PDA

Zobacz pełną wersję : jaka biologiczna oczyszczalnia ścieków??



ablonski
07-03-2006, 21:09
witam, jestem na etapie poszukiwania przydomowej oczyszczalni ścieków, do kanalizacji nie mogę się podłączyć, oczyszczalnia drenażowa odpada bo czytałem że potrafi zaśmierdzieć, szambo też nie jest dla mnie idelnym rozwiązaniem, dlatego wybór padł na oczyszczalnie biologiczną. Niestety z tego co znalazłem mało firm pisze na swojej stronie o ewentualnych wynikach badań oczyszczonej wody, znalazłem tylko dwie oferty
http://www.ecomotyl.pl/oferta/klaro -tańsza
http://www.biokube.pl/index.php?menu=spe - droższa
może moglibyście polecićmi jeszcze coś ciekawego?
dzieki wielkie
pozdrawiam
Arkadiusz Blonski

adaman
07-03-2006, 22:30
jak tylko pogoda pozwoli będziemy montować to http://www.bioeko.ires.pl/index.php?section=oferta_oczyszczalnie(zaliczka już wpłacona)

ablonski
07-03-2006, 22:38
a mozna spytac co zdecydowalo o takiej decyzji?dziekuje

sebo8877
08-03-2006, 06:51
adaman jezeli możesz zdradź ile Cię to wyniosło finansowo.

Pozdrawiam

sebo8877

adaman
08-03-2006, 17:10
ze względu na grunt jaki mamy na działce (glina) szukaliśmy oczyszczalni biologicznej, a wybór padł na tą ze względu na cenę ok.6800zł z montażem, który nastąpi jak tylko zejdą śniegi :D (firma już by chciała montować)

art2u
10-03-2006, 13:30
ja mam Delfina
http://www.delfin.kielce.pl/oczyszczalnie.htm
i sobie chwalę; wersja zbiornika 1500 l na 3 osoby; kosztowało razem z montażem i materiałami ( kamienie frakcja 16x32 ) coś około 5000 zł; przy dzisiejszej wiedzy chyba sam bym montował

dominikams
10-03-2006, 18:42
ze względu na grunt jaki mamy na działce (glina) szukaliśmy oczyszczalni biologicznej, a wybór padł na tą ze względu na cenę ok.6800zł z montażem, który nastąpi jak tylko zejdą śniegi :D (firma już by chciała montować)

A gdzie będziecie odprowadzać oczyszczone ścieki (wodę)? Bo ja się zastanawiam nad zrzucaniem tego do rowu melioracyjnego (jest w granicy działki). Nie wiem, czy bawić się w drenaż (musiałby być w nasypie, bo woda za wysoko), czy lepiej od razu zrobić biologiczną.

zygmor
11-03-2006, 10:04
Płynne ścieki są już czyste, prawie czysta woda 99,9 oczyszczenie, można odprowadzić nawet do żwirowego złoża chłonnego. Obok oczyszczalni wbita pionowo rura fi 200 tak 1,5-2m, zasypane żwirem i tam odprowadzisz.
Odbieranie części stałych po podsztwieniu wiaderka wyplute sprężonym powietrzem i wyniesione na kompost.

dominikams
11-03-2006, 13:19
Płynne ścieki są już czyste, prawie czysta woda 99,9 oczyszczenie, można odprowadzić nawet do żwirowego złoża chłonnego. Obok oczyszczalni wbita pionowo rura fi 200 tak 1,5-2m, zasypane żwirem i tam odprowadzisz.
Odbieranie części stałych po podsztwieniu wiaderka wyplute sprężonym powietrzem i wyniesione na kompost.

No pewnie, ze bym tak wolała, tylko jeśli na wiosnę wody gruntowe podejdą wysoko, np. 1 m (niedługo sie dowiem, ile ), to co? najwyżej się przeleje? nie przejmowac się tym? A czy moge tę rurę pionową ze żwirem mieć trochę wyciągniętą ponad poziom gruntu (właśnie w takim nasypie)?
I jeszcze martwi mnie, czy mi to w zimie nie zamarznie - nie chodzi mi o samą oczyszczalnię, ale właśnie o to odprowadzenie wody.

