PDA

Zobacz pełną wersję : Z WENTYLACJI DMUCHA !!!! ZAMIAST "CIAGNAC"



05-02-2003, 14:53
Witam
Z kratek wentylacyjnych nawiewa mi zimne powietrze.
Wykonawca budynku twierdzi ze winne sa zbyt szczelne okna i faktycznie - jak uchyle min 2 okna to zaczyna "ciagnąć".
Niestety trzymanie 2 okien non stop w pozycji uchylonej nie jest dla mnie madrym rozwiazaniem (szczególnie w zimie).
Co moze byc przyczyna i jak mozna to usunąc (przerówka wylotu na dachu e.t.c)
Pozdrawiam
Bogdan

dobrzykowice
05-02-2003, 15:37
bzdury ci opowiada !!!! i co przy szczelnych oknach z kominka też będzie ci dmuchać zamiast ciągnąć dym na zewnątrz ???!!!
Najprawdopodobnej jest żle wykonany kanal wentylacyjny, bardzo mozliwe że komin wentylacyjny jest poniżej kalenicy dachu.
Ciąg mozna poprawić poprzez nalozenie specjalnych wiatraków na komin (zapomnialem jak sie to fachowo nazywa) W którymś z muratorów bylo to dość szczególowo opisane

niezły
06-02-2003, 07:27
powodem są niestety szczelne okna a zimne powietrze poprzez kratki zasysa piec co lub kominek no bo niestety do pracy pobiera sporo powietrza by to sprawdzić otwórz okno w kotłowni

alkra
06-02-2003, 14:07
Ja też mam problem ze wsteczną wentylacją, a wciąż uchylone (rozszczelnione) okna to rozwiązanie niezbyt wygodne. Piec jest dwufunkcyjny z zamknietą komorą spalania,kominka nie mam, więc co "ciągnie"? Na razie wietrzę, ale może zainstaluję nawiewniki (było o nich sporo na forum) albo ten "wiatraczek"

alkra
06-02-2003, 14:08
Ja też mam problem ze wsteczną wentylacją, a wciąż uchylone (rozszczelnione) okna to rozwiązanie niezbyt wygodne. Piec jest dwufunkcyjny z zamknietą komorą spalania,kominka nie mam, więc co "ciągnie"? Na razie wietrzę, ale może zainstaluję nawiewniki (było o nich sporo na forum) albo ten "wiatraczek"

marek200
06-02-2003, 22:37
Niestety to może być prawda. Miałem w swojej pracy ostatnio przypadek tzw. ciągu wstecznego. Takie zjawisko się zdarza. Jednak zanim przyjmie się taką wersję należy z 100% pewnością wykluczyć inne możliwości np . właśnie za niski komin w stosunku do kalenicy
Pozdrawiam

niezły
07-02-2003, 16:23
Dom jest bryłą zamkniętą i niestety dość szczelną w związku z tym zimne powietrze nie może w sposób ciągły być wdmuchiwane do pomieszczeń za pomocą kratek (budynek sam stara się regulować ciśnienie w budynku). Jeżeli tak jest znaczy to że jest też miejsce którędy
powietrze ogrzane z budynku ucieka np. nieszczęsne piece i kominki (podobno niedotyczy) ,
Za mało mam danych w tym konkretnym przypadku by coś doradzić .Trzeba by sprawdzić czy powietrze to wdmuchiwane jest cięgle czy też są okresy przerwy co można by zczyms skojarzyć Jednak zaczął bym od wykluczenia pieca Jeżeli w czasie pracy pieca nie ma nadmuchu zimnego powietrza to wszystko ok. To że jest on z zamkniętą komorą spalania to o niczym nie świadczy Powodem może być tez np. nieużywany komin do c.o. lub kominka
pozostawiony z dziurą . Tak czy inaczej jeżeli zimne powietrze jest wdmuchiwane (najczęściej w łazience) to jest ono gdzieś też wyciągane .

Bartt
07-02-2003, 16:29
Może po prostu zainwestuj w nawiewniki

_________________


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Bartt dnia 2003-02-07 17:30 ]</font>

Churchill
07-02-2003, 17:09
Po prostu ..., Bartt?!

Sądzisz, że zakup nawiewników, to najprostsze wyjście ?
- a masz jakąś receptę na przciąg od nawiewników ?
co wtedy kupić ? - taśmę klejącą ?

