PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 [112] 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

jasiek71
07-01-2018, 20:16
Nie każdy,jak widać po opisach w stopkach.Wielu podając dzienne zużycie 10kWh-nie zrozumie że jest "w plecy" co najmniej 15k pln (różnica instalacje kable/Pc PW)-więc stratny "na długie lata".A po max 10 latach zostaje bez źródła OC.Bo pompa wyzionie ducha-o ile wytrwa 10 lat.

Wypadałoby.
Ale wtedy nie miałbyś biznesu.Więc golić to całe burżuazyjne towarzystwo :)
Pozdrawiam.

Najgłupsze argumenty to typu że się zepsuje...

Szybciej jest szansa na awarię przy mocno obciążonej pompie ciepła a więc w dużym byle jak zrobionym domu niż w dobrze wykonanym energooszczędnym budynku...

Nie zaproponuję klientowi kabli grzewczych z oczywistego powodu...( Pomijam już nawet przepisy...)

07-01-2018, 20:16
Jesli jest finalnie przez 10 lat tansza od gruntowki to dla mnie bylaby lepsza ale kazdy musi podejsc do tego indywiudalnie.

jasiek71
07-01-2018, 20:26
Jesli jest finalnie przez 10 lat tansza od gruntowki to dla mnie bylaby lepsza ale kazdy musi podejsc do tego indywiudalnie.

A tego to dowiesz się po dziesięciu latach...

07-01-2018, 20:32
Oczywiscie. Moze byc tak ze moj panas juz w 6 roku uzytkowania wyciagnie nogi, a gruntowka bedzie dzialac, ale moze byc tez odwrotnie :) prawdopodobienstwo zepsucia jest dla mnie identyczne.

cob_ra
07-01-2018, 20:32
Nie każdy,jak widać po opisach w stopkach.Wielu podając dzienne zużycie 10kWh-nie zrozumie że jest "w plecy" co najmniej 15k pln (różnica instalacje kable/Pc PW)-więc stratny "na długie lata".A po max 10 latach zostaje bez źródła OC.Bo pompa wyzionie ducha-o ile wytrwa 10 lat.

Wypadałoby.
Ale wtedy nie miałbyś biznesu.Więc golić to całe burżuazyjne towarzystwo :)
Pozdrawiam.

Zapewne piszesz o mnie, tak wychodzi mi w tych granicach. Pompa nie wyzionie ducha, jedynie jakiś element może się popsuć. A jak jest kumaty człowiek to potrafi naprawić, nie ma konieczności od razu wymieniać na nową.

Mamy gruntówkę, był to czas, gdzie nie trafiłem z wyborem(jak teraz widać), ale był to nasz świadomy wybór, instalator przedstawił nam 2 propozycję pw i gruntówka. Zrobiliśmy DZ na etapie fundamentów. W nastęnym roku gdzie coraz więcej wiedzieliśmy, byłoby raczej głupotą nie wykorzystanie odwiertów i pojście w pw.

Cóż te 16k na DZ jesteśmy do tyłu, ale czy z tego powodu mam wziąść żyletkę i się ciąć?

Grzanie+cwu w cop 1, to u mnie raczej się nie opłaci.

TwojPan
07-01-2018, 20:34
Szybciej jest szansa na awarię przy mocno obciążonej pompie ciepła
Masz szczęście,że to nie wątek o grzaniu wyłącznie w T2 z dużym obciążeniem,w okienkach T2. Dowiedziałbyś się,że jest zupełnie odwrotnie :)
Jasiek,zdarzało mi się wymienić z Tobą kilka zdań.Jesteś mądry facet.Pozostańmy na tym,że każdy ma swój rozum-jak sam napisałeś.I gra.
Tylko dobrze wiesz,że inwestycja w PC ponad 25k pln-w większości domów energooszczędnych,jakie połowa z czytających zbudowała, to nieopłacalna i ekonomicznie nieuzasadniona decyzja.
BTW.Szkoda,że nie poszedłem tokiem myślenia Bartka (Barth3z) i nie położyłem dodatkowo obok rurek podłogówki -kabli grzejnych.

TwojPan
07-01-2018, 20:37
Zapewne piszesz o mnie, tak wychodzi mi w tych granicach. Pompa nie wyzionie ducha, jedynie jakiś element może się popsuć. A jak jest kumaty człowiek to potrafi naprawić, nie ma konieczności od razu wymieniać na nową.

