PDA

Zobacz pełną wersję : Gniazdka elektryczne w garażu



Kulin
07-03-2006, 18:12
Witam.

Jestem na etapie układania kabelków i puszek pod gniazdka i wyłączniki i tak się zastanawiam na jakiej optymalnej wysokości ułożyć gniazdka w garażu, normalnie mam w domu ok 30 cm nad podłogą, wyłączniki ok 120 cm (nie wiem czy nie za nisko), a nie wiem jak w garażu, może kiedyś będe chciał w zimie opłukać delikatnie autko, to tak żeby tych gniazdek nie zachlapać. Jaka wysokość ? No i chyba gniazdka z klapką ?


Pozdrawiam wszystkich budowniczych

po elektryce czas na odkurzacz centralny, a potem już tynki i wylewki...

slawciol
07-03-2006, 18:35
ja nie mam zamiaru plukac samochodu w garazu,po co robic sobie blotko :roll: ,ja robie przewaznie na 50 cm ale klijent nasz pan i jak chce tak ma,ale nizej niz 50 w garazu nie polecam ze wzgledu nawet wygody,bo jak sie schylic jak za
plecami samochodzik stoi,gniazdka z klapka

Patos
07-03-2006, 18:38
Zrób na 120 cm gniazda i wyłączniki conajmniej bryzgoszczelne.
Nie będziesz musiał się chylać :wink:

Ryszard1
07-03-2006, 19:30
Oprocz klapki musza miec koniecznie i bolec i podpiete pod bezpiecznik roznicowy,

jurg
07-03-2006, 19:39
Oprócz gniazda 230V w garażu mam także gniazdo 400V. To tak na wszelki wypadek, zeby było gdzie podłączyć spawarkę, betoniarkę itpd.

Szczecin HENRYK
07-03-2006, 19:58
Nie zapomnij także o gniazdku na suficie do zasilania napędu bramy. Gniazdko na środku sufitu około 2,5 m od bramy wjazdowej. Jednocześnie w tym samym miejscu przewody (2 żyły) do wyłącznika sterujęcego napędem ( w garażu i drugi równolegle w domu). Rozważ także przewody do lamki kontrolnej zamknięcia bramy umieszczonej w widocznym miejscu w domu. Przewody pociągnij od nadproża gdzie zamontujesz kontaktron do załączania lampki w przypadku gdy brama jest niedomknięta.

tomasz1974
07-03-2006, 20:34
a może tak dla większego bezpieczeństwa dać gniazdka i włączniki hermetyczne?

slawciol
07-03-2006, 20:36
a może tak dla większego bezpieczeństwa dać gniazdka i włączniki hermetyczne?
gniazdka bryzgoszczelne i hermetyczne,lub potocznie z klapka to sa bezpieczne, z klapka sa to wlasnie hermetyczne

tomasz1974
07-03-2006, 20:38
a może tak dla większego bezpieczeństwa dać gniazdka i włączniki hermetyczne?
gniazdka bryzgoszczelne i hermetyczne,lub potocznie z klapka to sa bezpieczne, z klapka sa to wlasnie hermetyczne
:oops:

Kulin
08-03-2006, 08:28
Dzięki za pomysły i rady. Gniazdko na suficie do zasilania bramy mam, przewód pod kontaktron również, ale wyłącznik do uruchamiania bramy, to fajna sprawa.

Śliwiok
08-03-2006, 08:30
Gniazdka zrób na wysokości 100-110 cm. Tak jak w kuchni. Jak będziesz chciał zrobić sobie stół do majsterkowania to będziesz miał wygodne dojście do gniazdek. Poza tym przy myciu samochodu czy posadzki ich nie zachlapiesz.

Pozdrawiam,

Śliwiok
08-03-2006, 08:34
A, i jeszcze jedno.

Zaplanuj oprócz oświetlenia górnego w garażu również oświetlenie boczne. Przydaje się podczas odkurzania w samochodzie.

Pozdrawiam,

Sikora123
18-08-2014, 13:46
:oops:

Nie koniecznie te z klapką są hermetyczne... Dla jasności gniazda ze szczelności IP44 są brzydoszczelne. Gniazda IP55 są hermetyczne. Więc nie każde gniazdo z klapką oznacza, że jest hermetyczne :D

Jarek.P
18-08-2014, 14:57
Myślisz, że oni przez osiem lat tej instalacji jeszcze nie skończyli? ;)

Jatamen
04-09-2014, 10:42
Do garażu nie potrzeba gniazda hermetycznego ponieważ nie będziemy bezpośrednio na niego karcherem cisnąć wodę tylko jakieś tam ewentualne krople na niego spadna. Najlepiej osadzić jak najbliżej skrzynki ze względów ekonomicznych, dobrze by było żeby były przy regałach z narzędziami a jak najdalej od samochodu.

jare32
04-09-2014, 17:51
Do garażu nie potrzeba gniazda hermetycznego ponieważ nie będziemy bezpośrednio na niego karcherem cisnąć wodę tylko jakieś tam ewentualne krople na niego spadna. Najlepiej osadzić jak najbliżej skrzynki ze względów ekonomicznych, dobrze by było żeby były przy regałach z narzędziami a jak najdalej od samochodu.

"Najlepiej osadzić jak najbliżej skrzynki ze względów ekonomicznych" :)
"a jak najdalej od samochodu. " ;)