PDA

Zobacz pełną wersję : Kondensatory w instlacji elektrycznej



irtad
04-03-2006, 11:32
Witam.

Instalator zaproponował "komputerowy dobór i montaż baterii kondensatorów do instalacji elektrycznej" w celu zmniejszenia o 30% zużycia energi elektrycznej. Co o tym sądzicie?

FREDY
04-03-2006, 14:45
:D :D :D
Ale się uśmiałem.
Powiedz mu żeby włożył sobie te kondensatory w d....
Naciągacz.

adam_mk
04-03-2006, 15:07
FREDY
Jesteś pewien?

Jeżeli obciążenia w naszej sieci posiadają charakter indukcyjny to występuje dziwne zjawisko. Licznik energii pokazuje wielkości zbliżone do prawdy bardziej lub mniej. Wtedy stosuje się baterie kondensatorów odpowiedniej pojemności dla kompensowania mocy biernej.
Nie znam tego konkretnego przypadku, ale może jest to celowe? Zwyczajny (najczęściej stosowany)licznik energii może zaniżać lub zawyżać pomiar. Taki tam cosinus fi.
Nie byłem. Nie widziałem. Nie mówię, że NIE.

Pozdrawiam Adam M.

geguś
04-03-2006, 16:00
Witam :)

Witam.

Instalator zaproponował "komputerowy dobór i montaż baterii kondensatorów do instalacji elektrycznej" w celu zmniejszenia o 30% zużycia energi elektrycznej. Co o tym sądzicie?
Ja Ci to zrobię za darmo i bez kompa.
Kup ze 20 kondensatorów do pralki, połącz równolegle i do gniazdka.
Koszt 20 x 15zł = ??
Zwróci Ci się to za jakieś 500 lat :lol: :lol: :lol: . A może i wcale :lol: .
A w piramidy argentyńskie wierzysz? To jest to samo.

irtad
04-03-2006, 17:11
nie piszę że wierzę, zadałem pytanie bo mi się to wydało conajmniej dziwne, nie jestem elektrykiem, ale w złote rybki nie wierzę.

adam_mk
04-03-2006, 18:40
Są miejsca, gdzie MUSISZ to stosować.
To firma, czy domek?
Adam M.

Szczecin HENRYK
04-03-2006, 19:10
Kompensacja mocy biernej stosowana jest w przypadku gdy występuje duża ilość silników elektrycznych lub transformatorów. Zwykle mają ją zakłady przemysłowe. Rozliczane są one przy pomocy specjalnej taryfy uwzględniającej pobór mocy biernej. Taryfa wg której rozliczani są odbiorcy indywidualni nie obejmuje mocy biernej. Nie jest więc celowe instalowanie kondensatorów tym bardziej że część odbiorów domowych takie kondensatory ma zainstalowane fabrycznie (myślę o oprawach świetlówkowych).

NJerzy
04-03-2006, 20:28
Cosinus trzeba kompensować w wypadku obciążęń indukcyjnych, a takich w domu mało, coraz mniej - w urządzeniach elektronicznych transformatory ustąpiły miejsca przetwornicom elektronicznym, silniki asynchroniczne w sprzęcie AGD są wypierane przez szeregowe o mniejszych indukcyjnościach. Inna sprawa że każde prawidłowo zaprojektowane i wykonane urządzenie powinno fabrycznie posiadać kondensator do kompensacji fazy - i większosć posiada. Moim zdaniem kompensacja "komputerowa" całego domu to bzdura. Kompensacja poszczególnych urządzeń - jak najbardziej, ale i tak w skali gospodarstwa domowego walczymy o pojedyncze złotówki.

irtad
04-03-2006, 22:08
To jest Domek.

Karol N.
04-03-2006, 22:54
Placimy i tak za zuzycie energi czynnej tzn. za kWh a nie za kVAr albo kVA. Kompensacja mocy biernej uzytkownikowi nic nie przyniesie, jezeli chodzi o koszty. Ciekawy ten elektryk.

FREDY
04-03-2006, 23:01
FREDY
Jesteś pewien?

Jeżeli obciążenia w naszej sieci posiadają charakter indukcyjny to występuje dziwne zjawisko. Licznik energii pokazuje wielkości zbliżone do prawdy bardziej lub mniej. Wtedy stosuje się baterie kondensatorów odpowiedniej pojemności dla kompensowania mocy biernej.
Nie znam tego konkretnego przypadku, ale może jest to celowe? Zwyczajny (najczęściej stosowany)licznik energii może zaniżać lub zawyżać pomiar. Taki tam cosinus fi.
Nie byłem. Nie widziałem. Nie mówię, że NIE.

Pozdrawiam Adam M.

Obciążenie naszej sieci jest zmienne. Raz ma chcarakter indukcyjny, innym razem pojemnościowy. Zależy co włączysz aktualnie do sieci.
Jest to wielkość zmienna, zatem jak to kompensować ? Można a nawet trzeba kompensować ale poszczególne odbiorniki pobierające duży prąd mające charakter indukcyjny. Tylko że wtedy wykonujemy kompensacje w tym właśnie odbiorniku a nie gdzieś tam w szafce. W szafce taka kompensacja pomoże jak umarłemu kadzidło, a może nawet pogorszyc..

irtad
05-03-2006, 08:37
NO to chyba wszystko jasne. Chyba podziękuję temu Panu ;). Poszukam innego. Pozdrawiam.

