PDA

Zobacz pełną wersję : płyty K-G spoinowanie?



carringtontomas
25-02-2006, 17:00
Witam.
Mam pytanie odnośnie łączenia płyt z profilami stalowymi i samego spoinowania.
Jak to robić fachowo, gdyż zauwazyłem u znajomych, że po 2-3 latach od montażu, zaspoinowania, pomalowania, przez farbę przedostają się czarne punkty w miejscu gdzie wkręcano się do płyty i profilu. Ponoć wszystko robiła firma więc jestem lekko zdziwiony.
Jak temu zapobiec?

Murarz
26-02-2006, 17:41
Te czarne punkty to nic innego jak początki pleśni.
Nie ma to nic wspólnego z fachowościa "gipsiarzy".
Nie piszesz gdzie te gipsy są założone, jeśli to poddasze to prawdopodobnie źle wykonano izolację z folii paroszczelnej, lub nie wykonano jej wcale.
Jest jeszcze inna możliwość, a mianowicie słaba wentylacja pomieszczeń.
Jeśli znajomi nic z tym nie zrobią to po jakimś czasie będzie widać całe spoiny(pleśń na nich), nie tylko miejsca wkrętów.

pozdrawiam :D

Edit

Pytasz jak to zrobić dobrze ? już piszę jak ja to robię:
Na czystą spoinę nakładam masę Rigips Vario (nie jest tania) i w mokrą masę wklejam taśmę antyrysową (siateczka), zbieram nadmiar masy vario, tak aby pozostało naturalne wgłębienie płyty.
Robię tak z tego powodu, że po wyschnięciu masa vario jest twarda jak kamień i nie można jej szlifować.
Wstępne spoiny (vario) pozostawiam do całkowitego wyschnięcia (nie nakłada się kolejnych warstw, gdy poprzednia nie wyschnie).
Kolejnym krokiem jest zgrubne spoinowanie (najlepiej masą Gipsar Max lub Knauf), to spoiny wypełnia się już na "równo" z powierzchnią płyty.
Niektórzy fachowcy nakładają więcej masy, aby uniknąć drugiego nakładania masy, ja tego nie polecam.
Po wyschnięciu masy Gipsar max, szlifujemy spoiny i proponuje teraz "przeciągnięcie całej powierzchni Gipsarem uni, następnie szlifowanie, gruntowanie, farba i koniec.
Powodzenia

invx
26-02-2006, 18:05
Witam
te czarne punkty to moga byc tez "wychodzace" wkrety. Moze ktos zastosowal zwykle stalowe ... ? i zaczynaja korodowac ?

o spoinowaniu plyt, o robienie stelaży bardzo dużo masz tutaj
=> http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=47119

milej lektury :wink:

Rezi
26-02-2006, 19:16
i w mokrą masę wklejam taśmę antyrysową (siateczka),
tąsma papierowa, moczona w wodzie przed nałożeniem.

carringtontomas
26-02-2006, 22:02
Pleśń? hmmm no to faktycznie nie jest ciekawie - znajomy myślał, że to od ciepła z kominka :)))
Płyty GK są położone na suficie i ścianach jednak tylko na suficie wychodzą te "kropki", co do wkrętów - nie wiadomo jakich używano - wie tylko, że były całe czarne :)

Mówisz, że to może być skutek złej izolacji - trzeba będzie sprawdzić i najwyżej poprawić.

invx
27-02-2006, 07:04
jak byly czarne to zapewno byly fosfatyzowane, czyli byly ok :wink:

hmmm niewydaje mi sie zeby to byla kwestia izolacji ...

carringtontomas
27-02-2006, 13:34
jak byly czarne to zapewno byly fosfatyzowane, czyli byly ok :wink:

hmmm niewydaje mi sie zeby to byla kwestia izolacji ...

to jeśli nie izolacja to co?
Ta pleśń to na 100%?

pogadam ze znajomkiem i jeśłi będę miał chwilę, by do niego podskoczyć, to pstryknę jakieś zdjęcie i wrzucę tutaj byście fachowym okiem ocenili jak to wygląda i ewentualnie podali przyczynę.
Spytam się równiez o izolację - a nuż...