Czy w przypadku oczyszczalni biologicznej odbieranie cześci stałych do wiaderka zastępuje wywóz szambiarką, jaki musi byc przeprowadzony raz na rok-dwa lata w przypadku oczyszczalni z drenażem?

zygmor
11-03-2006, 14:47
Napewno nie zamarźnie, jest to oczyszczalnia, która ma sterowanie w domu, a sama ma wewnątrz kompresor, który dodatkowo napowietrza ścieki.
Całość z instalacją dla 2-4 osób kosztowało chyba 6700?
Obecnie nie powinno zbytnio zdrożeć.
Tylko ten poziom wód gruntowych powinnaś znać przed inwestycją.
Zadzwoń, lub napisz do nich i porozmawiaj. To mili ludzie. Może oni coś Ci zaproponują.
Pozdr

dominikams
11-03-2006, 16:06
Dzięki, porozmawiam na pewno (tzn. znowu, bo raz już rozmawiałam).

A ty Zygmor masz z Bioeko właśnie? I co z tą szambiarą raz na jakiś czas? Przy biologicznej potrzebna czy wystarczy zrzut do wiaderka?

zygmor
11-03-2006, 16:51
Chwilowo jestenm na etapie WZ. Czekam na zgodę na odlesienie i dopiero projekt, adaptacja pozwolenie na budowę.
ale w zeszłym roku załapałem się na promocję, ale chybaię na nią nie załapię i zapłacę nieco drożej. Oni już dzwonili, że mogą przyjechać i zakopać.
Zdecydowaliśmy się na tą oczyszczalnię, żeby nie trzeba było płacić za wywóz nieczystości. Dojazd szambiarki do naszej działki jest urtudniony, muszą wozić ze sobą ponad 100m rury ssącej. To co trafia do wiaderka już nie pachnie, także nie jest to przykre zajęcie, tylko trochę gimnastyki. Kiedy opróżnić dowiadujesz się z panela sterującego, który masz w domu.
Ja mam pryzmę kompostową jak autobus, więc jeszcze kilka wiaderek nie zawadzi.
Pozdr

ścigacz
03-04-2006, 13:02
Chwilowo jestenm na etapie WZ. Czekam na zgodę na odlesienie i dopiero projekt, adaptacja pozwolenie na budowę.
ale w zeszłym roku załapałem się na promocję, ale chybaię na nią nie załapię i zapłacę nieco drożej. Oni już dzwonili, że mogą przyjechać i zakopać.
Zdecydowaliśmy się na tą oczyszczalnię, żeby nie trzeba było płacić za wywóz nieczystości. Dojazd szambiarki do naszej działki jest urtudniony, muszą wozić ze sobą ponad 100m rury ssącej. To co trafia do wiaderka już nie pachnie, także nie jest to przykre zajęcie, tylko trochę gimnastyki. Kiedy opróżnić dowiadujesz się z panela sterującego, który masz w domu.
Ja mam pryzmę kompostową jak autobus, więc jeszcze kilka wiaderek nie zawadzi.
Pozdr
Skąd tyle wiesz na temat eksploatacji Bioeko, jeżeli jej jeszcze nie używałeś.
Też chcę zamontować Bioeko, ale chciałabym się dowiedzieć jak się jej używa od kogoś kto już mieszka i odprowadza ścieki do oczyszczalni tej właśnie.
Ja nie mam kompostownika. I coś z tym szlamem chciałabym zrobić. Jeżeli wywóz szambiarką, to jak często?
:-?

zygmor
03-04-2006, 18:07
ścigacz,
Rozmawiałem z nimi kilka razy i załapałem się na zeszłoroczną sprzedaż promocyjną, więc muszę dużo wiedzieć inaczej nie potrafię. Interesuję się wszystkim co będzie w domku i w jego otoczeniu. Dodatkową zaletą tej oczyszczalni jest montowany w domu panel wyświetlający wszystkie funkcje tej oczyszczalni.

Dominikams,
Jeżeli ścieki dopływają i są w ciągłym ruchu to nie zamarzną, a tu ruch wywołuje sprężone powietrze, które dotlenia ścieki.

Pozdr

sebo8877
04-04-2006, 09:40
Ja bioekową (słowacką) montuje na przelomie kwietnia i maja - bede robił sam.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie

Sebo8877

Przepiura
05-04-2006, 11:30
Witam
Pozwolicię że się dołšcze do tematu bo mam ten sam problem .
Powiedzcie mi tylko jak kupię oczyszczalnię(cały zestaw) dajmy na to najtańszš za 3000 zl (chyba że ktoœ ma namiary na tańsza to też bym prosił) to czy jeszcze coœ będę musiał do tego dokupować żeby ona funkcjonowała ?
Nie mam o tym zielonego pojšcia ale gdzieć słyszałem jeszcze o jakiœ kamieniach.
Konkretnie chodzi mi ile jeszcze będę musiał dołożyć do ceny zakupu oczyszalni.
Pozdrawiam
Przepiura

zygmor
05-04-2006, 14:55
Przepiura,
Tyle co za montarz, czyli zakopanie, podłączenie do budynku. Oczyszczalnie zwykle są oddalone o domu i za to trzeba zapłacić, (przepisy mówią chyba o 2m). Później kupujesz Szambex wsypujesz do toalety, czekasz kilka minut, aż bakteryjki się nawodnią i spuszczasz wodę. Teraz zostaje Ci tylko 1 raz na rok opróżnić zbiornik jak się zapełni osadami (chodzi głównie o ten osad w zbiorniku, trzeba go odbierać), bo inaczej zatka Ci złoże chłonne.

