PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa kominka



noa
27-02-2006, 17:04
Witam,
przymierzam się do budowy kominka, a dokładniej do obudowy wkładu. W castoramie dowiedziałem się że najlepiej wykonać dolną część budowy z tzw. ytongów i obłożyć ją kaflami pseudo-piaskowcowymi. Wkład - tarnava 16kw.Dopływ powietrza z zewnątrz podłączony w trójnogu ma którym ma stać wkład. Obudowę chciałbym robić sam, no może z pomocą znajomego. Komin już wymurowany - system ibf. Przyłącze do komina na wysokości 1,50m. Będe bardzo wdzięczny za wszystkie podpowiedzi. A może ma ktoś jakąś instrukcję, opartą na własnych doświadczeniach. Nie chciałbym popełnić błędów, które później ciężko naprawić.
Bardzo dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

KAS01
27-02-2006, 17:20
Może się przyda:
http://www.przewodnik-budowlany.com.pl/pdf/20030818Kominek.pdf
pozdrawiam
Konrad

noa
27-02-2006, 17:38
dziękuję, na pewno się przyda.
Może jeszcze jakieś sugestie i cenne uwagi ?
Aha, i jeszcze jedno. Czy do wkładu dołączona jest jakaś instrukcja montażu ?

benezis
27-02-2006, 18:31
Może to ci się przyda:
http://www.poradybudowlane.friko.pl/kominek.htm

noa
27-02-2006, 20:16
opis super, dziękuje bardzo

zygmor
27-02-2006, 21:12
noa, napisz do mnie na priv to Ci prześlę pdf-a z instrukcją i to dokładną, krok po kroku z fotkami i można zrobić samemu

Yoric
28-02-2006, 08:52
noa,
Tarnawa twierdzi, ze rura laczaca komin systemowy z kominkiem powinna miec minimum 100 cm; zalecane 150 cm.
Tlumacza to temperatura spalin - ze nie zdaza sie ochlodzic/rozprezyc na krotkim odcinku i komin moze popekac.
Wysokosc kominka +- 70 cm, posadowienie +- 40 cm; zostaje 40 cm przylacza - troche malo.
Ja mam wlot na wysokosci 160 cm i bede podnosil o metr.
Dodatkowo zwieksze sprawnosc calego ukladu - rura wszak tez pracuje i oddaje cieplo.
(Y)

zygmor
28-02-2006, 10:49
Dla DGP to ważne, firma Hajduk proponuje w tym miejscu nawet rozdwojenie rur w celu lepszego rozprężenia się spalin, podobno to ważne

http://www.hajduk.com.pl/?k=katalog&w=&d=39

pozdrawiam

noa
28-02-2006, 10:56
teraz to juz nic nie poradze. Komin zbudowany i przylacze na wysokosci 1,50m. Pytalem w tarnavie, powiedzieli ze przylacze do komina na wysokosci 1,50m to standard, ale wyzej rowniez moze byc. Mysle ze cala dlugosc rury od kominka do wejscia w komin spokojnie przekroczy metr.
pozdrawiam

piotrul
01-03-2006, 11:41
No to śmiało na tej rurze możesz zamontować jeszcze radiator, tylko nie taki dokręcany do istniejącej rury ale gotowy zespolony z nią. To da Ci jeszcze dodatkowe kW i trochę obniży temp. spalin.

RYDZU
01-03-2006, 13:18
Mam Tarnawę 16kW i sam wykonywałem obudowę.
Po szczegóły zapraszam do mojego dziennika budowy - jest tam i trochę opisu i zdjęć.

Pozdrawiam

noa
02-03-2006, 16:41
dziękuje, jest co poczytać :D

pozdrawiam

tom soyer
04-03-2006, 07:07
Ja mam pytanie dot. czopucha: czy w przypadku kominka musi/ powienien być pod kątem 45' czy może również być "poziom" (oczywiście z zachowaniem wymaganego minimalnego spadku)?

Różne źródła podają różne informacje na ten temat. Ma to pewnie wpływ na ciąg komina. Wydaje mi się że w przypadku czyszczenia komina z czopuchem 45 więcej sadzy ląduje w kominku atego chciałbym uniknąć.

