PDA

Zobacz pełną wersję : Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Makaramata
08-03-2006, 20:15
witam wszystkich.noszę się z zakupem pieca na eko groszek i zainteresowałem się piecem zElektrometu.Niestety piec ten jest w sprzedaży dopiero pierwszy sezon i nie znam nikogo ktoby się z nim zetknął bliżej.Dlatego prosiłbym o pomoc-może ktoś ma ten piecyk i posiada juz pierwsze doświadczenia związane z jego użytkowaniem.Ze względu na to co mówił mi sprzedawca jest to niezły konkurent dla np.HEFa .Nawet troche tańszy proszę o pomoc.

robertnicki
08-03-2006, 20:53
witam wszystkich.noszę się z zakupem pieca na eko groszek i zainteresowałem się piecem zElektrometu.Niestety piec ten jest w sprzedaży dopiero pierwszy sezon i nie znam nikogo ktoby się z nim zetknął bliżej.Dlatego prosiłbym o pomoc-może ktoś ma ten piecyk i posiada juz pierwsze doświadczenia związane z jego użytkowaniem.Ze względu na to co mówił mi sprzedawca jest to niezły konkurent dla np.HEFa .Nawet troche tańszy proszę o pomoc.
Taaak kiedyś w salonie Daewoo też mówili, że to niezły konkurent dla Mercedesa, tylko trochę tańszy.... No bo co ma powiedzieć taki sprzedawca, żeby komuś wcisnąć towar. A czy dobry - tego może nawet on sam nie wie :-?

Makaramata
14-03-2006, 09:49
A ja nadal czekam na kogos,kto podzieli sie ze mną swoimi uwagami odnośnie tego pieca i jego walorów użytkowych,a także prawidłowych ustawień sterownika itp.z góry dzięki

AldonkaS
14-03-2006, 10:22
Sprawdź wagę tego pieca. Jeżeli dla 25kW waga oscyluje w granicach 450-500kg to jest OK (czyt. wykonawca nie oszczędzał na materiałach). Ja mam Viadrusa, natomiast po zakupie dowiedziałam się że rzut beretem ode mnie jest lokalny producent piecy na eko-groszek. Gdymym to wcześniej wiedziała to pewnie wybrałabym tego producenta - ze wzlędu na bliskość serwisu :) :) :). Tak na marginesie, dziś HEF to tylko składak (np.: Paleniska i śruby do jego piecy robi mój sasiad :)).

Mały
14-03-2006, 11:32
A ja nadal czekam na kogos,kto podzieli sie ze mną swoimi uwagami odnośnie tego pieca i jego walorów użytkowych,a także prawidłowych ustawień sterownika itp.z góry dzięki
A tak szczerze - powiedz jakie doœwiadczenie ma Elektromet (producent bojlerów i podgrzewaczy) w produkcji kotłów?
Kupujšc samochód własnie wchodzšcy na rynek osobiœcie poczekałbym min 1 rok.Po co? Żeby fabryka pousuwała błędy których się nigdy nie uniknie (popatrz jakie sš "modyfikacje" w œwieżutkich autach po ok. roku eksploatacji).
To samo z kotłami - nowy model, full wypas itp. A po roku "osz k...a to się p..., tamto wysiada" i trzeba poprawiać.

Makaramata
14-03-2006, 23:32
Co do wagi to ma 410 kg(np Zębiec 318)wiem jeszcze tyle że odkąd tylko przyszły do pobliskiego sklepu,to sprzedano ich12 szt,a Hef-a 1 szt.Więc w sumie moje informacje o nim sa żadne,ale są ludzie (sądząc po niektórych postach)którzy go używaja i liczyłem na to że może któraś z nich się odezwie i coś mi opowie.pozdrawiam

Ewa G
15-03-2006, 07:34
Więc my dokonaliśmy zakupu tego pieca i użytkujemy go od 15 stycznia 2006. Zamontowaliśmy go w najgorszym chyba okresie, bo za moment były największe mrozy i niekończąca się zima. Właściwie to piec pracuje cały czas bez zastrzeżeń. Poprzez zbiornik z duzą pokrywą łatwo się groszek ładuje, również jest łatwy dostęp do wybierania popiołu i czyszczenia, chociaż my wyjęliśmy z niego ten zbornik na popiół, bo mamy za mało miejsca w kotłowni, a jest dość długi.
Mieliśmy jedną awarię kiedy piec stanął. Przyczyną był spory tłuczeń w węglu, który zaklinował się w ślimaku. Musieliśmy wybrać węgiel ze zbiornika, wypchnąć tłuczeń i rozpalic piec. Z podobnego powodu (gwóźdź czy drut) u mojego wujka piec (Hef) też sie zatrzymywał (zrywały sie kliny), ale on musiał wzywać serwis, żeby to naprawić, potem jak się dokładnie przyjrzał jak oni to robią, to sam naprawił, ale mówił, ze sporo przy tym dłubania.
Przez pierwsze dni czy tygodnie rozpracowywaliśmy nastawienia, bo martwiło nas duże zuzycie węgla, ale dowiedzielismy sie że tak na początku jest gdy dom jest wychłodzony, poza tym jakośc wegla jest różna i inne czynniki wpływaja na temperaturę wewnatrz i na pracę pieca.

Makaramata
15-03-2006, 21:19
Od dwóch dni jestem posiadaczem tego pieca(czy szczęśliwym-sie okaże),kupiłem go jeszcze po starej cenie.Dziś pytałem w sklepie i cena już jest o 1300zł wyższa.Będzie to mój pierwszy piec, więc wszystko dla mnie jest nowe :D obczytałem się w instrukcji ale nie ma tam nic o pracy pompy-podłącza się ją i już.W sklepie dowiedziałem się tylko,że jeśli się podepnie termostat pokojowy,to on po obniżeniu temp.w domu załączy pompę.No dobra a jak nie ma pokojówki to kiedy ona wchodzi...razem a wentylatorem??? jaki zawór mieszający powinienem kupić trój czy czerodrożny oraz gdzie lepiej zamontować pompę przed nim czy za(w mojej okolicy jest pełno doradców)Dodam tylko że kocioł chcę zamontować dopiero za miesiąc lub dwa i do tego czasu chciałym trochę się dowiedzieć o problemie aby żaden z fachowców nie zrobil mnie w "bambuko",a sporo tu jak widzę ludzi którzy znają się na tym.Pozdrawiam wszystkich i proszę o pomoc.

Ewa G
16-03-2006, 07:00
My zlecilismy podłączenie pieca hudraulikowi, co nam robił instalacje i również podłącza piece, sam tez ma na ekogroszek. Nie sądzę , że monter takiego pieca, czyli ktoś kto sie zna i montował podobne urządzenia może zrobić cie w bambuko.
Wydaje mi sie,ze mamy zawor trojdrozny. Nie mamy jeszcze termostatu pokojowego, ale to nie jest konieczne do podłączenia. Pompa załacza sie chyba przy 37-45C. Instrukcja jest napisana dość niezrozumiale ale po kilku czytaniach i zabawie z nastawieniami będziesz wiedzieć co jaki parametr oznacza i jak to sie ma do pracy kotła.

rafikus
26-04-2006, 12:17
:D Witam ...też stałem się właścicielem kotła elektromet 25 kw...nasza rzesza stale rośnie :lol: ...stałem się właścicielem ale jeszczenie przywiozłem kotła do domu...jeżeli możecie ( właściciele) to napiszcie coś o nastawach tego kotła...i czy macie podłączony regulator pokojowy...i jak ze stałopalnością w tych kotłach...no i ilę wam palą ...pozdrawiam iobiecuję że jak uruchomię swój to napewno podzielę się wrażeniami.... :wink:

pawelurb
26-04-2006, 12:46
a ja właśnie przymierzam się do zakupu tego kotła , jestem zdecydowany prawie na 100 % , ale chętnie przyłącze sie do tego wątku.

duende
26-04-2006, 21:17
a ja właśnie przymierzam się do zakupu tego kotła , jestem zdecydowany prawie na 100 % , ale chętnie przyłącze sie do tego wątku.
Ja też za niecały miesiąc będę miała ten piec. Mam nadzieję, że to dobry wybór :-)
Rozumiem, że pylenia się przy groszku nie uniknie i stąd pytanie, czy w pomieszczeniach gdzie macie kotły macie kafle na podłodze i ścianach by łatwo było myć?

Piotrek77
26-04-2006, 22:03
Ja zainstalowałem piec na owies nie pyli się z niego tak jak ma to miejsce przy ekogroszku.Na podłodze gres techniczny. Uważam, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest kratka ściekowa która umożliwia bezproblemowe mycie kotłowni.

duende
27-04-2006, 13:09
Ja zainstalowałem piec na owies nie pyli się z niego tak jak ma to miejsce przy ekogroszku.Na podłodze gres techniczny. Uważam, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest kratka ściekowa która umożliwia bezproblemowe mycie kotłowni.
widziałam na eko targach tydzień temu taki piec na owies - była też prezentacja spalania - całkiem ciekawe rozwiązanie.

Kratka ściekowa to świetne rozwiązanie, niestety moja kotłownia jest w piwnicy, gdzie posadzki były wylane już miesiąc temu - za późno się chyba zastanowiłam jak to będzie z myciem...

Makaramata
04-07-2006, 20:08
choć już wiosną kupiłem ten piec, ale dopiero teraz zamierzam go podpiąć.Co do nastaw to poradzę się chydraulika i może coś razem sie wymyśli.Myślę,że tak naprawdę to dopiero jesienią jak się zacznie ogrzewać domek,będzie można stwierdzić jakie nastawy są dobre.Wtedy podzielę się swoimi spostrzeżeniami. pozdrawiam wszystkich zainteresowanych:)

KIA
05-07-2006, 05:37
Też zastanawiamy się nad tym piecem. Polecono nam też Galmet EKO-GT KWP 25 kw. Może ktoś coś o tym drugim słyszał?

kaczorek.
13-12-2006, 10:47
proszę uzytkowników tego pieca o dalszą wyminaę doswiadczeń w tym temacie jak sprawność kociaóków i czy polecacie je w 100 % ?

ghostt
13-12-2006, 11:05
no dobrze napisze o moim elektromecie
troche go juz mam i cos moge napisac
konstrukcja solidna wykonanie bardzo dobre
bardzo dobry dostep do wymiennika - latwo sie go czysci
zasobnik wykonany z blachy a nie z papieru uszczelnienie zasobnika bardzo dobre
sterownik bardzo dobry
posiada to czego nie posiada czesc sterownikow czyli mozliwosc ustawienia prędkości wentylatora - szczegolnie przydatne przy zmianie wegla
bo zmieniamy tylko ten parametr nie ruszajac innych

teraz wady - na razie znalazlem 1
brak uszczelnienia palnika
poradzilem sobie w ten sposob ze przykleiłem talerz na specjalny klei
i od tego czasu dobrze pali sie nawet na dziadowskim ekogroszku
latwiej rozpala sie i spala jakies 30% mniej wegla
:lol:
a nie przepraszam mam jeszcze 2 wade - troszke zamala szuflada na popiół
szczegolnie przy gorszych ekogroszkach

kaczorek.
13-12-2006, 11:26
teraz wady - na razie znalazlem 1
brak uszczelnienia palnika
poradzilem sobie w ten sposob ze przykleiłem talerz na specjalny klei
i od tego czasu dobrze pali sie nawet na dziadowskim ekogroszku
latwiej rozpala sie i spala jakies 30% mniej wegla


elektrometa właśnie wczoraj polecał mi instalator ze wzgledu na dobre wykonanie spawy maszynowe, i dobry serwis 24h od zgłoszenia (ale ma być bezawaryjny ;) )

ghostt a co to za usprawnienie wprowadziłeś może coś dokładniej opiszesz co z tym talezem mam tez pytanko czy uzywasz go tez w lecie do cwo jezeli tak to jaki masz zasobnk ile litrow na osobę

ghostt
13-12-2006, 14:07
jesli chodzi o usprawnienie to zrobilem to dlatego ze czesc powietrza
z nadmuchu uciekala nie przez palnik tylko na zewnetrznym styku taleza z podstawa co powodowalo nierownomierne spalanie sie wegla w palniku
srodek plomienia byl troche przesuniety w prawo
a dadadkowo ciezko bylo tak ustawic piec zeby plomien byl wysoki i dopalal wegiel
po uszczelnieniu plomien omiata deflektor tworzy sie na srodku sliczny maly kopczyk, wegiel mimo ze nie najlepszy spala sie na szary popiol
i nie powstaje szlaka

uszczelnienie wykonalem tak :

zdiolem talerz, oczyscilem talez i podstawe w miejscu stypu a nastepnie posmarowalem talez w miejscu gdzie po zalozeniu styka sie z podstawa klejem ogniotrwalym nastepnie zalozylem talez na miejsce i wlaczylem nadmuch
wsadzajac reke miedzy talerz a podstawe sprawdzilem czy niema przedmuchow
a w miejscach gdzie wydawalo mi sie ze jest nieszczelnosc od zewnatrz nalozylem jeszcze troche kleju.
klej mialem z zestawu ze sznurkiem do drzwiczek jaki kupilem do poprzedniego pieca ale mysle ze mozna użyć kazdego kleju ugniotrwalego
widzialem takie do 1200C

jesli chodzi o samo grzanie cieplej wody to prawie niemam doswiadczen
bo piec dostalem w chwili jak sie ocholdzilo na poczatku sezonu
niemniej jednak udalo mi sie uzyskac na fabrycznych ustawieniach jeszcze przed uszczelnieniem talerza zużycie 35kg na 6 dni
z malym dogrzewaniem domu wiem bo kilka razy wlaczyl sie sterownik pokojowy ale ile tego bylo to niewiem

zasobnik 150l na 2 osoby

kaczorek.
14-12-2006, 07:13
aaa teraz wiem o co biega ;)
dzięki bardzo za info ...czekam na kolejne

kaczorek.
15-12-2006, 10:24
ghostt powiedz mi jeszcze jaki masz zasobnik cwu czy tez z elektrometu czy z innej firmy , pionowy czy poziomy, płaszczowy czy z węzownica ile litrów na osobę - uff sory ze tak nudzę :oops: DZIĘKI

ghostt
15-12-2006, 12:16
zasobnik mam dla odmiany galmed
stojacy z wezownica ale kupilem go kiedys tam
ile litrow na osobe ? niemam pojecia nie kontroluje tego
ale jak chcesz po powrocie do domu zapytam sie zony
ona zajmuje sie rachunkami

rafikus
20-12-2006, 09:34
witam
mam kilka pytan ...chodzi mi o nastawy kotła
jakie masz przy tych temperaturach zewnętrznych:
temp.wody na kotle???..... ja mam 55stopni
parametr d ??.... ja mam 25( podobno to główny parametr w tych kotłach ale jakos nie moge dobrac proporcji do temp.kotła)
temp wody uzytkowej ???...mam zalecane 45 stopni
wentulator 55
pozdrawiam rafał

kaczorek.
20-12-2006, 15:21
i ja jeszcze poprosze ghosta o informację jak ma wykonaną instalacje grzewcza tzn.
czy masz podłogówke, czy cały układ masz za wymiennikiem czy układ jest otwarty ? itp
dzieki Ci bardzo !

ghostt
20-12-2006, 16:02
mam instalacje otwarta a do tego zaprojektowana i wykonana jako grawitacyjna (moj projekt i wykonanie :lol: )
do tego w przyszlym roku dojdzie podlogowka w kuchni i w lazience

kaczorek.
20-12-2006, 20:53
to mnie zaskoczyłeś :wink:

ghostt
21-12-2006, 00:35
to mnie zaskoczyłeś :wink:
a to niby czym :o :wink:

kaczorek.
21-12-2006, 07:32
bo ja człek marny w tym temacie szukam jakiegoś punktu zaczepienia ;)

wybor pieca z głowy bo bedzie właśnie elektromet pozostaje jak zrobić instalacje
a ja własnie nie wiem jakie rozwiazania zastosowac co by było dobrze ... :(

ghostt
21-12-2006, 10:49
jak piec na paliwo stale to
onstalacja OTWARTA lub instalacja owarta w obiegu pieca potem wymiennik plytowy i instalacja zamknieta
jesli w domu masz tylko grzejniki i moze w paru pomieszczeniach podlogowka
to wybierz instalacje otwarta jako prostrza i tansza
ale jesli wiekszosc u ciebie to podlogowka lepiej wybrac instalacje zamknieta z wymiennikiem plytowym

materialy no tu kazdy ma inne zdanie :lol:
ja zrobilem w miedzi bo bardziej mnie przekonuje od plastiku no i fajnie sie robi 8)
ale tu naprawde kazdy ma swoje zdanie
wazne jest aby przy piecu na paliwo stale kotlownie zrobic w miedzi a dopiero potem plastik

rafikus
22-12-2006, 13:00
pytanie do ghostta i innych

:D
CZY MOŻECIE PODAĆ SWOJE NASTAWY NA KOTLE ELEKTROMET 25KW ???

WESOŁYCH ŚWIĄT !!!! :wink:

dżidżi
26-12-2006, 22:52
święta, święta .. i po świętach ... Witam wszystkich

Mam piec Elektromet i chciałbym się podzielić swoimi wrażeniami z użytkowania, może też się czegoś dowiem, więc:

1) piec: Elektromet 15kW - używam go od początku listopada 2006, rozważaliśmy kupno większego (25kW) jednak nasz hydraulik przekonał nas do mniejszego i obiecał, że w razie wielkich mrozów podratuje nas awaryjnymi pierzynami :D

2) powierzchnia domu: użytkowa 106 m kw., całkowita około 180 m kw., na poddaszu użytkowym skosy;

3) domek nowy, wykończony w tym roku, stan surowy osiadał 3 lata, ocieplenie ścian - styropian i poddasza - wełna mineralna

4) instalacja złożona z grzejników aluminiowych, wykonana w plastiku (oprócz kotłowni oczywiście) + podłogówka w łazienkach, kuchni i wiatrołapie;

Moje przygody: ogrzewam w tej chwili około 2/3 budynku (jakieś 85m kw. - nie wszystko mam wykończone) w tym podłogówka w łazience - około 6 m kw. Oczywiście pierwszy tydzień/10 dni użytkowania nie jest miarodajne - budynek musi się dogrzać, ściany i muszą przeschnąć itp. Nie mam zaworu trójdrogowego/czterodrogowego, nie miałem też (do 22 grudnia) głowic termostatycznych na zaworach przy grzejnikach. Temperaturą w domu sterowałem ustawiając odpowiednio otwarcie zaworów na grzejnikach. Od kilku dni testuję cały układ z głowicami termostatycznymi. Temperaturę na piecu miałem ustawioną początkowo na 56 stopni, potem przez jakiś czas utrzymywałem 50 stopni, co oczywiście nie jest zalecane, ze względu na możliwość roszenia się wymiennika na powrocie (hydraulik zalecił mi nastawiać na minimum 55 stopni).
W domu utrzymuję 22 stopnie, spalanie węgla kształtowało się (dopóki na dworze było w miarę ciepło) w granicach 12kg/dobę, czyli pełen zbiornik (120kg) wystarczał na 5/6 dni (C.O. + C.W.U. dla 2 osób), ale ostatnio spalanie trochę mnie martwi. Teraz potrafi spalić nawet 22-28kg na dobę, czyli zbiornik w 3/4 dni, a przecież prawdziwe mrozy jeszcze nie nadeszły. Kilka dni temu założyłem głowice termostatyczne, narazie testuję, ale już widać, że jakieś oszczędności z tego będą. Do tej pory pompa wody C.O. (która u mnie zapieprza jak murzyn 24/7) popychała wodę do podłogówki i grzejników non-stop, teraz grzejniki zamykane są przez głowice termostatyczne jak temperatura w pomieszczeniu jest odpowiednia ... i woda idzie tylko do podłogówki w łazience. Oczywiście jak temp. np. w salonie spadnie - głowica otwiera zawór i grzejnik robi co do niego należy. Postanowiłem, że do całej instalacji dołożę jeszcze zawór trój-/czterodrogowy, żeby zadbać o stabilniejszą temperaturę na piecu, poza tym liczę na jeszcze jakieś oszczędności z zużyciu węgla. Po tych kilku dniach z głowicami termostatycznymi mogę napisać, że zużycie węgla faktycznie można zmniejszyć do 20-25% ... no, o ile wcześniej nie było żadnej regulacji w postaci zaworu trójdrogowego czy sterownika pokojowego. Myślę jeszcze, żeby zaopatrzyć się w sterownik pokojowy, ale narazie poznaję temat.
Jesli chodzi o nastawy pieca - kombinowałem trochę, żeby zmienić fabryczne ustawienia (dokładniej - wszystkie :wink: ). Starałem się maxymalnie zmniejszyć przerwę między cyklami (mowa o trybie podtrzymania). Wiadomą sprawą jest, że nie ma co porównywać nastawów dla pieców z różnymi sterownikami, skoro często różnią się one funkcjami i stopniem skomplikowania całego algorytmu. Nastawy zależą od tego jaką ilość wody grzejemy, co ta woda ogrzewa (grzejniki czy podłogowe), powierzni domu, żądanej temperatury ... blablabla ... Podaję więc tylko symbole i moje nastawy, Ci co mają elektromety będą wiedzieli o co biega:
* parametry E0:
n - 55 (stopni)
c - normalnie 30 (stopni), wieczorem (do kapieli itp.) 45
d - od 10 do 14, ale -> czytaj niżej ...
U - od 60 do 90, w zależności od 'd'
* parametry E1:
b - 100 (sekund)
o - 10 (minut)
L - 4 (cykle)
J i F - po 20 sekund, to moim zdaniem ma znikome znaczenie

czyli: podczas cyklu pracy (np. po czyszczeniu kotła) kocioł osiąga 55 (nastaw 'n') stopni, przechodzi w cykl podtrzymania, cykle są 10-minutowe ('o'), w ciągu tych 10 miut kocioł podaje węgiel 4 razy ('L') przez ileś tam czasu (w zależności od 'd' - przy moich nastawach d=10 to 10 sekund podawania węgla), po tym czeka przez jakieś 2-3 minuty i następuje kolejny cykl ... ahhh, jak to by było pięknie, gdyby wszystko działało tak idealnie jak ja to tu opisuję :lol:
W tej chili mam nastaw d=10 i jak wynika z moich obliczeń daje to zużycie około 20kg ekogroszku na dobę, temperatura na piecu około 55 stopni, w domu około 21 stopni. Jesli włączam grzanie wody C.W.U. na 45 stopni -> zwiększam ilość węgla (i szybkość dmuchawy) na d=12.
uff .. to by było na tyle, temat chyba wyczerpany ... przepraszam, że taka epopeja, ale nie cierpię niedomówień :D

kaczorek.
03-01-2007, 12:07
dżidżi
napisz prosze jeszcze jaki masz układ czy "otwarty" czy masz może wymiennik płytowy ?

dżidżi
03-01-2007, 14:09
z tego co wiem, to mam układ otwarty :-? , bo nie mam żadnych wymienników płytowych ... z tego co wiem ...

jeszcze jedna - wydaje mi się, że bardzo istotna rzecz - czyszczenie kotła:
przez święta kocioł ogrzewał około 20 metrów kwadratowych podłogówki (powierzchnia łazienki+kuchnia+wiatrołap), 5 grzejników z głowicami termostatycznymi i wodę użytkową przez całą dobę - spalanie dochodziło nawet do 32 kilo węgla na dobe (wyliczenia czysto teoretyczne, na podstawie nastawień) przy temperaturze na zewnątrz wahającej się między -2 i 8 stopni, oraz temperaturze na piecu - ledwo 52 stopnie. Dodam tylko jeszcze, że jak to w święta - chata pełna ludzi i cały czas coś sie gotuje, więc grzejniki dzięki głowicom powinny trochę przyoszczędzić ............

