PDA

Zobacz pełną wersję : Z czego zrobi? podbitk? dachu



rawa
08-02-2003, 17:02
Jak sądzicie, który materiał jest lepszy na podbitkę czy PCV, czy drewno (dąb)
pozdrawiam rawa

KarinaZ
09-02-2003, 00:37
wszystko zależy od upodobań i gustu, oraz kto to będzie wykonywać.
Drewno kupuje się gotowe ( takie na podbitkę ) ok. 20 zł/m2 trzeba malować i konserwować. Panele PCV mogą natomiast odbarwiać się.
My wybierzemy pewnie drewno ze względu na bardziej naturalny i bliższy naturze materiał. Chociaż malowane, konserwowane solami itd, itp. tylko pewnie tak się wydaje ...

Karina

Szadam
09-02-2003, 16:50
Dobre pytanie. Też się zasatanawiam, ale wszystko wskazuje na drewno. Nawet jak się zestarzeje to jest drewnem. PCV albo jest drogie ( to które trzyma barwę), albo sie odbarwia, albo - biały- brudzi się w oczach ( to z zeznań świadków). Materiał mozna kupić już za 18zł w II kl.
Adam

Szadam
09-02-2003, 16:51
Dobre pytanie. Też się zasatanawiam, ale wszystko wskazuje na drewno. Nawet jak się zestarzeje to jest drewnem. PCV albo jest drogie ( to które trzyma barwę), albo sie odbarwia, albo - biały- brudzi się w oczach ( to z zeznań świadków). Materiał mozna kupić już za 18zł w II kl.
Adam

Klaudia
10-02-2003, 07:36
Chociaż nie jestem zwolenniczką drewna, w tym przypadku chyba lepiej się sprawdza. My zrobiliśmy PCV (panele). Wygląda super i nie odbarwia się jak na razie, ale listwy zewnętrzne pofałdowały się pod wpływem słońca i upałów. Najgorsze jest to, że nie bardzo da się je wymienić bo były kładzione jako pierwsze, na krawędziach podbitki. Dalaj już się nie odkształcą bo przeżyły już najgorsze upały. Ja teraz chyba zrobiłabym połączenie drewna (listwy) i PCV (reszta). Pamiętajcie, ze drewno wymaga jednak konserwacji i malowania.
Pozdrawiam

Teska
12-02-2003, 19:55
ja zrobie podbitke z PCV

loniu
13-02-2003, 16:52
No cóż wybór nie jest łatwy. Ostatnio widziałem podbitkę zrobioną tynkiem strukturalnym (takim jak na elewacji) i wygląda to zupełnie dobrze.

kgadzina
14-02-2003, 09:48
U mnie drewno. A co do fałdującej się podbitki z PVC to może była zbyt ściśle dobijana gwoździami? Powinna mieć pewien luz na odkształcenia.

Grzes z Krakowa
14-02-2003, 22:17
Ja jestem zdania ze tylko i wylacznie drewno. Jezeli uzyje sie dobrej lazury i podkladu to tez dlugo wytrzyma. Dlamnie plastyk jest zbyt "idealny" tzn zbyt rowny i gladki. Ja mam wykonany zdrewna ktore wczesniej sluzylo do szalowania stropu pozyczylem heblarke oraz frezarke i doprowadzilem drewno do idealnej podbitki. Troche pracy bylo ale cos musialem wkoncu zrobic z drewnem. Pomalowalem to drewnochronem a nastepnie Glazuritem bialym (oczywiscie kolor to kwiestia gustu) ale wg mnie wyglada super i nigdy nie dalbym zadnego plastyku nawet jezeli wiem ze musze liczyc sie z ponownym malowaniem za kilka lat
Pozdrawiam
Wysle ci mailem moja podbitke jak wyglada

Grzes z Krakowa
14-02-2003, 22:19
wysle jezeli chcesz i oczywiscie jezeli mi podasz maila:smile:

andrzej K.
21-02-2003, 12:58
Grzes, czy noze i piły nie tępiły sie jak obrabiałeś drweno z szalunków? Przecież na pewno były w betonie.
Wyślij mo też zdjątka: [email protected]
Pzdr

Wowka
21-02-2003, 13:10
U mnie także panele z PCV. Zalety:
- nie odbarwia się
- ściśle do siębie przylegają (mam dylatacje wentylacyjne)
- nie będą "puchnąć" od wilgoci i pękać w upały
- wygląd tych paneli jest całkiem, całkiem. W każdym razie mnie i mojej Ewie się podobają.
Pozdrawiam :wink:

Jola_
21-02-2003, 13:29
Również zdecydowaliśmy się na panele z PCV. Jakie będą - to się okaże w praniu a póki co, cieszymy się pomysłem.