Może prościej zastosować radę producenta i część uszczelek nie montować, a jak już nie posłuchliśmy - wyciąć i usunąć :smile:- jak sądzisz ? :wink:

Bartt
07-02-2003, 17:57
Churchil skontaktuj się z aeroco, oni ci to wyliczą i przeciąąąągu nie będzie :smile:, ja i tak montuje went. mechaniczną, więc :grin:, ale chyba lepszy niewielki nawiew od okna niż ciąg wsteczny :wink:

niezły
07-02-2003, 18:20
szczelne okna to tragedia kłopoty z wentylacją i wilgocją Nawiewniki aereko są super oczywiście te z czujnikiem wilgotnosci sam mam Niestety temp. spadła przy tych samych nastawach c.o. o ok. 2 st. C

Smok
09-02-2003, 20:26
Bartt- z tego co wiem, to nie wbiłeś jeszcze łopaty pod fundament :wink:

Grzegorz63
10-02-2003, 07:23
Jedną z przyczyn może być zimny komin (ma to miejsce wówczas, gdy komin jest wybudowany np. po ścianie zewnętrznej). Idealny komin to taki, który jest wybudowany w "centrum" domu i wychodzi ponad dach w najwyższym miejscu dachu.

agnes
10-02-2003, 07:38
to byłoby trafne spostrzeżenie.Mam ciąg wsteczny w kibelku - komin jest właśnie przy scianie zewn.W przyszłości do tego komina ma byc podłączony piec -gazowy lub na drzewo .Obawiam się ,że będą kłopoty,jak rozwiązać taki problem,jeszcze przed zainstalowaniem pieca?

Grzegorz63
10-02-2003, 10:57
Nie przejmuj się "agnes", przypadłość którą opisałem ma z zasady miejsce tylko przy kanałach wentylacyjnych; w małym stopniu dotyczy kanałów odprowadzających ciepłe spaliny( nie dotyczy kotłów kondensacyjnych- tam spaliny są zimne, czyli możliwe kłopoty z ciągiem kominowym). Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden problem. Otóż każdy przekrój szybu wentylacyjnego powinien być dobrany do wysokości komina- o czym się często zapomina. Zasada jest prosta: wyższy komin- mniejszy przekrój, niższy komin- większy przekrój. Nie żałować na przekroju komina- szczególnie przy domach parterowych!

Teska
12-02-2003, 12:21
o nawiewnikach cos czytałam w dzienniku Alicjanki:smile: tez zalepiała:smile:

agiles1978
17-10-2005, 17:23
Panowie sprawe załatwia specjalnie zamontowana rura PCV w pogłodze najlepiej której jeden koniec jest na zewnątzr a drugi doprowadzony pod wkład kominka. Zimne powietrze jest zasysane z ewnątzr idealne spalanie nie dymi się przy otwieraniu drzwiczek i nie ma żadnego problemu z wentylacją.
pozdrawiam

JackD
18-10-2005, 09:02
Panowie sprawe załatwia specjalnie zamontowana rura PCV w pogłodze najlepiej której jeden koniec jest na zewnątzr a drugi doprowadzony pod wkład kominka. Zimne powietrze jest zasysane z ewnątzr idealne spalanie nie dymi się przy otwieraniu drzwiczek i nie ma żadnego problemu z wentylacją.
pozdrawiam

hmmm. w teorii pomysł jest super.... tylko czy ktos go zastosował.... i nie mam żadnych ubocznych spraw z tym związanych...
Myslę, że trzeba zastosowac siatke. przeciw.. gryzoniom i mozna jakąs klapkę w czasie gdy nie uzywamy..... ??

agiles1978
18-10-2005, 17:59
Ja zastosowałem to rozwiąznie, pale drugi sezon i jest rewelacja żadnego dymienia żadnej cofki z wentylacji grawitacyjnej (ciągnie jak ...) A jeśli chodzi o zabezpieczenie owszem wypada założyć ale jaki gryzoń wytzryma w tej temperaturze??

GrześS
19-10-2005, 08:22
... Z kratek wentylacyjnych nawiewa mi zimne powietrze.
Wykonawca budynku twierdzi ze winne sa zbyt szczelne okna i faktycznie - jak uchyle min 2 okna to zaczyna "ciagnąć".
Niestety trzymanie 2 okien non stop w pozycji uchylonej nie jest dla mnie madrym rozwiazaniem (szczególnie w zimie).
Co moze byc przyczyna i jak mozna to usunąc (przerówka wylotu na dachu e.t.c)....

napisze tak przyczyn jest wiele a rady zamieszczone powyżej przez forumowiczów są słuszene.
Jednak, aby mówić o Twoim przypadku trzeba to po prostu obejrzeć ! Lub opiszesz więcej szczegółów lub zrobisz zdjęcia

Dlaczego? brak szeczegółów:
- czy to budynek jednorodzinny czy wielorodzinny,
- czy wstawiłeć nowe okna w miejscu starych drewnianych,
- czy masz piec z otwartą komorą spalania,
- może wymieniłeś dzrzwi na nowe albo przykleiłeś uszczelki,
- czy masz kominek itp. itd.
a póżniej można mówić o kominach
... bo na razie to wróżenie z fusów ...