Tymczasem jakoś przed Sylwkiem postanowiłem porządnie oczyścić piec (robiłem to już wcześniej, ale bez większych rezultatów). Tym razem sie przyłożyłem i przeczyściłem nawet coś co się chyba zwie czopuchem ... w każdym razie wylatują tym spaliny do komina, wszystkie ścianki, do których miałem dostęp przez drzwiczki ... z retorty zebrałem tylko popiół ...
Wyniki są (przynajmniej dla mnie) rewelacyjne - od tygodnia piec spala około 18 kilo węgla na dobę, ogrzewając tą samą powierzchnię co przez święta, temperatura na piecu spokojnie utrzymuje się w okolicach 58 stopni, dochodząc nawet do 61. Dodam jeszcze, że teraz w domu są tylko dwie osoby i to od 18 do 7 rano, a temperatura w domu cały czas trzyma sie na poziomie 22 stopni. Co prawda na zewnątrz trochę podniosły sie temparatury, ale nie sądzę by to miało wpływ na takie zmniejszenie zużycia węgla - wcześniej (przed świętami) tez bywało ciepło, a mimo to piec jarał 28 kilo na dobe, żeby utrzymać 50 stopni w układzie.

Do końca aż nie chce mi się wierzyć, że jedynie przeczyszczenie pieca mogło mieć taki wpływ, ale mimo to zamierzam poświęcić tą godzinkę raz na dwa tygodnie, żeby piec był wolny od popiołu i sadzy.

a tak przy okazji - zmieniły mi sie troche ustawienia - teraz nawiew ('U') mam nastawiony na 18 i to spokojnie wystarcza, od czasu do czasu (np. 2 razy dziennie) zajdę sobie do pieca i pogrzebię trochę przy brzegach retorty, żeby wywalić zalegający tam popiół, a zostawić tylko żarzący się węgiel.
moje ustawienia teraz to:
n - 56
d - 9
b - 100
o - 10
L - 4
U - 18
c - zależy, minumum 20
przy tych ustawieniach piec właściwie non-stop pracuje w trybie podtrzymania (dość intensywnie, ale cicho i oszczędnie) i utrzymuje średnio 58 stopni, dopiero (np. po grzaniu C.W.U.) jak temperatura spadnie do 53 - przechodzi w tryb pracy.

kaczorek.
03-01-2007, 14:58
kurcze ... nie powiem żeby napawało mnie to optymizmem tym bardziej ze powierzchnia twojego domu jest mniejsz niz moja...

ale piszesz ze na piecu ciagle masz ok 60 sC i to właśnie tutaj jest pies pogrzebany


co do roznicy w spalaniu świeta sylwester - temp w świeta była znacznie niższa niz w sylwka o ładnych kilka stopni (czyszczenie może też pomogło)

wiem natomiast z praktyki że zastosowanie sterownika pokojowego moze przynieśc spore oszczędności ale wtedy kociolek elektrometu bedzie pracował na podtrzymaniu a ta temp. w tym kotle to 30 sC i co się bedzie działo potem z piecykiem hmm... no tego to nawet najstarsi gorale nie wiedza ;)

ja jednak zaryzykuje sterownik pokojowy ... coprawda po rozmowie z gosciem z elektrometu zalecaja oni podłącznie go do pompy a nie bezposrednio do kotła tylko ze w takim przypadku znowu niewiele to da w oszczednosciach
ajj z tymi kotłami niby fajne ale zawsze jakis zonk sie znajdzie

dżidżi
03-01-2007, 15:21
no ... skoro mnie nie widać to będę asertywny - sie nie zgadzam

1) temperatura u mnie na piecu to 56-60 st. C (n = 56)

2) piec palił o wiele za dużo już długo przed świętami, wtedy też zdarzały się dni z temp. w okolicach 10 st. C

3) też myślę o zastosowaniu sterownika pokojowego, ale najpierw zainstaluję sobie zawór czterodrogowy i zobaczę co to da ... natomiast jeśli chodzi o te 30 st. C - nic bardziej mylnego - nastawiasz sobie po prostu bardziej intensywne grzanie w cyklu podtrzymania! TO właśnie próbuję tu wytłumaczyć. Ja teraz mógłbym u siebie zjechać nastawem n do '--' (35st.C chyba), ale moje ustawienia i tak utrzymają temperaturę w okolicach 50-60 stopni! Trzeba po prostu pokombinować z ustawieniami, ja już dawno zapomniałem o fabrycznych.

4) powierzchnię domu może i mam mniejszą, ale ja mam piec 15kW (nie wiem jak Ty, nie chce mi się szukać :oops: ) - u mnie pojemność wodna to 80l, piec 25 kW ma 108 litrów ... to zdaje się ma znaczenie, bo jeśli chodzi o spalanie, to do osiągnięcia takiej samej mocy (np. 15kW) oba piece zżerają niemal tyle samo węgla ... wg instrukcji

5) fakt, że ten sterownik w Elektrometach - mimo, że nie najgorszy, chwalony tu i tam - nie jest dopracowany. Widziałem u znajomego sterownik PERFEKT cośtam - nastawiasz tylko jaką chcesz temperaturę a on sam dobiera czas podawania węglą i czas przerwy między podawaniem, można to jeszcze jakośtam kontrolować ... niezły jest i to jest ta oszczędność - mój sterownik niestety jest za głupi, żeby tak 'inteligentnie' skojarzyć temperaturę na piecu z ilością potrzebnego węgla.

ghostt
03-01-2007, 23:02
no wiec tak u mnie 120m2 + 60 m2 piwnicy i garazu
dom kostka gierkowska niedocieblone sciany i sufit ale sciany 2x siporex 24
piec elektromet 25kw ustawiony na 20kw
ciepla woda na 2 osoby
temp na zewnatrz 3C obecne zużycie to zbiornik 160kg na ponad 9dni
policzymy 9 to wychodzi 17,7kg na dobe
po zadzialaniu sterownika pokojowego temp spada do okolo 40C ale nic sie nierosi bo piec pracuje na podtrzymaniu i pompa nie pracuje
aha glowic niemam a zawor troj/lub wiecej drogowy nie zmnejszy zurzycia
chociaz takowy posiadam ;P
aha zeby ktos sie nie czepial piwnica ma 2m wysokosci

dżidżi
przypatrzmy sie twoim ustawiaeniom
d-9 czyli zakladajac ze twoj wegiel ma kalorycznosc 28,8MJ/kg ustawiles moc kotla na jakies 8KW wydaje mi sie ze to jednak troche malo
b-100 hmm niewiem jak z twoim weglem ale z moim dopala lepiej wegiel przy duzo nizszym ustawieniu u mniw 42 (dobrane eksperymentalnie)
o- 10 w polaczeniu z l-4 to kociol pracuje caly czas i praktycznie niema podtrzymania a jesli tak to spokojnie mogles kupic kociol tradycyjny
efett ten sam a kotla kilka razy mniejsze ;P
c 20 ? to masz wogule ciepla wode ?

mysle ze przu dobrze wyregulowanym piecu i uszczelnionym talezu powinienis oszczedzic jakies 50% opalu

ja dosc dlugo bawilem sie ustawieniami kombinujac jak ustawic piec w sposob naukowy i powtarzalny

i wymyslilem cos takiego
ilosc podawanego wegla parametr b ustawiamy na adana moc kotla (tabelka w instrukcji)
i regulujemy tylko nadmuchem
aby prawidlowo i wmiare prosto wyregulowac nadmuch w czopuch wstawiamy termometr - mam taki razem z multimetrem do 1000C :D

i regulujemy tak nadmuch aby uzyskac jak najwieksza stablina temperature
co znaczy stabilna ?
ano znaczy to ze ta temperatura w skali czasu powinna glownie rosnac (bo wzrasta temp wody) a spadac pominna o max 10C
jak ustawimy za duży nadmuch wegiel bedzie sie spalac zaszybko
temp bedzie wysoka ale dosc szybko wypali sie sie porcja wegla i temp bedzie gwaltownie spadac (czasem nawet ponad 100C)potem nastapi proces rozpalania i piec bedzie dochodzil dlugo do wlasniwej temp lub moze wygasnac
przy zamalym nadmuchu wegla bedzie zadurzo niebedzie sie dopalal
i temp bedzie mala
wpraktyce robi sie to tak ze zmienia sie ustawiene i kilka wartosci np o 5 a potem obserwuje sie zachowanie pieca minimum 10 min
a dopiero potem ewentualnie zmienia sie znowu

jesli ktos niema takiego termometru mo moze obserwowac plomien
powinien omiatac deflektor przez caly czas i niedymic (kopcic)
przyczym nie nalezy siedziec przy otwartych drzwiczkach bo to zakluca proces spalania (przy uszczelnionym talezu)

moje ustawienia

n60
c50
d25 - u mnie moc 20KW
u21
b42
o20
L1
u10
j10
f5

dżidżi
04-01-2007, 08:51
temp na zewnatrz 3C obecne zużycie to zbiornik 160kg na ponad 9dni
policzymy 9 to wychodzi 17,7kg na dobe
po zadzialaniu sterownika pokojowego temp spada do okolo 40C ale nic sie nierosi bo piec pracuje na podtrzymaniu i pompa nie pracuje
aha glowic niemam a zawor troj/lub wiecej drogowy nie zmnejszy zurzycia
chociaz takowy posiadam ;P

no to niezłe wyniki osiągasz ... tylko że ...
obserwując mój piec doszedłem do wniosku, że oszczędniej jest utrzymywać w miarę stałą temperaturę wody w instalacji, niż pozwalać na wychładzanie do 40 st. C, żeby potem nadganiać ...
Co do roszenia - może się zacząć jak pompa ruszy :D zanim piec ogrzeje wodę trochę to potrwa, a jak już ogrzeje to możliwe, że sterownik pokojowy znów wyłączy pompę
cóż - instalacja sterownika pokojowego jeszcze przede mną, do tej pory zastanawiałem się czy warto, ale wyglada na to, że warto.


d-9 czyli zakladajac ze twoj wegiel ma kalorycznosc 28,8MJ/kg ustawiles moc kotla na jakies 8KW wydaje mi sie ze to jednak troche malo
b-100 hmm niewiem jak z twoim weglem ale z moim dopala lepiej wegiel przy duzo nizszym ustawieniu u mniw 42 (dobrane eksperymentalnie)
o- 10 w polaczeniu z l-4 to kociol pracuje caly czas i praktycznie niema podtrzymania a jesli tak to spokojnie mogles kupic kociol tradycyjny
efett ten sam a kotla kilka razy mniejsze ;P
c 20 ? to masz wogule ciepla wode ?

mam nadzieję, że wiesz, że moc kotła nie zależy tylko od parametru 'd' ... moim zdaniem moc kotła zależy ściśle od ilości węgla - o ile piec jest dobrze wyregulowany i dobrze wykorzystuje podany mu węgiel.
Swoją drogą jestem ciekaw jak to możliwe, że piec spala Ci około 18 kg węgla na dobę i osiąga moc 20 KW? Jak to obliczyłeś? ... bo jeśli zmieni się fabryczne parametry "b", "o" czy "L" to zapomnij o odczytywaniu mocy z tabelki!
Węgiel u mnie dopala się b.dobrze. Dopalanie węgla jest w raczej luźnym związku z parametrem 'b' i tak jak w przypadku mocy - zależy od kombinacji "d", "b", "U", oraz w mniejszym stopniu od "o", "J" i "F".
I co to za herezje kolega wypisuje o z tym piecu tradycyjnym? :lol:
Co do temp. wody - pisałem, że 20 st. C to u mnie nastaw minimalny, nastawiam tak "c" gdy wychodzimy do pracy zostawiając dom na 10 godzin.

... ach ... to Ty pisałeś o tym uszczelnianiu talerza ... tylko jak to potem wyjąć w razie potrzeby wyczyszczenia czy coś ?
ogólnie z Twojego posta wynika, że spalanie masz faktycznie niskie, piec napewno przy tym spalaniu nie osiąga 20kW, Twoja chata musi super trzymać ciepło albo masz małą kubaturę :D

mojave
04-01-2007, 11:56
to i ja sie odezwę choc dawno mnie tu nie było, zakupilismy kocioł elektrometu w listopadzie 2005, jeden z pierwszych wyprodukowanych przez ta firme, od tamtej pory kocioł chodzi cały czas bez przerwy, poniewaz ogrzewa nam też ciepla wodę. Jesteśmy z niego bardzo zadowoleni - w domu jest cieplutko (ja zmarzluch straszny jestem), woda bardzo gorąca. mamy streownik pokojowy, jakie mamy nastawy itp. nie powiem bo tym zajmuje się mąż ale mogę spytac jak chcecie i napisać.
węgiel wypala sie dobrze (kupujemy ekogroszek z Juliana), popiołu nie ma zbyt dużo, mąż co jakis czas czyści piec (raz na 1-1,5 miesiąca).
gdy go kupowalismy to faktycznie nikt za bardzo nie umiał nam nic o nim powiedziec, ale podpytalismy różnych znajomych mających w taki czy inny sposob, styczność z tego rodzaju kotlami, i orzekli, że według parametrow podawanych przez producenta, kocioł powinien być bardzo dobry, no i przez ten ponad rok uzytkowania tez tak uważamy.

Dodam jeszcze, że w zeszłym roku mielismy jeszcze nieocieplony dom, na dodatek wychlodzony a mrozy jakie były każdy pamieta. Dom nasz ma powierzchnię uzytkową 200 m2.

ghostt
04-01-2007, 12:47
dżidżi po kolei
moc jest scisle uzalezniona od ilosci podawanego wegla i jego kalorycznosci
oraz ustawien NADMUCHU tak naprawde najwaznejesza jest korelacja ilosci podawanego wegla i nadmuchu to parametr b ma sporo mniejsze znaczenie
caly widz z ustawieniem pieca z podajnikiem polega wlasnie na tym zeby wegliel spalal sie rownomiernie w cyklu ciaglym i z moich doswiadczen wynika ze jak bedzie zawielki nadmuch to wegiel tez bedzie dopalal sie dobrze ale sprawnosc bezie zaniska
moc kotla wziolem z tabelki bo przy takiej kalorycznosci i takiej ilosci wegla piec osiaga taka moc (oczywiscie przy prawidlowym ustawieniu)
a moc ta prawie napewno osiaga bo ustawilem spalanie tak aby temp spalin byla najwyzsza i stablilna (praktycznie tylko rosnie wraz z temp wody no ale to akurat normalne)
a jesli chodzi o to skad wiem ile spala to mam prosty system - znalazlem w domu 2 identyczne wiaderka ktore po zaladowaniu do pelna wazą 10KG (razem z wiaderkiem) no i tu ciekawostka do zbiornika miesci 160kg (tak jak podawal producent) ale na sile to ze 20 kg jeszcze by sie wcisnelo
potem sprawdzam kiedy zbiornik sie konczy (zapisuje wszystko w zeszycie)i dziele ilosc wsypanego poprzednio wegla przez ilosc dni (z dokladnoscia do godz)
co do uszczelnienia taleza to czysci sie tylko mieszcz na dole
chociaz moze sie zdarzyc ze kawalek wegla utkwi gdzies w palniku ale niema problemu z odklejeniem taleza




mam nadzieję, że wiesz, że moc kotła nie zależy tylko od parametru 'd' ... moim zdaniem moc kotła zależy ściśle od ilości węgla - o ile piec jest dobrze wyregulowany i dobrze wykorzystuje podany mu węgiel.

parametr d okresla w tym sterowniku ilosc podanego wegla w % tz wypelnienie a jako ze jest to wartosc procentowa oznacza to ze jest to wartosc stala
bo jesli np zmienimy parametr b wydluzajac cykl to ilosc wegla dostosuje sie do przerwy a co zatym idzie piec bedzie pobieral w cyklu pracy tyle samo wegla
w innych sterownikach np GRECO tee parametry dotycza czasu i jesli tam zmienimy czas przerwy to automatycznie zmniejszy sie nam ilosc podawanego wegla
reasumujac zakladajac ze kalorycznosc wegla jest na poziomie 28,8 to u mnie przy d 25 mozna przyjac ze mam 20KW mocy (przy odpowiednio dobranym nadmuchu)

parametry L i o dobiera sie tak aby podczas podtrzymania wegiel nie wypalal sie za bardzo w retorcie oraz zeby nie bylo go zadurzo




ogólnie z Twojego posta wynika, że spalanie masz faktycznie niskie, piec napewno przy tym spalaniu nie osiąga 20kW, Twoja chata musi super trzymać ciepło albo masz małą kubaturę

jak by piec nie mial 20KW to temp 20,5C Z 18,5C (po nocy) nie osiagal by w troszke ponad godzine pozaty kolega sie myli poniewaz piec o zamalej mocy (fabrycznej badz ustawionej) pali wiecej niz prawidlowo dobrany piec
piec mozna porownac do silnika samochodowego zarowno jesli chodzi o stosunek paliwa do powietrza jak i stosunku mocy (przy małym silniku ciagnac durzy ladunek z okreslona szybkoscia np 60km/h spalimy wiecej paliwa niz na odpowiednio dobranym silniku )
a kubature mam normalna tylko piwnica niska jak napisalem

dżidżi
12-01-2007, 07:52
hmmm ... niby śledzę ten temat, ale maili z powiadomieniami nie dostaję ... :-?

no cóż ... w pewnych kwestiach nie zgadzam się z przedmówcą, ale myślę, że są one na tyle mało istotne, że nie warto tego roztrząsać po raz trzeci ... ogólnie obaj zadowoleni jesteśmy z pracy naszych pieców i to jest ważne :wink: nie ma co robić z tego większej filozofii.
U mnie temp. w domu nie schodzi poniżej 22 stopni :P ... tak lubimy

kaczorek.
12-01-2007, 09:35
no tak ... no tak...

to ja tylko powiem że zamówiłem w środę elektrometa 25kw 8)
podajnik z lewej strony
A CO !

ghostt
12-01-2007, 12:02
kaczorek.
witaj w klubie :lol:
a co masz miec lepiej od nas :wink:

kaczorek.
12-01-2007, 12:10
ghostt ty uwazaj bo to też twoja zasługa że ten piec kupilem ;)

ghostt
12-01-2007, 17:16
kurcze przecie ja go nie wychwalalem 8)
powiedzialem tylko ze ja jestem zadowolony a chwalic bede mogl po sezonie
jednak dalej podtrzymuje ze wykonanie jedno z najlepszych jakie widzialem
dobry sterownik no i sluszna waga oraz to ze zasobnik jest z blachy a nie z papieru
jak to najczesciej bywa u producentow
pare miesiecy juz go mam i 0 problemow
a powiem wiecej jak juz sie naumialem to piec czyszcze bez wygaszania i zajmuje mi to max 5min :lol:
aha no i po "usprawnieniu" spala naprawde malo (doszczelnienie taleza)

Jolla
14-01-2007, 15:02
Witam
Kupiliśmy w listopadzie piec elektromet 15 kw, ma ogrzewać docelowo 120 m powierzchni użytkowej w tym 5 grzejników i jedna drabinka (jeden grzejnik z tego w garażu bedzie działał na pół gwizdka albo wcale) i 90 m podłogówki.
Rozruch nastąpił koło 15 grudnia , na początku chodziła sama góra czyli grzejniki , bo ze wzgledu na wylewki robione 30 listopada musieliśmy czekać. Pierwsze dni temperatura dochodziła do 16 st. Dom nie ocieplony na zewnątrz, w środku tylko wełna i folia jeszcze bez kartonów (budowa rozpocząta w kwietniu 2006)więc wszystko surowe i mokre. Piec spalał straszne ilości około 20-30 kg na dobę. Po świetach dołączylismy podłogówkę rozgrzewanie powoli . W domu jest cały czas zimno piec pali 25 kg na dobe, a temperatura jest w granicach 10-12 stopni. Bardzo duże spadki temperatur na piecu raz dochodzi do 65-70 stopni a potem potrfi spaść do 35 st , wymiennik na wodę 120 litrów narazie nie ogrzewamy , zawór trójdrogowy , nie ma termostatów na grzejnikach, ani sterowników do podłogówki. Chwilowo wyłączyliśmy całkiem piec bo nie mieszkamy, ale jak przyjdą mrozy to bedziemy musieli palić w tym smoku bo bedą trwały prace wykończeniowe. Na dzień dzisiejszy jestem przerażona i zrozpaczona jak osiągnąć temperaturę 23 st. przy małym spalaniu (znajomi mają hefa i twierdzą,że przy większym domu spalaja 3 tony węgla i 3 m3 drzewa ) my już spalilismy prawie 1 tone , a jeszcze nie było nawet 18 st i na dworze ciepło. Może będzie lepiej jak ocieplimy i zamontujemy drzwi przynjmnie do cześci dzielącej dom z garażem i kotłownią .

