PDA

Zobacz pełną wersję : ?ciany keramzytowe



08-02-2003, 07:17
Dostałem wycenę!!!

Dom 300 m.kw, sciany+strop 650m.kw. cena 114000 tys. Troche duzo chociaż kusi szybkośc i jakośc wykonania. natomiast boje sie np:
zmaian i kucia w instalacji elektrycznej (sciana ma tylko 15 cm) a zmiany zawsze sie wprowadza jak sie juz widzi dane pomieszczenia. Wadą tez jest np. niemoznoścprzesuniecia scianki działowej. Tradycyjnie muruje sie je na końcu wiec zawsze mozna ja przesunąc 20 cm w lewo lub prawo. takie decyzje czesto powstaja jak juz mozemy fizycznie wejsc do pomieszczenia
Teraz czekam na kosztorysy 3 firm tradycyjnych (rózne materiały BK,Ceramika, Bloczki z keramzytu i Silka) Zobaczymy jakie beda róznice cenowe

Pozdrawaim

08-02-2003, 07:19
Sorry to miało być w atku o scianach z paefy. Nie wiem co sie stało
Pozdrawaim

A tak na marginesie moze ktos budował z pustaków keramzytowych.??

pik33
08-02-2003, 07:25
300 m2 - 114000? To by była rewelacja!!! na swoją wycenę wciąż czekam...

automik
08-02-2003, 11:18
wycenili tanio , mi za sciany w Praefie ( 305 m) chcą 68 ale bez stropu , bo technologia Praefy się do tego nie nadaje? Jakie firmy robią tobie wycenę w innych technolofiach , skąd wziąłeś o nich dane?

08-02-2003, 14:53
Słuchajcie te 114 tys to ściany, parteru, poddasza i stropu.
Tak naprawde nie wiem czy to duzo czy mało. Czekam na oferte innych firm metoda tradycyjną. Prównam ceny biorac pod uwage np. brak koniecznosci tynkowania .
No i sam musze zrobic fundament. Chyba tracydyjny bo dom jest niepodpiwniczony wiec płyty chyba nie ma co wylewać?!

Pozdrawaim Grzesiek

automik
08-02-2003, 16:04
Nadal się zastanawiam nad Praefą ale już na pewno wybiorę Legalett. Jeśli masz ciężko z gazem - to zastanów się . Razem firmy dają jakiś upust - tylko jeszcze nie wiem jaki

automik
08-02-2003, 16:06
Aha, musisz pamiętać że Praefa ma dosyć spore wymagania jeśli chodzi o fundament.

pik33
08-02-2003, 20:43
No, mam od biedy całość. Tak naprawdę doślą w poniedziałek, bo siadł im net. Stan zamknięty z instalacjami i elewacjami, prawie pod klucz (bez podłóg, malowania i białego montażu) - trochę ponad 140k.
Za dużo w stosunku do możliwości.
No, ale jest gdzie zbijać tę cenę. Cena okien jest kosmiczna (być może moja wina, bo się machnąłem - projekt produkcji własnej - z wymiarami dwóch okien i są w rezultacie tego błędu niestandardowe). Zastanawiam się też czy ocieplenie musi aż tyle kosztować. Tudzież 6,5 k za instalację elektryczną.. to też jakoś dużo. Poza tym sami mówili, że ceny są katalogowe bez upustów, a te upusty bywają i 20%.
Jest pole do negocjacji.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pik33 dnia 2003-02-09 10:15 ]</font>

automik
08-02-2003, 20:54
PIK 33 wycenę robił Gorzów czy oddział? ( ew. który)?

pik33
08-02-2003, 20:59
Warszawa.

09-02-2003, 07:12
PIK 33. To twoja cena jest rewelacyjna.(moja przypominam 114K)
Powiedz jak duży masz dom.??
Ile m.kw ścian ci wyliczyli??
Co z fundamntem i jaki planuja strop??

Mi wycene robił Gorzów. Może w Stolicy taniej......

Pozdrawaim Grzesiek
Acha jestem z Wrocławia

pik33
09-02-2003, 08:49
120 m2 przy podłogach.
System: fundament Legalett, ściany Praefa, strop filigran. Więźba dachowa prefabrykowana - ściany kolankowe w więźbie.

Praefa wyliczyła 302 m2. Ściany z Praefy kosztowałyby 57k. No ale duże oszczędności daje zrobienie ścian kolankowych zamiast z Praefy, w więźbie dachowej - i stropu filigran zamiast monolitu z Praefy.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pik33 dnia 2003-02-09 09:56 ]</font>

KrzysiekMarusza
09-02-2003, 10:30
Te 140 k wyglada i tak bardzo zachecajaco - ja dostalem wstepnie "po oczach" kwote
ok. 160 k za D09 (dom na 102) z legalettem (inwest-eko-dom Sosnowiec - obecnie
Praefa-inwest-itp)
Sprawdz, co w tym daja - czyli ogrzewanie dajesz elektryczne ? Jakie zapotrzebowanie mocy na ogrzewanie ? Co z cwu ?
Pozdrawiam - Krzysiek

pik33
09-02-2003, 13:23
D09 jest duży, jeśli chodzi o powierzchnię zabudowy. Ma prawie 2 razy większą powierzchnię podłogi parteru - droższy będzie Legalett - i więcej ścian. Nie ma co prawda stropu, ale za to więcej dachu o bardziej złożonym kształcie niż w przypadku mojego domku. Pewnie dlatego drożej wyszło.

Legalett elektryczny, CWU będzie na bojler. Zapotrzebowannie max, według moich obliczeń rzędu 7 kW, ale po to będę miał kominek.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pik33 dnia 2003-02-09 14:26 ]</font>

automik
09-02-2003, 20:43
PIK , co to jest strop filigranowy , do jakiej rozpiętości można go stosować?

automik
10-02-2003, 18:55
PIK 333. Dziś dostałem ofertę z firmy budującej w Optirocu. Stan surowy otwarty = ok 105 000 za 170m. Nie wiem tylko ile ,,spuszczą" w momencie , gdy będzie Legalett ( bardzo mi na nim zależy).dachówka braas, sciany działowe B-K. Podobno budują bez zastrzeżeń - wszystko ( barakowóz, Wc0 mają ze sobą . Może lepiej coś takiego?

automik
10-02-2003, 18:55
PIK 333. Dziś dostałem ofertę z firmy budującej w Optirocu. Stan surowy otwarty = ok 105 000 za 170m. Nie wiem tylko ile ,,spuszczą" w momencie , gdy będzie Legalett ( bardzo mi na nim zależy).dachówka braas, sciany działowe B-K. Podobno budują bez zastrzeżeń - wszystko ( barakowóz, Wc0 mają ze sobą . Może lepiej coś takiego?

10-02-2003, 20:06
Podaj namiary prosze na te firmę z Optiroca. Mam z hurtowni cennik ich materiałów, gdybym jeszcze miał wykonawców znających sie na technologii keramzytowej to byłoby super.

Pozdrawiam

pik33
10-02-2003, 20:27
Surowy otwarty 120 m2 to ja mam w Praefie za 75k (25k Legalett, 40 k Praefa, 10 k więźba) nie licząc upustów. Przy tym Praefy nie tynkuję, pod instalację mam rurki, a ściana nie ma mostków termicznych (monolit) i jest dokładnie wykonana. Przy okazji w Legaletcie mam instalację grzewczą.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pik33 dnia 2003-02-10 23:56 ]</font>

pik33
10-02-2003, 23:02
On 2003-02-09 21:43, automik wrote:
PIK , co to jest strop filigranowy , do jakiej rozpiętości można go stosować?


Cienkie płyty betonowe z których wystaje zbrojenie, zalewa się je potem betonem z gruchy. Dokładniejsze informacje dają się chyba znależć w Muratorze i innych czasopismach budowlanych. W internecie np tu: http://www.baumat.com.pl/Baumat6.htm Max rozpiętość, na w/w stronie piszą że 12 m. U mnie jest max 4.20, więc nie ma problemu z jakimkolwiek stropem. :wink:

11-02-2003, 08:21
Pik 33

Czy wiesz jaka jest przewaga stropu filigranowego z np. Terivą. Cena? Wytrzymałość? Łatwośc w konstrukcji i pracy?? Czy po jego wylaniu trzeba odczekac kilka tyg czuy mozna od razu ciągnąć piętro????

pik33
11-02-2003, 09:29
Prawdę mówiąc nie wiem - po prostu, filigran został mi zaproponowany w Praefie jako jedna z opcji. Strop robią na 3 sposoby. Oprócz filigranu, pełny prefabrykowany strop z płyt Praefa 16 cm oraz drewniany w więźbie dachowej. Dlaczego robią filigran, a nie np. Terivę, nie pytałem jeszcze.
Na mój gust strop filigran tak jak każdy inny zalewany z gruchy musi swoje odstać żeby związał.

jprzedworski
11-02-2003, 15:07
Strop filgran jest prefabrykowany. Zalety: podobne jak elementy Praefa. Wady, między innymi, użycie dźwigu i konieczność dużej precyzji ścian. Ale to przy Praefie już jest.
Więcej:
http://www.malopolska.goldhome.pl/OFERTA/filigran.htm

BTW. Jestem obserwatorem - sympatykiem tego tematu, bo też chcę spróbować z keramzytem.
Pozdrawiam tych, co już zaczęli i przecierają szlak.

automik
11-02-2003, 18:07
Do Anonimowego . Firma robiąca domy z Optiroca http://www.dombud-3.com.pl Co dziwne firma wzięta z oferty którą przedstawiła przy budynku referencyjnym z Praefy w Czeladzi.

jprzedworski
11-02-2003, 18:35
Skoro padła nazwa firmy Dombud-3, to jestem na etapie przyglądania się jej. Jest troszkę "wirtualna" - na stronie nie ma adresu. Rozmawiałem telefonicznie z szefem - mówi rozsądnie, a obiecują niskie ceny. Ten wątek jest nieco ograniczony (ściany z keramzytu, a oni robią z różnych materiałów), ale może ktoś miał z nią do czynienia? Przyjdzie wiosna, zrobię obchód tego, co budują.

