PDA

Zobacz pełną wersję : Krzywa grzewcza - jak policzy? ?



KarinaZ
10-02-2003, 21:31
Jak policzyć ?

Zakładam, że w domu utrzymuję ( podczas mojej 3 dniowej nieobecności ) temp. 12C. Na parterze mam podłogówkę, na piętrze i w łazienkach - grzejniki.
Ile czasu wcześniej powinnam ustawić grzanie domku do 20C, aby o godzine 0.00 powrotu do domu taką temperaturę zastać ?

Czy ktoś ma pomysł jak to policzyć ?
Z pewnością są gotowe wzory - może jakieś sugestie ?

Karina

pik33
11-02-2003, 07:49
Zależy z czego masz dom, przede wszystkim pojemności cieplne ścian, stropów i podłóg - i jaką moc grzewczą. Mniej więcej wiem jak do tego podejść bo ostatnio robiłem szacunki w drugą stronę (jak szybko dom będzie stygnął po wyłączeniu ogrzewania)
------
Podłogówka ma na ogół dużą bezwładność. Podejrzewam, że żeby nie czuć zimna po takim wychłodzeniu domu czas na ogrzanie trzeba liczyć w godzinach.
-------
U mnie (wg. projektu) ok. 30 m3 betonu*0.88 kJ/kg*K*2000 kg/m3 daje w przybliżeniu 53 MJ/k czyli prawie 15 kWh/K
Z czego prosty wniosek, że żeby podgrzać taki (mały - powierzchnia parteru 60 m2) dom z 12 do 20 C trzeba w niego wpompować 120 kWh (!) No cóż, takie to uroki podłogówki. Mnie osobiście zależało na dużej pojemności cieplnej (kominek!) i raczej się cieszę niż martwię z tego powodu.
No to teraz musisz policzyć tak: pełna moc grzewcza odjąć straty ciepła - reszta zostaje w podłodze - i mniej więcej wiadomo ile godzin trzeba grzać.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pik33 dnia 2003-02-11 08:51 ]</font>

pik33
11-02-2003, 07:58
Dla domku jw. szacunek: (bardzo zgrubny)
-> straty ciepła 3 kW (temp. ok. 0)
-> zainstalowana moc 8 kW
...
Stygnięcie: na początku ok. 1 stopień /5 godzin..potem wolniej (należałoby wzór i wykres) bo straty będą spadać. Docelową temperaturę 12 stopni dom osiągnie po ok. 2 dobach.
Ogrzewanie. Ok 5 kW, 3 godziny na 1 stopień, 24 (!!) godziny na dogrzanie domu.

Dla mnie to nieopłacalne.
To ma być Legalett, grzany z II taryfy prądu. Taniej by wyszło podtrzymać 20 stopni na okres wyjazdu.

inwestor
11-02-2003, 09:48
KarinaZ
Wyznaczenie modelu matematycznego - cieplnego (do tego się sprowadza Twoje pytanie) domu to trudna sprawa i do tego zawsze tego typu aproksymacje są obarczane bardzo dużymi błędami. Znacznie dokładniej jest to po prostu wyznaczyć przy pomocy termometrów. Należy rejestrować temperaturę w pomieszczeniu i jednocześnie na zewnątrz. Następnie zrobić wykresy i odczytać sobie stała czasową i czas opóźnienia. Wiem, że łatwo się pisze ale trudniej to zrobić - bo odczytywanie i zapisywanie temperatur np. co godzinę przez kilka dni a później prawidłowe zinterpretowanie wykresów to nie jest prosta sprawa.
Podsumowując moje wywody myslę, że jak pomieszkasz trochę w swoim domu to po jakimś czasie jak będziesz chciała nastawić regulator na okres nieobecności to : popatrzysz na prognozę pogody, chwilkę usiadziesz wypijesz kawusie i "na Bolka oko" bezbłędnie to zrobisz.
Na koniec wymądrzę się jeszcze troszeczkę i powiem, że zaawansowane regulatory stosowane w dużych budynkach wykorzystują algorytmy tzw. regulacji adaptacyjnej to znaczy przez cały czas na bierząco określają sobie model cieplny budynku w którym są zainstalowane i "martwią" się o to aby kosztem najmniejszej energii uzyskać o określonych godzinach zadane temperatury. Myslę, że niebawem takie regulatory bedą oferowane do domów jednorodzinnych a może już są w sprzedaży.
Pozdrawiam

Majka
11-02-2003, 10:15
Wyjechaliśmy na święta /10 dni/. Tomek ustawił kocioł na podtrzymanie temp. w domu - 12 stopni. Po przyjeździe przez 8 godzin nie mogliśmy dojść do temp. znośnej dla organizmu :razz:
Wydaje mi się, że lepiej zostawić na tzw. obniżeniu nocnym /u nas 15 stopni/.

tom soyer
11-02-2003, 13:08
krzywa grzewcza dotyczy zaleznosci miedzy temperatura zewnetrzna a temperatura pracy kotla (czyli parametrem na ktory pracuje kociol). najczesciej jest to krzywa skladajaca sie z 3 .. 4 odcinkow okreslajaca parametr kotla dla temp zew (np. Tzew/Tkot: -20/80, -10/60, 0/50, 20/40). MOzna to sobie wykreslic na karteczce z papieru milimetrowego i sprawdzic jaka bedzie temp kotla dla temp zew np -8C.

tom soyer
11-02-2003, 13:21
choc nie o to pewnie chodzilo to ma to duze znaczenie w predkosci nagrzewania sie budynku. Druga istotna cecha jest pojemnosc cieplna budynku (scian i stropow). Znajac material mozna to oszacowac. Ale budynek na pewno dluzej bedzie sie nagrzewal jesli na zewnatrz bedzie -25C niz -5C. I tutaj jest rola sterowania i krzywej grzania.

moge opisac to wszystko bardziej szczegolowo jesli was to interesuje.

Bartt
11-02-2003, 14:12
Opisz koniecznie :grin:

KarinaZ
11-02-2003, 20:33
Bardzo dziękuję za informacje, proszę o jeszcze. Każda kolejna to cenne dane.
Rzecz w tym, że dom który budujemy jest w górach. Jest to dom tzw. "wypadowy" a więc z dużym prawdopodobieństwem można czasowo określić kiedy tam będziemy. Ale może czasem będziemy tam niespodziewanie, albo nie będzie nas w zaplanowanym czasie.
Chcemy mieć podłogówkę i kominek na dole, grzejniki u góry.
Kiedyś założyłam wątek o sterowaniu przez internet, ktoś napisał o modulacyjnym sterowaniu przez telefon.
Na etapie fundamentów ( obecnie ) rozpatrujemy różne warianty ; tygodniówka, pogodówka itp.

Dziękuję i proszę o pomysły.
Karina

Bartt
11-02-2003, 21:26
KarinaZ jeśli to ma byś dom wypadowy, to dobrze przemyśl podłogówkę. Może sam kominek z DPG wystarczy? Jeśli nie to raczej szybkie konwektory niż bezwładna podłogówka. Może się zdarzyć, że cipło zrobi się dopiero po 3 dniach, a z kolei grzać na okrągło niezamieszkany dom, to chyba jednak duża cena za komfort posiadania podłogówki. Pozdrawiam

inwestor
11-02-2003, 21:54
KarinaZ
Myślę, że Bart ma rację. Jeśli koniecznie chcesz mieć podłogówkę to myślę,że optymalne będą kable, lub maty grzewcze elektryczne pod samą terakotą - najmniejsza bezwładność. Instalacji na inne nośniki energii np. gazu, bym się bał zdalnie załączać przez telefon.
Pozdrawiam