PDA

Zobacz pełną wersję : piec na ekogroszek - min. moc ???



vanderbobo
08-03-2006, 19:49
mam pytanie dotyczące pieców na ekogroszek, jestem w trakcie wyboru ogrzewania. min. szybkość spalania podawana np dla pieca 25KW (Klimosz) to 1,9kg/h czyli wychodzi na rok przy zużyciu min. 8ton węgla !!! ale przecież wiadomo że w zimę bedzie się palić więciej. i jeszcze pytanie jak to jest w lato kiedy piec słuzy do podgrzania wody użytkowej przecież 1,9kg/h to jest zdecydowanie za duzo i nie wiadomo co robić z tym ciepłem. a podanie poniżej 1,9kg/h spowoduje gasnięcie pieca.. jak to jest w praktyce ??

polanka
08-03-2006, 21:19
Ja mam piec Lazar Eko-Komfort 18 kW w domu o powierzchni 110 m2.
nie mam podanego parametru minimalne zużycie paliwa...
Ale faktycznie latem zaczął mi gasnąć... Zabrakło mi cierpliwości żeby dostroić podtrzymanie... ale wydaje mi się że byłem blisko.
W każdym razie obecnie zużywam 90 kg węgla najszybciej w 3 dni, co daje 1.25 kg/h, natomiast w drugą stronę rekord był w drugiej połowie maja ub.r. kiedy to zasobnik ok. 90-100 kg wystarczył na 16 dni, co daje 0.26 kg/h. Nie pamiętam, czy w tym czasie zgasł, ale wydaje mi sie, że bym pamiętał, gdyby gasł.

Joy1
19-03-2006, 08:32
Polanka, mam pytanko. Generalnie, zadowolony jesteś z tego pieca, czy zamontowałbyś np. olej?
Pozdr.

polanka
19-03-2006, 10:58
Polanka, mam pytanko. Generalnie, zadowolony jesteś z tego pieca, czy zamontowałbyś np. olej?
Pozdr.
Generalnie jestem zadowolony. Zwłaszcza jak się uwzględni że dla domku 110 m2 jak zacząłem palić w połowie listopada to teraz właśnie zacząłem trzecią tonę węgla.
Oczywiście co kilka dni trzeba się piecem zająć, tzn. dosypać węgla i wybrać popiół. Co kilka to znaczy co 4 przy największych mrozach, a rok temu w maju piec chodził bezobsługowo przez 16 dni.

Nie pamiętam już teraz dokładnych liczb, ale z tego co pamiętam z rozmów z sąsiadem który ma piec na olej to wychodzi to drożej. Tyle że oczywiście piec na olej jest bezobsługowy.

Za tonę płacę obecnie relatywnie dużo, bo 450 zł, ale w workach, w małych ilościach i zimą. Niestety nie mam gdzie trzymać większej ilości luzem...

Grzegorz