Emil
13-02-2003, 08:22
Hej Pik.
Czy mozesz mi laikowi wyjasnic co znaczy
"No ale duże oszczędności daje zrobienie ścian kolankowych zamiast z Praefy, w więźbie dachowej"
Czy chodzi o to, ze sciana kolankowa bedzie z drewna , czy o cos innego
I jeszcze jedno pytanie. Czy liczyles ile Ci wyjdzie dom pod klucz w srednim standardzie wykonczenia.
Dla porownania podam przyklad kolegi - 105m na parterze pod klucz i poddasze niewykonczone ok 40m - 205tys PLN - szkielet prefabrykowany drewniany, ogrzewanie elektryczne z rekuperatorem

EMil

jprzedworski
13-02-2003, 09:21
Byłem wczoraj w Praefie z rysunkami domu Zacisze z garażem - można zobaczyć: http://apa-domy.com.pl
Wstępne wyliczenie dla standardu developerskiego (bez podłóg i białego montażu, ale ze wszystkimi instalacjami) 230-260 kPLN.
Dużo zależy od stropu i dachu. Strop filigran jest droższy, choć solidniejszy i szybszy do wykonania. Mogą zrobić prefabrykowany stropodach (również użytkowy). Wtedy strop i ścianki kolankowe są w drewnie. Czyli taki "półkanadyjczyk" na górze. Dokładniejsze wyliczenia (z rozpisaniem na poszczególne etapy)dostanę za dwa tygodnie.

KrzysiekMarusza
13-02-2003, 11:15
Do jprzedworski
No nie, 240 kPLN za 100 m. kw. ? (i to nie calkiem pod klucz)
To ja odebralem 160 kPLN za "na 102" za oferte racze wysoka

Krzysiek

pik33
13-02-2003, 12:40
Emil:
Tak, ściana kolankowa z drewna. Po prostu system produkcji więżby prefabrykowanej pozwala na zrobienie więżby i ściany kolankowej "w jednym". Więźbę taką wycenili na około 11k (powierzchnia dachu 144 m2).
Dzięki temu, dopłacając jakieś 2k do więźby, oszczędza się kilkanaście k na ściankach kolankowych.
Można w ogóle zrobić dom w stylu: na dole Praefa, na górze Kanada. Jednak ze względów konstrukcyjnych niektóre ściany działowe poddasza pozostaną keramzytowe, pozostale można zrobić jako lekki szkielet. W ten sposób udało się zejść z 57k (wszystko z Praefy) do 40k (parter Praefa, strop filigran, ściana kolankowa drewniana zintegrowana z więźbą dachową).
Można by zejść w dół jeszcze 2-3 k integrując z więźbą dachową.. strop. Jednak to jest już oszczędność pozorna. Trzeba wzmacniać wtedy konstrukcję parteru, poza tym strop drewniany ma swoje wady.

pik33
13-02-2003, 12:46
"Zacisze" z garażem ma przy podłogach ok. 220 m2, a nie 100.

jprzedworski
13-02-2003, 13:55
Zacisze ma rzeczywiście ok. 220 m mierząc podłogi i stop (łącznie z garażem), choć użytkowo jest mniej ze wględu na dach (ściany kolankowe są tam raczej symboliczne). Wycena (zgrubna)dotyczyła całości tak, jak na rysunkach. Z tego można zjeżdżać np. zostawiając poddasze jako otwartą przestrzeń i zabudowując ją póżniej. Dół jest w pełni wystarczający dla np. 3-osobowej rodziny. A można zrobić go jako dom całkiem parterowy i wtedy ma 100m kw. + garaż. Wtedy wyjdzie zdecydowanie taniej. Czekam na rozpisaną wycenę, zobaczę, ile co kosztuje.

14-02-2003, 14:36
Witajcie!

Od roku interesuje sie systemem Praefa + Legalett. Strony na ten temat firm z Gdańska, Międzyrzecza, Warszawy i Sosnowca (od kilku miesiecy nieczynna) znam prawie na pamiec.
Odwiedziłem IED w Sosnowcu i Praefe w Warszawie.
Jestem zdecydowany budować w ten sposob dom o pow. uzytk. 120 m2 parter, bez poddasza uzytkowego + garaz 20 m2. Zamnierzam dom postawic w miesiacach maj - czerwiec 2003.
Informacje z Praefa Miedzyrzecz i Legalett Gdansk dostaje via e-mail blyskawicznie.
Mam tylko dwa problemy:
1. Jestem z okolic Rzeszowa.
2. Nie dostałem jeszcze wyceny mimo kilku miesiecy oczekiwania (Praefa Warszawa). Podano mi tylko 1350 d0 1500 zł za m2 pod klucz (co innego mowil architekt, a co innego wlasciciel firmy).

Mam w zwiazku z tym do Was trzy pytania:
1. W jaki sposob mozna ufac firmie, ktora jest nieslowna przez kilka miesiecy?
2. W jaki sposob i od kogo uzyskaliscie wycene na Praefa + Legalett?
3. Czy widzieliscie juz taki dom zamieszkały od przynajmniej roku i rozmawialiscie z wlascicielami czy rzeczywiscie ekspolatacja np. w okresie zimy jest przyblizona do tej opisywanej przez ww. firmy?

Bede wdzieczny za wszelkie informacje i sam takze sluze informacjami, ktore na temat Praefa i Legalett posiadam.
Pozdrawiam
Paweł

pik33
14-02-2003, 15:56
Nie wiem czemu Praefa Warszawa nie odpowiedziała, ja wycenę mam od nich. Może jeśli posłałeś jednego maila, to go po drodze wcięło - po prostu zadzwoń do nich i zapytaj. Ale też do tego muszą mieć rysunki z przekrojem i najlepiej po prostu tam pojechać. A w Rzeszowie chyba jest ekipa która potrafi z tego stawiać domy.
Jeszcze jedna rzecz, kosztowny transport Praefy. Mają oni w planach uruchomienie wytwórni w centrum Polski co obniży cenę w takich miejscach jak Białystok czy Rzeszów.

pik33
14-02-2003, 15:59
A, jeszcze z wyceną, ona może znacznie się różnić w zależności od przyjętych założeń.

16-02-2003, 07:57
Czy to prawda że ściany z keramzytu trzeba zbroić specjalnym zbrojeniem? I jeżeli tak to w jakim stopniu upływa to na utrudnienie i podrożenie budowy w stosunku do tradycyjnego murowania?

Emil
17-02-2003, 21:42
Ściany z keramzytu zbroi sie w fabryce "siatka" z pretow stalowych. WYglada to tak, ze mamy forme, w formie ukladamy siatke stalowa , poza miejscami gdzie beda dzwi i okna, a potem zalewamy to mazia przypominajaca normalny betoz. Tyle widzialem na filmie. Zapewme potem idzie to do pieca.
Trudno wiec mowic o podrozeniu kosztow, bo to jest po prostu w cenie sciany.

Od razu Pytanie Do kolegi od Zacisza z garazem. Bardzo jestem ciekaw czy zdecydujesz sie na budowe dwuetapowa ( poddasze wykonczone pozniej) bo sam o tym mysle, no i podobnej powierzchni domu. NO i ciekawi mnie cena uzyskana w Praefie
Pozdrawiam
Emil

17-02-2003, 22:27
On 2003-02-14 16:56, pik33 wrote:
Nie wiem czemu Praefa Warszawa nie odpowiedziała, ja wycenę mam od nich. Może jeśli posłałeś jednego maila, to go po drodze wcięło - po prostu zadzwoń do nich i zapytaj. Ale też do tego muszą mieć rysunki z przekrojem i najlepiej po prostu tam pojechać. A w Rzeszowie chyba jest ekipa która potrafi z tego stawiać domy.
Jeszcze jedna rzecz, kosztowny transport Praefy. Mają oni w planach uruchomienie wytwórni w centrum Polski co obniży cenę w takich miejscach jak Białystok czy Rzeszów.


Witajcie!
Tak, racja. Wysyłałem kilka razy rysunki e-mail. Dzwoniłem i nawet ostatnio byłem w Warszawie i nadal czekam.
Co do tej fabryki w centrum Polski, to słysze o tym juz od roku i pewnie jeszcze przynajniej z rok poczekamy na nią.
O ekipie w Rzeszowie nic nie wiem. Nie wie też Warszawa, ani Sosnowiec.
Coz, ostatecznie pewnie skorzystam bezposrednio z Praefy Miedzyrzecz i Legalettu Gdansk, bo sa slowni i solidni.
Pozdrawiam.
Paweł

PS. Poszukuje Filo. Czy masz z nim jakis kontakt?

Filo
17-02-2003, 23:28
Czym mogę służyć ?

Filo

Filo
17-02-2003, 23:29
Czym mogę służyć ?

Filo

18-02-2003, 08:59
On 2003-02-17 22:42, Emil wrote:
Ściany z keramzytu zbroi sie w fabryce "siatka" z pretow stalowych. WYglada to tak, ze mamy forme, w formie ukladamy siatke stalowa , poza miejscami gdzie beda dzwi i okna, a potem zalewamy to mazia przypominajaca normalny betoz. Tyle widzialem na filmie. Zapewme potem idzie to do pieca.
Trudno wiec mowic o podrozeniu kosztow, bo to jest po prostu w cenie sciany.



Ale to chyba produkcja "wielkiej płyty"!
Ja chcę mieć ściany murowane!
Jeszcze raz ponawiam pytanie: Czy to prawda że trzeba wkładać pręty stalowe w spoiny pomiędzy bloczkami keramzytowymi? I w jakim stopniu wpływa to na podrozenie wykonania muru w stosunku do tradycyjnego murowania? Czym grozi niezastosowanie tego zbrojenia?

jprzedworski
18-02-2003, 10:09
Widzę, że Filo się odezwał, czyli chyba jedyny w tym gronie "posiadacz" Preafy ma się dobrze. Jak tam mrozy?
Co do mnie, czekam na wstępną wycenę. Chyba brak pieniędzy zmusi mnie do działania dwuetapowego i poddasze w tym Zaciszu zrobię później. Choć nie jest to całkiem "później" - kanały wentylacyjne i tak muszą być zrobione, to samo komin, a może jeszcze wydzielę łazienkę. I tak przed jesienią nie zacznę, nie bardzo się więc nadaję na królika doświadczalnego. Może ktoś zacznie wiosną?

