PDA

Zobacz pełną wersję : Czy mozna dać na podłogę 20cm styropianu FS20?



01-03-2006, 11:32
Witajcie.
Czy mozna dać na podłogę 20cm styropianu FS20? Powinno być cieplej, chcę w tym styropianie schować instalacje wodną a na jego powierzchni dać podłogówkę. Znajomy mówił że jeżeli styropian będzie siadać będę miał pęknięcia w podłodze. Czy to prawda. Pomóżcie.

sebo8877
01-03-2006, 11:50
Możesz dac ale musisz zadbac o odpowiednią grubośc posadzki - min 10 cm.
Wg mnie 20 cm to przesada - 10cm wg mnie to w zupełnosci wystarcza

Sebo8877

02-03-2006, 11:32
Możesz dac ale musisz zadbac o odpowiednią grubośc posadzki - min 10 cm.
Wg mnie 20 cm to przesada - 10cm wg mnie to w zupełnosci wystarcza

Sebo8877

A 15 cm styropianu i 10cm na posadzke

sebo8877
02-03-2006, 11:33
15 cm i 10 posadzki jak najbardzie proporcje ok - nalezy satanowiś się jeszcze naz zbrojeniem przeciwskurczowym np wlokna PP.
Szukaj postów Janzar to najlepszy szpec od posadzek

Oglądnij też ten Topik napewno dowiesz sie sporo

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=47119

AldonkaS
02-03-2006, 12:46
Człowieku, a po co Ci taka grubość???????????????? 10cm to już dużo. Ja mam 5cm styropianu i 5 - 6 cm wylewki (w tym prodłogówka) i jest OK. Fakt mam piwnicę, ale w niej dawłam 3 cm styropianu, a właściwie dawałam to tylko w celu wyrównania podłowgi i zmniejszenia kosztów wylewki.

Rezi
02-03-2006, 13:34
można .... ale po co
daj 10-12 cm styro ( np. 2 x 5 na zakładkę) i 7-8 cm wylewki betonowej

Witos
02-03-2006, 15:51
Jak dasz 20 cm steropianu to musisz zastosowac grubą wylewke i to najlepiej zazbroić siatką zgrzewaną, tak w razie czego.
Proponuje zamiast tych 20 cm steropianu dac 15 cm keramzytu, wylewka i dopiero 5 cm streropianu na nim umieścic rurki do CO i zalać. Nie zapominająć o izolacjach po drodze.

eMKey
03-03-2006, 06:55
Witajcie.
Czy mozna dać na podłogę 20cm styropianu FS20? Powinno być cieplej, chcę w tym styropianie schować instalacje wodną a na jego powierzchni dać podłogówkę. Znajomy mówił że jeżeli styropian będzie siadać będę miał pęknięcia w podłodze. Czy to prawda. Pomóżcie.
Jak masz miejsce to dawaj i nie słuchaj tych co pytają "po co???" a potem płacą kosmiczne rachunki.

andre59
03-03-2006, 07:16
Witajcie.
Czy mozna dać na podłogę 20cm styropianu FS20? Powinno być cieplej, chcę w tym styropianie schować instalacje wodną a na jego powierzchni dać podłogówkę. Znajomy mówił że jeżeli styropian będzie siadać będę miał pęknięcia w podłodze. Czy to prawda. Pomóżcie.
Jak masz miejsce to dawaj i nie słuchaj tych co pytają "po co???" a potem płacą kosmiczne rachunki.
:o :o :o
Mam 10 cm styropianu na podłodze i nie płacę "kosmicznych rachunków".
Grunt pod podłogą ma temperaturę dodatnią i pakowanie 20 cm syropianu to bezsens.
Idąc dalej należałoby na ściany dać przynajmniej 30 cm styropianu i założyć specjalne okna z folią "heat mirror" (k=0,3), a na dachu położyć ze 40 cm wełny mineralnej. No i oczywiście zainstalować rekuperator. Będzie cieplej.
Bez przesady!

eMKey
03-03-2006, 07:35
Mam 10 cm styropianu na podłodze i nie płacę "kosmicznych rachunków".
Grunt pod podłogą ma temperaturę dodatnią i pakowanie 20 cm syropianu to bezsens.
Idąc dalej należałoby na ściany dać przynajmniej 30 cm styropianu i założyć specjalne okna z folią "heat mirror" (k=0,3), a na dachu położyć ze 40 cm wełny mineralnej. No i oczywiście zainstalować rekuperator. Będzie cieplej.
Bez przesady!
Przeczytaj to co napisał mpoplaw a pisanie o "bezsensownym pakowaniu 20 cm styropianu" rozumiem, że wynika z twoich wyliczeń?

andre59
03-03-2006, 07:53
Popieram nie słuchaj tych co ci mówią 5 cm, oni plącą rachunki za ogrzewanie po 8 tyś rocznie, ich może na to stać, ja tez będę kład 20cm. 5cm to było modne jak olej opałowy kosztował 0,7 zł za litr.
Ziemia ma nieograniczona pojemność cieplną, może wyciągnąć z domu dowolna ilość ciepła o temperaturze +8 stopnia.
Przy dzisiejszych cenach za olej opałowy norma to dom 3 litrowy gdzie na podłodze 20cm, na ścianach 20 cm, na suficie/dachu 30cm, i koniecznie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Wolny kraj, wolny wybór.
Zastanawiające jest to, że im mniej paliwa na jednostkę kubatury budynku zużywamy tym te paliwa są droższe.
Producenci i dystrybutorzy paliw muszą swoje zarobić.
Można tylko poprawić sobie samopoczucie świadomością, że płaci się mniej od sąsiąda.
Czy gdzieś jest koniec tej spirali?
Kiedy normą będzie dom 2 litrowy?
Czy wtedy pod podłogę położymy 30 cm styropianu, na ściany 40cm, a na dach 50 cm?

Cypek
03-03-2006, 07:59
Bez przesady. Spokojnie starczy 10 cm.
Tu nie ma styku z temp. -20C więc i ocieplenie tak duże zbędne.

Jerzysio
03-03-2006, 08:03
Ja mam 20 cm i jest ok.
na ścianach mam też 20
a na stropie 30
i rekuperator
i duże przeszklenia od południa
J

andre59
03-03-2006, 08:08
Odpowiadając na pytanie postawione w tytule:
Można, pod względem techniczym nie widzę przeciwwskazań.
Tylko, żeby był to rzeczywiście styropian dawne FS20. Zdarza się, że producenci oszukują i styropian FS15 sprzedają jako FS20 !!!
Łatwo to sprawdzić. Paczka FS20 powinna ważyć przynajmniej 6kG !
Kwestia ekonomiczna to już wybór inwestora.

Waldemar Kiejziewicz
03-03-2006, 08:18
Jerzysio, możesz opisać jak to technicznie rozwiązałeś? Też chcę wpakować 20 cm - będzie podłogówka.
Tak na marginesie to w w ostatnim numerze "Przewodnika Budowlanego" opisali konstrukcję podłogi na gruncie w domu pasywnym wybudowanym w Polsce. W sumie to na podłodze jest 36 cm wełny mineralnej!? Sceptycy powiedzą, że pewnie przesadzili i nie ma to sensu. Ale energia jednak cały czas idzie w górę.........
Można też nie dawać, żadnego ocieplenia w podłogę na gruncie czy ściany. Kiedyś tego nie robili i też byli szczęśliwi.
Pozdrowienia

andre59
03-03-2006, 08:28
Czy gdzieś jest koniec tej spirali?
Koniec tej spirali zobaczysz jak powstanie gaz-rura na dnie Bałtyku, ale wtedy będzie już dla ciebie za późno, i nie pisz mi tutaj że ceny nośników energii spadną wraz z jej większym zużyciem bo jest akurat odwrotnie, apetyt rośnie w miarę jedzenia, nigdy odwrotnie. I na koniec zachęcam do poczytania o domach pasywnych które w ogóle nie potrzebują ogrzewania, są już takie technologie.
Po pierwsze, gdybyś czytał uważnie, to byś zauważył iż nigdzie nie napisałem że ceny energii spadną wraz ze wzrostem jej zużycia.
Po drugie, dom już wybudowałem i nie zamierzam budować następnego ze względu na modę na domy pasywne.
Po trzecie, jaka jest różnica w kosztach budowy domu pasywnego i domu zgodnego z obecnymi normami?
Pytam bo wybudowałem dom, na który było mnie stać a nie dom należący do banku przez resztę mojego życia.

andre59
03-03-2006, 17:32
Skoro kolega mpoplaw nie interesuje sie domami pasywnymi to po co zachęca mnie do czytania o tej technologii?
Jak pisałem wcześniej, swój dom już wybudowałem i narazie nie widzę konieczności podrażania inwestycji.

andre59
03-03-2006, 18:08
[Po trzecie, jaka jest różnica w kosztach budowy domu pasywnego i domu zgodnego z obecnymi normami?
Do ceny swojego domu dodaj 2X grubszy styropian, i 2 X grubszą wełnę na dachu + rekuperator za 3 tyś brutto, tyle kosztuje dom 3 litrowy, zwraca się już w pierwszym roku grzania. Ile kosztuje dom pasywny nie wiem bo się tym tematem nie interesuję, mi wystarczy 3 litrowiec.
Informuję szanownego kolegę, że roczny koszt ogrzewania mojego domu (110 m2, parterowy) wyniósł ok.2400 złotych i pisanie o zwrocie wymienionych nakladów inwestycyjnych już po pierwszym roku grzania to czysta demagogia.

Whisper
03-03-2006, 19:36
U mnie miało być 20cm, ale coś mi się źle policzyło, poza tym trzeba było dac grubszą wylewkę ze względu na styropian, no i w rezultacie mam 16cm. A na ścianach 20. I reku.

gosciu01
03-03-2006, 21:06
położenie 20 cm styropianu na gruncie nie uważam za bezsens, aczkolwiek należy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

1. średnia temp. na zewnątrz sezonu grzewczego to ok. 0-2C,
2. średnia temp. gruntu to 6-8C ( w sezonie grzewczym, latem może być nieco wiecej ),
3. należy zachować proporcje pomiędzy ociepleniem ścian i podłogi przy uwzględnieniu żródła ogrzewania.

Jeśli będzie to podłogówka ocieplenie ścian i podłogi dałbym podobne, gdyż delta temp. podłogi i gruntu bedzie podobna jak ścian i powietrza
( tu wchodzą w grę jeszcz inne czynnki np. zyski cieplne i wychładzanie od wiatru, ale można je przy rozważaniach tego tematu pominąć ).
Jeśli chcesz ogrzewać grzejnikami to w podłodze można dać mniej styropianu. Np. 2/3 grubości warstwy tej na ścianie.

4. 20cm styropianu na podłodze ma tylko wówczas sens, jeśli pozostałe elementy budynku pod względem termoizolacyjności ( ściany, strop, wentylacja, okna ) posiadają adekwatnie dobrany współczynnik przewodzenia ciepła.

5. Przy większej grubości niż 10 cm należałoby przewidzieć obniżenie przyszłego poziomu podłogi o ok. 5%. Tyle może docelowo osiąść styropian pod wpływem cieżaru wylewki, przy założeniu, że jest sezonowany i faktycznie jest to FS20.


Pokusiłem się o policzenie kosztu ogrzania 1 m2 domu różnymi źródłami uwzgledniajac koszt inwestycji i amortyzacji w okresie 25 lat.
I zaskakująco różnice wyszły niewielkie dla tzw systemów bezobsługowych lub bardzo mało angażujacych domownikó w obsługę ( praca własna ).

Tak więc można więcej zainwestować w budowę i termoizolację i mniej płacić za ogrzewanie. Można też odwrotnie, tanio wybudować i później płacić większe rachunki.

andre59
04-03-2006, 18:24
(110 m2, parterowy) wyniósł ok.2400 złotych i pisanie o zwrocie wymienionych nakladów inwestycyjnych już po pierwszym roku grzania to czysta demagogia.
W 3 litrowcu wyniósł by 726 zł różnica to 1674, starczyło by na styropian ?? co do domów pasywnych nie wiem ile to kosztuje, wiem za to ile kosztuje dom 3 litrowy i uważam że gra jest warta świeczki dla każdego kto teraz zaczyna budowę. W twoim przypadku jest już za późno, co nie oznacza że możesz nowo budującym gadać ze nie opłaca się dobrze ocieplić dom.
1674 zł starczyłoby raptem na 10-11 m3 styropianu do pogrubienia warstwy izolacji podłogi na gruncie z 10 do 20 cm (110m2 x 0,1m= 11m3). 1m3 dobrego styropianu kosztuje ok. 160-170 zł.
A gdzie materiał na docieplenie ścian, stropu, przytoczony przez Ciebie rekuperator z instalacją nawiewno-wywiewną (rury, filtry, kratki wentylacyjne, robocizna)?
Należałoby pomyśleć też o odpowiednich oknach i drzwiach, niestety droższych. Ściany osiągną izolacyjność na poziomie U=0,15 a okna pozostaną U=1,5?. Okna i drzwi to ok. 20 % powierzchni ścian zewnętrznych.
Podwojenie grubości izolacji stropu (20cm dobrej wełny mineralnej) to kolejne 3 tys. zł.
Pogrubienie izolacji ścian zewnętrznych o 10 cm, przy powierzchni ok.150 m2, to nastepne 2,5 tys. zł.
Stanowczo nie doszacowujesz kosztów tak dobrego ocieplenia budynku.
Nikogo nie zniechęcam do budowy "3 litrowych" domów ale zwracam uwagę, że koszty inwestycyjne wcale nie są małe i należy zdawać sobie z tego sprawę.[/url]