Teska
21-02-2003, 16:39
WOWKA mozesz podac ile płaciłes za m2 podbitki ale tylko za robociznę..mi facet krzyknął 25 zł/m2 bez materiałów

rawa
01-03-2003, 23:09
Teska ja sam będę kład podbitkę ale z tego co wiem położenie dachówki na pomorzu ceni się 22zł/m2 to chyba podbitka powinna być tańsza

Wowka
03-03-2003, 09:18
Teska, to samo pytanie zadałaś na priv. Odpowiedziałem na priv. Czyżby nie dotarło?

Teska
03-03-2003, 13:48
WOWKA dzieki, dotarło...ale po czasie.
70 m2 podbitki robia za 1000 zł / bez materiałów

Metal
06-03-2003, 16:32
A czy ktoś widział podbitkę PVC w kolorze innym niż biały lub odcień brązowego? Ja potrzebowałbym kolor pasujący do dachówki grafitowej, czyli szarej. Póki co - chcę czy nie - wybieram drewno, bo kolor nadam mu taki jaki zechcę.

Pozdrowionka
Metal

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Metal dnia 2003-03-06 16:33 ]</font>

Dave
07-03-2003, 11:46
Tylko drewno. Zadnysz sztucznosci w domu. Z PCV to moze byc kubel na smieci.

D.

Wowka
07-03-2003, 12:07
Dave, nie przesadzaj .... rozejrzyj się po swojej budowie.
Chyba, że zamiast stropów z prefabrykatów czy też żelbetu zrobiłeś konstrukcję z bali a potem tynkoując obłożyłeś sufity wikliną i tynkowałeś wapnem?
Cyba, że rynny są nie plastikowe czy też metalowe tylko drążone w drewnie.
Cyba, że pokrycie dachu też masz z gontu drewnianego czy też strzechę słomianą :grin: .
Chyba, że ............ itd.

Jola_
07-03-2003, 13:21
Dave dzięki, wielkie dzięki za zrozumienie innych.
To bardzo miłe co piszesz!
Pamiętaj jednak, że nie każdy z nas ma kopalnię złota czy drogich kamieni! A marzenia są piękniejsze, jeśli są realizowane własnymi siłami mimo, że nie z materiałów z tej najwyższej półki!

Dave
07-03-2003, 14:56
Jola - drewno wcale nie musi oznacza wyzsza cene w stosunku do PCV wiec z ta kopalnia zlota nie przesadzaj. Wysokie ceny drewna to mit. Moja drewniana podbitka kosztowala mnie 12zl/m2 (18mm grubosci) plus Drewnochron do jej pomalowania. Z PCV kosztowalaby podobnie a efekt sadze ze jednak gorszy. Podobnie z oknami - robilem wyceny w roznych firmach i za okna drewniane z mahoniu, ktore kupilem zaplacilem mniej wiecej tyle samo co za okna PCV jako takiej jakosci. A skoro nie ma znacznej roznicy cenowej to ja PCV nie biore. Ja cenie naturalne piekno.

D.

Luśka
07-03-2003, 18:35
A jak kładziecie podbitkę? Równolegle do krawędzi dachu czy prostopadle? I dlaczego?

radex
03-04-2003, 20:55
Ja te, które widziałem były równolegle do okapu.
A co z wentylacją - stosuje się jakieś szczeliny?

Benicio
04-04-2003, 08:08
Znajomy ma zrobione prostopadle do krawędzi dachu i wg mnie wygląda to znacznie lepiej niż równolegle, jest natomiast chyba bardziej pracochłonne, a co za tym idzie droższe.
W "co którejś" połączonej na wpust (jak w boazerii) deseczce ma wyfrezowany otwór, który spełnia role wentylacji.

Pozdrawiam B.

magmi
04-04-2003, 11:30
Mom zdaniem podbitka wygląda zdecydowanie lepiej ułożona prostopadle do krawędzi dachu. My natomiast mamy w projekcie i w planach "nadbitkę" - to rozwiązanie było już opisywane na forum -i wtedy nad krokwiami (widocznymi od dołu) deseczki równolegle do krawedzi dachu.

Marbo
07-04-2003, 19:25
My układaliśmy prostopadle do krawędzi przy ścianach szczytowych a równolegle przy ścianach kolankowych.
Podbitka ma już rok. Z przyjemnością musze stwierdzić, że nie widać na niej żadnych zmian (mimo że wykonywana była z drzewa sosnowego bardzo niskiej klasy) Łączona na pióro i wpust, gwoździe wbijane we wpuście (niewidoczne). Takie łączenie pozwala drewnu przemieszczać się wraz ze zmianami wilgotności.
Malowana trzykrotnie czeską wersją drewnochronu.

mironmk
21-06-2003, 01:36
Zakładam drewnianą - chciałem nawet porównać z PCV - byłem w Leroy Merlin, jak zapytałem o podbitke z PCV, sprzedawca pokazał mi coś takiego zakurzonego co leżało na podłodze. Nie miałem watpliwości.