Pozdro

Przepiura
05-04-2006, 19:29
Witam
Dziękuje za odpowiedz .jeœli chodzi o montaż to mam sobie zamiar to zrobic sam .
Nie rozumiem tylko twojej wypowiedzi

Oczyszczalnie zwykle sš oddalone o domu i za to trzeba zapłacić, (przepisy mówiš chyba o 2m).
Pozdrawiam
Przepiura

zygmor
05-04-2006, 21:54
Przepiura,
To znaczy, że czasem te dodatkowe koszty mogą osiągnąć tysiąc złotych, lub nawet więcej. Czy to nie ma znaczenia, bo czasami może mieć, szczególnie pod koniec inwestycji, kiedy zamiast 7 czy 8 tyś masz zapłacić 8,5 lub 9,5tyś.

Pozdro

master111111
06-04-2006, 08:35
witam wszystkich,

w tym roku planuję wybudować domeczek z przydomowa oczyszczalnią ścieków. Problem w tym, że gleba na dziłace to glina i wszystki oczyszczalnie z drenażem rozsączającym nie wchodzą w rachubę :cry: Szkoda, bo są one o wiele tańsze niż te z odpływam oczyszczonej wody na zewnątrz.
I tu próśba do wszystkich, którzy znają jakieś kontretne propozycje takich rozwiązań dla docelowo 5-6 osóbowej rodzinki.
Kusi mnie ta z bioeko za 6700 netto i ekomotyla(ZBF1-6),która w promocji była za 6100 netto.
Na etapie budowy każdy grosz sie liczy !! :lol:
Czy są jakieś inne i tańsze rozwiązania?

HELP

Franek Dolas
06-04-2006, 09:23
Zastanawiam sie od dluzszego czasu, czy "biologicznej oczyszczalni scieków" nie daloby sie zrobic samemu. Tzn. wydaje mi sie, ze funkcje biorektora moze spelniac dowolny dwu lub trzykomorowy zbiornik, w ktorym, w drugiej komorze nalezaloby zainstalowac urzadzenie napowietrzajace + ewenteualnie, takze w drugiej komorze jakies wypelnienie dla zwiekszenia powierzchni kontaktu. Reszte powinny zalatwic bakterie beztlenowe w pierszej czesci zbiornika i tlenowe w drugiej.
Ciekaw jestem co myslicie na ten temat?
Pozdrawiam

sebo8877
06-04-2006, 09:28
A co ze złożem zastanowiłeś się???

sebo8877

Franek Dolas
06-04-2006, 09:42
Nie myslalem jeszcze nad szczególami, ale wydaje mi sie ze mogly by to byc drobne kamienie, a najlepiej jakies "kulki" z tworzywa sztucznego, nie wchodzace w reakcje ze sciekami. Nie powinno to byc zbyt "scislo" upakowane, zeby byl dosc latwy przeplyw przez zloze - tak mie sie przynajmniej wydaje. Njachetniej podejzalbym jak zbudowany jest bioreaktor jednej ze znanych firm :D .

Przepiura
06-04-2006, 09:50
Witam
Teraz @zygmor juz tak namieszałes że nic nie wiem więc muszę doliczyć jakieœ dodatkowe koszta założenia takiej oczyszczalni czy nie .
Nie interesuje mnie dalsza ekploatacja tego urzadzenia tylko sam montaż ?
Pozdrawiam
przepiura

sebo8877
06-04-2006, 10:53
Sam zbiornik to powinien być polietylen najlepiej sieciowany - spora kasa, do tego separator tłuszczu, do tego układ napowietrzania (strefa napowietrzania) układ napowietrzania stop (strefa beztlenowa){strefa nitryfikacji i denitryfikacji} w tych fazach nastepuje zbijanie fosforu i azotu, do tego dobrej jakości złoże max małe o max powierzchni, czas przetrzymania ?? chmm nie bedzie to takie proste dla laika - przydałby się człowiek z Ochrony środowiska z dośw. projektowym.

