PDA

Zobacz pełną wersję : komin w ścianie zewnętrznej



renjul
06-03-2006, 13:45
Czy to problem?
W niewielu projektach tak jest. Czy to ze względu na szkodliwość takiego umiejscowienia?

MartekP
06-03-2006, 14:08
Takie rozwiązanie jest popularne w Hiszpanii, południowej Francji, Italii itd.
Często łączy się wówczas komin z grilem tarasowym. W Polsce raczej bym odradzał, ze względu na temperatuty. Podobno - i to wydaje się logiczne - nie najlepiej będzie pracował komin (źle ocieplony) jeśli z jednej strony bedzie ogrzany ciepłem domu, z drugiej mrozony zimnem z zewnątrz.
Pewnie da się to zrobić dobrze, ale obawiam się, że nie łatwo będzie znaleźć odpowiedniego fachowca. Po co ryzykować?

Najlepiej wybrać komin z połżeniem centralnym wzgledem domu - łatwiej rozprowadzić ciepło po pozostałej części mieszkalnej, wszędzie jest podobna odległość.

Ja mam komin i kominek dokładnie na środku dużego salonu - można go obejść dookoła.

jprzedworski
06-03-2006, 15:16
Aby komin dobrze ciągnął, temperatura w jego środku nie powinna być niższa, niż w budynku. Tylko wtedy ciągnie, a nie dmucha w dół. Im w kominie zimniej, tym gorzej się rozpala. Jak się rozpali i nagrzeje, to zacznie ciągnąć, ale rozpalenie może być koszmarem - pełno dymu w całym domu. Dlatego komin w ścianie zewnętrznej powinien być bardzo dobrze izolowany od zewnątrz, a najlepiej jest, gdy jest w środku.

renjul
06-03-2006, 15:30
Aby komin dobrze ciągnął, temperatura w jego środku nie powinna być niższa, niż w budynku. Tylko wtedy ciągnie, a nie dmucha w dół. Im w kominie zimniej, tym gorzej się rozpala. Jak się rozpali i nagrzeje, to zacznie ciągnąć, ale rozpalenie może być koszmarem - pełno dymu w całym domu. Dlatego komin w ścianie zewnętrznej powinien być bardzo dobrze izolowany od zewnątrz, a najlepiej jest, gdy jest w środku.

Juz wszystko rozumiem - dzieki za wyjasnienie :-)

NJerzy
06-03-2006, 15:38
Są kominy systemowe z ociepleniem - taki właśnie zamierzam postawić na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie ma dla mnie wiele zalet:
- niższy koszt stropu i dachu - bez dziur i obróbek
- nie zajmuje miejsca w budynku
- mogę go zbudować później niż resztę domu
- ciekawie wygląda

renjul
06-03-2006, 15:44
Są kominy systemowe z ociepleniem - taki właśnie zamierzam postawić na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie ma dla mnie wiele zalet:
- niższy koszt stropu i dachu - bez dziur i obróbek
- nie zajmuje miejsca w budynku
- mogę go zbudować później niż resztę domu
- ciekawie wygląda

A jaka jest cena takiego komina? Czy jest w stanie zrównoważyć koszty obróbki blacharskiej?

MartekP
06-03-2006, 15:48
Przecież i tak trzeba prowadzić kanały wentylacyjne. Nawet z kominem w ścianie zewnetrznej trzeba "podziurawić dach" także w innych miejscach

jprzedworski
07-03-2006, 11:15
Są kominy systemowe z ociepleniem - taki właśnie zamierzam postawić na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie ma dla mnie wiele zalet:
- niższy koszt stropu i dachu - bez dziur i obróbek
- nie zajmuje miejsca w budynku
- mogę go zbudować później niż resztę domu
- ciekawie wygląda
A do czego on ma być? Jeśli do kominka, nadal odradzam. One są dobre do pieca gazowego lub na olej, ale nie do kominka. Spróbuję wyjaśnić dlaczego. Pomijam tu nawet sprawę materiału - czy wytrzyma pracę z kominkiem. Chodzi o temperaturę i "cug". Te kominy, mimo ocieplenia, na starcie są nadal zimne, bo skąd ma być to ciepło. Izolacja chroni przed utratą, ale nie grzeje. Nieco inaczej jest, jeśli komin jest w zewnętrznej ścianie - nagrzewa się od budynku. Komin wolnostojący jest zimny, trzeba go szybko podgrzać, aby zaczął ciągnąć. Piec gazowy zrobi to szybko, a kominek nie. Zanim się rozpali, zdąży tak nadymić, że będziesz mieć go dość.

renjul
07-03-2006, 13:56
Są kominy systemowe z ociepleniem - taki właśnie zamierzam postawić na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie ma dla mnie wiele zalet:
- niższy koszt stropu i dachu - bez dziur i obróbek
- nie zajmuje miejsca w budynku
- mogę go zbudować później niż resztę domu
- ciekawie wygląda
A do czego on ma być? Jeśli do kominka, nadal odradzam. One są dobre do pieca gazowego lub na olej, ale nie do kominka. Spróbuję wyjaśnić dlaczego. Pomijam tu nawet sprawę materiału - czy wytrzyma pracę z kominkiem. Chodzi o temperaturę i "cug". Te kominy, mimo ocieplenia, na starcie są nadal zimne, bo skąd ma być to ciepło. Izolacja chroni przed utratą, ale nie grzeje. Nieco inaczej jest, jeśli komin jest w zewnętrznej ścianie - nagrzewa się od budynku. Komin wolnostojący jest zimny, trzeba go szybko podgrzać, aby zaczął ciągnąć. Piec gazowy zrobi to szybko, a kominek nie. Zanim się rozpali, zdąży tak nadymić, że będziesz mieć go dość.

To miałby byc drugi komin w kotłowni. Ten od kominka na pewno bedzie w srodku domku. Tyle ze u nas gazu nie ma i w najbliższej przyszłościa na pewno nie będzie. tak więc piec na ekogroszek, ewentualnie olej.

jprzedworski
07-03-2006, 14:25
Piec na olej albo ekogroszek mogą mieć dmuchawę. To by zainicjowało ciąg w kominie. Powinno działać, choć to tylko moje zdanie - nie jestem fachowcem z tej branży.

iwo_72
07-03-2006, 14:30
To się troszke przestraszyłam....moj architekt tak to właśnie zaprojektował!!!! I komin od kominka (raczej ozdobnego niż grzejącego dom) mam w ścianie zewnętrznej!!!

I co teraz???

Jak to dobrze ocieplić lub jaki komin??

NJerzy
07-03-2006, 16:32
Przecież i tak trzeba prowadzić kanały wentylacyjne. Nawet z kominem w ścianie zewnetrznej trzeba "podziurawić dach" także w innych miejscach

Ja robię wentylację mechaniczna, wiec w dachu żadnej dziury nie będzie.

NJerzy
07-03-2006, 16:38
Są kominy systemowe z ociepleniem - taki właśnie zamierzam postawić na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie ma dla mnie wiele zalet:
- niższy koszt stropu i dachu - bez dziur i obróbek
- nie zajmuje miejsca w budynku
- mogę go zbudować później niż resztę domu
- ciekawie wygląda
A do czego on ma być? Jeśli do kominka, nadal odradzam. One są dobre do pieca gazowego lub na olej, ale nie do kominka. Spróbuję wyjaśnić dlaczego. Pomijam tu nawet sprawę materiału - czy wytrzyma pracę z kominkiem. Chodzi o temperaturę i "cug". Te kominy, mimo ocieplenia, na starcie są nadal zimne, bo skąd ma być to ciepło. Izolacja chroni przed utratą, ale nie grzeje. Nieco inaczej jest, jeśli komin jest w zewnętrznej ścianie - nagrzewa się od budynku. Komin wolnostojący jest zimny, trzeba go szybko podgrzać, aby zaczął ciągnąć. Piec gazowy zrobi to szybko, a kominek nie. Zanim się rozpali, zdąży tak nadymić, że będziesz mieć go dość.


Kominy Schiedla i inne systemowe jak najbardziej nadają się do kominka. Ocieplenie poprawia się bardzo prostą metodą - montujemy rury 160 w pustakach 200 i mamy miejsce na dodatkowe ocieplenie. Wewnętrzna rura szamotowa jest na tyle cienka że rozgrzeje się w kilka minut. Rozpalanie może być problemem ale nie musi, jeśli komin będzie wystarczajaco wysoki, wystarczająco duzej średnicy i przynajmniej do rozpalania użyjemy bardzo suchego drewna - nie kopci do pokoju. Do rozpalania i wstępnego rozgrzania komina doskonale nadaje się mała ilość suchego drewna sosnowego.

Kyniek123
15-08-2014, 20:25
Podbijam temat.

Jak w przypadku kominka na ścianie zewnętrznej doprowadzić powietrze z zewnątrz? Poprzez proste przejście przez ścianę na wys. ok 50cm i zastosować przepustnicę zamykaną podczas nieużytkowania kominka, czy zrobić przepust i poprowadzić kanał na odpowiedniej głębokości z wyjściem np. na końcu tarasu? Czy pierwszy sposób w jakiś znaczny sposób przyczyni się do strat cieplnych?

Kominki Piotr Batura
16-08-2014, 08:13
Z punktu widzenia problemu o który pytasz, jest to bez znaczenia.

Jesli nie masz wkładu, do którego możesz podłączyć tą rurę w sposób szczelny - odseparowany, robienie takiego nawiewu jest bez sensu.