Teska
21-06-2003, 09:57
Ja jzu mam zrobiona podbitkę z pcv... ale tego co sie nie odkształaca i nie odbarwia.. wygląda naprawde ok..robił mi ja ciesla. wiem ze wiekszosc robi podbitki z seidingu i wtedy wyglada to koszmarnie..

Natomiast drewniana jest tez ok..ale nie chciałam miec problemow z konserwacją..

i

ssaka
21-06-2003, 15:54
drewno wyglada ..super ...rodzina ma takowa podbitke i ja sie sklaniam rowniez w ta strone ......trochu sadolinu i czesta konserwacja z glowy ..ale wyglad ...hm...zaden plastik tak nie potrafi..;-)

jolana
21-06-2003, 18:54
U mnie właśnie kładą drewnianą, muszę przyznać że wygląda ładnie :)

bolek
23-06-2003, 22:39
drewno czy PVC to rzecz gustu
najwazniejsze jest przestrzeganie zasad poprawnego montażu
wiem coś o tym bo układamy kilka tysięcy mkw podsufitek w roku 8)

Gosia Łódź
15-07-2004, 21:23
Bolek w Łodzi też ?

pwp
16-07-2004, 09:56
osobiście preferuje drewno:
- nie odbarwia się
- nie wygina się na słońcu (widziałem podbitkę pcv, która "zeszła" z dachu
- wygląda naturalnie
- dobry cieśla moze w nim wystrugać jakiś tam wzorek
- malowanie nie sprawia większego problemu, gdyz podbitka jest zadaszona i wystarczy raz na około 10 lat przemalować i odnowić

ryby
16-07-2004, 14:26
A jaki jest obecnie koszt materiału na podbitkę?
W rozmowie z dekarzem dowiedziałem się, że można zrobić podbitkę zewnętrzną czyli nabijaną od spodu krokwi, w ten sposób, że ich nie widać lub też wewnętrzną nabijaną na krokwie od góry.
Czy przy wyborze kierować się tylko tym, co się bardziej podoba, czy tez wpływa to jeszcze na inne rzeczy?
pzdr.

fato
29-03-2007, 14:27
[quote="Metal"]A czy ktoś widział podbitkę PVC w kolorze innym niż biały lub odcień brązowego? Ja potrzebowałbym kolor pasujący do dachówki grafitowej, czyli szarej. Póki co - chcę czy nie - wybieram drewno, bo kolor nadam mu taki jaki zechcę.

Pozdrowionka
Metal

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Metal dnia 2003-03-06 16:33 ]</font>[/quote


Mam siostrę która ma dach w kolorze grafitowym oraz podbitkę jasno szarą wygląda spuer.

zarka
30-03-2007, 13:58
Ja wybrałam PCV brązowe ze względów praktycznych (nie trzeba konserwować ani myć) ponieważ dom mam dwupiętrowy :)
Wygląda bardzo ładnie

walus1
31-03-2007, 19:05
Jak ktoś ma podpitkę PCV w kolorze to niech przyzna sie szczerze czy mu nie wyblakło po niedługim czasie.

maksiu
31-03-2007, 19:39
Jak ktoś ma podpitkę PCV w kolorze to niech przyzna sie szczerze czy mu nie wyblakło po niedługim czasie.

przyjedz do mnie, zobaczysz brązową podbitkę po dwóch latach od założenia
wg mnie nie wyblakło
pozdrawiam
m.

casandra75
01-04-2007, 21:03
Witam :lol:
Mi zaproponowano za podbitkę 38.złza m2-robocizna :-? :oops:

casandra75
01-04-2007, 21:04
Witam :lol:
Mi zaproponowano za podbitkę 38.złza m2-robocizna :-? :oops:

casandra75
01-04-2007, 21:07
dopiero kładadą konstrukce :wink: mam czas się wycofać :wink:

D`arek
05-04-2007, 20:09
Mamy białą podbitkę z PCV. Nie wygina się i nie żółknie. Zastanawiam się czy biała podbitka z drewna nie brudzi się ? Czy ktoś tak ma? Czy ktoś używał karchera do mycia podbitki i elewacji ?

jacekp71
07-04-2007, 13:43
Hej,

ja mam podbitke drewniana.

material 32zl/m2 z vat - drewno pierwsza klasa, sezonowane,
do tego listwy katowe i deska wiatrowa za kilka setek.

robocizna 40zl/m2 - w tym trzykrotne malowanie.

kladziona prostopadle do okapu, laczona na sztyfty bez łepkow.

jabko
07-04-2007, 18:06
Drewno

Mam wrodzony wstręt do plastiku

McŁoś
13-06-2007, 22:44
A ja mam podbitkę z blachy trapezowej o niskim profilu T-7 ( kolor biały )
Wygląda lepiej niż panele PCV i jest dużo, dużo trwalsze od PCV czy drewna.
Polecam każdemu to dość nietypowe i niespotykane rozwiązanie ;-)

prystelka
13-07-2007, 18:59
U mnie też będzie drewniana.

mala_lenka
14-07-2007, 19:12
U mnie też drewniana, bo PCV bez obrazy :oops: kojarzy mi się z butelką po napojach, a cenowo w obu przypadkach jest podobnie

-maro-
15-07-2007, 16:31
laczona na sztyfty bez łepkow.

