PDA

Zobacz pełną wersję : Ranking rekuperatorów



Bartt
07-02-2003, 11:07
Zakładam nowy wątek, bo w tym o rekuperatorach zabrakło mi przejrzystej informacji j.w.

Proszę wyłącznie o wiadomości dotyczące cen, wyposażenia i zalet ofert poszczególnych systemów i producentów.

Informacje o zaletach rekuperatorów, GWC(Witek i Januszek :smile:) itp. kierujcie do stosownych wątków :grin:

JANK
07-02-2003, 12:50
Wiadomo, że ZWC-1 i ZWC-2 to nabijanie klientów w butelkę.

alex
07-02-2003, 13:21
Centrala Mistral 250 (producent Pro-Vent Opole)
nawiew i wywiew - 300m3/h przy 110 Pa
wymiennik krzyzowy 66-73%
moc wentylatorow 2x60W
Posiada:
uklad przeciwzamrozeniowy
wylacznik letni nawiewu
trzystopniowy regulator obrotow
cena :2950zl netto w promocji (normalnie 3340)
Na pierwszym biegu jest wogole nieslyszalny na trzecim troche
Wysuszyl chalupe w 2 tygodnie (grudzien), a wiec mozna powiedziec, ze dziala! Niestety za krotki okres uzytkowania by powiedziec cos wiecej.
Aha, nie wymienia sie kaset z filtrami, a jedynie sama tkanine filtracyjna, co jest ekonomiczne. Warto na to zwrocic uwage.

Bartt
07-02-2003, 13:32
Alex jak rozumiem te 3000 to za sam rekuperator z osprzętem, ile wyniosła cię instalacja rozprowadzająca powietrze?

Jezier
07-02-2003, 13:40
Ranking ma być cenowy czy sprawności?

Bartt
07-02-2003, 13:51
JANK Autorytatywne stwierdzenia: wiadomo, że ..., bez żadnego uzasadnienia wyłącznie zaśmiecają forum. Też czytałem o nich na forum, ale ponieważ jest to tylko wiedza zasłyszana, a nie moja własna, to jej nie przytaczam :smile:

Bartt
07-02-2003, 13:52
Jezier połączenie jednego z drugim jeśli można prosić :smile:, tak by można było dokonać świadomego wyboru

januszek
07-02-2003, 14:20
nie rozumiem czy chodzi Ci o kompletne urządzenie to jest centralkę wentylacyjną z odzyskiem (zalety modele i ceny)
czy o same wymienniki (rekuperatory)

Jezier
07-02-2003, 14:55
Mnie interesują tylko rekuperatory przeciwprądowe. Biorę pod uwagę dwie firmy.
http://www.agagt.pl/start.htm
http://www.bartosz.com.pl/
Za wymiennik zapłacę ok 3000.

januszek
07-02-2003, 15:05
A wiesz ty Jezierku kochany czy ci producenci mają aprobatę techniczną lub a co ważniejsze aprobatę instytutu higieny
bo ja jakoś sobie nie wyobrażam umycia takiego wymiennika który waży 20 kg i mierzy 1.3m
Wiem że twoim kryterium była sprawność ale popatrz na sprawę bardziej ogólnie i na wszelkie możźliwe parametry.

Bartt
07-02-2003, 17:03
Interesuje mnie cena za całość (centralka) i komentarz na temat jakości, ale jeśli znacie tylko cenę rekuperatora, to też podawajcie

taniaklima.pl
08-02-2003, 14:53
Witam
Moi faworyci:
„Przeciwprądowcy”:
http://www.agagt.pl
http://www.rekuperator.com.pl
Badania Instytutu Higieny są potrzebne – może mają – podobno nie kosztuje to zbyt drogo. Wymycie chyba nie powinno być problemem. Jeżeli bez szmatki można wymyć instalację wanny z hydro-masażem. Wymiennik też będzie można umyć tym samym preparatem? Sądzę że można to robić raz w roku? Chyba że nie będzie filtrów na wlocie do nich. Wtedy może to być bardzo kłopotliwe.
„Krzyżowcy”:
http://www.pro-vent.com.pl
Mają model Mistral 400 duo z dwoma wkładami wymiennika - sprawność 77-88%. Co najważniejsze pracują nad wersją modelu Mistral 400 z silnikiem o większy sprężu od strony ssącej - dla pokonania oporu Gruntowego Wymiennika Ciepła rurowego i żwirowego. Widziałem te mistrale na Targach Budowlanych – są porządnie zrobione.
Witek

januszek
10-02-2003, 11:05
no i co dalej kontynuujemy wątek wiesz jużco kupić i czy w ogóle