Tu nie chodzi o personalne wycieczki,a o czystą ...matematykę.A nie każdy potrafi naprawić sprzęt tej klasy.Wybacz.
Piszesz 16k pln w plecy.A gdybyś mógł "posadzić" na dachu za tę kwotę 2-3kWp w PV (bez dotacji,z dotacją a pewnie i 5kWp) ?
Nie fajnie by było?

wihajster
07-01-2018, 20:41
Jaśku

Napisałeś:
PC napędzająca podłogówkę znacznie bardziej obciąża DZ niż ta sama pompa ciepła z grzejnikami...

Według mojej wiedzy z reguły jest odwrotnie, właśnie z powodu braku potrzeby grzania do wyższej temperatury.


Jak by nie patrzeć, Jasiek ma tutaj rację...

jasiek71
07-01-2018, 20:43
Tu nie chodzi o personalne wycieczki,a o czystą ...matematykę.A nie każdy potrafi naprawić sprzęt tej klasy.Wybacz.
Piszesz 16k pln w plecy.A gdybyś mógł "posadzić" na dachu za tę kwotę 2-3kWp w PV (bez dotacji,z dotacją a pewnie i 5kWp) ?
Nie fajnie by było?

Panowie nie bawmy się w wróżbitów...
Nikt nie jest w stanie powiedzieć co będzie za ileś lat....

wihajster
07-01-2018, 20:45
(...) prawdopodobienstwo zepsucia jest dla mnie identyczne.
Niestety nie jest identyczne. Poziom skomplikowania, sposób wykonania, warunki eksploatacji są skrajnie różne.
Ale o tym przekonamy się nawet tutaj na FM, potrzeba tylko czasu.

jasiek71
07-01-2018, 20:47
Jak by nie patrzeć, Jasiek ma tutaj rację...

Jakoś ciężko jest co niektórym pojąć że praca z COP 4 to nie jest to samo co praca z COP 3...
Finalnie dostarczymy tyle samo energii tylko czas pracy będzie inny a więc znaczna różnica w strumieniu energii pobieranej z DZ...

TwojPan
07-01-2018, 20:50
Panowie nie bawmy się w wróżbitów...
Nikt nie jest w stanie powiedzieć co będzie za ileś lat....

Tak.Ale dziś budując dom-można tak wiele wyliczyć,przemyśleć itd.Wszystko jest fajnie,kiedy urządzenie działa bezawaryjnie długi czas.Nie zawsze tak jest.Wielu z tego "zacnego" forum,za pieniądze wydane na Pc gruntową ,mogło mieć kable w podłodze i PV na dachu.Eleganckie i ekonomiczne ogrzewanie.
W sam raz na nasze czasy :)
Pozdrawiam i przepraszam za off.

07-01-2018, 20:50
@ wihajster
Z racji ze mam juz PW to napisze obys sie mylil :P ale rownie dobrze mozesz miec racje - ryzyko zawsze jest wliczone i akurat ja sobie z tego sprawe zdaje, ale prawda jest taka, ze teraz duzo ludzi sobie sprawy nie zdaje.

O ile sie nie myle.to montowales/bedziesz montowal PC kilka domow ode mnie. Za kilka/kilkanascie lat bedzie mozna porownac czy moja i sasiada bedzie dalej dzialala :)

cob_ra
07-01-2018, 20:52
Tu nie chodzi o personalne wycieczki,a o czystą ...matematykę.A nie każdy potrafi naprawić sprzęt tej klasy.Wybacz.
Piszesz 16k pln w plecy.A gdybyś mógł "posadzić" na dachu za tę kwotę 2-3kWp w PV (bez dotacji,z dotacją a pewnie i 5kWp) ?
Nie fajnie by było?

Co bym zrobił z tą kwotą nie wiem. Ale gdybyśmy mieli pół roku więcej czasu decyzja byłaby pewnie inna. U nas decyzja o budowie padła w lutym 2015, -działka dokumenty i pod koniec czerwca wszystko w urzędzie i gdyby nie sprzeciw w lipiecu/ sierpniu zaczelibyśmy budowę, tak w październiku. Inni przygotowali się przez miesiące, a i lata. U nas wszytko szybko potoczyło się. A miałbyć zwykły piec na ekosyf..... .

