PDA

Zobacz pełną wersję : montaż okien w ścianie 3-w??



noblokers
07-03-2006, 13:42
jak zamontować okna w ścianie 3w??? Ściana nośna 24 cm, wełna 15, pustka ok. 3 cm, elewacja 12 cm????

może jakieś fotki, konkretne rozwiąznaia.

GL35
07-03-2006, 16:42
Pustkę w obrysie okna wypełnic wełną ewentualnie delikatnie pianą. (przestrzeń wentylacyjna i tak jest przecięta oknem) Okno zamontować za pomocą stalowych, ocynkowanych kotew w warstwie ocieplenia. Od spodu oprzeć albo na tymczasowych podporach, które z czasem wymienisz na parapet wew. (jeśli ma być z materiału masywnego, ciężkiego, wówczas podczas montażu patapetu wyjąć furtkę okna) lub na specjalnych podporach jeśli parapet ma być konstrukcji lekkiej.
Co do głębokości osadzenia, korzystnie jest cofnąć okno do wew. budynku aby izolacja termiczna kończyła się poza zew. krawędzią okna.

P.e.t.e.
07-03-2006, 17:46
Co do głębokości osadzenia, korzystnie jest cofnąć okno do wew. budynku aby izolacja termiczna kończyła się poza zew. krawędzią okna.
Czyli "osi" okna nie nalezy mocowac "w osi" warstwy ocieplenia?

GL35
07-03-2006, 18:20
Przy znacznej grubości ocieplenia "osie" nie powinny być twardą regułą. Okno powinno być wsunięte w ocieplenie ale na tyle aby razem z oblicówką z zewnątrz nie było zbyt utopione w murze.

jareko
07-03-2006, 19:02
http://jar-eko.home.pl/montaz_w_scianie_warstwowej.htm

Janussz
07-03-2006, 20:23
A czy można tak?
Mur z BK 24+15 wełna + klinkier.
Wokół otworów okiennych co drugą warstwę BK daję nie 24, a 30 lub nawet 36cm.

noblokers
07-03-2006, 22:15
jareko dzięki

jareko
08-03-2006, 08:27
A czy można tak?
Mur z BK 24+15 wełna + klinkier.
Wokół otworów okiennych co drugą warstwę BK daję nie 24, a 30 lub nawet 36cm.
Mozna wszystko :)
Wiesz, idealem jest w obrebie okna spowodowac by szczelina na welne nie miala 15 tylko 5 cm. Np. sciane w tym miejscu pogrubic beleczka. BK daje mozliwosci ogromne!!! ciac mozna dowolnie i latwo
Powiem wiecej, przy konstrukcjach scian 3W warto, naprwade warto juz skonsultowac ich konstrukcje z wykonawca montazu okien by pozniej nie miec klopotow z ekipa ktora nigdy czegos takiego nie czynila
Postaram sie po poludniu dodac do tego postu rysunek jak ja widze ten element sciany byscie pozniej z wykonawcami nie mieli klopotu

noblokers
08-03-2006, 08:34
KOCHANY JAREKO obiecałeś cos pokazac....


bardzo to dla mnie ważne, bo beda mi wlasnei wklejac okna

noblokers
15-03-2006, 21:59
podciągam.....

aha ściana ceramika 24, wełna, pustka 2-3 i klinkier

jareko
16-03-2006, 13:57
:( zapomnialem o tym watku
sorki
moze dam rade jutro - dzis zmykam w teren

jareko
16-03-2006, 18:56
http://www.jar-eko.home.pl/images/fotki_na_forum/montaz_w_scianie_3W.gif
a teraz "tlumaczenie" ;)
1) rzadko stosowana metoda a nad wyraz skuteczna, zamykamy przestrzen ocieplenia po prostu beleczka ze styropianu uszczelniona w miejscu styku z murem piana montazowa
2) podobnie rzadko stosowana metoda z racji na jej "upierdliwosc" dla murarza. Robi sie wegarek z tego samego materialu co konstrukcja sciany nosnej z zachowaniem ogolnie przyjetych zasad przewiazywania muru. Dobrze by nie dochodzil do sciany oslonowej i ta przestrzen tez zostala ocieplona
3) najczesciej mur wyglada tak. Montuje sie okno na kotwy ktore trzeba przedlluzyc by wogole dosiegly muru nosnego.