10-02-2003, 13:51
On 2003-02-07 17:03, Bartt wrote:
Interesuje mnie cena za całość (centralka) i komentarz na temat jakości, ale jeśli znacie tylko cenę rekuperatora, to też podawajcie

10-02-2003, 13:51
On 2003-02-07 17:03, Bartt wrote:
Interesuje mnie cena za całość (centralka) i komentarz na temat jakości, ale jeśli znacie tylko cenę rekuperatora, to też podawajcie

10-02-2003, 13:51
On 2003-02-07 17:03, Bartt wrote:
Interesuje mnie cena za całość (centralka) i komentarz na temat jakości, ale jeśli znacie tylko cenę rekuperatora, to też podawajcie

alex
10-02-2003, 14:14
On 2003-02-07 13:32, Bartt wrote:
Alex jak rozumiem te 3000 to za sam rekuperator z osprzętem, ile wyniosła cię instalacja rozprowadzająca powietrze?


No oczywiscie, ze to tylko cena centrali, kanaly na nasz domek 150m2 kosztowaly 2000zl, rozprowadzenie we wlasnym zakresie.

andz
10-02-2003, 16:38
Na stronie firmy Koss jest ranking rekuperatorów dostępnych w Polsce. Oczywiście jest zrobiony tak, aby udowodnić wyższość ich produktu, ale tam dwie ciekawe rzeczy. Lista producentów i importerów - całkiem długa, oraz kryteria oceny - nie wiem czy wymienili wszystkie znaczące, ale te wzmiankowane są całkiem zdroworozsądkowe.

januszek
12-02-2003, 08:07
"1. wymiennik, trzeba dobrać odpowiedni do wydajności,
2. wymiennik powinien być wymieniany na wkłąd letni - rury,
3. 2x wentylatory - wskazane BARDZO DOBRE np. 2x60 ( 80 )W,
4. miejsce na filtry z włókniny na wlotach,
5. ocieplenie rekuperatora np. płyty - wełna 5 cm,
6. fachowiec, który to polutuje,
7. sterownik najlepiej transformatorowy, ale na dobrą sprawę, to zwykły tyrystorowy ściemniacz ścienny powinien wystarczyć,
I coś jeszcze, bo faktycznie kosztuje to ok. 1000 zł
a u dostawcy 2500-3500 zł !
Więc co to jest, to jeszcze ???

Karina"

dodam jeszcze że
wymiennik możesz kupić jaki chcesz i to zależy od kasy jaką chcesz wyłożyc
-są krzyżowe
-krzyżowoprzeciwprądowe (mó faworyt)
-przeciwprądowe
-obrotowe (najlepsze)
wentylatory robi firma dospel (eurocośtam)
sterownik tyrystorowy nie za bardzo się nadaje bo silnik będzie buczał

a to co tyle kosztuje to nasza niewiedza, na której żerują producenci.

Jasiu
12-02-2003, 09:17
To ja troszke nie na temat :smile: Można ?

Ponieważ rozpracowałem już wszystkie tradycyjne elementy mojego przyszłego domu więc zabrałem się za polepszanie. A dokładnie zacząłem myśleć o rekuperatorze i w związku z tym mam parę pytań:

Obliczyłem sobie ilości powietrza usuwanego, nawiewanego, krotność wymian i wyszło mi że potrzebuje centrale o wydatku poniżej 300 m3/h.

Jak odsunę ściankę z regipsu od ścianki kolankowej to powstanie mi opaska wokół budynku, którą bez problemu będę mógł rozprowadzić rury do każdego pomieszczenia.

A teraz pytania:

1. Najdłuższe odcinki rur będą miały około 20 metrów - czy przy takich odległościach należy się liczyć z istotnymi spadkami ciśnienia ?