Karp
18-02-2003, 11:38
Widzę, że mieszają się tu 2 tematy. Anonimowy chce murować ściany z pustaków karamzytowych. Ja właśnie buduję z keramzytu 36,5. Wg Optiroca powinno się takie ściany dodatkowo zbroić, nie pamiętam dokładnie chyba co 3-4 warstwy. Zbrojenie systemowe jest dość drogie, kosztuje ok. 6-7 zł mb. Pewnie można takie zbrojenie wykonać samemu, mnie jednak nie udało się kupić cieńszego pręta jak fi 6 a w centrostalu robili wielkie oczy. Stąd w końcu kupiłem "optirocowskie". Generalnie ich przedstawiciele twierdzą, że wszystkie ściany murowane bez spoiny pionowej powinny mieć zbrojenie co kilka warstw. Trudno powiedzieć czym może grozić jego brak.

Karp

18-02-2003, 22:22
Filo!
Pisałem do Ciebie na priv, ale brak odpowiedzi wiec zapytam tu.
Czy mozesz z nami podzielic sie pierwszymi spostrzezeniami z zamieszkiwania w swoim nowym domu?
Interesuje mnie np. koszt opłat za Legalett?
Namiary na Ciebie dał mi p. Adrian G. z dobrejm solidnej i ucziwej Praefa - IED Sosnowiec.
Stoje przed podjeciem dezycji o budowie domu Legalett + Praefa.
Pozdrawiam
Piotr

[email protected]

KrzysiekMarusza
19-02-2003, 09:46
Witam wszystkich, szczegolnie Ciebie, Piotrze
Nie wiem, na jakiej podstawie twierdzisz ze IED Sosnowiec to
firma dobra i solidna. Mnie zniechecila na przelomie lipca
i sierpnia, gdy w reklamach dom 102 m2 "budowala" za 128 kzl,
a kontakcie bezposrednim - za 160+ kzl. Informacja o tej
nizszej cenie byla na ich stronie chyba jeszcze w listopadzie-
grudniu 2002. Owszem obsluga w firmie calkiem mila, ale
za te pieniadze :smile:

Najlepszego - Krzysiek

pik33
19-02-2003, 10:16
On 2003-02-18 11:09, jprzedworski wrote:
Może ktoś zacznie wiosną?


Mam taką nadzieję że jesienią będę już w "tym" mieszkał

Emil
19-02-2003, 12:58
Do Filo ewentualnie to Piotra ( Anonimowy)

Mysle ze wszystkich interesuja bezposrednie informacje o tym jak sie mieszka w domu z "Praefa" i jakie sa koszty uzytkowania Legalettu.
Jesli mozna na forum, to bardzo prosze
Emil

19-02-2003, 18:04
Witajcie!
Ja tez mam zamiar zamieszkac najpozniej jesienia w nowym domy zbudowanym w systemie Legalett + Praefa. Czyli budowa w miesiacah maj - lipec lub czerwiec - sierpien. Takie sa plany, a co znich wyjdzie czas pokaze.
Mariusz, a czy wiesz czemu tak skoczyly ceny w IED?
Bylem, pytalem i przyjmuje ich wyjasnienie.
Poza tym i tak sa lepsi niz Praefa Warszawa, ktora nadal mi nie wycenial domu (czekam od lipca 2002, a ostatnio obiecywano mi to ponad tydzien temu).
Natomista niezawodna jest Praefa Miedzyrzecz i Legalett Gdansk - koresponedncja jest codzienna i to konkretna, a nie jak w przypadku Warszawy - jak narazie jedynie "obiecanki cacanki".
Zarowno IED jak i Praefa Warszawa, to bardzo mlode firmy i duzo sie jeszcze musza nauczyc, ale postepy sa ...
Ja budujac sam i tak zaplace wiecej.
Pozdrawiam.

automik
19-02-2003, 20:23
PIK 33 .Czy Legalett zaproponował jakieś dobre rozwiązanie ogrzewania poddasza przy Praefie? Czy sama płyta może ogrzać te pomieszczenia?

pik33
19-02-2003, 20:54
Puszcza się podobno rury grzewcze od Legalettu w stropie.
W przypadku stropu drewnianego niestety, potrzebne są grzejniki na górze.

pik33
19-02-2003, 21:53
On 2003-02-18 09:59, Anonymous wrote:
Ale to chyba produkcja "wielkiej płyty"!
Ja chcę mieć ściany murowane!


A do czego wlaściwie potrzebna ci zaprawa między bloczkami?

Wielka płyta Praefy to ten sam keramzyt co i bloczki, tyle że zrobiony w jednym kawałku wielkości ściany.
Ograniczeń wielkiej płyty made in PRL, ten system nie ma, ściany mogą być dowolnego kształtu i wymiaru, z oknami i drzwiami jakimi chcesz i gdzie chcesz.

pik33
19-02-2003, 21:55
On 2003-02-18 00:29, Filo wrote:
Czym mogę służyć ?

Filo


Wrażeniami z budowy i eksploatacji domu z Praefy, dla tych, co tak jak ja, są napaleni na ten system i ewentualnie nie zdają sobie sprawy w co się pakują.

20-02-2003, 07:41
PIK33
Czytałem na innym watku o Twoich dylematach z poszukiwaniem domu z 5 pokojami. Nie wiem czy wiesz, ze w Twoim pieknym Białymstoku jest biuro architektoniczne, ktore stworzylo bardzo ciekawy dom parterowy majacy 5 pokoi (w tym takze pom. gospod., spizarnia, dwie lazienki) o powierzchni 122 m2 + 18 m2 garaż.
Dom nazywa sie BETA I.
Wersji domu jest juz kilka(strop derwniany lub Teriva, gabinet, schody ... i to wszytko w parterze, ... albo z poddaszem uzytkowym - dodatkowe 70 m2, ktore mozna np. wykonczyc za kilka czy kilkanascie lat).
Zeby bylo ciekawiej taki dom juz tamze stoi.
Wlasnie zamierzam go wybudowac z Praefa i Legalett. Moze jestes zainteresowany rysunkami (mam ich juz z 10 w roznych wersjach, np. wersja w kolorze od strony elewacji wejsciowej z pieknym ogrodem, ... :smile:) ).
Sluze tez adresem i tel do architekta, z ktorym via e-mail koresponduje od blisko roku konsultujac konieczne zmiany (praca z nim to wielka przyjemność).
Moze nie warto szukac daleko, a na miejscu.
Poza tm gdybysmy razem budowali taka chalupke, to moze udaloby sie uzyskac jakies wieksze upusty w Praefa i Legalett za taki sam projekt?
Pomysl - moze warto?
Ale to oczywiscie poda warunkiem, ze jeszcze nie kupiles projektu.
Pozdrawiam.
Piotr

pik33
20-02-2003, 09:46
Projektu nie kupiłem, podesłać możesz, chętnie obejrzę - w necie nie znalazłem tego projektu.

KrzysiekMarusza
20-02-2003, 10:48
Do Anonimowego Piotra :smile:
Piotrze - zarejestruj sie wreszcie (to nie bardzo boli :smile:).
Natomiast powiedz, jakie wytlumaczenie uzyskales w IED ?

Krzysiek

20-02-2003, 11:43
Pik33
OK. Wieczorem przsle Ci BETA I.

Mariusz!
W jakim celu mam sie rejestrowac? Masz mnie przecież na priv (to ja napisałem do Ciebie). Zarejestrowałem sie i co dalej? Mam za kazdym razem wpisywac swoje dane? Po co? Szkoda czasu! Jako Anonim jest szybciej.
A propos szybkosci - jak mozna szybko wejsc na nasz watek?
Odnosnie IED - czy znasz historie p. Zajaca z Bielska B. - jemu zbudowali po cenach z lutego i ...
Pozdrawiam.
Piotr

pik33
20-02-2003, 12:25
Jakoś tak na forum się przyjęło, że z zarejestrowanymi lepiej się gada. Jakoś pewniej. :wink:

KrzysiekMarusza
20-02-2003, 13:12
Piotrze - mi tez nie za bardzo chce sie za kazdym razem logowac,
ale jakos tak - jak pik33 napisal - lepiej.
Nie wiem, na jakich warunkach budowano w Bielsku - jak cos wiesz,
napisz !

Krzysiek

Piotr O.
20-02-2003, 13:45
Pewniej to znaczy: "wiem z kim gadam, bo ma jakos na imie lub ksywe"?
A przeciez za ta ksywa czy imieniem moze sie kryc zupelnie kto inny :smile:
Netykieta tak nakazuje.
Ok. Dostosuje sie do zwyczajow tu panujacych.
Pozdrawljaju wszystkich "budowlancow"
Peter

KrzysiekMarusza
20-02-2003, 13:55
Pozdrawiam Cie rowniez !
Krzysiek

Filo
20-02-2003, 17:01
Witam,

Wywołany do tablicy informuję, że:

Wciąż w domu nie mieszkam ale moment ten jest już bliski.

Legalett:
1. Bardzo dobra współpraca z firmą Legalett - Polska: Pozdrowienia dla Pana Wojtka !
2. Wykonanie płyty nie jest skomplikowane ale wymaga kogoś, kto będzie pilnował zgodności z projektem nie dopuszczając do wystąpienia rutyny budowlanej. W moim wypadku ekipę stanowiłem ja, ojciec i żona.
3. Ważnym i dla mnie jak się okazało nie łatwym jest ostatni etap: czyli zalanie konstrukcji betonem i dokładne wyrównanie. Założenie jest takie aby zrobić to bardzo dokładnie tak aby można było bezpośrednio kłaść posadzkę ceramiczną albo wykładziny czy panele (po wygładzeniu). Ja się przeliczyłem z naszymi możliwościami i wyszło nie najlepiej, więc będę musiał dołożyć do interesu całkiem sporą kasę na wylewki samopoziomujące.
4. Ogrzewanie działa, do końca jak ? to będę wiedział po wprowadzce. Teraz utrzymuję 10 C - co wymaga około 3-4 h/dobę pracy generatora. Budynek jest ocieplony w około 80%.
5. Agregat trochę słychać więc raczej umieśiłbym go przedpokoju lub wiatrołapie ale nie w sypialni. Możliwe, że efekt całkowicie zniknie jak dobrze go zabuduję.