W kazdym z tych wypakow pozostaje kwestia oparcia okna. Mozna zastosowac specjalne kotwy - import z Niemiec - koszt cirka 50 zeta za sztuke (!!!) ale tez mozna tak jak jzu podalem dajac odnosnik do swojej strony kilka postow wyzej
Milej zabawy :)

noblokers
19-03-2006, 19:05
DZiękuję JAreko bardzo!!!!!!!!!!!

Janussz
19-03-2006, 20:10
Jareko mistrzu dzięki.
Tak sobie pomyślałem o podparciu okna.
Przecież też można wysunąć taki węgarek poziomy. Górą zaś szalunek tracony tylko szerszy, nieprawdaż?

jareko
20-03-2006, 09:49
Janussz - prawdaz :)
Malo tego - przewidujac parapety zewnetrzne np. z klinkieru lulb kamienia to klopot z glowy - wsuwasz go do srodka domu na jakies 20-30 mm i on stanowi idealne podparcie dla okien
kiedys znow rysunek opublikuje dla tych co nie widza tego co mam na mysli ;)

mmmad
20-03-2006, 10:33
Szybkie pytanie: czy tak samo do warstwy elew. okno dosuwa sie w warstwie styropianu? Cos mi chodzi po glowie, ze widzialem okno w warstwie ocieplenia styropianem, ale dosuniete do warstwy nosnej.
Czy to ma duze znaczenie, do ktorej warstwy jest dosuniete okno?

jareko
20-03-2006, 10:41
czy to welna czy styropian czy trociny lub papier ;) stanowi ocieplenie zasada usytuowani aokna w scianie 3W jest jedna :)
I nie dosuwasz na sztywno - musi pozostac dylatacja min 5mm

VIP Jacek
20-03-2006, 18:46
u mnie ściana nośna- inaczej konstrukcyjna ma 18 cm dalej 20 cm styro i ściana elewacyjna 12 cm wykonana wraz z węgarkami.
jareko tego drugiego rysunku trochę nie rozumiem :oops:
Mnie się wydaje, że okno powinno dochodzić właśnie do węgarka- jeśli się mylę to mnie popraw, ale z tego rys. to tego nie widać.
Mam zamiar dać parapety zew. z kształtek klinkierowych. Czy parapety te ułożyć przed zamontowaniem okien, bo tak mi poradzono gdyż łatwiej będzie wtedy osadzić, a raczej oprzeć okno, czy po. Wysokość tej kształtki jest około coś 10 cm może 12 nie pamiętam dokładnie. Jest to standartowa kształtka parapetowa wraz z kapinosem. Ty jako fachowiec będziesz zapewne wiedział. I jesli montujemy najpierw okna to musimy zostawić właśnie miejsce na tą kształtkę i podeprzeć czymś okno. A jeśli tak to jak póżniej włożyć tą kształtkę pod okno lub czy do czoła i czym uszczelnić ? Poradż jak to wykonać, może jakieś zdjęcia lub linki. :D

jareko
20-03-2006, 19:28
jesli masz czas to w tym tygodniu jeszcze rysunek zamieszcze - tak nie potrafie tego opisac :(

VIP Jacek
20-03-2006, 19:55
Dobra ok. :D

Janussz
20-03-2006, 20:31
Mistrzu Jareko,
a czy ta kształtka parapetowa z klinkieru wchodząca pod futrynę okna nie będzie doskonałym mostkiem cieplnym?
Może ta kształtka wchodzi tylko odrobinę pod okno?, czy na całą szerokość ościeżnicy?

jareko
20-03-2006, 20:39
tylko bez mistrzow mi tu ;)
Janussz.
Robisz to tak, ukldasz klinkier tak by wszedl do "srodka" na np. 20mm wzgledem plaszczyzny wewnetrznej sciany oslonowej. Montujac okno pozycjonujesz je tez cofniete wzgledem tej plaszczyzny ale juz nie o 20 lecz 10mm. Czyli stawiasz je jakby na 10mm klinkieru. Jesli masz wyposazone w listwe podparapetowa to wrecz dosuwasz je do klinkieru tak by podparapetowka go dotykala. podkladasz by zlapac poziom podkladki z PVC (takie jak do szklenia okien) a od srodka piane by to dodatkowo uszczelnic. Nie masz prawa miec mostkow.
Postaram sie to rozrysowac - ale nie wiem kiedy teraz bede mial luz. Jakbym tego nie zrobil do piatku - przypomnij mi na priv - OK?

