PDA

Zobacz pełną wersję : Czy jakiś hydraulik podpowie?



KrzysiekSw
06-03-2006, 10:21
Szperam po wątkach, pytam, ale odpowiedzi zero.... :-?

Mój nowo wybudowany domek ma jakieś 150-160m2 powierzchni ogrzewanej, 2 łazienki, narazie będą mieszkać 2 os. dorosłe i 2 dzieci, kiedyś może dojdą moi rodzice.
Znajomy ma sklep hydrauliczny i poleca mi żeliwnego Sauniera Duvala Niedźwiedzia 30 KLZ (26kW) w cenie ... bardzo atrakcyjnej. Kociołek ma wbudowany zasobnik 90 litrów, 2 pompy, jest w jakiejś promocji, wychodzi taniej od takiego samego 17kW. Firma ponoć wykupiona przez Vaillanta.
Warto pchać się w cos takiego? Czy za duża moc (właściwie, to jakiej mocy mi potrzeba?) może wpłynąć na zwiększenie rachunków za gaz, czy tylko szybciej podgrzeje, a regulator pokojowy przecież i tak wyłączy na odpowiedniej nastawie? Czy nie za mały zasobnik?
Mogę też kupić grzejniki aluminiowe 3-wydmuchowe f-my FARAL (Włochy)za 20,50 netto. Znacie taką firmę?

Proszę o Waszą opinię, ale w miarę szybko, bo jeśli to okazja, to może mi przejść koło nosa..
A może coś polecicie za rozsądną cenę?
Istotne są też koszty użytkowania, nie tylko spalania, ale i serwisu, przeglądów, awaryjność.

Jak Polska długa i szeroka...to odnoszę wrażenie, że będę chyba pierwszym w kraju użytkownikiem takiego pieca, bo nikt mi nie chce odpowiedzieć :o

SławekD
06-03-2006, 11:38
Masz nie wiele większy domek niż my. Też miałem podobny dylemat przy doborze kotła. Jednak w naszym przypadku brak pomieszczenia godpodarczego i stosunkowo duża powierzchnia domu w podłogówce ( ok 60%) skłoniły nas do kupna kondensata. Nie piszesz nic o rodzaju ogrzewania, podlogówka czy grzejniki, jeśli masz dużo podłogówki, dobrze ocieplony dom i zależy Ci na cichym kotle, to może warto jak w naszym przypadku wziąć pod uwagę kondensat - ostatnio nawet modny.

KrzysiekSw
06-03-2006, 11:51
Masz nie wiele większy domek niż my. Też miałem podobny dylemat przy doborze kotła. Jednak w naszym przypadku brak pomieszczenia godpodarczego i stosunkowo duża powierzchnia domu w podłogówce ( ok 60%) skłoniły nas do kupna kondensata. Nie piszesz nic o rodzaju ogrzewania, podlogówka czy grzejniki, jeśli masz dużo podłogówki, dobrze ocieplony dom i zależy Ci na cichym kotle, to może warto jak w naszym przypadku wziąć pod uwagę kondensat - ostatnio nawet modny.

Mam same grzejniki - 14 sztuk. Będą aluminiowe - łącznie ok. 130 żeberek + 2 drabinki w łazienkach po 1200W każda.
Podłogówki nie robiłem ze względu na alergiczne skłonności córek.
Dom ocieplony dobrze - w czasie tych największych mrozów nic nie przemarzło - nawet woda w butelce w pokoju nie zmieniła stanu skupienia

SławekD
06-03-2006, 12:08
Masz nie wiele większy domek niż my. Też miałem podobny dylemat przy doborze kotła. Jednak w naszym przypadku brak pomieszczenia godpodarczego i stosunkowo duża powierzchnia domu w podłogówce ( ok 60%) skłoniły nas do kupna kondensata. Nie piszesz nic o rodzaju ogrzewania, podlogówka czy grzejniki, jeśli masz dużo podłogówki, dobrze ocieplony dom i zależy Ci na cichym kotle, to może warto jak w naszym przypadku wziąć pod uwagę kondensat - ostatnio nawet modny.

Mam same grzejniki - 14 sztuk. Będą aluminiowe - łącznie ok. 130 żeberek + 2 drabinki w łazienkach po 1200W każda.
Podłogówki nie robiłem ze względu na alergiczne skłonności córek.
Dom ocieplony dobrze - w czasie tych największych mrozów nic nie przemarzło - nawet woda w butelce w pokoju nie zmieniła stanu skupienia
Co do alergi i podlogówki właśnie niedawno czytałem że to bzdurny mit. Ci co mają podlogówkę i alergię twierdzą że przy ogrzewaniu grzejnikowym czuli się gorzej ( to oczywiście opinia uzytkownika z forum ). Praktycznie to brzmi logicznie bo podłogowka ma nizsza temp. i mniej wszystkiego się unosi w powietrzu.
A grzejniki niczego jeszcze nie przesądzają - do kondensata wystarczy je tylko troche przewymiarować.

paweu
06-03-2006, 12:21
Przy dobrym ociepleniu i powierzchni 150-160 m2 na potrzeby ogrzewania pomieszczeń nir będzie potrzebna więcej mocy niż 12-15 kW. Zwróć uwagę jak można modulować palnik tego pieca i na ile można ustawić minimalną moc. 26 kW przy piecy jednofunkcyjnym dla takiego domu to moim zdaniem przesada. Spróbuj znaleźć coś o mniejszej mocy.