Praefa:

1. Z terminowością nie miałem problemu. Zamawiałem ściany + montaż bezpośrednio u producenta: PRAEFA.
2. Bardzo ważna kwestia to przygotowanie dojazdu pod fundament. Ja przygotowałem drogę i poszerzyłem wjazd a i tak było "wiele atrakcji" łącznie z obracaniem 14m naczepy przy pomocy dżwigu.
Jednak jestem wstanie uwierzyć, że potrafią dojechać wszędzie - jest tylko kwestia czasu i kosztów. Warto kwestię dojazdu dogadać przy umowie zakupu.
3. Sam montaż przebiegł sprawnie.
4. Ściany są od wewnątrz gładkie i równe. Od zewnątrz trochę gorzej ale nic co by się nie dało przykryć ociepleniem.
5. Ja wybrałem tapetowanie, pod malowanie trzeba by dać cienką gładź.
6. Warto się przyłożyć aby dobrze zaprojektować puszki, peszle i bruzdy - potem jest żal, że mogłobyć gotowe a teraz trzeba kuć :sad:
7. Wybierz konkretne okna i drzwi przed zatwierdzeniem projektu a ich osadzenie będzie proste i łatwe. Ja zwlekałem za długo i faktycznie zakupiona stolarka trochę się rozminęła z projektem. Teraz muszę się bawić z gipsem :sad:
8. Budynek ocieplony 15cm wełny wysechł dość szybko i nie mam problemu z wilgocią.
9. Generalnia wiele frajdy daje takiiiiii 2-3 dniowy przyrost wymarzonego domu :smile:.

To by było na tyle. W razie pytań dodakowych służę pomocą.

Pozdr, Filo.

Piotr O.
20-02-2003, 17:16
Filo dzieki za ciekawe wieści.
Mój znajomy, który pierwsza zime uzywa Legalett napisał do mnie dziś ciekawe spostrzezenia, które pewnie niektórych zainteresują:
"Żeby nie być gołosłownym od 15.12.2002 do 18.02.2003 zużyłem (0,18zł / 1kWh) około 3000 kWh na ogrzewanie ,a system pracował również w I taryfie. Oczywiście z powodu nie ogrzewanego poddasza użytkowego i przez to znacznych strat ciepła nie osiągałem temperatury 20 st.C, ale przecież 4kWh nie mogą wystarczyć na ogrzanie 170 m2.
Jeśli chodzi o utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniach wymaga to odpowiedniego ustawienia termostatów . Na przykład ustawienie temp. dziennej na poziomie 19oC a nocnej na np.22oC ( logika nakazywałaby odwrotne ustawienie) zapewni odpowiedni komfort cieplny i pracę grzałek w taryfie nocnej. Oczywiście są to ustawienia przykładowe , optymalne należy dobrać
doświadczalnie obserwując pracę systemu i zużycie energii, czyli niejako wymuszenie pracy systemu w tzw. dolinach energetycznych. Ustawienie wyższej temperatury dla pory nocnej wynika z potrzeby akumulowania ciepła przy niższych kosztach energii. Nie mam jeszcze takich doświadczeń ,ale sądzę ,że i te koszty będę mógł ograniczyć w dalszych latach eksploatacji budynku.
Bezwładność cieplna systemu Legalett jest na pewno większa niż innych systemów grzewczych , co wymaga wcześniejszego włączenia grzania ,ale za to zapewnia (większa pojemność cieplna ) utrzymanie temperatury na stałym poziomie, tzn. że nie są odczuwalne duże wahania temperatury na zewnątrz.
Dla mnie na wybór tego systemu wpłynęło kilka czynników:
- radykalne ograniczenie kosztów inwestycyjnych wynikających z braku szeregu prac ziemnych
- wykonanie systemu ogrzewania budynku przy okazji realizacji jego fundamentu
- koszt wykonania "zera" budynku wraz z ogrzewaniem porównywalny z technologią tradycyjną ale bez ogrzewania
- no i brak grzejników , wątpliwej ozdoby .
Myślę ,że to rozwiązanie ma szereg innych zalet, które doceni Pan później."
I co Wy o tym myslicie?
Pozdrawiam.
Piotr

automik
20-02-2003, 19:39
Za Legalettem jestem od grudnia . Mam wycenę - prędzej zrezygnuję z Praefy niż płyty...
Mam nadzieję , że nikt z Gdańska tego nie czyta , bo mam zamiar jeszcze zbić z ceny

pik33
20-02-2003, 20:21
A ja z kolei to, z czego na pewno nie zrezygnuję, to prefabrykowana więźba. Zamówię ją nawet jakby przyszło mi się w końcu zbudować dom z Ytonga albo innego Porothermu. Praktycznie nie jest droższa od klasycznej, a za to dużo lepsza.
-------
Czy ktoś może coś bliżej powiedzieć o hałasowaniu agregatów od Legalettu? Boję się tego...

20-02-2003, 21:01
Witam,

Wywołany do tablicy informuję, że:

Wciąż w domu nie mieszkam ale moment ten jest już bliski.

Legalett:
1. Bardzo dobra współpraca z firmą Legalett - Polska: Pozdrowienia dla Pana Wojtka !
2. Wykonanie płyty nie jest skomplikowane ale wymaga kogoś, kto będzie pilnował zgodności z projektem nie dopuszczając do wystąpienia rutyny budowlanej. W moim wypadku ekipę stanowiłem ja, ojciec i żona.
3. Ważnym i dla mnie jak się okazało nie łatwym jest ostatni etap: czyli zalanie konstrukcji betonem i dokładne wyrównanie. Założenie jest takie aby zrobić to bardzo dokładnie tak aby można było bezpośrednio kłaść posadzkę ceramiczną albo wykładziny czy panele (po wygładzeniu). Ja się przeliczyłem z naszymi możliwościami i wyszło nie najlepiej, więc będę musiał dołożyć do interesu całkiem sporą kasę na wylewki samopoziomujące.
4. Ogrzewanie działa, do końca jak ? to będę wiedział po wprowadzce. Teraz utrzymuję 10 C - co wymaga około 3-4 h/dobę pracy generatora. Budynek jest ocieplony w około 80%.
5. Agregat trochę słychać więc raczej umieśiłbym go przedpokoju lub wiatrołapie ale nie w sypialni. Możliwe, że efekt całkowicie zniknie jak dobrze go zabuduję.

Praefa:

1. Z terminowością nie miałem problemu. Zamawiałem ściany + montaż bezpośrednio u producenta: PRAEFA.
2. Bardzo ważna kwestia to przygotowanie dojazdu pod fundament. Ja przygotowałem drogę i poszerzyłem wjazd a i tak było "wiele atrakcji" łącznie z obracaniem 14m naczepy przy pomocy dżwigu.
Jednak jestem wstanie uwierzyć, że potrafią dojechać wszędzie - jest tylko kwestia czasu i kosztów. Warto kwestię dojazdu dogadać przy umowie zakupu.
3. Sam montaż przebiegł sprawnie.
4. Ściany są od wewnątrz gładkie i równe. Od zewnątrz trochę gorzej ale nic co by się nie dało przykryć ociepleniem.
5. Ja wybrałem tapetowanie, pod malowanie trzeba by dać cienką gładź.
6. Warto się przyłożyć aby dobrze zaprojektować puszki, peszle i bruzdy - potem jest żal, że mogłobyć gotowe a teraz trzeba kuć :sad:
7. Wybierz konkretne okna i drzwi przed zatwierdzeniem projektu a ich osadzenie będzie proste i łatwe. Ja zwlekałem za długo i faktycznie zakupiona stolarka trochę się rozminęła z projektem. Teraz muszę się bawić z gipsem :sad:
8. Budynek ocieplony 15cm wełny wysechł dość szybko i nie mam problemu z wilgocią.
9. Generalnia wiele frajdy daje takiiiiii 2-3 dniowy przyrost wymarzonego domu :smile:.

To by było na tyle. W razie pytań dodakowych służę pomocą.

Pozdr, Filo.

Filo
20-02-2003, 21:11
Przepraszam za powtórkę maila.
Powtórka poszła jako Anonim więc niestety nie mogę jej skasować.

Pozdr, Filo.

Piotr O.
20-02-2003, 22:53
pik33
Wlasnie poslalem Ci rysunki BETA (po 18.00 przez 40 minut nie chcialy pojsc).
Po nalozeniu dwóch pokryw na agregat prawie nic nie slychac. Prawie ja wentylator w komputerze rocznik 2000.
Oczywiscie Filo ma racje, ze najlepiej umiescic to w pom.gospod. ewentualnie duzej łazience, a nie sypialni :smile:.
Pozdrawiam.

PS. "Atomik", jak uda Ci sie zbic cene w Gdansku, to daj mi na priv znac na czym to zrobiles, bo ja tez probuje to zrobic. Na dzis mam zamiar zrobic to prawie wszystko sam (+ zbrojarze i szpec do zalania betonem z gruchy, aby nie zrobic bledu Filo).

Filo
20-02-2003, 23:05
Panowie negocjujący z Gdańskiem.

Swego czasu Wojtek Narudzki ze swoim szwedzikm szefem obiecali mi, że każdy kto powoła się na naszą listę dyskusyjną dostanie dodatkowy upust za szerzenie nowych technologi :smile:

Spróbujcie się powołać,

Pozdr, Filo.

pik33
21-02-2003, 07:21
Obejrzałem projekt Beta - dzięki. Ale jest za duży. To, co chcę zbudować, to mniej więcej połowa tego domu. Beta ma wymiary zewnętrzne, bez garażu, 975x1516 - mój szkic 810x910.