Janussz
20-03-2006, 22:44
To mam do Ciebie z racji wieku mówić chłopcze? :lol:
Dzięki.

jareko
20-03-2006, 22:50
To mam do Ciebie z racji wieku mówić chłopcze? :lol:
Dzisiaj Janusszku mozesz mi mowic jak chcesz - nawet chloptasiu :)
Ciesze sie, ze moglem pomoc - opis zrozumialy?
Dodam jeszcze, ze te podkladki nalezy dac na klinkier i tak by byly na wysokosci pionowych czesci oscieznic jak i pod kazdym slupkiem i dobrane tak by okno "stalo" w poziomie :)
I jeszcze, kup sobie tasme rozprezna 10/5 i zanim okno na klinkierze postawisz naklej sobie na niego tasme - idealnie Ci uszczelni to polaczenie a i estetyka bedzie o wiele lepsza niz mazanie jakimis tam silikonami czy innym szajsem ;)

KonAn
21-03-2006, 12:06
Tak przy okazji może i ja bym się podłączył z małym pytankiem.Otóż zamówiłem okna z montażem, ściana 3W.Na zewnątrz parapet klinkerowy, wewnątrz granitowy.Parapety będą montowane przez tego samego montażystę co okna.Jak rozumiem najlepszym wyjściem byłoby zamontowanie parapetów przed zamontowaniem okien.Moje pytanie brzmi, czy trzeba mocować na profile montażowe okno od dołu?Jeśli tak to nie bardzo wyobrażam sobie jak to zrobić skoro z jednej strony będzie granit, a z drugiej klinkier i postawimy na tym okno?

jareko
21-03-2006, 13:56
nic tutaj nie pisalismy o montazu obu paraetow - tylko o zewnetrznych by funkcje podparcia do czasu montazu wewnetrznych pelnily.
Poza tym skoro bedzie to montowal ten sam co wstawia okna - on juz powiniem wiedziec co i jak :)

P.e.t.e.
21-03-2006, 14:03
Bardzo interesujacy watek!

Jesli mozna dolaczyc sie z pytaniem :oops:
Jak mocuje sie kotwy okna w scianie 3W? Tak jak na rysunku A czy B?


Rysunek A

http://torrent.zh.pl/image/okno1.JPG

Rysunek B

http://torrent.zh.pl/image/okno2.JPG

jareko
21-03-2006, 14:12
rysunek A !!!!
a fotki masz na mojej stronie z takiego montazu

P.e.t.e.
21-03-2006, 14:26
a fotki masz na mojej stronie z takiego montazu
Wiem, ogladalem... Nawet filmy z proby wlamania przez okna z zamkami Abus :D

Czyli w przypadku otworu okiennego z wegarkiem tez w zaden sposob nie mocuje sie kotwy do tegoz wegarka... Jednym slowem okno zawsze "wisi" na scianie nosnej?
Przepraszam za moje banalne pytania :oops: ale nie chcialbym miec zle zamocowanych okien w pierwszym wlasnym domu :D A ekipy sa rozne, jak wiadomo...

Edit: usunalem rysunek z wegarkiem, poprawiony - zgodnie z uwagami - umiescilem w poscie ponizej.

jareko
21-03-2006, 14:52
tak - wlasnie tak. Kotwy do sciany nosnej a nie oslonowej :)

stary
21-03-2006, 15:46
Okno jest za bardzo wysuniete na zewnątrz !!!!! :-? - połową siedzi w pustce powietrznej!!!!
Nieraz trzeba zamontować do ściany osłonej, nie ma innego wyjścia- proponuję tylko klinkier omijać z daleka.
Tak naprawdę nie widzę szczególnych przeciwwskazań, no może tyle, że ściana nośna jest oczywiście mocniejsza oraz te nieszczęsne mostki cieplne przez kotwy :lol: hehe

jareko
21-03-2006, 15:58
patrz jaki uwazny :) na moich rysunkach widac ze plaszczyzna okna jest w plaszczyznie zewnetrznej warstwy ocieplenia

P.e.t.e.
21-03-2006, 16:24
A co jesli grubosc warstwy ocieplenia wynosi 20 cm?
W takim przypadku na tak dlugiej kotwie powstanie >ramie< dzialajace z dosc duza sila... Czy w przypadku grubych warst ocieplenia nie mocuje sie DODATKOWO kotwy takze do sciany oslonowej?

