PDA

Zobacz pełną wersję : Koszty ogrzewania prądem



Zalekawasaki
08-03-2006, 16:39
Ile was kosztuje miesięcznie grzanie prądem. Podawajcie powierzchnię domu, sposób docieplenia, rodzaj używanych piecy/grzejników i stawkę taryfy za prąd. Myślę, że w dobie drogiego gazu i oleju, warto pomyśleć o prądzie. W końcu mamy go dzięki własnym zasobom niedrogiego węgla. Wystarczy go jeszcze na długo.

VIP Jacek
08-03-2006, 19:55
Też jestem ciekawy.

gawel
08-03-2006, 20:27
Widze ze jestes na tropie poszukiwania rozwiazania kwestii ogrzewnia swego domu (czytalem posty o ogrzewaniu olejowym) i powiem krótko daj sobie z tym spokój. Z powodu wysokiej ceny kotłowni ok 15 tys, koniecznosci czestej regulacji palnika po tankowaniach z uwagi na zmienneparametry oleju opalowego no i wysoka i stosukowo podatna na zwyzki cene samego oleju.
Odpowiadajac na pytanie domek drewniany kanadyjczyk powierzchnia 130 m kw. kuatura ok 500 m szesc., Sciany 15cm welna min+10 cm styropian, podloga i fundament 10 cm styropian, poddasze 18welna. Ogrzewanie konwektorki DIMPLEX o mocy 1000\2000 W kazdy. na stale wlaczone 7 kW (tylko jeden w salonie jest wlaczony na 2 kW) w łazience na dole podlogowka 400W + drabinka grzejna, nw górze tylko drabinka. Teraz koszty, poniewaz mam tylko jeden licznik to zuzycie pradu dotyczy wszystkiego (gotowanie, cuw, normalne zuzycie w gosp domowym oswietlenie itp.) Poniewaz mieszkam juz 2 lata, a sezon grzewczy mam 3 bo wprowadzilem sie w listopadze wiem że za prąd przy wylaczonym ogrzewaniu wychodzi w letnich miesiacach 180-200 zl / 1 msc. Natomiast w miesiącach "grzewczych" 0d wrzesnia do maja od 350 do 650 zl / 1 msc. Wyjatkiem jest ta zima bo poszlo w mrozy pradu za ok 730 zl./30 dni. Wedlug mnie jest to dobry wynik. jesli masz jakies konkretne pytania to chetnie odpowiem. :D [/list]

cooler
09-03-2006, 00:55
ogrzewane 110mkw
ściany BK24+15cm styropian
podłoga 15cm styropian
strop 20cm wełna

taryfa G12
jeden piec akumulacyjny dynamiczny 4kW + 5 konwektorów Noirot 1,5 kW z obniżeniem temp. - ogrzewam od 4 sezonów

na początku i końcu sezonu ok. 100-150 zł miesięcznie
styczeń/luty ok. 200-250 zł miesięcznie w poprzednich sezonach
DO TEGO 1 - 1,5 KOSZYKA BUKA DO KOMINKA / DZIENNIE

w tym sezonie od 12 grudnia do 12 lutego przyszło mi 854 zł za całą energię czyli z CWU, gotowaniem, pralką, zmywarką i akwarium :D
w tym czasie poszło ok. 2,5 mpu drzewa czyli max 300 zł

Stosunek niskiej taryfy do wysokiej: średnio przez 4 sezony jak 3:1

piec akumulacyjny przy temp. na zewnątrz -5 -10 stC ładuje się ok. 4 godzin na dobę i to wystarcza aby utrzymywać temp. 20,5 stC w prawie połowie domu: dzienny, jadalnia, kuchnia, hall przy lekkim obniżeniu o 1 do 1,5 stC podczas nieobecności 8-16 i oczywiście wieczornym rozpaleniu kominka

4h x 4kW = 16kWh x 0,21 zł (II t.) = 3,36 zł / doba :D :D :D

marcin_u
09-03-2006, 06:55
zamierzam zbudowac dom o pow okolo 100m2 z urzytkowym poddaszem i chce zbudowac w technologi suporex + styropian.
zastanawiam sie nad ogrzewaniem tego domu..i widzac podwyzki gazu coraz bardziej mysle o grzaniu pradem.
czy ktos moze napisac jaki jest orientacyjny koszt montazu ogrzewania pradem i jaki koszt montazu ogrzewania gazem ziemnym...oczywiscie wiadomo ze sa rozne rozwiazania ale podajcie jakie macie i wady zalety tego.
zastanawiam sie jeszcze przed rozpoczeciem budowy domu bo nie wiem czy robic przylacze gazowe?
czy wspomagacie ogrzewanie kominkiem? jaki jest koszt zrobienia kominkasredniej klasy z rozprowadzeniem ciepla do innych pomieszczen?

troche duzo pytan ale jestem dopiero na etapie zbierania wiadomosci nt.grzania.