ghostt
14-01-2007, 16:40
jesli spala tak dużo to napewno jest zle ustawiony
nieststy kotly retortowe trudno wyregulowac mnie regulacja zajela jakies 2 tygodnie siedzienia w kotlowni dodadkowo ustawiac trzeba na nowo jesli użyjemy innego wegla
naszczescie teraz mysle ze umiałbym go wyregulować w 1 dzien

jesli ustawienia na kotle sa fabryczne to prawie na 100% bedzie zle
sa coprawda kotly w ktorych w sterowniku wpisuje sie tylko kalorycznosc wegla
ale i z tymi kotlami bywaja problemy z wyregulowaniem

kaczorek.
14-01-2007, 21:59
jesli spala tak dużo to napewno jest zle ustawiony
nieststy kotly retortowe trudno wyregulowac mnie regulacja zajela jakies 2 tygodnie siedzienia w kotlowni dodadkowo ustawiac trzeba na nowo jesli użyjemy innego wegla
naszczescie teraz mysle ze umiałbym go wyregulować w 1 dzien

jesli ustawienia na kotle sa fabryczne to prawie na 100% bedzie zle
sa coprawda kotly w ktorych w sterowniku wpisuje sie tylko kalorycznosc wegla
ale i z tymi kotlami bywaja problemy z wyregulowaniem

specjalista od ustawień elektrometa na forum juz jest ;) no i dobrze bo u mnie juz nie ma zlituj się piec stoji już w garażu 8) wielkie bydle myslałem że jest troszkę mniejszy ...

jolla poczytaj wypowiedzi ghostt-a tam jest sporo na temat ustawienia pieca
ja napewno z tych wytycznych skorzystam a jak mi nie wyjdzie to fundnę ghostt-owi bilet na pociag do mnie :lol:

ghostt
15-01-2007, 06:24
taki zemnie specjalista od piecow jak z koziej d..... trąbka
jednak w miare mozliwosci chetnie pomoge
kaczorek najlepiej , najprosciej i najszybciej ustawisz piec jak bediesz mogl
wstawic w czopuch miernik temperatury (minimum do 400C)
ale jak niebedziesz mial takiej mozliwosci to tez se poradzimy :wink:
a co do wielkosci to faktycznie spory jest :lol: i żonie sie podoba
(jak by niepatrzec 2 kolejne plusy :wink: )

kaczorek.
15-01-2007, 07:31
jako że piecyka wcześniej w zadnym "sklepie" nie widziałem to powiem szczerze że zrobił na mnie pozytywe wrawzenie a szczególnie ten napis elektromet
chromowany "3d" :lol: co do samego podłączenia pieca to chyba do przyszłej zimy zabardzo działał nie bedzie chyba tylko prb zrobie i tyle

geguś
09-02-2007, 19:46
i regulujemy tak nadmuch aby uzyskac jak najwieksza stablina temperature
co znaczy stabilna ?
ano znaczy to ze ta temperatura w skali czasu powinna glownie rosnac (bo wzrasta temp wody) a spadac pominna o max 10C


A jaką temperaturę uzyskiwałeś na czopuchu?

ghostt
15-02-2007, 14:49
do 360C tuz przed wylaczeniem sie pieca
tyle ze nie jestem pewny czy miernik pokazuje prawde
jednak nie wartosc jest wazna przy ustawianiu pieca a szczyt stabilnej temperatury

Renka
24-02-2007, 21:46
Witam
Kupiliśmy w listopadzie piec elektromet 15 kw, ma ogrzewać docelowo 120 m powierzchni użytkowej w tym 5 grzejników i jedna drabinka (jeden grzejnik z tego w garażu bedzie działał na pół gwizdka albo wcale) i 90 m podłogówki.
Rozruch nastąpił koło 15 grudnia , na początku chodziła sama góra czyli grzejniki , bo ze wzgledu na wylewki robione 30 listopada musieliśmy czekać. Pierwsze dni temperatura dochodziła do 16 st. Dom nie ocieplony na zewnątrz, w środku tylko wełna i folia jeszcze bez kartonów (budowa rozpocząta w kwietniu 2006)więc wszystko surowe i mokre. Piec spalał straszne ilości około 20-30 kg na dobę. Po świetach dołączylismy podłogówkę rozgrzewanie powoli . W domu jest cały czas zimno piec pali 25 kg na dobe, a temperatura jest w granicach 10-12 stopni. Bardzo duże spadki temperatur na piecu raz dochodzi do 65-70 stopni a potem potrfi spaść do 35 st , wymiennik na wodę 120 litrów narazie nie ogrzewamy , zawór trójdrogowy , nie ma termostatów na grzejnikach, ani sterowników do podłogówki. Chwilowo wyłączyliśmy całkiem piec bo nie mieszkamy, ale jak przyjdą mrozy to bedziemy musieli palić w tym smoku bo bedą trwały prace wykończeniowe. Na dzień dzisiejszy jestem przerażona i zrozpaczona jak osiągnąć temperaturę 23 st. przy małym spalaniu (znajomi mają hefa i twierdzą,że przy większym domu spalaja 3 tony węgla i 3 m3 drzewa ) my już spalilismy prawie 1 tone , a jeszcze nie było nawet 18 st i na dworze ciepło. Może będzie lepiej jak ocieplimy i zamontujemy drzwi przynjmnie do cześci dzielącej dom z garażem i kotłownią .

I ja mam podobny problem, mam piec SEKO EKO-R z podajnikiem, a sterownik TECH-37, czy udało Ci się cos ustalić ??? A poza tym dom juz ocielpony i nijak nie można dojść do 20 st C, zazwyczaj mamy 12-13 stopni...


Renka :cry: :cry: :cry:

strik5000
15-10-2007, 08:59
czesc
kupiłem elektromet
ustawiłem parametry ghost-a i jest CACY:)

kaczorek.
15-10-2007, 10:16
czesc
kupiłem elektromet
ustawiłem parametry ghost-a i jest CACY:)

bardzo mnie to cieszy :)

strik5000
31-10-2007, 22:24
witam jestem z powrotem
mój piec chodził na ustawieniach ghosta około 2 tygodnie i działał dobrze ale
właśnie był problem z ciepłą wodą bo gdy termostat pokojowy wyłączał pompkę to temperatura na piecu spadała nawet do 36stopni C a jak juz termostat się włączył to bardzo dużo czasu potrzeba było aby piec się nagrzał i CO ZROBIŁEM
ano zrozumiałem co miał na myśli dżidżi :P
ustawiłem jego parametry i teraz mam cały czas temperaturę około 50-55stopni i to na podtrzymaniu piec rzadko się włącza pracuje prawie cały czas na podtrzymaniu i okazało się że zużywa mniej węgla bo temp jest stała na piecu
I CIEPŁA WODA JEST CAŁY CZAS :P
n=55
d=18
U=16
b=60
o=15
L=4
pozdrawiam

piotrulex
07-11-2007, 08:46
pewnie za kilka dni i my dolaczymy do klubu elektromet w wersji 25KW

cena pewnie 6800 z vatem 22% i gwarancja 3 lata

dzieki kaczorek. za podeslanie tamatu :wink:

u na 3 poziomy (piwnica, parter i poddasze z niewielkimi skosami) - kazdy po okolo 70m

podlogowka tylko w kuchni i 2 lazienkach - razem jakies 35 metrow

grzejniki pewnie purmo w ilosci okolo 10 sztuk + lazienki takie z rurek :D

tylko 1 rozdzielacz

twarda miedz

kaczorek.
07-11-2007, 09:04
cena wydaje sie ok - ja płaciłem 8 k ale dostałem zasobnik na wodę 200 l w cenie,
kocioł jak narazie dalej nie uruchomiony ...juz będzie prawie10 miesiecy :roll:
podlączony jest instalacja zrobiona ... prawie - czekam na pare kaloryferów juz 2 miesiące :evil:
http://www.marcin.pinnex.pl/public_html/albums/DOM/b3.JPG

instalacja zrobiona jest na rozdzielaczach - 3 szt
2 na kaloryfery -parter i pietro + 1 na podłogówkę 5 pętli
3 pompy - kaloryfery, podłoga, cwu

układ oczywiście otwarty jak

pzdr

Kryspin
07-11-2007, 11:25
witam jestem z powrotem
mój piec chodził na ustawieniach ghosta około 2 tygodnie i działał dobrze ale
właśnie był problem z ciepłą wodą bo gdy termostat pokojowy wyłączał pompkę to temperatura na piecu spadała nawet do 36stopni C a jak juz termostat się włączył to bardzo dużo czasu potrzeba było aby piec się nagrzał i CO ZROBIŁEM
ano zrozumiałem co miał na myśli dżidżi :P
ustawiłem jego parametry i teraz mam cały czas temperaturę około 50-55stopni i to na podtrzymaniu piec rzadko się włącza pracuje prawie cały czas na podtrzymaniu i okazało się że zużywa mniej węgla bo temp jest stała na piecu
I CIEPŁA WODA JEST CAŁY CZAS :P
n=55
d=18
U=16
b=60
o=15
L=4
pozdrawiam


Mam parę pytań co do tych nastawów.
Czy nie robi ci się szlaka??
Jak szeroko masz otwartą przesłonę??
Skąd groszek?


Sam mam elektrometa 15 kW i powiem szczerze że już 2 miechy testuję nastawy.
Mój rekord to 100 kg ma 7 dni z tym że temp w domu 24-25*C i łazienki ciut wyżej. Ale to ma groszku z Sosnowca. Po zasypie innego groszku (na próbę piec wygasł nastawy zmodyfikowałem i efekt jest 100 kg w 4 dni ;(. przy tych samych temperaturach w domu.

strik5000
08-11-2007, 11:38
witam jestem z powrotem
mój piec chodził na ustawieniach ghosta około 2 tygodnie i działał dobrze ale
właśnie był problem z ciepłą wodą bo gdy termostat pokojowy wyłączał pompkę to temperatura na piecu spadała nawet do 36stopni C a jak juz termostat się włączył to bardzo dużo czasu potrzeba było aby piec się nagrzał i CO ZROBIŁEM
ano zrozumiałem co miał na myśli dżidżi :P
ustawiłem jego parametry i teraz mam cały czas temperaturę około 50-55stopni i to na podtrzymaniu piec rzadko się włącza pracuje prawie cały czas na podtrzymaniu i okazało się że zużywa mniej węgla bo temp jest stała na piecu
I CIEPŁA WODA JEST CAŁY CZAS :P
n=55
d=18
U=16
b=60
o=15
L=4
pozdrawiam


Mam parę pytań co do tych nastawów.
Czy nie robi ci się szlaka??
Jak szeroko masz otwartą przesłonę??
Skąd groszek?


Sam mam elektrometa 15 kW i powiem szczerze że już 2 miechy testuję nastawy.
Mój rekord to 100 kg ma 7 dni z tym że temp w domu 24-25*C i łazienki ciut wyżej. Ale to ma groszku z Sosnowca. Po zasypie innego groszku (na próbę piec wygasł nastawy zmodyfikowałem i efekt jest 100 kg w 4 dni ;(. przy tych samych temperaturach w domu.


Nie szlaka mi się nie robi
Węgiel mam obok ze składu węgla poność Juliusz czy Julian coś takiego
Przesłona otwarto na około 1cm-1,5cm
mój piec pracuje cały czas na tych nastawach
dom parter + piętro (70m2) + poddasze(60m2 skosy)
14 grzejników w instalacji jest 160litrów wody w sumie z piecem i wężownicą bojlera (piec-80litrów, wężownica-15litrów, grzejniki i instalacja 65litrów)
jak na razie chodzi pięknie ani raz mi nie zgasł (jeden raz zgasł ale dlatego że ślimak został zablokowany przez kawałek drewna SZOK nie myślałem że takie gówno potrafi zablokować ślimak)
od czasu do czasu zsuwam z retory popiół który zalega palę od 1 października
w sumie popiołu około 1 wiaderko 25kg. to chyba nie wiele.
W domu mam termostat który steruje mi temperaturę.

piotrulex
12-11-2007, 11:24
wstepnie zamowione 24kw z podajnikiem za 6800 brutto 22%

do tego purmo V22 i instalacja bez rozdzielaczy na twardej miedzi

panterka-23
12-11-2007, 12:06
stoimy teraz przed decyzją jaki piec wybrac gaz eko groszek czy jaki???
Jaki jest koszt ogrzania domu ok 200m piecem na eko groszek?

piotrulex
12-11-2007, 12:14
stoimy teraz przed decyzją jaki piec wybrac gaz eko groszek czy jaki???
Jaki jest koszt ogrzania domu ok 200m piecem na eko groszek?

a jaki jest koszt samochodu, ktory bedzie jezdzil 200 km/godzine?????

na takie pytania nie mozna odpowiedziec gdyz skladowych jest wiele

panterka-23
12-11-2007, 12:29
piotrulex a masz taki piec? polecasz ogrzewanie w ten sposób czy nie?

piotrulex
12-11-2007, 12:34
piotrulex a masz taki piec? polecasz ogrzewanie w ten sposób czy nie?

1. najpierw czytaj
2. staraj sie zrozumiec
3. pozniej pytaj
4. kilka postow wyzej napisalem: "Wysłany: Pon, 12 Listopad 2007 12:24 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

wstepnie zamowione 24kw z podajnikiem za 6800 brutto 22%"

5. co to znaczy: "polecasz ogrzewanie w ten sposób czy nie?"

kaczorek.
17-11-2007, 18:46
stało się ... nareszcie dotarły brakujace grzejniki i kocioł został odpalony
narazie ustawilem parametry ghosta bo cwo narazie nie grzeje i sterownika tez nie ma trwa rozgrzewanie ...

Tommar
19-11-2007, 20:38
Witam Elektrometowców. Jestem posiadaczem pieca Elektromet 15 KW i użytkuję go od około 1 tygodnia, na razie nie mieszkam w domu i nie grzeję CWU tylko wygrzewam dom. Jak na razie mam dość przykr doświadczenia z tym piecykiem. Nie wiem czy to za sprawą kiepskiej jakości węgla, czy też może nastawów w czasie palenia tworzą się niesamowite spieki popiołu, jednego dnia gdy przyjechałem na budowę okazało się ,że spieki przez jakieś 24 godziny urosły do takich rozmiarów, że zrzuciły z wieszaka deflektor. W obecnej chwili nadal się tworzą i nie wiem co z tym fantem zrobić. Moje nastawy są nadal fabryczne, nie zmieniałem parametrów E01. Nastawy mam takie: n47, d18, u60. Poradźcie coś. Nie wiem czy ustawienia ghostta będą dla mnie odpowiednie gdy nie grzeję CWU i wygrzewam dom. Dodaję, żę nie mam regulatora pokojowego, mam zawór trójdrożny i głowice termostatyczne na grzejnikach, instalacja na rozdzielaczach, do tego podłogówka około 70 m2.

kaczorek.
20-11-2007, 09:06
raczej węgiel - odpaliłem kocioł w sobotę miałem 14 worków węgla
10 retopal a 4 ekoret
ekoret pali sie świetnie zostawał miałki popiołek z retopalu zostają wredne spieki :evil:

ja mam inne problemy :roll:

kociołek grzeje świetnie od soboty nagrzał 200 m2 domu z 4C (sobota 13.00) do 23C (poniedziałek 17.00) mrozy w nocy po -5, -6 C
ale spala przy tym niesamowite ilosci groszku :roll: wczoraj podłączyłem sterownik pokojowy ale tu jak pisali inni uzytkownicy jest problem spadania temp. na kotle a tym samym temp powrotu spada poniżej 40 C

:-?

jarzomp
10-12-2007, 11:25
Witam.
Śledze sobie wątek kilka miesięcy i używam Elektromet 25 KW domek z 180m uzytkowej powierzchni . Cały grzany grzejnikami alu instalacja miedziano alupex + podłogówka w łazienkach kuchni i wiatrołapie . Mam Eurostera . Nie dociepliłem jeszcze poddasza. Kociołek w użyciu od listopada . Na początku kupiłem sobie groszek od znajomego - pięknie się paliło popiołu znikome ilości , podkładanie raz na 9 dni . Następnie drugi znajomy ma tysz "dobry towar" no i kupiłem 2 tony , na szczęście już się kończą . Pomimo różnorodnych nastaw szlaka popiołu 3 x tyle i zasyp raz na 5 dni . Ustawianie ciągle trwa od nowego roku rusze z nowym groszkiem i z nowymi nastawami. Pozdrawiam all

jarzomp
10-12-2007, 12:13
A jeszcze jedno pytanie jak z przysłanianiem czopucha ? Mam w tej chwili otwarty ale na tymże forum ktoś napisał że mniej mu groszku idzie jak ma 60% otworu. Prawda czy kwas ?
Pozdrawiam

kaczorek.
10-12-2007, 13:10
nie sprawdzałem jak sie ma do tego spalanie ale ja mam domknięty na przedostatnim ząbku

Kryspin
10-12-2007, 13:28
A jeszcze jedno pytanie jak z przysłanianiem czopucha ? Mam w tej chwili otwarty ale na tymże forum ktoś napisał że mniej mu groszku idzie jak ma 60% otworu. Prawda czy kwas ?
Pozdrawiam

Ja odnotowałem dużo lepsze spalanie - bez szlakowania, niższe zużycie przy czopuchu otartym na max.
na przymkniętym gorzej... bynajmniej w moim przypadku

kaczorek.
10-12-2007, 13:39
A jeszcze jedno pytanie jak z przysłanianiem czopucha ? Mam w tej chwili otwarty ale na tymże forum ktoś napisał że mniej mu groszku idzie jak ma 60% otworu. Prawda czy kwas ?
Pozdrawiam

Ja odnotowałem dużo lepsze spalanie - bez szlakowania, niższe zużycie przy czopuchu otartym na max.
na przymkniętym gorzej... bynajmniej w moim przypadku

a to jakieś dłuższe obserwacje były ?

Kryspin
10-12-2007, 14:18
A jeszcze jedno pytanie jak z przysłanianiem czopucha ? Mam w tej chwili otwarty ale na tymże forum ktoś napisał że mniej mu groszku idzie jak ma 60% otworu. Prawda czy kwas ?
Pozdrawiam

Ja odnotowałem dużo lepsze spalanie - bez szlakowania, niższe zużycie przy czopuchu otartym na max.
na przymkniętym gorzej... bynajmniej w moim przypadku

a to jakieś dłuższe obserwacje były ?

1 wrzesień - do połowy listopada przymknięta przepustnica o dwa ząbki (ELEKTROMET 15 kW)
potem max otwarcie i od tego momentu problem szkakowania i niedopałków przestał istnieć a wentylato "chodzi" na dużo niższym poziomie (przepustnica na dmuchawie ustawiona tak że w najszerszym miejscu otwór ma 1 cm a U=20 wcześniej tworzyły się twory szlakowe przy takich nastawach

wecek
19-12-2007, 06:38
Witam.

w ostatnich dniach pojawił sie piec w Leroy Merlin: Solei. Czy jest to produkcja elektrometu??

Czy ktoś posiada taki piec???

Link: http://superoferta.leroymerlin.pl/details:9/solei+kocio%C5%82+retortowy+eko+kwp+15kw+zasobnik+ lewy.

kaczorek.
19-12-2007, 10:56
Witam.

w ostatnich dniach pojawił sie piec w Leroy Merlin: Solei. Czy jest to produkcja elektrometu??

Czy ktoś posiada taki piec???

Link: http://superoferta.leroymerlin.pl/details:9/solei+kocio%C5%82+retortowy+eko+kwp+15kw+zasobnik+ lewy.

tak elektromet robiony pod tego marketa
ale czy jakość ta sama ????????????????

wecek
19-12-2007, 11:09
Jestem właśnie po rozmowie z działem handlowym elektrometu.

I powiedział że piece różnią sie tylko kolorem. A piec 20kW nawet jest lepszy!!!! (niby trwalsza obudowa).

Ciekawe....

kaczorek.
19-12-2007, 11:15
Jestem właśnie po rozmowie z działem handlowym elektrometu.

I powiedział że piece różnią sie tylko kolorem. A piec 20kW nawet jest lepszy!!!! (niby trwalsza obudowa).

