PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z okapem, mo?e tutaj mi kto? pomo?e



Sonja
05-02-2003, 11:10
Problem wygląda tak, iż pomimo dość sporej kuchni nie mam co zrobić z
kuchenką. Ażeby wszystko było funkcjonalne i wygodne postanowiłam umieścić ją
w rogu. Jednak w tym rogu nie ma kratki do której mogłabym doprowadzić
przewód, tzn. rurę od okapu. Co zatem zrobić? Czy można zainstalować taki
pochłaniacz, który pochłania parę wodną i zapachy i potem wypluwa czyste
powietrze? To znaczy chodzi mi o to, czy będzie to dobre rozwiązanie? Czy
ktoś może ma coś takiego.

Mam też komin. Bo jest to domek, są tam chyba ze 3 kanały, jeden do kominka,
drugi do pieca na centralne ogrzewanie, a czy do tego trzeciego można
podłączyć okap. A jesli tak, to czy można przeciągnąć rurę do przeciwległego
rogu. Bo to kuchnia otwarta. Kuchenka ma stać w przeciwległym rogu niż jest
ten komin. Zatem rura musiałaby być trochę wygięta i iść pod sufitem. O
względy estetyczne się nie martwcie, bo już mam plan na jej ukrycie.

helism
05-02-2003, 12:10
Cześć
Jeżeli w kominie są tylko 3 kanały i w tym dwa spalinowe (co i kominek) to do trzeciego chyba nie możesz podłączyć wyciągu od okapu. Co prawda nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, ale o ile pamiętam czytałam gdzieś, że jeżeli w domu jest kominek, to w ogóle nie powinno się montować czegoś takiego. Natomiast istnieją tzw. pochłaniacze. Większość dostępnych okapów posiada 2 opcje. Jeżeli montujesz okap jako pochłaniacz - musisz go zaopatrzyć w jakieś filtry chemiczne (węglowe i jakieś tam jeszcze), które co jakiś czas trzeba wymieniać. Oczyszczają one powietrze z zapachów i spalin i potem to oczyszczone powietrze wraca z powrotem do pomieszczenia, przez otwory znajdujące się u góry urządzenia.
Jak to się sprawdza w praktyce - nie wiem. Słyszałam różne opinie. Myślę jednak, że jeżeli kupisz porządny pochłaniacz i będziesz systematycznie wymieniać filtry, to będzie działać jak należy.
Pozdrawiam

dobrzykowice
05-02-2003, 15:23
żadnych pochlaniaczy które nie sa podlaczone do wentylacji !!! To po prostu nie zdaje egzaminu. Sonja MUSISZ miec w kuchni ciag wentylacyjny. jeżeli jest on na tej samej ścianie i masz wiszące szafki to rurę lącżącą mozesz na nich po prostu polozyc, jezeli nie to musisz zrobić sufit podwieszany (niekoniecznie na calej powierzchni) który ukryje tę rurę.

Ryszard1
05-02-2003, 16:43
Ja mam taki pochlaniacz, weglowy. Jest b. ladny, ma podswietlanie i pasuje do kuchni. Kanal wentylacyjny mam daleko, wiec nie jest nigdzie podlaczony tylko tloczy powietrze nad wiszacymi szafkami. Tylko ze ja nie za duzo gotuje ...

Maco
05-02-2003, 20:19
dobrzykowice, może masz dniedobre doświadczenia...
Ja od ponad roku mam okap w mieszkaniu niepodłączony i nie widzę problemów (jest podwieszony nad kuchenką na wyspie i dobrze wygląda bez kanału do kratki wentylacyjnej). Pewnie, że jak jest duże smażenie albo kapusniak się gotuje to czuć ale obawiam się że w normalnym podłączonym do wentyalcji też byłoby czuć (no chyba żeby jakiś baardzo mocny wentylator był, np ponad 600m3/h).

Sonja, może kup taki, kótry ma filty i możliwość podłączenia (w zasadzie każdy na filtry ma taką możliwość) i najpierw zacznij użytkować tylko z filtrami a jak Ci nie będzie pasować to wtedy podłączysz do kanału wentalcyjnego.

Agacka
06-02-2003, 07:46
Też jestem właścicielką niepodłączonego do wentylacji pochłaniacza i jestem pewna że jak juz się przeprowadzę do własnego domu to to zmienię! Dobry i wydajny pochłaniacz jest podstawą egzystencjonowania kuchni! Zapach to tylko wierzchołek góry lodowej.A co z parą to czysty koszmar.Po wymianie okien w mieszkaniu każde gotowanie i to zwykłego jajka kończy się mokrymi oknami(juz mi się nawet nalot na profilach zrobił)a w zimie nie bedę przecież wietrzyć - za zimno i mało skutecznie(wszystko zamarza!)Przemyśl to dobrze polecam pożądny pochłaniacz!

Sonja
12-02-2003, 07:33
Tylko, że ja niestety nie mam kratki wentylacyjnej. To jest domek. Teraz już kompletnie nie wiem co mam zrobić, bo chyba nie wywiercę dziury w ścianie i nie wstawię kratki, no nie wiem, zresztą gdzie? Wszystko wylatywałoby na ścianę. Choroba zupełnie nie wiem co zrobić.

12-02-2003, 07:57
Sonia ...
najprościej jest wywiercić dziurę w ścianie na zewnątrz i wstawić dwie sztukówki rur i kolanko (oraz przymykaną klapkę wentylacji od wewnątrz)
nie rozumiem Twojego dylematu, że wszystko wylatowałoby na ścianę - zapach usuwany byłby na zewnątrz obok sciany zewnętrznej i ścianie to nie przeszkadza :smile:

07-05-2003, 21:54
On 2003-05-07 09:48, Sonja wrote:
mam w mieszkaniu piecyk gazowy do ogrzewania wody, zaczął ostatnio buchać, czyli jak się odkręci wodę to nie zapala się odrazu tylko po kilku sekundach i następuje w nim wtedy taki duży wybuch aż drzwi w całym domu się ruszają. Membrama była dopiero co wymieniana, czym to może być spowodowane? czy ktoś ma jakiś pomysł?




a masz już wentylacje ?

pozdro :smile:

Sonja
08-05-2003, 14:10
Brzozo dziękuję za zainteresowanie moją sytuacją, ale piecyk gazowy mam w mieszkaniu, w którym obecnie mieszkam i wentylacja tam jest, zaś okap chcę zamontować w mojej chałupie, którą właśnie wykańczam. :smile: