PDA

Zobacz pełną wersję : Ciepła woda na betonie czy w styropianie ?



lena67
25-02-2006, 21:40
Hydraulik proponuje mi rozprowadzenie zimnej i ciepłej wody rurami miedzianymi bezpośrednio na chudziaku i przymocowanymi do betonu uchwytami.
Czy to jest dobre rozwiązanie czy lepszym będzie położyć 5 cm styropianu i na nim rury w osłonkach i dopiero układać drugą warstwę 5 cm styropianu?
Posadzka będzie wykonana nst. na chudziak papa zgrzewalna, folia, dwie warstwy styropianu po 5 cm, folia i wylewka betonowa.
Do rozprowadzenia jest zimna i ciepła woda z cyrkulacją do łazienki odległęj o 15 m i kuchni odległej odległej o 8 m. Woda będzie podgrzewana bojlerem elektrycznym.
Zależy mi na zminimalizowaniu strat ciepła podczas cyrkulacji ciepłej wody i dlatego chciałbym położyć rury na warstwie styropianu.
Jak mocować rury w wersji gdy leżą bezpośrednio na chudziaku a jak gdy leża na 5 cm. warstwie styropianu?
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas montażu instalacji by mieć pewność, że nie będzie żadnych przecieków?

beno11
26-02-2006, 11:30
witam
ja mam plastikowe rury ale u mnie kladli w ten sposob
chudziak, papa termozgrzewalna , folia , styropian 4 cm , warstwa 2cm styropianu a w niej rury w otulinie (zimna,ciepla woda + rury od centralnego ogrzewania ) , potem 4 cm styropian na wierzch , dopiero na to folia i wylewka , przed wylaniem wylewki byly wszystkie instalacje sprawdzane

janzar
26-02-2006, 11:40
witam
ja mam plastikowe rury ale u mnie kladli w ten sposob
chudziak, papa termozgrzewalna , folia , styropian 4 cm , warstwa 2cm styropianu a w niej rury w otulinie (zimna,ciepla woda + rury od centralnego ogrzewania ) , potem 4 cm styropian na wierzch , dopiero na to folia i wylewka , przed wylaniem wylewki byly wszystkie instalacje sprawdzane


wszystko dobrze tylko nie kładzie się trzech warst styropianu gdyż każda z tych warst ma inny procent ugięcia mimo że zastosowano EPS 100

pozdrawiam JZ

beno11
26-02-2006, 11:50
wszystko dobrze tylko nie kładzie się trzech warst styropianu gdyż każda z tych warst ma inny procent ugięcia mimo że zastosowano EPS 100

pozdrawiam JZ
nie bede sie sprzeczal czy to jest prawidlowo ale jak do tej pory podlogi mi sie nie zapadaja , mozliwe jest ze dlatego bo moi " fachowcy" sie w obliczeniach pomylili o na to dali 10cm wylewki

janzar
26-02-2006, 12:13
wszystko dobrze tylko nie kładzie się trzech warst styropianu gdyż każda z tych warst ma inny procent ugięcia mimo że zastosowano EPS 100

pozdrawiam JZ
nie bede sie sprzeczal czy to jest prawidlowo ale jak do tej pory podlogi mi sie nie zapadaja , mozliwe jest ze dlatego bo moi " fachowcy" sie w obliczeniach pomylili o na to dali 10cm wylewki

tak to innego pozdro jz

lena67
26-02-2006, 18:52
Witam
dzięki za dotychczasowe odpowiedzi, dobrze że jest to forum zawsze można zebrać opinie innych osób.
Pozdrawiam

andre59
26-02-2006, 19:55
Lena67.
W żadnym wypadku nie pozwól na układanie rur bezpośrednio na "chudziaku".
Jak sama pisałaś rury należy rozprowadzić na warstwie styropianu gr. min. 5 cm.
U mnie druga warstwa styropianu, ułożona obok rur, ma też grubośc 5 cm.
Ponieważ rury w peszlu mają średnicę ok. 3 cm dodatkowo na rurach ułożyłem warstwę styropianu gr.2 cm wyrównując w ten sposób górną płaszczyznę izolacji.
Praktycznie rury są izolowane ze wszystkich stron.