Ciekawe....

to się jeszcze dowiedz jak jest z serwisem -

i za jaką cene możesz kupić elektrometa w "normalnym sklepie"

piotrulex
02-01-2008, 09:25
zakupiony, podlaczony i na razie suszy chalupe

pozera sporo grochu ale to w tej chwili nieistotne

o nastawy i poprawy ekonomiczne bede pytal pozniej :wink:

qwert
02-01-2008, 10:00
a jakie widzicie różnice na + i - w porównaiu elektrometa do reco?

piotrulex
02-01-2008, 10:10
a jakie widzicie różnice na + i - w porównaiu elektrometa do reco?

za elektrometa dalem 6800

reco to 10300

roznica to 3500 wiec ponad 50%

dla mnie to za duza roznica

wydajnosc w reco taka sama, spalanie wiec rowniez - zero

piec jest sporo wyzszy - minus

jest zeliwny wiec bardzo rwaly - plus

a ze piec chodzi na pellety czy jakies tam pestki - jest to nieoplacalne

w reco zdaje sie mozna napalic tzw. "czymkolwiek" jak piec normalnie pracuje, nie bierze wtedy z podajnika to spala to co wlozysz, jak "cokolwiek" sie wypali to piec znow zaczyna pobierac czyli jest ciaglosc palenia - jest to spory plus

wybralem po dlugich namyslach i rozmowach elektrometa

qwert
02-01-2008, 10:23
moim głównym problemem jest mała kotłownia, a w zas\adzie wąska =>225cm.
jak odsunę piec 50cm od ściany (a chyba trzeba 60cm) to po dodaniu szerokości pieca reco 40cm to piec zaczyna wchodzić w światło drzwi. elektromet jest chyba szeroki na 80 cm, wtedy nie wejdę do kotłowni;(

stąd szukam wąskiego pieca.

czemu wysokość to wada?

szukam wąskiego pieca ,około 18 kwh.

qwert
02-01-2008, 10:24
i jeszcze jedno, jak jest z koniecznością posiadania okna w kotłowni? architekt twierdzi,że musi być, ja bym najchętniej nie miał.

piotrulex
02-01-2008, 10:39
moim głównym problemem jest mała kotłownia, a w zas\adzie wąska =>225cm.
jak odsunę piec 50cm od ściany (a chyba trzeba 60cm) to po dodaniu szerokości pieca reco 40cm to piec zaczyna wchodzić w światło drzwi. elektromet jest chyba szeroki na 80 cm, wtedy nie wejdę do kotłowni;(

stąd szukam wąskiego pieca.

czemu wysokość to wada?

szukam wąskiego pieca ,około 18 kwh.

wiec decyduje kwestie gabarytowe ktorych ja akurat nie musialem brac pod uwage

nasz elektromet stoi okolo 40cm od sciany

piotrulex
02-01-2008, 10:41
i jeszcze jedno, jak jest z koniecznością posiadania okna w kotłowni? architekt twierdzi,że musi być, ja bym najchętniej nie miał.

nie jestem pewien lecz wydaje mi sie ze nie trzaeab okna (znam nowe domy gdzie nie ma). musi byc wywiem przy suficie i powinien byc nawiem nie wyzej niz okolo 1m nad podloga. my nawiewu nie mamy ale jak okaze sie ze kotlownia jest za szczelna i sa problemy ze spalaniem to sie zrobi :wink:

qwert
02-01-2008, 10:46
jak nie trzeba okna, to super. mam piwnicę żelbet i z otworami nie będzie łatwo.

w tej piwnicy mam wentylacje graw. i otwór w ścianie dla dopływu powietrza.

tyle,że otwór jest pod sufitem. gdyby miał być przy podłodze, to był by 2 m pod ziemią.

ciekawe czy z tego wyjdą problemy?

skoro masz 40cm od ściany piec, tzn że te 60 nie jest tak konieczne?

po co piec się od ściany odstawia>?

piotrulex
02-01-2008, 10:50
jak nie trzeba okna, to super. mam piwnicę żelbet i z otworami nie będzie łatwo.

w tej piwnicy mam wentylacje graw. i otwór w ścianie dla dopływu powietrza.

tyle,że otwór jest pod sufitem. gdyby miał być przy podłodze, to był by 2 m pod ziemią.

ciekawe czy z tego wyjdą problemy?

skoro masz 40cm od ściany piec, tzn że te 60 nie jest tak konieczne?

po co piec się od ściany odstawia>?

w instrukcji od pieca mam napsane o nawiewie nie wyzej niz 1m od posadzki - tez wychodzi pod ziemia :)

60cm od sciany tez podaje producent lecz majster postawil blizej gdzy mowi ze nie trzeba a szkoda miejsca

tez w projekcie mialem piwnice lana z betonu lecz zmielismy na bloczki betonowe, tansze i mniej roboty :wink:

qwert
02-01-2008, 11:00
a jakie jest uzasadanienie tych wszystkich odległości?

piotrulex
02-01-2008, 11:03
a jakie jest uzasadanienie tych wszystkich odległości?

zadzwon do producenta kotla :wink:

kaczorek.
02-01-2008, 11:15
a jakie jest uzasadanienie tych wszystkich odległości?

tył- przyslona czopucha podłączenia zaworek spustu pieca itp.

od strony kotla z prawej albo lewej (zalezy gdzie podajnik) musisz mieć trochę luzu
zeby za piec sie dostać

a od strony podajnika na tyle zeby wrazie czego wyciągnąc slimaka

kaczorek.
07-01-2008, 11:38
mineły 2 tygodnie testów spalania ;)

1 tydzień ustawiania ghosta 2 tydzień ustawienia dżidzi

temp wewnetrzna 16 C , CWU brak -
kocioł 25 kw spalanie w granicach 20 kg/ dobę
ale na ustawiania dżidzi kociołek pracuje troszke lepiej

jak przy grzaniu na poziomie 22 C spali ok 25 ;) bede happy

wkurza mnie jedynie jedna sprawa a mianowicie duża bezwładnośc czujnika temp.
tzn. różnica między temp czynnika wychodzącą z kotła a temp. mierzoą temp kotla dochodzi do 9C

Kryspin
07-01-2008, 11:55
mineły 2 tygodnie testów spalania ;)

1 tydzień ustawiania ghosta 2 tydzień ustawienia dżidzi

temp wewnetrzna 16 C , CWU brak -
kocioł 25 kw spalanie w granicach 20 kg/ dobę
ale na ustawiania dżidzi kociołek pracuje troszke lepiej

jak przy grzaniu na poziomie 22 C spali ok 25 ;) bede happy

wkurza mnie jedynie jedna sprawa a mianowicie duża bezwładnośc czujnika temp.
tzn. różnica między temp czynnika wychodzącą z kotła a temp. mierzoą temp kotla dochodzi do 9C

No niestety ta różnica jest bardzo duża i wprowadza stany nieustalone (w zależności do czego kto tych pomiarów używa).
Ale dla ciekawości powiem, że u mnie pomomo zainstalowania zaworu czterodrogowego różnice temperatury na wyjściu i wejściu do kotła sięgają nikiedy 40% i po tym wnoskuję że ochrona pieca przed niskotemperaturowym powrotem za pomocą zaworu czterodrogowego to czyste hasło marketingowe....
Przy 60 czy nawet 75 *C na wyjściu temperatura na powrocie potrafi być na poziomie niskiej 40*C

kaczorek.
07-01-2008, 12:24
mineły 2 tygodnie testów spalania ;)

1 tydzień ustawiania ghosta 2 tydzień ustawienia dżidzi

temp wewnetrzna 16 C , CWU brak -
kocioł 25 kw spalanie w granicach 20 kg/ dobę
ale na ustawiania dżidzi kociołek pracuje troszke lepiej

jak przy grzaniu na poziomie 22 C spali ok 25 ;) bede happy

wkurza mnie jedynie jedna sprawa a mianowicie duża bezwładnośc czujnika temp.
tzn. różnica między temp czynnika wychodzącą z kotła a temp. mierzoą temp kotla dochodzi do 9C

No niestety ta różnica jest bardzo duża i wprowadza stany nieustalone (w zależności do czego kto tych pomiarów używa).
Ale dla ciekawości powiem, że u mnie pomomo zainstalowania zaworu czterodrogowego różnice temperatury na wyjściu i wejściu do kotła sięgają nikiedy 40% i po tym wnoskuję że ochrona pieca przed niskotemperaturowym powrotem za pomocą zaworu czterodrogowego to czyste hasło marketingowe....
Przy 60 czy nawet 75 *C na wyjściu temperatura na powrocie potrafi być na poziomie niskiej 40*C

bede asertywny :) ,nie dokońca nasz racje zawor 4 drożny może się sprawdzić ale po moich doświadczeniach doszedłem do wniosku że należało by wtety na kotle ustawic z 70- 75 C żeby temp powrotu była zadawalająca
(mam termometry wszędzie gdzi się da więć kontrolowałem to dokładnie)

u mnie chociaz mam zawor 4 drożny to go nie uzywam lepiej się sprawdza w moim przypadku brak 1 go kaloryfera w łazience na poddaszu i połączenie zasilania z powrotem :)

temp na kotle ustawiona mam na 58 C a na powrocie nigdy nie jest miższa niż 45 C 8) (tylko co bedzie jak podłogówka tam niewydoli ;) )

Kryspin
07-01-2008, 12:34
Generalnie właśnie zależy to jeszcze od "powierzchni wymiany" i zdolności do wychłodzenia się czynnika... u mnie jest ta zdolność ogromna ;D

Zb64
07-01-2008, 12:50
mineły 2 tygodnie testów spalania ;)

1 tydzień ustawiania ghosta 2 tydzień ustawienia dżidzi

temp wewnetrzna 16 C , CWU brak -
kocioł 25 kw spalanie w granicach 20 kg/ dobę
ale na ustawiania dżidzi kociołek pracuje troszke lepiej

jak przy grzaniu na poziomie 22 C spali ok 25 ;) bede happy

wkurza mnie jedynie jedna sprawa a mianowicie duża bezwładnośc czujnika temp.
tzn. różnica między temp czynnika wychodzącą z kotła a temp. mierzoą temp kotla dochodzi do 9C

No niestety ta różnica jest bardzo duża i wprowadza stany nieustalone (w zależności do czego kto tych pomiarów używa).
Ale dla ciekawości powiem, że u mnie pomomo zainstalowania zaworu czterodrogowego różnice temperatury na wyjściu i wejściu do kotła sięgają nikiedy 40% i po tym wnoskuję że ochrona pieca przed niskotemperaturowym powrotem za pomocą zaworu czterodrogowego to czyste hasło marketingowe....
Przy 60 czy nawet 75 *C na wyjściu temperatura na powrocie potrafi być na poziomie niskiej 40*C

bede asertywny :) ,nie dokońca nasz racje zawor 4 drożny może się sprawdzić ale po moich doświadczeniach doszedłem do wniosku że należało by wtety na kotle ustawic z 70- 75 C żeby temp powrotu była zadawalająca
(mam termometry wszędzie gdzi się da więć kontrolowałem to dokładnie)

u mnie chociaz mam zawor 4 drożny to go nie uzywam lepiej się sprawdza w moim przypadku brak 1 go kaloryfera w łazience na poddaszu i połączenie zasilania z powrotem :)

temp na kotle ustawiona mam na 58 C a na powrocie nigdy nie jest miższa niż 45 C 8) (tylko co bedzie jak podłogówka tam niewydoli ;) )

U mnie jest inny piec ale zasada działania zaworu czterodrogowego jest taka sama.Na piecu temp ust 62 stopnie, temp wody wychodzącej na instalację 31-34 stopnie,temp wody wracającej do kotła waha się od 46 do 54 stopni.
W moim przypadku gdyby na instalację poszło 58 stopni to w domu byłaby sauna.Teraz temp w domu ok 20-21 stopni.Pozdrowienia z małopolski.

kaczorek.
07-01-2008, 13:21
58 stopni to w domu byłaby sauna.Teraz temp w domu ok 20-21 stopni.Pozdrowienia z małopolski.

eee tam a od czego masz zawory termostatyczne na grzejnikach ? :roll:

Zb64
07-01-2008, 13:51
58 stopni to w domu byłaby sauna.Teraz temp w domu ok 20-21 stopni.Pozdrowienia z małopolski.

eee tam a od czego masz zawory termostatyczne na grzejnikach ? :roll:

Racja.Jest to rozwiązanie.Racja.11 głowic termostatycznych po ok 30-40 zł ja wolę czterodrogowy za 170zł.

kaczorek.
07-01-2008, 14:02
58 stopni to w domu byłaby sauna.Teraz temp w domu ok 20-21 stopni.Pozdrowienia z małopolski.

eee tam a od czego masz zawory termostatyczne na grzejnikach ? :roll:

Racja.Jest to rozwiązanie.Racja.11 głowic termostatycznych po ok 30-40 zł ja wolę czterodrogowy za 170zł.

jak tam stryjenka uważa... ja tam wole w pokojach mieć taką temp. jaka sobie ustawie a nie jaka mi "wyjdzie" :wink:

piotrulex
07-01-2008, 20:05
jak tam stryjenka uważa... ja tam wole w pokojach mieć taką temp. jaka sobie ustawie a nie jaka mi "wyjdzie" :wink:

ja tez tak wole

mruva
16-01-2008, 07:37
podciągam temat i proszę o obecną opinię osoby użytkujące ten piec.

Pozdrawiam.

mruva
16-01-2008, 07:44
Mam jeszcze pytanie - gdybyście mieli poraz drugi kupić piec czy byłby to ten sam?.
I jeszcze jedno czy moc 25kW wystarczy na 160 m2 pow.użytkowej i ok. 220m2 całkowitej?. Bardzo proszę o opinie.

Pozdrawiam.

piotrulex
16-01-2008, 19:30
Mam jeszcze pytanie - gdybyście mieli poraz drugi kupić piec czy byłby to ten sam?.
I jeszcze jedno czy moc 25kW wystarczy na 160 m2 pow.użytkowej i ok. 220m2 całkowitej?. Bardzo proszę o opinie.

Pozdrawiam.

mamy 130 uzytkowej i nieca ponad 200 calkowitej - ma wystarczyc

piec jest OK, od kiedy uruchomili w sobote przed Sylwestrem tylko laduje wegiel i wybieram popiol

znajomi maja mialowy a mial jest tanszy - w sumie nie wiem czemu sie nad mialowym z podajnikiem nie zastanawialismy

kaczorek.
16-01-2008, 20:50
kazdy swoje chwali ;)

jak kazdy kocioł ma plusy i minusy

mnie wnerwia popuielnik za mały i nie na całą szerokośc spodu kotła
jak wybierasz popiół to potem jeszcze trzeba wybrać resztki z kotła :roll:

mruva
16-01-2008, 21:17
Dzięki, a jak z ekonomią ?. :o

Rozumiem, że każdy chwali swoje, my będziemy musieli za jakiś czas kupić piec a po przeczytaniu większej ilości tematów w forum na temat pieców doszłam do wniosku biorąc pod uwagę Wasze opinie, że ten jest dość optymalny i dlatego pytam?, nie chciałabym kupić kota w worku z którym będą same problemy. W większej części pokoi chcemy mieć grzejniki ale w łazienkach, kuchni i przedpokoju podłogówkę - jak on z tym pracuje? - to zdaje się trzeba zrobić na dwa układy, najpierw otwarty a później go zamknąć czy jakoś tak?.

Pozdrawiam.

kaczorek.
17-01-2008, 07:19
a ten wątek dokładnie przeczytałaś ???

mruva
17-01-2008, 09:00
A Pan Kaczorek to kto - alfa i omega od urodzenia czy męski szowinista :o 8) .

Cóż nie każdy ma męskie wsparcie, a wątek a i owszem przeczytałam ale na pewno zrobię to jeszcze raz.

Pozdrawiam.

kaczorek.
17-01-2008, 09:59
A Pan Kaczorek to kto - alfa i omega od urodzenia czy męski szowinista :o 8) .


wszystko na raz ;) to taki "joke"

poza tym nie widzę żadnego związku - zadałem proste pytanie a tu feministyczny atak :roll:

piotrulex
17-01-2008, 19:37
kazdy swoje chwali ;)

jak kazdy kocioł ma plusy i minusy

mnie wnerwia popuielnik za mały i nie na całą szerokośc spodu kotła
jak wybierasz popiół to potem jeszcze trzeba wybrać resztki z kotła :roll:

zgadza sie

a jak otworzy sie drzwiczki to czesto wyleci cos na kafle

na razie wyciaganie szufeleczka resztek nie przeszkadza mi ale ciekawe jak to w innych jest

zobaczymy co bedzie dalej :wink:

kaczorek.
17-01-2008, 20:20
od dawana czekałem na ten dzień ;) i tak oto w dniu dzisiejszym wypalił mi się cały zasobnik węgla (widać było ślimaka) i postanowiłem sprawdzić ile kg żeczywiście mieści się do pojemnika (kocioł 25 kw)
węgiel był troszkę wilgotny (retopal orginalnie pakowany w worki - teoretycznie na opakowaniu 25 kg +-0,25)
każdy worek zanim wsypałem został extra zważony(waga wczesniej sprawdziłem odnośnie poprawności ważenia) i tu moje zdziwienie weszło 173,6 kg (trzeba brac poprawke na wilgotny węgiel na +) po same brzegi zasobnika tak że klapa domkła się ledwo ledwo :)

wyglada na to że te opisywane 180 kg to zasobnik + ślimak + pojemnik paleniska

kinski
17-01-2008, 21:13
jak to mozliwe skoro poj. zasobnik wg. strony producenta elektromet dla pieca 25 kw wynosi 140 kg. : Pojemność zasobnika dm3/kg 180/140


zzastanawiam sie nad tym piecem, zobacze ten solei w l.merlin :)

piotrulex
17-01-2008, 21:22
jak to mozliwe skoro poj. zasobnik wg. strony producenta elektromet dla pieca 25 kw wynosi 140 kg. : Pojemność zasobnika dm3/kg 180/140


zzastanawiam sie nad tym piecem, zobacze ten solei w l.merlin :)

wlasnie

mi tez sie zdaje ze 140kg podaje producent

ten soleil to jest elektromet tyle ze zielony - specjalnie dla LM produkuja z innym numerem kat aby klienci nie przychodzili do LM zadajac zwrotu podwojenej roznicy w cenie - tak glosi reklama :wink:

ja dalem 6800 a w LM chyba za 7300 byl wiec LM zwracalo by 1000 zeta kazdemu kupujacemu co przyjdzie z inna oferta :wink:

sluszeliscie za Kaufland daje 5 zeta kupujacemu jak znajdzie na sli towar po terminie? - nie w temacie ale mozna sobie dorobic po godzinach :wink:

kaczorek.
17-01-2008, 22:20
siaa... no mnie sie wydaje ze w tabelce jest odwrotnie podane dm3/kg a powinno być kg/dm3 wtedy:

25 kW - 180/140
15 kW - 155/120
38 kW - 275/210

zresztą sprawdzone i weszło jak pisałem 173,6 kg

lbryndal
17-01-2008, 23:04
Mam jeszcze pytanie - gdybyście mieli poraz drugi kupić piec czy byłby to ten sam?.
I jeszcze jedno czy moc 25kW wystarczy na 160 m2 pow.użytkowej i ok. 220m2 całkowitej?. Bardzo proszę o opinie.

Pozdrawiam.

mamy 130 uzytkowej i nieca ponad 200 calkowitej - ma wystarczyc

piec jest OK, od kiedy uruchomili w sobote przed Sylwestrem tylko laduje wegiel i wybieram popiol

znajomi maja mialowy a mial jest tanszy - w sumie nie wiem czemu sie nad mialowym z podajnikiem nie zastanawialismy
a jaki to miałowy mają znajomi ?? jakiej firmy ? ile pali ? nie kopci z komina ?

piotrulex
18-01-2008, 08:33
a jaki to miałowy mają znajomi ?? jakiej firmy ? ile pali ? nie kopci z komina ?

nie wiem ale chyba nie najlepszy

musieli zamurowac drzwi laczace dom z kotlownia i teraz chodza do kotlowni dookola wychodzac na dwor, musza tez nieco podwyzszyc komin gdyz czasem sie dym cofa

jest tani w eksploatacji, pali sie doslownie wszystko

lbryndal
18-01-2008, 08:35
a jaki to miałowy mają znajomi ?? jakiej firmy ? ile pali ? nie kopci z komina ?

nie wiem ale chyba nie najlepszy

musieli zamurowac drzwi laczace dom z kotlownia i teraz chodza do kotlowni dookola wychodzac na dwor, musza tez nieco podwyzszyc komin gdyz czasem sie dym cofa

jest tani w eksploatacji, pali sie doslownie wszystko

zapytaj ich kiedyś przy okazji o markę pieca i czy są zadowoleni poza tymi mankamentami, które wymieniłeś
rozumiem że zamurowali bo kopciło im w kotłowni i przechodził dym na część mieszkalną

a pytanie mam do innych użytkowników: Czy palił ktoś z Was w swoim kotle owsem ?

kaczorek.
18-01-2008, 10:01
Czy palił ktoś z Was w swoim kotle owsem ?

jezeli chodzi o elektrometa to nie... poza tym nieuzasadnione ekonomicznie
przynajmniej narazie ;)

lbryndal
18-01-2008, 10:31
Czy palił ktoś z Was w swoim kotle owsem ?

jezeli chodzi o elektrometa to nie... poza tym nieuzasadnione ekonomicznie
przynajmniej narazie ;)

a dlaczego nie uzasadnione ekonomicznie ?

zboże paszowe czyli takie które nie nadaje się na mąki jest po 260zł/tonę albo jakoś tak.oczywiście mówię o cenach w skupach.

podjechać tylko ugadać się z rolnikiem na ilość ton i po problemie.

acha a to tylko owies może być czy również pszenica i inne zboża ??

kaczorek.
18-01-2008, 11:21
Czy palił ktoś z Was w swoim kotle owsem ?

jezeli chodzi o elektrometa to nie... poza tym nieuzasadnione ekonomicznie
przynajmniej narazie ;)

a dlaczego nie uzasadnione ekonomicznie ?

zboże paszowe czyli takie które nie nadaje się na mąki jest po 260zł/tonę albo jakoś tak.oczywiście mówię o cenach w skupach.

podjechać tylko ugadać się z rolnikiem na ilość ton i po problemie.

acha a to tylko owies może być czy również pszenica i inne zboża ??

było poruszane na forum - jest osobny wątek dotyczący palenia owsem itp.
wartość opałowa owsa jest minim. o płlowe niższa od węgla
kolejna sprawa gdzie trzymać na zimę 6,7,8 ton owsa ?? aaaa stodołę można dobudować no fakt ;)
ale jak się jest rolnikiem to sprawa nabiera innego kolorytu ...

lbryndal
20-01-2008, 12:23
Czy palił ktoś z Was w swoim kotle owsem ?

jezeli chodzi o elektrometa to nie... poza tym nieuzasadnione ekonomicznie
przynajmniej narazie ;)

a dlaczego nie uzasadnione ekonomicznie ?

zboże paszowe czyli takie które nie nadaje się na mąki jest po 260zł/tonę albo jakoś tak.oczywiście mówię o cenach w skupach.

podjechać tylko ugadać się z rolnikiem na ilość ton i po problemie.

acha a to tylko owies może być czy również pszenica i inne zboża ??

było poruszane na forum - jest osobny wątek dotyczący palenia owsem itp.
wartość opałowa owsa jest minim. o płlowe niższa od węgla
kolejna sprawa gdzie trzymać na zimę 6,7,8 ton owsa ?? aaaa stodołę można dobudować no fakt ;)
ale jak się jest rolnikiem to sprawa nabiera innego kolorytu ...
ok rozumiem - szukać gdzieś indziej

matadorRS
13-02-2008, 14:55
Witam. Mam problem zakupilem piecyk Elektromet ale 38KW. Nigdzie nic na temat ustawien tego pieca nie znalazlem dlatego pisze tutaj moze ktos pomoze.
Jestem troche laikiem w ustawieniach tego pieca i nie moge go ogarnac. W domu mam sporo za cieplo a dodam ze piec ustawiony jest na ustawieniach fabrycznych. Wiem ze nie podacie mi przykladowych parametrow ale moze ktos pomoze podpowiedziec co przykrecic zeby bral troche mniej groszku i zeby w domku bylo chlodniej. Dodam tylko ze piec w tej chwili obsluguje tylko 240m2 a docelowo ma ogzrewac 240 domu + hala 200(gdzie temp ma byc w okolicach 15 oC).

