PDA

Zobacz pełną wersję : Zapotrzebowanie energetyczne domu - wzory



Bartt
07-02-2003, 16:06
Zacząłem zgłębiać wiedzę "Energetyczną" W muratorze 2/2002 i w książce Sami budujemy dom znalazłem wzory na wyliczenie E budynku.
Wszystko fajnie, tylko w nich w ogóle nie ma mowy o temp. zewn. i wewn. Czy jest to jakieś uproszczenie, a jeśli tak, to czy zaokrąglenie jest duże, czy minimalne?. Wygląda na to, że w tych wzorach czy mieszkałbym na Grenlandii czy w Afryce zapotrzebowanie energetyczne domu było by takie samo

E=Qh/V, gdzie Qh=Qt-0,9(Qs+Qi), a Qt=Q ścian + Q okien + Qdachu + Q podłogi + Q wentylacji, a Q ścian=A ściany * U ściany * 100
i tak dalej.

Czekam na wiedzę mądrzejszych ode mnie. KarinaZ please :smile:

JerzyB
07-02-2003, 16:43
Nieoczekiwanie na stronie http://www.moeller.com.pl można znaleźć poradnik elektroinstalatora "poradnik.pdf" (plik 7MB) w którym oprócz wielu godnych polecenia elektroinstalacyjnych wskazówek
zawarty jest dodatek (załącznik nr 1) który wyczerpuje omawiane kwestie zapotrzebowania energetycznego.
"Nieoczekiwanie" znaczy, że nie o prądzie mowa a o energii cieplnej w ogóle !!
Poleczm wszystkim forumowiczom.
Dla tych którym spali się łącze przy ściąganiu dobra informacja:
poradnik ten jest do zdobycia również w księgarniach za 30zł.,
format A4, 125 stron z przykładami, wyliczeniami, gotowymi rozwiązaniami.

Pablo_45
07-02-2003, 17:11
Witam
te obliczenia w M 2/2002 są wzorowane na uproszczonej metodzie obliczania E podanej w informacyjnym załączniku G do normy PN-B-02025:2001
Jak nazwa wskazuje jest to prostsze ale kosztem uśrednienia pewnych wielkości, a mianowicie: temp wenętrzna 20 stC (podane) oraz zapewne dla III strefy klimatycznej (wybrano zapewne stację meteo o średnich temp. i poziomach nasłonecznienia - moje przypuszczenie)
Aby skorygować tę wartość do swojej strefy pomnóż ją przez np 0,98 jeżeli mieszkasz w cieplejszej strefie lub np 1,02 dla zimniejszej (te współczynniki podałem przykładowo, ale to będzie chyba coś tego rzędu).


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Pablo_45 dnia 2003-02-07 18:23 ]</font>

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Pablo_45 dnia 2003-02-07 18:32 ]</font>

Pablo_45
07-02-2003, 17:39
Właśnie ściągnąłem ten poradnik - super zwłaszcza dla tych co myślą o instalacji EIB czy o samodzielnym dobraniu grzejników.
Tylko że obliczenia tam przedstawione dotyczą obliczania zapotrzebowania mocy do ogrzewania dla pomieszczeń (PN-B-03406:1994) - taka uwaga formalna dla modemowców aby niepotrzebnie nie ciągnęli i sie nie denerwowali

07-02-2003, 23:21
Bartt,
właściwie to wszystko jak na wiedzę, którą powinien posiąść laik
tak jak ja ( i może Ty też - nie wiem, tak sądzę ).
Ponadto :
Q minimalne wymiany powietrza według normy = 0,5*V budynku.

Liczy się Q/A [m-1] i norma mówi, że współczynnik k(U) nie może być większy od pewnych wartości :
np. :
A/V = 0,22 to Umax = 1,2
A/V = 0,5 to Umax = 0,78
A/V = 0,7 to Umax = 0,69
A/V = 0,9 to Umax = 0,63 itd.

Zwróć uwagę i nie pomyl wymaganych wartości dla powierzchni (Q/A) oraz dla kubatury (Q/V), różnie podają w literaturze.
W zależności od wysokości pomieszczeń Q/A jest około 3x większe od Q/V, przynajmniej u nas tak wychodzi. Parametry te mają znaczenie podczas sposobu dobierania ogrzewania ( inaczej podłogówka, sufitowe, ścienne, kaloryfery ) i rodzaju pomieszczenia - jego przeznaczenia, wysokości i jeszcze cuś tam.

Q dla pomieszczenia liczymy według wymiarów zewnętrznych ściany
( budynku ) a nie np. pokoju, czy kuchni od środka, a mnie się to zdarzyło na początku tej przygody !

Jeśli ściana jest z różnych materiałów, np. częściowo z BK, a częściowo z cegły - to należy to uwzględnić.

Zwróć uwagę na zyski bytowe, usytuowanie pomieszczeń na strony świata płd. lub płn., główne kierunki wiatru oraz wiatr płd. cieplejszy, płn. zimniejszy. Ale z tego co liczę to dla ścian U<0,3 i okien U=1,1 ma to marginalne znaczenie.

