PDA

Zobacz pełną wersję : Odkurzacz centralny - odkażanie



Zalekawasaki
06-03-2006, 21:44
Zastanawiamy się nad zainstalowaniem w naszym powstajacym domu odkurzacza centralnego. Jedyne co nas jeszcze powstrzymuje przed zakupem to świadomość, że w rury instalacji moga być siedliskiem brudów, grzybów i bakterii. Czy rzeczywiście tak się dzieje z taka instalacją słyszałem coś o odkażaniu takich instalacji. Czy jest to potrzebne, kosztowne i jak często trzeba to robić?

krzysztofh
07-03-2006, 06:17
A czy rurę od przem=nośnego odkurzacza kiedykolwiek dezynfekowałeś. Ile lat służy?
Weź pod uwagę, że taka rura jest karbowana a rury od OC są gładkie, gładsze od rur kanalizacyjnych bo tych w zastępstwie używać nie wolno.

07-03-2006, 06:27
Poza tym czy boisz się o skażenie Twoich śmieci - przecież gniazdka są hermetycznie szczelne a instalacja pracuje na ssanie...

maciek.tor
07-03-2006, 08:59
Poza tym czy boisz się o skażenie Twoich śmieci - przecież gniazdka są hermetycznie szczelne a instalacja pracuje na ssanie...

Dodam jeszcze, że samo powietrze z instalacji jest wydalane na zewnątrz budynku. I o jest zasadnicza różnica w stosunku do klasycznych odkurzaczy.

Zalekawasaki
07-03-2006, 18:32
Dzięki za odpowiedzi, ale czułbym się nie swojo wiedząc, że w ściana są rury, a w nich kurz i śmieci, ale pewnie to głupie uczucie wynika z przyzwyczajenia do tradycyjnych odkurzaczy i ich sposobu działania
:D

macimarcz
08-03-2006, 09:22
Zastanawiamy się nad zainstalowaniem w naszym powstajacym domu odkurzacza centralnego. Jedyne co nas jeszcze powstrzymuje przed zakupem to świadomość, że w rury instalacji moga być siedliskiem brudów, grzybów i bakterii. Czy rzeczywiście tak się dzieje z taka instalacją słyszałem coś o odkażaniu takich instalacji. Czy jest to potrzebne, kosztowne i jak często trzeba to robić?

miałem brać OC ale po przekalkulowaniu (ok 6000 zł) wolę żeby ktoś za 10 zł/h sześćset razy przyszedł i poodkurzał mi dom przelicz ile to lat odkurzania "za friko" 8) według mnie OC to fajne ale luksusowe rozwiązanie (no chyba że ktoś ma alergię albo co ale to już inna sprawa...)

markus_gdynia
08-03-2006, 13:19
Zastanawiamy się nad zainstalowaniem w naszym powstajacym domu odkurzacza centralnego. Jedyne co nas jeszcze powstrzymuje przed zakupem to świadomość, że w rury instalacji moga być siedliskiem brudów, grzybów i bakterii. Czy rzeczywiście tak się dzieje z taka instalacją słyszałem coś o odkażaniu takich instalacji. Czy jest to potrzebne, kosztowne i jak często trzeba to robić?

miałem brać OC ale po przekalkulowaniu (ok 6000 zł) wolę żeby ktoś za 10 zł/h sześćset razy przyszedł i poodkurzał mi dom przelicz ile to lat odkurzania "za friko" 8) według mnie OC to fajne ale luksusowe rozwiązanie (no chyba że ktoś ma alergię albo co ale to już inna sprawa...)

Miałem budować dom i wziąć 200 000 kredytu hipotecznego ale po przekalkulowaniu wolę płacić 1000 zł za wynajem, przelicz ile to lat mieszkania "za friko", według mnie dom to luksusowe rozwiązanie (no chyba że ktoś ma uczulenie na sąsiadów w bloku ...)