sebo8877

Mendziur
06-04-2006, 11:38
no tak koszty będą podobne , może oszczedzisz pare złotych ale stracisz czas no i nigdy nie bedziesz miał pewności czy działa dobrze, dopasowanie wszystkich otworów itp..

no i jeszcze jedno :

oczyszczalnia kupiona ma atesty których ty nie będziesz miał a to jusz problem bo jaK jakiś NADGORLIWY URZĘDNIK się doczepi to będzie bigos

ale pomysł fajny
po montażu samodzielnym POŚ drenażowego sam bym się pokusił gdyby nie to wyżej

Pozdrawiam

Franek Dolas
06-04-2006, 11:42
znalazlem ciekawa strone na temat oczyszczalni
http://www.fww.org.pl/polski/dokumenty/pos/pkon.pdf

ścigacz
06-04-2006, 16:32
Witam
Teraz @zygmor juz tak namieszałes że nic nie wiem więc muszę doliczyć jakieœ dodatkowe koszta założenia takiej oczyszczalni czy nie .
Nie interesuje mnie dalsza ekploatacja tego urzadzenia tylko sam montaż ?
Pozdrawiam
przepiura
Zygmor-miesza
Za montaż się nie płaci, ale musisz wykopać dół i wybetonować go, oraz zrobić studzienkę chłonną. Koszt odsunięcia oczyszczalni od domu to cena rur i podłączenia prądu. Jeżeli zrobisz to sam to tak to Ciebie kosztuje, że się napracujesz i zrobisz trochę betonu, kupisz rury i kręgi (np. 2szt.) i tyle.
Pamiętaj, że POŚ musi być uwzględniona w "Zagospodarowaniu przestrzennym działki". (My mamy szambo, więc teraz zmiana też będzie nas kosztować".
W Urzędzie Gminy w Ochronie Środowiska powiedzieli nam, że oczyszczalnia musi mieć atest i certyfikat, a Bioeko ma.
Oraz będą potrzebować badania wody: Ceny:

"11. Czy w przypadku zrzutu wody poza granice działki, np. do rzeki, trzeba robić badania próbki odprowadzanej wody i jaki jest ich przybliżony koszt?
Badania przeprowadza się tylko raz. Koszty badania wody:
BZT - 27 PLN,
CHZT - 30 PLN
zawiesina ogólna - 51 PLN (ceny, są cenami netto)"

Chyba będę się kłócić o to badanie, bo przecież nie zamierzam wypuszczać wody poza granice działki :(

Wszystkie potrzebne informacje masz na stronie Bioeko
Pozdrawiam

brachol
06-04-2006, 19:31
a nie jest tak ze w urzedzie zglasza sie chec budowy oczyszczalni? tak na 100% bylo w Poznananiu 1,5 roku temu jak sie pytalem bo tez mialem szambo w planie zagospodarowania i wtedy wystarczylo tylko zglosic ze bedzie oczyszczalnia

Przepiura
06-04-2006, 21:49
Witam
Teraz się już dowiedziałem wszystkiego .
Dziękuje za odpowiedz .
Pytałem też w innych Ÿródłach (u producenta) i wiem że dodatkowymi kosztami jest ok.14 ton piasku płukanego ,cement , żwir .
Pozdrawiam
Przepiura

ścigacz
07-04-2006, 12:27
a nie jest tak ze w urzedzie zglasza sie chec budowy oczyszczalni? tak na 100% bylo w Poznananiu 1,5 roku temu jak sie pytalem bo tez mialem szambo w planie zagospodarowania i wtedy wystarczylo tylko zglosic ze bedzie oczyszczalnia
Ale to nie zmienia faktu, że musisz mieć atest.
Masz rację możesz to sam zgłosić a my poszliśmy na łatwiznę i nasza architekt załatwia nam wszelkie formalności. Ze względu na to, że pracujemy i mieszkamy aktualnie w innej gminie, i szkoda trochę urlopu na załatwianie formalności w tygodniu. Prawie wszystko załatwiamy w weekendy :D :D :D

ścigacz
07-04-2006, 12:32
Witam
Teraz się już dowiedziałem wszystkiego .
Dziękuje za odpowiedz .
Pytałem też w innych Ÿródłach (u producenta) i wiem że dodatkowymi kosztami jest ok.14 ton piasku płukanego ,cement , żwir .
Pozdrawiam
Przepiura

Piasek 200zł
Żwir 170
Myślę, że do 8 tys. dojdzie koszt tej oczyszczalni (6700 netto wyjściowa cena+vat 7%).
Ale i tak jest to chyba najtańsza oczyszczalnia tego typu.
Roth mi się bardzo podobał, ale 11 tys same użądzenia to troszkę dużo. :(

kze
07-04-2006, 13:10
A czy ktoś już używa tej oczyszczalni biologicznej? Jakie sa roczne koszta utrzymania? Rozumiem, że koszt bakterii, ale ponoc jeszcze coś prad kosztuje.. Tylko ile? :o

sebo8877
07-04-2006, 13:58
Ja będe jej uzywał koszt roczny pradu ok 220 zł
60W non stop - chodzi cały cza napowietrzanie.