A może będzie traf, że gruntówka to była dobra decyzja. Zobaczymy. Jest co jest i z wyniku w 2017 jestem mega zadowolony.

jasiek71
07-01-2018, 20:54
Tak.Ale dziś budując dom-można tak wiele wyliczyć,przemyśleć itd.Wszystko jest fajnie,kiedy urządzenie działa bezawaryjnie długi czas.Nie zawsze tak jest.Wielu z tego "zacnego" forum,za pieniądze wydane na Pc gruntową ,mogło mieć kable w podłodze i PV na dachu.Eleganckie i ekonomiczne ogrzewanie.
W sam raz na nasze czasy :)
Pozdrawiam i przepraszam za off.

Taaa...
Mam eleganckie i ekonomiczne ogrzewanie kablami...
Panele fotowoltaiczne na dachu też mam...

Dzisiaj założyłbym PC i całą resztę miał w doopie...

TwojPan
07-01-2018, 20:57
Co bym zrobił z tą kwotą nie wiem, nie zastanawiałem się nigdy. Ale gdybyśmy mieli pół roku więcej czasu decyzja byłaby inna. U nas decyzja o budowie padła w lutym, -działka dokumenty i pod koniec czerwca wszystko w urzędzie i gdyby nie sprzeciw w lipiecu/ sierpniu zaczelibyśmy budowę, tak w październiku. Inni przygotowali się przez miesiące, a i lata. U nas wszytko szybko potoczyło się. A miałbyć zwykły piec na ekosyf..... .

Bywa i tak.Twoje 98m2,można ogrzać "świeczką".Mam nadzieję,że mylą się zwolennicy grzania tylko w T2 z mocą 50-70% (podobno najkorzystniejszą dla PC),bo Twoja PC nigdy z taką nie popracuje.Ale akurat ja,myślę że bardzo się mylą i możesz spać spokojnie.

jasiek71
07-01-2018, 21:02
Bywa i tak.Twoje 98m2,można ogrzać "świeczką".Mam nadzieję,że mylą się zwolennicy grzania tylko w T2 z mocą 50-70% (podobno najkorzystniejszą dla PC),bo Twoja PC nigdy z taką nie popracuje.Ale akurat ja,myślę że bardzo się mylą i możesz spać spokojnie.

Nie bardzo wiem co to jest te 50-70% mocy....?
Ty kiedykolwiek widziałeś pracę gruntowej pompy ciepła w okienkach taniej energii...?

wihajster
07-01-2018, 21:07
@ wihajster
Z racji ze mam juz PW to napisze obys sie mylil
A daj Ci losie szczęście :)

O ile sie nie myle.to montowales/bedziesz montowal PC kilka domow ode mnie. Za kilka/kilkanascie lat bedzie mozna porownac czy moja i sasiada bedzie dalej dzialala :)
A dokładniej, gdzie?

cob_ra
07-01-2018, 21:08
Bywa i tak.Twoje 98m2,można ogrzać "świeczką".

Świeczką napewno nie, jeśli tyle zużyłem w pół roku mieszkania, a grzeje od połowy stycznia 2017, szacuję, że jeśli byłby to pełen rok mieszkania spokojnie 300zł można do rachunku dorzucić. A grzeję głównie w 2t, cwu czesto wchodzi w 1.

Taryfa I 206,05 zł
Taryfa II 721,70 zł
Razem 927,75 zł

Biorąc pod uwagę, że kabli napewno bym nie dał, to grzejąc w cop 1, i mamy już spory wydatek na prąd. COP w 2017 wychodzi 3,96.

Pratchawiec
07-01-2018, 21:19
Jakoś ciężko jest co niektórym pojąć że praca z COP 4 to nie jest to samo co praca z COP 3...
Finalnie dostarczymy tyle samo energii tylko czas pracy będzie inny a więc znaczna różnica w strumieniu energii pobieranej z DZ...

Ja tego nie neguję.

Nie zamierzam porównywać pracy gruntówki z powietrzną, bo warunki zupełnie inne.
Porównywałem natomiast warunki pracy dla temp. zasilania 35 vs 50 i ich wpływ na COP i obciążenie
Nawet z Twoich i Wihi.... uwag dość oczywiście wynika, że gruntówka przy pracy z temp. zasilania GZ będzie miała znacznie niższy COP.
I to z dwóch powodów;

Pierwszy to podwyższenie temp.zasilania
Drugi, który uparcie negujesz - nieuchronne obniżenie temp. DZ

Delta DZ i GZ zwiększy się dość istotnie wpływając na spadek COP.
Będzie on oczywiście mniejszy niż dla powietrznej.