Piotr O.
21-02-2003, 11:03
Realia ekonomiczne i zyciowe weryfikuja marzenia.
Dostalem wycene z Praefy i Legalettu. Jest o czym pomyslec, aby sie nie przerazic. Za 124 m2 pow. uzytk. w parterze ta pierwsza chce ok.65 kzl, a druga ok. 28 kzl materialy i 19 kzl robocizna (w tym podsypka, beton, fachowiec, ...?).
Chyba rzeczywiscie zaczne myslec o wyborze innego projektu - domu o mniejszych wymiarach ;-( .

PIK czy Ty chcesz te 5 pokoi zmiescic w parterze na tak malej powierzchni? Czy tez ma to byc z poddaszem uzytkowym?

Filo, czy Twoj e-mail podany na Forum jest aktualny?
Napisz jakiej powierzchni jest Twoj dom?

Pozdarwia Was wszystkich
nieco smutny
czasem MARZYCIEL

pik33
21-02-2003, 11:13
Na parterze nie mam szans. Tam mają być dwa pokoje. Trzy na poddaszu.
Legalett o powierzchni 73 m2 wycenili mi na 25 k (około)

Piotr O.
21-02-2003, 13:40
Przeczytałem wlasnie kilka stron (w sumie ponad 280 listow)watku o ogrzewaniu powietrzem i mam dosyc, to nie dla mnie. Co ciekawe znalazlem tam list, w ktorym ktos krotko skwitowal: Legalett jest zbyt skomplikowany. Obejrzalem strony z systemem powietrznego ogrzewanai, piecem, ... i to wg mnie jest duzo bardziej skomplikowane. Ale moze sie myle, bo kazdy chwli to co mu sie bardziej podoba ...

PIK te ok. 25 to bez robocizny?

Pozdrawiam.
Pit

Piotr O.
21-02-2003, 13:51
Pik

Jeszcze jedno pytanie na teraz: jak zamierzasz ogrzewac gore?

Filo
21-02-2003, 16:08
Witam,

Panowie, czy oferty cenowe, które podajecie pochodzą bezpośrednio z Legalett'u Gdańsk ?
Porównuje do moich kosztów płyty i powinny być wyraźnie mniejsze za m2 niż w Waszych ofertach.

Buduję D04 Muratora o zabójczej powierzchni użytkowej 98 m2 :smile:
Adres pocztowy aktualny.

Pozdr, Filo.

pik33
21-02-2003, 16:44
25k to ze wszystkim, z tym że to cena wyjściowa i mocno przybliżona.
Co do poddasza, najprawdopodobniej w stropie typu filigran zostaną poprowadzone rury od Legalettu i w ten sposób będzie grzana także góra. Szczegóły techniczne przede mną. Ale chcę mieć także kominek. Legalett współpracuje co prawda z kominkiem, ale chcę pozostawić klasyczny grawitacyjny DGP na wypadek braku prądu.

KrzysiekMarusza
21-02-2003, 17:47
Witam wszystkich !
Wydaje mi sie, ze przynajmniej system praefa powinien byc w takiej samej cenie
jak kazdy system, a prawde mowiac tanszy - bo mniejsza pracochlonnosc !
Wydaje sie, ze firmy, ktore to moga zrobic maja za duzo pracy i podnosza ceny...
Piotrze - pisales, ze w IED Sosnowiec dali Ci jakies wyjasnienie podwyzki cen -
(ktore Cie przekonuje) - czy moglbys cos o tym napisac ?
Moze "kupa" mozna zdzialac cos wspolnie :smile:

Krzysiek

pik33
21-02-2003, 17:53
Jest kilka przyczyn wysokiej ceny, z tego, czego się dowiedziałem. Głównie - płaci się za nowość.
Fabryka jest przy zachodniej granicy Polski - transport ścian specjalistycznym sprzętem - kosztuje.
Mało jest ekip. To też podwyższa cenę.
A i tak nie jest ona "zabójczo" wysoka w porównaniu z "tradycją".
Cena na pewno spadnie wraz z popularyzowaniem się systemu.

jprzedworski
21-02-2003, 20:06
pik33 - chyba z tym grzaniem poddasza tak łatwo nie jest. Filigran jest cienkim stropem i nie wyobrażam sobie, żeby zmieściły się tam jeszcze rury Legalett. Najwyżej zwykłe ogrzewanie podłogowe albo dodatkowe grzejniki. W Praefa Warszawa powiedzieli, że daje się małe grzejniki, bo i tak dużo ciepła idzie z parteru. Ale dogrzewać jednak trzeba.

Piotr O.
21-02-2003, 23:14
Witajcie!
Moj znajomy uzywajacy Legalett napisal kolejne ciekawe wiesci.
"Pewne istotne rzeczy przypominają mi się po czasie
i dlatego niektóre informacje będę przekazywał wtedy kiedy sobie o nich
przypomną. Na przykład to że przy powierzchni ~90m2 i zastosowaniu kabli
grzejnych trzebaby zainstalować około 17kW a nie 4kW- tak ma mój znajomy i
licznik kręci się znacznie szybciej. Owszem może on szybciej uzyskać
określoną temperaturę ale jakim kosztem, inny znajomy ogrzewa dom gazem z
sieci ( typowe CO z piecem dwufunkcyjnym) i w okresie ostatnich chłodów
zużył gazu za około 650zł/ m-c.
Czy to nie przekonuje do naszego systemu gdzie praktycznie nie ponosi się
kosztów inwestycyjnych na wykonanie ogrzewania budynku.
Ja osobiście następny dom ( ten podobno jest dla wroga...) będę budował w
technologii szkieletu drewnianego gdzie efektywność takiego ogrzewania
będzie jeszcze wyższa.Pozdrawiam :smile:".

PIK Chyba masz duzo kasy, bo za taki Legalett w stropie zaplacisz bardzo słono! Jesli masz tyle kasy, toradze zrobic to w partzerze - bedzie taniej, bo jedna plyta.
Wyzej piszacy, moj znajomy, zastosowal grzejniki dynamiczne na poddaszu, bo jest to wg niego tansze.

Krzysiek, nie bede opisywal tej historii, bo jest dluga. Zadzwon do IED i zapytaj dlaczego Pan Zając, ani nikt nastepny z klientwo IED nie chce pokaywac swojego domu, to Ci wyjasnia.

Filo, u mnie s atkie koszty, bo przy 124 m2 pow. uzytk. wychodzi dla Legalett 180 m, a w tym dwa agregaty. A Ty ile zaplaciles za swoje 98m2? Czy wspolpracowales z IED?

Pozdrawiam wszystkich.
Piotr

pik33
22-02-2003, 06:33
Ja zrozumiałem to w ten sposób, że od istniejącego legalettu w podłodze daje się rurę do góry, rozkłada po stropie i zalewa nadbetonem. Może źle to sobie wyobraziłem, w każdym razie koszt tych rur fi 10 nie jest chyba aż tak zabójczy(?) a tego nadbetonu jest chyba więcej niż 10 cm(?) Zobaczymy. Jeśli mam instalować grzejniki na poddaszu, to chrzanię ten legalett. Zainstaluję i na parterze. Legalett pod jednym warunkiem: już nic więcej.

22-02-2003, 06:54
Witam!!!

Jak juz pisałem (na początku) dostałem wycene z Praefy: 114 tyś za dom 300 m.kw. (sciany, parteru, strop,poddasze).Myslałem ,że to nie duzo. Ale dwa dni temu dotałem kosztorys inwestorski i wycene 3 wykonawców w systemie tradycyjnym. 150 tyś (robocizna plus materiały) stan surowy zamkniety z elewacją (wełna +tynk). Tak wiec oferta paefy jest duzo droższa. Do jej wyceny musiałbym dopłacić:
fundamenty: 35 000
podłoga na gruncie: 10000
dach: 45 000 (370m.kw)
elewacja: 20 000
Jest to jakby nie było 50-70 tyś drożej. To bardzo dużo. Oczywiscie termin jest rewelacyjny, na brak kasy nie narzekam ale jednak chyba zrezygnuję. Tym bardziej, że obecnie w rozmowach z projektantką wnętrz czesto mówimy:" dobra to zobaczymy w budynku czy tą ścianke przesuniemy 10 cm w lewo czy w prawo. Kwestja kontaktów i instalacji elektrycznej to juz wogóle loteria. Wszystko zalezy od aranżacji wnętrz. Np. moja zona przy łózku w sypialni chce mieć mozliwośc gaszenia swiatła na całym pietrze... no tak ale gdzie będzie stało to łózko. Jest to nasz drugi dom i zapewniam was ,że wiekszość detali ustala sie potem, w takcie budowy. A jak juz stoja zazbrojone sciany, z puszkami elektrycznymi to... sprawa utrudniona.


Zgdonie z podpisana umową stan surowy zamkniety ma byc gotowy w 3,5 misiąca. Myslę ,że to tez bardzo krótko.

Waszym argumentem jest to ,że nie dostaniecie zawału w czasie budowy. Przeciez za te pieniądze które chce praefa:
wynajmiecie nie "pana Kazia" który ma "duze doswiadczenie"
tylko porządna firmę, z inspektorem nadzoru. Zadnych rozwiazań systemem gospodarczym.. i jestem pewny ze jeszce wam zostanie.
Tak na marginesie to tez bedę miał ściany keramzytowe (tylko murowane. Mam wycene z Optiroca: materiały: fundamenty, sciany, strop, tynki wew i zew, wylewki: 80 000. (przypominam dom 300 m.kw).

Nie chce was zniechęcić ale porównajcie: Praefę ze sposobem budowania z renomowana, dobrą sprawdzoną firmą. To tez frajda prez 3 miesiące jeżdzić na budowe i patrzeć jak mury rosna.

grzesiek

pik33
22-02-2003, 07:18
Tanio wycenili.
Ale jeśli już, w Praefie przepłacasz cokolwiek - jedynie za mury. Przy okazji podana wycena może ulec jeszcze zmniejszeniu. Z Legalettu zaś zawsze można zrezygnować.