Podam ustawienia fabryczne:
n=60
c=45
d=30
U=60

b=200
o=20
L=2
u=10

Prosil bym o podpowiedz co poprzestawiac zeby bylo dobrze ;)
Bede wdzieczny za odpowiedz ;)

kaczorek.
14-02-2008, 07:17
a w jaki sposób ograniczasz temp. w domu tylko regulacją pieca ???
jakieś zawory termostatyczne na kaloryferach ???
jak ich nie masz to ich zamontowanie wg. mnie jest najlepszym rozwiazaniem
a przerabiałem wiekszość...

lbryndal
14-02-2008, 07:21
a w jaki sposób ograniczasz temp. w domu tylko regulacją pieca ???
jakieś zawory termostatyczne na kaloryferach ???
jak ich nie masz to ich zamontowanie wg. mnie jest najlepszym rozwiazaniem
a przerabiałem wiekszość...
a mam pytanie:
czy przerabiałeś temat regulatorów pokojowych ?
sprawdzało się to czy jednak ze względu na różne warunki w pokojach bardziej te głowice termostatyczne godne są uwagi ?

kaczorek.
14-02-2008, 07:27
a w jaki sposób ograniczasz temp. w domu tylko regulacją pieca ???
jakieś zawory termostatyczne na kaloryferach ???
jak ich nie masz to ich zamontowanie wg. mnie jest najlepszym rozwiazaniem
a przerabiałem wiekszość...
a mam pytanie:
czy przerabiałeś temat regulatorów pokojowych ?
sprawdzało się to czy jednak ze względu na różne warunki w pokojach bardziej te głowice termostatyczne godne są uwagi ?

jeżeli chodzi Ci o sterownik pokojowy taki jak np. euroster podłączony do kotła to TAK przerabiałem i nie byłem zadowolony
zrobiłem tez podłączenie takiego sterownika do przekaźnika i podłączyłem tam pompy też kiszka i w końcu zakupiłem głowice na kaloryfery :) i jest świetnie...

lbryndal
14-02-2008, 07:42
jeżeli chodzi Ci o sterownik pokojowy taki jak np. euroster podłączony do kotła to TAK przerabiałem i nie byłem zadowolony
zrobiłem tez podłączenie takiego sterownika do przekaźnika i podłączyłem tam pompy też kiszka i w końcu zakupiłem głowice na kaloryfery :) i jest świetnie...
ale na głowicach jest wtedy ustawiona temp. jedna przez całą dobę ?

bo chodzić po domu i przestawiać głowice żeby w czasie naszej nieobecności obniżył o kilka stopni to kicha trochę

ja myslałem nad połączeniem sterownika pokojowego i termostatów, na poddaszu termostaty, na parterze w pokoju i na podłogówce termostat a w częsci otwartej czyli salon+korytarz+kuchnia sterownik pokojowy

matadorRS
14-02-2008, 08:09
a w jaki sposób ograniczasz temp. w domu tylko regulacją pieca ???
jakieś zawory termostatyczne na kaloryferach ???
jak ich nie masz to ich zamontowanie wg. mnie jest najlepszym rozwiazaniem
a przerabiałem wiekszość...

Wlasnie mam takie stare pokretla tylko (bo domek wybudowany juz dosc dawno). A zalozenie regulatora pokojowego cos da? Mozecie jakis polecic?

kaczorek.
14-02-2008, 08:11
można kupić głowice termostatyczne elektronicznie regulowane na każdy kaloryfer
np. taka http://www.allegro.pl/item309735589_burg_inteligentna_glowica_termostaty czna.html

i po sprawie

kaczorek.
14-02-2008, 08:16
a w jaki sposób ograniczasz temp. w domu tylko regulacją pieca ???
jakieś zawory termostatyczne na kaloryferach ???
jak ich nie masz to ich zamontowanie wg. mnie jest najlepszym rozwiazaniem
a przerabiałem wiekszość...

Wlasnie mam takie stare pokretla tylko (bo domek wybudowany juz dosc dawno). A zalozenie regulatora pokojowego cos da? Mozecie jakis polecic?

tak jak pisałem wczsniej ja bym zakładał głowice termostatyczne na kaloryfery

lbryndal
14-02-2008, 08:39
można kupić głowice termostatyczne elektronicznie regulowane na każdy kaloryfer
np. taka http://www.allegro.pl/item309735589_burg_inteligentna_glowica_termostaty czna.html

i po sprawie
cena trochę wysoka, ale w perspektywie czasu pewnie i tak by się opłaciło

kaczorek.
14-02-2008, 09:00
można kupić głowice termostatyczne elektronicznie regulowane na każdy kaloryfer
np. taka http://www.allegro.pl/item309735589_burg_inteligentna_glowica_termostaty czna.html

i po sprawie
cena trochę wysoka, ale w perspektywie czasu pewnie i tak by się opłaciło

dokładnie... cena nie jest zbyt atrakcyjna :-? no ale... ;) "samie rozumniecie"

matadorRS
14-02-2008, 13:09
W moim przypadku to bezsensu. 40 kaloryferow po 100zł za kazdy + za zalozenie. Odapada raczej takie rozwiazanie :)

lbryndal
14-02-2008, 13:12
W moim przypadku to bezsensu. 40 kaloryferow po 100zł za kazdy + za zalozenie. Odapada raczej takie rozwiazanie :)

no przy 40 to nie za bardzo ale u mnie to góra 5-6 sztuk wchodzi w grę i to już by był wydatek do przejścia, a są i po 75zł/szt. więc nie tak dużo

matadorRS
14-02-2008, 13:28
Nop ale ja mam dosc duzy dom w dodatku z hala i pomieszczeniami biurowymi.

To jak poratuje ktos jakas podpowiedzia jak doregulowac ten piec "zeby nie dawal tyle do pieca". Po weekendzie pojde kupic termostat.

kaczorek.
14-02-2008, 14:44
Nop ale ja mam dosc duzy dom w dodatku z hala i pomieszczeniami biurowymi.

To jak poratuje ktos jakas podpowiedzia jak doregulowac ten piec "zeby nie dawal tyle do pieca". Po weekendzie pojde kupic termostat.

regulacja na zaworze 4 drożnym temperatury zasilającej cały układ grzewczy;
regulator pokojowy nie spełni swojej roli przy tak wielkiej powierzchni grzewczej

matadorRS
15-02-2008, 18:13
Mi zalezy na tym zeby w domu bylo cieplo. Na hali ma byc taka temperatura jaka bedzie niewazne czy bedzie 10 czy 15czy 18.

A jeszcze mam pytanko jak duzy wplyw ma przechowywanie groszku i jego jakosc do ilosci spalanego groszku? Bo przedtem mialem wmiare wysuszony groszek ale mi sie skonczyl i musialem dokupic nowy "swierzy". Teraz piec spala duzo wiecej tego groszku :(

jarecki221
07-03-2008, 14:27
Witajcie. OD paru dni obserwuję forum , gdyż stałem się posiadaczem piec Elektromet 20 kW .
Mocno eksperymentuje z nastawami , stosując również wskazówki z owego forum .
Nastawiłem z początku n=56 , d=9 , b=100 , o =10 , L=4 i U=18 jednakze za chiny ludowe nie chiał osiągnąc tej temperatury wydaje mi się że za mało węgla jak już ktoś o tym na forum wspominał.

teraz mam nastawioną wersję ghosta n=60 , d=25 U=21 b=42 L=1 o=20
Temperatura ładnie idzie mam juz prawie 60 stopni .
Owe ustawienie wydaje mi się przyzwoite i stąd mam pytanie , najlepiej do twórcy : te nastawienie powinno byc ok na zimę - ile ekogroszku no to idzie dziennie czy w trybie podtrzymania jest ekonomiczniej gdyż na początku żeby rozbujać piec węgiel idzie bardzo często i czy istnieje jakiś magiczny sposób aby przeliczyć to na spalanie dzienne w kg .

Ostatnia rzecz: co jeśli np. przy takiej pogodzie chcemy aby było chłodniej zmniejszamy dozowanie węgla ??? obniżamy temp czy jak?

Przepraszam , pytania mogą wydawać się banalne ale niestety jestem laikiem w tym temacie . POZDRAWIAM

mactrack
02-05-2008, 00:15
Witam
Właśnie od wczorajszego południa mam zainstalowany w powstającym domu kocioł Elektrometu 25kw (pod nazwą Kellar).Wstępnie został ,,odpalony,, i podgrzał grzejniki,podlogowke i c.w.u. ale...jak tylko doszedł do zadanej temperatury(55st),ruszyła pompa c.o. szybciutko stracil temperaturę...(niby oczywiste),nawet do 34st i kolejne nagrzewanie trwało,trwało....aż wyłączyłem piec ok północy,bo musiałem wracac do mieszkania a jeszcze nie darzyłem go zaufaniem.Nadmienię że to 1 mój piec w życiu...mieszczuch jestem podłaczony do elektrociepłowni.
Dziś z rana,pełny zapału ponownie go uruchomiłem...nastawy firmowe.Efekt jak dnia poprzedniego...i...o zgrozo...niemal pełny popielnik,częściowo tylko spalonego groszku.Zmieniłem ustawienia na znalezione wczoraj na tym forum...Ghosta...efekt...lepsze spalanie,ale temperatura znow bardzo powoli wzrasta do zadanej(obserwowałem ok.4 godzin)...a wlasciwie to raczej mam nadzieje że wzrasta,bo już jestem w mieszkaniu a on pracuje...zobaczę jaka bedzie temperatura z rana.
Reansumując..na razie wrażenia średnie,ale mam nadzieję,że to jedynie mój brak umiejętności ustawień...lub brak cierpliwości są powodem kłopotów z opanowaniem ,,drania,,:-)
Pozdrawiam

.:ZABA:.
16-06-2008, 21:15
Witam,

Czy w swoich piecach macie podlaczona pompe cyrkulacyjna? Proponowali Panstwu cos takiego hydraulicy? Widze w instrukcji, ze nie ma chyba takiej mozliwosci :(

Bardzo dziekuje za odpowiedz.

qwert
17-06-2008, 08:58
witam, czy połaczrnie pieca z buforem 1000l ma szanse zmniejszyć problemy z ustawieniem ,zktorymi tu sie wszyscy zmagają?

.:ZABA:.
17-06-2008, 09:45
Mam nadzieje, ze problem z ustawieniami nie dotyczy "szczegolnie" tego pieca?
Jestem tuz przed podjeciem ostatecznej decyzji... :( Czy zauwazyliscie jakies braki tego pieca? Wiem, ze w tej chwili 25KW to za duzo jesli chodzi o nasze potrzeby, bo mamy dobrze ocieplony dom i narazie parter do ogrzania, ale myslimy o zagospodarowaniu poddasza. Czy moge miec problem z doborem ustawien i temperatury przy duzej mocy pieca, a zapotrzebowaniem w tej chwili na jakies 16KW?

tyniu
17-06-2008, 12:05
Mam ten piec od pażdziernika. Początkowo było trudno go ustawić i się wygaszał ale już po 2-3 tygodniach żyliśmy w zgodzie. Najważeniejsze to trochę cierpliwości i trochę doświadzenia przy nowym ekogroszku.

Moje ustawienia to d: 12, dmuchawa na 16 i temp pieca 57 stopni.

Ogólnie piec ok choć mam wrażenie, że zaczyna być widoczna rdza w komorze spalania.

qwert
18-07-2008, 10:27
i jak się wam piecyki sprawują???

czy można w nim spalić butelki, gazety itp śmieci?

myslę o elektromecie 15kW. dostałem ofertę 5300zł brutto.

i pytanie do uzytkowników 15kW kociołków. jakią kunbaturę/pow. ogrzewacie? jakie macie ocieplenie? jaką wentylację(z odzyskiem?)?

piotrulex
18-07-2008, 10:38
i jak się wam piecyki sprawują???

czy można w nim spalić butelki, gazety itp śmieci?

myslę o elektromecie 15kW. dostałem ofertę 5300zł brutto.

i pytanie do uzytkowników 15kW kociołków. jakią kunbaturę/pow. ogrzewacie? jakie macie ocieplenie? jaką wentylację(z odzyskiem?)?

butelek, smieci sie nie pali kolego

no chyba, ze masz w du... ochrone srodowiska lub to ze bedzie smierdzialo w domach Twoich sasiadow jak niestety w tym czasie beda mieli otwarte okna lub co gorsza beda na tarasie suszyli pranie :evil:

bo to Polska wlasnie

przepraszam za posta nie w temacie ale rozwalaja mnie takie pytania ... a takie postepowanie bym tepil wlacznie z sankcjami karnymi a jest to mozliwe ...

qwert
18-07-2008, 10:59
kolego nie ma sie co tak z rana pienić:)

1. mam jednego sąsiada, który sam po mojej budowie worki zbiera i pali u siebie - nie sądzę aby mu moje, palone śmieci przeszkadzały.

2. producenci sami reklamują swoje piece, że spalają śmieci, np HEF :Palenisko dodatkowe: drewno o wilgotności do 15% w postaci polan, opady: tektura, papier i inne

http://www.hef.com.pl/?p=/pl/menu/2/21/index

3. ten papier i tak w części idzie do spalani, a pety zalegają 300 lat na śmietnskach.

piotrulex
18-07-2008, 11:06
kolego nie ma sie co tak z rana pienić:)

1. mam jednego sąsiada, który sam po mojej budowie worki zbiera i pali u siebie - nie sądzę aby mu moje, palone śmieci przeszkadzały.

2. producenci sami reklamują swoje piece, że spalają śmieci, np HEF :Palenisko dodatkowe: drewno o wilgotności do 15% w postaci polan, opady: tektura, papier i inne

http://www.hef.com.pl/?p=/pl/menu/2/21/index

3. ten papier i tak w części idzie do spalani, a pety zalegają 300 lat na śmietnskach.

no

raz widzialem jak jeden facet przejechall na czerwonym swietle

od tego czasu tez mam jezdzic?

MM tez reklamuja ze nie dla idiotow i co z tego?

myslisz ze idioci tam nie robia zakupow

kiedys mialem zegarek ktory w reklamie wali kijem "radziecki chokeista" - powiem Ci ze moj sie zepsul :wink:

reklama reklama a zycie zyciem

oko za oko, smrod za smrod ...

jak mi sasiad 2 domy dalej smrodzil z komina to grzecznie poszedlem, zapukalem i zaproponowalem, ze piec mu wyreguluje bo chyba ma jakies zle ustawienia - moglem to zrobic majac do tego pelne prawo p[rzede wszystkim moralne gdyz na moje budowie nawet jeden z posrod pewnie kilkuset workow po cemencie nie zostal spalony tylko poszedl do segragacji

Powiem Ci ze sasiad juz nie smrodzi i Tobie zycze tego samego :o

qwert
18-07-2008, 11:27
ok, smrodzić nie będę:)
nie denerwuj się już.

piotrulex
18-07-2008, 12:29
ok, smrodzić nie będę:)
nie denerwuj się już.

to super

jednak czasem przyda sie na cos to moje marudzenie :D

i nie wierz bezgranicznie reklamom a nawet slowu pisanemu

kiedys na starym drewnianym plocie byl napis

DUPA

chcialem poglaskac i do dzis mam bolaca drzazge w lapsku :wink:

ps. przepraszam za nieco niecenzuralne wyrazenie :D

sieko
30-08-2008, 10:30
witam użytkowników groszku,
Właśnnie stoje przed wyborem ogrzewania.
domek o pow użytkowej 126mkw, sciana 25cm porotherm, docieplenie scian 15cm, podłoga 10cm, oto projekt http://www.archipelag.pl/projekty-domow/lista/?SearchForm=1&Name=hilda&Kind=1&Type=&Category=&Author=&AreaMin=&AreaMax=&Garage=&Basement=&Orangery=&LandWidth=&LandLength=&Height=&RoofAngle=&Building=

początkowo chciałem gaz, ale zastanwiam sie nad piecem na eko groszek,

Jeden z instalatorów mówil że przy piecu na ekogroszek nie mozna stosować ogrzewania podłogowego, czy to prawda ?? niegdzie o tym nie słyszałem.
u siebie chciałem dać troche grzejników +podłogówka, kominek rekraacyjnie.

Słyszałem że piece sie czyści nawet 2 razy w tygodni, chciałem zapytać co sie dokadnie czyści w takim piecu, czy trzeba gaśićpiec do czyszczenia. bo w zime to chyba troche kłopot.

age1
04-09-2008, 05:14
Witam.
Piec jak w temacie oczywiście niebieski z napisem ELEKTR...T (3D) W tym tygodniu będzie podłączany. Zamówiłem ekogroszek 4-5ton(na składzie nazywa się RETOPAL) i będziemy ruszać.
Dom na wsi ocieplony 8 cm styr. zew cegła piaskowa, "luft", pełen suporex. Pow ok. 160m2 i na pierwszym piętrze centralne do roboty. Parter 70 żeberek ALU (podobno najwydajniejsze), góra 3x120cm V22, 2x100cm V22, 2x100cm V11.
Zobaczymy co z tego wyniknie.
Myślę też o podłogówce 4x3m pow ;wejście do domu"sień", ale jeszcze nie wiem, może jakiś grzejnik 30cm wys i 150- 200cm dł.

Będę testował wymienione wcześniej ustawienia i podzielę się wrażeniami.

PS. Piec kupiłem w tym roku w super promocji w L M i transport gratis.

dzisiaj odpalony 6wiaderek po 10 kg Retopalu ust n65 c45 d20 u38rano zaglądnę do popielnika...

piotrulex
17-09-2008, 14:36
po letniej przerwie odpalono 16.09. okolo 17.30 :D

od pierwszej zapaleczki

walfer
21-09-2008, 11:45
Witam wszystkich i bardzo dziękuję za pomoc w ustawieniu mojego Kellera (Elektromet) 15kw. Mieszkamy od 12 lipca. Rozruch pieca nastąpił 16 września. Trochę martwi mnie ilość spalanego groszku - ok. 25 kg na dobę. Na grzejnikach mam termostaty - 11 grzejników. "Podłogówka" powrotna w łazienkach, korytarzach i kuchni. CWU dla 4 osób. Temperatura w domu ok. 21-22 st. C. Moje ustawienia - ukłony dla Ghostta:
n=56
c=45
d=15
U=22
b=60
0=20
L=1
u=10
j=10
f=5
Nieraz obserwuję szlakowanie- niezbyt duże, ale jednak. Poradźcie, co mogę zmienić - jestem laikiem w sprawach ogrzewania.

22 września 2008 poniedziałek
Na ustawieniach bliskich fabrycznych, spalanie bez spieków i ok. 20 - 22 kg groszku na dobę:
n=57-60
c=45
d=12 (U=30); d=15 (U=40); d=18 (U-50) - moc 15kW; d=9 (U=21-25)
b=200
o=20
L=2
u=10
J=10
F=10

Teraz próbuję ustawień Dżidżi/Strik5000

n=56
c=41
d=9 U=18
b=100
o=15
L=4
u=10
J=10
F=10

Pozdrawiam - walfer :lol:

krajes
23-09-2008, 13:08
Na początku przywitanie dla Ekogroszków. Od 2 tygodni jestem posiadaczem owego piecyka. Ale mam pytanie - czy wasze piece tez tak grzeją ? No nie można wręcz wytrzymać. Nastawy ma jak podawał Dżidżi. Temperatura w domu ze 28st. Poradzcie co mogę zrobić zeby to zmienieć.
Dodam tylko ze temperatura na piecu dochodzi mi do 60st. I odnoszę wrażenie że czasami ją przekracza.
Nie posiadam termostatu pokojowego.
Domek z poddaszem bez piwnic, 110 m2 użytkowej, Ocieplony, postawiony w zeszłym roku. ( grzejników aluminium, 2 łazienkowe drabinki podłogówka na powrocie).
Pozdrawiam
Piotr

walfer
23-09-2008, 16:26
Na początku przywitanie dla Ekogroszków. Od 2 tygodni jestem posiadaczem owego piecyka. Ale mam pytanie - czy wasze piece tez tak grzeją ? No nie można wręcz wytrzymać. Nastawy ma jak podawał Dżidżi. Temperatura w domu ze 28st. Poradzcie co mogę zrobić zeby to zmienieć.
Dodam tylko ze temperatura na piecu dochodzi mi do 60st. I odnoszę wrażenie że czasami ją przekracza.
Nie posiadam termostatu pokojowego.
Domek z poddaszem bez piwnic, 110 m2 użytkowej, Ocieplony, postawiony w zeszłym roku. ( grzejników aluminium, 2 łazienkowe drabinki podłogówka na powrocie).
Pozdrawiam
Piotr

Cześć. Miałem takie same temperatury, ale zrobiłem użytek z termostatów na grzejnikach (oventrop) i przy ustawieniu na 3,5 mam ok. 21-22 *C. Pozdrawiam - walfer

krajes
24-09-2008, 07:15
Dzieki, ale raczej odpadaja termostatyna grzejnikach. Znowu bede musial prosic magika zeby to zamontował. A jeszcze jedno, dzis zauważylem ze temp doszla do 70st. Jestem prawiczkiem z tym piecem i zbytnio nie kombinuje z nastawami. Ale to mi troche śmierdzi, że taka wysoka temperatura.
Dziwnie jeszcze, że przy tej temp piec zaczyna znowu pracowac zamiast poczekać, aż temperatura spadnie do zadanej na piecu - 55st. CW i CWO
Pozdrawiam
Piotr

walfer
24-09-2008, 16:34
70*C na piecu to nic złego. Ważne żeby temp na piecu nie spadała ponizej ok.50. Wtedy jest mniejsze zagrożenie roszeniem i rdzewieniem. Możesz zejść w ustawieniach z ilością podawanego węgla - parametr d. Pozdrawiam - walfer

krajes
25-09-2008, 07:35
Witaj :) i dziekuję, ze jako jedyny na tym forum chce pomóc.
No to mnie trochę uspokoiłeś. Ale czym jest spowodowana taka bezwładność. Dziś rano mniał na piecu 72 st a teraz spadło do 60 to przecież duża różnica. A dodam że mam na piecu ustawioną temp na 55st. Myślałem że bedę mniał mniej zmartwień z tym piecem, :-? ,a tu małą lipa. Siedzę w robocie i się martwię, :evil: żeby sie nie zagotował. No ale cóż - Nikt nie mówił że bedzie łatwo.

Podawanie węgla mam ustawione na 9 s.

Pozdrawiam

age1
25-09-2008, 07:48
U mnie dziś rano było podobnie, temp kotła n-65, d-18, U60 i patrzę a tu 72 st C. Chodzi tylko pompa C.O.. Ale jak 2 kobiety i 2 mężczyzn (ze mną) dopadli do łazienki to temp spadła do 53 i włączył się piec. Temperatura CWU 45st C. Wydaje mi się ze chodzi tu o chwilową akumulację temp na piecu.
Zaznaczę też ze mam na grzejnikach danfossy otwarte na full, temp w pokoju 24st C a to wszystko na razie ze szczęścia bo wczoraj o 22 odpaliłem piec KWP 15 Elektromet. Zasypałem mu 6 wiaderek ok 60 kg retopalu i jazda. Dziś ok 6 rano zmieniłem nastawy i pojawiła się szlaka, więc powróciłem do ustawień Ghosta lekko zmniejszająć d i U. Teraz słyszę ze piec robi na podtrzymaniu.

W miarę możliwości będę się pojawiał na forum. Pozdrawiam

krajes
25-09-2008, 08:51
A jeszcze jedno od jakiegoś czasu zauważyłem w podajniku jak go otwieram dym i skrapla mi sie tam woda. Spotkaliście sie z ty ?
Pozdrawiam

piotrulex
25-09-2008, 10:05
A jeszcze jedno od jakiegoś czasu zauważyłem w podajniku jak go otwieram dym i skrapla mi sie tam woda. Spotkaliście sie z ty ?
Pozdrawiam

standard

krajes
25-09-2008, 12:55
:D a to ok ufff juz myslalem ze to jakis mankament z tym piecem. 8) dzieki

age1
25-09-2008, 21:21
Witam. Tak jest szczególnie gdy kończy się "groszek" w zasobniku. Sprawdziłem osobiście, podczas uzupełniania na chwilkę wyłączyć piec, poluzować zaczepy zasobnika, otworzyć delikatnie dolne drzwiczki i można zasypywać bez obaw. Może jest to związane z ciągiem z komina nie wiem. Dopiero testuję.

