PDA

Zobacz pełną wersję : Darowizna ? HELP ? Pyt. do NOTARIUSZA lub PRAWNIKA



hydrogenium
02-03-2006, 21:16
Moja matka jest właścicielem działki na której znajdują się dwa domy jednorodzinne (jest również ich właścicielką). Jeden z nich jest oddany do użytku, drugi natomiast jest w budowie (ważne pozwolenie na budowę, roboty w toku). Moja rodzicielka postanowiła podarować mi owy dom w budowie, którego chcę zakończyc budowę i w nim zamieszkać.
Problem tkwi w tym że dwaj notariusze u których byliśmy jednym chórem stwierdzili, że abym mógł stac się jego prawowitym właścicielem (ze wpisem do ksiąg wieczystych) muszę być również właścicielem gruntu na którym się on znajduje, a co za tym idzie trzeba dokonać geodyzyjnego podziału gruntu.
Pytanie brzmi: jak mogę stac się właścicielem tylko tego obiektu, nie będąc współwaścielem drugiego, nie posiadając gruntu na własność (możliwy ułamkowy udział w gruncie, lub umowa użyczenia) ?

Wiem że jest to możliwe, ponieważ znam takie przypadki (firmy które posiadają wielkie hale przemysłowe na nie swoim gruncie). Jaka jest procedura prawna ?

ania
03-03-2006, 09:19
Mama powinna podarować ci dom wraz z udziałem w gruncie, który odpowiadałby wysokością ewentualnemu podziałowi. Dzielić teraz nie trzeba, ale warto ułatwić sobie podział w przyszłości.

hydrogenium
03-03-2006, 18:53
Problem z tym że każdy notariusz u którego byłem twiedzi że tak nie można i wogóle że byłoby to niezgodne z prawem, kiedy ja sam twierdzę że tak mozna i wziołem sobie tego z sufitu. Czyli jak rozumiem chyba owi "fachowcy" są niedouczenim albo jak nie wiadomo o co chodzi to o pieniądze ?

Dziękuje bardzo za odpowiedź.

ania
11-03-2006, 11:00
:o :o :o
A podają jakiś przepis?

Gonga
11-04-2006, 11:41
Notariusze niestety mają rację nie można przenieść własności samego domu, gdyż dom jest częścią składową gruntu. Kto jest właścicielem gruntu ten jest właścicielem wszystkiego co się na tym gruncie znajduje. Mama przenosi na ciebie własność gruntu zabudowanego budynkiem. Zastanawiam się nad dwiema kwestiami: 1) możesz nabyć udział w gruncie choćby najmniejszy i ew. podpisać z mamą umowę na użytkowanie budynku (sam zresztą też nad tym myślałeś); 2) czy nie dałoby się ustanowić odrębnej własności budynku (tak jak z mieszkaniami) z udziałem w gruncie, który jest własnością mamy. Nie jestem tego do końca pewna. Moja rada: idź do jeszcze kilku notariuszy, wiem że są różni, ale sa tacy, którym chce się coś pomyśleć i pokombinować. Powodzenia

bartosz01
12-04-2006, 14:24
Niestety notariusze mają rację. Albo dzielisz działkę i ją wyodrębniasz jako osobną nieruchomość, albo kupujesz udział w nieruchomości. Wydzielenie nieruchomości budynkowej samego domu jest możliwa w bardzo wąskim zakresie np. na gruntach w użytkowaniu wieczystym.

remx
25-04-2006, 20:38
Wydzielana działka musi mieć dostęp do drogi publicznej. Bez tego (o ile mi wiadomo) nie wydzielą.