PDA

Zobacz pełną wersję : Wielcy tego forum instalatorzy C.O ....



sebo8877
23-02-2006, 08:33
Czyli cała smietanka Janusz, Mały, VPS, Andrzej Leppiej i inni ...

Wczoraj umowiłem sie na ogledziny mojej instalcji z instalatorem

CEna punktu - grzejnik - 100 zł
Podłączenia kotła (paliwo stałe) pompa obiegowa w cenie - 250 zł
Podłaczenie naczynia zbiorczego otwrtego - 50 zł
Podłączenie bojlera - 100 zł
Mam jeszcze 4 małe podłogówki (do 10m2) - tu cena 100 zł za podłączenie i ułożenie każdej

jak się kształtują te ceny (podkarpacie) warto sie decydowac - człowiek raczej wyglada na solidnego - robi na dobrych materialach (rzadna chińszczyzna) - np podłogówke na wavinie (alupex).
Nadmienię także że instalacja na stali - grzejniki zeberkowe aluminiowe.


Prosze o sugestie co do ceny czy sie targowac ceny ok czy raczej zdzzierstwo ??? Wszystkie sugestie i podpowiedzi mile widziane.

Pozdrawiam

Sebo8877

areq
23-02-2006, 08:46
Do śmietanki nie należę :) ale jedną z cen Ci mogę podać np. podłogówka u nas /wielkopolska/ to około 80-100zł za m2 z materiałem.Punkt instalacyjny /grzejnik np./ 150zł/punkt.
Resztę dopowie śmietanka:):):)

Andrzej Leppiej
23-02-2006, 08:47
Z rachunkiem czy bez?

Na jakim materiale? Stal spawana/skręcana, miedź, plastik?

Kto kupuje i dostarcza materiał?

Hehehe, uprzedziłem pytania Januszza, Małego i innych?
Tak czy siak wydaje mi się niedrogo. Ale trza patrzeć na region... rozpietość cen od tego też zalezy

sebo8877
23-02-2006, 08:59
Juz odpowiadam Andrzeju (dopisałem Cie do śmietanki :wink: )

Wszystko z faktura na 7%
Materiał dostarcza instlator - piec i grzejniki wskazane przezemnie (konkretnie ma byc ten - znam ceny - jezeli daje w tej samej cenie dostarcza jezeli drożej ja mu przywoże- tylko grzejniki ipiec
Pompy, zawory, trojniki, kolanka, zasobnik, rury on dostarcza (wczesniej podaje ile kosztuje dany towar - i albe się decyduję albo zalatwiam we własnym zakresie)
Instalacja - stal spawana

Andrzej Leppiej
23-02-2006, 09:01
Och, dziękuję, ale daleko mi do śmietanki! Sam się do niej odwołuję (serdeczne uszanowanko dla Januszza ;-) )

Stal spawana to najdroższa robocizna - z tego co się orientuję.

sebo8877
23-02-2006, 09:12
Na miedzi daje 10 % taniej - ale jakoś tak mi nie bardzo sie widzi miedź z aluminiowymi grzejnikami :o
Stąd tez raczej chyba stal - w moim rodzinnym domu funcjonuje juz 25 lat i jakoś nic nie cieknie nic nawet nie zarasta (no moze ciutke) wymieniał tato ostatnio dwa grzejniki i podejścia były jak nowe.
Chyba wybiore stal - ale sugerujcie dalej

sebo8877

Grzesiek13
23-02-2006, 09:16
Tak w stali jest najdroższa robocizna, ale nie ma tego znowu tak dużo w kotłowni + piony. Ceny masz dobre tyle, że nie wiadomo ile m2 podłogówki, bo tu ceny za 1m2.

sebo8877
23-02-2006, 09:21
Grzesiu chodzi własnie o to że te moje podłogówki (najwieksza 10m2; 8m2; 4,5m2 ) instalator bierze 100 zł za każdą (100 to robocizna - materiał swoja drogą)