Zalekawasaki
09-03-2006, 15:40
Widze ze jestes na tropie poszukiwania rozwiazania kwestii ogrzewnia swego domu (czytalem posty o ogrzewaniu olejowym) i powiem krótko daj sobie z tym spokój. Z powodu wysokiej ceny kotłowni ok 15 tys, koniecznosci czestej regulacji palnika po tankowaniach z uwagi na zmienneparametry oleju opalowego no i wysoka i stosukowo podatna na zwyzki cene samego oleju.
... Ogrzewanie konwektorki DIMPLEX o mocy 1000\2000 W kazdy. na stale wlaczone 7 kW (tylko jeden w salonie jest wlaczony na 2 kW) w łazience na dole podlogowka 400W + drabinka grzejna, nw górze tylko drabinka. Teraz koszty, poniewaz mam tylko jeden licznik to zuzycie pradu dotyczy wszystkiego (gotowanie, cuw, normalne zuzycie w gosp domowym oswietlenie itp.) Wedlug mnie jest to dobry wynik. jesli masz jakies konkretne pytania to chetnie odpowiem. :D [/list]
Dzięki za odpowiedź . :)
O grzaniu olejem wcale nie myślimy. Jest drogi podobnie jak gaz ze zbiornika. Z innych paliw (drewno, węgiel wykluczam jako jedyne źródło ciepła jako małowygodne w obsłudze) pozostaje jedynie prąd i gaz z sieci. Bardziej ekonomiczny jest ten drugi, ale koszty instalacji są wysokie. W naszym przypadku jest na niego szansa za 2,3 lata, do tego czasu trzeba by grzać gazem ze zbiornika.
Dlatego myślimy o prądzie. Interesuje mnie dlaczego zdecydowałeś się na konwektorki a nie na piece akumaluacyjne i czy dogrzewasz trochę kominkiem?
:)

Zalekawasaki
09-03-2006, 15:53
taryfa G12
jeden piec akumulacyjny dynamiczny 4kW + 5 konwektorów Noirot 1,5 kW z obniżeniem temp. - ogrzewam od 4 sezonów

na początku i końcu sezonu ok. 100-150 zł Stosunek niskiej taryfy do wysokiej: średnio przez 4 sezony jak 3:1

piec akumulacyjny przy temp. na zewnątrz -5 -10 stC ładuje się ok. 4 godzin na dobę i to wystarcza aby utrzymywać temp. 20,5 stC w prawie połowie domu: dzienny, jadalnia, kuchnia, hall przy lekkim obniżeniu o 1 do 1,5 stC podczas nieobecności 8-16 i oczywiście wieczornym rozpaleniu kominka

4h x 4kW = 16kWh x 0,21 zł (II t.) = 3,36 zł / doba :D :D :D
Wielkie dzięki za konkretną odpowiedź :D
Mam parę dodatkowych pytań. Wdzięczny będę za poradę.
Dlaczego tylko jeden piec akumulacyjny, a reszta to konwektory? Kwestie ekonomiczne? Czy też w sypialni gdzie nie przebywa się w ciągu dnia, taki piec nie jest potrzebny?
Czy mógłbys zdradzić markę pieca i napisać jak się sprawuje. Interesuje mnie kwestia czy przy piecach dynamicznych ustawianie automatyki działa bez zarzutu. Czyli jeśli chce 21 stopni dokładnie tyle mam no i czy wieczorem jeśli chce 17 stopni a piec w tym czasie się ładuje, czy nie wydziela nie potrzebnego ciepła i przez to w nocy w domu jest zbyt gorąco?
Piszesz: Stosunek niskiej taryfy do wysokiej: średnio przez 4 sezony jak 3:1, czy chodzi o to, że stosunek energii zużywane w droższej taryfie jest u Ciebie jak 1:3 (czyli w sumie, zdecydowanie więcej "jedziesz" na tańszej energii).
Czy podłogówka też jest akumulacyjna, a bojler na wodę ładuje się w nocy i starcza to na poranne mycie, a ładowanie między g. 13 a 15 na mycie wieczorne?