GL35
08-03-2006, 13:22
Zastanawiamy się nad zainstalowaniem w naszym powstajacym domu odkurzacza centralnego. Jedyne co nas jeszcze powstrzymuje przed zakupem to świadomość, że w rury instalacji moga być siedliskiem brudów, grzybów i bakterii. Czy rzeczywiście tak się dzieje z taka instalacją słyszałem coś o odkażaniu takich instalacji. Czy jest to potrzebne, kosztowne i jak często trzeba to robić?

miałem brać OC ale po przekalkulowaniu (ok 6000 zł) wolę żeby ktoś za 10 zł/h sześćset razy przyszedł i poodkurzał mi dom przelicz ile to lat odkurzania "za friko" 8) według mnie OC to fajne ale luksusowe rozwiązanie (no chyba że ktoś ma alergię albo co ale to już inna sprawa...)

Odkurzając co drugi dzień - ponad trzy lata.

Zalekawasaki
08-03-2006, 16:19
miałem brać OC ale po przekalkulowaniu (ok 6000 zł) wolę żeby ktoś za 10 zł/h sześćset razy przyszedł i poodkurzał mi dom przelicz ile to lat odkurzania "za friko" 8) według mnie OC to fajne ale luksusowe rozwiązanie (no chyba że ktoś ma alergię albo co ale to już inna sprawa...)[/quote]
6000 zł to strasznie drogo. U mnie okolo 170 m kw. OC ma kosztować około 3000 zł (rury 800 zł, reszta to koszt odkurzacza - jednostki centralnej). Rzecz jednak nie tylko w cenie. Zwykły odkurzacz to co zassie wywala od razu z tyłu (90%) także bardziej stosowna będzie nazwa zakurzacz. OC ma tę zalete, że odprowadzenie powietrza z kurzem znajduje się na zewnątrz. :)

Zalekawasaki
08-03-2006, 16:22
Zastanawiamy się nad zainstalowaniem w naszym powstajacym domu odkurzacza centralnego. Jedyne co nas jeszcze powstrzymuje przed zakupem to świadomość, że w rury instalacji moga być siedliskiem brudów, grzybów i bakterii. Czy rzeczywiście tak się dzieje z taka instalacją słyszałem coś o odkażaniu takich instalacji. Czy jest to potrzebne, kosztowne i jak często trzeba to robić?

miałem brać OC ale po przekalkulowaniu (ok 6000 zł) wolę żeby ktoś za 10 zł/h sześćset razy przyszedł i poodkurzał mi dom przelicz ile to lat odkurzania "za friko" 8) według mnie OC to fajne ale luksusowe rozwiązanie (no chyba że ktoś ma alergię albo co ale to już inna sprawa...)

Miałem budować dom i wziąć 200 000 kredytu hipotecznego ale po przekalkulowaniu wolę płacić 1000 zł za wynajem, przelicz ile to lat mieszkania "za friko", według mnie dom to luksusowe rozwiązanie (no chyba że ktoś ma uczulenie na sąsiadów w bloku ...)

Około 16, ale po nich nie zostaje ci nic. A po zakupie domu masz coś, co będzie dużo warte

wbrat
08-03-2006, 17:11
Miałem budować dom i wziąć 200 000 kredytu hipotecznego ale po przekalkulowaniu wolę płacić 1000 zł za wynajem, przelicz ile to lat mieszkania "za friko", według mnie dom to luksusowe rozwiązanie (no chyba że ktoś ma uczulenie na sąsiadów w bloku ...)


Dobre, na prawde dobre :).

macimarcz
10-03-2006, 11:26
Miałem budować dom i wziąć 200 000 kredytu hipotecznego ale po przekalkulowaniu wolę płacić 1000 zł za wynajem, przelicz ile to lat mieszkania "za friko", według mnie dom to luksusowe rozwiązanie (no chyba że ktoś ma uczulenie na sąsiadów w bloku ...)