GL35
04-03-2006, 07:21
Aby usunąć sadze z tego poziomego odcinka musisz przewidzieć wyczystkę przez "babę" kominka (np. zdejmowana kratka herbowa)
Jeśli jest pod kątem 45st. to sadze się same zsypują do kominka

slaweksie
04-03-2006, 21:57
obserwuje

plzws
05-03-2006, 09:13
Witam,
przymierzam się do budowy kominka, a dokładniej do obudowy wkładu. W castoramie dowiedziałem się że najlepiej wykonać dolną część budowy z tzw. ytongów i obłożyć ją kaflami pseudo-piaskowcowymi. Wkład - tarnava 16kw.Dopływ powietrza z zewnątrz podłączony w trójnogu ma którym ma stać wkład. Obudowę chciałbym robić sam, no może z pomocą znajomego. Komin już wymurowany - system ibf. Przyłącze do komina na wysokości 1,50m. Będe bardzo wdzięczny za wszystkie podpowiedzi. A może ma ktoś jakąś instrukcję, opartą na własnych doświadczeniach. Nie chciałbym popełnić błędów, które później ciężko naprawić.
Bardzo dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

Zobacz płyty Varmsen to bardzo ciekawa alternatywa dla wełny i karton gipsu.
Ja mam kominek zbudowany z takich płyt.
Jeśli chcesz budować sam to polecam.
Płyty + klej systemowy + wkręty do drewna + piła.

Zbigniew Rudnicki
05-03-2006, 10:40
Zobacz płyty Varmsen to bardzo ciekawa alternatywa dla wełny i karton gipsu.
Ja mam kominek zbudowany z takich płyt.
Jeśli chcesz budować sam to polecam.
Płyty + klej systemowy + wkręty do drewna + piła.
Jakiej grubości zastosowałeś te płyty i czy potrzebna była jakaś metalowa konstrukcja wsporcza pod te płyty ?

martar
05-03-2006, 13:27
ja mam wlot do komina (schidla) na wysokości 2,20 m czy stanowi to jakiś problem w podłaczeniu kominka

Jeż
05-03-2006, 17:51
ja mam wlot do komina (schidla) na wysokości 2,20 m czy stanowi to jakiś problem w podłaczeniu kominka
Wysokość nie stanowi problemu, tylko kąt wejścia do komina od pionu. Powinien być maksimum 45 stopni.

plzws
06-03-2006, 08:29
Zobacz płyty Varmsen to bardzo ciekawa alternatywa dla wełny i karton gipsu.
Ja mam kominek zbudowany z takich płyt.
Jeśli chcesz budować sam to polecam.
Płyty + klej systemowy + wkręty do drewna + piła.
Jakiej grubości zastosowałeś te płyty i czy potrzebna była jakaś metalowa konstrukcja wsporcza pod te płyty ?

Zrobiłem tak:
Dół kominka płyta 3cm przyklejona klejem do płytek do Ytonga.
Ściana za kominkiem płyta 3cm.
Boczki płyta 3 cm przyklejona klejem do płytek do Ytonga.
Przód kominak płyta 5cm bo do niej będzie klejony kamień.

plzws
06-03-2006, 08:45
Zobacz płyty Varmsen to bardzo ciekawa alternatywa dla wełny i karton gipsu.
Ja mam kominek zbudowany z takich płyt.
Jeśli chcesz budować sam to polecam.
Płyty + klej systemowy + wkręty do drewna + piła.
Jakiej grubości zastosowałeś te płyty i czy potrzebna była jakaś metalowa konstrukcja wsporcza pod te płyty ?

Zrobiłem tak:
Dół kominka płyta 3cm przyklejona klejem do płytek do Ytonga.
Ściana za kominkiem płyta 3cm.
Boczki płyta 3 cm przyklejona klejem do płytek do Ytonga.
Przód kominak płyta 5cm bo do niej będzie klejony kamień.

Czopuch kominka zrobiłem na ruszcie od karton gipsu (profile przyściene).
Następnie profile zakleiłem wycinkami płyt.