lena67
26-02-2006, 21:12
andre59
dzięki za odpowiedź
jeśli masz instalację z miedzi, interesuje mnie jakie miałeś odcinki prostych rur (chodzi o rozszerzalność cieplną)?

andre59
27-02-2006, 07:59
Z rur miedzianych mam wykonaną instalację c.o.
Temperatura pracy 70-75 stC.
Wydłużenie nie przekracza 1mm na 1m długości rury.
U mnie najdłuższy odcinek prosty ma ok. 6m długości.
Rury są otulone otuliną piankową (chyba thermoflex ale nie jestem pewien).
Natomiast rury wody użytkowej są trójwarstwowe Pex-AL-Pex w peszlu. W przypadku tych rur współczynnik wydłużenia jest ok. 2 razy większy ale pracują one przy niższej temperaturze (ok. 50-60 stC).
Jedne i drugie rury ułożone są w warstwie izolacji termicznej podłogi w ten sam sposób.

Jeszcze jedna sprawa.
Instalację wody użytkowej radziłbym wykonać z rur tworzywowych.
Jeżeli woda będzie bardzo miękka, rury miedziane mogą ulec uszkodzeniu a ich wymiana będzie bardzo kosztowna.

wbrat
27-02-2006, 13:07
U mnie będzie ok. 8 cm styropianu. Jak w takim razie najlepiej rozwiązać rozprowadzenie rur? Myślalem o dwóch warstwach styro: 5 cm i na to 3 cm, w którym byłyby rury. Ale czy to, że nie będą od góry zakryte nie przeszkadza? Można je "zalać" bezpośrednio szlichtą?

piotrul
27-02-2006, 13:18
ja mam niestety położone na chudziaku (na szczęście tylko do wody użytkowej) wtedy jeszcze nie miałem pojecia, że to nie za dobrze. Tyle że jeszcze wpadłem na to i pod rury powkładałem pocięte ekrany grzejnikowe ok 2mm zawsze to coś, ale efekt jest taki, że jak obieg wody jest włączony to niestety bojler dość szybko się wychładza, muszę przed i po używaniu wody włączac i wyłączać pompkę, strasznie upierdliwe, albo czekać aż zimna woda zleci. Błąd ewidentny i niestety instalator 'po rodzinie". Do CO wziołem już innego "obcego".

rafallogi
27-02-2006, 13:33
Rury w otulinach na styropianie i 2 warstwa styropianu obok nich (styropian powinno dawać się w 2 warstwach z przesunięciem). To chyba najczęstrze rozwiązanie.
Podobnie jak doświadczony kolega janzar nie polecałbym potrójnej warstwy styro.
Dlaczego nie robisz wody użytkowej w plastiku, który będzie znacznie tańszy i bardziej neutralny wobec Ph wody?

inwestor
27-02-2006, 17:09
Hydraulik proponuje mi rozprowadzenie zimnej i ciepłej wody rurami miedzianymi bezpośrednio na chudziaku i przymocowanymi do betonu uchwytami.
Czy to jest dobre rozwiązanie czy lepszym będzie położyć 5 cm styropianu i na nim rury w osłonkach i dopiero układać drugą warstwę 5 cm styropianu?
Posadzka będzie wykonana nst. na chudziak papa zgrzewalna, folia, dwie warstwy styropianu po 5 cm, folia i wylewka betonowa.
Do rozprowadzenia jest zimna i ciepła woda z cyrkulacją do łazienki odległęj o 15 m i kuchni odległej odległej o 8 m. Woda będzie podgrzewana bojlerem elektrycznym.
Zależy mi na zminimalizowaniu strat ciepła podczas cyrkulacji ciepłej wody i dlatego chciałbym położyć rury na warstwie styropianu.
Jak mocować rury w wersji gdy leżą bezpośrednio na chudziaku a jak gdy leża na 5 cm. warstwie styropianu?
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas montażu instalacji by mieć pewność, że nie będzie żadnych przecieków?

C.W.U. oraz C.O. tylko w grubych otulinach w rowkach w styropianie nie inaczej.