Dobre, na prawde dobre :).


sie wie :D

Honzka
11-03-2006, 20:06
Zastanawiamy się nad zainstalowaniem w naszym powstajacym domu odkurzacza centralnego. Jedyne co nas jeszcze powstrzymuje przed zakupem to świadomość, że w rury instalacji moga być siedliskiem brudów, grzybów i bakterii. Czy rzeczywiście tak się dzieje z taka instalacją słyszałem coś o odkażaniu takich instalacji. Czy jest to potrzebne, kosztowne i jak często trzeba to robić?

miałem brać OC ale po przekalkulowaniu (ok 6000 zł) wolę żeby ktoś za 10 zł/h sześćset razy przyszedł i poodkurzał mi dom przelicz ile to lat odkurzania "za friko" 8) według mnie OC to fajne ale luksusowe rozwiązanie (no chyba że ktoś ma alergię albo co ale to już inna sprawa...)

Miałem budować dom i wziąć 200 000 kredytu hipotecznego ale po przekalkulowaniu wolę płacić 1000 zł za wynajem, przelicz ile to lat mieszkania "za friko", według mnie dom to luksusowe rozwiązanie (no chyba że ktoś ma uczulenie na sąsiadów w bloku ...)

a pomyślcie sobie ile to lat za friko można mieszkać w wynajętym mieszkaniu i jescze Ci ktoś poodkurza :wink:

u mnie koszt instalacji OC to 1000 zł, dom 250 m2, jednostka od 2000-3000 zł, jeszcze nie kupiłam, ale nie są to aż takie koszty, biorąc pod uwagę ile się wydaje przy budowie domu

niezły
12-03-2006, 19:12
Nie będę pisał własnymi słowami poczytajcie co pisze Marcin Górnik dodam tylko że ja instaluje i sprzedaje Huskiego



http://www.budujemydom.pl/forum/viewtopic.php?t=1389&postdays=0&postorder=asc&start=0

AGA44
28-05-2006, 18:18
Odświeżam wątek!!! :P

Mam córkę alergiczkę - oczywiście na kurz :evil: . Więc jestem zdecydowana na zainstalowanie tego wynalzku u siebie w domu.

Jednak :roll: po ostatniej rozmowie z kolegą, którego znajomy miał zainstalowany centralny odkurzacz u siebie w domu i który po roku używania zapiankował wszystkie otwory - gniazda i wyłączył odkurzacz z eksploatacji :o - chcę się dowiedzieć jak temu zaradzić i czy ktoś może potwierdzić to co usłyszałam.

Powodem likwidacji CO był smród. :-? Z tego co zrozumiałam chodziło o to, że mając w pomieszczeniach odkurzanych temp. powietrza około 20 C, a położonej poziomo w podłodze na gruncie instalacji - rurkach - temp. była nie większa niż 15 C - to dochodziło się do wykraplania się wody, która po wymieszaniu z kurzem i innego typu dodatkami tworzyła trudny do usunięcia SYF, o zapachu :oops: delikatnie mówiąc nieprzyjemnym.

Więc co Wy na to kochani? :P
Piszcie proszę jak można temu zaradzić? 8)
Czy ktoś z użytkujących ma podobne spostrzeżenia? :lol: :P

Pozdrawiam Agnieszka

JACKIE P
28-05-2006, 22:05
czy ktoś mnie oświeci, dlaczego na rury OC nie można zamiennie stosować rur PVC kanalizacyjnych np fi50?
Proszę o konkretne uzasadnienie.

29-05-2006, 06:51
JACKIE P
z tego co wiem do rur OC dodawany jest grafit który ma własciwości smarne aby do minimum wyeliminowc przylepianie sie brudu i kurzu do scianek

pzdr

JACKIE P
29-05-2006, 08:09
dzięki za wiadomość, bo właśnie kolega zrobił sobie instalację OC z takich rur PVC do kanalizacji. Swoją drogą jestem ciekaw jak długo będą drożne. 8)

lonly
29-05-2006, 08:53
Może grafit ale na pewno powlekane są od środka teflonem i środkiem antystatycznym coby się nic nie przyklejało. Poza tym rury od OC są tak zaprojektowane aby w miejscach klejenia wewnątrz nie było żadnej kryzy która mogłą być przyczyną osadzania się kurzu i póżniejszego "zarastania" rury do całkowitego zatkania.
JACKE P:jestem ciekaw jak długo będą drożne. KRÓTKO
AGA44 - Nie przypuszczam, żeby różnica 5 stopni powodowała wykraplanie wody. Musiała by być większa ale problem jest ciekawy i chyba wynika z nieprawidłowego prowadzenia rurociągu. Podaj więcej szczegółów

ESKIMOS
29-05-2006, 09:15
czy ktoś mnie oświeci, dlaczego na rury OC nie można zamiennie stosować rur PVC kanalizacyjnych np fi50?
Proszę o konkretne uzasadnienie.