Jeszcze jedna sprawa. Może to prostackie, ale na noc zmieniłem nastawy pieca. Jeżeli chcę dać priorytet na grzejniki zamiast na CWO, ustawiłem n - 45, c - 50, d -8 i U - 20 reszta jak u ghosta.. Rano zobaczymy co z tego wyjdzie. Pozdrawiam i Dobranoc.

krajes
26-09-2008, 07:36
Witam :)
age, masz racje z tym dymem - faktycznie tylko jak sie kończy groszek. Ja wczoraj zrobilem inny myk, 8) zeby w domu bylo normalnie, a nie sauna - przestawilem sie na podgrzewanie tylko wode, tzw. nastaw letni, a nadwyżke ciepła na CO.
Dobrze, ze sa takie fora :D - czlowiek moze sie duzo dowiedziec.
Pozdrawiam i milego dnia.

marys888
26-09-2008, 08:01
ja myslałem nad połączeniem sterownika pokojowego i termostatów, na poddaszu termostaty, na parterze w pokoju i na podłogówce termostat a w częsci otwartej czyli salon+korytarz+kuchnia sterownik pokojowy
testowałem takie rozwiązanie. Sterownik po przekroczeniu zadanej temperatury wyłącza pompę CO, a piec przechodzi w stan podtrzymania.
Niestety wyłączenie pompy CO powoduję że w całym domu nie ma ogrzewania, więc pomieszczenia które wymagają dogrzewania wyziębiają się szybko, pomimo że w miejscu zamontowania sterownika jest jeszcze ok.
W moim przypadku pokój dziecka był cały czas niedogrzany. Zrezygnowałem ze sterownika. Muszę zamontować regulatory na grzejnikach w salonie.

age1
26-09-2008, 08:48
ja myslałem nad połączeniem sterownika pokojowego i termostatów, na poddaszu termostaty, na parterze w pokoju i na podłogówce termostat a w częsci otwartej czyli salon+korytarz+kuchnia sterownik pokojowy
testowałem takie rozwiązanie. Sterownik po przekroczeniu zadanej temperatury wyłącza pompę CO, a piec przechodzi w stan podtrzymania.
Niestety wyłączenie pompy CO powoduję że w całym domu nie ma ogrzewania, więc pomieszczenia które wymagają dogrzewania wyziębiają się szybko, pomimo że w miejscu zamontowania sterownika jest jeszcze ok.
W moim przypadku pokój dziecka był cały czas niedogrzany. Zrezygnowałem ze sterownika. Muszę zamontować regulatory na grzejnikach w salonie.

Zrezygnuj z regulatorów na rzecz zaworów termostatycznych w kaloryferach. Ja mam danfoss. Wystarczą najprostsze najtańsze zestawy i po sprawie. Jak wydasz więcej grosza na lepsze, to inwestycja na lata i się zwróci w oszczędnościach na zużyciu groszku. Pozdrawiam

age1
26-09-2008, 08:58
...javascript:emoticon(':D')

Jeszcze jedna sprawa. Może to prostackie, ale na noc zmieniłem nastawy pieca. Jeżeli chcę dać priorytet na grzejniki zamiast na CWO, ustawiłem n - 45, c - 50, d -8 i U - 20 reszta jak u ghosta.. Rano zobaczymy co z tego wyjdzie. Pozdrawiam i Dobranoc.

Wszystko ok w nocy nie było parówy, woda ciepła do oporu (nieprzebrana), piec dalej chodzi a zużycie groszku prawie niezauważalne. javascript:emoticon(':o')
Dalej jadę na pierwszym zasypie groszku (ok 60kg)

Pozdrawiam :D

kaczorek.
26-09-2008, 11:21
krajes:
założenie termostatów na grzejniki to podstawa - i zrobisz to sam bez problemów w ciagu paru minut we wszytkich kaloryferach inne sterowanie
tremperaturą w pomieszczeniach nie sprawdza się (przynajmniej tak było u mnie )

nowi uzytkownicy - pamiętajcie o odpowietrzeniu kotła - (odpowietrznik - tam gdzie termometr na pokrywie u góry)

rosa w podajniku - wilgotny węgiel

jak to jest u mnie chyba pisałem ale zrezygnowałem z podłaczenia pomp pod piec - pompy pracują cały czas (niestety zwiększa to zuzycie pradu) ale za to na kotle jest praktycznie stała temp oscylująca ok 65 C i nie ma spadku temperatury jak u niektorych do 45-50 po tym jak pompki ruszają
podobnie z pompą co - zastosowałem osobny sterownik do pompy co
http://www.marcin.pinnex.pl/public_html/albums/DOM/pw4044.JPG

krajes
26-09-2008, 12:35
Witam
kaczorek. - a jak to wykonac (chodzi o montaż termostatów) jak jest juz zalana instalacja wodą - musze ją spuścić - tak ? a możę ja myśle o zaworze termostatycznym ? możesz mi to jakoś obrazowo opisać - bedę wdzięczny 8) . Sorki, że ze mnie taki "lajkonik" w tej dziedzinie, ale nie każdy zna sie na wszystki i dopiero sie ucze :D

A drugie pytanko - jakoś nie ufam mojemu magikowi, ale czy za wyjściem z bojlera nie powinna być dodatkowa pompka, zeby była wymuszona cyrkulacja. Poprostu jak odkręcam ciepłą wodę na piętrze to trzeba jej trochę spuścic zeby leciała ciepła. Gostek jest na wakacjach i nie mogę się do niego dodzwonić zeby zapytać. Z tego co pamiętam to do ciepłej wody w ścianach są podwojne rurki i mówił że bedzie tak to działać, ze po odkeceniu bedzie po chwili leciał ukrop. A tu d...pa.

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź

krajes
26-09-2008, 12:47
............... a i jeszce jedno - gdzie dokładnie jest ten zaworek do odpowietrzenia bo przy termometrze ja nic tam takiego nie widziałem - może jakies foto - ale chyba takie rzeczy powinien zrobić instalator tego kociołka - czyż nie :)
Pozdrawiam

kaczorek.
26-09-2008, 12:48
Witam
kaczorek. - a jak to wykonac (chodzi o montaż termostatów) jak jest juz zalana instalacja wodą - musze ją spuścić - tak ? a możę ja myśle o zaworze termostatycznym ? możesz mi to jakoś obrazowo opisać - bedę wdzięczny 8) . Sorki, że ze mnie taki "lajkonik" w tej dziedzinie, ale nie każdy zna sie na wszystki i dopiero sie ucze :D

A drugie pytanko - jakoś nie ufam mojemu magikowi, ale czy za wyjściem z bojlera nie powinna być dodatkowa pompka, zeby była wymuszona cyrkulacja. Poprostu jak odkręcam ciepłą wodę na piętrze to trzeba jej trochę spuścic zeby leciała ciepła. Gostek jest na wakacjach i nie mogę się do niego dodzwonić zeby zapytać. Z tego co pamiętam to do ciepłej wody w ścianach są podwojne rurki i mówił że bedzie tak to działać, ze po odkeceniu bedzie po chwili leciał ukrop. A tu d...pa.

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź

do cyrkulacji poza pompa potrzebna jest jeszcze instalacja tzn. rurka w której ta ciepła woda bedzie sobie krążyć - jak jej nie masz to... dupa

co do "termostatów" chodzi o głowice termostatyczne np taka:
http://www.tanie-ogrzewanie.pl/img/produkty/_small/glowica_danfoss_rts_everis.jpg

sprawdz jakie masz gwinty w zaworach na kaloryferach albo podaj w sklepie jaki typ grzejnika to coś dobiorą... a jak się to zakłada - normalnie jak masz silny scisk w palcach ;) to rece wystarczą jak nie to jakaś żabka ;) by pomogła

lbryndal
26-09-2008, 12:51
Witam
kaczorek. - a jak to wykonac (chodzi o montaż termostatów) jak jest juz zalana instalacja wodą - musze ją spuścić - tak ? a możę ja myśle o zaworze termostatycznym ? możesz mi to jakoś obrazowo opisać - bedę wdzięczny 8) . Sorki, że ze mnie taki "lajkonik" w tej dziedzinie, ale nie każdy zna sie na wszystki i dopiero sie ucze :D

A drugie pytanko - jakoś nie ufam mojemu magikowi, ale czy za wyjściem z bojlera nie powinna być dodatkowa pompka, zeby była wymuszona cyrkulacja. Poprostu jak odkręcam ciepłą wodę na piętrze to trzeba jej trochę spuścic zeby leciała ciepła. Gostek jest na wakacjach i nie mogę się do niego dodzwonić zeby zapytać. Z tego co pamiętam to do ciepłej wody w ścianach są podwojne rurki i mówił że bedzie tak to działać, ze po odkeceniu bedzie po chwili leciał ukrop. A tu d...pa.

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź

do cyrkulacji poza pompa potrzebna jest jeszcze instalacja tzn. rurka w której ta ciepła woda bedzie sobie krążyć - jak jej nie masz to... pupa

co do "termostatów" chodzi o głowice termostatyczne np taka:
http://www.tanie-ogrzewanie.pl/img/produkty/_small/glowica_danfoss_rts_everis.jpg

sprawdz jakie masz gwinty w zaworach na kaloryferach albo podaj w sklepie jaki typ grzejnika to coś dobiorą... a jak się to zakłada - normalnie jak masz silny scisk w palcach ;) to rece wystarczą jak nie to jakaś żabka ;) by pomogła
ale czy nie musi być czasem zawór też termostatyczny do głowicy termostatycznej ?
jak zawór może być byle jaki to tylko dopasować pod zawór głowicę samą czyli zdjąć pokrętło które ma sie na zaworze i założyć zawór termostatyczny, ustawić temp. jaka ma być w pomieszczeniu i już

kaczorek.
26-09-2008, 13:10
w kaloryferach są zawory "pod" głowicę termostatyczne

krajes
26-09-2008, 13:36
wszystkie zawory ? :roll:

kaczorek.
26-09-2008, 13:49
wszystkie zawory ? :roll:

to moze tak .....
kazdy grzejnik ma takie miejsce żeby taką głowice termostatyczną przykręcić 2008 - 20 lat starsze mogą nie miec ;)

krajes
26-09-2008, 13:53
ja mam niestety takie :cry:
http://www.allegro.pl/item440893144_zawor_grzejnikowy_1_2_prosty.html[/img]

Mały
26-09-2008, 14:17
Co do głowic to grzejnik musi być typu V(dolnego zasilania) i wtedy posiada wkładkę termostatycznąlub tybu K(C) (czyli bocznego zasilania) i wtedy trzeba dokupić do niego zawór zasilajacy i powrotny, a zasilający to albo zwykły na zasadzie odkręć/zakręć albo własnie termostatyczny.
Co do pompy cyrkulacyjnej - czy jest odpowietrzona i czy nie zablokowało jej coś (o ile w ogóle jest), bo większość pomp ma wirnik elektromagnetyczny - czyli nie spięty na sztywno z osią silnika pompy.

Mały
26-09-2008, 14:19
Krajes - jeśli masz zwykłe zawory to niestety albo wymiana ich na termostatyczne, albo regulacja za pomocą sterownika ściennego (tu sugeruję bezprzewodówkę, żeby najprościej dojść do miejsca w którym powinna ona być zamontowana/posadowiona).

krajes
26-09-2008, 14:38
Mały - co do pompy - to sie włącza - jak jej dotknę to czuć takie małe wibracje jak pracuje - na piecu mruga mi kontrolka. ale zauwazyłem jedno ze pompka powinna sie właczyc i pompwac wode jak odkręcam kran - a tak chyba nie jest Bo akurat pracuje pompa CO.
A co do czujnika sciennego - to kabelek mam wyprowadzony tylko czekam na regulator. Dzieki.

A co do zaworów to dopiero jak skonczy sie sezon - bo teraz nie bede spuszczał wody.

Mały
26-09-2008, 15:16
Ale ja pisałem o pompie cyrkulacyjnej czyli tej "od trzeciej nitki", zeby woda w kranie była szybko ciepła.
To, że pompa drży nie znaczy, że pracuje - lepiej przy zwykłej odkręcic tą śrubkę z przodu wirnika i zobaczyć, a przy CWU sprawdzić czy rura przed nia się nagrzewa.

krajes
29-09-2008, 07:49
Mały - juz jest po problemie :) - magik założył mi dodatkową pompke na cyrkulacje i działa. Zadzwoniłem w sobotę do niego i mowię jaka sprawa, że woda leci zimna, że może dodtkową pompkę trzeba założyć - a on ze myślał że będzie chodzić grawitacyjnie, ale nie pomyślał że łazienkę mam na górze i będą problemy.
Cholera, trzeba znać sie na wszystkim jak sie budujemy ? :-?
Pozdrawiam i miłego dnia. :)

krajes
30-09-2008, 08:51
A jeszcze jedno - używacie taki środek do wypalania sadzy - Sadpal ? :)
Pozdrawiam

rabanista
03-10-2008, 09:23
Witam. To mój pierwszy sezon jeśli chodzi o palenie w tym piecu więc jestem jeszcze laikiem i moje pytania w związku z tym mogą być dla kogoś dziwne:
- o co chodzi z tym roszeniem? Jak się to sprawdza czy to roszenie jest i co to może powodować? Dżidżi napisał:
Temperaturę na piecu miałem ustawioną początkowo na 56 stopni, potem przez jakiś czas utrzymywałem 50 stopni, co oczywiście nie jest zalecane, ze względu na możliwość roszenia się wymiennika na powrocie (hydraulik zalecił mi nastawiać na minimum 55 stopni). Czy temp. musi być powyżej 55 st?
- jaka jest przyczyna tego, że w zasobniku pojawia się czasami dym?
Pozdrawiam

lbryndal
03-10-2008, 10:04
Witam. To mój pierwszy sezon jeśli chodzi o palenie w tym piecu więc jestem jeszcze laikiem i moje pytania w związku z tym mogą być dla kogoś dziwne:
- o co chodzi z tym roszeniem? Jak się to sprawdza czy to roszenie jest i co to może powodować? Dżidżi napisał:
Temperaturę na piecu miałem ustawioną początkowo na 56 stopni, potem przez jakiś czas utrzymywałem 50 stopni, co oczywiście nie jest zalecane, ze względu na możliwość roszenia się wymiennika na powrocie (hydraulik zalecił mi nastawiać na minimum 55 stopni). Czy temp. musi być powyżej 55 st?
- jaka jest przyczyna tego, że w zasobniku pojawia się czasami dym?
Pozdrawiam
z temperaturą to chodzi o to że jak jest poniżej tej granicy roszenia to poprostu w piecu po stronie spalin czyli na tych wszystkich elementach przez które przechodzą spaliny wykrapla się z pary wodnej woda i powoduje to korozję pieca, a co sie z tym wiąże to wiadomo
mi się wydaje że najgroźniejsza jest korozja dla spawów

marys888
03-10-2008, 10:08
Czy wiecie może jak wejść w tryb serwisowy "E2" ?
Chciałbym zmienić priorytet CWU, ale niestety nie wiem jak się dostać do tego parametru. W serwisie nie chcieli powiedzić jak to uaktywnić :(

jarecki221
17-10-2008, 18:18
Czy wiecie może jak wejść w tryb serwisowy "E2" ?
Chciałbym zmienić priorytet CWU, ale niestety nie wiem jak się dostać do tego parametru. W serwisie nie chcieli powiedzić jak to uaktywnić :(


Chodzi CI o E1 ? W sensie te szczegółowsze ustawienia. Przełączasz na STOP i
klawisz menu i + ewentualnie - do zmian na E0

jarecki221
17-10-2008, 21:37
W ogóle takie pytanie, używam nastawień ghosta plus minus lekkie modyfikacje. Jednakże zostaje mi dużo żużlu na palenisku , czym to jest spowodowane ? I sporo popiołu a raczej właśnie tego żużlu . Podejrzewam że coś w ustawiniach nie gra. I stosunkowo szybko traci temperaturę.

Osobę która może się wypowiedzieć na taki temat serdecznie zapraszam do dyskusji .
Pozdrawiam JArek

age1
18-10-2008, 07:47
W ogóle takie pytanie, używam nastawień ghosta plus minus lekkie modyfikacje. Jednakże zostaje mi dużo żużlu na palenisku , czym to jest spowodowane ? I sporo popiołu a raczej właśnie tego żużlu . Podejrzewam że coś w ustawiniach nie gra. I stosunkowo szybko traci temperaturę.

Osobę która może się wypowiedzieć na taki temat serdecznie zapraszam do dyskusji .
Pozdrawiam JArek

Witam

Co do cytowanej wypowiedzi, to chyba można to podzielić na 2 elementy:
1. wina "groszku" - słabej jakości
2. ustawienia sterownika, a w szczególności parametry "d" i "U"

co do pierwszego to chyba nie trzeba wiele tłumaczyć

w pkt drugim niestety praca własna z programatorem (sterownikiem)

Wszystkie parametry należy dostosować do wielkości pow. ogrzewanej, czy jest sterownik lub zawory termostatyczne przy kaloryferach.

Nie ma uniwersalnych ustawień dla każdego pieca.

Każde należy modyfikować.

Wydaje mi się, że odpowiedzialnym za tworzenie się szlaki (żużlu ) jest parametr "U" - szybkość pracy wentylatora, oczywiście przy założeniu, że mamy bardzo dobry groszek. Wyobraźmy sobie że część popiołu zalega w górnej części paleniska, następnie jest podawany od spodu groszek, wentylator rozgrzewa groszek do bardzo wysokiej temperatury i w wyniku tego zgromadzony powyżej popiół zaczyna się topić łącząc sie z niespalonymi resztkami węgla lub innymi pozostałościami lub zanieczyszczeniami.

Czyli wyższa temp w palenisku większa możliwość wystąpienia żużlu, niższa temp - nie do końca spalony groszek.
I właśnie musimy znaleźć ten parametr "U" sami doświadczalnie, tak aby w popielniku zamiast szlaki(żużlu) był tylko sam pył
Wybiegając w przyszłość groszek powinien mieć certyfikat kaloryczności, wbijamy ten parametr do sterownika pieca i nic nas nie powinno obchodzić. Ale to tylko marzenia...

Może coś pominąłem ale wszystko tu opisane jest wynikiem tylko mojej obserwacji i pracy z piecem KWP 15 Elektromet.

Przez ubiegły tydzień dokładnie testowałem piec na niezalecanych parametrach:

Zasobnik na FULL groszkiem (nazywany też RETO PAL) 11 wiaderek po ok 11 kg każde.
Popiołu 1,5 wiaderka ok 10kg

d - 10
U - 30
n - od 40 do 45(tylko noc), na dzień n - "--"
c - 45

i co?

8 dni non stop bez zaglądania do zasobnika. Temp w pomieszczeniach parter 22 - 23 st C, piętro 23 - 24 st C.
Regulatory przy grzejnikach (Danfoss) ustawione na III (3 kreski)

Rodzina 2+3 ( 2 kobiety, ...) + teściowie w gościnie :)))

Oczywiście wiem ze na zew było ciepło i nie są to powalające rezultaty.

Jednak dalej będę testował piec z różnymi ustawieniami.

jarecki221
18-10-2008, 10:55
Dzięki , na pewno będzie to pomocne.

Czyli nadrzędne znaczenie ma parametr U? Czy im większe nastawienie wentylatora tym mniejsza obawa szlakowania?

Termostaty na kaloryfery dopiero będe zakładał , dużo oszczędniej wtedy pracuje piec? Sterownika pokojowego brak .

Moje nastawienia
d25
b42
U21
temperatura ok 46 ,( ciepło na dworze :) )

Pali się dobrze , tyle że nie podtrzymuje za długo ( czyli to może być wina groszku rozumiem ) no i zżera paliwa , jeszcze dokładnie nie obliczyłem ale pewnie pod 40 na dobę wyjdzie , czyli sporo.

Jakbyś mógł podać do tych swoich parametrów jeszcze b i o .

Zastanawiam się czy gdyby znacznie zmniejszył podawanie węgla czy to by zmniejszyło ilość żużla i przełożyło się to na popiół .
Jednakże wiąża się to na pewno z tym że trudniej będzie mu uzyskać temperaturę a przez co będzie ciągle podawał .

I koło się zamyka ... :(

age1
18-10-2008, 12:03
Witam
Tak na szybko to chyba masz za duży nastaw "d" w proporcji do nastawu U czyli do wentylatora. I być może to właśnie może być Twój problem z żużlem bo niedopala ci się całkowicie groszek. Czyli za mały nastaw pracy wentylatora. Z moich wyliczeń powinieneś nastawić
jeżeli d25
to U ok 40-50


np u mnie d 18
to U max 40

poniżej aktualne nastawy

E0
d10
U30
c40
n -- ; noc n40-45

E1
b60
o20
l5
u5
j10
f10

age1
18-10-2008, 12:08
A na marginesie jak założysz zawory termo na kaloryfery to nie będzie takiego zużycia groszku. U mnie teraz na wieczór zasypuję wiaderko 12litrów groszku na k ok. 7 - 8 kg groszku i starcza prawie do wieczora przy tych nastawach co wcześniej pisałem. Pozdrawiam

jarecki221
18-10-2008, 13:47
Ok . Wielkie dzięki.

jak uważasz próbować zmniejszyć dozowanie węgla czy zwiększyć wentylator.
W takim razie będę dzisiaj próbował.

A jak wygląda podtrzymanie na Twoich ustawieniach , faktycznie wytrzymuje te 20 minut potem L i dalej jazda . Czy spada mocno?
Wiadomo specyfika mieszkania , instalacji też ma znaczenie . Z ciekawości pytam?

Z tego co mówisz , spalanie nie jest zbyt wysokie. Ile mniej więcej na dobę wychodzi?

Pozdrawiam

age1
18-10-2008, 15:57
Witam
Dokładnie nie liczę. Zakupiłem ogółem 4300kg retopal (ekogroszek) w cenie 550zł/tona. Z szacunkowych obliczeń wynika, że wychodzi ok 16 - 18 kg doba. Ale to są dane naprawdę niewspólmierne do innych domów. Piec chodzi non stop. Jest OK. Jak będzie na podwórku zimniej to moje nastawy będą na ok d20 i U45 i temp na piecu n55.