Sebo8877

mimi31
23-02-2006, 11:16
Sebo 8877 sorry że wcinam Ci się w temat, ale nie chcę zaśmiecać forum nowym tematem, więc pozwól, że zadam nieco inne pytanie do elity. Otóż Panowie drodzy będę miał w kotłowni piec z podajnikiem(sterownikGeco), i układ zamknięty za wymiennikiem płytowym. W obiegu otwartym po stronie pieca pompa c.o. podłączona do sterownika. Po tej samej stronie druga pompa zasilania wężownicy w zasobniku. Z podłączeniem tejże też nie ma problemu(sterownik). Problem mam z podłączeniem pompy w obiegu zamkniętym. Czy ma ona być podłączona równolegle z tą pierwszą(okresowe załączanie przy podtrzymaniu) czy mogę-muszę ją podłączyć w inny sposób?

sebo8877
23-02-2006, 12:27
mimi31 prosze Cię bardzo - nie ma sprawy pytaj - ale jak oni sie dowiedza że chcesz zrobic kotlownie na paliwo stąłe w układzie zamknietym to juz mi Ciebie szkoda :roll:
Druga sprawa prawo jasno i wyraźnie nakazuje w kotłowniach na paliwo stałe stosowac układy otwrte.
Nie chcę cie przekonywać ale jak chcesz żyć to zób se układ otwarty - bedziesz spał spokojnie.

Sebo8877

Grzesiek13
23-02-2006, 18:43
Sebo instalator troszkę przesadził, uogólniając wszystkie powierzchnie w jedną cenę, alo to Twoja decyzja. Pompy podłącz równolegle.

Mały
23-02-2006, 18:49
Sebo dzieki za uznanie ,ale mnie to co nie co krępuje.
A co sądzisz o twardej miedzi gietej? Własciwie jedyne złączki to trójniki i mufy...

Janussz
23-02-2006, 19:06
Sorki, ale ja przestałem bawić się instalatorką, więc cen nie znam. Zresztą i tak ustalane były hurtowo. Nie bawiłem się w punkty grzewcze.

mack
23-02-2006, 19:18
a szanowni fachowcy instalotorzy - jacy producenci stalowych grzejników płytowych nie zabieraja gwarancji jesli mają one pracować w systemie otwartym?

Mały
23-02-2006, 19:24
A np Korado Radik...

Grzesiek13
23-02-2006, 20:47
Najdziwniejsze to to, że instalacja czy otwarta czy zamknięta prawie tak samo koroduje, i dlaczego producenci tak się wzbraniaja przez gwarancją na grzejniczki pracujące w układzie otwartym. Niewiedza to, czy celowa ściema. Przecież gorzej gdy ścianki grzejnika są poddawane zmianom ciśnienia w instalacji zamkniętej.

mimi31
24-02-2006, 06:50
mimi31 prosze Cię bardzo - nie ma sprawy pytaj - ale jak oni sie dowiedza że chcesz zrobic kotlownie na paliwo stąłe w układzie zamknietym to juz mi Ciebie szkoda :roll:
Druga sprawa prawo jasno i wyraźnie nakazuje w kotłowniach na paliwo stałe stosowac układy otwrte.
Nie chcę cie przekonywać ale jak chcesz żyć to zób se układ otwarty - bedziesz spał spokojnie.

Sebo8877
Sebo źle zrozumiałeś mój post. Układ zamknięty będzie za wymiennikiem. Piec będzie chodził na otwartym. Stąd trzy pompy - jedna w obwodzie otwartym, jedna w zamkniętym i jedna do podgrzewacza cwu. Ale i tak jak widzę niekt mi nie chce pomóc. O ja nieszczęśliwy. :(

sebo8877
24-02-2006, 07:23
Sebo dzieki za uznanie ,ale mnie to co nie co krępuje.
A co sądzisz o twardej miedzi gietej? Własciwie jedyne złączki to trójniki i mufy...

Ludziska a jak w tym wypadku z grzejnikami ??? Jakie w tym wypadku dac grzejniki żeby to sie nie gryzło???


Sebo instalator troszkę przesadził, uogólniając wszystkie powierzchnie w jedną cenę, alo to Twoja decyzja. Pompy podłącz równolegle.

Grzesiu co masz na mysli przesadził uogólniając powierzchnie???? Mam go jakos zmusic do innego liczenia ??? :evil: :wink:

Sebo8877

24-02-2006, 08:13
Sebo - ceny masz OK
ja robiłem instalacje w jesieni 2004 a kocioł wiosna 2005 wiec ceny uzyskałem niższe
instalacja w ok 50 % stalowa
dla porównania płaciłem
cena za punkt - grzejnik - 60 zł
kocioł jako 2 punkty - 120 zł
bojler, podkowa czy naczynie wzbiorcze hydraulik nie liczył dodatkowo
materiały dotarczał on
rury stalowe i kocioł kupiłem sam - bo instalator nie był w stanie wynegocjowac cen nizszych niz ja
grzejniki mam stalowe ...
a mimo to wydaje mi sie ze w instalacji wytwarza sie wodór ...
pzdr

Mały
24-02-2006, 09:41
mimi31 prosze Cię bardzo - nie ma sprawy pytaj - ale jak oni sie dowiedza że chcesz zrobic kotlownie na paliwo stąłe w układzie zamknietym to juz mi Ciebie szkoda :roll:
Druga sprawa prawo jasno i wyraźnie nakazuje w kotłowniach na paliwo stałe stosowac układy otwrte.
Nie chcę cie przekonywać ale jak chcesz żyć to zób se układ otwarty - bedziesz spał spokojnie.

Sebo8877
Sebo źle zrozumiałeś mój post. Układ zamknięty będzie za wymiennikiem. Piec będzie chodził na otwartym. Stąd trzy pompy - jedna w obwodzie otwartym, jedna w zamkniętym i jedna do podgrzewacza cwu. Ale i tak jak widzę niekt mi nie chce pomóc. O ja nieszczęśliwy. :(
Przeciez Grzesiek powiedział "łącz szeregowo" - jeśli włączy się pompa po stronie kociołka to włączy się również po stronie wymiennika nie? Po co ma pracować jedna jak druga stoi...? Dla zasady?

Mały
24-02-2006, 09:44
Sebo dzieki za uznanie ,ale mnie to co nie co krępuje.
A co sądzisz o twardej miedzi gietej? Własciwie jedyne złączki to trójniki i mufy...

Ludziska a jak w tym wypadku z grzejnikami ??? Jakie w tym wypadku dac grzejniki żeby to sie nie gryzło???


Sebo instalator troszkę przesadził, uogólniając wszystkie powierzchnie w jedną cenę, alo to Twoja decyzja. Pompy podłącz równolegle.

Grzesiu co masz na mysli przesadził uogólniając powierzchnie???? Mam go jakos zmusic do innego liczenia ??? :evil: :wink:

Sebo8877
Każde połączenie materiałów metalowych różnych może się żreć.Po to są złączki mosiężne (miedź /stal) tudzież insze inhibitory korozji.
Trochę dziwię się, że chcesz stalową instalację...ma spore opory przepływu i więcej się wszego szjasu w niej osadzi niż w np miedzianej.

sebo8877
24-02-2006, 10:10
Sebo dzieki za uznanie ,ale mnie to co nie co krępuje.
A co sądzisz o twardej miedzi gietej? Własciwie jedyne złączki to trójniki i mufy...

Ludziska a jak w tym wypadku z grzejnikami ??? Jakie w tym wypadku dac grzejniki żeby to sie nie gryzło???


Sebo instalator troszkę przesadził, uogólniając wszystkie powierzchnie w jedną cenę, alo to Twoja decyzja. Pompy podłącz równolegle.