Zalekawasaki
09-03-2006, 15:55
jesli masz jakies konkretne pytania to chetnie odpowiem. :D [/list]
W takim razie jeszcze dodatkowe pytanko: Czy podłogówka też jest akumulacyjna, a bojler na wodę ładuje się w nocy i starcza to na poranne mycie, a ładowanie między g. 13 a 15 na mycie wieczorne?

Zalekawasaki
09-03-2006, 16:03
zamierzam zbudowac dom o pow okolo 100m2 z urzytkowym poddaszem i chce zbudowac w technologi suporex + styropian.
zastanawiam sie nad ogrzewaniem tego domu..i widzac podwyzki gazu coraz bardziej mysle o grzaniu pradem.
czy ktos moze napisac jaki jest orientacyjny koszt montazu ogrzewania pradem i jaki koszt montazu ogrzewania gazem ziemnym...oczywiscie wiadomo ze sa rozne rozwiazania ale podajcie jakie macie i wady zalety tego.
zastanawiam sie jeszcze przed rozpoczeciem budowy domu bo nie wiem czy robic przylacze gazowe?
czy wspomagacie ogrzewanie kominkiem? jaki jest koszt zrobienia kominkasredniej klasy z rozprowadzeniem ciepla do innych pomieszczen?

troche duzo pytan ale jestem dopiero na etapie zbierania wiadomosci nt.grzania.

Mogę ci odpowiedzieć w kwestii kosztow instalacji, bo sam z żoną jestem na podobnym etapie.
Koszt instalacji gazowej w naszym domu (około 170 m kw powierzchni użytkowej):
instalacja cw 10-15 tys. zł (w zależności od wykonawcy są różne ceny)
dobry piec z zasobnikiem 8-10 tys. zł
przyłącze gazu prawdopodobnie 6-8 tys zł (gaz może będzie za 2-3 lata)
A więc jeszcze na razie doszedł by koszt zbiornika na gaz 5-6 tys.
A więc koszt gazu w naszym przypadku to: 29-39 tys. zł
Koszt instalacji elektrycznej (piece akumulacyjne z rozładowaniem dynamicznym - 6 sztuk), ogrzewanie podłogowe w łazienkach, kuchni, wiatrołapie, grzejniki konwekncyjne w łazienkach - około 17,5 tys. zł

gawel
09-03-2006, 19:41
zdcydowalem se na grzejniki konwekcyjne z powodów ekonomicznych jako rozwiazanie tymczasowe (pod koniec budowy skradziono mi samochod). ale prowizorki jak sie okazalo w praktyce nie sa takie zle :D .
Mam taryfe G-12 i zegar sterujący obwodami grzejnymi konwektorów na tablicy rozdzielczej. Dziala to tak, że ogrzewanie ma przerwę od 10.00 d0 13.00 oraz od 20.00 do 22.00 jak latwo zauwazyc sa to odpowiednio 3 i 2 h pzed wlaczeniami taryfy nocnej. nie powoduje to znacznego obnizenia temp (ok 1-1,5 st C) a "podgonienie" temperatury nastepuje po tanszej taryfie. dzieki temu fortelowi zużycie prądu po taryfie nocnej wynosi 55% a dziennej 45 % nie jest to mże oszolamiający wynik jak u Coolera, ale na stale utrzymuję w domu od 21 do 22 st C.(tylko ogrzewanie elektr)
Nie posiadam podlogowki akumulacyjnejw łazience, a szkoda warto wiem bo sasiad ma.
Jesli chodzi o kominek to oczyiscie mam, tarnawe 16 kw z grawitacyjnym DGP polcam super wydajne i ekonomiczne... ale ceny drewna w Warszawie doprowadzaja do wrzenia bez koniecznosci zakupu drewna i palenia :evil: . Palę spordycznie w weekendy i w siarczyste mrozy zużywam na caly sezon ok 2 m szesc (300 zł). Jezli pale zasze wylączam ogrzewanie elektryczne z wyjątkiem łazienek. Poza tym wszystkim palenie na stale i robienie w salonie kotlowni oraz czeste malowanie pomieszczenia to srednia przyjemnosc.
ponadto do cuw mam 100 l bojler atlantic pracuje w calym przedziale taryfy nocnej i przez trzy godz taryfy dziennej. Starcza wody dla 3-4 osob bez zmywania (to zalatwia zmywarka)
Na zakonczenie powim tyle, piece akumulacyjne jakie wyszukalem firmy olsberg statyczne ale o malych gabarytach z full automatyką i po korzystnej cenie, kosztowalyby mnie ok 6 tys. dzieki temu mialbym mniejsz rachunki za prad o jakies ok 500 zl rocznie. Czas zwrotu tej inwestycji to 10 lat. Ale bylby dodatkowo problem z paleniem w kominku, jak mam ochote to palę i przewaznie uchylam okna bo inaczej mam w domu 26 st C, musialbym planowac palenie i czekac az piece sie wyladuja. Sam nie wiem może kiedys sie zdecyduje na wymiane konw. na akumulacyjne.