Cena zakupu poniżej 6000 zł brutto (montaz samodzielnie) jak to zrobiłem :) :o to już moja tajemnica :wink:

Sebo8877

kze
07-04-2006, 14:04
Ja będe jej uzywał koszt roczny pradu ok 220 zł
60W non stop - chodzi cały cza napowietrzanie.

Cena zakupu poniżej 6000 zł brutto (montaz samodzielnie) jak to zrobiłem :) :o to już moja tajemnica :wink:

Sebo8877
JUŻ używasz, czy BĘDZIESZ używać? To jest różnica. Ale dzieki za info. Chciałbym wiedzieć info od kogoś kto uzytkuje już POS....

jacekot
10-04-2006, 16:13
Czy do tej oczyszczalni biologicznej robiliscie specjalny projekt około 500 zł i badania geologiczne (odwierty) około 500 zł , aby dostac pozwolenie ?
Czy zrobiliście taki projekt recznie samamu i wysłaliście zgłoszenie o budowie oczyszczalini ?
Jacek

ścigacz
11-04-2006, 19:11
Projekt można zrobić samemu, na stronie bioeko jest wzór jak to robić, badania geologiczne nie są potrzebne. Studzienkę rozsączalącą, przy niesprzyjających warunkach (np.glina),trzeba zrobić z większą starannością. Czyli zrobienie odpowiedniej otuliny ze żwirku i piasku, aby ta woda miała, gdzie wsiąkać. Chyba, że masz wodę na działce po kostki - to nie da rady!

pjotr
11-04-2006, 22:35
Mając pozwolenie na budowę i w projekcie szambo należy dokonać zmiany załącznika graficznego w Architekturze z naniesieniem miejsca posadowienia zbiornika i ewentualnego drenażu dołączając do tego projekt na POŚ. W przypadku gdy zmianie ulega miejsce wyprowadzenia ścieków z budynku procedura się komplikuje tzn. dokumentacja idzie ponownie do ZUD-u. Jest to drogą którą przetrenowałem na własnej skórze w jednym z urzędów w małopolskim.

dominikams
12-04-2006, 15:33
A czy ktoś wie, czy w sytuacji, kiedy granicę działki stanowi rów melioracyjny, wymagane jest pozwolenie na odprowadzenie oczyszczonych ścieków z oczyszczalni biologicznej, czy nie?

Drain-Bud
12-04-2006, 18:15
Jest wymagane pozwolenie wodno-prawne

pokar
12-04-2006, 18:45
TAk, jest potrzebne

UWAGA!
Niektóre gminy w oddają część poniesionych kosztów na budowę POŚ. Są na to jakieś granty unijne. Coś mi się po łbie kolebie jakaś wypowiedź w innym temacie o POŚ, że nawet i do 30 % nakładów. Fajnie, nie?

NJerzy
12-04-2006, 21:08
Według tego co tu piszą http://muratordom.com.pl/6939_3973.htm pozwolenie wodno-prawne nie jest wymagane jeśli zrzucamy poniżej 5m3 oczyszczonych ścieków na dobę.

Urticae
13-04-2006, 07:41
Nie potrzebowałem żadnego pozwolenia wodno-prawnego. Do Urzędu Miasta złożyłem tylko informację technicznš, dotyczšcš oczyszczalni (Bioeko) wraz z planem działki, na którym zaznaczyłem umiejscowienie oczyszczalni i miejsce zrzutu œcieków. W moim przypadku, œcieki odprowadzam do rowu melioracyjnego, który przebiega przez mojš działkę.

jacekot
13-04-2006, 07:58
Nie potrzebowałem żadnego pozwolenia wodno-prawnego. Do Urzędu Miasta złożyłem tylko informację technicznš, dotyczšcš oczyszczalni (Bioeko) wraz z planem działki, na którym zaznaczyłem umiejscowienie oczyszczalni i miejsce zrzutu œcieków. W moim przypadku, œcieki odprowadzam do rowu melioracyjnego, który przebiega przez mojš działkę.
Z tego co piszesz masz oczyszczalnie z firmy BIOEKO , czy możesz napisać jak długo ją urzytkujesz i czy jesteś zadowolony ?
Jacek