invx
27-02-2006, 16:17
mowisz ze to tylko punktowe ... laczeniach, tam gdzie sa wkrety ... jak by byla plesn to wszedzie. Ale kto wie ... juz nie jedna dziwna rzezc widzialem :roll:

fotki by sie przydaly :wink:
czekamy :P

carringtontomas
27-02-2006, 21:57
fotki by sie przydaly :wink:
czekamy :P

jutro będą

andy999
27-02-2006, 22:34
U mnie też się pojawiły prześwitujące wkręty na suficie. Nastąpiło to po 10 latach. Wkręty były nierdzewne, wyraźnie lepiej są widoczne w łazience niż w pokoju, w łązience również na ścianach.
Pomieszczenia były tylko raz malowane od momentu montażu płyt. Czy jak pomaluję je na nowo to po czasie znowu wyjdą?

Niepokoją mnie te ślady bo mam zamiar w nowym domu poddasze potraktować regipsami i gdyby po czasie coś takiego wyszło to bym się wkurzył...

andy999

invx
28-02-2006, 19:13
czy aby napewno wkrety byly nierdzewne ? czy moze tylko ocynkowane ?

andy999
28-02-2006, 20:54
Wkręty były firmy Roca fosfatowane ( takie czarne ), więc rzeczywiście nie nierdzewne w całości. Ale jeśli one skorodowały pod wpływem gipsu, który wiadomo, że źle wpływa na stal tzn, ze z całym systemem montażu płyt G-K jest coś nie tak ! Bo co to za system, w którym po 10 latach rdzewieją elementy mocujące, co teraz z tym zrobić ? Chyba zamalowanie nic nie da, bo spod emulsji rdza pięknie wychodzi...
Pozdrawiam

andy999

Czy są naprawde nierdzewne wkręty do G-K ?

carringtontomas
15-03-2006, 22:44
czy aby napewno wkrety byly nierdzewne ? czy moze tylko ocynkowane ?

Kurcze - trzy razy byłem już u znajomego i za każdym razem kiedy wysiadam z auta pod jego domem przypominam sobie, że miałem wziąć cyfraka i pstryknąć kilka fotek - postaram się "na dniach" je zrobić i wrzucić.
Naprawdę będę wdzięczny za pomoc bo wolałbym wcześniej wiedzieć jakich błędów nie popełnić.

invx
16-03-2006, 07:43
jesli zastosujesz odpowiedie wkrety tj. fosfantyzowane, czyli "te takie czarne", to zadne problemy nie powinny wystapic, nie masz sie czego obawiac.

andy999
16-03-2006, 09:08
jesli zastosujesz odpowiedie wkrety tj. fosfantyzowane, czyli "te takie czarne", to zadne problemy nie powinny wystapic, nie masz sie czego obawiac.

Właśnie dwa posty wyżej opisałem problem z "tymi czarnymi wkrętami" po 10 latach, dlatego mam wątpliwości co do stosowania ich w przyszłości, ale jeśli nie te, to które wkręty stosować ?

andy999

am00
16-03-2006, 10:54
Przyczyną może być kondensacja pary wodnej na metalu przy zbyt niskich temperaturach, dużej wilgotności i niedostatecznej wentylacji.
Para wodna powstaje na parterze (np. w kuchni, salonie), poddasze jest niedogrzane bo służy tylko do spania i szczelnie zamknięte. Para wnika w płyty GK i kondensuje na elemantach najzimniejszych (stelaż, wkręty). Należy zapewnić lepszą wentylację i wyższą temperaturę w tych pomieszczeniach. Do błędów w samej konstrukcji trudno się przyczepić, ewentualny brak folii paroprzepuszczalnej raczej działałby pozytywnie.
Mam podobny problem. Budynek niezamieszkały w trakcie ocieplania poddasza płytami GK. Brak wentylacji na poddaszu, bo okna szczelnie zamknięte, a otwory wentylacyjne będą dopiero wycinane w płycie GK. Po zimie na metalowych ościeżnicach (pomalowanych) pojawiły się plamki rdzy. W sobotę jadę udrożnić kanały wentylacyjne.

carringtontomas
16-03-2006, 15:00
jesli zastosujesz odpowiedie wkrety tj. fosfantyzowane, czyli "te takie czarne", to zadne problemy nie powinny wystapic, nie masz sie czego obawiac.

hmm właśnie znajomy się zaklina, że używał tych fosfatyzowanych :]

invx
22-03-2006, 07:41
to moze zyl jakas tandete pomalowana farba :P