PDA

Zobacz pełną wersję : Badania geotechniczne budynku....???



Richard_S
05-02-2003, 11:36
Hej!

Chcę sobie zrobić projekt poddasza użytkowego na domku parterowym, ale projektant powiedział mi że potrzebne do tego są badania geotechniczne budynku....

Prawda to????

Ile coś takiego może kosztowac????

Czy ten ekspert ponosi odpowiedzialnośc jeśli budynek mi się zawali????

Dzięki...

Pozdroooo

pitbull
05-02-2003, 11:42
Geotechniczne ?
To jest istniejacy budynek czy nowo projektowany?

Richard_S
05-02-2003, 13:05
To jest budynek ktory juz istnieje ok 30 lat....

Chcę na nim wybudowac poddasze użytkowe.....

Bartt
05-02-2003, 13:17
Architektowi chodzi o to, czy istniejący grunt i być może fundamenty utrzymają dodatkową kondygnację. Mówi rozsądnie, ale czy to jest niezbędne nie wiem. Wolę jednak architekta przewidującego nawet na wyrost niż bez wyobraźni

pitbull
05-02-2003, 13:24
Za wyobraznie architekta kto placi?
Uwazam, ze takie badania sa niepotrzebne. Co innego z ocena stanu technicznego budynku. W takiej ocenie powinny zostac zrobione obliczenia dla projektowanych dodatkowych obciazen. W ocenie powiwnien zostac uwzgleniony stan techniczny fundamentow dla przewidywanego dodatkowego obciazenia. Fundamenty jak wiadomo przenosza obciazenia na grunt, wiec to w opracowaniu tez powinno byc.

Richard_S
05-02-2003, 14:19
Dzięki Wam za info...
Czy jednak architekt nie może zrobić takich obliczeń?????

PS

Macie jakies namiary na ludzi którzy mogą to zrobić? tzn te badania geotechniczne i ile to kosztuje....

zak
06-02-2003, 00:03
Architekt nie zrobi tego bo potrzebny jest geolog. Mam identyczna sytuacje. Zgodzilem sie na badania gruntu (koszt ca. 300-400 zl. dodatkowo - tj. 3-4 odwierty glebokie + 1 odkrywka). Argumentacja mnie przekonala, albowiem nie chodzi o to czy fundamenty wytrzymaja dodatkowego obciazenia - to moze stwierdzic konstruktor, ale czy ziemia pod fundamentami jest w stanie utrzymac te fundamenty przy takim calkowitym obciazeniu.

Pozdr. jz

Richard_S
06-02-2003, 13:55
Dzięki...

Masz jakis namiar na goscia????

jestes z okolic WAWY????

Pozdroooo

zak
06-02-2003, 15:23
Niestety nie - Bydgoszcz. Jesli ceny w W-wie sa przesadzone, warta wziasc ksiazke telefoniczna, panorame firm (maja tez baze w internecie) i poszukac wsrod mniejszych miejscowosci wokol W-wy. Na pewno roznica bedzie znaczaca, a geodeci najczesciej i tak chodzili na ta sama uczelnie, bez wzgledu gdzie pozniej mieszkaja.

Pozdr.
jz