Nanioslem poprawki w rysunku zgodnie z Waszymi cennymi uwagami.
Czy montaz jak na rysunku ponizej jest poprawny? Sciana oslonowa z wegarkiem.

http://torrent.zh.pl/image/okno4.JPG

jareko
21-03-2006, 16:29
wspomne juz chyba po raz nie wiem ktory ;)
Kotwa ma za zadanie utrzymac okno w plaszczyznie a nie by na niej okno "wisialo" Przed tym zabezpiecza podparcie okna a ono musi byc stabilne i albo uzywamy do tego cely specjalnych kotew made in za zachodnia granica (ponad 50 zeta za sztuke) albo przejmuje to zadanie parapet
Swoja droga takze w tym pierwszym wypadku parapet tez za podparcie sluzy

VIP Jacek
21-03-2006, 18:55
u mnie ściana nośna- inaczej konstrukcyjna ma 18 cm dalej 20 cm styro i ściana elewacyjna 12 cm wykonana wraz z węgarkami.
jareko tego drugiego rysunku trochę nie rozumiem
Mnie się wydaje, że okno powinno dochodzić właśnie do węgarka- jeśli się mylę to mnie popraw, ale z tego rys. to tego nie widać.
Mam zamiar dać parapety zew. z kształtek klinkierowych. Czy parapety te ułożyć przed zamontowaniem okien, bo tak mi poradzono gdyż łatwiej będzie wtedy osadzić, a raczej oprzeć okno, czy po. Wysokość tej kształtki jest około coś 10 cm może 12 nie pamiętam dokładnie. Jest to standartowa kształtka parapetowa wraz z kapinosem. Ty jako fachowiec będziesz zapewne wiedział. I jesli montujemy najpierw okna to musimy zostawić właśnie miejsce na tą kształtkę i podeprzeć czymś okno. A jeśli tak to jak póżniej włożyć tą kształtkę pod okno lub czy do czoła i czym uszczelnić ? Poradż jak to wykonać, może jakieś zdjęcia lub linki.
jareko miałeś wypowiedzieć się na mój powyższy post. :wink:

jareko
21-03-2006, 21:02
VIP JAcek
czy przy okazji ten post nie jest odpowiedzia na Twoje pytanie?


tylko bez mistrzow mi tu ;)
Janussz.
Robisz to tak, ukldasz klinkier tak by wszedl do "srodka" na np. 20mm wzgledem plaszczyzny wewnetrznej sciany oslonowej. Montujac okno pozycjonujesz je tez cofniete wzgledem tej plaszczyzny ale juz nie o 20 lecz 10mm. Czyli stawiasz je jakby na 10mm klinkieru. Jesli masz wyposazone w listwe podparapetowa to wrecz dosuwasz je do klinkieru tak by podparapetowka go dotykala. podkladasz by zlapac poziom podkladki z PVC (takie jak do szklenia okien) a od srodka piane by to dodatkowo uszczelnic. Nie masz prawa miec mostkow.
Postaram sie to rozrysowac - ale nie wiem kiedy teraz bede mial luz. Jakbym tego nie zrobil do piatku - przypomnij mi na priv - OK?

Klaus
21-03-2006, 22:08
Ja też będę miał takie okna.
Zapraszam do mojego wątku

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=52408&highlight=okna

jareko
22-03-2006, 13:43
bylo tu wspominane o specjalnych kotwach do muru 3W - oto one
Maja za zadanie podparcie okna. Wystepuja tylko na jego dole - po bokach normalne kotwy
Cena ok 50 zeta za sztuke i jakos chetnych do ich zastosowania nie ma stad artykol ten w RP jest niedostepny - nikt tego nie importuje ani tez nie wykonuje

http://www.jar-eko.home.pl/images/zdjecia_i_filmy/ciekawe_zdjecia_z_montazy/kotwa_do_3W.jpg

Z_I_G_I
28-03-2006, 18:19
No to jeszcze pytanko, choć może trochę "offtopic".