proponuję odwiedzić stronkę
http://e-instalacje.pl/128_1285.htm

czarny1
25-10-2005, 11:06
Witajcie,
czytam to forum od 2002 roku raczej jestem nieaktywny w udzielaniu rad. Mieszkam już od czerwca 2005 r. w swoim wybudowanym domu. Temat tu poruszany jest znany już od dawna, ale ja napiszę Wam coś z praktyki którą przeszedłem przez cały czas budowy ( z niektórych rad zawartych tu skorzystałem). Kratki wentylacyjne na kominach z reguły są źle zakończone Chodzi o to że są wyprowadzone na bokach komina (często na przelot) i "zabezpieczone" kratkami przed ptactwem. Otóż według mojej kilkuletniej obserwacji kanałów wentylacyjnych powinny one kończyć się w pionie tak samo jak wyloty z komina. Wg praw fizyki powietrze będzie dostawało się do wewnątrz budynku tylko poczas dużych wiatrów gdyż powietrze uderzając w komin w boczną powierzchnię będzie wtłaczło powietrze do wewnątrz wyziębiając przy tym komin wentylacyjny zamiast "ślizgając się po powierzchni płaskiej powodując zassysanie powietrza z kanałów wentylacyjnych. Prosze zauważyć że wdmuchiwanie powietrza przez kratki jest tylko w czasie wiatrów (przynajmniej ja tak zauważyłem). Ja właśnie przygotowuję się do zmiany wyprowadzeń ale jeśli ktoś już takie zakończenia posiada niech się wypowie. Poza tym stwierdzenia dotyczące zasysania powietrza przez kominki i piece CO są znane i wszystkim wiadomo, że urządzenia te potrzebują oddzielnych kanałów dostarczających tlen do spalania gdyż w przeciwnym wypadku będą pobierać tlen z domu lub z kratek wentylacyjnych a my przez to stajemy się senni i ociężali szczególnie wieczorami siedząc przed telewizorem lub kompem.
Pozdrawiam
Marek

godul1
25-10-2005, 11:19
Będę zgadywał:
załozyciel tego watku ma dwa oddzielne kominy wentylacyjne. Najprawdopodobniej jeden z nich jest wyższy albo dogrzewany przez kpocioł i stad róznica w sile ciagu oraz efekt wciagania powietrza do domu poprzez otwory wentylacyjne w niższym albo zimniejszym kominie.

pokerzysta
25-10-2005, 11:28
co do ciągu wsteczego do czysta zasada fizyki
jesli masz szczelne okna to oczywistym jest ze e wzgledu na podcisnienie w pomieszczeniu bedzie z zewnatrz zasysało zimne powietrze przez nawiewnik
w momencie jak rozsczelnisz okno ciśnienie wyrównuje się i cepłe powietrze jest wyciagane przez otór wentylacyjny (jest lzejsze od zimnego i ucieka do góry zas w miejsce ubytku nawiewane jest zimne powietrze z roszczelnionego okna
ktoś wczesniej proponował wyciecie uszczelki w górnej części skrzydła- niepróbowałe bo szkoda mi okna, ale wystarczy przecież pozostawić klamke w pozycji roszczelnienie

czarny1
25-10-2005, 11:33
Czemu kominujecie,
Ciepłe powietrze w pokoju zbiera się pod sufitem i naturalnie powinno uchodzić kanałami wentylacyjnymi na zewnątrz, ale jeśli wiatr z siłą uderza w kratkę na kominie to nie ma innego wytłumaczenia że będzie tłoczył do środka zimne powietrze- różnica ciśnień i dopuki nie zamkniemy tej drogi to tak będzie.

godul1
25-10-2005, 12:02
Popełniasz błąd nie dostrzegając prawdziwej przyczyny i walczysz ze skutkami zamiast skupic sie na przyczynie.
Ale to tylko moja osobista opinia.

Domson
26-09-2022, 21:21
Popełniasz błąd nie dostrzegając prawdziwej przyczyny i walczysz ze skutkami zamiast skupic sie na przyczynie.
Ale to tylko moja osobista opinia.

Rozwiń temat bo wydaje mi się że to jedyna trafna wypowiedź w tym temacie. Mam to samo i twoja teraz wydaje mi się najtrafniejszą - z tymi kominami (jeden wyższy w którym jest wentylacją + spalinowy, drugi niższy - tylko wentylacją) . Mi zapierdziela zimne powietrze z tego niższego (to jest taki "grzybek" na dachu). Tylko jak ten problem naprawić ?

CityMatic
26-09-2022, 21:39
Rozwiń temat bo wydaje mi się że to jedyna trafna wypowiedź w tym temacie. Mam to samo i twoja teraz wydaje mi się najtrafniejszą - z tymi kominami (jeden wyższy w którym jest wentylacją + spalinowy, drugi niższy - tylko wentylacją) . Mi zapierdziela zimne powietrze z tego niższego (to jest taki "grzybek" na dachu). Tylko jak ten problem naprawić ?
Zapewne Ci odpowie:lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:
po 17 latach:bash: