PDA

Zobacz pełną wersję : PODZIAŁ DZIAŁKI - WYZNACZANIE GRANICY.



NAWAR
05-03-2006, 20:46
WITAM
JEST DZIAŁKA DO PODZIAŁU NA DWIE MNIEJSZE. JEST JUŻ WYTYCZONA GRANICA DZIAŁEK NA MAPCE WSTĘPNEGO PROJEKTU PODZIAŁU NIERUCHOMOŚCI.
PYTANIE BRZMI - KTO SIĘ ZAJMUJE PAPIEROLOGIĄ PO WYZNACZENIU GRANICY (PO WKOPANIU KAMIENI GRANICZNYCH) ???????
SŁYSZAŁEM KILKA WERSJI I CHCĘ MIEĆ PEWNOŚĆ; CZY NALEŻY TO DO OBOWIĄZKÓW GEODETY, CZY MOŻE NOTARIUSZA, A MOŻE SAM POWINIENEM IŚĆ DO STAROSTWA???
BEDE WDZIECZNY ZA SZYBKĄ INFORMACJE
DZIĘKI

janaro
05-03-2006, 21:40
Aby wkopać graniczniki działek po podziale, to trzeba przeprowadzić całą papierologie związaną z podziałem, a to robi tylko geodeta uprawniony i to znim porozmawiaj na temat wkopania graniczników.

NAWAR
06-03-2006, 17:48
dzięki
tego samego dowiedziałem się dziś w starostwie.
i naszczęscie całą robote odwala geodeta.

sofix
11-03-2006, 20:51
Witam! A może wiecie czy jest możliwość wyodrębnienia z działki rolnej Klasa V działki mniejszej niż 3000 m, właściciel jest na emeryturze i zdał reszte ziemi do agencji. Twierdzi że w tamtym roku dzielił działkę na dowolne kawałki. Ale coś mi się wydaje , że wtym już chyba niestety nie można. Może są jakieś sposoby na to.

kropi
11-03-2006, 22:44
Z tego co wiem to podzielić może na dowolne kawałki, tylko że od miejscowych przepisów zależeć może minimalna powierzchnia działki budowlanej - najprościej dowiedzieć się w gminie o takie rzeczy.
Np. u nasz jest to od 900 do 2000 m w zależności od lokalizacji, czyli jak kupisz mniejszą i chcesz budwoać to musisz dokupic albo dodzierżawić aby dojść do minimum.

oskar0259
11-03-2006, 23:40
Nawar
Do podziału działki starostwo nie ma nic do powiedzenia. Kolejność działań jest z grubsza następująca:
1) wystąpienie włąsciciela działki do wójta gminy o zatwierdzenie wstępnego projektu podziału dzałki (na kopii mapy zasadniczej projekt sporządza geodeta),
2) postanowienie wójta o pozytywnym zaopiniowaniu wstępnego projektu podziału,
3) złożenie w gminie mapy podziałowej (sporządzonej przez geodetę) z wnioskiem o zatwierdzenie podziału,
4) decyzja podziałowa (wójta) i jej uprawomocnienie - w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji lub po adnotacji strony (czyli ciebie) na decyzji, która pozostaje w aktach w gminie, że jest ona zgodna z twoim żadaniem/wnioskiem i nie będziesz się od niej odwoływał,
5) oznaczenie granic nowych działek przez geodetę dokonującego podziału.
Resztę, tj. powiadomienie starostwa o podziale powinien dokonać urząd gminy (jest to podstawa do zmian w rejestrze gruntów). Ponieważ trwa to z reguły zbyt długo, można wcześniej poinformować wydział geodezji starostwa (dostarczając mu kopie prawomocnej decyzji wójta) i poprosić o dokonanie zmian (z reguły to przyspiesza zmiany).
Sofix
Nie masz innego wyjścia, niż przetestować intencje gminy, składając wniosek o wydanie warunków zabudowy. Moim zdaniem działka nie musi byc wydzielona, a w piśmie powinien znaleźć się wniosek o wydanie WZ dla działki, którą Ty (lub właściciel) zamierzacie wydzielić. WZ zezwalające na zbudowanie budynku będzie również zgodę na wydzielenie proponowanej przez ciebie działki. Zgodnie z tym co pisze Kropi wszystko zależy od lokalnej "polityki planowania przestrzennego", przede wszystkim lokalizacji obszaru na którym znajduje się działka i preferencji władz gminy. Wszystko jest uznaniowe, gdyż nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, który jasno określałby zasady podziału na działki.

ara
12-03-2006, 05:59
A co w przypadku, gdy graniczniki gdzieś wcięło?

Zajeździł je traktor lub furmanka. Czy może zniknęły przy robotach kanalizacyjnych (teren nieogrodzony) :roll:

Pozostaje ponownie wzywać geodetę?

sofix
12-03-2006, 08:05
Dzięki! Za te słowa , przywróciły mi nadzieję

oskar0259
12-03-2006, 08:38
Usuwanie znaków granicznych jest chyba wykroczeniem. Ale jeśli właściciel nie potrafi znależć sprawcy, a sam nie potrafi odtworzyć przebiegu granicy, to chyba pozostaje mu tylko zapłacić geodecie za wstawienie nowych znaków granicznych.

ara
12-03-2006, 09:19
Tak myślałam,oskar 0259 :)

Zbigniew Rudnicki
12-03-2006, 10:45
A co w przypadku, gdy graniczniki gdzieś wcięło?
Zajeździł je traktor lub furmanka. Czy może zniknęły przy robotach kanalizacyjnych (teren nieogrodzony)
Aby tego uniknąć, można przyciąć po 4 pręty zbrojeniowe długości około 30 cm na każdy słupek (lub kołek) graniczny i wbić je całkowicie w ziemię w odległości 50cm od punktu granicznego, w formie krzyża.
Ewentualne odtworzenie punktu będzie b. łatwe.

janaro
13-03-2006, 08:30
Dzięki! Za te słowa , przywróciły mi nadzieję

Jeżeli dziekujesz za wypowiedź kropi tp zwróć uwage że pisze o planie zagospodarowania. Jeżeli planu nie ma to, nie możesz wydzielić(poza specyficznymi wyjatkami) z działki rolnej działki o powierzchni mniejszej niż 3000m.kw.

Inmud
30-11-2006, 16:10
Nawar
Do podziału działki starostwo nie ma nic do powiedzenia. Kolejność działań jest z grubsza następująca:
1) wystąpienie włąsciciela działki do wójta gminy o zatwierdzenie wstępnego projektu podziału dzałki (na kopii mapy zasadniczej projekt sporządza geodeta),
2) postanowienie wójta o pozytywnym zaopiniowaniu wstępnego projektu podziału,
3) złożenie w gminie mapy podziałowej (sporządzonej przez geodetę) z wnioskiem o zatwierdzenie podziału,
4) decyzja podziałowa (wójta) i jej uprawomocnienie - w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji lub po adnotacji strony (czyli ciebie) na decyzji, która pozostaje w aktach w gminie, że jest ona zgodna z twoim żadaniem/wnioskiem i nie będziesz się od niej odwoływał,

czy mapa, którą złożyliśmy w ramach punktu "1" różni się czymś od mapy z punkt "3" - mapa podziałowej?
Oraz, ile się czeka na ostateczną decyzję podziałową po zatwierdzeniu wstępnego projektu podziału? (mamy dostać decyzję jutro)
Pozdrawiam,
Inmud

oskar0259
30-11-2006, 19:08
Różni się.
Wstępny projekt podziału jest sporządzony na kopii mapy zasadniczej (kupionej w PODGiK - komórce w powiecie, gdzie znajduje się składnica map).
Mapa podziałowa jest "dziełem własnym" geodety - jest nakreślona przez niego (w komputerze, ewentualnie przez kreślarza) i zawiera dane z pomiarów na gruncie. Po przyjęciu tej mapy do zasobu geodezyjnego (w PODGiK) zmiany są nanoszone również na mapie zasadniczej (kreślone na matrycy mapy, a ostatnio najczęściej w programie komputerowym).
Czyli następne odbitki mapy zasadniczej - jak do pkt 1 - będą już te zmiany zawierały.

NAWAR
30-11-2006, 20:41
Witam
Dzięki wszystkim za porady odnośnie podziału działki. :)
Wszystko zostało załatwione prawie jak trzeba ;)
NIESTETY GEODETA WYSZEDŁ Z ZAŁOŻENIA ŻE NIE TRZEBA SIĘ ŚPIESZYĆ... ale poza tym drobnym faktem wszystko jest OK.

W między czasie (praktycznie już po wytyczeniu działki) wymieniano na naszym osiedlu słupy sieci elektrycznej.
Na rogu mojej działki jest skrzyżowanie lini elektycznych i przed wymianą stał podwójny słup ( /| ), wymieniony został na pojedyńczy i pech chciał że wkopano go dokładnie w miejsce gdzie był granicznik.
Pytanie - czy mieli prawo wkopać ten słup w miejscu granicznika?