Co zyskujesz na Praefie?
- dokładnie wykonane ściany bez mostków termicznych, do tego cienkie (zysk na m2 domu)
- ściany nie wymagają sezonowania
- ściany nie wymagają tynków wewnętrznych
- ich stawianie trwa dwa dni
- rurki pod instalacje, które niewiele kosztują i można dać je nadmiarowo - przewód przez rurkę przepuści potem każdy, bez kucia itp.
-
Co tracisz?
Około 50 PLN/m2 ściany - w porównaniu do technologii tradycyjnej.

Ot i cały bilans.

pik33
22-02-2003, 07:22
Np. moja zona przy łózku w sypialni chce mieć mozliwośc gaszenia swiatła na całym pietrze...

Wyłącznik na pilota. Nie będziesz przecież kuł ścian i przesuwał wyłączników za każdym razem, gdy przestawisz meble?? W ogóle nie widzę problemu, jeśli chodzi o te instalacje - położę rurki wszędzie gdzie się da i po zabawie. Jeśłi już, to gdzieś tam, pół metra wykuć, nie tragedia.

Ale to też prawda, że Praefa wymusza porządek od razu w projekcie, uniemożliwiając przesuwanie ścian na budowie.

pik33
22-02-2003, 07:47
Krzysiek, nie bede opisywal tej historii, bo jest dluga. Zadzwon do IED i zapytaj dlaczego Pan Zając, ani nikt nastepny z klientwo IED nie chce pokaywac swojego domu, to Ci wyjasnia.


Lepiej wyjaśnij nam bez dzwonienia, jak już wiesz dlaczego, bo różne myśli po głowie chodzą. Historia, długa czy nie, ale przyczynę można chyba opisać jednym zdaniem. (IED chrzani robotę? budowali niżej kosztów? najpierw zwiedzają, potem kradną? Praefa jest do niczego? tyle hipotez mi się nasunęło - a może jeszcze coś innego?)

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pik33 dnia 2003-02-22 08:50 ]</font>

jprzedworski
22-02-2003, 08:05
Witam w sobotę rano!
Widzę, że to dobra pora na dyskusję, bo prawie wszyscy są.
pik33 - Może tak od razu nie chrzań tego Legalettu, a sprawdź, jak to jest. Może ty masz rację. A jeśli nawet nie, te kilka grzejników na górze ... Za to parter całkiem bez. To duży zysk - żadnych "obcych ciał" na ścianach i po kątach.
Przy okazji zastanowiło mnie jedno: jaka jest moc grzejnika w agregacie Legalettu. Znajomy PiotraO pisze o 4kW, ale to jakoś mało na cały dom. A może tak i jest? Usiłuję sobie zrobić bilans energetyczny i dobrać medium do grzania. Ja będę miał dostęp i do prądu i do gazu. W dodatku trzeba grzać wodę, a gaz jednak tańszy. Są agregaty Legalett grzane wodą z piecyka gazowego. Skoro to tylko 4kW, to instalacja nie wymaga dużej mocy. No nic, sprawdzę i pomyślę jeszcze.
Pozdrawiam!

automik
22-02-2003, 08:28
PIK. Dziś jadę dać szczegółowe dokumenty do Praefy Wwa. Ciekawe , na ile tu wycenią ( mam już wycenę prosto z fabryki). Jeśli chodzi o ogrzewanie Legalletem to :
1. W tej chwili mieszkam jeszcze w bloku w mieszakniu dwupoziomowym . Na górze w pokojach mam grzejniki , które w tym roku włączyłem przez chyba 5 nocy , bo i tak cale nagrzane powietrze idzie z dołu.Dodam , że blok jest średnio ocieplony, a mieszaknie mam od pólnocy.
2. Masz zamiar postawić DGP - co z problem , żeby kominek ogrzewał Tobie górę?
3. Jesli planujesz rekuperator , to sprawa jeszcze prostsza - bo nadmiar ciepła z dołu kierujesz w większym zakresie na wydmuch na górze
4. Co prawda dostałem wycenę z Legalettu na płytę fundamentową plus podłączenie do kominka ( pow. 110 za 18 tys mat plus 12tys rob). Ale jeśli te rurki na górze będą kosztować dodatkowo 10 tys , to Legallet jeszcze jest opłacalny)

pik33
22-02-2003, 08:44
Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Tak w przybliżeniu, w moim przypadku muszę do Legalettu (w porównaniu z tzw. tradycją) dodać ze 12k. Te 12k można przeznaczyć np. na grzejniki akumulacyjne. Więc nie jest ten Legalett aż taką super atrakcją - bo znowu te 4 kW na cały dom to bajeczka dla dzieci. Jeśli mam korzystać z Legalettu jako ogrzewania akumulacyjnego w II taryfie, to nie ma rady, zapotrzebowanie domku na energię trzeba mnożyć razy 2.2, a to wypadnie znacznie bliżej 10 niż 4 kW. Jeszcze co prawda nie liczyłem zapotrzebowania dla aktualnego projektu, ale liczyłem dla podobnego i wyszło 8 kW - nie dam się nabrać na to że 4 kW starczy, Legalett to nie perpetuum mobile a ja nie mam zamiaru marznąć.

jprzedworski
22-02-2003, 08:44
Automik - Widzę, że działasz na dwa fronty i brałeś już wyceny u producentów. Jak to jest w takim razie? To lokalne biuro Praefy robi swoje wyceny, czy konsultuje z wytwórnią. Z moich rozmów wynikało, że te ceny ściągają z wytwórni. Myślę oczywiście o cenie ścian i fundamentu, a nie o pracach wykończeniowych, dachu itp. Napisz, czy były różnice!
Co do fundamentu Legalett, ceny, które podałeś, są sensowne. Wykonanie oddzielnego ogrzewania parteru, co by to nie było - gaz czy prąd, będzie kosztować 5-10 tys. albo i więcej. Nawet przy prądzie, jeden piec akumulacyjny (dobry) ponad 2 tys.

automik
22-02-2003, 09:07
Ceny na pewno się róznią. Sprawdzilem to na Legallecie. Człowiek z Praefy w W-wi sam sugerowal, że ceny mogą być niższe niż z wyceny z Legalletu z Gdańska. Przyznaję , że nie rozmawiałem w sprawie Praefy . Buduję do m ,do którego technologia Praefy stropu jest za krótka , czyli będę miał taką samą sytuację co PIK. Potrzebuję więc także wyceny z Praefy Wwa pod klucz ( boję się łączyć ekipy znikąd do stawiania stropu na Praefie ze względu na min. szerokość ścian - może niesłusznie?).
Przy Legalett wg. mnie są o wiele mniejsze straty niż w ogrzewaniu akumulacyjnym. Nie zapominajmy , że podobno Legalett doskonale wspólpracuje z kominkiem ( przy akumulacyjnym wręcz niemożliwe) . Z drugiej strony jakbu się okzało że prąd jest za drogi łatwo możesz podłlaczyć do innego źródła ciepła

jprzedworski
22-02-2003, 09:29
Ceny na Legalett rzeczywiście mogą się różnić. Jeśli te same elementy poskłada ekipa miejscowa, nawet autoryzowana, wyjdzie taniej, niż ekipa dojeżdżająca.
Nie musisz mnie (choć innych pewnie tak) przekonywać o zaletach Legalettu. Chciałem tylko trochę ostudzić twój optymizm, co do ogrzewania poddasza. Mieszkasz teraz w mieszkaniu dwupoziomowym ale:
- dogrzewają cię też sąsiedzi, w domku tego nie masz,
- masz teraz kaloryfery, a te dają taki rozkład temperatur, że przy podłodze masz np. 20 a pod sufitem 24 stopnie, ogrzewasz więc wyższą kondygnację.
Legalett grzeje przy podłodze - im niżej, tym cieplej. Pod sufitem masz już np. 19-20 stopni. Jak to ma jeszcze ogrzać poddasze?
Chyba że jest jeszcze jakaś inna teoria???

automik
22-02-2003, 09:41
Trochę sprostowań.
1. Ekipa . Dla mnie ekipa z Gdańska , czy ekipa oddziału ( bo tak chyba Legalett określa Praefę w Warszawie na swoich www) to jest to samo , choć ceny różne
2. W mieszkaniu nie ogrzewają mnie sądsiedzi. Mieszkanie szczytowe, od strony budynku nieogrzewane : klatka schodowa oraz strych.
3. Oczywiście , zgdadzam się że nie jest to sposób na życie. Ale na 5 , max 10 nocy możesz kupić konwektor. Osobiście myślalem o rekuperatorze ogrzewającym górę . Nad DGP się jeszcze zastanawiam .

