PDA

Zobacz pełną wersję : ROLETY - CIEPŁY MONTAŻ, likwidacja mostków termicznych - wątek zbiorczy



grzegorz40
10-02-2003, 07:48
Witajcie!!!
Ociepliłem dom ( 20 cm wełny), dach 30 cm wełny, podłoga na gruncie keramzyt +styropian, okna 0,9, ramy 1,1 ... i co!!!!

Przy zamawianiu rolet okazało się że systemy w nadprożach lub zblokowane z oknami to jeden wielki mostek termiczny. Tak naprawdę to zimne powietrze wpada do skrzynki a potem od pomieszczenia oddziela je tylko 2 cm styropianu. To znaczy ze mamy kilkanaście m.kw. sciany o współczynniku przenikania ok. 2,0!!!!!!!!!. przewcież to rozbuj w biały dzien o którym nikt ze sprzedawców nie mówi. NIe bardzo wiem co zrobić. Moze ktoś inny znalazł rozwiązanie?????.
Na razie trafiłem na jedego sprzedawce, który podobnie jak ja miał "zajoba" ociepleniowego. Poradził żeby zamówić rolety ze skrzynka,i na mur (nad okno). Normalnie sa one widoczne ale przy moim ociepleniu 20 cm schowaja sie całkowicie w wełnę. Pod skrzynke moge dać 3-5 cm wełny, skrzynka 14-16 cm i 1-2 cm na wierzch skrzynki. Przy takim rozwiazaniu od skrzynka jest oddzielona scianą nośną i grubością 3-5 cm wełny.

CZY KTOS Z WAS ZNALAZŁ INNE ROZWIĄZANIE???

kgadzina
10-02-2003, 09:19
Ja mam rolety w kasetach typu SKS. Ściany dwuwarstwowe (24 + 10 cm). Od zewnątrz kaseta licuje się z płaszczyzna okna i ścian, więc zasłoniłem ją styropianem schodząc poniżej nadproża na wysokość kasety. Kasety więc nie widać, tylko samo okno. Od wewnątrz kaseta (21 cm) mieści się w grubości ściany, więc nie przeszkadza, bo nic nie wystaje.
Jeśli chodzi o rewizję to ruchoma jest PIONOWA pokrywa kasety (o strukturze komorowej), za którą rzeczywiście znajduje się przegroda ze styropianu grubości ok. 5 cm. W sumie więc kaseta jest "ocieplona" 15 cm styropianu, ale to tylko pozorne ocieplenie, bo przecież zimne powietrze może dostawać się do wnętrza kasety - tam gdzie jest wałek.
Niemniej jednak w trakcie użytkowania nie zauważyłem niepokojących objawów mostków termicznych w tym obszarze. Nie leciało chłodne powietrze z góry, ani nic nie podwiewało.
Okna są od VEKI, kasety oryginalne również. Zamawiałem jako komplet i przyszły b. ładnie zmontowane.

KarinaZ
10-02-2003, 17:54
Grzegorz40,
też trenowaliśmy ten przypadek ( obecnie w teorii ),
Pomysł ze skrzynkami zewnętrznymi, licującymi się z oknem i przykrytych ociepleniem ( lub nieco wystających ) to prawdopodobnie jedyny sposób. Innego nie znaleźliśmy.
RKS lub SKS nie jest, jak się okazało dobry dla naszej strefy klimatycznej. Przy czym RKS-y i SKS-y też są w różny sposób rozwiązane i wykonane.
My wybraliśmy skrzynki zewnętrzene.
Zwróć uwagę, że rolety ( listwy ) mają stronę wklęsła i wypukłą. W przypadku RKS i SKS - wypukła jest na zewnątrz budynku.
W przypadku skrzynek chowanych pod tynk, tych zewnętrznych, listwy rolet, na zewnątrz budynku będą stroną wklęsłą.

Karina

grzegorz40
10-02-2003, 20:13
Dziekuje Karina! Wysłałem Ci zapytanie na priv ale nie wiem czy doszło. Wiec pozwolisz , ze powtórzę. Jak rozwiazliscie problem docieplenia w miejscu przymocowania prowadnic do rolet. Czy prowadnice te macie przymocowane do ramy czy do muru???

Pozdrawaim Grzesiek

Frankai
19-08-2003, 06:25
Niemniej jednak w trakcie użytkowania nie zauważyłem niepokojących objawów mostków termicznych w tym obszarze. Nie leciało chłodne powietrze z góry, ani nic nie podwiewało.

Mój "okniarz" zwracał mi uwagę, że nie można absolutnie dawać w takim wypadku metalowych skrzynek, a ponoć takie miały być u mnie. Znał przypadki, gdzie wykraplała się w takich skrzynkach para, że aż było żal. Tak czy inaczej gościa od roletu pogoniłem, bo nie rozumiał co do niego mówię. A taką poważną firmę reprezentował... Wszystkie rolety jednak dam od zewnątrz, ale u mnie to łatwe, bo ściana 3-warstwowa.

bimbelt
06-06-2007, 09:20
Chcialbym zamontowac rolety zewnetrzne umieszczone na scianie tuz nad oknami i zatopione w ociepleniu. Zastanawiam sie tylko jak to zrealizowac, by roleta wraz z nadprozem nie stanowila mostka cieplnego. Czy miedzy skrzynka rolety a sciana dac styropian? Jesli tak, to jaki gruby? I jak w takim przypadku zamocowac prowadnice dla rolety? A moze da sie kupic jakies ocieplane skrzynki, ktore mozna by umiescic bezposrednio na scianie? Bede wdzieczny za wszelkie podpowiedzi.

Aha, prosze nie pisac o roletach nadstawnych, bo u mnie juz sciany stoja i to rozwiazanie odpada.

Rezi
06-06-2007, 09:42
czeka cię nie problem
rolety w ociepleniu (mamy ocieplenie 20 cm styro)
skrzynka 155 mm
dystans z pol ekstrud 20 mm
styro na skrzynce klejone klejem dyspersujnym 20 mm
+ siatka + kleje

pogrubiane prowadnice, przykrecane do okien
klapy rewizyjne od spaodu malowane w kolorze ral ( kolor elewacji)

rolety duże ( skrzynki 195 mm) chowane w podbitce
kiedys pisałem dużo na ten temat - poszukaj na forum

http://rezulak.pl/inne/rolety_w_styro.jpg
http://rezulak.pl/inne/roleta11.jpg
http://rezulak.pl/Inwestor128/rolety3.jpg
http://rezulak.pl/rolety4.jpg

jz
19-11-2008, 10:14
Mam świeżo zamontowane rolety zewnętrzne Integro, okna wysunięte poza lico muru 2cm, pod skrzynką 2cm twardego styropianu na sucho zlicowane z oknem (wiem, lepiej styrodur, ale nie miałem czasu załatwić) i na to skrzynka rolety. Na skrzycne, od strony zewnętrznej jest jeszcze 1-2cm twardego styropianu. Dom ocieplony 15cm styro.
Mój murarz obawia się mimo wszystko przemarzania, głównie od dołu skrzynki (przez rewizję) przez te 2cm styropianu i nadproże do wnętrza. Zaproponował dodatkowo przyklejenie 2cm styropianu pod nadproże od wewnątrz (w pomieszczeniu) jako dodatkowe zabezpieczenie przed przemarzaniem i wilgocią.
Czy styropian w tym miejscu ma sens? Czy nie jest tak, że ten dodatkowy styropian spowoduje, że nadproże od wewnątrz nie ogrzeje się tak, jakby tego stryropianu nie było, i szybciej przemarznie? Co innego.. jak się tam w razie mimo wszystko zbierze wilgoć, to ten styropian może odpaść...

jz
20-11-2008, 09:19
podbijam do góry, może ktoś z energooszczędnych zobaczy ;)