Patos
05-03-2006, 09:17
Sprawdzać kwalifikacje, bo uczciwość nie zawsze się da sprawdzić.
I do SEPu donosik maznąć 8) bo może powtórny egzamin by się zdał :wink:

adam_mk
05-03-2006, 10:07
Tak jak koledzy piszą - w domku nie potrzeba. Pokażcie mi jednak tego, kto na starcie wiedział, że to nie zakład wypchany stacjonarnymi urządzeniami o sporej indukcyjności.
Adam M.

ZakWr
05-03-2006, 18:53
To bardzo ciekawy elektryk. Taka bateria to może Cie drogo kosztować bo jak będzie miała dużą pojemność to będzie tez duża upływność a ta zaś spowoduje że czy będziesz chciał czy nie to prąd będzie sobie płynął.
Takie baterie to się stosuje nie dla kompensacji obciązenia bo liczniki energi na wyprzedzenie fazowe U/I nie są czułe, tylko po to żeby zakłocenia dużych indukcyjnych odbiorników nie zakłócały pracy np komputerów. Ale to się daje nie w sieci tylko w tych dużych odbiornikach np odkurzacz, a komputerom lepiej służą kondensatory w dobrych listwach zasilających typu acar.
Facet chciał Cie naciągnąć

GienekR
05-03-2006, 21:02
Zastosowanie bateri kondensatorów podłaczonej na stałe
przy zasilaniu mieszkania , domu gdzie najczęsciej występuje obciążenie
rzeczywiste spowoduje efekt przekompensowania.
Przy układach pomiarowych tylko mocy czynnej , pomiar może być nieprawidłowy i myślę że o to szło.

proponuję w celu ugruntowania wiedzy o kompensacj
http://www.ise.pl/forum/viewtopic.php?t=6952&view=previous
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic298054.html



Instalator zaproponował "komputerowy dobór i montaż baterii kondensatorów do instalacji elektrycznej" w celu zmniejszenia o 30% zużycia energi elektrycznej. Co o tym sądzicie?



Sprawdzać kwalifikacje, bo uczciwość nie zawsze się da sprawdzić.
I do SEPu donosik maznąć bo może powtórny egzamin by się zdał
a propos kwalifikacje SEP dotyczą ogólnie rzecz biorąc bezpieczeństwa
to może jednak uczciwość ?????

NJerzy
05-03-2006, 21:29
To bardzo ciekawy elektryk. Taka bateria to może Cie drogo kosztować bo jak będzie miała dużą pojemność to będzie tez duża upływność a ta zaś spowoduje że czy będziesz chciał czy nie to prąd będzie sobie płynął.
Takie baterie to się stosuje nie dla kompensacji obciązenia bo liczniki energi na wyprzedzenie fazowe U/I nie są czułe, tylko po to żeby zakłocenia dużych indukcyjnych odbiorników nie zakłócały pracy np komputerów. Ale to się daje nie w sieci tylko w tych dużych odbiornikach np odkurzacz, a komputerom lepiej służą kondensatory w dobrych listwach zasilających typu acar.
Facet chciał Cie naciągnąć

Kolego, kondensatory przeciwzakłoceniowe a kondensatory do kompensacji fazy odbiorników indukcyjnych to dwie osobne historie, te pierwsze mają małe pojemnnosci, te drugie znacnzie większe. Straty przy podłączeniu kondensatora do sieci owszem są, ale nie z powodu upływnosci (elektrolitycznych się nie stosuje w sieci energetycznej), a z powodu reaktancji.
:-)

krzysztofh
06-03-2006, 07:58
Placimy i tak za zuzycie energi czynnej tzn. za kWh a nie za kVAr albo kVA. Kompensacja mocy biernej uzytkownikowi nic nie przyniesie, jezeli chodzi o koszty. Ciekawy ten elektryk.

Licznik energii mierzy istotnie moc czynną czyli kWh ale jej skuteczną wartość U która jest równa U *I*cos fi.

Inna kwestia to to, że rzeczywiście nie warto sobie zawracać głowy kompensacją mocy biernej w domu jednorodzinnym z racji małej ilości odbiorników indukcyjnych, lub dokładniej z racji małego procentowo poboru mocy biernej w stosunku do poboru mocy czynnej, bo przecież silnik pralki pobiera również moc czynną, a nie wyłącznie bierną.

pawelurb
06-03-2006, 09:19
pamiętam ze szkoły ze była mowa o czymś takim, że ładując kondensator z sieci elektrycznej licznik nie pokaże zadnego zużycia prądu , więc jakby się dało naładować odpowiednio duży kondensator , czy ich baterię to wtedy rzeczywiście miałoby się energię za darmo.... teoretycznie , a jak w praktyce nie wiem....

adam_mk
06-03-2006, 10:31
prąd stały, prąd zmienny, pierwiastek z -1, płaszczyzna urojona, składowe rzeczywiste...
Sporo tego.
Zaczynamy tworzyć ideologię. :roll:
W domku - nie warto.
Pozdrawiam Adam M.

marcin714
06-03-2006, 17:25
Witam.

A kto do kogo z tym problemem przyszedł?

Nigdy nic nie wiadomo co mądre głowy wymyśliły. Ja tam bym zaryzykował. niech robi co chce a później udowodni , że podczas gotowania wody na kawę licznik naliczył o 30 % mniej. Wtedy bym go ozłocił i już a może nawet opatentować by to się dało.
Jak licznik będzie się kręcił tak jak wcześniej lub jeszcze szybciej to niech idzie w diabły to może tych kondensatorów nie zdązy zabrać to sprzeda se je pan. W końcu 30% to nie byle co.

Pozdrawiam