Pozdrawiam

Pratchawiec

link2jack
07-01-2018, 21:20
Nie bardzo wiem co to jest te 50-70% mocy....?
Ty kiedykolwiek widziałeś pracę gruntowej pompy ciepła w okienkach taniej energii...?

Nie wiem kto to rozpowiedział na forum ale rzeczywiście potwierdzam że także czytałem o tym że pompy są najwydajniejsze w zakresie 50-70% swojej mocy. Naturalnie tu mowa o inwerterach.

wihajster
07-01-2018, 21:24
No bo jeśli pracuje na przewymiarowanym o 30 - 50% parowniku to trudno o inny efekt.

07-01-2018, 21:34
Na jakiej podstawie to piszesz?
Wziąłeś wszystkie zmienne pod uwagę?
Dla mnie powietrzna ma większe szanse na zepsucie przed gruntową bo stoi na zewnątrz i jest narażona na nieprzewidzalne warunki atmosferyczne.

Na podstawie wlasnych przemyslen. Skoro ani na jedna ani na druga PC nikt nie daje mi gwarancji dluzszej niz 3-5 lat to do takiego wniosku dochodze :)

@wihajster
Zlawies Mala

wihajster
07-01-2018, 21:45
Pompa moja ale montował ktoś inny. Działać będzie tak samo ;)

Zigobar
07-01-2018, 21:47
(...) Wy "gruntowcy" przyjmujecie, że wasze dolne źródła ciepła będą tak samo wydolne przy grzaniu wody do 35 jak do 50.
Wydaje mi się, że długotrwałe obciążenie DZ temp. wody grzewczej o temp. bliskiej 50* dość szybko obniży temp. glikolu o kilka stopni. (...)
Wystąpi spadek obciążenia DZ ponieważ wraz z rosnącą temperaturą na wyjściu skraplacza, moc chłodnicza maleje a nie rośnie.

Pratchawiec
07-01-2018, 21:58
Wystąpi spadek obciążenia DZ ponieważ wraz z rosnącą temperaturą na wyjściu skraplacza, moc chłodnicza maleje a nie rośnie.

Przekładając to na ludzki język;

W przypadku ekstremalnego zapotrzebowania na ciepło i stosowania temp. zasilania wyższych niż standardowe 35, gruntową pompę ciepła należy po prostu przewymiarować.
Do pracy w takim reżimie należy dostosować również DZ.

Oba działania niosą za sobą koszty.

Pozdrawiam

Pratchawiec

wihajster
07-01-2018, 22:05
Niczego nie trzeba przewymiarowywać ani dostosowywać.
Różnica mocy grzewczej pompy "ósemki" między zasilaniem 55*C a 35*C to około 0,5kW.

jasiek71
07-01-2018, 22:54
Przekładając to na ludzki język;

W przypadku ekstremalnego zapotrzebowania na ciepło i stosowania temp. zasilania wyższych niż standardowe 35, gruntową pompę ciepła należy po prostu przewymiarować.
Do pracy w takim reżimie należy dostosować również DZ.

Oba działania niosą za sobą koszty.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Co ty za głupoty wypisujesz...?
DZ na starcie dobiera się dla max mocy pompy...
Największe obciążenie DZ występuje przy niskich temperaturach zasilania systemu grzewczego, im wyższa temperatura na zasilaniu tym mniejsze obciążenie DZ...

08-01-2018, 06:14
Zgodnie z Twoją teorią PC mająca dłuższą gwarancję popracuje bezawaryjnie dłużej?
Jeśli T-cap ma 3 lata gwarancji a IVT 6 lat to znaczy, w.g. Ciebie, że IVT popracuje dwa razy dłużej zanim się zepsuje. :D

Nie wiem czy popracuje czy nie popracuje, ale jesli ktorys z producentow nie boi sie dac wyraznie dluzszej gwarancji od pozostaly to sa 2 opcje - albo zestaw jest procentowo drozszh, albo jest tak dlugo na rynku, ze ma juz takie statystyki. W przypadku IVT to chyba obie opcje wchodza w gre.

Mimo wszystko dalej nie mozesz miec 100% pewnosci ze ta PC bedzie dzialals dluzej.