Grzesiu co masz na mysli przesadził uogólniając powierzchnie???? Mam go jakos zmusic do innego liczenia ??? :evil: :wink:

Sebo8877
Każde połączenie materiałów metalowych różnych może się żreć.Po to są złączki mosiężne (miedź /stal) tudzież insze inhibitory korozji.
Trochę dziwię się, że chcesz stalową instalację...ma spore opory przepływu i więcej się wszego szjasu w niej osadzi niż w np miedzianej.

Mały zaczynasz mie przekonywac do tej miedzi tudziesz jednak musze wykonac analize ekonomiczną :)
A jak bedzie wygladał grzejnik aluminiowy w przypadku instalacji miedzianejMoże to razem działac ze soba czy pod miedx only stalowe lub żeliwne grzejniki ??Te "znawce" w tych hurtowniach to rózne róznosci mi wsadzaja do glowy :x ale dzieki forum coponiektóre odrzucam na starcie (np. osławiony już holzgaz) :)

sebo8877

Mały
24-02-2006, 10:33
Nie jestem chemikiem, ale z lekcji chemii oraz fizyki pamiętam że korozja następuje na styku materiałów np miedź/alu.
Czyli jesli zastosujemy łączniki mosiężne to właściwie nie powinna ona nastąpić. Ale to raczej pytanie do ekspertów z dziecin chemiczno-fizycznych.
Ja mam grzejniki stalowe, panelowe, konwektorowe i nie powiem na nie złego słowa. A wiszą już jakoś tak 7lat.

mimi31
24-02-2006, 11:13
mimi31 prosze Cię bardzo - nie ma sprawy pytaj - ale jak oni sie dowiedza że chcesz zrobic kotlownie na paliwo stąłe w układzie zamknietym to juz mi Ciebie szkoda :roll:
Druga sprawa prawo jasno i wyraźnie nakazuje w kotłowniach na paliwo stałe stosowac układy otwrte.
Nie chcę cie przekonywać ale jak chcesz żyć to zób se układ otwarty - bedziesz spał spokojnie.

Sebo8877
Sebo źle zrozumiałeś mój post. Układ zamknięty będzie za wymiennikiem. Piec będzie chodził na otwartym. Stąd trzy pompy - jedna w obwodzie otwartym, jedna w zamkniętym i jedna do podgrzewacza cwu. Ale i tak jak widzę niekt mi nie chce pomóc. O ja nieszczęśliwy. :(
Przeciez Grzesiek powiedział "łącz szeregowo" - jeśli włączy się pompa po stronie kociołka to włączy się również po stronie wymiennika nie? Po co ma pracować jedna jak druga stoi...? Dla zasady?

Mie doczytałem dokładnie postów. Dzięki.

Grzesiek13
24-02-2006, 11:15
Sebo dzieki za uznanie ,ale mnie to co nie co krępuje.
A co sądzisz o twardej miedzi gietej? Własciwie jedyne złączki to trójniki i mufy...

Ludziska a jak w tym wypadku z grzejnikami ??? Jakie w tym wypadku dac grzejniki żeby to sie nie gryzło???


Sebo instalator troszkę przesadził, uogólniając wszystkie powierzchnie w jedną cenę, alo to Twoja decyzja. Pompy podłącz równolegle.

Grzesiu co masz na mysli przesadził uogólniając powierzchnie???? Mam go jakos zmusic do innego liczenia ??? :evil: :wink:

Sebo8877


Chodzi o to, że każda podłogówka ma inna powierzchnię, a tą samą cenę :lol:
Co do instalatora, to zawsze możesz mu przy...lić :wink:

Grzesiek13
24-02-2006, 11:18
Teraz namieszam - u siebie oczywiście będę miał 100% kotłownię i piony w stali. Oczywiście podyktowane jest to jednorodnością materiału - bo bufor też ze stali czarnej. Nie chciałbym aby mi miedź zjadła boforek, a wlewać na 1000 l zładu inhibitora to lekka przesada.

