzie zdrowy dom, może na szczęście tego nie będzie widać.
Ignorujcie dalej.....

Piotr31
05-02-2003, 13:07
Roose, sporo przegladalem informacji na temat betonu ze styropianem lub jak kto woli bloczkow styropianowych lub ksztaltek. Czytalem tez sporo opinii przeciwnikóe, którzy nie mieli szczęścia bywać chyba w takich domach i ludzi ktorzy taki dom juz użytkują przez naprawdę wiele lat i nie sadze by ich opinia, (nadmienie ze bardzo pozytywna) byla tylko dobrą miną do złej gry. System sie podoba i nie mają do niego większych zastrzeżeń, może warto przeczytać wypowiedzi niektórych z nich ? Są gdzieś tu na forum, wczoraj się zaczytałem w tej lektrurce i bardzo mnie to przekonuje. Termosik dobrze wietrzony to naprawdę żadne zagrożenie a co do wyższości wełny nad styropianem to też bym się zastanawiał, wełna ma też swoje minusy.
Myśląc o rozwiązaniu ogrzewnia w domu ze styropianu jestem przekonany że można taką chatkę ogrzać przysłowiową "zapalniczką", do tego wymusić obieg powierza i może się okazać że to bedzie bardzo tani dom w utrzymaniu. Czy nie jest to ciekawe rozwiązanie i kuszące zarazem ?

Roose
05-02-2003, 13:38
nic im nie zaostało - muszą tak mówić; myślisz, że producenci wymyślają nowe produkty tulko dlatego, żeby nam zrobić dobrze - za tym stoi $$$$
Zastanów się czy nie uzyskasz tego samego ocieplając z zewnątrz i zyskując przez to większą bezwładnośc cieplną budynku i chociaż jednostronną dyfuzję pary wodnej. Wilgoć w scianie zawsze się znajdzie , a jak nie będzie miała ujścia to się wszystko skisi - takie są prawa fizyki.
Na marginesie
- wymieniamy tu tylko swoje opinie - nie ma co się za bardzo pienić / nie do Ciebie /

Octavian
05-02-2003, 13:39
Mogę wam tylko powiedzieć że moja ciotka mieszka w takich domu - wszystko musi być na prąd, żadnego gazu, wieszanie szafek (obrazów itp) czyli wbijanie gwoździ WYŁĄCZNIE na konkretnej wysokości.
Hlup

zedgrajewo
05-02-2003, 13:47
A czy wieszałeś coś na porotermie? Mam dom ze styropianu i kominek i jakoś nic mi się nie topi.

Piotr31
05-02-2003, 13:59
Octavian, a co z tym gazem ? za mocno paruje od kuchanki ? NIe ma zadnej wentylacji wyciagowej w kuchni ? Mysle ze powinna byc, tego badz co badz wymaga ta technologia ..

Piotr31
05-02-2003, 14:01
Zedgrajewo, grzejesz w domu tylko kominkiem ? Czy masz jeszcze jakies inne dodatkowe źródło ? No i jak duzy masz ten domek ?

zedgrajewo
07-02-2003, 09:15
Wkład 11kW mogę ogrzać cały dom 184m użytkowe, choć mam jeszcze CO na olej a kominek to tylko dodatek.

Luna_tyk
07-02-2003, 19:27
Odbiegliście od tematu. Ja też odbiegam, ale muszę odpowiedzieć Zedgrajewo:
Wieszam wszystko na Porothremie. Wiszą szafki kuchenne, piec CO (na ściance 12 cm, wyobraź sobie...), o obrazkach, lampach etc nie wspominam.
Cała różnica polega na tym, że nie kupujesz kołków najprymitywniejszych, z rozdwajającym się dyblem plastikowym, ale tzw uniwersalne - nadające się też do elementów szczelinowych.
I po problemie...

dadarek
07-02-2003, 22:17
A ja tak troche of topic)))))Hmm, jesli juz styropian, to wybralbym go tylko na zewnatrz, ale brrr..nie caly dom.Ale wiem, ze ludzie najczesciej wierzą, w to, w co chcą wierzyć, i zadne inne glosy nie sa brane pod uwage.A jesli juz, to raczej budza zlosc.Ja bym sie bardzo dlugo zastanawial nad budowa takiego domu, barrdzo , bardzo dlugo, ale to Twoj wybor.Pare racjonalnych argumentow podal ktos wyzej, o bezwladnosci cieplnej itp.A przeciez polistyren nie jest wieczny i stale zachodzi proces jego degradacji, wiec troche tego w powietrzu tez by bylo....I żyjemy wczasach, gdzie nie ma juz problemu z dostepnoscia bardziej naturalnych materialow, typu ceramika, silikaty, gazobeton , ....drewno, gips itp.Wydaje mi sie, ze pytajac sie tu o dom ze styropianu podjales juz decyzje i szukasz potwierdzenia.Ja bym sie na taki krok nie poważył, ale "de gustibus...,,".Pozdrawiam.

07-02-2003, 23:26
Wlasnie zegrajewo. Mow tylko o tym o czym wiesz czyli o wieszaniu na swoim steropianie. A skoro z porothermu nie zbudowales to po co o nim gadasz, co? Na pewno wiecej wytrzyma niz ten twoj smoluch!

09-02-2003, 10:35
JESTEM ZA CERAMIKĄ .ZNAM LUDZI KTÓRZY ZŁAKOMILI SIĘ NA REKLAMĘ
NIE WYSZŁO TO TANIEJ ,ALE TERAZ TO MAJĄ PROBLEMY.
DOM DZIAŁA JAK WIELKI AKUMULATOR CIEPŁA WILGOTNOŚCI ITP.SPRAW.
WIECIE CO SIĘ DZIEJE W STYROPIANOWYM DOMU JAK W TERMOSIE WILGOĆ
ALE CIEPŁO .O MEBLOWANIU INATALACJACH JUŻ NIE WSPOMNĘ.KONKLUZJA
WRZYSTKO ALE NIE STYROPIANOWE.CZEŚC