PDA

Zobacz pełną wersję : rz?dowy pakiet "Infrastruktura"



karola
31-01-2002, 21:04
Różności rzad ostatnio oglasza i niektore rzeczy nawet zachwycają.
Jakos jednak trudno mi uwierzyć - napiszcie co sądzicie o tych planach, kiedy (jeśli w ogóle) te plany wejdą w życie. Jak wiadomo potrzeba do tego wiele ustaw, ktorych jeszcze nikt nei uchwalił.
Cytuję za Gazeta Wyborczą:
"Będą udzielane nisko oprocentowane kredyty - ok. 9 proc. na 25 lat, o stałej stopie, przeznaczone dla budujących dla siebie (...) Nadzorem tego planu zajmie sie Krajowy Fundusz Mieszkaniowy wsparty przez skarb państwa kwotą 2 mld złotych. Jednak kredyty będa udzielane przez komercyjne banki, ktorym Fundusz będzie refundował różnicę między oprocentowaniem kredytu komercyjnego i budowlanego.
- Nie likwidujemy przy tym ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych. Nadal będzie można odpisać oprocentowanie od kredytu na budowę mieszkania. Realny koszt tego kredytu to ok. 6,5 proc. powiedział Pol(...)"

Co sądzicie o tych zapowiedziach??

31-01-2002, 21:20
byl taki, co obiecal mlodym mieszkania na wiosne. ja nie lykam tego co czerwoni gadaja i dobrze na tym wychodze-nie spotyka mnie zawod.(milosny??)

Frankai
31-01-2002, 21:32
Karola - zdecydowana większość nas tutaj jest już na starej uldze i na odsetki się nam nie należy. Skąd wiesz komu będą dawać? Od udzielenia kredytów zwykle płaci się prowizję i to na dzieńdobry. W większości budowlanych jest to 1-2%. 25 lat z czy można będzie bezprowizyjnie zwrócić wcześniej? Może za 2 lat normalny kredyt to będzie 6 procent? Mogą narzucić (tak jak w Kasie Mieszkaniowej) strasznie wysokie limity na zdolność kredytową. Jest takie powiedzenie - "Umiesz liczyć? Licz na siebie". Nie mam zamiaru Cię dołować, ale też nie napalaj się zbytnio - lepiej się mile rozczarować.
Pytałem się, czy można wycofać się z kasy i w ten sposób "oczyścić się ze starej ulgi" - odpowiedź ustna "nie można", bo w papierach zostaje, że się skorzystało. Myślę, że to da się wygrać w sądzie, ale po co się włóczyć.
Pozdrawiam
Sąsiad

baba
31-01-2002, 21:39
Wierzycie że przy takiej dziurze w budżecie znajdą się pieniądze nz dopłaty? Dłuuuugo będą debatować,ustalaćc szczegóły a potem zmieni się ekipa i cześć pieśni.baba

karola
31-01-2002, 21:46
Hm.... mój skrajny pesymizm w tej kwestii zamieniliście w jeszcze bardziej skrajny śmiech.
Mnie też sie nie chce wierzyć, napisałam bo takie sa zapowiedzi.

I już tak mnie prosze nie dołować, ze ja sie nie załapałam na starą ulgę.
:smile:

Troche pocieszenia może, co??

31-01-2002, 21:56
Ale załapałaś się na super-atrakcyjne dopłaty do odsetek kredytu o ile zmierzasz brać kredyt, a jak jeszcze jesteś w III grupie podatkowej to ho, ho...... To żeby Cię trochę rozweselić :grin:

Pawell
31-01-2002, 22:37
Nie po to rząd "majstruje" przy ulgach, podatkach itp. żeby wiecej wydawać z budżetu z którego "karmi się", więc ogólnie jeśli idą zmiany to na pewno ażeby więcej od nas wyciągnąć. To pesymistycznie, a optymistycznie cieszmy się, że nie zlikwidowano w ogóle ulgi budowlanej, bo w polityce i pienądzach nie liczą sie argumenty merytoryczne tylko własny interes, więc dlaczegoby nie. Emocje po pewnym czasie zawsze mijają, a my zostalibyśmy z wydrążonymi kieszeniami.
Cieszmy sie też ( na razie) z obecne stawki VAT-u, pomyślmy co by było gdyby Vat wynosił 22%. Także odważnie-rozważnie DO PRZODU!
pozdrawiam Pawel

Agnicha1704
01-02-2002, 09:08
Tak cieszmy się, ale ..... ku przestrodze podaję link - http://podatki.onet.pl/452804,1,0,wiadomosci.html - poczytajcie. Mi się włos jeży na głowie (choć spodziewałam się, że tak bedzie)
A jeśli chodzi o decyzje rządu - :roll: brak słów. najpierw zabierają ulgę budowlaną, zamierzają podnieść Vat na materiały budowlane i dwa dni później przedstawiają program gospodarczy z którego wynika, że rząd popiera budownictwo jako pociąg do wzrosu gospodarczego :lol:
a moje pytanie: popierał jeszcze przed zlikwidowaniem ulgi?
pozdrowienia
Agnicha
P.S. nie bawię się w politykę i nie mam problemów typu: czerwony czy nie, ale jak widzę co oni wyprawiają to krew mnie zalewa !!! :evil:

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Agnicha1704 dnia 2002-02-01 10:20 ]</font>

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Agnicha1704 dnia 2002-02-09 23:47 ]</font>

01-02-2002, 10:05
Niestety takie podejscie powoduje, ze ludzie sie nie interesuja a potem wymagaja. To dosc istotne.

Frankai
01-02-2002, 13:27
Agnicha - już to czytałem. Dorzucę jeszcze do "dołu" to o czy pisałem wcześniej. Cytat pochodzi ze stony http://www.expander.pl. Artykuł "Tanie kredyty hipoteczne na razie we mgle" (01.02.2002, godz 12:00), Autor Paweł Doliniak. Cytat:
"Zapowiedź wicepremiera Marka Pola uruchomienia tanich kredytów hipotecznych na razie nie ma dalszego ciągu. Niektórzy eksperci przyjmują sceptycznie nowy projekt, wskazując na możliwe trudności w jego realizacji.
[...]
Zgodnie z niedawnymi zapowiedziami wicepremiera, jeszcze w tym roku Krajowy Fundusz Mieszkaniowy ma zostać zasilony kwotą 2 mld zł na tanie (o stopie 9 proc.) kredyty mieszkaniowe. KFM ulokowany jest w Banku Gospodarstwa Krajowego. Nasz bank był informowany o tym projekcie, na razie jednak nie zostały sprecyzowane jego szczegółowe zasady. Kierownictwo banku uznaje założenia tego projektu za dobre, realizacja zależy jednak od zatwierdzenia w budżecie środków na ten cel – powiedziała nam Magdalena Marchlewska, rzecznik prasowy BGK.
[...]
Co myślą o pomyśle fachowcy od rynku kredytowania mieszkalnictwa? Mam wątpliwości, czy zapowiedziane nowe kredyty będą rzeczywiście bardzo atrakcyjnymi produktami. Stopa 9 proc. już wkrótce może okazać się niewystarczająca, na przykład nasz bank już obecnie oferuje kredyty o stopie 11,4 proc., która jeszcze spadnie po ostatnich decyzjach RPP – powiedziała nam [...]"

karola
01-02-2002, 13:37
Też mi sie wydaje, że są banki, ktore już kredyty o podobnym oprocentowaniu daja bez łachy

No tak - Frankai - ale miało byc pocieszenie...
:smile:

Frankai
01-02-2002, 14:05
Karola - pocieszenie to ja znajdowałem nieraz w Muratorze. Jak zobaczyłem, że ludzie o 2-krotnie niższych dochodach niż moje i żony, którzy za oszczędności tylko kupili działkę, a jedynym ich plusem wobec mojego statusu było posiadane małe mieszkanie, potrafili się wybudować - to dlaczego mi się ma nie udać. Czasem tylko wątpiłem podawane przez nich koszty budowy (patrz moja wypowiedź o domu za 200tys.). Jak pamiętam z Forum piszesz, że budujecie mały dom i masz rację. Obecnie też budowałbym mniejszy, choć niewykluczone, że za 5 lat stwierdzę, że nawet ten jest za mały.
Pozdrawiam i powodzenia w budowie nawet bez "belkowatego" kredytu

Rafaelo
07-02-2002, 09:28
karola. Może to cię pocieszy że ja też nie załapałem sie na ulgę podatkową, witamy w klubie !!!!!!

karola
08-02-2002, 14:29
Witaj Rafaelo! Pocieszyłeś mnie :smile:
Ale na moment bo w innym wątku zobaczyłam jakie masz dochody!!!
Tak czy inaczej - pomysł jest dobry, założmy klub ludzi bez ulgi budowlanej!!!
:smile:

nord_g
18-02-2002, 11:17
Karola - jeden już założyłaś...
Jak widzę - ma do tej pory 3 członków. Rząd SLD wkrótce upadnie, przyjdzie nowa władza i ulgi wrócą... Żyć nie umierać

aslaby
27-03-2002, 14:42
ja też nie widzę przyszłości w budownictwie!Porównajcie drodzy Forumowicze: jeśli w roku 2003(korzystając ze starej ulgi) zapłacimy 87 zł brutto (po odliczeniach )za materiał o wartości 100 zł netto- to w roku 2005 przy 22% Va-cie zapłacimy 122zł brutto! Różnica: 35zł (Więcej do zapłacenia) Uważam ,że to skanadal.CHyba skorzystam z kredytu...
Pozdrawiam

Agnicha1704
27-03-2002, 15:54
O aslaby - czas sie umówić na kawę, może przekonasz Maćka do kredytu? Zamieszkamy szybko w swoich domkach i będziemy żyć długo i szczęśliwie - bo rząd na pewno nam nie pomoże i będzie rzucał "Belki" pod nogi :lol:
A swoją droga miło Cię czytać :smile:
pozdrowienia
Agnicha

krzysztofj
27-03-2002, 18:05
Karola " śmiej się pan z tego"
Przecież taka akcja to tylko przykrywka, żeby przesunąc trochę kasy do swoich.

Dave
28-03-2002, 07:59
Niestety - wszelkie akcje rzadu mozna sprowadzic do tego ze "naobiecujemy rewelacje a w rzeczywistosci i tak łupniemy po kieszeni". Tak przy okazji bardzo fajny artykul na ten temat napisal we wstepie do kwietniowego "Ladnego Domu" (przepraszam za reklame konkurencji) redaktor naczelny. Rzadko kiedy wstepy do magazynow sa interesujace ale w tym przypadku naprawde warto - wszyscy w rzadzie, Sejmie i wysokich urzedach Panstwa powinni to dokladnie przeczytac i przemyslec.

Frankai
12-07-2002, 20:05
No to powoli poznajemy szczegóły jak się można było spodziewać - z dużej chmury mały deszcz. Zapraszam do lektury artykułu "Rządowy kredyt mieszkaniowy - co na to BPH PBK?" na, coraz bardziej dołującym, portalu Expander. Kto zdąży tam zajrzeć w ten weekend to znajdzie go jeszcze w "Wiadomościach", a później, to trzeba odkopać z Archiwum ( Autor: Maciej Kossowski, data i czas publikacji: 12/07/2002 17:50:55 )
Już widzę że to nie dla mnie - te min. 20lat. A jak zechcę sprzedać ten dom? Jakoś nie będzie mi się chciało nagle spłacać wszystkich dopłat.

13-07-2002, 18:04
Witam - jestem tu nowy ale chyba zacznę bywać częściej bo w tym roku zaczynam budowę ;o)
Otóź pomysł rządu jest spóźniony - w tzw.międzyczasie na skutek spadku stop kredytów w USA, ruchu kursów walutowych i zmniejszeniu stóp procentowych kredytów w Polsce aktualnie kredyt ze stałym oprocentowaniem 8% jest nędzną ofertą.
Żeby nie być gołosłownym, podaje dla porównania koszty różnych rodzajów kredytów. Kwota kredytu 150 tys.pln, na 20 lat:
PLN 318 413.13 1 491.53 stałe (10.3%)
PLN 277 034.82 1 912.12 malejące (10.3%)
CHF 232 797.34 1 463.96 malejące (6.55%)
USD 216 363.87 1 305.04 malejące (5.54%)
Znaczenie kolumn:
#1 - waluta kredytu
#2 - łączny koszt kredytu po uwzględnieniu ulgi
#3 - pierwsza rata
Wnioski chyba nasuwają się same - jakby co to mogę wyjaśnić skąd się wzięły te liczby.
BTW. Jest jeszcze "coś". Nazywa się to "kredyt spłacany z udziałem towarzystw funduszy powierniczych" - jest to bardzo pokrętne i wykorzystuje fakt, że od tego roku ulga liczona jest od odsetek od kredytu. Chodzi o to, żeby całe raty były odsetkami :wink: Jak już dokładnie policzę to się znowu odezwę.

Frankai
15-07-2002, 07:11
Anonimowy - jak zwykle zachęcam do rejestracji, bo nick może być równie anonimowy, a będziemy mogli Cię "wywołać" (ja obecnie czytam prawie tylko te posty gdzie ktoś napisał Frankai. Opcja Szukaj umożliwia mi takie odfiltrowanie).
Kredyty z funduszami powierniczymi są od dawna, tylko jakoś nie trafiły do przekonania ludzi. Nie pamiętam już dobrze co mi się nie podobało, ale mnie też nie rzuciły mnie na kolana. Może to się teraz trochę zmieni. Opisz to ludziom trochę szerzej, bo może zainteresuje to parę osób.
Pekao SA zszedł o ile się nie mylę już do 8,99% w PLN dla VIP'ów (deklarowane miesięczne wpłaty na konto >5kPLN).

Luśka
15-07-2002, 22:44
Ciekawe, jak to wszystko będzie wyglądać, jak kolega Kołodko dorzuci nam podatek importowy... A moje "wsady importowe" przy wykończenia domu zaczynają powoli odmaszerowywać w bliżej nieokreśloną dal! Chyba nie zasnę do jutra.

Frankai
16-07-2002, 10:26
Luśka - nie bój nic - jakoś to będzie. Gorzej mają Ci co wzięli kredyt w Euro. Podatek importowy to będzie do 6% (kiedyś tak mówili). Gorszy już jest wzrost ceny Euro w niektórych materiałach i 22% VAT za niedługo.

kate
16-07-2002, 15:36
dołączam do klubu "budujący bez ulgi"

Luśka
17-07-2002, 08:03
No to droga braci budowlana podkręcamy tempo budowy zanim znów zaczniemy dokładać do państwowych bankrutów w/g planu pana K!

Jasiu
23-07-2002, 08:23
No to już nie jestem Anonimowy.

Jesteśmy na etapie kończenia papierologii, a w przyszłym miesiącu gadamy z bankami (wstępnie juz to zrobilismy).

Jak już zrobię jakieś konkretne porównania to je tu opiszę.

Na razie radzę wszystkim zapoznac się z ofertą kredytową banków - z powodu przesunięć w kursach i stopach kredyt budowlany ostatnio stał się znacznie atrakcyjniejszy (przymiarki robię sobie od ponad pół roku - w tym czasie rata miesięczna przy tej samej kwocie kredytu spadła mi o prawie 600,- PLN)

Ech... żeby tak jeszcze nasze Stołeczne Jaśnie Państwo nie gmerało przy finansach... byłoby prawie normalnie