A co to są te "sztyfty" i jak to wygląda?

jacekp71
15-07-2007, 21:40
to zapewne nie jest fachowa nazwa ;-)
chodzi mi o cienkie gwozdzie (nierozwarstwiaja listewek) wstrzeliwane pistoletem, poniewaz nie maja lepkow, nie sa widoczne i nie psuja efektu.

Jacek

-maro-
15-07-2007, 22:12
nie sa widoczne i nie psuja efektu.



Mam jeszcze jedno pytanie jeżeli można:
-czy takie wstrzeliwane pistoletem faktycznie są niewidoczne i nie psują efektu, bo właśnie mam mieć zakładaną podbitkę właśnie przybijaną takim pistoletem na gwoździe i się zastanawiam czy nie będą one to bardzo widoczne bo wtedy bym się zdecydował na blaszki, które się przybija pod spodem..

jacekp71
15-07-2007, 22:26
u nas gwozdziki sa praktycznie niezauwazalne, natomiast o stosowaniu blaszek nie wiem nic ;-)

najlepsza jest praktyka - popros fachmena zeby wpakowal kilka gwozdzi w deche i sam zobacz.

Jacek

Aleksandra M05a
25-08-2007, 02:16
Mój sąsiad ma płyty OSB i na to tynk, ten sam co na elewacji. Mieszka już 5 lat i wszystko pięknie wygląda. Chyba też tak zrobię.
___________
Pozdrowionka
Aleksandra

dyczkins
08-10-2007, 12:32
JA będę miał PCV w kolorze drewnopochodnym laminowanym - jutro powinna przyjechać na budowę :)

Link do producenta:

http://www.gamrat.com.pl/pl/oferta/produkty/podsufitka/typu_siding#laminowana

Leszko
09-10-2007, 21:30
Ja mam od spodu PCV z czoła w koło dachu struktonit

manykes
09-10-2007, 22:37
ja planuję PCV............

Ewa7506
12-10-2007, 22:50
JA będę miał PCV w kolorze drewnopochodnym laminowanym - jutro powinna przyjechać na budowę :)

Link do producenta:

http://www.gamrat.com.pl/pl/oferta/produkty/podsufitka/typu_siding#laminowana

U nas już montują- ciemny dąb. Wygląda bardzo fajnie.

kubaimycha
23-10-2007, 21:27
Mój sąsiad ma płyty OSB i na to tynk, ten sam co na elewacji. Mieszka już 5 lat i wszystko pięknie wygląda. Chyba też tak zrobię.
___________
Pozdrowionka
Aleksandra

Też zastanawiam się nad podbitką nie z pcv i nie z drewna, ale właśnie z czegoś, co może być pokryte tynkiem.
O OSB już słyszałam, chociaż nie mogę teraz znaleźć na forum zdjęć u kogo była taka wykonana...
Dziś zasugerowano mi, żeby zrobić ją z twardego styropianu + siatka + klej + tynk, czyli jak na ścianie...Co Wy na to ?

Aga - Żona Facia
27-10-2007, 12:26
Mój sąsiad ma płyty OSB i na to tynk, ten sam co na elewacji. Mieszka już 5 lat i wszystko pięknie wygląda. Chyba też tak zrobię.
Aleksandra

Też zastanawiam się nad podbitką nie z pcv i nie z drewna, ale właśnie z czegoś, co może być pokryte tynkiem.
O OSB już słyszałam, chociaż nie mogę teraz znaleźć na forum zdjęć u kogo była taka wykonana...
Dziś zasugerowano mi, żeby zrobić ją z twardego styropianu + siatka + klej + tynk, czyli jak na ścianie...Co Wy na to ?

Tak ma zrobione Rezi. My też tak zrobimy. W pownym sensie już zaczęliśmy. Nad wejściem i tarasem mamy zamocowane płyty OSB i na to przyklejony styropian, siatka i klej. Podpitka będzie niedługo robiona tak samo.
Jedyny problem: nad wejściem chcemy zamontować w tym styropianie 3 lampki/halogeny. Ale nie wiemy jakie i gdzie kupić.