Midami
09-03-2006, 22:01
śledzę ten wątek
mam dylemat , prąd ,albo eko-groszek

dom o kubaturze 400m3

Alis31
09-03-2006, 22:15
Ja również zastanawiam się prąd czy ekogroszek :-?

AldonkaS
10-03-2006, 06:48
Jeżeli cenicie komfort i wygodę - to zdecydowanie PRĄD.
Jeżeli bardziej cenicie kasę - to eko-groszek.
Natomiast przy eko-groszku musicie liczyć się z: dodatkowe pomieszczenia na kotłownię i skład opału, cyf z węgla (którego nie da się w 100% wyeliminować) szczególnie podczas czyszczenia pieca (mój chłop robi to raz w miesiącu, oprócz dodawania co kilka dni SADPALu do paleniska). Natomiast pomimo tego że mąż jest elektrykiem i pracuje w ZE to nie zdecydowaliśmy się na prą - zdecydowanie za drogo.

Midami
10-03-2006, 09:40
A co myslicie o tradycyjnej instalacji c.o. grzejniki i.t.p.
,a kotle elektrycznym.w moim domku o powierzchni 150m2
wystarczy kocioł o mocy 15Kw
koszt ogrzewania w sezonie zimowym 500-700 zł
przy zastosowaniu kominka z płaszczem wodnym
koszty spadaja do 300-400zł
Gdy okaże się ,że jednak jest drogo zawsze można przejśc na inne żródło
ogrzewania (instalacja gotowa)

cooler
10-03-2006, 11:39
Mam parę dodatkowych pytań. Wdzięczny będę za poradę.
Dlaczego tylko jeden piec akumulacyjny, a reszta to konwektory? Kwestie ekonomiczne? Czy też w sypialni gdzie nie przebywa się w ciągu dnia, taki piec nie jest potrzebny?
Czy mógłbys zdradzić markę pieca i napisać jak się sprawuje. Interesuje mnie kwestia czy przy piecach dynamicznych ustawianie automatyki działa bez zarzutu. Czyli jeśli chce 21 stopni dokładnie tyle mam no i czy wieczorem jeśli chce 17 stopni a piec w tym czasie się ładuje, czy nie wydziela nie potrzebnego ciepła i przez to w nocy w domu jest zbyt gorąco?
Piszesz: Stosunek niskiej taryfy do wysokiej: średnio przez 4 sezony jak 3:1, czy chodzi o to, że stosunek energii zużywane w droższej taryfie jest u Ciebie jak 1:3 (czyli w sumie, zdecydowanie więcej "jedziesz" na tańszej energii).
Czy podłogówka też jest akumulacyjna, a bojler na wodę ładuje się w nocy i starcza to na poranne mycie, a ładowanie między g. 13 a 15 na mycie wieczorne?

U mnie w sypialni konwektor pracuje tylko wieczorem po 22 przez ok 1/2 godz. bo i tak się kładziemy zazwyczaj po 23 i to wystarcza, pomimo że sypialnia jest pokojem narożnym, najdalej oddalonym od dziennego, DGP nie dokończyłem :roll: bo mi się już nie chce, teraz żyję budową drugiego domku :D

U dziecka konewktorek pracuje prawie non stop, prawie bo od 7-13 ma zadane obniżenie o 3 stC ale temp spada max. 2 stC
Do tego pokoju mam doprowadone 5 żył na akumulacyjny, bo dałby pewnie jakieś oszczędności ale jak człowiekowi rachunek za prąd nie powoduje stanu przedzawałowego to się o tym nie myśli i odkłada na później :wink:

Jest jeszcze kwestia gabarytów pieca akumulacyjnego. Jak ja kupowałem to te cienkie były b. drogie a wiadomo w domku 110 mkw to pokoiki są po ok. 14 mkw to takie pudło trochę jest niefajne ale jak się dobrze pomyśli to można go jakoś upchnąć.