Sławas7
20-11-2008, 11:24
Energooszczędni już czytali - teraz zastanawiają się nad odpowiedzią - zadajecie trudne pytania ale takie są uroki systemu ,, integro '' czy dać tu trochę styropianu ? czy dać tam ? czy nie dawać ?
Aby uniknąć takich problemów trzeba się głęboko zastanowić nad wyborem systemu i zamiast integro wybrać np. nadproże roletowe z cegly ceramicznej typu ,, ZFE '' www.zfe-ziegel.com

jz
21-11-2008, 11:53
Jeszcze raz z obrazkiem, żeby było bardziej widać:

http://jz.vanet.pl/integra_ocieplenie.jpg

zielony - 1cm styropianu twardego
niebieski - 2cm styropianiu twardego bez kleju (dociśnięte skrzynką)
czerwony - czy jest sens montowania w tym miejscu twardego styropianiu 2cm?

daren
21-11-2008, 12:26
Moim zdaniem nic to specjalnie nie zmieni
u mnie pod skrzynką integro na nadprożu będzie 12 cm :D

Moja ściana 3W wygląda tak:
- 12 cm osłonówki z bk
- 15 cm styro
- 24cm ściany nośnej BK

Nadproże ściany osłonowej podniesione o 22 cm wyżej.
Nawet przy tak szerokiej ścianie miałbym mało styro na nadprożu względem izolacji ściany dlatego nadproża ściany nośnej zostały zwężone o 5cm czyli do 19 cm dzięki czemu wszystko będzie ok.

jz
21-11-2008, 12:52
A czy przyklejenie w moim przypadku tego styropianu oznaczonego kolorem czerwonym nie sprawi, że nadproże nie będzie dostatecznie "wygrzane" od środka, a co za tym idzie przemarzanie i zimno prędzej mogą się pojawić?

daren
22-11-2008, 20:22
Moim zdaniem przy 2cm izolacji zewnętrznej od środka między styro a ścianą może pojawić się grzyb. Kombinuj tak aby ocieplić nadproże z zewnątrz.

jareko
22-11-2008, 20:51
w tym miejscu nic nie da
gdyby chciał od wewnątrz cale nadproże okleić - zupełnie co innego - ale tego nie ma realnie jak uczynić bo kto chciałby mieć występ w środku, na ścianie nad nadprożem?
2 cm styropianu przed przemarzaniem cie uchroni - a ze w tym miejscu będą większe straty ciepła - cóż to się ma do ogólnych strat w całej chałupie a tym bardziej względem wieczności ? :lol:

daren
22-11-2008, 21:03
Ja nie bagatelizowałbym tak dużego i mocnego mostka termicznego przy dużych różnicach temperatur i wilgotności może to spowodować pojawienie się grzyba. Mozę lepszym rozwiązaniem jest wysunięcie skrzynki rolety o 4 - 5 cm do przodu, wszystkie trzy strony obrobić styro jak bonie tylko u góry zrobić to cienkim styro, uzyskane centymetry przeznaczyć na dodatkową izolację nadproża.

krzyk123
15-03-2009, 10:39
Witam,

Będę miał ścianę 2-warstwową: silka 24cm+20cm ocieplenia.
Czy jest możliwy ciepły montaż okien (w warstwie ocieplenia) oraz zastosowanie rolet w systemie integro?
Chodzi mi o możliwość całkowitego schowania kasety rolety pod tynkiem na elewacji. Czy jest to możliwe przy ociepleniu o grubości 20cm dla okna o wysokości 230cm?

Pzdr
Krzych

jareko
15-03-2009, 10:58
nie ma takiej możliwości
skrzynka dla okien o wysokości do cirka 170-180 będzie miała 165 mm zas dla większych juz 205 mm
miedzy skrzynkę a nadproże MUSISZ dac warstwę ocieplenia - jeśli nie cofnąłeś nadproża specjalnie w tym celu - dodajesz do wymiarów skrzynki te wartość dodatkowo wiec ni czorta skrzynki nie zakryjesz
warto wtedy zdecydować się na skrzynkę elewacyjna - wygląda inaczej i jej widok az tak nie przeszkadza jeśli dodatkowo dobierzesz odpowiedni jej kolor[/b]

krzyk123
15-03-2009, 11:52
nie ma takiej możliwości
skrzynka dla okien o wysokości do cirka 170-180 będzie miała 165 mm zas dla większych juz 205 mm
miedzy skrzynkę a nadproże MUSISZ dac warstwę ocieplenia - jeśli nie cofnąłeś nadproża specjalnie w tym celu - dodajesz do wymiarów skrzynki te wartość dodatkowo wiec ni czorta skrzynki nie zakryjesz
warto wtedy zdecydować się na skrzynkę elewacyjna - wygląda inaczej i jej widok az tak nie przeszkadza jeśli dodatkowo dobierzesz odpowiedni jej kolor[/b]

Dzięki za info. Czyli ciepły montaż mogę odpuścić (przynajmniej w tych wysokich oknach).
Zostaje mi klasyczny montaż tych okien i maksymalne cofnięcie nadproża. Mam nadzieję, że ze 4cm ocieplenia uda mi się wcisnąć za kasetę rolety.

Pzdr
Krzych

krzyk123
15-03-2009, 13:52
to nic nie zmienia i tak mostek pozostaje
http://www.rollo.pl/expert1_d.jpg



Ale Ty opisujesz RKSa, a ja chcę Integro.
Wydaje mi się, że przy Integro mostek jednak będzie znacznie mniejszy.

Pzdr
Krzych

krzyk123
15-03-2009, 15:48
przecież napisałeś że rezygnujesz z Integro i robisz klasycznie czyli RKS

PS nie lepiej zrezygnować zupełnie z rolet ?? w domku nisko energetycznym tylko przeszkadzają zamiast pomagać

Chodziło mi o to, że odpuszczam ciepły montaż i będę klasycznie osadzał okna (czyli przy krawędzie ściany nośnej). Do tego prawdopodobnie rolety Integro i maksymalnie cofnięte nadproża, które pozwolą na założenie styropianu i zminimalizowanie mostków.

Rezygnacji z rolet nie biorę pod uwagę. Dla mnie mają zbyty dużo zalet.

Pzdr
Krzych

Guzmanka
15-03-2009, 21:54
Witam,

Mam wysokie okna 240 jedno 320 (szerokość po 330), wiec skrzynki rolet integro/intermo będą 205 mm

Planuje zrobic ocieplenie 25cm (sciana dwuwarstwowa 25+25 styro ), aby zakryc skrzynki roletowe. Okna będą osadzone przy krawędzi muru.

Skrzynka roletowa będzie w tym wypadku przykryta od zewnatrz 4cm warstwa styro.


Pytanie brzmi:

Jak wyprofilowac nadproże i ile maksymalnie można dac sztywnego ocieplenia(np. styrodur) pod skrzynke, żeby była możliwość jej prawidłowego (stablinego) zamontowania do nadproża.

Moze ktos ma jakis patent jak to rozwiązać ?

Wycinając nadproże(jak na rysunku ) pojawia się problem ze nie ma jak „chwycic” okna od gory, czy mocowanie okna od gory tak jakby ono było osadzane w warstwie izolacji nie spowoduje jego niestabilności przy szerokościach powyżej 300cm ?

http://77.252.132.194/guzmania/Inne/roleta.jpg

jareko
15-03-2009, 22:10
właśnie tak to należy zrobic - dlaczego uważasz ze nie ma jak zamontować okna do nadproża? Załóżmy ze masz mieć 5komorowke czyli grubość ościeżnicy 70mm, cofniesz lico nadproża w miejscu gdzie ma być skrzynka o 70 mm i ciągle pozostaje nadproże do którego dalej możesz zakotwić okno
To o czym piszesz ma miejsce przy montażu na dyble - faktycznie one w styropianie wogóle okna nie zamocują
ale przy kotwach?
Ni panimaju w czym masz problem :lol:
A i jeszcze jedno, sprawdź czy dla wysokości 3m nie będzie już potrzebna skrzynka 245mm
A i jeszcze jedno - pokrycie skrzynki OD ZEWNĄTRZ realnie nie ma żadnego znaczenia dl ocieplenia całości tego miejsca - dlaczego? mpoplaw narysowała coś (BeClewera - pod inna nazwa ale zasada działania identyczna) o czym nawet instalatorzy zapominają upierając się ze w środku skrzynki temperatura jest inna niz na zewnątrz - zwłaszcza gdy roleta jest opuszczona w skrzynce panują takie same temperatury co zewnętrzne i hula sobie w nich wiaterek, zimny wiaterek :lol:

Guzmanka
15-03-2009, 22:38
właśnie tak to należy zrobic - dlaczego uważasz ze nie ma jak zamontować okna do nadproża? Załóżmy ze masz mieć 5komorowke czyli grubość ościeżnicy 70mm, cofniesz lico nadproża w miejscu gdzie ma być skrzynka o 70 mm i ciągle pozostaje nadproże do którego dalej możesz zakotwić okno
To o czym piszesz ma miejsce przy montażu na dyble - faktycznie one w styropianie wogóle okna nie zamocują
ale przy kotwach?
Ni panimaju w czym masz problem :lol:
A i jeszcze jedno, sprawdź czy dla wysokości 3m nie będzie już potrzebna skrzynka 245mm
A i jeszcze jedno - pokrycie skrzynki OD ZEWNĄTRZ realnie nie ma żadnego znaczenia dl ocieplenia całości tego miejsca - dlaczego? mpoplaw narysowała coś (BeClewera - pod inna nazwa ale zasada działania identyczna) o czym nawet instalatorzy zapominają upierając się ze w środku skrzynki temperatura jest inna niz na zewnątrz - zwłaszcza gdy roleta jest opuszczona w skrzynce panują takie same temperatury co zewnętrzne i hula sobie w nich wiaterek, zimny wiaterek :lol:
Dzieki za rady.
Czyli dajac 70mm styro pod skrzynke, rozumiem ze montazysci znajda sposob (jakies dlugie kolki czy cos) zeby solidnie zamocowac skrzynke do nadproza.
Gora okna na kotwy i nie ma problemu.
Co do styro na skrzynce, to wyszlo nam taniej dac 25 styro 0,04 niz 20cm 0,032 stad 4 cm wyladowaly na skrzynce. Jasne, ze nie ma to sensu termicznego. Szukajac rozwiazania rolet slyszelismy rozne ciekawe teorie, typu ze mroz wchodzi prostopadle itp. i ze w skrzynce bedzie niemal cieplutko :D

Czy dzialasz rowniez w okolicach Poznania ?, bo mielibysmy okna z roletami do wyceny.

jareko
15-03-2009, 22:44
podstawowa sprawa - SKRZYNEK NIE MOCUJE SIĘ DO NADPROŻA !!!
skrzynka jest mocowana do prowadnic a one do okna

Depi
15-03-2009, 22:57
PS nie lepiej zrezygnować zupełnie z rolet ?? w domku nisko energetycznym tylko przeszkadzają zamiast pomagać

Widzę, że na nowo wymyśliłeś zasady budownictwa energooszczędnego - całkowicie odmienne od dotychczasowych. No no no... :lol:

krzyk123
16-03-2009, 12:44
[quote=Depi] w pasywnych budownictwie ich nie stosują w ogóle, zamiast tego dają okna U=0,6 albo U=0,3


Okna o U=0,3 ?? Naprawdę coś takiego istnieje?

krzyk123
16-03-2009, 17:29
http://www.abatex.pl/Kategoria/10
pakiet 4-ro szybowy, łączna grubość szyby 46mm

Wieżę Ci na słowo. Ale pod podanym linkiem jest mowa o szybach 2-komorowych o U=0.5 :D

Pzdr
Krzych

Depi
16-03-2009, 21:54
jak odmienne ?? gdzie zalecają rolety zewnętrzne ?? w pasywnych budownictwie ich nie stosują w ogóle, zamiast tego dają okna U=0,6 albo U=0,3

Wszędzie - poczytaj. A piszesz ogólnie zbyt emocjonalnie, na czym cierpi zawartość merytoryczna. To, że TOBIE się rolety nie udały, to nie znaczy, że są ogólnie bez sensu. Znam wielu zadowolonych użytkowników rolet i sam mam nadzieję do nich należeć.

ravbc
17-03-2009, 10:09
pokażę ci jak szybko złodziej może je zdemontować
Eeee tam. Tylko jak są zamknięte. Wystarczy nie zamykać na noc i już się złodziej do nich tak szybko nie dobierze :D :wink:

jareko
17-03-2009, 13:46
a kto mowi ze spelniaja jakakolwiek funkcje zabezpieczajaca?
Mnie tego nie musisz mowic mpoplaw - maksimum 20 sekund i po kazdej aluminiowej rolecie pozostaja strzepy i bynajmniej nie wymaga to sily Pudzianowskiego
poza tym napisalas tak ze do konca nie wiem do czyjej wypowiedzi odniesc twe slowa :lol:

Jezier
17-03-2009, 14:07
a kto mowi ze spelniaja jakakolwiek funkcje zabezpieczajaca?
Prawie wszyscy producenci :wink:

Nasze rolety zewnętrzne mają zastosowanie także jako bariera antywłamaniowa.

Sławas7
17-03-2009, 14:53
Rolety antywłamaniowe nie istnieją podobnie jak nie ma kas pancernych których nie można otworzyć co nie znaczy że jak są dobre rolety to w pewnym stopniu nie utrudnią zadania mało doświadczonomu włamywaczowi

Jezier
17-03-2009, 14:57
Rolety antywłamaniowe nie istnieją podobnie jak nie ma kas pancernych których nie można otworzyć co nie znaczy że jak są dobre rolety to w pewnym stopniu nie utrudnią zadania mało doświadczonomu włamywaczowi
A jeśli nie utrudnią to niestety ułatwą :-?

Sławas7
17-03-2009, 15:14
poza tym napisalas tak ze do konca nie wiem do czyjej wypowiedzi odniesc twe slowa :lol:
cały mój poprzedni post był tylko dla Depi zacytowałem twoje słowa bo Depi wcześniej je chyba przeoczył i upiera się że rolety coś dają w domku energooszczędnym

Oczywiście że dają
Wystarczy spojrzeć na zdjęcia termowizyjne okien z roletami i beż np.

http://termodom.pl/inne/inteligentne_tec...na_i_drzwi

widzisz różnicę?

krzyk123
17-03-2009, 16:00
nic nie widzę konkretnie to jest

Strona nie istnieje


Strona o podanym adresie nie została znaleziona.

404 not found

PS szyba jako taka jest barierą dla promieniowania podczerwonego, dlatego tez złodzieje włamujący się do domku zabezpieczonego czujką pir zabierają ze sobą szybę

PS2 dawno temu robiłem w swoim domku testy gdy było -20 na dworku termometr między oknem a roleta wskazywał -15, czyli zdecydowanie lepiej, ale dzisiaj mamy już dostępne okna U=0,5 a nawet U=0,3 a przy nich każda roleta odpada w przedbiegach, i cena i przenikaniem ciepła

Chyba chodzi o ten link:
http://termodom.com.pl/inne/inteligentne_technologie/okna_i_drzwi

Jezier
17-03-2009, 16:18
(...) bo Depi (...) upiera się że rolety coś dają w domku energooszczędnym
Oczywiście że dają
Wystarczy spojrzeć na zdjęcia termowizyjne okien z roletami i beż np..
http://termodom.pl/UserFiles/Image/Piotr/Termowizja/Okna_drzwi/3.jpg

Dużo można powiedzieć o tym domu ale nie to, że jest energooczędny

Lgrzechu
17-03-2009, 19:14
Pytanko, jak zamontować najlepiej rolety integro przy ścianie trójwarstwowej. Sciana nośna silikat 24cm potem styropian 17cm i warstwa elewacyjna silikat 8cm. Okna na kotwach wysuniete w warstwę ocieplenia. Nadproza bedą oddzielne w warstwie nosnej i elewacyjnej. Wysokośc okna 2metry.

Sławas7
17-03-2009, 20:00
(...) bo Depi (...) upiera się że rolety coś dają w domku energooszczędnym
Oczywiście że dają
Wystarczy spojrzeć na zdjęcia termowizyjne okien z roletami i beż np..
http://termodom.pl/UserFiles/Image/Piotr/Termowizja/Okna_drzwi/3.jpg

Dużo można powiedzieć o tym domu ale nie to, że jest energooczędny

No co ty -Jezier?
Pasywniak aż miło popatrzeć :D :D [ a poważnie.... właśnie dlatego że obok energooszczędnego nawet nie stoi to jednak ktoś wpadł na dobry pomysł aby poprzez zastosowanie rolet zewnętrznych ograniczyć w pewnym stopniu straty ciepła

Depi
18-03-2009, 17:47
To, że TOBIE się rolety nie udały, to nie znaczy, że są ogólnie bez sensu. Znam wielu zadowolonych użytkowników rolet i sam mam nadzieję do nich należeć.
mam nadzieję że nie robisz RKS-ów bo w przeciwnym wypadku:
[...]
PS jak już je zamontujesz daj znać, jak będę przejeżdżał w pobliżu pokażę ci jak szybko złodziej może je zdemontować

Joe, c'mon! Nie mówimy tu przeciez o RKSach, tylko o intergro! I takie robię. Co więcej - raczej będą to integro-nieintegro, bo będą wystawać ponad styropian (205mm + ocieplenie). :)

Co do ich antywłamaniowości, to nie oczekuje niczego. Nie po to je montuje.

Jesli chodzi o koszty, to okna 0,3 jeszcze nie widziałem. 0,5 chyba tez nie. Takie, co mają 0,8/0,7 kosztują krocie, a rolety spełniają wiele funkcji, nie tylko chronią przed zimnem. Przede wszystkim chronią także przed słońcem - w domu pasywnym o przeszklonej południowej fasadzie raczej się to przydaje. I w takim kontekście są najczęściej przywoływane - jak element "zacieniający". Oczywiście można w tym celu zamontowac np. żaluzje zewnętrzne, ale są chyba jeszcze droższe a innych funkcji nie mają. No pozostają markizy, ale nie każdemu to pasi (no i raczej przed zimnem tez nie chronią).

Dodatkowo - okna 3-szybowe sa cięzkie oraz poza ochrona przed zimnem także maja niższe współczynnik przenikalności dla promieni słonecznych - czyli gubisz potencjalne zyski solarne (w pasywniaku to podstawa).

Powiem tak - wycena okien prawdziwie pasywnych (Internorm) była wyższa dla mojego domu, niż zwykłych okien 1,1 + zestaw rolet w pełni zelektryfikowanych i skomputeryzowanych.

krzyk123
18-03-2009, 17:58
Joe, c'mon! Nie mówimy tu przeciez o RKSach, tylko o intergro! I takie robię. Co więcej - raczej będą to integro-nieintegro, bo będą wystawać ponad styropian (205mm + ocieplenie). :)



Ile chcesz dać ocieplenia za skrzynką rolety?
Jak chcesz to wykończyć od strony elewacji skoro skrzynki będą wystawały?
Aha, no i pytanie czy robisz ciepły montaż okien?

Pzdr
Krzych

Depi
18-03-2009, 18:21
Chcę dać ile się da! :) A serio, to zależy od tego, co dostawca powie - ile MOŻNA dać tak, aby kontrukcja miała stabilnosc i prawidłowo działała. Jareko może dopowie. W celu wyrównania ciepłochronności zamierzam także użyc w tym celu płyt PUR zamiast zwykłego styropianu/-duru. Maja znacznie lepszą lambdę.

Wykónczyc chcę tak, ja pewien sprytny Pan z Bobrowca. Oczywiście jestem wredną małpą, że tak małpuję, ale co poradzę, że mi sie tak spodobało... :)

Był ten dom na okładce któregoś z zeszłorocznych muratorów. Szkrzynka wystaje, jest pomalowana na ciemny kolor a od czoła wykończona półokrągłą blachą ze stali nierodzewnej. Efekt boski i ciepłochronność, czyli 2 w 1! :lol:

Ciepłego montażu nie robie, jesli rozumiesz przez to montaż okien w warstwie ocieplenia. Zdecydowałem, że mam dość innych problemów i z tym mostkiem da sie zyć - jak zajrzysz do normy "mostkowej", to przy zakryciu ramu styropianem w ogóle uznaje ona, że mostka nie ma :lol: Fikcja, ale pewnie nie wzięła sie znikąd - po prostu taki mostek jest już mały.

Uszczelniam za to dokładnie styk okien z murem - a la Illbruck i3.

Depi
19-03-2009, 07:41
ja dostałem wycenę na okna U=0,6 100zł/m2 dopłaty do zwykłych a za rolety dałem 300zł/m2 w 2005, dzisiaj jakbym kupował okna zamiast rolet RKS dałbym U=0,6 one odbijają sporo ciepła słonecznego chroniąc dom przed przegrzaniem

No mnie ciekawi jak by moje okna tarasowe 100x235 działały, jakbym im dołożył jeszcze 1 szybę.

A z tą ochroną przed przegrzaniem to jest obosieczny miecz - pisałem o tym powyżej. Latem OK, ale zimą tracisz ciepełko. No i latem też nie nastawiaj się na zbyt wiele - ja walnie ci słońce to będzie źle i żadna szyba nie poradzi. Dlatego na południu Europy wszędzie są rolety albo okiennice.

Fakt, że rolety są cholernie drogie. Ale są fajne :)

Wirecki
06-04-2009, 19:46
Trochę z innej beczki, ale szkoda zakładać nowy wątek.
W jaki sposób wykończyć od wewnątrz skrzynki roletowe plastikowe z rewizją od dołu? Chodzi o wykończenie części skrzynki zlicowanej ze ścianą (nie poziomej klapki rewizji)
Myślałem o tynku, ale nie wiem, czy nie odpadnie... warstwa ok 1 cm, a obudowa skrzynki wcale nie jest super twarda.
Z drugiej strony może kawałek płyty GK... choć nie wiem czy dobrze wyjdzie na łączeniu z tynkiem na ścianie..
Jak to rozwiązaliście u siebie?

zzch
21-05-2009, 21:10
Witam, nie jestem pewien czy ten temat był już poruszany ale dotarłem w historii forum do 2007 i nic nie znalazłem.

Planuje montaż rolet ale mam wątpliwości dotyczące ocieplenia nadproża. Jak tego dokonać w ścianie dwuwarstwowej (porotherm + 20cm wełny)?
Montując skrzynkę na zewnątrz w izolacji, nadproże właściwie pozostaje odsłonięte. Montując zas skrzynkę nad ramą okna izolacja jest raczej iluzoryczna.

Jak te wszystkie systemy sprawdzają się w praktyce i jakie ewentualnie są godne polecenia?

Pozdrawiam,
Zbigniew

krzyk123
23-07-2009, 21:16
Witam,

Mam cofnięte nadproża okien o 4 cm względem lica zewnętrznego ściany (jest to ściana 2-warstwowa, która będzie ocieplona warstwą wełny/styropianu o grubości 20cm).

Nadproże jest przygotowane pod roletę Integro (cofnięcie ma na celu jego docieplenie, pod kasetą rolety, warstwą styropianu o gr 4cm). Nie jestem jednak jeszcze na 100% zdecydowany czy roletę założę.

Moje pytanie jest następujące: czy nie będzie problemów z montażem okna pod tak cofniętym nadprożem?

Druga sprawa: czy byłby możliwy tzw. ciepły montaż okna (Czyli w warstwie ocieplenia. Okno wysunięte poza lico ściany). Czy będzie możliwość solidnego zamocowanie okna od góry?

Szczególnie niepokoi mnie okno typu portfenetr o wysokości 240cm i szerokości 340cm. Ma to być okno przesuwne, podzielone na 4 moduły (2 środkowe ruchome). Wybranego producenta jeszcze nie mam, ale ma mieć szybę 3-warstwowa.
Czy takie okno będzie dobrze zamocowane przy cofniętym nadprożu, bez względu na to czy zamontuje je klasycznie (przy krawędzi ściany) czy też w warstwie ocieplenia?

Sprawa jest dla mnie pilna. Muszę murarzom powiedzieć czy mają pogrubiać nadproża czy też zostawić cofnięte (a nie chciałbym sobie zamykać na tym etapie żadnej możliwości: tzn. montażu rolet Integro oraz sposobu montażu okien).

PS.
Wiem że roleta Integro przy ciepłym montażu będzie wystawać przed ocieplenie. Chodzi mi tylko o kwestie dobrego zamocowanie okna (no i kasety rolety oczywiście).

ravbc
24-07-2009, 07:43
Specjalistą od okien nie jestem, ale skoro okno pracuje głównie w osi prostopadłej do ściany (tj. "przód/tył" a nie "lewo/prawo", czy "góra/dół"), to jeśli tylko będziesz w stanie je w tej osi usztywnić (a używając kotew, być może przedłużonych, będziesz w stanie to zrobić), to nie powinno być problemów.

Zbigniew100
24-07-2009, 08:20
j.w.

Druga sprawa: czy byłby możliwy tzw. ciepły montaż okna (Czyli w warstwie ocieplenia. Okno wysunięte poza lico ściany). Czy będzie możliwość solidnego zamocowanie okna od góry?
W tym przypadku bardzo ważne jest podparcie okna. Typowe kotwy montażowe są zdecydowanie za słabe. Należy zamontować dodatkowe wsporniki od spodu okna . :)

jareko
24-07-2009, 09:38
oczywiście ciepły montaż jest możliwy - zwłaszcza przy INTEGRO gdzie skrzynka nie bedac do niczego mocowana tylko związana z prowadnicami i przykręcona do okna - umożliwia to zamontowanie kotew bezpośrednio do okna tym samym unika się "rzeźbienia" i wymyślania cudów. Istotne jest podparcie okna ale także zakotwienie go po bokach i gorze i mimo ze drogie to rozwiązanie polecam kotwy JB-D - specjalnie do tego przystosowane i gwarantujące prawidłowe zamontowanie okna na lata z gwarancja ze nic dziać się nie będzie

gregorczyk
24-07-2009, 11:28
ja tak miałem i mam zresztą nadal ;).

najpierw chłopaki montują okna a potem przychodzi roleta - lub nie, jeżeli nie chcesz - cofnięcie nie ma znaczenia - choć trochę pokwękali przy tym montażyści okien. roleciarze z kolei chwalili ;].

okna wysuwa się w ocieplenie w domach pasywnych przy izol gr 30cm i więcej - kwestia wsporników montażowych i tyle. znajdziesz artykuł w którymś muratorze nie całkiem dawno.

krzyk123
24-07-2009, 11:31
ja tak miałem i mam zresztą nadal ;).

najpierw chłopaki montują okna a potem przychodzi roleta - lub nie, jeżeli nie chcesz - cofnięcie nie ma znaczenia - choć trochę pokwękali przy tym montażyści okien. roleciarze z kolei chwalili ;].

okna wysuwa się w ocieplenie w domach pasywnych przy izol gr 30cm i więcej - kwestia wsporników montażowych i tyle. znajdziesz artykuł w którymś muratorze nie całkiem dawno.

Dzięki, czyli zostawiam cofnięte nadproża i dalsze decyzje zostawiam na później ;-)

Pzdr

budowlany_laik
01-12-2009, 14:52
Odgrzewam kotleta :-)

Rozważam rolety. Skoro jareko pisał o problemach z pracą okno-roleta w BeClever przy szerokościach okien pow. 150 cm, więc skłaniam się ku Integro.

1. Czy ma ktoś zamocowane rolety Integro przy oknach wysuniętych w warstwę ocieplenia? Mam w planie 30 cm styro.

2. Druga sprawa: czy może ktoś łopatologicznie wyjaśnić jakim sposobem Integro mocowane są do prowadnic? Czy montaż okien w warstwie styropianu nie przeszkodzi późniejszemu prawidłowemu mocowaniu Integro?

Depi, mógłbyś pokazać ten piękny sposób zamaskowania Integro blachą ala Pan z Bobrowca? Może masz jakąś fotkę?

piwopijca
01-12-2009, 15:29
1.Tak i dzialaja :lol:
2. Na wkrety mocuje sie kasety i prowadnice do ram okiennych i wsio

Pzdr.

Depi
03-12-2009, 18:44
Depi, mógłbyś pokazać ten piękny sposób zamaskowania Integro blachą ala Pan z Bobrowca? Może masz jakąś fotkę?

Bylo w Muratorze, chyba jakims letnim z zeszlego roku. Musialbym poszukac i ew. zeskanowac, bo tak to nie mam...

krzyk123
04-12-2009, 16:22
2. Na wkrety mocuje sie kasety i prowadnice do ram okiennych i wsio

Pzdr.

Czyli trzeba dziurawić profil okienny?

jareko
04-12-2009, 16:31
...Czyli trzeba dziurawić profil okienny?Jakis w tym problem?
Integro - nituje sie prowadnice da wąsów skrzynki i później prowadnice przykręca się do ościeżnicy
BeClewer - przykreca sie specjalny profil adaptacyjny do oscieznicy, nasuwa sie na niego skrzynke Którą bokami przykreca sie do oscieznicy za pomoca plaskownikow stalowych. Prowadnice nasuwa sie na "grzybki" przykrecone do oscieżnicy
RKS - mocuje sie tylko prowadnice do oscieznicy

HenoK
13-12-2009, 16:19
w porównaniu wychodzi tak
http://termodom.pl/UserFiles/Image/Piotr/Termowizja/Okna_drzwi/3t.jpg
zwracam uwagę na mostek od skrzynki
W świetle tego zdjęcia :
http://termodom.pl/UserFiles/Image/Piotr/Termowizja/Okna_drzwi/3.jpg
nie jest to mostek od skrzynki, tylko od stropu nad oknem.

Sławas7
14-12-2009, 11:20
Oczywiście że tak.....w oknach po prawej stronie nie nie ma skrzynek a też są mostki....

HenoK
15-12-2009, 06:59
a na balkonie poniżej nie ma rolety a mimo to mostek od balkonu mniejszy

czemu tak ??Możemy się tylko domyślać. Kamera termowizyjna, to bardzo dobre narzędzie w rękach specjalisty. Oprócz zdjecia termowizyjnego i "zwykłągo" często istotne są takie czynniki jak temperatura w pomieszczeniach, sprawdzenie rodzaju szyb, oględziny badanego miejsca, wywiad z właścicielem lub użytkownikiem budynku. Dopiero przy takim kompleksowym badaniu można wyciągnąć bardziej konstruktywne wnioski.

HenoK
15-12-2009, 07:56
czyli Możemy się tylko domyślać że nie jest to mostek od skrzynki, tylko od stropu nad oknemNie do końca. Na zdjęciu widać, że jest to roleta ze skrzynką zewnętrzną. Jaki więc ma powodować mostek?

Sławas7
15-12-2009, 09:01
widać bardzo wyraźnie że mostek jest powyżej skrzynki......

jek
22-01-2010, 17:03
Mostek ani od stropu ani od skrzynki.
Ciepłe powietrze między oknem a roletą unosi się do góry i przedostaje się szparą między skrzynką a tynkiem a także poprzez skrzynkę promieniuje do góry.Tam sie zbiera ponieważ pare centymetrów wyżej jest strop i ono nie ma gdzie uciec.Strop w tym miejscu widać że jest bardzo zimny bo wysunięty poza obrys ściany.

Diakon
22-01-2010, 18:00
A możecie powiedzieć ile można bezpiecznie cofnąć nadproże. Zamierzam mieć 24 cm Porotherm i 20 cm styro. Da się przy tym schować roletey Integro?

Pinok
22-01-2010, 18:53
Ja mam 20cm styro i rolety integro chowają się spokojnie.
Na oknach skrzynki mają 15cm, nad drzwiami tarasowymi ma chyba 18 ale też się zmieściła, bez cofania nadproży.

krzyk123
22-01-2010, 19:49
Ja mam 20cm styro i rolety integro chowają się spokojnie.
Na oknach skrzynki mają 15cm, nad drzwiami tarasowymi ma chyba 18 ale też się zmieściła, bez cofania nadproży.

Za tą skrzynką 18cm masz jeszcze te 2cm styropianu ?

Cofnięcie nadproży umożliwiłoby znaczne zmniejszenie mostka w tym miejscu.