Ja bym na twoim miejscu zmniejszał nastaw "d" np zaczął od 20 i w dół. Wentylator ustawiłbym U45. A przy okazji jeżeli masz jakiekolwiek zawory przy grzejnikach to w pomieszczeniach użytkowych zakręć je na 50% a w pomieszczeniach typu hol korytarz sień lub podobne zakręć do końca a następnie odkręć jeden obrót. Proszę sprawdź przy okazji
1. Ilość wody w układzie na naczynku przelewowym,
2. Czy grzejniki są odpowietrzone
3. Ustawienia pomp CWU i CO (u mnie CWU na 1, zaś CO na 2 )

No i chyba na tyle. Sobota i niedziela jak myślę z głowy (przy piecu).
Przestrzegaj tylko zasad BHP - przy piecu jest ciepło i po 4 piwku lub po 300gramach można lekko drzemnąć z wrażeń.
Pozdrawiam

jarecki221
18-10-2008, 17:20
dzięki za rady . Przyszedłem zmieniłem U na większe - efekt piec się cholera wygasił. teraz zmniejszyłem d i czekam na reakcję . U mam koło 20 . Jakoś tak się dzieje że im większy U tym jakoś węgiel się gasi , chociaż problem pewnie polegał na tym że za dużo podawał i nowy zagrzebywał ten który się pali .

Będę próbował. Dzięki . Nie omieszkam się odezwać i powymieniać jeszcze kilka spostrzeżeń.

marys888
20-10-2008, 05:02
Czy wiecie może jak wejść w tryb serwisowy "E2" ?
Chciałbym zmienić priorytet CWU, ale niestety nie wiem jak się dostać do tego parametru. W serwisie nie chcieli powiedzić jak to uaktywnić :(


Chodzi CI o E1 ? W sensie te szczegółowsze ustawienia. Przełączasz na STOP i
klawisz menu i + ewentualnie - do zmian na E0
Jest jeszcze 3 tryb ustawień pod nazwą E2.

jarecki221
20-10-2008, 11:55
to niestety nie wiem. Ale jeśli mówimy o tym samym piecu . EKO KWP SOLEI to w instrukcji nie ma podanego menu E2

jarecki221
20-10-2008, 12:03
AGE , poprzednio jak pisałeś swoje ustawiania . Napisałeś że temperatura noc 40-45 , dzień -- . Tzn że zchodzisz poniżej tych 37 stopni , czy jak. Bo tak się zastanawiam jaka jest najniższa temperatura z jaką można grzać

marys888
20-10-2008, 12:15
to niestety nie wiem. Ale jeśli mówimy o tym samym piecu . EKO KWP SOLEI to w instrukcji nie ma podanego menu E2

Ja co prawda nie mam wersji SOLEI (bo ta była robiona chyba tylko do sprzedaży w markecie?) ale w mojej instrukcji też nie ma ustawień E2.

Ale znalazłem gdzieś w internecie instrukcję z opisem do ustawień E2, ale bez opisu jak do nich się dostać. W serwisie potwierdzili, że takie ustawienia są, ale tylko dla instalatorów dostępne.

marys888
20-10-2008, 12:21
to niestety nie wiem. Ale jeśli mówimy o tym samym piecu . EKO KWP SOLEI to w instrukcji nie ma podanego menu E2

Ja co prawda nie mam wersji SOLEI (bo ta była robiona chyba tylko do sprzedaży w markecie?) ale w mojej instrukcji też nie ma ustawień E2.

Ale znalazłem gdzieś w internecie instrukcję z opisem do ustawień E2, ale bez opisu jak do nich się dostać. W serwisie potwierdzili, że takie ustawienia są, ale tylko dla instalatorów dostępne.

marys888
20-10-2008, 12:21
to niestety nie wiem. Ale jeśli mówimy o tym samym piecu . EKO KWP SOLEI to w instrukcji nie ma podanego menu E2

Ja co prawda nie mam wersji SOLEI (bo ta była robiona chyba tylko do sprzedaży w markecie?) ale w mojej instrukcji też nie ma ustawień E2.

Ale znalazłem gdzieś w internecie instrukcję z opisem do ustawień E2, ale bez opisu jak do nich się dostać. W serwisie potwierdzili, że takie ustawienia są, ale tylko dla instalatorów dostępne.

marys888
20-10-2008, 12:22
to niestety nie wiem. Ale jeśli mówimy o tym samym piecu . EKO KWP SOLEI to w instrukcji nie ma podanego menu E2

Ja co prawda nie mam wersji SOLEI (bo ta była robiona chyba tylko do sprzedaży w markecie?) ale w mojej instrukcji też nie ma ustawień E2.

Ale znalazłem gdzieś w internecie instrukcję z opisem do ustawień E2, ale bez opisu jak do nich się dostać. W serwisie potwierdzili, że takie ustawienia są, ale tylko dla instalatorów dostępne.

marys888
20-10-2008, 12:26
to niestety nie wiem. Ale jeśli mówimy o tym samym piecu . EKO KWP SOLEI to w instrukcji nie ma podanego menu E2

Ja co prawda nie mam wersji SOLEI (bo ta była robiona chyba tylko do sprzedaży w markecie?) ale w mojej instrukcji też nie ma ustawień E2.

Ale znalazłem gdzieś w internecie instrukcję z opisem do ustawień E2, ale bez opisu jak do nich się dostać. W serwisie potwierdzili, że takie ustawienia są, ale tylko dla instalatorów dostępne.

marys888
20-10-2008, 12:26
to niestety nie wiem. Ale jeśli mówimy o tym samym piecu . EKO KWP SOLEI to w instrukcji nie ma podanego menu E2

Ja co prawda nie mam wersji SOLEI (bo ta była robiona chyba tylko do sprzedaży w markecie?) ale w mojej instrukcji też nie ma ustawień E2.

Ale znalazłem gdzieś w internecie instrukcję z opisem do ustawień E2, ale bez opisu jak do nich się dostać. W serwisie potwierdzili, że takie ustawienia są, ale tylko dla instalatorów dostępne.

marys888
20-10-2008, 12:28
to niestety nie wiem. Ale jeśli mówimy o tym samym piecu . EKO KWP SOLEI to w instrukcji nie ma podanego menu E2

Ja co prawda nie mam wersji SOLEI (bo ta była robiona chyba tylko do sprzedaży w markecie?) ale w mojej instrukcji też nie ma ustawień E2.

Ale znalazłem gdzieś w internecie instrukcję z opisem do ustawień E2, ale bez opisu jak do nich się dostać. W serwisie potwierdzili, że takie ustawienia są, ale tylko dla instalatorów dostępne.

marys888
20-10-2008, 12:28
to niestety nie wiem. Ale jeśli mówimy o tym samym piecu . EKO KWP SOLEI to w instrukcji nie ma podanego menu E2

Ja co prawda nie mam wersji SOLEI (bo ta była robiona chyba tylko do sprzedaży w markecie?) ale w mojej instrukcji też nie ma ustawień E2.

Ale znalazłem gdzieś w internecie instrukcję z opisem do ustawień E2, ale bez opisu jak do nich się dostać. W serwisie potwierdzili, że takie ustawienia są, ale tylko dla instalatorów dostępne.

czaguz
20-10-2008, 15:36
Oczywiscie jest tryb E2. Kiedy byl u mnie fachowiec z Elektrometu uzywal trybu E2 m.in do wydluzenia wybiegu pompy c.o po osiagnieciu nastawy na sterowniku pokojowym ( piec sie przegrzewal). Niestety nie pamietam klucza do wejscia ale tryb na 100% jest w tych piecach.
Mam jedno pytanie. Czy regulujecie przysłona do komina. Na kolanie mam mozliwosc regulacji ciagu spalin do komina. Ustawilem na "prawie" zamkniete i wydaje mi sie ze jest oszczedniej. Ale jest sporo wiecej sadzy. Probowaliscie tam komibinowac??

age1
20-10-2008, 18:05
AGE , poprzednio jak pisałeś swoje ustawiania . Napisałeś że temperatura noc 40-45 , dzień -- . Tzn że zchodzisz poniżej tych 37 stopni , czy jak. Bo tak się zastanawiam jaka jest najniższa temperatura z jaką można grzać

W tym momencie n- "--" nie dział pompa CO, tak więc nie idzie ciepło na grzejniki. Tylko grzanie bojlera. Zresztą bojler też można wyłączyć ale już w opcji E1. Czyli wszystko dla naszych potrzeb jak nie jedno to drugie. Pozdrawiam wszystkich i zapraszam do udzielania się na forum. Naprawdę wystarczą drobne spostrzeżenia, aby pomóc Nam Wszystkim.ostrzeżenia

witek68
20-10-2008, 21:01
Witam wszystkich!

Dopiero niedawno "odkryłem" forum "Muratora. Na razie czytam wątki. Ten już przeczytałem i jestem pod wrażeniem! Szkoda, że nie wiedziałem o nim wcześniej.

Mam kocioł Elektrometu 25 kW od 3 sezonów. Jestem bardzo z niego zadowolony. Pierwszą zimę spędziłem w piwnicy i ustawiałem sterownik :-) Chciałem, aby cała moja instalacja była jak najbardziej bezobsługowa, oszczędna i elastyczna. Czy mi się to udało? Trudno powiedzieć, chyba w pewnym stopniu tak. Od pewnego czasu przestałem myśleć o kotle, w lecie do piwnicy wchodziłem raz na miesiąc zasypać zasobnik, piec działa praktycznie cały czas.

Dopiero jak przeczytałem Wasz wątek zacząłem się zastanawiać, co by tu jeszcze usprawnić. Na pewno muszę coś zrobić z przedmuchami pod talerzem retorty (o tym przeczytał właśnie u Was). Sprawdzę ile mi kocioł teraz pali (w ubiegłym sezonie, tzn w ciągu roku spaliłem 8 ton retopalu - dużo). Na razie napiszę jakie mam ustawienia - czekam na uwagi.

Przedtem - jak mi to wszystko działa.

Czyli jest kocioł, zawór czwórdrożny, płaszczowy podgrzewacz wody (Elektromet 140 l.), 7 grzejników, 2 drabinki w łazienkach (docelowo ma być tak na oko 20 grzejników i 3 drabinki, może gdzieś podłogówka). Dom 250 m kw. na razie zamieszkałe 100 m kw. - parter, mury z 50 cm cegły, nieocieplony na razie. Mieszkają w nim 4 osoby (2 + 2).

CWU, jak pisałem, mam z zasobnika z płaszczem wodnym, steruję nim za pomocą osobnego sterownika (firma Jumar z Raciborza: www.ju-mar.pl/, właściciel projektuje sterowniki dla Elektrometu:-)), który pilnuje, aby w zasobniku temperatura nie spadła poniżej 50 st. C. (piec ma min na 55 st. C). Oczywiście na piecu mam n --. Woda z tego zasobnika bezpośrednio idzie do kuchni a pośrednio do łazienki. Pośrednio, bo przez 80 l. bojler elektryczny (pozostałość po epoce "kominkowej") ustawiony na grzanie - w taryfie nocnej, jeżeli temp. wody w nim spadnie poniżej 40 st. C. Bojler praktycznie nigdy się nie załącza, gorąca woda z wymiennika płaszczowego miesza się w nim z nieco zimniejszą, która sobie jest w bojlerze i do łazienki wpływa w sam raz, niema ryzyka poparzenia. Za to w kuchni jest gorąca.

Temperatury w domu "pilnuje" termostat Auraton 2000 (nie pamiętam dokładnie nazwy, przedtem to był Euroster), który steruje piecem - praca/podtrzymanie. Histereza tego termostatu wynosi 0,5 st. C, czyli jest OK (przedtem, przy poprzednim termostacie, histereza wynosiła 1 st. C, czyli zmiana temperatury zauważalna). W nocy mam ustawione na 20,5 st. C, w dzień - 21,25 st. C - i działa, sprawdzone termometrem elektronicznym o dokładności 0,1 st. C. Praktycznie histereza wynosi mniej niż 0,5 st. C, bo termostat jest w pobliżu zewnętrznej ściany - czyli szybciej się wychładza niż środek pokoju "wzorcowego".

Docelowo w każdym pokoju będzie termostat, na dolocie grzejników do tego pokoju zawór kulowy z siłownikiem - i to ma być całkowicie ustawialne.

Zawory już wybrałem (http://www.insbud.net/), termostaty też chyba tej firmy (będą sterowały również nawiewem ciepłego/zimnego powietrza z kominka/GWC).

Na razie instaluję kominek w piwnicy :-)

Myślę też o paleniu miałem (nie mułem). Przez cały czas palę retopalem z Piasta, eksperymentowałem z ekogroszkiem z Juliana (nie mogłem ustawić pieca, niespalony węgiel mi się przesypywał), jakimś ekogroszkiem no name (poszły 3 zawleczki na podajniku - naprawa tego - koszmar). Trzymam się więc retopalu - tym bardziej, że jest tani (ok. 550 zł/t). Ostatnio pomyślałem, że może tak pomieszać ten retopal z miałem? Po rozmowie tel. z właścicielem składu okazało się, że kiedyś ten retopal Piast sprzedawał jako miał (kiedyś, czyli przed epoką retortowców) i miał z tej kopalni (teraźniejszy miał) praktycznie się nie różni od retopalu (oprócz ceny, kosztuje 440 zł/t). Pojadę i zobaczę.

teraz ustawienia:

n 65
d 18
U 60
b 250
o 80
L 2
u --
J 5
F 5
P 31 (podajnik)
E 55
H 80
Γ 20
ґ 60
ń 25

pozdrawiam

Witek

jarecki221
21-10-2008, 10:40
no właśnie apropo eko groszku. Mam możliwość kupna groszku z KWK Piast .
Workowany za 720 , luz 7670 .
24000 kj/kg
uziarnienie 6-25

Jest to oferta do rozważenia. jestem spod Warszawy konkretnie z Legionowa. dowiadywałem sie o ceny . 680-700 luzem i 860 worki , dlatego jest to dla mnie ciekawa oferta szczególnie workowany za 720 .

Pozdrawiam

age1
21-10-2008, 17:10
no właśnie apropo eko groszku. Mam możliwość kupna groszku z KWK Piast .
Workowany za 720 , luz 7670 .
24000 kj/kg
uziarnienie 6-25

Jest to oferta do rozważenia. jestem spod Warszawy konkretnie z Legionowa. dowiadywałem sie o ceny . 680-700 luzem i 860 worki , dlatego jest to dla mnie ciekawa oferta szczególnie workowany za 720 .

Pozdrawiam

Może spróbuj tego reto pal-u co i ja. Mieszkam za Nasielskiem i codziennie dojeżdzam do Legionowa do pracy. Zadzwonię do kolegi co prowadzi sprzedaż retopalu czy go jeszcze posiada. Weźmiesz trochę na próbę i będziesz wiedział czy warto przepłacać. Ja mu płaciłem ok 550zł tona z dowozem. Zastanów się to jednak trochę grosza kosztuje.

jarecki221
21-10-2008, 19:42
O jaki ten świat mały. Bardzo fajna propozycja. Byłbym wdzięczy za pomoc.
Daleko od Nasielska jest ten skład no i czy cena jest aktualna.
Jeśli mógłbyś się dowiedzieć będę bardzo wdzięczny.
Faktycznie może być to bardzo korzystna sprawa . trochę groszku mam więc na dziś dzień interesują mnie 2 tony .

Czekam na jakieś info , w razie czego mogę podać numer telefonu żeby sie lepiej dogadać.

Pozdr

czaguz
22-10-2008, 09:26
A czy ten twoj znajomu moglby dowiesc groszek do Płocka? Jesli tak to ja rowniez bylbym chetny.

piotrulex
22-10-2008, 10:26
mozna do tego kociolka podlaczyc jakis niewielki, ladny sterownik abym nie musial schodzic do piwnicy zeby np. wylaczyc pompe poprzez zrobienie "n" na -- ?

jakis taki regulator pokojowy, z godzinami, dniami tygodnia itd?

mam od kotlowni na gore pociagniety chyba 2 czy 3 zylowy przewod

witek68
22-10-2008, 10:45
mozna do tego kociolka podlaczyc jakis niewielki, ladny sterownik abym nie musial schodzic do piwnicy zeby np. wylaczyc pompe poprzez zrobienie "n" na -- ?

jakis taki regulator pokojowy, z godzinami, dniami tygodnia itd?

mam od kotlowni na gore pociagniety chyba 2 czy 3 zylowy przewod

Można, sam tak zrobiłem - działa to tak: piec ma ustawione minimum temperatury na 55 st. C, wyłączony priorytet CWU (n --), pompą CWU steruje sterownik, który załącza pompę, gdy temp. na zasobniku CWU spadnie poniżej 48 st. C a wyłącza, gdy dojdzie do 50 st. C. Można zastosować każdy sterownik, który coś takiego realizuje, ja mam sterownik z firmy, do której podałem linka w poprzednim moim poście.

Co do regulatora pokojowego (termostatu pokojowego) - to też dokładnie opisałem powyżej, działa i to dobrze.

Pozdrawiam

Witek

coli
22-10-2008, 14:31
Ja jestem z okolic Piaseczna i tez chetnie skorzystam z namiarow na dobry groszek w dobrej cenie

age1
22-10-2008, 20:56
W sprawie groszku (retopal) napiszę jutro. O jego dostępności i cenie. Oczywiście niczego nie gwarantuję, nie jestem sprzedawcą. A przed zakupem radzę zakupić ok 120kg tak na jeden zasyp i wypróbować. Należy pamiętać o zmianie nastawu w sterowniku.

czaguz
23-10-2008, 06:31
Mam jeden maly problem. Do wczoraj brakowalo u mnie na grzejnikach głowic termoregulacyjnych, ale zakupilem je, poniewaz wydawalo mi sie ze sterownik pokojowy ( EuroTerm 2000) nie zapewnia tej samej temperatury w calym domu. Ale niestety po wylaczeniu sterownika nie zalacza sie pompa C.O i nie jest rozdzielane cieplo w/g nastaw na glowicach. Co powinienem zrobic w tej sytuacji?

marys888
23-10-2008, 06:47
Mam jeden maly problem. Do wczoraj brakowalo u mnie na grzejnikach głowic termoregulacyjnych, ale zakupilem je, poniewaz wydawalo mi sie ze sterownik pokojowy ( EuroTerm 2000) nie zapewnia tej samej temperatury w calym domu. Ale niestety po wylaczeniu sterownika nie zalacza sie pompa C.O i nie jest rozdzielane cieplo w/g nastaw na glowicach. Co powinienem zrobic w tej sytuacji?
po odłączeniu sterownika musisz zewrzeć jego styki, kocioł będzie wtedy odczytywał jako ciągły sygnał grzania. W instrukcji masz to napisane.
Ja też miałem sterownik podłączony, ale nie sprawdził się u mnie. Pozostawiłem go jako czujnik temperatury w pokoju:)

witek68
23-10-2008, 07:22
Mam jeden maly problem. Do wczoraj brakowalo u mnie na grzejnikach głowic termoregulacyjnych, ale zakupilem je, poniewaz wydawalo mi sie ze sterownik pokojowy ( EuroTerm 2000) nie zapewnia tej samej temperatury w calym domu. Ale niestety po wylaczeniu sterownika nie zalacza sie pompa C.O i nie jest rozdzielane cieplo w/g nastaw na glowicach. Co powinienem zrobic w tej sytuacji?
po odłączeniu sterownika musisz zewrzeć jego styki, kocioł będzie wtedy odczytywał jako ciągły sygnał grzania. W instrukcji masz to napisane.
Ja też miałem sterownik podłączony, ale nie sprawdził się u mnie. Pozostawiłem go jako czujnik temperatury w pokoju:)

Tak można zrobić. Ale pozbawiamy się zalet sterownika - czyli obniżenie temperatury w nocy, programowanie na każdy dzień tygodnia, lepsza regulacja temperatury w domu, szybsza reakcja.
Ja, jak już tutaj pisałem mam Auratona 2000 (podziałka co 0,25 st C.) i działa bdb. Sterownik trzeba umieścić w najzimniejszym pokoju w domu, w tym pokoju nie powinno być na grzejnikach głowic termostatycznych, w pozostałych powinno być cieplej niż w pokoju wzorcowym (przepływ większy) i tam możemy zainstalować głowicę termostatyczną (na jednym albo na kilku grzejnikach - trzeba trochę poeksperymentować).
Co by tu jednak nie mówić trudno jest tak ustawić cały system, aby to było w pełni zadowalające - ja na przykład w jednym pomieszczeniu mam kominek i duże południowe okno, nie mogę ustawić tak termostatów, aby szybko reagowały na zmiany temperatury. Dlatego będę robił oddzielną regulację na każdy pokój.

Pozdrawiam

Witek

marys888
23-10-2008, 07:33
Ja, jak już tutaj pisałem mam Auratona 2000 (podziałka co 0,25 st C.) i działa bdb. Sterownik trzeba umieścić w najzimniejszym pokoju w domu, w tym pokoju nie powinno być na grzejnikach głowic termostatycznych, w pozostałych powinno być cieplej niż w pokoju wzorcowym (przepływ większy) i tam możemy zainstalować głowicę termostatyczną (na jednym albo na kilku grzejnikach - trzeba trochę poeksperymentować).


Tylko że producent kotła napisał że sterownik trzeba zamontować w największym pomieszczeniu, najbardziej reprezentatywnym. Tak też zrobiłem. Teraz wiem że to sie nie sprawdza. Sterownik powienien być właśnie w najzimniejszym pomieszczeniu. Tylko niestety nie chcę już niszczyć ścian żeby sobie kabel do steronika przenieść do innego pokoju.

witek68
23-10-2008, 07:47
Ja, jak już tutaj pisałem mam Auratona 2000 (podziałka co 0,25 st C.) i działa bdb. Sterownik trzeba umieścić w najzimniejszym pokoju w domu, w tym pokoju nie powinno być na grzejnikach głowic termostatycznych, w pozostałych powinno być cieplej niż w pokoju wzorcowym (przepływ większy) i tam możemy zainstalować głowicę termostatyczną (na jednym albo na kilku grzejnikach - trzeba trochę poeksperymentować).


Tylko że producent kotła napisał że sterownik trzeba zamontować w największym pomieszczeniu, najbardziej reprezentatywnym. Tak też zrobiłem. Teraz wiem że to sie nie sprawdza. Sterownik powienien być właśnie w najzimniejszym pomieszczeniu. Tylko niestety nie chcę już niszczyć ścian żeby sobie kabel do steronika przenieść do innego pokoju.