Dziwie sie ludziom, ktorzy w tych czasach w 100% obstawiaja, ze gruntowki podzialaja bezawaryjnie dluzej jak powietrzne i na pewno za 15 lat finalnie koszt bedzie nizszy. Jak dla mnie obstawienie 10 lat dla urzadzen elektronicznych to juz abstrakcja, a co dopiero 15.

Przypomne, ze z wyliczen wyszlo zrownanie sie kosztow obu pomp po 11,5 roku. Dodam, ze to nie byla pompa IVT, bo ta jest jeszcze drozsza.

TwojPan
08-01-2018, 09:29
Nie wiem kto to rozpowiedział na forum ale rzeczywiście potwierdzam że także czytałem o tym że pompy są najwydajniejsze w zakresie 50-70% swojej mocy. Naturalnie tu mowa o inwerterach.
Autora tych newsów można namierzyć w wątku o grzaniu w drugiej taryfie.
W moim przekonaniu (tak na zdrowy rozum biorąc),największym zarzynaniem każdej sprężarki jest jest jej praca w ekstremalnych warunkach.Do takich zaliczam np.duża ilość start/stopów w ciągu doby,praca z dużą (maksymalną) mocą po znacznym wychłodzeniu DZ,praca z dużym obciążeniem w krótkim czasie itd..Zaliczam do tego wszystko to,co wyczynia się ze sprężarką w okienkach T2,zwłaszcza tych 13-15,czyli 2 godzinnych po 6-7h przerwie.
Niech ktoś mi zatem powie.Czy sprężarka pracująca ok 20h na dobę,na niskiej modulowanej mocy,z niskim GZ zasilania,idealną deltą pomiędzy DZ -"potańczy dłużej" a niżeli "katowana" w przedstawiony powyższy sposób? Czy może są inne zagrożenia?
Tak w skrócie.

08-01-2018, 09:34
Autora tych newsów można namierzyć w wątku o grzaniu w drugiej taryfie.
W moim przekonaniu (tak na zdrowy rozum biorąc),największym zarzynaniem każdej sprężarki jest jest jej praca w ekstremalnych warunkach.Do takich zaliczam np.duża ilość start/stopów w ciągu doby,praca z dużą (maksymalną) mocą po znacznym wychłodzeniu DZ,praca z dużym obciążeniem w krótkim czasie itd..Zaliczam do tego wszystko to,co wyczynia się ze sprężarką w okienkach T2,zwłaszcza tych 13-15,czyli 2 godzinnych po 6-7h przerwie.
Niech ktoś mi zatem powie.Czy sprężarka pracująca ok 20h na dobę,na niskiej modulowanej mocy,z niskim GZ zasilania,idealną deltą pomiędzy DZ -"potańczy dłużej" a niżeli "katowana" w przedstawiony powyższy sposób? Czy może są inne zagrożenia?
Tak w skrócie.

W teorii na pewno wyglada to lepiej i logicznie myslac powinienem sie z Toba zgodzic. Niestety to sa urzadzenia elektroniczne i czasami szanujac, dmuchajac i chuchajac i tak nie unikniesz awarii, a ktos bedzie dymal sprezarka na maxa i bedzie dzialala.

Ja bym sie nie odwazyl stwierdzic ze cos pochodzi na pewno przez X lat.

jasiek71
08-01-2018, 09:44
Autora tych newsów można namierzyć w wątku o grzaniu w drugiej taryfie.
W moim przekonaniu (tak na zdrowy rozum biorąc),największym zarzynaniem każdej sprężarki jest jest jej praca w ekstremalnych warunkach.Do takich zaliczam np.duża ilość start/stopów w ciągu doby,praca z dużą (maksymalną) mocą po znacznym wychłodzeniu DZ,praca z dużym obciążeniem w krótkim czasie itd..Zaliczam do tego wszystko to,co wyczynia się ze sprężarką w okienkach T2,zwłaszcza tych 13-15,czyli 2 godzinnych po 6-7h przerwie.
Niech ktoś mi zatem powie.Czy sprężarka pracująca ok 20h na dobę,na niskiej modulowanej mocy,z niskim GZ zasilania,idealną deltą pomiędzy DZ -"potańczy dłużej" a niżeli "katowana" w przedstawiony powyższy sposób? Czy może są inne zagrożenia?
Tak w skrócie.

A powiedz nam kiedy jest największe obciążenie sprężarki...?
Jak będzie sobie klepała w temperaturze 30* na zasilaniu i 0-5* na DZ czy może 55-60* na zasilaniu i poniżej 0* na DZ...???