KrzysiekSw
06-03-2006, 12:28
Przy dobrym ociepleniu i powierzchni 150-160 m2 na potrzeby ogrzewania pomieszczeń nir będzie potrzebna więcej mocy niż 12-15 kW. Zwróć uwagę jak można modulować palnik tego pieca i na ile można ustawić minimalną moc. 26 kW przy piecy jednofunkcyjnym dla takiego domu to moim zdaniem przesada. Spróbuj znaleźć coś o mniejszej mocy.
Ha, i tu pies pogrzebany. Tak jak piszę, za kocioł żeliwny tego samego producenta o mocy 17kW musiałbym zapłacić drożej o jakieś 300 złotych. Niby niedużo, ale jeśli zwiększenie mocy nie skutkowałoby większymi nakładami, to na plus jest fakt, że szybciej podgrzeje wodę w zasobniku.
W żeliwie tylko De Dietrich ma jeden kociołek z modulacją, większość daje jednostopniowy palnik, a ten Saunier, który ew. mogę kupić ma palnik 2-stopniowy

1950
06-03-2006, 13:05
jeżeli nie możesz kupić wisielca, to kocioł stojący z palnikiem dwustopniowym jest o wiele lepszym rozwiązaniem, niż kocioł z palnikiem jednostopniowym

Grzesiek13
06-03-2006, 15:08
Nie pchaj się w kocioł stojący, tylko kupuj wisielca. Ten znajomy to ci wciska kocioł stojący. Nawiasem mówiąc ten niedźwiedź to dawny Proterm czeski, kupiony przez sounier duovala, którego nastepnie kupoł vaillant :lol: :lol: :lol:

siwy z gosławic
06-03-2006, 18:37
Co do mocy kotła to sam nie wiem ale może ktoś się zlituje i napisze.

Kiedyś w Muratorze wyczytałem że lapiej jak kocioł ma za małą moc niż za dużą.
Poprosiłem serwisanta aby zmniejszył mi moc kotła i on stwierdził że mam dobrze ustawione a jak zmniejszy moc to zużycie gazu wzrośnie bo kocioł będzie musił dłużej działać i więcej ucieknie w komin. Mówił że wie to z doświadczenia bo kiedyś ludziom zmniejszał a potem musiał jeździć i zwiększać bo więcej gazu paliły.
Wyczytałem też na forum że moc kotła nie ma znaczenia do zużycia gazu.

nom
06-03-2006, 20:23
Ja mam viessmanna vitopen 100 i zauwazylem, ze kociol zuzywa mniej gazu przy mocy maksymalnej 24kW niż przy 21kW. Z obliczen wynika mi, ze na godzine przy mocy maksymalnej spala 2,5m3/h a przy 21kW 2,65m3/h przy czym przy mocy maksymalnej szybciej nagrzewa wode w instalacji. Dlaczego tak jest to nie wiem, moze chodzi o sprawnosci, wedlug wykresu powinna byc w przyblizeniu liniowa w calym zakresie modulacji. Metoda prob i bledow notujac wyniki w excelu mam teraz ustawiona moc na 100% a temperature na 76*C a kotlem i tak steruje regulator, ktory wlacza i wylacza w razie potrzeby, a zuzycie mam najmniejsze.
Przeciez jak masz kociol wiekszej mocy to po bedzie krocej podgrzewal wode i sie wylaczy, a jak masz mniejsza moc to dluzej bedzie grzal wode, zeby osiagnac ta sama temperature. Kociol nie pracuje non-stop, jego praca zazwyczaj steruje regulator pokojowy lub pogodowy.
Poza tym regulator w kotle sam dobiera sobie moc modulujac palnik. Na sztywno sa ustawione moc minimalna i maksymalna, ale to tez da sie zmienic.

VPS
06-03-2006, 20:24
Wyczytałem też na forum że moc kotła nie ma znaczenia do zużycia gazu.
Oj ma i to bardzo. Ma również wpływ na pracę i trwałość elementów kotła.

KrzysiekSw
07-03-2006, 06:06
Wyczytałem też na forum że moc kotła nie ma znaczenia do zużycia gazu.
Oj ma i to bardzo. Ma również wpływ na pracę i trwałość elementów kotła.

Czyli lepiej, jak kociołek jesst trochę przewymiarowany?

Mogę kupic i wisielca i stojaka, wyszedłem tylko z takiego założenia (mogę nie miec racji), ze żeliwny żywotniejszy.
Teraz tak: siostra przy podobnej kubaturze domu za 3 m-ce zapłaciła za gaz ok. 900 PLN - ale okres rozliczeniowy skończył sie tuż przed tymi największymi mrozami - kociołek żeliwny, gaz również do kuchenki. Teraz rachunek będzie wyższy, ale ile zaoszczędzę przy modulowanym palniku - 100, 200 PLN?
Jeśli jestem w błędzie, to mnie wyprowadźcie - anoda do zasobnika w viessmanie kosztuje ok 150 PLN - ponoć trzeba co 2 lata wymienić, anoda do duvala kosztuje 50 PLN.
Ja się wcale nie uparłem na konkretny piecyk, tylko tak sobie myślę, czy kupowanie bardziej markowego piecyka, da mi taką oszczędność, żeby zamortyzować koszty zakupu (uwzględniając koszty gazu ale i serwisu)?
Czy jeśli mogę kupić żeliwko w cenie blaszaka, to dlaczego właśnie blaszak?

07-03-2006, 06:34
Witam,

Z tego, co czytałem w Muratorze to kocioł ma największą sprawność w okolicach mocy znamionowej - a z tego wniosek taki, że powinien być dobrany "akurat" do mocy strat domu - jeżeli będzie miał większą moc i zmniejszy się ją poprzez regulację to sprawność spadnie czyli zużycie paliwa wzrośnie...
Podali nawet taki przykład (jeden z ostatnich muratorów - ten z kotłami), że jeżeli mamy do wyboru dwa kotły - jeden troszkę za mały a jeden sporo większy to lepiej kupić ten troszkę za mały niż ten mocno przewymiarowany.