2. Gdzie najlepiej umieścić czerpnie (nasłonecznienie, strony swiata, itp...) ?

3. Czy gruntowy wymiennik ciepła jest a) niezbędny, b) pożyteczny c) mało istotny ?

Oczywiście już wziąłem się za szperanie po sieci, ale kilka dobrych rad na początek pomoże prawidłowo ukierunkować moje poszukiwania :smile:

Thanks from mountain
(dziękuję z góry :wink:)

januszek
12-02-2003, 09:36
Jasiu cześć
mała dygresja: podobała mi się twoja wypowiedź że ściany najlepiej zrobić z "krztałtek z suszonego na słońcu nawozu krowiego"
mam pytanie ty takiego domu nie budujesz?
1- około 3 Pa na 1 metr rury o średnicy 10cm
2- czerpnię naljepiej zrobić jako GWC i to jest odp na 3 pytanie

Zobaćz na stronę http://www.pro-vent.com.pl/html/spis.htm

Jasiu
12-02-2003, 09:56
Tam juz byłem i na taniaklima też.

Ogólnie już na większość swoich pytań "mam zabezpieczoną odpowiedź" :smile:

GWC zrobie napewno.

Zastanawiam się nad rurami - jaką średnice zewnętrzną mają ocieplone rury ?

I na czy można anemostaty robić w ścianach (nie w suficie), a jeśli tak to na jakich wysokościach.

A co do domu z nawozu, to kiedyś byłem w ciepłych krajach i widziałem jak tam budują dom. Wylewali wodę, która w połączeniu z gliniastą ziemią tworzyła breję, którą łopatami nakładali do drewnianych forem. Na słońcu zawartość formy szybko wysychała, i powstawały z tego zgrabne cegiełki, z których wznosili ściany. Zaprawa nie była potrzebna bo wystarczyło lekko zwilżyć "cegiełki" żeby się lepiły. "Cegielnia" po przykryciu służyła potem za piwniczkę. Ciekawa co oni sobie by o nas poyśleli gdyby przeczytali forum muratora ?

KarinaZ
12-02-2003, 19:12
z tego co wiem, nie stosuje się raczej rur gładkich, gdyż powstają turbulence i hałas, można stosować takie "rozciągane", ocieplać można wełną mineralną min. 5 cm grubości.
Są też specjalne rury z małymi dziurkami cuś 05mm2, na to specjalna wełna, która nie pyli i jeszcze raz aluminium.
Ale to cudo kosztuje krocie i nie stosuje się już tłumików.
Odcinki od rekuperatora nie powinny być krótsze niż 5 m ( hałas ) a jeśli to możliwe to lepiej robić duuuuuże łuki niż kolanak 90 st.
Dopływ powietrza i usunięcie trzeba tak policzyć, aby opory były zrównoważone, lub dopływ powietrza nieco większy ( ciut nieco ).
Anemostatów z tego co pamiętam nie powinno się instalować w pobliżu okien i bezpośredniu w strefie przebywania ludzi.
Wyrzutnia od zawietrznej i pamiętajcie o odległości od okien.

Karina

PawelP
13-02-2003, 10:18
> Anemostatów z tego co pamiętam nie powinno się instalować w
> pobliżu okien

a pamietasz moze dlaczego?
Pawel. (Wlasciciel swiezo co zainstalowanych anemostatow przy oknach.)

Felek
13-02-2003, 18:39
Karina, gdzies czytalem o przewodach prostokatnych (sztywnych). Ponoc nie halasuja tak jak te okragle i nie stawiaja takiego oporu, czyli sa duzo mniejsze straty cisnienia w instalacji. O "rozciaganych" (perforowanych i izolowanych welna) rzeczywiscie pisza ze sa cichsze ale daja one duzo wiekszy opor wiec chyba trzeba dac mocniejsze wentylatory?

KarinaZ
13-02-2003, 20:59
na temat rekuperacji i podłaczenia, mamy trochę materiałów, zciągniętych z netu, książek i broszur. Zbieramy już ok. pół roku. A ponieważ są pilniejsze tematy ( mamy fundamenty i idziemy wzwyż, rekuperator czeka ). Może w weekend, poczytam(y), dam znać.

Karina

KarinaZ
13-02-2003, 21:04
anemostatów nie instaluje się przy oknach ....
nie pamiętam dokładnie argumentacji, kiedyś czytałam, ale zdaje mi się, że chodziło o wychładzanie. Powietrze przy oknach jest zimniejsze, a rekuperator "wieje" cuś ok. 70% temp. średniodomowej. Przez to masz zupełnie zimną strefę przy oknach. II. zaburzasz obieg/krążenie powietrza w domu ; kaloryfer-okno-sufit itd.
Jak sprawdzę, dam znać.