Piotr O.
22-02-2003, 21:13
Witajcie ponownie!
Uśmiecham się sam do siebie czytając niektóre swoje i innych teksty. Myślę, że potrzebny jest zdrowy dystans do tego, o czym piszemy. Emocje są złym doradcą zwłaszcza w sprawach tak ważnych, jaką jest decyzja o budowie domu. Wiadomą sprawa jest, że budowa to nie tylko wybór projektu, technologii,..., ale także finanse i to zwykle duże. Dlatego, by mądrze podjąć decyzje, na co chcemy je wydać, trzeba dobrego namysłu, czasu i zdecydowanie poznania związanych z tym zagadnień.
Jeśli więc dziś pisze ktoś, że zdecydował się na Legalett, a następnego dnia zmienia zdanie nie znając dobrze tej technologii, to nasuwa mi się wniosek, że nie ma innego wyjścia i trzeba zacząć od podstaw. Odsyłam więc na strony Legalettu i Praefy.
Polecam też kontakt telefoniczny lub listowny z tymi firmami. Od ładnych kilu miesięcy pytam o wszystko, co mnie interesuje i dostaje konkretne, fachowe odpowiedzi prawie z dnia na dzień. Dostałem także wszelkie potrzebne mi materiały na temat obu technologii (PIK gdybyś je miał, to wiedziałbyś z nich, ze ogrzewanie poddasza, to zupełnie niezależny obwód z osobnym agregatem).
Profesjonalizm ww. firm różni je od np. Praefy Warszawa, która ma wg mnie m.in. za małą obsadę i... pod tym względem jest bardzo niesłowna (od lipca 2002 nadal czekam na kosztorys).
Na ile jest to możliwe polecam także pojechać do siedziby firmy, która ma nam budować dom (odwiedziłem Sosnowiec i Warszawę).
IED oceniam bardzo pozytywnie, podoba mi się profesjonalne podejście do tego, co robią. Polecam kontakt z p.Adrianem, który wie, czego chce i jest szczery (nie ukrywał niekorzystnej dla mnie prawdy, że IED w Rzeszowie nie będzie budować mojego domu, bo mi się to nie opłaci). Ta firma dynamicznie się rozwija (dowodem jest np. dom modelowy w Czeladzi, dużo zamówień i związany z tym wzrost zatrudnienia o następne 15 osób).
Koledzy nie oczekujcie ode mnie, że będę tu opisywał temat IED związany z historią p. Zająca i podwyżki cen za domy między lutym a lipcem 2002 r. W tej sprawie, jak już pisałem w innym liście na forum, odsyłam do IED Sosnowiec. Nie am na to czasu, ochoty i ... myślę, że nie ma prawa tu o tym pisać. Aby jednak uspokoić „PIKusia” napiszę, że to żadna z wymienionych przez Ciebie spraw. Nie jest skomplikowana i mogąca podważyć moje zaufanie do IED. Bardziej dotyczy to niestety mentalności większości nas Polaków, doszukujących się w prawie wszystkim, podstępu, sensacji, „dziury w całym”,...

Mam nadzieję, że troszkę wyjaśniłem istotne zapytania. Jeszcze raz odsyłam, jak w każdej ważnej decyzji, do źródeł i pytanie o wszystko u źródła, czyli w tym przypadku w Legalett i Praefa:
http://www.praefa.com
http://www.legalett.com.pl
Oczywiście w razie swoich możliwości i posiadanej wiedzy służę pomocą.
Pozdrawiam serdecznie życząc dobrej niedzieli oraz spokojnych przemyśleń.
Piotr

PS. Te 4kW to nie bajeczka tylko agregat o tej mocy w fundamencie Legalett ogrzewający dom o powierzchni 90 m2 w parterze. Widziałem na własne oczy.

Osówka
22-02-2003, 21:39
To nie bajka - to cud!
Nasz dom 145m2 będzie miał 2 agregaty po 4 kW.
Pozdrawiam rozemocjonowanych.

Piotr O.
23-02-2003, 07:19
A nasz dwa: 4 oraz 2 kW, bo powyzej 90 m2 nie wystarczy jeden (w parterze to zbyt duze odeglosci obowodów grzewczych od agregatu).
Tanszy bylby gaz, ale go jescze na naszej dzialce nie ma.
Pozdrawiam.
Piotr

KrzysiekMarusza
23-02-2003, 09:32
A ja Piotrze w IED ciagle jestem nieusatysfakcjonowany z twego postu ...
Niestety, nie byla mi dana rozmowa z p. Prezesem Adrianem z IED, natomiast
co do budowy w Bielsku, w IED powiedziano mi zebym tam sie juz nie kontaktowal,
bo zasadnicza budowa jest zakonczona i wlasciciel chcialby spokojnie mieszkac.
Z tego co piszesz, sprawa miala sie byc moze inaczej - bo czemu robic z tego sekret.
Znasz mojego priva - napisz. NAPRAWDE podobala mi sie BARDZO ta technologia
i NAPRAWDE chcialem, zeby caly moj dom zostal wybudowany sposobem "zintegrowanym", bez szukania ilus-tam ekip i uzerania sie z nimi. Ja ciagle jeszcze moge wybrac technologie :smile:

Pozdrawiam - Krzysiek
PS Aha - na wszelki wypadek do 4 kW mocy grzejnej podejrzewam ze i tak postawicie kominki, najlepiej z DGP - wtedy powinno wystarczyc tej mocy

pik33
23-02-2003, 09:48
Mocy z DGP i owszem, starczy.
A ta dyskusja zrobiła się zniechęcająca. Jakieś tajemnice, niedopowiedzenia, krytyka firm... niedobrze. Można się zniechęcić do technologii. A w 4 kW na dom uwierzę jak mi ktoś wyjaśni, posługując się wzorami fizyki, jakim cudem 4 kW agregat pokryje mi 6 kW strat na przewodnictwo cieplne.

automik
23-02-2003, 11:18
PIK . Na szczęście niedopowiedzenia dotyczą Śląska a nie centrum i pólnocy Polski. Ważne jest jednak , że nie ma zbyt wielu osób które są niezadowolone z systemu . Zawsze głośniej krrzyczą nieusatysfakcjonowani niż zadowoleni.
Rzeczywiście Praefa w Wwie ma za mało ludzi. Ja sam próbuję się zobaczyć z legendarnym Panem Jaszczukiem od dłuższego czasu . W sobotę byłem w Paraefie w Wwi - był na targach budowlanych , w niedzielę ( czyli dziś ) pojechałem na targi - ale p. Jaszczuka nie było.
Właściwie wygląda to jak kolejka za pralka w latach 80tych - nieźle się musisz nachodzić żeby coś z tego było . Ale to chyba w Polsce limy bardziej , niż faceta z krawatem dzwoniącego codziennie który chce sprzedać swój produkt .

KrzysiekMarusza
23-02-2003, 19:19
Co do 4 KW to podstawowym czynnikiem, o ktorym wiem, ze spowoduje zmniejszenie zapotrzebowania na cieplo, jest fakt ze przy podlogowce wystaczy miec w domu temp. 18 st. C (nie przy podlodze, tylko powietrza), zeby odczuwac komfort cieplny. 2 deg nizej (od np. 20 stC) to kilkanascie % mniejsze zapotrzebowanie na
cieplo. Mozna jeszcze ograniczyc wentylacje (np. wymiana tylko 20 - 30% powietrza w ciagu godziny), zalozyc rekuperacje, ocieplic do U=0.2 itp itd - wtedy moze i dojdzie sie do 4 kW.
Ja tez chcialbym byc pewien swojej (na razie nienajlepszej opinii) o IED ew. odszczekac co napisalem, jesli nie mam racji - sorki Piotrze.

Pozdrawiam - Krzysiek

Filo
23-02-2003, 23:03
Witam,

Na 98 m2 mam jeden generator 4,8kW umieszczony prawie centralnie.
Tak jak wcześniej pisałem w domu jeszcze nie zamieszkałem ale z moich dotychczasowych obserwacji wynika, że tak niskie moce generatorów mogą zapewnić odpowiedni poziom temperatur jednak proces nagrzewania jest długotrwały i wymaga wielu godzin/dni aby uzyskać temperature docelową (naładować płytę/budynek)poczym generator jedynie uzupełnia ubytki ciepła. Tak więc moc max. generatora nie musi być wysoka jednak biorąc pod uwagę czas, w którym pracuje z pełną mocą to raczej nie mamy do czynienia z cudem a tylko innym rozkładem poboru mocy. Obiektywnie muszę przyznać, że nawet taki 5 kW generator potrafi nieźle podkręcić licznik :sad:
Moim zdaniem jest to jeden z bardziej efektywnych sposobów ogrzewania prądem ale aby nie być zawiedzionym należy mieć na uwadze, że prąd nie jest najtańszym źródłem energii w tym kraju.
Natomiast obiecująco wygląda hybryda kominek + Legalett co zamierzam przećwiczyć w przyszłą zimę.

Pozdrawiam, Filo.

Piotr O.
24-02-2003, 15:46
Moi Drodzy!
Liczyłem, że mój list jasno wyrazi moje zdanie na niektóre zagadnienia związane z Praefa i Legalett. Od szczegółów są specjaliści z tych firm i do nich jeszcze raz odsyłam, bo warto! (można sporo się nowego dowiedzieć i zaoszczędzić nawet kilka tys. zł).
Wygląda na to, że podobnie jak na większości „forów” internetowych, korespondencja zaczyna się przeradzać w szukanie argumentów, by drugiemu udowodnić, że mam racje. Uważam, że to nie ma sensu. Wole szukać tego, co nas łączy w interesującym nas temacie, a nie tego, co dzieli. Nie mam zamiaru bawić się w psychologa i tłumaczyć komuś, że np. budowa domu wymaga zdecydowania i raczej nie jest wskazana dla nieodpornych psychicznie (szkoda zdrowia). Tak na marginesie internetu polecam dostępną w księgarniach książkę „Psychologia Internetu”.
A wracając do wątpliwości niektórych z Was, to:
1. Krzysiek wybacz mi i nie wymagaj ode mnie bym poświęcał dużo czasu na opisanie Ci problemu, który dotyczy Ciebie. To Ty masz kłopot, że nie dotarłeś do Prezesa IED. Ciekawe ile razy próbowałeś? Wydaje mi się, że mieszkasz bliżej niż ja od Sosnowca i rozmowa telefoniczna z IED będzie dla Ciebie tańsza. Czy pytałeś, co wpłynęło na wzrost ceny domu pod klucz? Czy wiesz na przykład, ze wersja lipcowa miała już dach kryty dachówką cementową, a nie tak jak wcześniej blachodachówką? Jeśli jednak nadal chcesz rozmawiać ze mną, to daj znać, a napiszę Ci mój nr tel. na priv.
O jakiej swojej racji piszesz? Co chcesz odszczekiwać? Wg mnie w tym, co napisałes nic takiego nie było.
2. PIK – nie jestem fizykiem, nie wiem więc skąd takie duże straty na przewodnictwo cieplne? Czy możesz mi to wyjaśnić? Możesz wierzyć lub nie w to, co piszą inni na podstawie swoich doświadczeń z już używanym Legalettem. To jest Twój problem :smile:Jestem pewien, że Leagalett nadaje się przede wszystkim do dobrze ocieplonego domu. Nie doszukuj się także niepotrzebnie spisków i tym podobnych spraw. To Ty, a nie kto inny, musisz podjąć decyzje na co się decydujesz i dlaczego chcesz to zrobić. Świat należy do odważnych i ...
3. Filo, Automik, Osówka dzięki za ciekawe nowe informacje.

Serdecznie Was pozdrawiam, życzę udanego tygodnia i pędzę do pracy, bo pieniądze na budowę domu są konieczne :smile:
Piotr

jprzedworski
25-02-2003, 15:52
Chciałem tym razem wlać kropelkę zwątpienia w tę dyskusję. Chodzi o fundament Legalett. Jest to duża płyta izolowana od gruntu styropianem, od spodu również. Czyli wygląda na to, że cały dom stoi na 16 cm warstwie styropianu. Jaka jest trwałość styropianu i co będzie, kiedy kiedyś osiądzie? Odpowiedź dostałem, że pierwsze domy w tym systemie powstały 30 lat temu i stoją bez problemów. Ale ....
Spróbujcie popytać - macie kontakt z różnymi oddziałami. Może jest jakieś wytłumaczenie, a ja się czepiam.

automik
25-02-2003, 17:26
Z tego co pamiętam ( a jestem technikiem przetwórstwa tworzyw sztucznych) polistyren rozkłada się kilkadziesiąd lat . Rozkłada się - jeśli jest dostęp do tlenu . Jak wiadomo dostęp jest utrudnionyJa sam mam jakieś polistyrenowe rzeczy typu linijki czy kubki z lat chyba 60 tych - gdzie nie ma śladów utleniania. W tym akurat problemu nie ma... Zaraz - nawet chyba w latach 30-tych używano chyba polistyrenu np. do klawiszy . zapewniam , że nie jest to cześć która się utleniła.

jprzedworski
25-02-2003, 19:06
Zgadzam się, że polistyren jest trwały. Ale utlenianie jest tym większe, im większa powierzchnia czynna. A styropian ma dużą powierzchnię jako spienione tworzywo. A wpływ gruntu, jakieś kwasy i zasady wymyte z gleby? Może martwię się na zapas.

automik
25-02-2003, 20:24
Zapewniam, że w gruncie jest o wiele mniej czynników aktywnych chemicznie niż np w powietrzu , a jest wiele budynkóe 20 letnich ocieplonych styropianem i nie wykończonych. No chyba że chce wylać kilka tysięcy litrów np oleju opaowego lub innych substancji ropopochodnych ( chyba szprycami) pod fundament. Ale ja w bazie CPN czy po wojskach radzieckich domu nie będe stawiał. Ael tak na marginesie. Dążymy do coraz lepszych parametrów ocieplania domu .myślę , że na wwspólczynniku 0,19 czy 0,18 się nie skończy. Wg. mnie z kilkanaście lat wszyscy będą porządnie ocieplać fundamenty- czym jeśli nie spienionym tworzywem . Być może zamiast PS bedzie PVC czy PU .. ale na pewno pianka z tworzywa.

jprzedworski
26-02-2003, 08:18
Dzięki za "wsparcie duchowe". Staram się zawsze podchodzić do sprawy racjonalnie i daję się przekonać. Gdy wprowadzano w Polsce styropian do ocieplania ścian, krążyły też opinie, że po kilku latach będzie z tego tylko pył. I jakoś się trzyma. Ale to ściana, którą można ocieplić jeszcze raz. Tu jest bardziej odpowiedzialne zadanie: styropian w roli ocieplenia i ławy fundamentowej. Zawsze lepiej się zastanowić i upewnić.

Piotr O.
26-02-2003, 09:38
Witajcie!
Negocjuje wlasnie z Praefa cene scian. Proponuje zwrocic uwage na ich wysokosc. W standardzie Praefa proponuje 2,75 m. Jesli poinformuje sie o zamierzonym fundamencie Legalett mozna zejsc do 2,60 lub 2,55 i jest oszczednosc kilku tys. zł (u mnie prawie 3 kzł).
Pozdrawiam.
Piotr

Piotr O.
28-02-2003, 13:20
Witojcie!
Jakos sie pustawo zrobilo. Pewnie wiekszosc zabrala sie za zalatwianie spraw papierkowych, bo do wiosny coraz blizej i nadchodzi godzina zero. Inni pewnie poszli szukac u zrodla, co cieszy, bo tak jest najlepiej.
Ja nadal uparcie szukam i sprawdzam uzytkownikow Legalett i ...
Dzwonilem ostatnio do Lublina, do wlascicila domu, ktory juz trzecia zime uzywa takie ogrzewanie. Pogadalismy sobie troszke i zwrocilem uwage na to, by np. na etapie planowania wybrac mocniejszy agregat (np. w moim przypadku Legalett proponuje dwa agregaty 4 + 2 kW, to zamowic 4 + 4 kW). Nie jest to konieczne, bo wystarczy ta pierwsza, tansza wersja zaproponowana przez Legalett, ale jak kogos na to stac ;-(, to drugie rozwiazanie mocno niweluje efekt bezwladnosci przy rozgrzewaniu.
Koszty ogrzewania sa w Lublinie przyblizone do tych podawanych przez producenta.
Dodatkowo w domu jest kominek i tu kolejna ciekawostka. Moj rozmowca, z praktyki ostatnich dwoch lat, zacheca do nielaczenia go z instalacja Legalett (kiedy go wykonywal nie bylo jeszcze znanej takiej mozliwosci), a zrobienie tradycyjnych, kominkowych rozprowadzen wraz z "turbinką" (znow korzysc, to szybki czas nagrzewania tym sposobem). Tak, tylko ze jednak trzeba poniesc koszty na wykonanie kominka i roprowadzen. W przypadku domku parterowego ze stropem drewnianym rozprowadzenia rur to raczej nie problem, gorzej z kasa na kominek ;-(( .
Z drugiej strony ..., a jeszcze z trzeciej ... :smile:) .
No cóż - dom buduje sie zwykle na cale zycie i trzeba to wszystko dobrze przemyslec.
Pan M szczegolnie zwraca nam uwage na dopilnowanie idealnie rownego zalania betonem (pisal o tym tez Filo). Sam tego nie dopilnowal i teraz sadzi sie z firma wykonawcza za partactwo.
Ogolnie jest bardzo zadowolony z Legalett.
O jego domu pisal "Murator" chyba w nr 1 /2001.
Tyle wiesci na teraz dla zachety dla innych ...
Pozdrawiam zyczac jak zawsze spokojnych przemyslen.
Piotr

KrzysiekMarusza
28-02-2003, 17:47
Witajcie wszyscy i Ty, Piotrze :=)
Nie bylo mnie przez chwile, bo mnie nie bylo, ale teraz znowu jestem :smile:
Pewnie temu pustawo, bo paru kwestii nie wyjasniono do konca, nie ma kto
ich wyjasnic :wink:
Zamierzam sie ponownie skontaktowac z IED (chyba, ze mi przejdzie) i pogadac -
a nuz (noz ?) - siekiera cos z tego wyjdzie (choc bez legaletu).
Na razie

Krzysiek

automik
28-02-2003, 20:59
Witam ,
Myślę , że watek będzie się rozwijać - natomiast trudno jest zdobywac info codziennie .
Czego ja się dowiedziałem ?
1. Nieprawdą jest , że Praefa projektuje wysokość ścian na 2,70 czy 2,75. Wymiary ( wysokość) są brane z projektu . Ale , jak powiedział p. Łukasz z Praefy w Warszawie mogą bezpłatnie przeprojektowac dom na niższy - nie jest to podobno w żaden sposób powiązane z Legalettem.
2. Kominek ogrzewjący płytę pls DGP. Podobno nył ktoś , kto zrobił w domu taką hybrydę . W ostatnią sobotę właśnie o to się zapytałem w Praefie - ale nie dostałem wiążącej odpowiedzi. CZY MOŻNA ŁĄCZYĆ KOMINEK PODGRZEWAJĄCY PŁYTĘ Z DGP I JAK TO WPŁYWA NA WYDAJNOŚĆ TYCH SYSTEMÓW? Może ktoś z forumowiczów zna odpowiedź?

Piotr O.
28-02-2003, 22:13
Cytat:
1. Nieprawdą jest , że Praefa projektuje wysokość ścian na 2,70 czy 2,75. Wymiary ( wysokość) są brane z projektu . Ale , jak powiedział p. Łukasz z Praefy w Warszawie mogą bezpłatnie przeprojektowac dom na niższy - nie jest to podobno w żaden sposób powiązane z Legalettem.

Nie gniewaj sie Automik, ale nie lubie jak ktos tak zdecydowanie zaczyna pisac pierwszy punkt od słów: Nieprawda jest ..., a kończy słowami: nie jest to podobno.
Jestes wiec pewien tej nieprawdy? :smile:
A ja na to - a u mnie w projekcie było 2,60 i dla mnie autorytetem jest p. Adrian z Praefa IED w Sosnowcu, ktory przedstawił mi to inaczej.
Co firma to inne doswiadczenia i nie wiem, kto ma racje, bo p. Łukasza nie znam i nie wykluczam, ze prawda lezy po jego stronie :smile:.
Wystraczy, bo zaraz zapytam: A co to jest prawda?
Najwazniesze, ze Praefa - matka czyli Miedzyrzecz szybko mi to przeliczyl i jest oszczednosc kilku tys. zł.
Jestem po rozmowie z p.Wojtkiem N. z innej firmy matki - Legalett Gdańsk - takie rozmowy lubie: miło, konkretnie, na temat, ...
Rozmawialismy m.in. o kominku polaczonym z Legalett i jednoczesnie z wyjsciem kanalami z kominka do pokoi. Zaden problem, by to zrobic.
Wszystkim jeszcze raz polecam kontakt bez posredników z "matkami".
Pozdrawiam.
Piotr

pik33
01-03-2003, 08:04
Ja po prostu dałem szkice do projektu z przekrojami i wyliczyli dokładnie takie ściany jakie były w tych szkicach - w moim przypadku 2.50

automik
11-04-2003, 17:56
PIK . Kiedy zaczynasz?
Pytanie dotyczące schodów wewnętrznych w Praefie. Czy ktoś zdecydował się na betonowe? Jeśli tak czy na prefabrykowane czy lane i formowane na budowie?