Hudraulik proponuje rozwiązanie wygodne dla niego. Będzie mógł skończyć instalację za jednym podejściem zrobić próbę i skasować należność. Nie będzie musiał ze skończeniem roboty czekać na ocieplenie podłogi a jak skończy to będzie miał Cię w du...e bo wszelkie uszkodzenia i przecieki to nie jego problem. W przeciwnym przypadku to on musi się martwić do końca o zabezpieczenie rurek aby inni robotnicy ich nie rozdeptali.
Pozdrawiam

lena67
28-02-2006, 22:39
Witam
dziękuję za odpowiedzi
prace są na półmetku, rurki w styropianie.
Pozdrawiam

MarzannaPG
18-03-2006, 15:16
A tną rowki w pierwszej i drugiej warstwie styropianu czy tylko w drugiej? Czy wtedy wylewka nie styka się z rurami?

mlk
14-06-2006, 16:33
u mnie układają (właśnie teraz!!) na pierwszej warstwie styro czyli 4cm ( w sumie będzie styro 8cm), ale rurki są tylko w peszlu, a nie w otulinie - może tak być czy żądać żeby było dodatkowo w otulinie?

pawelurb
14-06-2006, 16:38
ja mam rury zaizolowane otuliną , i puszczone po chudziaku, na to docięty styropian, nie było jak inaczej, bo instalację wod-kan i grzewczą robiliśmy przed wylewkami , i potem nie było już jak dać styropianu pod rury , bo były pomocowane do chudziaka uchwytami. Posadzkarze mówili że jest ok i że tak się robi.

Wojtek33
09-09-2006, 22:35
a jak puscic rury w styropianie jesli wylewka ma miec 10 cm? ( 4 cm styropian i 6 cm wylewka) wylewka na pieytrze ( poddasze uzytkowe?

Bigbeat
09-09-2006, 22:58
Na piętrze to chyba ma już mniejszy sens - poniżej stropu jest parter, a nie zimna i wilgotna ziemia.

pawelurb
10-09-2006, 10:12
styropian musi być nawet na piętrze, nie dla izolacji , ale dlatego że wylewka ma być pływająca , oddylatowiona od ścian i stropu , nie można wylać wylewki bezpośrednio na strop , musi warstwa betonu leżeć na warstwie poślizgowej - styropianie

Bigbeat
10-09-2006, 10:15
Ależ oczywiście, że musi być styropian.
Natomiast nie jest już tak ważne kładzenie rur w tym styropianie.

Wojtek33
10-09-2006, 17:25
dzieki za odpowiedz. ale tak na marginesie , wylewka niemusi byc tylko pływajaca:), sa przeciez i bez dylatacji .

SNCF
22-09-2006, 20:48
a jakby dac cyrkulacje w rurach z palstiku ktory juz izoluje, podwojnej otulinie i obsypce keramzytowej? (calosc rowek w 10cm styro)

tuzin
23-09-2006, 16:19
Witam.

Dziwie sie, że przy dzisiejszych materiałach instalacyjnych jakie są odstępne inwestorzy decydują sie na miedz. Jako wykonawca nie uznaję połaczen lutowanych w posadzkach. Jest jeszcze jedna rzecz zarazem najwazniejsza. Woda w instalacji jest naprawde kiepskiej jakości. Poza tym cena samej miedzi................Jest wiele lepszych materiałów niż Cu i dużo pewniejszych (mam na myśli połaczenia). Np polipropylen zgrzewany jest to obecnie jeden z tanszych materiałów a do tego bardzo dobry. Jeżeli zaś chodzi o Pexa to nie wielu producentów daje gwarancje na zalanie kształtek w betonie. Jeżeli producent danego systemu nie udziela gwarancji nalezy kształtki przed zalaniem zabezpieczyć w tzn puszki zabezpieczające. Nie wielu instalatorów o tym wie. Jeżeli zas dojdzie do awarii to co wtedy? Przyjedzie przedstawiciel danej firmy stwierdzi, że instalacja została wykonana nie zgodnie z zaleceniami producenta i ????Wykonawca prawdopodobnie wymiga sie i koło sie zamyka. Jeżeli zaś chodzi o instalacje wodną czy to bedzie PP czy Pex, miedz to jak najbardziej nie ma przeciwskazan do tego, aby układać instalacje bezpośrednio na chudziaku. Warunek jest jeden instalacja wodna bedzie zaizolowana pianką poliuretanową czyli izolacją ja przyjmuje zasze 9 mm. Tak wiec jak juz napisałem nie ma przeciwskazań. Jeżeli zaś chodzi o kompensowanie sie miedzi czy innych materiałow to jest to zjawisko jak najbardziej normalne. Generalnie przy pexie jest tak, że producenci zalecają układanie rur w kształcie fal Dunaju :D oczywiscie bez przesady. Jezeli jest materiał typu Cu , czy PP to naturalnymi kompensatorami przy takich odcinkach są odejscia od trójników czyli same podejscia. Poza tym rzadko bywa, aby odcinki proste w domu były dłuższe niż 10 m. Można zastosowac także rure PP z wkłądką czyli Stabi.