Karina

izat
28-01-2007, 18:53
Karina,
z mojej wiedzy wynika, że anemostaty montuje się właśnie przy oknach ale nie przy drzwiach :)
od napisania powyższego postu minęło prawie 4 lata :):):)
ciekawe jak Karina rozwiązała sprawę rekuperatora :) i anemostatów ;)

MaroW
28-01-2007, 19:21
Ad. anemostaty przy oknach czy nie - oczywiście, że przy oknach. Przecież powietrze z pomieszczenia będzie uchodziło przez szczelinę pod drzwiami (generalnie przez drzwi), więc jeśli chcemy mieć jednostajnie wymieniane powietrze, to jest logiczne, że nawiewamy w obszar zlokalizowany po stronie przeciwnej do miejsca "uchodzenia" powietrza (a zwykle okno jest na ścianie przeciwnej) etc.

Pozdrawiam
M

izat
23-11-2007, 14:43
nie ma większego dziadostwa jak Dospel

Lookita
23-11-2007, 15:07
ja bede miec Mistral Geo 400 z gwc plytowym...wszystko z Warebud,licencja Proventu....2/3 instalacji i kosztow mam juz za soba i w domku....reszta za 2-3 miesiace....

Inka Opole
23-11-2007, 16:04
hm a mozesz sie pochwalic ile Cie za to skasowali?
czekam na podobna wycene tylko z firmy ventus i chcialbym porownac
pozdr

VIP Jacek
23-11-2007, 18:21
izat napisał:
nie ma większego dziadostwa jak Dospel

dlaczego tak uważasz?

izat
23-11-2007, 18:24
doświadczenie i opinia człowieka zajmującego się wentylacją

VIP Jacek
23-11-2007, 18:26
a jeszcze więcej i bardziej konkretnie.

wasiek
23-11-2007, 21:58
Witam,
ja tez poprosze konkrety o Dospelu. Konczą mi montowanie Economic 300 II z nagrzewnica wodną. Dlaczego dziadostwo???

izat
23-11-2007, 23:42
żartowałam :)

VIP Jacek
24-11-2007, 16:58
izat napisała:
żartowałam

no to bądż cicho... :wink:

wasiek
24-11-2007, 17:20
No nie wiem............. tak czy inaczej nie było to dla mnie obojętne....

mathiasso
24-11-2007, 18:31
też mi się wydaje że to kiepski żart jak na tak poważną rozmowe :-?

mathiasso
24-11-2007, 18:35
i mam jeszcze pytanie: jaki byłby mniej wiecej koszt rekuperatora do domu o pow. użytkowej 134m2 i objętości ok 400m3, ogrzewanie które będę używał: to podłogówka, grzejniki i kominek najprawdopodbniej z płaszczem plus oczywiście gaz. poczytałem na tej stronie: http://www.rekuperatory.pl/glowna/main.shtml i wyszło mi że to koszt ok40tys?? :roll: troszke dużawo

coulignon
24-11-2007, 19:16
nie....mi wycenili do identycznej kubatury:
1. najbardziej wypasiona wersja centrala Stork 350 (pełna automatyka) na 19500 zł
2. najmniej wypasiona wersja z centralą Stork 350 16500 zł
3. na bazie Mistrala 400 - 14500 zł

ceny (brutto) obejmują koszt centrali + montaż całej instalacji + uruchomienie.
GWC rurowy (rehau) wcenili na 9000 zł.

Chyba drogo.

Tak myśle.

izat
24-11-2007, 19:49
żartowałam, że żartowałam :D
Dospel, to najgorszy wybór z możliwych i tyle, na tym poziomie cenowym oczywiście

czandra
24-11-2007, 20:34
nie....mi wycenili do identycznej kubatury:
1. najbardziej wypasiona wersja centrala Stork 350 (pełna automatyka) na 19500 zł
2. najmniej wypasiona wersja z centralą Stork 350 16500 zł
3. na bazie Mistrala 400 - 14500 zł

ceny (brutto) obejmują koszt centrali + montaż całej instalacji + uruchomienie.
GWC rurowy (rehau) wcenili na 9000 zł.

Chyba drogo.

Tak myśle.

