PDA

Zobacz pełną wersję : brzozy samosiejki



arecki1338
06-03-2006, 15:30
Mam na dzialce kilkanascie malych brzozek samosieje (okolo 170 cm wysokie), srednica pnia okolo 4 cm, jak okrslic ich wiek? do 5 lat nie trzeba nigdzie zglaszac ich wyciecia, ale skad wiedziec jak one dlugo tam rosna?

Mirek_Lewandowski
06-03-2006, 15:55
Trzyletnia siewka dorasta do 1,5 m. Jeśli musisz wyciąć załóż że mają 4 lata i 5 m-cy :wink: i wytnij. Ale może warto zostawić i wkomponować w ogród?

Balu
07-03-2006, 16:08
Brzozowy lasek ! musisz wycinać ? a co posadzisz ? tuje ? :cry:

arecki1338
07-03-2006, 16:54
no wlasnie musze, bo mi koliduja z postawieniem domu. moze nie wszystkie, ale wiekszasc, ysle, zeby kilka przesadzic w inne miejsca.

kadra
08-03-2006, 16:42
Jak chcesz mieć ładny ogód to wycinaj póki czas. Potem nie pozbierasz się z grabieniem tych małych brzozowych listków z całego ogrodu. Jest przecież tyle fajnych drzewek ozdobnych, zimozielonych, ale też liściastych, które nie są tak upierdliwe jesienią.
pozdro K

Mirek_Lewandowski
08-03-2006, 16:45
Najmniejszy opad liści zaobserwowałem w supermarketach- tam są różniste drzewka plastikowe :D

tomek1950
08-03-2006, 20:29
Najmniejszy opad liści zaobserwowałem w supermarketach- tam są różniste drzewka plastikowe :D

:D :D :D :D
Iglaste też. Przetrzymają każdą suszę i mróz :wink:

malwinka1410
09-03-2006, 09:31
sekatorem wolno ciapać! ja mam najlepszy. jak brzoza to biore te 10 cm. Nie wolno ścinać drzew !
Przycinać wolno!

renjul
10-03-2006, 16:23
Jak chcesz mieć ładny ogód to wycinaj póki czas. Potem nie pozbierasz się z grabieniem tych małych brzozowych listków z całego ogrodu. Jest przecież tyle fajnych drzewek ozdobnych, zimozielonych, ale też liściastych, które nie są tak upierdliwe jesienią.
pozdro K
A ja bede sadzic brzozy bo chce miec ladny ogrod - brzozy sa piekne :D

Joasia72
13-03-2006, 18:56
Ostrożnie z tym przycinaniem, zniszczenie spowodowane niewłaściwą pielęgnacją terenów zieleni, zadrzewień, drzew lub krzewów, też zagrożone jest karą.

kadra
17-03-2006, 13:55
No wiedziałam, że się narażę tymi brzózkami...
Ale to z doświadczenia. Kupiłam działkę, która byłą właściwie polem niużytkowanym od kilku lat, wiec wysiały się na nim samosiejki właśnie. Byłam przeszczęśliwa, doglądałam każdej, w trakcie budowy pilnowałam budowlańców, żeby nie niszczyli, co się dało to przesadzałam pod płot... bo przecież brzózki to takie piękne drzewa .... a teraz co roku jak przychodzi mi zbierać, co ja mowię - wydrapywać z trawy te p... małe listeczki - jesienią i jeszcze wiosną... Brzozy są piękne - w lesie!

NatkaB
18-03-2006, 06:34
a teraz co roku jak przychodzi mi zbierać, co ja mowię - wydrapywać z trawy te p... małe listeczki - jesienią i jeszcze wiosną... Brzozy są piękne - w lesie!

proponuję kupić odkurzacz do liści i po klopocie

Heath
19-04-2006, 14:13
Jest przecież tyle fajnych drzewek ozdobnych, zimozielonych, ale też liściastych, które nie są tak upierdliwe jesienią.
pozdro K

A czy może ktos poradzić jakie drzewka sa ładne i nie upierdliwe? podobają mi się brzozy, ale mam ciut za małą działkę

hanka55
19-04-2006, 19:07
Rośliny polecane do ogrodu:
- Abies koreana (jodła koreańska)
Dosyć wolno rosnące drzewo (po 10 latach 1,5 m.), pokrój szerokostożkowy. Igły krótkie, z wierzchniej strony zielone i błyszczące, od spodu białawe, szyszki długości 4-7cm koloru niebiesko-fioletowego. Preferuje gleby żyzne i wilgotne, może rosnąć na stanowiskach słonecznych i pół słonecznych. Idealna do małych ogródków przydomowych.
- Picea glauca Laurin ( świerk biały odmiana Laurin )
Miniaturka znanej odmiany Conica, jedna z najwolniej rosnących odmian świerka białego, ( po 10 latach 0,5 m. ) Pokrój wąskostożkowy, igły ciemno zielone delikatne. Odmiana o niewielkich wymaganiach glebowych. Idealna na skalniaki.
- Picea omorica (świerk serbski)
Odmiana szybkorosnąca (po 10 latach 2,5 m. ) Korona wąska strzelista, gałęzie przewisają się w dół. Igły dwubarwne z wieszchu ciemnozielone, od spodu niebieskozielone. Wymagania glebowe niewielkie. Polecany do nasadzeń pojedynczych oraz na nieformowane żywopłoty.
- Picea pungens Glauca Globosa (świerk srebrny Glauca Globosa)
Odmiana szczepiona, karłowa pokrój szerokostożkowy półkulisty. Wzrost powolny ( po 10 latach 1m), pędy krótkie , sztywne igły srebrzystoniebieskie . Wymagania glebowe niewielkie.
- Pinus mugo Pumilio (sosna górska Pumilio)
Niski, szeroki krzew o wzroście powolnym ( po 10 latach 0,5m), Pędy nisko rozłożone nad ziemią, igły ciemnozielone, krótkie. Wymagania glebowe bardzo małe. Polecana do grup roślinnych, do uprawy w pojemnikach oraz jako umocnienie skarp.
- Tsuga canadensis (choina kanadyjska)
Drzewo pokroju szerokostożkowatego. Wzrost dosyć szybki (po 10 latach 2m. ) Igły kródkie ciemnozielone, pędy lekko przewisające, cienkie. Wymagania glebowe niewielkie. Polecana do nasadzeń pojedynczych oraz na cięte żywopłoty.
- Betula pendula Purpurea (brzoza brodawkowata Purpurea)
Drzewo średniej wielkości, o wąskiej koronie. (po 10 latach 3-4 m.) Kora na młodych pędach czerwonobrązowa. Liście ciemnoczerwone, później jasnoszare, jesienią brązowoczerwone. Wymagania glebowe niewielkie. Polecana do nasadzeń pojedynczych lub w grupach.
- Malus Royalty (jabłoń Royalty)
Drzewo powoli rosnące zwarte nisko rozgałęzione o stożkowatej koronie. Wzrost powolny (po 10 latach 2-3 m. ). Liście koloru róbinowoczerwonego, błyszczące. Kwiaty ciemnoczerwone bardzo liczne pojawiające się przed rozwojem liści. Odmiana wymaga gleb żyznych, umiarkowanie wilgotnych. Polecana do małych ogrodów oraz zieleni osiedlowej.
- Acer palmatum Atropurpureum (klon palmowy Atropurpureum)
Niewielkie drzewko dorastające do 3 m wysokości. Liście ciemnoczerwone powcinane, wachlarzowate. Preferuje stanowiska osłonięte i słoneczne.