Mój piec to polski INPROEL Aura. Sprawuje się bez zarzutu. Po tych kilku latach wygląda jak nowy, żadnych okopconych kratek, tak jak to widziałem w niektórych piecach dynamicznych. Jest zgrabniejszy od wielu innych bo jest niski i nie "przytłacza" wielkością. Do niego musiałem dokupić termostat pokojowy z programowaniem dziennym a zegar do ładowania to mam w takim sprytnym programatorze Flash z dwoma niezależnymi zegarami które sterują 8 grupami urządzeń.

Jeżeli chodzi o sterowanie takim piecem to niestety trzeba się tego nauczyć !!! Tak jak się uczy sieci neuronowe, tak my musimy umieć przewidzieć czy trzeba bardziej podkręcić termostat czy nie. Żadna pogodówka nie sprawdzi się jak mamy zamiar przepalać w kominku, nie ma takiej możliwości bo albo będzię za zimno albo sauna :evil:

Pogodówka jest super ale jeżeli nie ma innego żródła ciepła. W innym przypadku to pieniądze niepotrzebnie wydane a i rachunki za prąd będą większe.

Moim zdaniem najlepsze jest połączenie pieców akumulacyjnych z małymi konwektorkami o ile mamy wystarczająco duże pokoje. Wtedy nie jest potrzebny piec dynamiczny ale tani statyczny i oczywiście tani konwektorek.
Są takie urządzenia gotowe czyli piec akumulacyjny + grzałka działająca jak konwektor ale są drogie no chyba że może teraz coś się zmieniło, trzeba by poszukać w necie ... ale drogie to też rzecz względna :D

Taki układ dawałby największe oszczędności.

cooler
10-03-2006, 12:04
U dziecka konewktorek pracuje prawie non stop, prawie bo od 7-13 ma zadane obniżenie o 3 stC ale temp spada max. 2 stC


małe wyjaśnienie: to że grzejnik jest pod zasilaniem prawie non stop to nie znaczy że cały czas pobiera energię, termostat elektroniczny idealnie się tutaj zachowuje.

i jeszcze odnośnie stosunku I taryfy do II:

U mnie, jak napisałem ten stosunek wynosi jak 1:3 czyli jak byśmy przełożyli to na procenty to tylko 25% całej zużywanej energii to I taryfa a 75% to II (tania) :D :D :D :D :D

ale u mnie wszystkim sterują zegary (pralka, zmywarka, bojler Atlantic 150l, ogrzewanie, akwarium) a oświetlenie to kompakty

Marzek
10-03-2006, 12:38
Mamy dom z użytkowym poddaszem 230 m2, ściany z SILKI 24 (parter) i 18 poddasze. Całość ocieplona wełną 20 cm (kiedy kładliśmy ocieplenie wszyscy pukali się w głowę), na parterze, w podłodze 16 cm styropianu, poddasze 27 cm wełny (dodatkowo 12 - 15 na nieużytkowym strychu, bo tam jest rekuperator). Dom ogrzewany kominkiem i kozą (bo na parterze jest dodatkowe mieszkanie) oraz prądem z kabli grzewczych. W tym sezonie (a jest to pierwszy sezon) i przy braku jeszcze kozy w drugim mieszkaniu, całe zużycie prądu (wraz z wodą użytkową i innymi potrzebami - oświetlenie, lodówka, RTV) wyniosło ok. 800 - 900 zł miesięcznie średnio za okres listopad - luty. Myślę, że przy tej powierzchni to nie jest źle. Na pewno da się to jeszcze poprawić stosując sposoby opisane przez innych w tym wątku. U nas stosunek I taryfy do drugiej na razie jest jak 60:40, czyli przewaga jest droższej. No i muszę dodać, że mój ZE to jeden z najdroższych w Polsce, ZE Warszawa Teren (ZEW-T), RE Pruszków.