Normalna cena jak na ten rekuperator. U nas będzie comfoair 500 z pełną autoamtyką plus GWC rurowy. Za reku wyszło ok. 22 tys., a za GWC ok. 7 tys.

wasiek
25-11-2007, 11:01
Izat a skąd u Ciebie taka pewność? Korzystałaś z Dospela? Czy tylko powtarzasz czyjąś teorię, a? Wiesz każda marka ma swoich zwolenników i przeciwników i wszyscy to zazwyczaj teoretycy, którzy coś tam gdzies tam słyszeli. Ja znam z praktyki osobę, która uzytkuje Dospela i jest zadowolona. Jak ze mną będzie dowiem się dopiero jak uruchomię centralę.

Kane66
25-11-2007, 17:27
Co do wysokosci ofert: czasai warto kupic centrale w jednym miejscu i znalezc firme czy ludzi ktorzy to wam rozloza. Roznice na robocie - do 50%.

Co do dospela: ja uzytkowalem w firmie (branza spozywcza) ich wentylatory. Nigdy wiecej.

U mnie bedzie reku robiony, obsluzy prawie 900m3 domu (bo takze czesc piwnic bedzie wentylowana), na wentylatorach ebm-Papst, z mocno przewymiarowanym wymiennikiem. Ma wady - jest duży. Ma zalety - ma taka wydajnosc jakiej oczekuje (przy oczekiwanej skutecznosci i halasie). Koszt na caly dom 15k PLN przy zerowym wkladzie robocizny wlasnej.

Anemostat montowac tak by powietrze mialo do przejscia jak najdluzsza droge po pokoju tj do punktu wylotu (przewaznie drzwi). Czemu nad oknem ? Takze dlatego ze najczesciej nie bedzie stal tam zaden wysoki mebel typu szafa bo to przeciez okno. Wiec nie zblokuje nam ruchu powietrza. To dobre miejsce.

Pytanie o koszt reku dla 134m2:
Zaleznie od firmy, nalezy sie liczyc z minimalnym kosztem 10k jesli nie chce sie wlozyc wlasnej robocizny.

Ogolnie o reku:
Sprawdzac na jakich wentylatorach chodza, sprawdzac do bolu charakterystyki wentylatorow (przerob vs pobierana moc), sprawdzac charakterystyki skutecznosci.

gpd
26-11-2007, 10:47
Witam!
Dospel już zmienił wentylatory w rekuperatorach!
I dostali zloty medal na targach poznańskich
http://www.dospel-comfort.pl/dospel/index.php?option=com_content&task=view&id=112&Itemid=191

vox77
28-11-2007, 20:57
A ja w swoim F 126p wymieniłem silnik na motor od trabanta ,ale daje czadu !!!!!!

izat
29-11-2007, 00:33
ja tam nie wierzę w złote medale ....:D
bardziej w górne półki :D

XX
29-11-2007, 08:38
ja wybrałam Valloxa

vox77
09-12-2007, 21:04
VALOX, HM twój entuzjazm jest wart ceny filtrów do tego ustrojstwa czy kosztów energii którą on zeżre :o

XX
10-12-2007, 09:00
nie przesadzasz aby?
o jakich wielkich kosztach mówisz?

rusyitrole
16-09-2009, 22:39
Witam. Mam dwa pytania:
1.Jaki najlepiej kupić rekuperator do 20tyś? Domek 215m2 plus piwnica, która też będzie wentylowana.
2. Kiedy najlepiej montować przewody rozprowadzające powietrze? Domek jest w fazie projektu.

robertsz
23-09-2009, 18:05
2. Kiedy najlepiej montować przewody rozprowadzające powietrze? Domek jest w fazie projektu.
Na etapie instalacji elektrycznych, wod-kan... czyli przed tynkami i przed zabudową G-K.

qlek74
04-11-2009, 12:54
Pytanie do rusyitrole
Po co piwnica będzie wentylowana i włączona w obieg z rekuperatorem? Czy tam będzie jakieś użytkowe pomieszczenie w którym cały czas ktoś będzie przebywał?

rusyitrole
04-11-2009, 14:54
Piwnica ma kilka pomieszczeń i w przyszłości są przewidziane dwa pomieszczenia na siłownię i być może na saunę. Czyli jak? Piwnicy nie wentylować?

tofee
09-11-2009, 16:28
Coś nowego w temacie? Jakieś nowe firmy do polecenia?

qlek74
10-11-2009, 14:52
W takim wypadku wentylować