Rury kanalizacyjnej nie nalezy stosować do odkurzacza ponieważ ze swej już nazwy jest przeznaczona do kanalizacji w której zazwyczaj jest smród i syf.
Oryginalne rury OC mają inną gładkość i skład chemiczny zapobiegajacy przyleganiu kurzu do jej powierzchni wewnetrznej.
Nie jestem chemikiem ale mam OC od 5 lat i nie ma w niim żadnego syfu czy smrodu, a jesli był to został wyrzucony poza dom i to jest najistotniejsza cecha OC. Gniazda zaś są szczelnie zamkniete a w czasie ich otwarcia strumień powietrza (więc i ew. smród) biegnie z domu na zewnatrz.
Sytuacja opisana przez AGĘ44 (nad Twoim postem) jako żywo przypomina amatorska instalację OC z rur kanalizayjnych.
Ponadto rur OC nie kładzie sie na nieocieplonym gruncie. U mnie są pod podłogą (na parterze) ale w wierzchniej warstwie ocieplenia.
Każdą instalacje (np. elektryczną, hydrauliczną, wentylacyjną - nie tylko OC) można zchrzanić co nie znaczy że jest zbędna i niewskazana.

pozdr.

AGA44
30-05-2006, 17:49
AGA44 - ... Podaj więcej szczegółów

:( Niestety nie rozmawiałam osobiście z gościem u którego wystąpił ten problem. Przestrzegano mnie jedynie, aby rurki układać w pionowo - w ścianach. Wolałabym jednak w podłodze, ale jak ma wystąpić takie zjawisko to dziękuję. :roll: Mam nadzieję, że rzeczywiście była to amatorska instalacja z rur kanalizacyjnych, a montując orginalne rury dla OC ten roblem nie wystapi. :-?

Jeżeli ktoś ma u siebie zamontowany odkurzacz centralny :P - napiszcie od jakiego producenta rury i jednostka centralna i czy wystepuje jakiś problem.
8) 8) 8)

Yogi66
30-05-2006, 18:34
Odkurzacz mam od ponad pół roku. Obwąchałem :wink: wszystkie gniazda i szufelki. Niczego niepokojącego nie "zwąchałem". Nie stwierdziłem też żadnej wilgoci.

Odkurzacz Beam, rury oryginalne zalecane przez producenta i zakładane przez autoryzowaną firmę. Ponad 20 metrów rur poziomo biegnie w podłodze.

AGA44
piszesz -
Jednak po ostatniej rozmowie z kolegą, którego znajomy itd......

Czy aby to nie kolejna historyjka z serii - Pewna Pani Powiedziała???

Bogumiła
30-05-2006, 18:51
Ja też słyszałam o smrodzie z instalacji oc, ale nic konkretnego. Mam dwie znajome osoby , które mają odkurzacze centralne. Jedni - 5 lat - są zadowoleni. Bywam u nich i nigdy nic nie czułam. Faktem jest, że nie wpychałam nosa w gniazda. Druga znajoma ma odkurzacz ok. 3 lat i też się nie skarży. Puściłam ten temat jakiś czas temu na forum, ale nikt mi nie odpowiedział. Teraz już za późno - decyzja podjęta. Mam już instalacje - Beam. Co będzie, to będzie :roll:

Pawson
30-05-2006, 20:44
rozmawialem o tym "smrodzie" z moim instalatorem ... tez slyszal ze ktos slyszal o kims kto slyszał :lol: :lol:

a w praktyce nigdy sie z czyms takim nie spotkal ... zajmuje sie tematem od kilku lat.