andre59
04-03-2006, 21:34
Koszty inwestycji są śmiesznie małe w porównaniu do korzyści. Zakładając 10 letni okres zwrotu masz do dyspozycji 17 tyś złotych które mógłbyś zaoszczędzić na ogrzewaniu. Ile zamierzasz mieszkać w swoim domku ?? Bo po 50 latach oszczędności u ciebie wyniosły by prawie 84 tyś. Wiesz co może ta decyzję zostawmy tym którzy się dopiero budują, czy warto wydać 5 tyś na styropian czy nie warto ??
Pewnie, niech kazdy sam decyduje.
Tylko nie można ludziom mydlić oczu, że osiągnięcie standardu domu "3 litrowego" to tylko 5 tys.zł na dodatkowy styropian.

andre59
05-03-2006, 09:56
Tylko nie można ludziom mydlić oczu, że osiągnięcie standardu domu "3 litrowego" to tylko 5 tys.zł na dodatkowy styropian.
Skoro nie masz pojęcia od domach 3 litrowych to skąd wiesz ze 5 tyś nie starczy ?? Wziąłeś to wycenę z teorii że im mniej kupujemy czynników grzewczych tym pośrednicy bardziej podnoszą marże ?? Może czas najwyższy trochę poczytać o domach 3 litrowych, zanim zaczniesz wygłaszać swoje zaskakujące teorie?? Dom 3 litrowy to przede wszystkim utytułowanie domu północ południe, duże okna na południu malutkie na północy ile to według ciebie kosztuje ?? Po drugie to staranne izolowanie domu, unikanie mostków termicznych takich jak balkony wbetonowane w wieniec. Staranne osadzenie okien w warstwie styropianu, unikanie szczelin i innych dziur w domku przez które będzie uciekać ciepło. Do tego ściana 3 warstwowa i najlepiej poddasze nie zagospodarowane, żeby można było dać 30cm ekofibra na suficie, tak żeby spotkał się on z styropianem na ścianie. Dom 3 litrowy to nie jest dom drogi tylko starannie zbudowany.
Proponuję, żeby kolega najpierw wybudował swój dom 3 litrowy a potem przedstawił wszystkim koszty inwestycji i koszty użytkowania. Wtedy informacja o efektywności proponowanych rozwiązań będzie bardziej wiarygodna niż teoretyczne dyskusje. Przeczytanie paru artykułów w prasie to trochę za mało aby ferować wyroki.

tadzel
05-03-2006, 10:39
Wytwórca styropianu twierdzi ze najlepiej to dawc 30 cm na sciany 30cm na podłoge i 40 cm na sufit. Ja mu się nie dziwię chce zarabiac.

Waldemar Kiejziewicz
05-03-2006, 11:09
Tadzel
Natomiast dostawcy oleju opałowego, gazu itp. powiedzą, że najlepiej to nie dawać żadnego ocieplenia - bo to będzie w ich interesie.
Tu nie dałeś najlepszego przykładu.
Pozdrowienia

Jerzysio
05-03-2006, 11:36
Waldek
Na wylewce dałem izolację, potem 2 warstwy styro po 10 cm ( na przemian ) siatkę do mocowania kabli ( ogrzewie elektryczne ) i wylewkę ok. 6 - 7 cm.
I zapraszam kolegę do naszej grupy :
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=9429&highlight=
J

06-03-2006, 15:06
Możesz dac ale musisz zadbac o odpowiednią grubośc posadzki - min 10 cm.
Wg mnie 20 cm to przesada - 10cm wg mnie to w zupełnosci wystarcza

