PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wstawic dodatkowe okno?



mazik
22-02-2006, 20:26
Na pewnym etapie budowy musiałem zrezygnowa z okien we wschodniej ścianie szczytowej poddasza bo mądry architekt zaprojektował jedno z okien tak, że wyszło w kominie- absurd ale niestety prawdziwy. po jakimś czasie doszliśmy z żonką do wniąsku, że pokój od strony pólnocno wschodniej będzie miał za malo światła pomimo okna połaciowego. No i wpadliśmy na pomysł, że można przecież wybi otwór w ścianie szczytowej i tam wstawi okno, nawet małe ale zawsze to trochę więcej światła. Czy ktoś już coś takiego robił? czy ściana szczytowa (trójkątna) nie jest za słaba na takie operacje?

Sp5es
22-02-2006, 20:32
Pytaj koniecznie projektanta, to może być poważny problem statyczny. To zmiana konstrukcji.

mazik
22-02-2006, 21:51
zaczyna do mnie docierac, że możesz miec rację bo przecież wykuwanie okna w gotowej ścianie to nie to samo co wytyczenie go w czasie budowy ściany. Dzięki bardzo! Pozdrawiam

invx
23-02-2006, 08:06
spokojnie, to sciana szczytowa, a nie nosna.
sciany sczytowe zazwyczaj wogule nie przenosza zdnych obciazen z wiezby, sa jednynie wypelnieniem. Tak wiec bez obaw. Nadproze, i mzoesz robic okno. :)

mazik
23-02-2006, 20:20
Intryguje mnie tylko jedno jak wstawic nadproże w gotową ścianę, czy są gotowe nadproża o szerokości ściany (24cm) bo jak przyglądalem się w trakcie budowy to wstawiali tzw. "L" a te jakoś mi nie pasują do takiej sytuacji. Bo w sumie wydaje mi sie trzeba wyciąc otwór wielkości nadproża, oprawic je, później z obudwu stron wyciąc otwory pod dwie albo trzy cegły pod końce a dopiero potem wycinac zamierzony otwór okienny. Czy się mylę?

Yogi66
23-02-2006, 20:27
Pytaj koniecznie projektanta, to może być poważny problem statyczny. To zmiana konstrukcji.

To nie tylko może być problem statyczny ale także i prawny.
Z,iana która przewidujesz wprowadzić winna być uwzględniona w planie budynku. Jeśli tej zmiany nie zgłosisz to przewiduję, ze za jakiś czas będziesz pytał na Forum "co zrobić by PINB dokonał odbioru budynku bez wizji lokalnej".

U Ciebie sytuacja wydaje się łatwiejsza. Projektant zrobił błąd w projekcie. Więc niech go na własny koszt naprawi.Obarczył bym go także koniecznością urzedowej legalizacji dokonanych zmian.

Powodzenia.

mazik
23-02-2006, 20:57
z tego co czytałem zmiana umiejscowienia okna lub wstawienie nowego to tzw. "zmiana nieistotna" wg prawa budowlanego, natomiast ze względów architektonicznych to faktycznie może by istotne.

Dzięki bardzo
Pozdrawiam

invx
23-02-2006, 22:15
to sciana jest juz postawiona ??

tak jak piszesz to sie robi, przy scianach nosnych :wink: w takiej to bez probblemu mozna dziure wybic, i potem nadproze wstawic. Moze byc gotowe "L", albo wylane na budowie, albo nawet zrobione "sklepienie" z cegiel kladzionych na sztorc.

hydrogenium
09-03-2006, 20:38
Z technicznego punktu widzenia żaden problem wybić okno.
najprościej jest kupić profil stalowy, albo ze dwa (na szerokośc ściany), jakieś może fajne HEA, wykyć przestrzeń potrzebna na nadproże (koniecznie zadbac o dobre oparcie na podlewce), po osadzeniu wykuć okno.

Tylko jak będziesz okno wykuwał to zadbaj czy możesz ze wzgledu na odległość do granicy, sąsiedniego obiektu, szamba, studni etc.

Jeżeli chcesz zrobić zgodnie z prawem to musisz złożyć w urzędzie projekt zamienny. W praktyce jeszcze nie zdażyło mi się żeby jakiś urzędas nie odebrał chałupy z jednym oknem nadliczbowym, nie będącym w konflikcie z granicami obiektów, budowli czy granic.

A na przyszłośc takie sprawy załatwia się od razu w projekcie wypisując tzn rozwiązania alternatywne, co z góry ułatwia sprawę.

Tomek_J
10-03-2006, 07:20
Intryguje mnie tylko jedno jak wstawic nadproże w gotową ścianę

Wykujesz podłużny otwór o długości conajmniej 2*10 cm większej, niż szerokość planowanego okna i na pół głębokości ściany. Wstawisz w niego profil stalowy i zabetonujesz. Po stężeniu betonu zrobisz to samo z drugiej strony. W ten sposób powstanie nadproże. Potem pod nim wykujesz w ścianie normalny owtór i wstawisz okno.