Mały
24-02-2006, 11:18
Ważne tylko żeby termostat był odpowiedniej mocy i nie "strzelił" w wyniku nadmiaru prądu (pompa ma ok. 100W-czyli zabezpieczenie sterownika licz na min ok 1A (V * A = W)2 pompy).

mimi31
24-02-2006, 11:56
Pompy Wilo 3 biegu mają 60W. czyli razem dwie ok0.55A. Podejrzewam, ze przekaźnik w sterowniku będzie miał sporo większą obciążalność, ale i tak trzeba to sprawdzić.

sławek-instal
01-03-2006, 13:27
Na miedzi daje 10 % taniej - ale jakoś tak mi nie bardzo sie widzi miedź z aluminiowymi grzejnikami :o
Stąd tez raczej chyba stal - w moim rodzinnym domu funcjonuje juz 25 lat i jakoś nic nie cieknie nic nawet nie zarasta (no moze ciutke) wymieniał tato ostatnio dwa grzejniki i podejścia były jak nowe.
Chyba wybiore stal - ale sugerujcie dalej

sebo8877
nie ważne co ci się widzi , dzisiaj produkowane grzejniki aluiminiowe posiadają atest pod miedz ,tylko trzeba pytać sprzedawcę o taki atest, a stal to przeżytek no chyba że nierdzewka na zaprasowanie - "drogo" a stal 25 lat temu to była porządna stal nie to dziadostwo co teraz robią. pozdrawiam sławek

sebo8877
02-03-2006, 08:32
rzeczesz człowiecze że stal juz nie ta - porównując ceny materiałow i robocizny ta miedź to wcale tak drogo nie wychodzi

Co do grzejników to czy bezwzglednie wymagac papirów na takie dopuszczenie Al-Cu???

Sebo8877

MIGacZ
24-03-2006, 13:27
Teraz namieszam - u siebie oczywiście będę miał 100% kotłownię i piony w stali. Oczywiście podyktowane jest to jednorodnością materiału - bo bufor też ze stali czarnej. Nie chciałbym aby mi miedź zjadła boforek, a wlewać na 1000 l zładu inhibitora to lekka przesada.

Grzesiek13 - mi nie namieszałeś, wrecz przeciwnie. Chodzi mi po głowie takie rozwiązanie.
Mam pytanie w sprawie bufora:
domek 160 m2 dobrze ocieplony, instalacja to grzejniki + 33 m2 podłogówki - planuję kocioł 25 kW + bufor 1000 L, bufor ma zawierać w środku bańkę 200 L dla potrzeb CWU - czy kocioł o tej wielkości jest w stanie "odłożyć" tyle ciepła w buforze aby temp. wody była większa niż powiedzmy 60 st.C ?
Czy niemały wydatek na bufor około 4500 zł. jest warty poniesienia?
Czy może zamiast stosować "bańkę CWU" w buforze lepiej zrobić jako osobne naczynie, ale wtedy jak powinna być zasilana ciepłem z kotła?
Jeśli pytania zbyt lakoniczne sorki, nie jestem fachowcem, ale szybko się uczę :D.

ewi
31-03-2006, 09:00
Mam pytanie,instalacje pod piec kondensacyjny ,kominek z płaszczem,solary około 20 m podłogówki ,kanalizacja i podłączenie około 13 kaloryferów,plus odbiory.za 10500 brutto to dużo?

jacekj
09-05-2007, 22:41
witam :)
Szanowni Instalatorzy, braci sąsiedzka po fachu ;)
Mam do Was pytanie. Trafiła mi się okazja kupić z demontażu grzejniki aluminiowe, "żeberkowe". Niestety typu nie znam :(
Białe ;) wysokości 50 cm skręcone po kilka lub kilkanaście "żeberek".
Używane były dwa lata.
Ile można dać za jedno "żeberko"??