PDA

Zobacz pełną wersję : Cieply dom - jakie sciany ?



wronski
04-03-2006, 16:05
Witam.

Niedlugo zamierzam wystartowac z budowa domu.
Chcialbym wybudowac cieply dom, ktory nie wymagalby zbyt duzych kosztow ogrzewania.
W nowym domu najbardziej obawiam sie rachunkow za gaz... :)
Planuje ogrzewac dom kominkiem z plaszczem wodnym + instalacja gazowa.
Jednakze podstawa sa chyba sciany.

Murarz, ktory najprawdopodobniej bedzie budowal moj dom proponuje mi rozwiazanie oparte na Porothermie uloznym na szerokosc (36,5 cm) + ocieplenie welna mineralna 6cm.
Podobno osiagne wtedy U=0,30. Sa materialy gwarantujace nizsze U, ale wg mojego murarza Porotherm ceramiczny jest bardzo zdrowy...

Co o tym sadzicie ? Wystarcza takie sciany aby w przyszlosci cieszyc sie niskimi rachunkami za gaz ?

Bede wdzieczny za wszelki rady.

Pozdrawiam
Tomek

Witos
04-03-2006, 16:29
Witaj, zanim Cie ukamieniują to zacznij od tego wątku:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=60908

Pozdrawiam

gourmand
04-03-2006, 21:03
Myślę, że twój murarz pozostał z wiedzą troszkę z tyłu. Wspołczynnik 0.3 to jest norma dla tego typu domu. Gorzej już robić nie wolno, gdyż nie uzyskasz pozwolenia na eksploatację. A tak swoją drogą, to co było w projekcie? Powinieneś raczej starać się zbliżyć do współczynnika 0.2. Taki współczynnik zagwarantuje ci w miarę energo- oszczędny dom. Na niskie rachunki składa się jeszcze szereg innych czynników, ale od czegoś trzeba zacząć. Poczytaj literaturę którą ci zaproponował WITOS. Tam znajdziesz wszystko, co pozwoli ci podjąć właściwą decyzję. Jedno jest pewnwe, że powinieneś dać cieńszy materiał konstrukcyjny a więcej ocieplenia. Może to być pojedynczy pustak, nieważne już jaki, bo to traktuję jako rzecz gustu, natomiast ocieplenia daj ok. 15 cm.
Powodzenia.