Pinok
22-01-2010, 19:55
Niestety nie mam pod skrzynkami styro.

Nadproża mam systemowe z betonu komórkowego ze zbrojeniem, ale przy tarasie gdzie szerokość otworu była 2,7m trzeba było wylać betonowe i obawiałem się przemarzania w tym miejscu.

Przy obecnych mrozach i wietrze nie stwierdziłem nic niepokojącego.

sharoon
27-01-2010, 10:16
Kochani, a co powiecie o roletach DUAL?
http://solimpex-montaz.pl/dpr.html

krzyk123
27-01-2010, 10:27
Kochani, a co powiecie o roletach DUAL?
http://solimpex-montaz.pl/dpr.html

Przeca to wygląda jak zwykły RKS.
Imho dużo gorsze rozwiązanie niż Integro.

sharoon
27-01-2010, 10:31
Konia z rzędem za pomysł na schowanie Integro w 3W: 25 cm pustaka, 15 cm wełny, 2 cm szczelina wentylacyjna, 10 cm cegła elewacyjna :)
Acha, okna montowane w warstwie ocieplenia.

ravbc
27-01-2010, 11:16
Ściana 3W to faktycznie problem, ale jak nie chcesz robić wielkich dziur w izolacji, a na roletach Ci zależy to poszukaj raczej kaset w stylu Beck+Huen RockaTherm (http://www.beck-heun.de/index.php?id=288) albo podobnych (http://www.hitplus.com.pl/tps/). Uwaga: tanio nie będzie. :-(
Druga opcja to lansowane tu przez Depiego kasety natynkowe, które ponoć też potrafią wyglądać przyzwoicie.

jareko
27-01-2010, 11:16
Wbrew pozorom schować można ale trzeba zapomnieć o montażu w warstwie ocieplenia

piwopijca
27-01-2010, 11:29
Konia z rzędem za pomysł na schowanie Integro w 3W: 25 cm pustaka, 15 cm wełny, 2 cm szczelina wentylacyjna, 10 cm cegła elewacyjna :)
Acha, okna montowane w warstwie ocieplenia.

Kaseta zazwyczaj ma grubosc/glebokosc ok. 20cm, moze zrob cos w rodzaju nadprozy z plytek elewacyjnych co pomoze zaslonic kasety a bedzie z daleka sprawiac wrazenie celowego, wystajacego nadproza?
oklejasz kasete od gory i od frontu plytkami, ale od spodu musisz zostawic odsloniete do serwisu rolety. Mozesz zbudowac specjalna konstrukcje trzyamajaca owe plytki, zeby nie dociazaly kasety itp. To tak na goraco co wpadlo do lepetyny

Pzdr.

sharoon
27-01-2010, 11:39
Dzięki za idee. Rozumiem, że muszę wybrać między ciepłochronnością a estetyką.
Coś mi się wydaje, że Los daje mi znać, żebym po prostu zrezygnowała z rolet. Może to i lepiej? Zawsze parę złotych do przodu :)
I pomyśleć, że gdyby nie forum, zamontowałabym RKSy i żyła w błogim spokoju nie wiedząc, jaki zafundowałam sobie mostek termiczny. To chyba prawda, że nadmiar wiedzy szkodzi ;)

Diakon
27-01-2010, 14:01
Coś mi się wydaje, że Los daje mi znać, żebym po prostu zrezygnowała z rolet.
I pomyśleć, że gdyby nie forum, zamontowałabym RKSy i żyła w błogim spokoju nie wiedząc, jaki zafundowałam sobie mostek termiczny. To chyba prawda, że nadmiar wiedzy szkodzi ;)

Dochodzę powoli do tego samego wniosku.

mirkapki
16-02-2010, 12:09
Szkoda, że nie dotarłam do tego wątku przed wylaniem nadproży nad oknami :evil: teraz będą kombinacje żeby wcisnąć styro między skrzynkę a nadproże
najwyższe okno ma 330 cm wysokości więc skrzynka będzie ok 25 cm, jak rozumiem, żeby to zakryć i nie stworzyć mostka, musiałabym przykleić styro do nadproża, na to skrzynka i cienka warstwa styro rzeby zakryć skrzynkę :oops: jeśli dobrze zrozumiałam

jareko
16-02-2010, 12:18
Dobrze zrozumiałeś. Nie musisz zakrywać skrzynki-wystarczy że zastosujesz skrzynkę elewacyjną-naprawdę to można ładnie wkomponować w elewację a tak to musiałbys dać z 30 cm styro

^Sailor^
18-02-2010, 15:18
Dobrze zrozumiałeś. Nie musisz zakrywać skrzynki-wystarczy że zastosujesz skrzynkę elewacyjną-naprawdę to można ładnie wkomponować w elewację a tak to musiałbys dać z 30 cm styro
Rozgryzam temat rolet i zastanawiam się nad kwestią maskowania tej rolety ociepleniem. Przy zwykłych systemach podtynkowych jak wiem nie ma z tym problemu.
1) Czy to prawda, że prowadnic w tym systemie nie można przykrywać ociepleniem, bo przy ewentualnym demontazu płyty rewizyjnej narusza się ocieplenie/tynk ?
Moje pytanie dotyczy zarówno wersji "klasycznej" jak i tej ze skrzynką elewacyjną.
2) Czy dobrze kombinuję, że montaż Integro w wiekszych oknach - metodą w warstwie ocieplenia - to choćby z uwagi na skrzynke od zewnątrz, poważne "dociążenie" takiej konstrukcji ? Okno tarasowe, 3 szyby i ta roleta - hmm, jest co dźwigać...

jareko
18-02-2010, 15:37
1) Czy to prawda, że prowadnic w tym systemie nie można przykrywać ociepleniem, bo przy ewentualnym demontazu płyty rewizyjnej narusza się ocieplenie/tynk ?Moje pytanie dotyczy zarówno wersji "klasycznej" jak i tej ze skrzynką elewacyjną.
Przy elewacyjnej prowadnicy nie możesz zakryć bo zakryjesz klapę rewizyjną
Przy roletach pod zabudowę możesz najść na prowadnicę z 15-25 mm


2) Czy dobrze kombinuję, że montaż Integro w wiekszych oknach - metodą w warstwie ocieplenia - to choćby z uwagi na skrzynke od zewnątrz, poważne "dociążenie" takiej konstrukcji ? Okno tarasowe, 3 szyby i ta roleta - hmm, jest co dźwigać...bez przesady, okno spokojnie taki dodatkowy ciężar wytrzyma, zwróć uwagę na sposób mocowania skrzynki, jest tylko powiązana z prowadnicami i dopiero one są mocowane do ościeżnicy. Odpowiedniej długości wkręty, odpowiedni ich rozstaw i nic nie będzie się działo. Hmmmm.... przypomniał mi się pewien montaż, gdzie przyjechała ekipa od rolet (RKS - a tego unikam jak ognia ;) ) i przykręcała prowadnice śrubami 8 mm długości, współczuję klientowi, mimo że go o tym poinformowałem uwierzył ich słowom - montujemy tak od zawsze i nic się nie dzieje. Ja nie wdawałem się już w polemikę

^Sailor^
19-02-2010, 10:01
bez przesady, okno spokojnie taki dodatkowy ciężar wytrzyma, zwróć uwagę na sposób mocowania skrzynki, jest tylko powiązana z prowadnicami i dopiero one są mocowane do ościeżnicy.
Pytam właśnie po to, aby nie przesadzić...
Nie tyle chodziło mi, jak przetyrzyma ciężar samo okno. Myślę głównie o stabilnym osadzeniu całego "zestawu" na kotwach, wystawionych "za murem" i ich późniejszym funkcjonowaniu. Staram sie wiedzieć co dlaczego i jesli wiem więcej niż mój wykonawca, to niech jemu jest głupio, dlatego cie pytam Jareko, boś Ty Praktyk !

