PDA

Zobacz pełną wersję : Jak tu zmieścić dom???!



marjucha
07-03-2006, 08:24
Witam.
Wczoraj podjęliśmy z moją przyszłą żona decyzję, że koniec z szukaniem mieszkania i bierzemy się za budowę domu. Tak czy inaczej kredyt byłby niezbędny, a w końcu udało mi się ją przekonać(tylko sobie znanym sposobem :D ), że tak będzie lepiej.
Przechodząc do sedna sprawy: mamy dwie działki do wyboru(obie od naszych rodziców), ale bardziej pasowałaby nam pod względem usytowania ta mniejsza. I tu jest problem, bo z jednej strony przechodzi linia energetyczna zabierając mi 7m działki, a z drugiej jest pomieszczenie gospodarcze(około 4x5m), które chciałbym zostawić na czas budowy.
Działka ma wymiary 29x30 z czego z tych 29 odchodzi 7m i 4m. Uda mi się coś tam zmieścić, czy od razu z niej zrezygnować?
Jeśli ktoś mógłby mi coś podpowiedzieć( a w to nie wątpię :P ), to bardzo proszę.
Pozdrawiam

janaro
07-03-2006, 08:44
Zostaje Ci po szerokosci 18 metrów, czyli na postawienie domu dość dużo. Jest za to nieciekawa sprawa dotyczaca linii energetycznej, jeżeli jest WN do raczej odradzam taką działkę. Nie dość że pole magnetyczne to przy sprzyjajacych warunkach bedąc na ziemi możesz poczuć jak cię lekko popieści. W wypadku NN to biorąc pod uwagę że macie dostać działkę to bym ją wziął. Koszty znikome(notariusz i Ksiegi Wieczyste), pieniądze pozostają w kieszeni już na poczatku.

joan
07-03-2006, 08:49
Witaj w grupie budujących. Mniej więcej o tej samej porze rok temu podjęliśmy z mężem podobną decyzję. Wprowadzamy się w czerwcu :lol:

Budowaliśmy się na działce o szerokości 20,5 metra. 4 i 3 metry od ogrodzenia sąsiadów. Wąsko trochę ale koparka przejechała obok domu do częsci ogrodowej. Tak naprawdę wszystko zależy od projektu jaki wybierzecie.... Widok Słupa elektrycznego nie nalezy do relaksujących. 8)

marjucha
07-03-2006, 09:04
Plusem działki jest droga dojazdowa bezpośrednio do działki. Jeśli chodzi o linię energetyczną, to jest linia niskiego napięcia, a słup znajduje ię na skraju działki(dosłownie w ogrodzeniu) a linie idą równolegle do skraju działki. Jakie są minimalne odległości domku od lini energetycznych?

Geno
07-03-2006, 09:24
Plusem działki jest droga dojazdowa bezpośrednio do działki. Jeśli chodzi o linię energetyczną, to jest linia niskiego napięcia, a słup znajduje ię na skraju działki(dosłownie w ogrodzeniu) a linie idą równolegle do skraju działki. Jakie są minimalne odległości domku od lini energetycznych?

Hmm a nie możesz sie zwrócić o przesunięcie linni na własny koszt? Kilka metrów. Jeśli mnie pamięc nie myli to linia przesyłu może najbliżej się znajdować w odległości 1m od najbardziej wysunietej części budynku - budowanie w tych warunkach jest możliwe - przewody trzeba osłonić.

marjucha
07-03-2006, 09:32
No to podniosłeśmnie na duchu, bo coś mi się zdawało,że ta odległośćto było 6m, ale jeszcze to sprawdzę.
Jeśli chodzi o przesunięcie, to wolałbym z tym poczekać, ze względu na kasę, bo budował będę systemem gospodarczym ze względu na kasę. Teraz priorytetem jest dla mnie jak najszybciej wybudować, a koszt przestawienia słupa to około 10000 złotych. Tak przynajmniej powiedziano moim rodzicom w zakładzie energetycznym.

janaro
07-03-2006, 09:40
. Jeśli chodzi o linię energetyczną, to jest linia niskiego napięcia, a słup znajduje ię na skraju działki(dosłownie w ogrodzeniu) a linie idą równolegle do skraju działki.

W takiej sytuacji to brałbym tą działkę i jeszcze z Zakładem Energetycznym bym porozmawiał o słupie na mojej działce. Może dałoby radę coś uszczyknąć z opłaty przyłaczeniowej?

Geno
07-03-2006, 09:46
No to podniosłeśmnie na duchu, bo coś mi się zdawało,że ta odległośćto było 6m, ale jeszcze to sprawdzę.
Jeśli chodzi o przesunięcie, to wolałbym z tym poczekać, ze względu na kasę, bo budował będę systemem gospodarczym ze względu na kasę. Teraz priorytetem jest dla mnie jak najszybciej wybudować, a koszt przestawienia słupa to około 10000 złotych. Tak przynajmniej powiedziano moim rodzicom w zakładzie energetycznym.

PN-E-05100-1:1998 „Elektroenergetyczne linie napowietrzne . Projektowanie i budowa.”

Ta norma chyba to precyzuje ale nie posiadam niestety takowej.

marjucha
07-03-2006, 12:14
No i znalazłem odpowiedź na temat odległości lini nn od domku.
Dla linii napowietrznej nn z przewodami roboczymi gołymi przy największym zwisie normalnym minimalna odległość pionowa przewodów linii od trudno odstępnej części budynku wynosi 1m, a od łatwo dostępnej części budynku 2,5 m.
UFFF. :D
Teraz jeszcze musiałbym wiedzieć, czy minimalna odległość przyszłego domu od istniejącego pomieszczenia gospodarczego to muszą być te cztery metry czy nie. :roll:

janaro
07-03-2006, 13:42
Teraz jeszcze musiałbym wiedzieć, czy minimalna odległość przyszłego domu od istniejącego pomieszczenia gospodarczego to muszą być te cztery metry czy nie. :roll:

Niestety tak, chyba w ramach opracowania zagospodarowania terenu projektant przeznaczy je do rozbiórki