Urticae
13-04-2006, 08:12
Użytkuję oczyszczalnię od listopada ubiegłego roku i nie mam jak do tej pory żadnych zastrzeżeń. Nie miałem żadnej awarii a kontrtola ograniczała się do metody organoleptycznej. Bałem się trochę zapachów ale jak do tej pory nic nie wyczułem :) Zrzut œcieków mam jakieœ 25 m. od domu. Zobaczymy jak będzie latem.

janusz-malinowski
13-04-2006, 09:18
Widać co gmina to obyczaj. Pozwolenie nie jest wymagane jeśli odprowadzamy poniżej 5m3/dobę ale do gruntu (studnia chłonna lub drenaż). Pzdr

zygmor
13-04-2006, 11:20
Jeżeli zamierzacie wybudować oczyszczalnię biologiczną to warto również w kuchni pod zlewem zstosować separator tłuszczu (http://www.kupsprzedaj.pl/ks-item,341169.asp).
Jak często smażycie frytki, czy inne frykasy zamużone w głębokim oleju, a później ten olej wylejecie do kanalizacji, to cała oczyszczalnia biologiczna będzie już niesprawna. Jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie separatora tłuszczu.
Nie wszyscy o tym wiedzą i nawet zdają sobie sprawy. A to bardzo ważne.


Pozdrawiam

jacekot
13-04-2006, 11:27
Jeżeli zamierzacie wybudować oczyszczalnię biologiczną to warto również w kuchni pod zlewem zstosować separator tłuszczu (http://www.kupsprzedaj.pl/ks-item,341169.asp).
Jak często smażycie frytki, czy inne frykasy zamużone w głębokim oleju, a później ten olej wylejecie do kanalizacji, to cała oczyszczalnia biologiczna będzie już niesprawna. Jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie separatora tłuszczu.
Nie wszyscy o tym wiedzą i nawet zdają sobie sprawy. A to bardzo ważne.


Pozdrawiam
jak rozmawiałem z fachowcami to nic nie mówili o separatorze tłuszczu ?

zygmor
13-04-2006, 12:58
Ale pamiętaj, że nadmiar tłuszczu niszczy złoże biologiczne i nie jest to bujda na resorach, tylko szczera prawda!

Dotyczy to tych co w dużych ilościach używają olej w kuchni, a szczególnie smażą w głębokim tłuszczu. Coś z tym starym olejem trzeba od czasu do czasu zrobić. zastanów się co byś z nim zrobił, pewnie wylejesz do zlewu i niech się dzieje wola nieba...

Pozdro

ścigacz
13-04-2006, 20:44
TAk, jest potrzebne

UWAGA!
Niektóre gminy w oddają część poniesionych kosztów na budowę POŚ. Są na to jakieś granty unijne. Coś mi się po łbie kolebie jakaś wypowiedź w innym temacie o POŚ, że nawet i do 30 % nakładów. Fajnie, nie?

tak zwracają - rolnikom! :(

jacekot
14-04-2006, 10:41
Użytkuję oczyszczalnię od listopada ubiegłego roku i nie mam jak do tej pory żadnych zastrzeżeń. Nie miałem żadnej awarii a kontrtola ograniczała się do metody organoleptycznej. Bałem się trochę zapachów ale jak do tej pory nic nie wyczułem :) Zrzut œcieków mam jakieœ 25 m. od domu. Zobaczymy jak będzie latem.


Czy możesz sie wypowiedzieć jak radzisz sobie z "tłuszczem" ?
masz separator czy nie i ewtualnie jak to wpływa na oczyszczalnie
Wypodziedz się jako praktyk
Jacek

Wojtek&Gosia
30-04-2006, 22:17
Ja bioekową (słowacką) montuje na przelomie kwietnia i maja - bede robił sam.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie

Sebo8877

A czy przypadkiem do odbioru takiej oczyszczalnii, przed zasypaniem nie powinna być osoba uprawniona?? Ja tak wyczytałem z pozwolenia wodno-prawnego na wykopanie i ułożenie 100mb rurociągu ze studzienki do rowu melioracyjnego. Mapka pod poniższym linkiem:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1180526

majki
08-05-2006, 20:20
Hej
Odgrzebałem temat, który obecnie wchodzi u mnie na tapetę. Oczywiście standard : wysoki poziom wód gruntowych, ale posiadam rów meliracyjny przy działce - między drogą a działką. Pewno pozwolenie wodno prawne muszę mieć na zrzucanie tam wody, ale czy jestem w stanie je uzyskać ?
Albo drugie rozwiązanie : zrzucić do jakiejś studni chłonnej - ale, jak macie wysoki poziom wód gruntowych, to Wam wsiąka ... ?
Nasyp, brrrr :-?
Ta studnia chłonna mnie nęci, jakby była odpowiednio duża to powinno się rozsączać ...
Napiszcie coś pliz, bo moja małżowina jak myśli o szambie to nie chce budować :( :o
Pozdrawiam, Majki

dominikams
08-05-2006, 21:23
Majki,
u mnie identycznie, z tym, że rów mam w granicy działki (dzieli moją działkę od innej). Wody wysokie, ale mam zamiar zrzucać do rowu. Chyba nie jest tak trudno uzyskac takie pozwolenie. Jaki masz grunt? jeśli glina, to może nie wsiąkać.

majki
09-05-2006, 08:26
No właśnie glina, ale ... po roztopach wiosennych, w rowie niegdy nie było tak, ze woda stała i stała, bywało trochę, ale szybko wsiąkała. Zrzucać się będzie z oczyszczalni jakieś 2-3 m3 wody dziennie czyli nie aż taka wielka znowu ilość. Tak myślę ... :roll:
Majki

jacekot
12-05-2006, 11:52
No właśnie glina, ale ... po roztopach wiosennych, w rowie niegdy nie było tak, ze woda stała i stała, bywało trochę, ale szybko wsiąkała. Zrzucać się będzie z oczyszczalni jakieś 2-3 m3 wody dziennie czyli nie aż taka wielka znowu ilość. Tak myślę ... :roll:
Majki

No nie wiem czy aż tyle wody dziennie bedziesz zrzucał .
Jakbyś miał szmbo to musiałbyć wywozić co 3-5 dni przy takim zużyciu , a z praktywi wychodzi że srednio szmbo (8-10m3) opróżnia się 3 razy na dwa miesiące . Czyli około 0,5m3 na dobe.
Jacek

wicekK
23-06-2006, 22:33
Witam budującuch - ja mam nadzieję jesienią też sie do tej grupy zaliczć .
A tymczasem staram sie ogarnąć jakoś to wszystko .
Mam działkę w Rembertowie do kanalizacji jakieś 50 m , ale kanał jest na 5 m i ze wstępnego rozeznania przyłącze może mnie kosztować 30-40 tys - na to mnie nie stać .
Pozostaje więc szambo lub oczyszczalnia .
Mam działkę 20,5*42 m z czego 7 m jest na drogę - zostaje więc 35m .
Tak się zastanawiam i kombinuję - czy na takiej działce da się jakąś oczyszczalnię zrobić ?
Po obu stronach mam podobne działki puste .
Teoretycznie , zakładając że na razie nie mam sąsiadów , da się - ciekaw jestem tylko co na to gmina .
Czy rozpatrują sytuację sąsiadów .
Czy lepiej zaprojektować szambo i po odbiorze zrobić z tego oczyszczalnię - czy też od razu próbować w projekcie oczyszczalnię ?
Czy nadal budowa oczyszczalni jest tylko na zgłoszenie ?

Krupiarz
17-08-2006, 07:16
Witam,

Odgrzebię i podniosę temat.

Na POŚ jestem zdecydowany. Do niedawna myślałem że będzie to POŚ z drenażem. Jednak ostatnio wykopałem rowek na głębokość ok. 1 m i na jakieś 90 cm. zebrała się woda.

Sąsiad powiada, że są to wody podskórne, które nie wsiąkają głębiej, bo na głębokości od ok. 1 - 2,5 jest warstwa gliny która wody nie przepuszcza. Głębiej - czysty piasek.

Niemniej jednak woda jest dość wysoko (teraz, po fali upałów, wiosną podejrzewam, że będzie jeszcze wyżej).
No i pomyślałem o oczyszczalni biologicznej. Wszystko byłoby cacy,ale nie mam w pobliżu żadnego rowu melioracyjnego, stawu ... , gdzie mógłbym zrzucać wodę.

I teraz pytanie: czy przy takich warunkach wodnych gdy zrobię standardową studnię chłonną kręgową i doprowadzę tam odpływ z oczyszczalni to woda pójdzie w grunt? Co będzie jeżeli wiosną poziom wody podniesie się do wysokości ok. 0,5 m? Będzie toto się rozsączało i działało prawidłowo?
Dodam, ze wyjście z budynku mam dość nisko - ok. 0,5 m pod powierzchnią gruntu. Czyli chyba oczyszczalnia będzie musiała być zamontowana dość nisko ??
Czy oczyszczalnia potrzebuje jakiejś dodatkowej pompki do przepompowywania oczyszczonej wody do studni chłonnej?