Liczyłem ciężar całości i rozważam stabilność mocowania poza wnęką. Jestem odporny na marketing firm typu SFS, Ilbruck itd. Ale gdzieś chyba pisałeś, że jest możliwość przeliczenia sposobu/ilości mocowań typu "JBD". Czy możesz mi powiedzieć, jak i gdzie konkretnie to sobie przeliczę ?

jareko
19-02-2010, 10:14
... Ale gdzieś chyba pisałeś, że jest możliwość przeliczenia sposobu/ilości mocowań typu "JBD". Czy możesz mi powiedzieć, jak i gdzie konkretnie to sobie przeliczę ?Nie pisałem - jak już kiedyś wspomniałem nie wszystką swoja wiedzę tu oddaję potomnym ;)
Ale możesz przyjąć, że przy wysunięciu na 15 cm w kotwa wytrzymuje obciążenie ok 40 kilo, przy 10 cm ok 60 przy 5 - ok 80. Sa to wartości z lekkim zapasem wobec danych podawanych przez firmę.
A wykres obciążenia kotwy w zaleznosci od obciążenia jest w sieci - ja mam to w danych katalogowych

^Sailor^
20-02-2010, 13:46
No i patrz go, jaki tajemniczy don pedro :lol:
Nie chcę żebyś mi wystrugał kołek, pytałem o narzędzie.
Dzięki za przybliżone parametry.

A w jakich sytuacjach - teraz nie wiem czy to juz tajemnica czy obszar do dyskusji - widzisz uzasadnienie do wystawienia zestawu dalej niż 5cm ?

jareko
20-02-2010, 14:12
a na przykład w ścianie trójwarstwowej gdzie masz 15 cm styro a elewacja z klinkieru
http://jareko.pl/sciana_3W.pdf
http://jareko.pl/sciana_3W_izotermy.pdf

Pinok
20-02-2010, 23:03
Zdjęcia z dzisiaj, rolety integro.
Zdjęcie 1 i 2 nadproże beton komórkowy Solbet gotowe.

http://img52.imageshack.us/img52/3783/ir0018.jpg

http://img716.imageshack.us/img716/3355/ir0017.jpg


Zdjęcie 3 nadproże betonowe wylewane na miejscu.

http://img707.imageshack.us/img707/8918/ir0011.jpg

jareko
20-02-2010, 23:29
same zdjecia jeszcze nic nie mowia
Wiadomym jest ze nadproze betonowe jest "zimniejsze" od prefabrykowanego z BK
Powiedz nam co jest miedzy nadprozem a skrzynka :)

Pinok
21-02-2010, 08:02
Właśnie chodzi o to że nic niema, i mostka nie widać.

jareko
21-02-2010, 10:12
Właśnie chodzi o to że nic niema, i mostka nie widać.
Juz odpisałem w innym wątku - nie ma sensu powtarzać :)
http://forum.muratordom.pl/post4050074.htm#4050074

woartur
27-09-2011, 00:47
U mnie nadproża zostały już wykonane - niestety zanim zainteresowałem się gruntownie tematyką rolet - w związku z tym pojawił się problem.

Poniżej opis sytuacji:
- mam ścianę 2 warstwową, na pustak ma przyjść 20cm styropianu
- nadproże wykonano na równi z licem ściany, nadproże betonowe (nie z prefabrykatów)
- chciałbym montować rolety w systemie Integro i uwzględnić przynajmniej 2-3 cm styroduru pomiędzy nadprożem a skrzynką rolety (tak aby przynajmniej częściowo wyeliminować mostek termiczny w tym miejscu).

Czy można wykuć wspomniane 2-3cm w nadprożu, tak aby w powstałym zagłębieniu umieścić styrodur?
Nie znalazłem w necie informacji na temat wykuwania części nadproża, ale wydaje mi się że 2-3cm nie powinny naruszać wytrzymałości nadproża.

Jaka jest Wasza opinia? Może macie inny pomysł?

Załączam wizualizację o co mi chodzi:
http://provect.pl/files/nadproze.jpg

rpilski
27-09-2011, 06:41
Czy można wykuć wspomniane 2-3cm w nadprożu, tak aby w powstałym zagłębieniu umieścić styrodur?


Zależy jak masz ułożone zbrojenie w nadprożu. Minimalna otulina zbrojenia to zwykle 2,5cm, jeśli np. miałeś zbrojenie ułożone w odległości 3cm od zewnętrznego lica nadproża to skuwając tą część pozbawiasz zbrojenie wymaganej otuliny.

Rozważ następujące rozwiązanie: zleć zamontowanie okien tak aby rama wystawała 2-3cm poza lico muru - jest to jeszcze "standardowy" montaż a pozwala włożyć 2-3cm styroduru za skrzynkę rolety (najlepiej to zrobić przy montażu okien i rolet, bo ociepleniowcy mogą później to niedokładnie zrobić).

malux20
27-09-2011, 07:27
może skrzynki do zabudowy
zrób z 25 cm ocieplenia i je zgubisz przy nadprożu nie kombiuj lepiej wysuń okna

ekmir
16-05-2012, 13:25
Mam zamontowane rolety nad oknem w scianie 36 cm. Z tego względu skrzynki od zewnatrz cofnięte są w stosunku do muru o 10 cm.
Rozumiem, że najkorzystniej byłoby uzupełnić tą różnicę styropianem o gr. 10 cm.
Jeśli chodzi o klejenie styropianu z murem to oczywiście ddpowiedni klej, a na zewnątrz klej i siatka.

Jakiego kleju (materiału) użyć do przyklejenia styropianu do plastikowej skrzynki rolety?

witek86
16-05-2012, 14:38
Jak dasz na piankę to styropianu to też będzie dobrze!

ekmir
16-05-2012, 19:50
Poszperałem w necie i znalazłem coś takiego: http://www.ceresit.pl/download/files/broszury_ulotki/pl_1473_20090317_114005.pdf
Wydaje się, że to będzie dobre rozwiązanie.

witek86
16-05-2012, 20:43
Poszperałem w necie i znalazłem coś takiego: http://www.ceresit.pl/download/files/broszury_ulotki/pl_1473_20090317_114005.pdf
Wydaje się, że to będzie dobre rozwiązanie.

Można:)
masz tez tytana soudala itd

ekmir
16-05-2012, 20:57
Własnie znalazłem:

http://www.selena.pl/content/repository/docs/TDS_MSDS_PL/EOS/tds/Klej_PU_do_styropianu_TYTAN%20EOS_10.2010_tds.pdf

http://www.soudal.pl/images/stories/soudal/products/kleje/tds_klej-styropian.pdf

ekmir
20-05-2012, 18:35
Skrzynki rolet maja wysokość 21 cm.
Ile trzeba przyjąć na obrobienie styropianu od spodu (siatka, klej, tynk)?

ekmir
28-05-2012, 14:00
Ponawiam zapytanie

wisienkozerca
08-03-2013, 20:19
mam pytanie do mądrzejszych głów niż moja. Czy jest możliwe zrobienie takiego czegoś co na rysunku poniżej? O ile można zmniejszyć nadproże? Czy można dać ocieplenie wewnątrz pomieszczenia (czy nie wkropli się woda - punkt rosy?):
175247

witek86
09-03-2013, 06:26
jeśli to roleta zewnętrzna to tak ale jak nadstawna to inaczej troszkę by to wyglądało

wisienkozerca
10-03-2013, 19:25
Tak mam na myśli roletę zewnętrzną, montowaną do okna w warstwie ocieplenia. Ale nie pokoi mnie jedynie dostęp do tej rolety - czyli tzw. ,,rewizja,,. Jak sie do niej dobrać, gdzie można by zrobić rewizję? niech ktoś mi powie.

ClNEK
10-03-2013, 19:58
Rolety zewnętrzne nie wyglądają tak, jak na Twoim rysunku, tył rolety licuje się z częścią zewnętrzną okna, u Ciebie jest nad oknem.
Rewizja wtedy jest od spodu puszki, od pola

np tu masz pokazane jak to wygląda http://www.okna-mikolajczyk.pl/images/rolety/058.jpg

jak ocieplisz nadproże także od spodu będziesz miał problem z poprawnym zamocowaniem okna do muru

wisienkozerca
11-03-2013, 22:08
No dobrze, może brak mi wyobraźni, ale skoro puszka ma 205x205mm a okno jest wstawiane w warstwie ocieplenia. Roleta jest na zewnątrz okna to jaki gruby musi być styropian by przykryć puszkę (205x205mm) która jest na zewnątrz okna?175974

witek86
12-03-2013, 09:18
pytanie pułapka? przecież sam sob ie odpowiadasz jeśli wysuwasz okno ( o ile) puszka ma 20,5 dodajesz styro który przyjdzie od zewnętrznej strony aby zakryć puszkę i juz masz min

ClNEK
12-03-2013, 09:39
W przypadku montażu okien w ociepleniu, rzadko stosuje się rolety podtynkowe, gdyż w przypadku puszki 20,5 cm okna dalej będą schowane o ok 22 cm w głąb muru a styropianu trzeba dać ok 30 cm

wisienkozerca
12-03-2013, 20:49
To jak się montuje rolety jak jest okno instalowane w ociepleniu? Nigdzie nie mogę się doszukać rozwiązań tego problemu. Nikt nie wie jak usunąć mostek termiczny z rolet zewnętrznych???proszę o pomoc.

witek86
13-03-2013, 09:55
stosuje się rolety zewnętrzne ale nie pod zabudowę musisz liczyć się z tym że będzie widac puszkę albo od razu roleta na elewację

wisienkozerca
13-03-2013, 18:34
To mam przez to rozumieć, że mam rolety albo na zewnątrz w zupełności odkryte i paskudnie wyglądające, albo montuje pod ociepleniem i mam mostek termiczny, albo nie mam żadnych rolet?

ClNEK
14-03-2013, 06:14
Rolety nadstawne nie są takim znów mostkiem termicznym

akm97
27-04-2014, 19:17
Może mi ktoś wytłumaczyć jedną kwestię dotyczącą powszechnie krytykowanych rolet nadstawnych?
Nie mówimy o systemach do domów pasywnych tylko zwykłych. Szyba z pakietem trzyszybowym ma przenikalność cieplną ok. 0,7 w/m2K. Całe okno 1.0-1,1 w/m2K. Z kolei skrzynka na roletę nadstawną ma certyfikowaną przez niemiecki instytut przenikalność na poziomie 0,6-0,7 w/m2K. Więc o jakim mostku cieplnym tu mówimy?
P.S. Jest to jedna ze skrzynek dostępnych na polskim rynku, na pewno nie najtańsza. Poza tym oczywiście wykluczamy oczywiste błędy montażowe.

nikt ważny
27-04-2014, 19:33
całe okno o 1,0 to już przeżytek. W dzisiejszych czasach, klient, który nie da sobie wmówić, że trzyszybówka jest za ciężka do okna (jak g... profil i producent to i dwie szyby są za ciężkie ;) ) okna mają poniżej 0,9 jako całość i jeszcze mniej w normalnych domach. Do ludzi dociera w końcu, że na okna przypada ok 30-40% ich wydatków na ogrzewanie
Ale od rzeczy
Roleta nadstawna typu BeClewer ma kilka wad. Sposób mocowania okna w otworze przy dużych szerokościach. Są niby wsporniki ale nie dają do końca satysfakcji. Szczelność wynikająca z jakości wykonania rolety i kolejnych prac przy montażu. Klapa rewizyjna nie będąca zbyt ciepłym rozwiązaniem

akm97
27-04-2014, 19:49
Hmm nie pisałem, że to BeClever, ale nie trudno się domyślić:yes:
Znam budowę rolet nadstawnych. Gołym okiem widać że klapka rewizyjna (i grubość ocieplenia nad nią) to ich najsłabszy element. Jednak wykluczając błędy montażowe, to za co w końcu wydają te certyfikaty? Jak wygląda to badanie? Bo jeśli inaczej niż faktycznie zamontowanych rolet, to paranoja.

nikt ważny
27-04-2014, 20:46
A gdzie masz dokładnie opisane straty ciepła i czego, jakiego fragmentu skrzynki dotyczą ? Zapewne dotyczą całej skrzynki jako takiej i wychodzi taka średnia - jak w oknie

akm97
27-04-2014, 21:53
Oczywiście, że certyfikat dotyczy skrzynki na rolety jako całości. Nie rozumiem tylko skąd ten lament z powodu mostka cieplnego rolety o przenikalności ok. 0,6-0,7, skoro przeciętne okno ma 1.0-1,1, a nawet niech ma i 0,8, to i tak więcej niż skrzynka. I powtarzam jeszcze raz chodzi mi o zwykłe okna, nie o pasywne. Należy jednak dodać, że sama skrzynka nie jest zwykła, bo certyfikat dotyczy skrzynki docieplonej neoporem zamiast styropianu.

nikt ważny
27-04-2014, 22:30
Jak otrzymasz pierwsza reklamację od klienta - zrozumiesz ten lament

akm97
28-04-2014, 07:57
To wykluczone, bo tym lamentującym klientem, co najwyżej będę ja. :wink:
Jednak wydaje mi się, że problemy mogą wynikać głównie z błędów montażowych.

nikt ważny
28-04-2014, 08:05
Rób jak uważasz.
Po pierwszych zachwytach jakie pojawiły się przy powstaniu systemu BeClewer później wyszły problemy tego rozwiązania. Szczelność, dokładność wypełnienia styropianem czy neoporem,, kłopoty ze szczelnością, mała izolacyjność termiczna ścianek bocznych i rewizji. Uśredniając jest OK. Mimo wszystko wolę roletę zewnętrzną rozsądnie zamontowaną

jaceq
05-05-2014, 18:09
A czy montował ktoś z Was rolety firmy Rol-Art? Są z Kielc. Nie wiem czy być w tym wypadku lokalnym patriotą, bo wycene dostałem dobrą...

akm97
05-05-2014, 18:28
Z tego, co widzę na stronie internetowej firma Rol-Art, to rolety Alukon lub Aluprof. Zapytaj, które montują i sprawdź na konkretnej stronie producenta.

jaceq
05-05-2014, 20:07
Oni sami je produkują.

akm97
05-05-2014, 20:19
Myślę, że raczej montują z podzespołów Aluprofa lub Alukona.

RollingStone
18-07-2014, 14:37
Tak naprawdę najważniejsze jest z jaką dokładnością roletę się wykona a później zamontuje.

Protestuje przeciw generalizowaniu rolet nadstawnych i sprowadzaniu ich do marki BeClever.
IMHO konstrukcja rolety nadstawnej powstała w czasach kiedy nie przykładało się zbytniej wagi do termoizolacyjności i ta konstrukcja powstała jako alternatywa do skrzynek nadprożowych (montowanych w nadprożu w czasie budowy jako system "niewidoczny"). W dzisiejszych czasach mamy już o wiele bardziej zaawansowane ewolucje tych systemów (przodują Niemcy) natomiast w Polsce tłucze się nadal zimne i mostkujące skrzynki nadstawne z PCV.
Jak się weźmie pod uwagę jak dużo pracy i materiałów uszczelniających trzeba włożyć w należyty montaż takiego zestawu to czasem się zastanawiam "po jakiego twardego ludzie sobie to robią?". I nie chodzi tutaj tylko o BeClevera, podróbe skrzynek Thyssena którą ma Portos lub ich nowa wersja 2-komorowa (śmiechu warte), Hosten ze swoim wsuwanym bokiem Revo czy miękki jak plastelina i wypinający się Aluprof (w którym klapa rewizyjna jest chyba do wietrzenia bo na bank nie do serwisowania) a nawet Exte ze swoim nowym systemem Elite i Expert XT (choć oni przyłożyli się w kwestii spasowania i ocieplenia) o SKS nawet nie wspomnę... ONE WSZYSTKIE NIE SĄ IDEALNE!!!
Można by założyć oddzielny temat na same skrzynki nadstawne oddzielny na adaptacyjne i podtynkowe, tylko pytanie po co?
90% ludzi ma w.. głębokim poważaniu co im montują, oni po prostu chcą mieć i to najlepiej ZA DARMO - termika??? Panie będzie Pan zaddowolony - jak to rzecze sprzedawca. Termika drodzy panowie do dla zajobów takich jak my na tym forum.