Pozdrawiam

tuzin
23-09-2006, 16:25
Witam.

Woda w izolacji, zaś C.o w peszlu...............................

mikimka
23-09-2006, 21:45
Wyjaśnijcie mi proszę, dlaczego nie lepiej jest najpierw połozyc całą izolację np. 10 cm. styropianu, a dopiero potem rury prowadzić w otulinie i/lub peszlu, zalane wylewką. Przecież jak połozy sie rury na 4 cm styropianu, to więcej ciepła "ucieknie" do gruntu niz jak połozymy je na 10 cm pełnej warstwie styropianu. Nie ma większego znaczenia dodatkowa izolacja od góry, bo od góry jest 20 stopni, ale właśnie od gruntu.
Pozdrawiam

tuzin
24-09-2006, 11:51
Witam.


Oczywiście nie ma przeciwskazan do tego, aby kłaść rury na warstwie styropianua 5także nie ma, aby kłaść na samym chudziaku. Zawsze, gdy układam instlację wodną daję izolację termaflex (poliuretan). Jeżeli instalacja jest dobrze zaizolowana to straty będą nie wielkie. Nie ma praktycznie szansy, aby całkowiscie zniwelować strary ciepła. Jeżeli zas instalację położymy w przysłowiowym termosie czyli styropian, rura, styropinan to strat także nie unikniemy. Nie są to jednak na tyle duże straty ciepła, aby miały wpływ na samą prace instalacji. Podsumowując to wszystko co napisałem nie ma przeciwskazań do tego, aby kłaść na samym chudzianku, badz na styropianie. Najważniejsza jest izolacja instalacji...........

Pozdrawiam

Ar-Tur
05-07-2008, 11:36
Odświeżę trochę temat :lol: .
Hydraulik właśnie ułożył hydraulikę na chudziaku. Rury alu-pex w osłonie termaflex, przymocowane do chudziaka.
Chcę na to dać warstwy:
-folia
-docięty styropian 3 cm
-całe płyty styropianowe 5 cm ułożone "na krzyż" w stosunku do poprzedniej warstwy styropianu
-folia
-wylewka 5 cm
Czy tak będzie dobrze? Dodam, że w projekcie jest przewidziany styropian 8 cm.

majkoski
26-06-2009, 17:52
Odgrzebałam stary wątek, bo jestem żywo zainteresowana . Czy tak jak ma Ar-Tur w poprzednim poście - jest dobrze?

odaro
26-06-2009, 19:27
Odgrzebałam stary wątek, bo jestem żywo zainteresowana . Czy tak jak ma Ar-Tur w poprzednim poście - jest dobrze?

Nie

Jest jeszcze jeden argument na nie oprócz tych wymienionych wcześniej to to że ta pianka poliuretenowa z biegiem czasu zanika.

pawlok
27-06-2009, 20:19
Odgrzebałam stary wątek, bo jestem żywo zainteresowana . Czy tak jak ma Ar-Tur w poprzednim poście - jest dobrze?

Nie wyobrazam sobie jak niby położyć folie na położone rury by stanowiło to izolacje ciągłą…
Ja zrobiłem tak: chudziak, papa, folia, 10 cm styro, instalacje, 10 cm styro, folia, jastrych, folia właśnie schnie :-)
Pawlok