Marzek
10-03-2006, 12:40
A dodam jeszcze, że tym okresie wciąż trwały prace wykończeniowe i jeszcze nie było wielu drzwi wewnętrznych.

kubanki
10-03-2006, 13:03
Witam,



Koszt instalacji gazowej w naszym domu (około 170 m kw powierzchni użytkowej):
...
Koszt instalacji elektrycznej (piece akumulacyjne z rozładowaniem dynamicznym - 6 sztuk), ogrzewanie podłogowe w łazienkach, kuchni, wiatrołapie, grzejniki konwekncyjne w łazienkach - około 17,5 tys. zł

wyglada na to, że dostałem drogą ofertę - prawie 25 tys zł za podobną powierzchnię (160m kw). Czy w tych 17,5 jest również bojler? Jeśli tak, to jaki? Czy sterowanie - jakie? No i czy z robocizną? U mnie jeszcze pod całym salonem jest podłogówka (no ale już nie ma piecy). Acha a piece nie dynamiczne tylko statyczne. Możesz napisać więcej szczegółów plus ew. podać nazwę firmy, która robiła wycenę? Chciałbym mieć mocne argumenty podczas negocjacji cenowych ;)

Kuba

Zalekawasaki
10-03-2006, 18:02
Witam,



Koszt instalacji gazowej w naszym domu (około 170 m kw powierzchni użytkowej):
...
Koszt instalacji elektrycznej (piece akumulacyjne z rozładowaniem dynamicznym - 6 sztuk), ogrzewanie podłogowe w łazienkach, kuchni, wiatrołapie, grzejniki konwekncyjne w łazienkach - około 17,5 tys. zł

wyglada na to, że dostałem drogą ofertę - prawie 25 tys zł za podobną powierzchnię (160m kw). Czy w tych 17,5 jest również bojler? Jeśli tak, to jaki? Czy sterowanie - jakie? No i czy z robocizną? U mnie jeszcze pod całym salonem jest podłogówka (no ale już nie ma piecy). Acha a piece nie dynamiczne tylko statyczne. Możesz napisać więcej szczegółów plus ew. podać nazwę firmy, która robiła wycenę? Chciałbym mieć mocne argumenty podczas negocjacji cenowych ;)

Kuba
Tak - Bojler firmy Atlantic Polska, 200 l, z grzałką ceramiczną - VSRS 200.
Sterowanie jest ale jaki sterownik, dokładnie nie wiem.
Piece są firmy Elektrotermia KOA/2 moc od 2 do 4 kW i wycena obejmowała robociznę no i spory rabat. Wycenę robiła firma Elektra Kardo, Białystok
Życzę powodzenia w negocjacjach :)

Zalekawasaki
10-03-2006, 19:24
A co myslicie o tradycyjnej instalacji c.o. grzejniki i.t.p.
,a kotle elektrycznym.w moim domku o powierzchni 150m2
wystarczy kocioł o mocy 15Kw
koszt ogrzewania w sezonie zimowym 500-700 zł
przy zastosowaniu kominka z płaszczem wodnym
koszty spadaja do 300-400zł
Gdy okaże się ,że jednak jest drogo zawsze można przejśc na inne żródło
ogrzewania (instalacja gotowa)

Pomysł teoretycznie niezły. Ale piec elektryczny nie będzie dzialał na zasadzie akumulacji on będzie grzał wodę do grzejników na bieżąco. Czy to na pewno będzie 500-700 zł miesięcznie, miałbym wątpliwości.
Co do przejscia na inne źródlo energii zgoda - ale koszt instalacji CO jest spory.
A koszty energii zmieniają się wciąż na korzyść prądu, który nie tylko nie drożeje, ale wręcz tanieje np. nocna taryfa jest tańsza niż parę lat temu.

KrzysiekMarusza
11-03-2006, 09:07
Zalekawasaki - poszukaj Jeziera na forum - on ma temat grzania prądem <na miękko>
pozdr - Krzysiek

Zalekawasaki
11-03-2006, 18:17
Zalekawasaki - poszukaj Jeziera na forum - on ma temat grzania prądem <na miękko>
pozdr - Krzysiek

Dzięki :D Poszukam

Xiff
11-03-2008, 20:21
a ja zapytam o taka techniczna rzecz... Mysle o zamontowaniu pieca aku ale mam jednofazowa instalacje. To jest mieszkanie. Co prawda instalacja nowa ale jedynie na kabelku 3x2,5. da rade choc jeden piecyk na tym odpalic? jaka maksymalna moc na tym mozna wyciagnac? Oczywiscie mysle o dynamicznym w nocnej taryfie zeby chodzil..
Jak licze na oko to 3kW to chyba ok 14A wiec nie daleko juz do 16 amperowego bezpiecznika.. kabelki chyba tez beda grzaly w scianach przy takim poborze :)

gawel
14-09-2008, 20:54
:roll: