PDA

Zobacz pełną wersję : UMOWA PRZEDWSTĘPNA



marek_c
01-03-2006, 19:46
Prosze o pomoc, mogę już sprzedać mieszkanie, bo mam dom i muszę sporzadzić z kupującym umowę przedwstępną. Podobno nie musi być notarialna ale nie wiem co się pisze w czymś takim. Moze ktos to przerabiał??

Pajak_Tom
02-03-2006, 15:13
Witam
umowie przedwstępnej zwykle zawiera się następujące informacje:

- dane o mieszkaniu oraz o stronach transakcji;

- termin zawarcia umowy ostatecznej (do dnia ...);

- umówiona cena;

- zobowiązania obu stron, jakie muszą wypełnić przed podpisaniem umowy ostatecznej;

- wysokość zadatku.
- dobrze jest też napisać co zamierzasz pozostawić w mieszkaniu - a co z niego zabierach ( kuchenka, wanna itop., itd.)

Bardzo ważne jest, by użyć słowa "zadatek", gdyż jego znaczenie zdefiniowane jest w kodeksie cywilnym: zadatek wpłacany przez kupującego na poczet ceny, w przypadku nie dojścia w umowionym terminie do umowy ostatecznej z winy kupującego - przepada mu, a w przypadku, gdy dzieje się to z winy zbywcy, musi on oddać kupującemu podwójną kwotę otrzymanego zadatku.

Zwyczajowo zadatek wynosi 10% ceny umówionej, ale rzecz jasna strony zawsze mogą się umówić inaczej.

Umowy przedwstępnej nie trzeba zawierać w formie aktu notarialnego. Jednakże, jeżeli będzie to akt notarialny, kupujący ma prawo - w przypadku odstąpienia zbywcy od sprzedaży - dochodzić w sądzie dojścia transakcji do skutku. Jeżeli umowa nie ma formy notarialnej, kupujący może liczyć w takiej sytuacji tylko na zwrot podwójnej kwoty zadatku.
tom

marek_c
02-03-2006, 20:02
Dziekuję za oświecenie, zabieram się do tworzenia.

Pajak_Tom
03-03-2006, 08:49
Witam
Tu masz wzór :)
http://umowy.superbaza.pl/files/293.rtf
http://umowy.superbaza.pl/?id_dok=16#lista

Tom

gonzalo
07-04-2006, 13:27
Czytałem jeszcze, że do ważności umowy przedwstępnej niezbędne jest wpisanie roszczenia kupującego w księdze wieczystej. Wpisanie roszczenia możliwe jest tylko przy zawarciu umowy notarialnej. Żadko jednak stosuje sie umowy przedwstępne notarialne, gdyż są droższe (taksa notarialna).