Czy to będzie działać? Jakieś inne pomysły co zrobić z oczyszczoną wodą?

Pozdrawiam

agnieszkakusi
18-08-2006, 07:21
Podobno wodę można podłączyć pod kran gospodarczy i podlewać działkę, myć samochód...ale ile tej działki trzeba mieć, żeby zużyć ta cała wodę? Też nie wiem gdzie zrobić zrzut wody..

sebo8877
18-08-2006, 09:02
Woda z POŚ biologicznego wychodzi grawitacyjnie- najczęściej do studni chłonnej - U mnie w tej studni znajduje się pompa która wypompowuje wodę w razie potrzeby na ogród - docelowo będzie z tego wykonane także nawadnieanie ogrodu latem a i zima mozna to wykorzystac przy grubej warstwie pokrywy śnieżnej ważne by po wyłaczeniu pompy zała woda grawitacyjnie zeszła spowrotem w studnię.

Możan wykonac także instalacje - jak pisze kusi -kran ogrodowy- tu też będziecie potrzebowali pompę.

sebo8877

Krupiarz
18-08-2006, 10:03
Niby tak, ale prawdopodobnie u mnie grawitacyjnie i tak nie zeszłaby, bo mam wyjście z budynku na głębokości ok. 50 cm. od powierzchni gruntu.
Dojście do osadnika, przejście przez osadnik, przy zachowaniu spadków da ok. 70 cm (??) na wyjściu od powierzchni gruntu, a na takiej wysokości wiosenną porą już stoi woda.
Jeżeli dobrze myślę, to i tak przydałaby się jakaś pompa, która przepompowywałaby oczysczoną wodę do góry i wrzycała ją do studni chłonnej.

W moim przypadku mogę to zrobić tak, że kręgi posadowć na glinie, czyli na głębokości ok. 1,5 m i wtedy nawet gdy woda będzie stała na głębokości ok. 0,6 m to i tak się jakoś rozejdzie po gruncie, lub można wykonać głębszą studnię chłonną tj. przebić się przez warstwę gliny która zatrzymuje wodę gruntową (głębokość ok.2-2,5 m i kręgi studni chłonnej posadowić na suchym piasku który jest pod tą warstwą gliny, a wtedy odprowadzana woda będzie schodziła w ten piach w głąb i studnia będzie sucha.

Tak mi się przynajmniej wydaje.

kze
18-08-2006, 10:16
...można wykonać głębszą studnię chłonną tj. przebić się przez warstwę gliny która zatrzymuje wodę gruntową (głębokość ok.2-2,5 m i kręgi studni chłonnej posadowić na suchym piasku który jest pod tą warstwą gliny, a wtedy odprowadzana woda będzie schodziła w ten piach w głąb i studnia będzie sucha. ...
Ja bym wybrał to rozwiązanie.

sebo8877
18-08-2006, 10:50
U mnie studnia chłonna ma 3m głebokości - a wody podskórna pojawiają się na 50 cm. Na 3 m jest juz poziom gliny piaszczystej i pasków - stąd tez studnia chłonna w suchych okresach jest puściutka

sebo8877

plusultra
13-01-2013, 18:54
Witam,

Ze względu na małe wymiary działki zamierzam montować oczyszczalnię biologiczną ze studnią chłonną. Czy mogę liczyć na Wasze rady? Jaką wybrać?
Warunki glebowe dobre, piach i brak wody na 3 m...

chopinetka
13-01-2013, 20:19
Witam
może tu poczytaj
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?179767-Oczyszalnia-biologiczna-ranking
jest cały dział na ten temat
pozdawiam

alfa-tech
02-03-2015, 18:47
Witam

Zajmujemy się oczyszczalniami już ponad 13 lat i jeśli jest potrzebne doradztwo i pomoc w doborze to zapraszamy na: www.alfa-tech.info.pl. Wizyta dobór oczyszczalni i pomoc przy niedziałających (informacje) są bezpłatne. Budujemy, serwisujemy i wspieramy użytkowników działających lub "niedziałających" oczyszczalni. Zasięgiem obejmujemy obszar do 200 km od Bydgoszczy. Jeżeli ktoś chce obejrzeć zainstalowaną oczyszczalnię dowolnego typu (wybudowaliśmy większość typów a serwisujemy prawie wszystkie) lub obejrzeć zdjęcia z efektów oczyszczania poznać opinie użytkowników to proszę o info. Postaramy się pomóc.