PDA

Zobacz pełną wersję : Problem. Scianka działowa i piec dwu-funkcyjny u sąsiada.



Tomek_P
27-02-2006, 15:36
Witam wszystkich forumowiczów!
Mam problem.
Mieszkam w starej kamienicy w Warszawie.
Nowy mój sąsiad, w trakcie remontu swojego mieszkania, powiesił piec dwufunkcyjny na ściance działowej (łazienka u niego, przedpokój u mnie) - pojedyncza cegła na sztorc. I tu zaczyna się problem, bo piec sąsiada (pompa wodna) nie należy do najcichszych. Pies drapał jeżeli chodzi o dzień, bo zawsze gra jakieś radio, jeżdżą samochody i jest wiele innego "normalnego" hałasu, ale nocne włączanie i wyłączanie się pieca jest wkurzające. Hałas nie jest bardzo spektakularny, ale natężenie i charakter dźwięku porównałbym do dźwięku wydawanego przez agregat starych lodówek.
Na kilkakrotne prośby o zlikwidowanie problemu sąsiad reaguje grzecznie, że jemu to nie przeszkadza.
Czy można coś w tym temacie zrobić. Czy są jakieś przepisy ograniczające wykorzystanie ścianek działowych (bo on tam jeszcze zamontował cały swój węzeł wodny i każdorazowe uruchomienie u niego wody skutkuje burczeniem jego rur w moim przedpokoju)?
Czy cisza nocna ma jakieś swoje unormowania uciążliwościowe?
Etc...?

PS. A jeżeli to forum nie jest forum dla tego typu problemów, to przynajmniej podpowiedzcie kto mi może pomóc?

ania
27-02-2006, 16:05
Czy cisza nocna ma jakieś swoje unormowania uciążliwościowe?
Etc...?

Ma, ale ta sytuacja się do nich nie łapie.
Problem nie jest "akustyczny" tylko "psychoakustyczny". Zidentyfikowałeś dźwięk, znielubiłeś go i już jest po tobie. Nawet zza najgrubszej izolacji akustycznej twoje ucho wyłowi dźwięk znienawidzonego pieca.

Drogą prawną nic nie wskórasz. Możesz próbować jedynie nakłonić sąsiada do udoskonalenia montażu tego co jest.

Tomek_P
27-02-2006, 16:16
Ma, ale ta sytuacja się do nich nie łapie.
Problem nie jest "akustyczny" tylko "psychoakustyczny". Zidentyfikowałeś dźwięk, znielubiłeś go i już jest po tobie. Nawet zza najgrubszej izolacji akustycznej twoje ucho wyłowi dźwięk znienawidzonego pieca.
Drogą prawną nic nie wskórasz. Możesz próbować jedynie nakłonić sąsiada do udoskonalenia montażu tego co jest.
No tak, ale wiesz ja także mam dwufunkcyjny piec i teoretycznie, ponieważ jest on wewnątrz mojego mieszkania, powinien on bardziej hałasować. A tak nie jest.
Sąsiad z góry też się grzeje indywidualnie - w cichości jego pieca.

Może to nie będzie zbyt ładne, ale może na bazie tego hałasu powinienem nasłać na sąsiada jakąś kontrolę? Jaką?
A wcześniejsze moje pytanie? Są jakieś normy nt. wykorzystania ścianek działowych?

Jezier
27-02-2006, 17:10
Są normy. Jedna PN-B-02151-3:1999 określająca minimalną izolacyjność akustyczną dla ścian między pomieszczeniami - mieszkaniami.
Jeśli twoja ściana jest z cegły pełnej to powinienna być o grubości co najmniej 25 cm.
Druga norma określająca maksymalny poziom hałasu w pomieszczeniach ze źródeł zewnętrznych i wewnętrznych - PN-87/B-02151/02
http://www.wypadek.pl/prawo/normy/dane/pn87b02151_02.htm

Tomek_P
28-02-2006, 09:24
Jezier: A możesz mi podać więcej szczegółów nt. tego skąd ten wynik 25cm dla cegły?

A tak BTW. A są jakieś przepisy regulujące możliwość wykorzystania murowanych ścianek działowych?
Przecież w tej ściance jest zamurowana (cegła 6 cm + gr. tynku) instalacja wodna. Jeżeli ja z drugiej strony będę chciał powiesić szafkę i wbiję się hakiem sąsiadowi w rurę, to kto będzie ponosił odpowiedzialność za szkody?

Jezier
28-02-2006, 21:57
W normie jest, że współczynnik izolacyjności akustycznej dla ścian oddzielających mieszkania w budynkach wielorodzinnych powinien wynosić R'a1>50 dB. Dla cegły pełnej o grubości 25 cm R'a1=53 dB.

Tomek_P
01-03-2006, 08:57
Dzięki.

Pozdrawiam,
Tomek P.

bosia
03-03-2006, 10:18
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA
z dnia 14 grudnia 1994 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.


Dział IX OCHRONA PRZED HAŁASEM I DRGANIAMI

§ 326. 1. Pomieszczenia w budynku mieszkalnym, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej powinny być chronione przed przenikaniem nadmiernego hałasu i drgań pochodzących z otoczenia budynku, a także powodowanych przez użytkowników innych pomieszczeń w budynku.
2. Poziom hałasu oraz drgań przenikających do pomieszczeń nie może przekraczać wartości dopuszczalnych, określonych w Polskich Normach.
3. Przegrody zewnętrzne i wewnętrzne budynku powinny mieć izolacyjność akustyczną nie mniejszą od wymaganej w Polskich Normach.

§ 327. 1. Instalacje i urządzenia, stanowiące techniczne wyposażenie budynku mieszkalnego, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, nie mogą powodować powstawania nadmiernych hałasów i drgań, utrudniających eksploatację lub uniemożliwiających ochronę użytkowników pomieszczeń przed ich oddziaływaniem.
2. Sposób posadowienia urządzeń, o których mowa w ust. 1, oraz sposób ich połączenia z przewodami i elementami konstrukcyjnymi budynku, jak również sposób połączenia poszczególnych odcinków przewodów między sobą i z elementami konstrukcyjnymi budynku, powinien zapobiegać powstawaniu i rozchodzeniu się hałasów i drgań do pomieszczeń podlegających ochronie lub do otoczenia budynku.
http://www.salamandra.org.pl/prawo/r_warunki_techn_budyn.html

Z tego co wiem,sciana pomiedzy odrebnymi lokalami mieszkalnymi z cegly pelnej powinna miec min. 25 cm. Byc moze mieszkania w tej kamienicy ulegly wtornemu podzialowi i dzieli Cie z sasiadem "zwykla" scianka dzialowa, taka jak miedzy pomieszczeniami w obrebie jednego mieszkania?
Czy rozwazales mozliwosc wyciszenia tej sciany od swojej strony przy pomocy stelazu, welny i plyt g-k ?

Pozdrawiam i zycze rozwiazania problemu :)

Tomek_P
07-03-2006, 16:16
Serdeczne dzięki za te informacje!


(...) Czy rozwazales mozliwosc wyciszenia tej sciany od swojej strony przy pomocy stelazu, welny i plyt g-k ? (...)
No nie... ja raczej szukam argumentów, że to sąsiad skoro powiesił ten piec na 10-cio centymetrowej ścianie, to powinien go wcześniej akustycznie zaizolować!

Dzięki jeszcze raz!