Czy podobnie można montować okna w ścianie dwuwarstowej ?

Z moich wyliczeń wynika, że ekonomicznie jest przykleić 25cm styropianu przy 24 cm warstwy konstrukcyjnej - BK.
Jest więc przestrzeń, żeby w całości umieścić okna w warstwie ocieplenia (na chwilę obecną myślę o oknach z ościeżą 88mm).

jareko
29-03-2006, 09:22
Mozna.
Tylko wpierw misisz do sciany zamocowac np. katownik na ktorym oprzesz okno. Wrecz moze ono byc wysuniete na maksa czyli plaszczyzna wewnetrzna okna w lini z plaszczyzna zewnetrzna sciany

Z_I_G_I
29-03-2006, 09:46
Mozna.
Tylko wpierw misisz do sciany zamocowac np. katownik na ktorym oprzesz okno. Wrecz moze ono byc wysuniete na maksa czyli plaszczyzna wewnetrzna okna w lini z plaszczyzna zewnetrzna sciany


Oooo, dzięki! Nie mogłem się tego doszukać. Miałem wrażenie, że instalacja w warstwie ocieplenia jest możliwa tylko dla ścian 3W, ale gdy zobaczyłem, że warstwa elewacyjna nie bierze udziału w mocowaniu okna (myślałem np. , że kotwy montuje się do warstwy konstrukcyjnej i elewacyjnej jednocześnie) to zacząłem się zastanawiać, czy przypadkiem nie da się tego zrobić dla ściany 2W.

Właśnie myślałem o zamontowaniu kontownika. Myślałem o czymś takim:

1. Otwór okienny ze ścianą BK 24 cm
2. Na dole otworu okiennego znajduje się przykręcony prostopadle do ściany kątownik (może nawet ceownik) - jest wysunięty za obrys muru na około 8cm (mniej więcej tyle, co ościeże okna)
3. Wydaje mi się, że takich ceowników wystarczy dwa na otwór okienny lub drzwiowy. Takie dwa ceowniki wystające poza obrys warstwy konstrukcyjnej.
4. Stalowy kątownik jest oklejony taśmą termoizolacyjną (np. Illbruck) tak, jak to pokazane jest na stronach jareko.
5. Ceowniki są oczywiście dodatkowo osłonięte styropianem/wełną (wystają do warstwy izolacyjnej ściany).

Jak to wygląda ? Moim zdaniem to tak samo dobre rozwiązanie, jak niemieckie kotwy przedstawione przez jareko. Tyle, że sporo tańsze (kotwy około 50zł), zwykłe kontowniki razem z nawiertami i mocowaniem - kilka złotych.

jareko
29-03-2006, 10:07
oczywiscie katownik nie musi byc pod czla szeroskoscia okna - tu masz racje, Wrecz moga to byc "poleczki" przy krawedziach i pod slupkami.
Malo tego - zamiast katownika wystarczy ze z BK wymyrujesz wystajaca pod okno o te 8cm polke - zaoszczedzisz na kosztach znacznie
BK pozwala cuda wyczyniac :)

Z_I_G_I
29-03-2006, 10:21
oczywiscie katownik nie musi byc pod czla szeroskoscia okna - tu masz racje, Wrecz moga to byc "poleczki" przy krawedziach i pod slupkami.
Malo tego - zamiast katownika wystarczy ze z BK wymyrujesz wystajaca pod okno o te 8cm polke - zaoszczedzisz na kosztach znacznie
BK pozwala cuda wyczyniac :)

Boję się jednak, że wymurowanie tego z BK może mi tworzyć mostek termiczny, bo ten wysunięty bloczek będzie miał sporą powierzchnię. Z drugiej strony stalowe ceowniki przewodzą ciepło jak mało który materiał (Lambda na poziomie 58 W/K*m w porównaniu z betonem komórkowym 0,29 W/K*m).