Piszesz w jednym z wątków o oporze ocieplenia gruntu i temperaturze podłogi.
W jednym z programów, algorytm przyjmuje temp. gruntu taką jak temp. powietrza ( ale jest to angielski program, a oni mają tam wszystko "na lewą stronę" ). W innym, program przyjmuje zawsze temp. 0 st. C., ktoś na Forum pisze o stałej temp. 8C
I bądź tu mądra(y) ?
Moim zdaniem zależy to od :
1. posadowienia budynku,
2. rodzaju gruntu i poziomu wód gruntowych,
3. ocieplenia, bądź nie fundamentów,
4. co tam jeszcze ...

Przyjmuje się dla pokoi 20C, łazienek 24C, korytarzy 15C.
Q liczymy z dokładnością do 10W dla pomieszczenia.
Powierzchnie zaokrąglamy do 0,1 m2, a wymiary liniowe do 0,1 mb,
temperaturę liczymy z dokładnością 1C.
W "najlepszym" miejscu w Polsce liczysz dla temperatury minimalnej na dworze -16C, w "najgorszym" miejscu dla -24C, średnio -20C.
Są to strefy, ale gdzie jest jaka nie wiem.

Na koniec : czym więcej wiem, tym bardziej jestem skłonna zlecić wykonanie projektu i wykonanie firmie, która zagwarantuje nam określony komfort cieplny - mimo chęci posiadania satysfakcji zaprojektowania czegoś samodzielnie ?!?!?!
lub zrobimy "na oko" i albo będziemy ustawiać zawór na 5 albo na 2 w grzejniku, jeśli się pomylimy. A jak będzie bardzo źle to zmienimy grzejnik !
Czym bliżej wykonania, tym bardziej rzeczywistość koryguje nasze wyobrażenia.
Ale wiedza i świadomość też jest cenna - szczególnie dla Twojego wykonawcy !

Karina

Maco
30-04-2003, 06:47
A czy wiecie gdzie można znaleźć średnie temperatury miesiąca dla danego rejonu Polski ?

mlody
30-04-2003, 08:07
Maco - wydaje mi się że w atlasie geograficznym!
Jak chodziłem do szkiły to pamietam że było tam coś takiego jak mapy rozkładu temperatury w poszczególnych miesiącach w dowolnym miejscu na świecie :wink:

30-04-2003, 17:56
Maco,
w obliczeniach należy uwzględnić w jakiej strefie budujesz.
Dla strefy I, wstawiasz -16,
dla strefy II, o ile pamiętam - 20, i tak co 2C
strefy to tak opisowo :
strefa I : pomorze, Gdańsk, Szczecin,
Strefa II : Wielkopolska, Wrocław,
Strefa III : pozostała część Polski oprócz,
Strefa IV : Olsztyn, Białystok + pogórze,
Strefa V : Ełk, Słupsk, Zakopane,
Wybranie strefy pozwala na określenie maksymalnych wartości.

Średnie temperatury regionów znajdziesz wpisując w wyszukiwarce stacje meteorologiczne lub podobne zwroty, ale nowe metody liczenia, te bardzo dokładne operują na tak zwanych godzinokelwinach, ale nie wiem gdzie znaleźć takie dane.

CZ.

Maco
30-04-2003, 20:42
Dzięki,

Chyba jednak zarzucę poszukiwanie tych danych i godzinokelwinów :smile:

Skoro będę miał ogrzewanie elektryczne podłogowe to w zasadzie przewymiarowanie mi nie grozi (a projektant ogrzewanie zrobi projekt). Chciałem policzyć dla siebie i dla symualcji grubości izolacji na ścianach, stropie i i ch wpływu na koszty ogrzewania.

inwestor
01-05-2003, 09:03
Czemu nie korzystacie z programu OZC do obliczeń cielpnych ???

Pozdrawiam

02-05-2003, 12:24
zobaczcie co znowu wypisuje tania klima na swojej stronie
nie wiem jak was ale mnei to juz drazni, kiedy ktos nie wie co pisze i jeszcze sprzedaje to cos innym
zobaczcie w watku jak pozenic rekuperator z GWC
pisza ze na rekuperatorze uzyskuja 300 watt na 100 m3 powietrza

czy ci ludzie nie maja litosci?

przeciez niedlugo beda sprzedawac prad na wiadra....

02-05-2003, 12:28
a co do wyliczania zapotrzebowania na energie to komu potrzebna dokladnosc w stylu: 5625,8322 Wata?
przeciez w tych obliczeniach chodzi tylko znalezienie mocy pieca
wychodzi wam 6543,2883 Wata to kupujecie np taki 18 kW
czy jaki tam bedziecie chcieli ale zawsze z pewnym zapasem

wyliczenia w stylu dobierania jakis dokladnych srednich temperatur w zimie albo bog wie czego nie ma sensu
wszystko mozna wyliczyc, ale i tak to wyladuje w koszu bo jest niepotrzebne a nawet bezuzyteczne.

polecam wszystkim liczacym, aby zanim przystapia do obliczen zadali SOBIE jedno podstawowe pytanie- co chca wyliczyc i jaka dokladnosc jest im potrzebna- jesli odpowiecie sobie na to pytanie to na pewno przestaniecie sobie glowe zaprzatac niepotrzebnymi rzeczami.

krispl
04-05-2003, 02:19
Tego rodzaju wyliczenia są niezbędne m.in. do tzw. "audytu energetycznego" czyli do oszacowania poźniej ile można zaoszczędzić energi cieplnej przez różnego rodzaju termomodernizację budynku. A w domu nowowybudowanym dają ci pogląd na to ile ewentualnie się będzie płacić średniorocznie za ogrzewanie.