Możesz kupić bezprzewodowy sterownik, jest trochę droższy, ale jest. Przekalkuluj czy to Ci się nie będzie bardziej opłacać. Na jeden pokój ja będę potrzebował około 130 zł na sterownik i 150 zł na zawór czyli 280 zł (http://www.sklep.insbud.net) - to koszt ok. 3, 4 dobrych głowic termostatycznych. Z tym, że ja będę używał tańszych sterowników przewodowych.

Możesz jeszcze skryzować (ograniczyć przepływ) grzejniki w tym pomieszczeniu, w którym masz termostat. Albo wręcz zakręcić jeden grzejnik, Będzie się wolniej nagrzewać.

Witek

czaguz
23-10-2008, 07:54
Zwarcie stykow sterownika bedzie powodowac ciagla prace pompy C.O ?
Wydaje mi sie tak, jesli ze sterownika bedzie wychodzil ciagly sygnal grzania. A co jesli nastawilbym wyzsza temperature niz potrzebuje na sterowniku np. zamiast 22 oC na 24oC. Wtedy glowice w pomieszczeniach zimniejszych nastawiam na 23oC a w reszcie na 22oC i wtedy moge swobodnie decydowac o temperaturze głowicami i zachowuje funkcje sterownika. Tylko czy spalanie pieca bardzo sie zwiekszy??

witek68
23-10-2008, 08:06
Zwarcie stykow sterownika bedzie powodowac ciagla prace pompy C.O ?
Wydaje mi sie tak, jesli ze sterownika bedzie wychodzil ciagly sygnal grzania. A co jesli nastawilbym wyzsza temperature niz potrzebuje na sterowniku np. zamiast 22 oC na 24oC. Wtedy glowice w pomieszczeniach zimniejszych nastawiam na 23oC a w reszcie na 22oC i wtedy moge swobodnie decydowac o temperaturze głowicami i zachowuje funkcje sterownika. Tylko czy spalanie pieca bardzo sie zwiekszy??

Jeżeli nastawisz na sterowniku (termostacie pokojowym) temp. 24 st. C to piec będzie grzał, dopóki w tym pokoju nie zostanie osiągnięta taka temperatura. W czasie pracy pieca termostaty grzejnikowe będą robiły swoje.
Myślę, że to bez sensu - będziesz przegrzewał pokój w którym masz termostat pokojowy - sterownik.

Witek

czaguz
23-10-2008, 08:29
Witek, ja wiem ze to moze nie jest skuteczne ale teraz szukam rozwiazania. Chodzi mi o to ze piec ( sterownik ) nie dogrzewa jednego pomieszczenia i jak temu zaradzic

witek68
23-10-2008, 10:34
Witek, ja wiem ze to moze nie jest skuteczne ale teraz szukam rozwiazania. Chodzi mi o to ze piec ( sterownik ) nie dogrzewa jednego pomieszczenia i jak temu zaradzic

Ile masz kaloryferów w pokoju, w którym masz zainstalowany sterownik/termostat pokojowy? Jeżeli więcej niż 1 to zakręć jakiś. Jeżeli tylko 1 to skryzuj go - masz chyba w nim wkładkę pod głowicę termostatyczną, tam jest taki pierścień do kryzowania z numerkami - trzeba go skręcić, z tym, że musisz się dokładnie dowiedzieć jak to zrobić u fachowca (ja nim na pewno nie jestem :-))

Ja tak zrobiłem w pomieszczeniu, w którym mam termostat pokojowy. Ponieważ podzieliłem to pomieszczenie drzwiami przesuwnymi i w pokoiku, który powstał chciałem mieć cieplej (małe dziecko). Udało się - jest cieplej.

Witek

czaguz
23-10-2008, 10:57
Własnie tak myslem zeby wychlodzic to pomieszczenie tak by bylo reprezentatywne ( dla mnie :) . Czyli na glowicy dac na 1 i wystraczy? Dzieki

witek68
23-10-2008, 11:20
Własnie tak myslem zeby wychlodzic to pomieszczenie tak by bylo reprezentatywne ( dla mnie :) . Czyli na glowicy dac na 1 i wystraczy? Dzieki

Nie wiem, czy nie za mało - musisz sprawdzić. Tak naprawdę, to możesz całkowicie zamknąć kaloryfer w tym pokoju i czekać, aż się ogrzeje z innych :-) Ale wtedy po co Ci regulator/termostat pokojowy :-)

Witek

czaguz
23-10-2008, 11:27
No wlasnie, uwazam ze jest to bez sensu. Lepiej regulowac tylko glowicami. Z mozliwosci programowania bardzo rzadko kozystam a bezwladnosc ukladu jest duza. Ogolnie jak narazie ten termostat uwazam za blad.

age1
23-10-2008, 21:06
Witam Ponownie zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią informuję, że retopal-u, eko groszku brak.

Jeżeli chodzi o cenę to na razie jest nieznana.......
Z dowozem jest różnie czym więcej bierzemy tym jest taniej
Możliwe warianty transportu to:
5t
15t
30t
Obojętnie czy luz lub worek. Jeżeli worek to może być na palecie, ale niekoniecznie. Więc jeżeli weźmiemy do spółki w kilka osób np 30t/worek to na pewno wyjdzie taniej. Przy piecu 15kw zużycie sezon wyjdzie ok 4 ton przy 25kw ok 5ton. Wartości są jednak orientacyjne w zależności od kubatury grzewczej oraz nastawów sterownika.
Proszę też wziąć pod uwagę liczbę domowników, a więc zużycie ciepłej wody nie są to wartości marginalne lecz takie, które mają relatywny wpływ na większe zużycie opału.
Czekam na tel. i cenę liczę że będzie taniej. Cieszę się że wcześniej kupiłem ponad 4 tony tak tanio.

czaguz
24-10-2008, 13:04
No i sobie potestowalem ustawien pieca... Wylaczyli mi na 12 godz prad w domu. Ale sa i pozytywy. Bylem w domu po 6 godzinach sprawdzic stan i w domu ciagle 22 oC. Sprawdzilem jak wylacza sie piec. Plomien samoczynnie zgasl i bez zadnych powrotow plomienia czyy innych problemow.
Ale wlasnie teraz mam problem i pytanie zarazem. Czy macie jakies zasilania awaryjne do swoich piecow i pomp? Jakies ups-y, generatory?

age1
24-10-2008, 17:15
Witam
Odnośnie zasilania awaryjnego, za jakiś czas będę testował UPS 700VA tylko muszę wymienić baterie na nowe. Stare mają już 8 lat i UPS do wyłączenia działa z piecem tylko 10 20 minut. Ale co tam Kupiłem kiedyś generator 680W z wyjściem na 230V i 12V i czasem pracy na zbiorniku jakieś 8 godzin.

Tylko ta benzyna jeszcze za droga.

kaczorek.
24-10-2008, 20:33
5 ton sporo ...

mam nadzieje że ten sezon zamknie sie spalaniem na poziomie ok 4 ton max (25kw - 200m2- 14 styro - 25 wełna)

narazie piec pracuje od 13/10/2008 - 9.00 , temp w domu 22-23 C
temp kotła 55 C
zmieniłem troche ustawienia (zeszly sezon cały czas na ustawieniach dzidzi) obecnie bez cwu po drobnych modyfikacjach narazie spalanie jest ok 13,5 kg
zobaczymy co dalej...

Mały
27-10-2008, 13:18
Czy wiecie może jak wejść w tryb serwisowy "E2" ?
Chciałbym zmienić priorytet CWU, ale niestety nie wiem jak się dostać do tego parametru. W serwisie nie chcieli powiedzić jak to uaktywnić :(
Parametr "U" na "1", wyłączyć kocioł, włączyć trzymając "+" i "-" - pojawi się E2, a dalej "+" i "-" do żądanego parametru.
Ale głowy nie dam , bo robiłem to jakiś czas temu.

mchdch
27-10-2008, 13:35
5 ton sporo ...

mam nadzieje że ten sezon zamknie sie spalaniem na poziomie ok 4 ton max (25kw - 200m2- 14 styro - 25 wełna)

narazie piec pracuje od 13/10/2008 - 9.00 , temp w domu 22-23 C
temp kotła 55 C
zmieniłem troche ustawienia (zeszly sezon cały czas na ustawieniach dzidzi) obecnie bez cwu po drobnych modyfikacjach narazie spalanie jest ok 13,5 kg
zobaczymy co dalej...


Witam.
Czy mógłbyś podzielić się swoimi ustawieniami ( mam również piec 25 kw i podobne parametry domu) a z tego co widzę na forum to masz już niezłe doświadczenie.

I jeszcze jedno pytanie: czy istnieje taki węgiel pod nazwę EKORET o kaloryczności 31000 (niby mieszanka z kilku kopalń)
Ja taki kupiłem na próbę, cena 800,- (okolice Gdańska)
Może któś się już z tym spotkał?
Z góry dziękuję pomoc.

Kasia_flo
27-10-2008, 20:56
witam
mamy piec 25kw, rozruch tydzień temu, paliło się ok przez 2 dni na ustawieniach fabrycznych pieca, ale juz nie jest tak kolorowo... Po ponownym rozpaleniu piec automatycznie się wygasza nie osiagając zadanej temp. i kombinacje z nastawami nic nie pomagaja. Wiem, ze cos nie tak musi byc z ustawieniami.... Nasz piec ma podobno nowy model sterownika, wyświetlacz jest w prawym górnym narożniku, jakby wbudowany w sam piec i nijak nie potrafię rozszyfrowac co jest czym, chcąc wpisać podawane na forum nastawy (u mnei nie ma d,b,c...) Moje pytanie, czy ktos ma też wspomniany, nowy sterownik? A może ktoś jest w posiadaniu instrukcji do tego nowego cuda ? Pan w serwisie obiecał przesłać nową wersję, ale może pomoc nadejdzie jak juz zamarzniemy na kość
kasia

Mały
28-10-2008, 11:55
Czy wiecie może jak wejść w tryb serwisowy "E2" ?
Chciałbym zmienić priorytet CWU, ale niestety nie wiem jak się dostać do tego parametru. W serwisie nie chcieli powiedzić jak to uaktywnić :(
Parametr "U" na "1", wyłączyć kocioł, włączyć trzymając "+" i "-" - pojawi się E2, a dalej "+" i "-" do żądanego parametru.
Ale głowy nie dam , bo robiłem to jakiś czas temu.
Ok - precyzuję:
Parametr U ustawiamy na 1, wyłączamy kocioł WYŁĄCZNIKEM DOLNYM i włączamy trzymając + i -.
A dane do E2 są tu:
http://www.ekoenergia.eu/files/Instrukcja%20R501%20u6x.pdf
Ważne wartości to próg zadziałania pompy E oraz czas wybiegu pompy .

krajes
29-10-2008, 08:30
Witam po dluzszej przerwie. :D

Pale od zeszłego poniedzialku (wczesniej przepalałem drewnem) i spalanie ok 13 kg/dobe przy temp. 23-24 st (Zonka jest zmarźlakiem :) )

Ustawienia
d=9
U=40
C=45 (jezeli kogoś intereuje pełna tabelka nastawów to podam jutro)

Czasami tylko muszę zajrzeć do pieca i pokruszyć grudki spalonego popiołu. Który zamienia sie w pył. 8)
Mam nadzieje, że spalanie jest na dobrym poziomie. Jak myślicie ?

Pozdrawiam

ps
co do Retopalu to Age1 miałęś farta. U nas ceny powalają na kolana, tona paczkowanego 880 PLN :evil: Gość chyba chce sie dorobić na ekologach :

czaguz
29-10-2008, 10:54
A jak jest u was ze zmiana temperatur na piecu? Ja przy nastawie 58 mam zmiany od 55 do nawet 72 oC. Czy mozna to jakos wyeliminowac? Co tutaj ma podstawowe znaczenie?

krajes
29-10-2008, 12:21
co do takich róznic dotyczących temp rozmawialiśmy wczesniej (strona chyba 3). Podobno takie spadki eliminuje zawór czterodrozny. A ci co go nie poiadają mają własnie takie hustawki temperatury.
Ja tak przynajmniej mam. :-?
Pozdrawiam

phox
29-10-2008, 13:07
Witam

Ja też walczę z nastawami pieca Elektromet 15 KW. Jak na razie mam ustawione c=43, d=14 i u=45. Mam do tego bojler elektrometa 140 L. Temperaturę na piecu ustawiłem na 58 stopni. Mam sterownik pokojowy, wisi między piętrami. Niestety mam problem z dogrzaniem mieszkania. Strasznie wolno to się odbywa. I tak np. ustawiam, żeby piec zaczął dogrzewać dom o 14 ( wracam o 15.30 ), to nawet koło 16 mam 20,5 stopnia. Nadmienię, że temperaturę nocną mam ustawioną na 19,8 a dzienną na 21. W Kuchni i przedpokojach mam podłogówkę.

Jak na razie pomysłów mi braknie.

czaguz
29-10-2008, 15:46
Krajes, ale wtedy chyba spalanie jest wieksze. Piec musi "nadrabiac" ???

age1
29-10-2008, 16:31
Witam po dluzszej przerwie. :D

Pale od zeszłego poniedzialku (wczesniej przepalałem drewnem) i spalanie ok 13 kg/dobe przy temp. 23-24 st (Zonka jest zmarźlakiem :) )

Ustawienia
d=9
U=40
C=45 (jezeli kogoś intereuje pełna tabelka nastawów to podam jutro)

Czasami tylko muszę zajrzeć do pieca i pokruszyć grudki spalonego popiołu. Który zamienia sie w pył. 8)
Mam nadzieje, że spalanie jest na dobrym poziomie. Jak myślicie ?

Pozdrawiam

Witam
Ceny naprawdę szaleją. U nas na wsi węgla nie ma, ten co został na placu to już dawno sprzedany, podobno pod kopalniami z dobrym węglem trzeba czekać do 10 dni na załadunek ciężarówki.
Nie chcę siać paniki, ale to mi coś przypomina jak byłem mały. 13 grudnia. Ale może tylko sobie tak myślę.
Przestrzegam wszystkich, mogą się pojawić super oferty węgla, ekogroszku, retopalu i innych w SUPER CENACH.

Najprostszy sposób na sprawdzenie wsadzić rękę do węgla i ją wyjąć na ręce powinno zostać tylko trochę pyłu koloru czarnego. Jeżeli ręka będzie cała czarna to znaczy, że to może nie być EKO tylko coś innego najczęściej z domieszką miału.
Zapytacie dlaczego tak: ano bo wszelki eko- reto- musi być płukany a więc pozbawiony pyłów i zanieczyszczeń (ziemi śląskiej) czyli pozostają same "czarne kamyczki".

Zaznaczam że nie jest to pewny sposób na sprawdzenie węgla (ekogroszku, retopalu i innych)

Ale zapraszam do własnych prób. Opiszcie to na forum.

ps
co do Retopalu to Age1 miałęś farta. U nas ceny powalają na kolana, tona paczkowanego 880 PLN :evil: Gość chyba chce sie dorobić na ekologach :

Mały
29-10-2008, 20:49
co do takich róznic dotyczących temp rozmawialiśmy wczesniej (strona chyba 3). Podobno takie spadki eliminuje zawór czterodrozny. A ci co go nie poiadają mają własnie takie hustawki temperatury.
Ja tak przynajmniej mam. :-?
Pozdrawiam
Dobiego pompy jest na 60 s, zwiększ go aby kociołek miał czas oddać ciepło do grzejników oraz podłogówki

krajes
30-10-2008, 07:31
Krajes, ale wtedy chyba spalanie jest wieksze. Piec musi "nadrabiac" ???

wiesz, na zauważyłem - jak pisalem wczesniej spalanie, na dzien dzisiejszy mam ok 13 kg/dobę, (temp w domu ok 23-24 st.) Piecyk sie nagrzewa dosc sprawnie i szybko, pozniej wchodzi w uspienie i co pewien czas zalącza podtrzymanie zadanej temperatury.
Wiem, że do tych temp. co teraz mamy nie są to miarodajne wyniki, ale zobaczymy jak temp. na zewnątrz spadnie poniżej zera. :)

Widze, ęe prawie sami ludzie z mazowieckiego 8)
Pozdrawiam

krajes
30-10-2008, 07:46
Witam

Ja też walczę z nastawami pieca Elektromet 15 KW. Jak na razie mam ustawione c=43, d=14 i u=45. Mam do tego bojler elektrometa 140 L. Temperaturę na piecu ustawiłem na 58 stopni. Mam sterownik pokojowy, wisi między piętrami. Niestety mam problem z dogrzaniem mieszkania. Strasznie wolno to się odbywa. I tak np. ustawiam, żeby piec zaczął dogrzewać dom o 14 ( wracam o 15.30 ), to nawet koło 16 mam 20,5 stopnia. Nadmienię, że temperaturę nocną mam ustawioną na 19,8 a dzienną na 21. W Kuchni i przedpokojach mam podłogówkę.

Jak na razie pomysłów mi braknie.

Moim zdaniem to, że dogrzewanie domu zaczynasz dopiero ok 14 to tylko pozorne oszczędności. Ja mam temp. ustawione na dzien i na noc. Wiec chyba lepiej ustawić zadaną temperaturę na caly czas niż tylko na kilka godzin. Bedziesz miał mniejsze spalanie bo piec nie bedzie "doganiał". To moje zdanie - ale popruboj moze cos pomoże.
A dodatkowo, zauważyłem, ze priorytetrm jest najpierw dogrzanie wody CWU. Wiec moz tu jest pies pogrzebany. Dajmy na to, ze o 14 zalączasz dogrzewanie więc piec najpierw grzej ci wode, a dopiero pozniej CO.
Pozdrawiam

qwert
30-10-2008, 12:38
witam, jako Elektometowiec (15kW) podłączę się z pytaniem równiez tu:

poradzcie. jaki sterownik i gdzie podlaczyc w ukladzie piec ekogr. 15kw ->bufor 750l->podlogowka 250m2.
instalator proponuje silownik do zaworu mieszajacego na wyjsciu z bufora do podlogowki,czujnik w korytarzu.
czyli sterowanie bedzie odbywac sie poprzez zmiane temp. wody do podlogowki w zakresie 27-35*.
jakie urzadzenie byloby najodpowiedniejsze,niezawodne i dokladne? (tu nie umie mi doradzic:()

dom 15cm styro, 30cm wełny.

najbardziej pasuje mi propozycja mishki: mieszacz + pogodówka , link w wątku:
http://forum.muratordom.pl/sterowanie-ukladu-bufor-piec-podlogowka,t143877.htm

wagi
05-11-2008, 08:28
Witam Wszystkich,
ja również stałem się posiadaczem ELEKTROMETU 15kw, no i na początek proszę o POMOC!
Zakupiłem eko groszek z firmy RETO-PAK ponoć Niemiecki wysokokaloryczny z którego miał pozostawać po spaleniu tylko popiół, a tutaj spieki taki, że mało zo mi nie zrzuciło deflektora. Moje ustawienia to n-58, U-18, c-1, d-18, b-100, o-20, l-4
Przesłone na wentylatorze mam uchyloną na ok.1cm w najszerszym miejscu
No i druga sprawa to to że piec nie może osiągnąć zadanej temp. posiadam zawór czwórdrożny, sterownik tem.
Posiadam 7grzejników + 3 drabinki i podłogówki jakieś 30m2
Czy ktoś może mi poradzić co mam zrobić w ustawieniach
Zaznaczam że grzanie zacząłem 7.10.08 i na razie wygrzewam dom. Na sterowniku mam ustawioną temp.18,5C a na piecu temp. wacha się od 40-47C
pozdrawiam Wszyskich i dziękuję za każdą podpowiedź

jarecki221
05-11-2008, 09:58
Witam . Też mam Elektro 15 kW .

Wczoraj rozpaliłem piec , gdyż wcześniej było stosunkowo ciepło .
Zdziwienie moje nastąpiło , gdyż piec bardzo fajnie szybko sie rozpalił , no i tyle....
Mial problemy z uzyskaniem zadanej temperatury .
Nie wiem gdzie leży problem , groszek suchy wcześniej nim paliłem bez problemów , piec przed rozpaleniem przeczyściłem ( może nie zbyt dokładnie, ale zawsze ) , ustawień nie zmieniałem .

Co do Twoich problemów , może spróbuj innych ustawień .
Moje : d25, b42 , o10 , l3 , U25-28
Nie są one idealne , jestem w fazie próbowania , chociaż nie miałem z nimi problemów ( oprócz tego wczorajszego ) groszku na popiołu niestety nie dopala aczkolwiek bardzo dużych grudek nie ma zbiera sie trochę na obwodzie paleniska,( na pewno nie pod deflektor :D )

Możesz też np. spróbować trochę pomodifikować ustawienia , ja bym sprobował zwiększyć U aby przepalał węgiel , ewentualnie zmniejszyć d skoro nie zdąża dopalić i wyrzuca .

Tak mi się nasuwa , no ale nie jestem specjalistą , sam pdo końca próbuje to rozgryźć.

opell
17-11-2008, 08:02
Witam jestem posiadaczem elektrometa 15Kw i mam pytanko do was czy mokry węgiel ma wpływ na dużą ilość spalania węgla czy raczej do kitu węgiel jak ostatnio miałem od tego samego dostawcy węgiel już w tym leju (na dnie) to palił mi prawie 2 dni a teraz prawie 100 kilo w 3 dni :). Co myślicie o tym ? Pozdrawiam

jarecki221
17-11-2008, 09:33
Mokry węgiel nie pomaga . Jeśli faktycznie wcześniej palił się lepiej i jest to ten sam groszek , przyczyna może leżeć w wilgoci . O ile nie zmieniane były ustawienia.

Jeśli miałeś wygaszony piec problem może leżeć w nie dokładnym jego oczyszczeniu , sam miałem takie przypadki.

od razu skorzystam i ja zadam pytanko , jakie masz ustawiania , gdyż również posiadam elektro15 kW .

I czy w fazie podtrzymania wyłącz Wam się pompka c.o?
Tzn. w ustawianiach E2 jest czas wybiegu pompki i czy ona powinna się po tym czasie całkowicie wyłączyć?

opell
17-11-2008, 13:01
Jutro podam bo nie pamiętam za bardzo.

kaczorek.
17-11-2008, 13:03
idzie zima ;)

tak jak pisałem wcześniej zmianiłem troszkę ustawiania i zmieniłem ustawienia głowic telp. wew dół 20,5 góra 21 na zasobniku - 18 dni i 14 godzin - wychodzi niecałe 10 kg/ dobe bez cwu

ale jak napisał krajes zimy jeszcze nie ma ;)

opell
17-11-2008, 13:15
Kaczorek możesz podac swoje ustawienia teraz?.