PDA

Zobacz pełną wersję : dziura w tarasie, czyli garaz



mmmad
08-03-2006, 23:04
Chodzi mi po glowie taka mysl: zeby pod tarasem zrobic garaz.
Wg projektu powinienem wybudowac taras. Ale po postawieniu budynku wychodzi na to, ze sciany tarasu musza miec ok. 1,90 od ziemi, albo musze nawiezc calkiem sporo ziemi. Wiec przyszlo nam do glowy, zeby zrobic taras ala balkon, a potem pojawila sie koncepcja drugiego garazu zamiast balkonu.

Plusy:
- drugi garaz

Minusy
- zmiana projektu (zwieksza sie przestrzen domu) - ale i tak musze zmieniac projekt z innych wzgledow
- dodatkowe koszty (jakie? brama, okienko, tynk w srodku, grubszy strop zamiast podloza betonowego, drenaz?), co jeszcze?
- estetyka i logistyka, pierwszy garaz jest w bryle domu, po prawej stronie, ten mialby byc po lewej i na wysokosci piwnicy, trzeba robic dodatkowy dojazd do niego

Ktos ma cos takiego? A moze przychodza Wam do glowy jakies inne zady i walety?

Szczecin HENRYK
09-03-2006, 07:40
Z tym nawiezieniem ziemi to nie powinno być żadnych problemów. Widzę że budujesz dom z piwnicą. Będziesz miał więc sporo ziemi z wykopów. Odłóż ją sobie w kąt działki a po wybudowaniu ścian i stropu piwnic podsyp ją pod budynek kształtując z niej taras i zejście na poziom działki.

mmmad
09-03-2006, 08:35
No niestety, ziemia z wykopu jest juz zagospodarowana na wyrownanie terenu (i to tez jeszcze za malo). Zostala mi tylko kupka humusu na ogrodek.

Szczecin HENRYK
09-03-2006, 09:30
Masz dwie możliwości:
1 Zrobić normalny strop oparty na filarach a pomieszczenie pod stropem wykorzystać jako ewentualne składowisko drewna do kominka lub innych rupieci. W miarę potrzeby można obudować ścianami i tak powstanie normalne pomieszczenie gospodarcze.
2. Zbudować piwnicę szerzej tak, aby część jej stropu stanowiła taras.

A jeśli chodzi o garaż - obecnie standartem jest posiadanie conajmniej 2 samochodów w rodzinie a przecież jeszcze dochodzą dorastające dzieci które jak tylko ukończą 16 lat to sobie zafundują coś do jeżdżenia za 500 zł. I to wszystko trzeba gdzieś parkować....

mmmad
09-03-2006, 10:26
W zamysle mogloby to wygladac tak:
http://www.mmmad.great.net.pl/uploadfiles/biskupice9/Biskupice_garazotaras.jpg

Ad 2 - odpada, piwnica juz stoi

No wlasnie ja tez mysle o tym standardzie... dlatego zaczalem sie zastanawic nad przerobka tego tarasu. A poniewaz nie lubie polsrodkow, zastanawiam sie od razu nad koncowym rozwiazaniem. Tylko szukam wad i zalet, ktore trzeba rozwazyc, bo juz popelnilem kilka bledow podejmujac "przemyslane" decyzje. Bledy wynikly z tego, ze nie dostrzeglem jakis innych aspektow problemu.

Szczecin HENRYK
09-03-2006, 10:47
To może odpuść sobie garaż na poziomie terenu. Oszczędzisz nieco środków a garaż z wejściem do piwnicy będziesz miał pod tarasem. A takie wejście do pomieszczeń gospodarczych w piwnicy z poziomu terenu przydaje się chociażby do wprowadzenia kosiarki lub taczki. A przejście z garażu pod tarasem do piwnicy jeszcze da się przecież zrobić. I rozważ, czy nie zrobić tego garażu na dwa samochody ( 6 m szerokości).

Szczecin HENRYK
09-03-2006, 10:55
I jeszcze jedno. Jak daleko stoi dom od ulicy. Ja nie do końca wyobrażam sobie użytkowania odkrytego tarasu 5 m od chodnika z tłumem przechodniów. Moi sąsiedzi w podobnej sytuacji taras na garażu 5 m od chodnika osłonili na całej przestrzeni praktycznie szczelnym drewnianym płotem tak, że mają tam jak gdyby dodatkowe pomieszczenie bez dachu i jednej ścianki. Zmienia to jednak znacznie wygląd elewacji frontowej.

mmmad
09-03-2006, 11:34
Ten garaz po prawej juz stoi, wlasciwie jest juz caly budynek oprocz tarasu. Wejscie do piwnicy od ogrodu mam, a przebijanie sie spod tarasu do piwnicy mijaloby sie z celem.
6m taras bylby za duzy, za blisko granicy.
Do "ulicy" mam 17 metrow, a do prawdziwej ulicy 150 :)

piotrul
09-03-2006, 13:45
Całkiem zgrabnie wygląda. Musisz tylko wziąść pod uwagę, że obchodząc dom będziesz musiał nadrabiać bo wjazd jest dość glęboko, no i jak są małe dzieci to niezbędny będzie murek, a raczej barierka, bo po murku dzieci lubią "spacerować".

mmmad
10-03-2006, 11:27
Na nadrabianie wymyslilem sposob: schody na taras z tyłu i z frontu. Tylko nie wiem, co latwiej, obejsc, czy sie wspinac :)

Jesli chodzi o murek/barierke, to mowisz o barierce na tarasie czy obok wjazdu do garazu?

piotrul
10-03-2006, 13:18
Mówiłem o barierce przed/obok wjazdu. Tak na opo to będzie jakieś 1,5m poniżej poziomu gruntu więc taki jak taki rozpędzony maluch wpadnie w taką dziurę to bboje sie pomyśleć. No a o tarasie to nawet nie wspominam 8)

mmmad
11-03-2006, 09:10
No i jeszcze jedno pytanie, ktore nasunelo mi sie przy tym murku, kiedy zaczalem myslec o jego dlugosci.

Jak stromy/dlugi moze byc podjazd?

Szczecin HENRYK
11-03-2006, 13:36
Mój podjazd w poziomie ma 5 metrów. Na tym dystansie obniża się o 1 metr. I jest to już krańcowe obniżenie gdyż przy większym skosie nie da się wjechać samochodem o niskim zawieszeniu gdyż zawiśnie w miejscach przejścia skosu wjazdu w odcinki poziome.