Kangoo
19-04-2006, 20:07
pytanie było o wiek brzózek, ale jeżeli tych drzewek nie ma zaznaczonych na mapie to mozna ciąć, nikt nie powinien się przyczepić bo są to drzewa nie objęte ewidencją :wink:

Mirek_Lewandowski
19-04-2006, 20:12
pytanie było o wiek brzózek, ale jeżeli tych drzewek nie ma zaznaczonych na mapie to mozna ciąć, nikt nie powinien się przyczepić bo są to drzewa nie objęte ewidencją :wink:

NIEPRAWDA

Kangoo
19-04-2006, 20:17
Skoro nieprawda, to dlaczego wszyscy tak robią i dlaczego nikt ich nie karze ??? Ja sam nie ruszałem większych brzóz (mam ich trochę na działce), ale gdybym chciał je ciachnąć, a potem bym sobie je spalił w kominku i nie byłoby po nich śladu, to jak mi ktoś udowodni że coś tam rosło i na jakiej podstawie wymierzą mi karę ???

Mirek_Lewandowski
19-04-2006, 20:23
Nie wszyscy tak robią, tak jak nie wszyscy:
- wyrzucają śmieci do lasu
- wylewają szambo do nieczynnej studni
- wywalają eternit z dachu na drogę gruntową
- wyrzucają peta przez okno z samochodu itd,itp
Ale niektórzy tak robią.
A o zasadach wycinki drzew pisałem już kilka razy.

Kangoo
19-04-2006, 20:33
Nie wszyscy tak robią, tak jak nie wszyscy:
- wyrzucają śmieci do lasu
- wylewają szambo do nieczynnej studni
- wywalają eternit z dachu na drogę gruntową
- wyrzucają peta przez okno z samochodu itd,itp
Ale niektórzy tak robią.
A o zasadach wycinki drzew pisałem już kilka razy.
Nie czepiam się, tak tylko rzuciło mi się w oczy, że większość tych, których znam (widuję na codzień), czy tez większość mieszkańców wsi tak właśnie robi. Może mieszkałem w złej okolicy, dobrze że teraz mieszkam w porzadnej :wink: . Aha, i wcale nie robię tych rzeczy o których pisałeś ...

Mirek_Lewandowski
19-04-2006, 20:39
Nawet nie podejrzewałem.
To tylko do słowa 'wszyscy' :wink:

pi0tr
26-08-2006, 19:08
witam
całą działkę mam zarośniętą takimi samosiejkami :( . wiem że do 5 lat mozna wycinać bez pozwolenia. wiem również że obwód pnia mierzy się na wysokości 130 cm.
nie wiem jednego!!!!!!!!!!
jaki obwód pnia ma brzoza 5 letnia????? abym mógł ją wyciąć bez pytania kogokolwiek o zdanie. :evil:

pozdrawiam.

slawomir potecki
26-08-2006, 22:07
witam
całą działkę mam zarośniętą takimi samosiejkami :( . wiem że do 5 lat mozna wycinać bez pozwolenia. wiem również że obwód pnia mierzy się na wysokości 130 cm.
nie wiem jednego!!!!!!!!!!
jaki obwód pnia ma brzoza 5 letnia????? abym mógł ją wyciąć bez pytania kogokolwiek o zdanie. :evil:

pozdrawiam.

ale właśnie przy takich rosną najlepiej grzyby , zbieramy je akurat teraz nawet kilka razy dziennie .

a co do średnicy , to nasze mają akurat pięć lat .
ale to zależy , w którym miejscu rosną .
te u nas mają od 5 do 8 cm.na wys. ok 1 m.

pi0tr
26-08-2006, 22:14
niby tak
ale póki co budowlańcy z sąsiednich budów pozostawiają w tym gąszczu brzózek swoje odchody. :evil: Jak namierzę konkretną osobę to będzie wszystko sprzątał :evil: albo straż miejską naślę bo kibli na budowach nie mają :evil:

slawomir potecki
26-08-2006, 22:22
niby tak
ale póki co budowlańcy z sąsiednich budów pozostawiają w tym gąszczu brzózek swoje odchody. :evil: Jak namierzę konkretną osobę to będzie wszystko sprzątał :evil: albo straż miejską naślę bo kibli na budowach nie mają :evil:

a to jest temat sam w sobie .
:wink:

Ryszard1
29-08-2006, 19:57
Czy brzozy sa rodzaju meskiego i zenskiego ?, czy wszystkie maja takie sypiace sie kitki ?
Czy mozna je podcinac/modelowac, aby nie rosly tak wysoko ?