Planuje okna drewniane z szybami P4. Myślisz, że takie mocowanie da wystarczające podparcie pod okna, a samo okno spełni swoje "antywłamaniowe" zadania ?[/b]

jareko
29-03-2006, 10:37
a co to za okna? Bzdet ;) Popatrz jak montuja i jakie ogromne okna montuja gdzie elewacja jest okladzina kamienna. Tam dopiero masz ciezary - spoko - nic dziac sie nie bedzie. Co do podparcia za pomoca BK - i tak pelne obciazenie pozniej przejmie parapet wewnetrzny a chyab o nim zapomniales i funkcji jaka pelni. POza tym nie przeginaj ;) z tym mostkiem - pozostanie Ci i tak 17 cz styropianu w tym miejscu - nie dajmu sie po prostu zwariowac :)

Z_I_G_I
31-05-2006, 00:17
A jak uważasz, ile takich kotew potrzeba, żeby okno trzymało się w tej warstwie ? Montując w warstwie ocieplenia piana montażowa (wiem, że piana montażowa nie jest montażowa) nie będzie żadnym "usztywniaczem" okna. Przy dużych oknach - mam kilka przeszkleń 86x230 chcę mieć pewność, że coś sie nie przekrzywi po kilku latach.
Dla informacji, chodzi o GaluxyOro, czyli dąb + szyby P4. Calość wydaje się bardzo ciężka.
Przed podpisaniem umowy chcę ustalić szczegóły montażu za który zapłacę ekstra (bo w warstwie ocieplenia).

Myślałem o kotwie co 25 cm, czyli w każdym pustaku ceramicznym (porotherm 25). Nie za dużo/mało ?

jareko
31-05-2006, 08:06
masz na mysli punkt podparcia czy calosc?
By oprzec okno na murze wystarczy podparcie przy narozach i w miejscu gdzie wypada ci slupek pionowy
zas po obwodzie - jesli kotwy sa z gubej blachy (kotwy i ich jakosc to oddzielny temat) wystarczy zgodnie z zasadami czyli odstep miedzy nimi nie wiekszy niz 60cm jesli z blaszki po konserwach :lol: to co 30-40cm

Z_I_G_I
31-05-2006, 08:52
I myślisz, że to wystarczy, aby dębowe okno o profilu prawie 9cm, z szybą P4 i okuciami WK2 :
- było wystarczająco dobrze i trwale zamontowane całkowicie w warstwie ocieplenia (czyli w sumie bez usztywnienia jaką daje piana)
- było w jakiś tam sposób adekwatne do poziomu bezpieczeństwa, które daje rama + okucia + szyba (wiem, że czołgiem i tak wjedzie do środka nawet przez mój porotherm 25 + ocieplenie). Chodzi o to, żeby nikt tego łatwo nie wydłubał.
- jest odpowiednie dla ściany zrobionej z ceramiki poryzowanej (czyli i słabsze i dziurawe)
- jest odpowiednie dla ściany dwuwarstwowej 25 poryzowana ceramika + 25 styropian (czyli np. nie będzie węgarka o który można to okno oprzeć)

Zakładając oczywiście, że podparcie okna będą stanowiły "kotwy" przedstawione kilka postów wyżej przez Ciebie (oczywiście robota własna, a nie 50zł/szt).

Pytam głównie w kontekście kilku drzwi balkonowych ustawionych u mnie w wykuszu (2 wykusze po 4 okna 86x230).

jareko
31-05-2006, 09:00
mozesz dac jak chcesz co 10 cm ;)
piana nie daje usztywnienia tylko uszczelnienie :)
tak jak napisalem zwlaszcza w przypadku okien drewnianych w zupelnosci wystarczy
a co ceramiki - tu realnie istotny jest zastosowany kolek a nie sam material. Na epwno nie nadaje sie do tego celu kolek do szybkiego montazu :)
wegarek do niczego nie jest potrzebny gdyz i tak okno powinno miec od niego dylatacje wiec nie pelni on funkcji oparcia okna

pchelek
31-05-2006, 09:51
jareko - napisz wreszcie ten poradnik - apropo pokazanych kotew - widzialem podobne w obi - a nawet wystarczy kwadratowa rura lub ceownik wygiety w litere L

jareko
31-05-2006, 09:58
chrzanic poradnik :)
A kto mi za moja wiedze zaplaci? ;)
pokazal sie jzu taki jeden - kosztuje ok 16 zeta a w srodku cuda nie widy ale przede wszystkim idealna reklama Veki i Ilbrucka
Ksiazka wrecz sponsorowana

sharoon
01-02-2010, 09:49
Podciągam, bo mnóstwo tu informacji. Dzięki, Jareko!