PDA

Zobacz pełną wersję : czy komin dymowy musi być wyższy od dachu?



03-03-2006, 21:09
Witam
czy komin dymowy musi być wyższy od dachu czy nie? bo tak mi się obiło o uszy, ale chyba niemozliwe, bo w projekcie Alabaster obydwa są niskie. Jeżeli trzeba by było go podnieść ponad dach, wyglądałby jak komin fabryczny :o :lol: :wink:
http://www.krajobrazy.com.pl/index.php?strona=domek&nazwa=ALABASTER#nowhere
Gdybym chciala zrezygnowac z kominka zewnetrznego, moze warto przesunąć ten komin bardziej do środka pokoju, wtedy na dachu bylby krótszy, a i wygodniej byłoby rozprowadzić ogrzewanie???
Co radzicie?

Geno
03-03-2006, 21:10
Chodzi Ci o to czy musi być wyższy od kalenicy?

bosia
03-03-2006, 22:08
przepisy mowia, ze przy dachach stromych o kącie pochylenia połaci większym niż 12° wyloty przewodów kominowych powinny znajdować się min. 30 cm od powierzchni dachu (w pionie) oraz w odległości co najmniej 1,0 m mierzonej w kierunku poziomym od tej powierzchni, co w przypadku Twojego projektu wydaje sie byc spelnione. :)

Pozdrawiam

1950
03-03-2006, 22:21
tak właśnie,

pawel_l
04-03-2006, 00:56
Przepisy przepisami ale może być problem z ciągiem kominowym, szczególnie jeśli komin będzie na zawietrznej połaci czyli od wschodu (większość wiatrów jest zachodnia).

04-03-2006, 09:05
geno napisal

Chodzi Ci o to czy musi być wyższy od kalenicy?
Tak, o to mi chodzilo.
pawel-I napisal

ale może być problem z ciągiem kominowym, szczególnie jeśli komin będzie na zawietrznej połaci czyli od wschodu (większość wiatrów jest zachodnia).
u mnnie ten komin ma byc od strony poludniowo-zachodniej, więc będzie ok, czy dopiero ,,okaze się w praniu'?
Czy na wszelki wypadek warto ciągnąc ten ,,komin fabryczny" ponad kalenicę? Ale jak to będzie wyglądało! :o :wink:
Czy zaryzykować i zostawić krótki?
Czy przed budową ktos jest to w stanie sprawdzić? Tylko kto?

Janussz
04-03-2006, 09:14
Śmiać mi się chce z tych przepisów. Dlatego, gdyż nawet komin wyciągnięty ponad kalenicę może nam przysparzać kłopotów. Jakieś wyższe drzewo w pobliżu, budynek, ściana lasu. Przepisy nie rozwiążą ciągu, nie mówiąc o osmolonym dachu. Mam komin w kalenicy. Jak zobaczyłem ścielący się dym po dachu, dołożyłem kawał rury z myślą, że poprawię na wiosnę. Jednak prowizorki są najtrwalsze. Siedzi ta rura już z 10 lat i zawsze brak czasu.
PS.
Sprawdzić to można na pracującym kominie i też może okazać się błędne, gdyż zależy to od kierunku np. wiatru. Nikt przecież nie będzie sprawdzał przez kilka, kilkanaście dni. A zresztą co da te sprawdzanie po czasie?

04-03-2006, 16:38
Janusz
więc co mi radzisz? 1/ Ciągnąć ten komin ponad kalenicę,
2/ zostawić tak jak jest,
3/ czy - może - zlikwidować kominek zewnętrzny i przenieść komin dalej od krawędzi dachu (nie wiem tylko, czy da się to zrobić bez ,,rujnowania" całego domu), no i oczywiscie wyciągnąc go do góry?
A może jest inne wyjscie?????????

pawel_l
04-03-2006, 19:38
Janusz
więc co mi radzisz? 1/ Ciągnąć ten komin ponad kalenicę,
2/ zostawić tak jak jest,
3/ czy - może - zlikwidować kominek zewnętrzny i przenieść komin dalej od krawędzi dachu (nie wiem tylko, czy da się to zrobić bez ,,rujnowania" całego domu), no i oczywiscie wyciągnąc go do góry?
A może jest inne wyjscie?????????
Umieszczenie kominka centralnie ułatwia zrobienie DGP.

04-03-2006, 21:53
Czyli Pawel_I stawia na wariant 3