Sebo8877

A 15 cm styropianu i 10cm na posadzke

Widzę że dyskusja zawrzała. Napisałem do janzara na priv odnosnie grubości styropianu i wylewki:
witam
jesli jest 25 cm to przekrój powinien być taki


-papa termozgrzewalna
-folia budowlana
-styropian w dwóch warstwach czyli 10 cm + 5 cm styropianu systemowego do podłogówki
-folia budowlana tam gdzie nie będzie podłogówki
-jastrych minimum 10 cm
a w nim plastyfikator i włókno polipropylenowe

pytania ? chętnie odpowiem
pozdrawiam Jan Zaremba
0603749833
www.estrich.pl
www.jastrych.pl
www.zaremba.com.pl


Myslę że ma racje dam 15cm styropianu i 12 cm wylewki z plastyfikatorem i włóknami, mam też zakupiona siatkę w niej zatopie beton. W moim przypadku na 20cm styropianu powinienem dać ok. 15cm styropianu a w tym momęcie jestem powyżej mojego punktu zero.

albert z drzazgowej
06-03-2006, 21:57
Rozmawiałem o posadzce z właścicielem firmy, która będzie budowała mój dom (początek 3 kwietnia :D ). To nie będzie drogi dom, wręcz przeciwnie - założenie jest takie, że ma to być tani dom. Ogrzewanie będzie elektryczne podłogowe akumulacyjne, i to właściwie zadecydowało o położeniu 10 cm styropianu FS20 w dwóch warstwach 2x5 cm i 10 cm wylewki. Ten facet (a także mój znajomy z branży budowlanej) uważa, że taka grubość styropianu wystarczy, by ciepło nie uciekało do ziemi. Podobno im większa grubość styropianu, tym grubsza powinna być wylewka, by podłoga się nie uginała. Czy to prawda?

Waldemar Kiejziewicz
06-03-2006, 23:56
- założenie jest takie, że ma to być tani dom. Ogrzewanie będzie elektryczne podłogowe akumulacyjne, i to właściwie zadecydowało o położeniu 10 cm styropianu FS20 w dwóch warstwach 2x5 cm i 10 cm wylewki. Ten facet (a także mój znajomy z branży budowlanej) uważa, że taka grubość styropianu wystarczy, by ciepło nie uciekało do ziemi. Podobno im większa grubość styropianu, tym grubsza powinna być wylewka, by podłoga się nie uginała. Czy to prawda?

Albert założyłeś, że dom ma być tani - słusznie. Ale czy dużo zaoszczędzisz na dobrym ociepleniu? Szukaj oszczędności gdzie indziej. Chcesz zrobić elektryczną podłogówkę i zamiast dobrze ocieplić posadzkę to tu oszczędzasz. Jeśli nie chcesz dawać więcej styropianu, to lepiej zastosuj elektr. piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem. Przy ogrzewaniu jakie chcesz zastosować będziesz przepłacał w rachunkach za prąd. Ktoś kiedyś klepnął o akumulacyjnej podłogówce i teraz ludzie to powielają nie weryfikując tego. Mało tego, że będziesz pieniądze wyrzucał w "ziemię" to grzać w zasadzie będziesz w droższej taryfie. Komfort eksploatacji takiego akumulatora też będzie niski.
Twój wykonawca uważa, że 10 cm styropianu starczy...... Jak myślisz czemu tak powiedział? Poproś go by to sensownie uzasadnił. To ty powinieneś decydować o technologiach zastosowanych w twoim domu, nie wykonawca. A to wiąże się z szukaniem i uczeniem się wszystkiego o sztuce budowania, po to tylko, byś był mądrzejszy od "fachowca". Większość "fachowców" posiadło manualną "sztukę budowania", ale myślenie w parze z tym niestety nie idzie. I oni próbują doradzać.... Zgroza!
Tak na marginesie to gdy 1990 roku próbowałem budować dom to były m.in. takie rady fachowców: "panie po co dawać ten styropian miedzy ściany (którego notabene brakowało) - pustka wystarczy!" To że taki człowieczek taką pustkę i tak zachlapał zaprawą to już dla niego nie miało znaczenia, on przecież dobrze radził. Wtedy normą było 0,75 teraz są dużo niższe a do tego i ceny energii w porównaniu z tamtymi czasami mocno poszły w górę i niestety dalej idą. I to przede wszystkim powinno przekonać sceptyków dobrego ocieplenia. [/b]