Nie bardzo wiem dlaczego mając dosłownie żadne pojęcie o pompach ciepła staracie się wpierać na siłę swoje własne wywody wyssane z brudnego palucha...?

Z moich obserwacji gruntowe pompy ciepła pracują w przedziale 1400-1800 moto godzin rocznie i mają do ok sześciu start stop w ciągu doby wraz z CWU...

jasiek71
08-01-2018, 09:49
W teorii na pewno wyglada to lepiej i logicznie myslac powinienem sie z Toba zgodzic. Niestety to sa urzadzenia elektroniczne i czasami szanujac, dmuchajac i chuchajac i tak nie unikniesz awarii, a ktos bedzie dymal sprezarka na maxa i bedzie dzialala.

Ja bym sie nie odwazyl stwierdzic ze cos pochodzi na pewno przez X lat.

Ja bym nie próbował nawet tłumaczyć komuś dlaczego powietrzna pompa ciepła jest bardziej żywotna od gruntowej...;)
A o ewentualnej możliwości naprawy po x latach to nawet nie wspomnę...

magdaseb
08-01-2018, 09:59
A powiedz nam kiedy jest największe obciążenie sprężarki...?
Jak będzie sobie klepała w temperaturze 30* na zasilaniu i 0-5* na DZ czy może 55-60* na zasilaniu i poniżej 0* na DZ...???

Nie bardzo wiem dlaczego mając dosłownie żadne pojęcie o pompach ciepła staracie się wpierać na siłę swoje własne wywody wyssane z brudnego palucha...?

Z moich obserwacji gruntowe pompy ciepła pracują w przedziale 1400-1800 moto godzin rocznie i mają do ok sześciu start stop w ciągu doby wraz z CWU...

Z moich natomiast obserwacji potwierdzonych odczytami z PC, moja od początku działania, to jest od 1.09.2017 pracuje, można powiedzieć "na okrągło". Miała do tej pory 39 startów na CO i 4 na CWU. Mieszkamy od 10 grudnia. na tym polega chyba praca modulowana i tak sobie to wyobrażałem. Nawet przy przejściu z grzania CO na CWU sprężarka nie wyłącza się... w druga stronę również nie. Te kilkadziesiąt startów było w okresie przejściowym (wrzesień-październik), gdzie nawet praca z najniższą możliwą modulacją, to było zbyt wiele...

TwojPan
08-01-2018, 10:02
Nie bardzo wiem dlaczego mając dosłownie żadne pojęcie o pompach ciepła staracie się wpierać na siłę swoje własne wywody wyssane z brudnego palucha...?

Z moich obserwacji gruntowe pompy ciepła pracują w przedziale 1400-1800 moto godzin rocznie i mają do ok sześciu start stop w ciągu doby wraz z CWU...
Spokojnie jasiek,tylko pytałem.
Na czym opierasz te obserwacje?
Proszę wytłumacz mi zatem to co przeczytałem na blogu carbona:
Pyt.
Czy praca ciągła spreżarki na bardzo niskim poborze (ok 300W) jest dla niej zdrowa, czy może lepiej, żeby miała jakieś przerwy (niestety zmiana ustawień powoduje że włącza i wyłącza się kilka razy na godzinę
Odp.
Ciągła praca sprężarki jest jak najbardziej wskazana.
Nawet jeśli od 3 dni nawet na moment się nie wyłączyła?
Nawet ,można wręcz powiedzieć, że warunki do pracy ma idealne. Na tyle ciepło, że nie musi się odszraniać i na tyle zimno, że jest zapotrzebowanie na ciepło i jest jego odbiór.
Sprostujesz?Proszę :)

TwojPan
08-01-2018, 10:05
Z moich natomiast obserwacji potwierdzonych odczytami z PC, moja od początku działania, to jest od 1.09.2017 pracuje, można powiedzieć "na okrągło". Miała do tej pory 39 startów na CO i 4 na CWU..
O to właśnie pytam Panów którzy się znają.Serwis samsunga mówi mi to samo.
Rozumiem,że lecisz z jak najniższym zasilaniem aby osiągnąć taki skutek?
Ja próbowałem na różne sposoby.
Przy najniższym z możliwych zasilaniu czyli KG -20/40-oczywiście z zamierzonymi temp.wewnatrz ,przy obecnej temp.zewn. ok 0deg,dobowe zużycie z CWU waha się od 18-20kWh.jak bym nie sterował w okienkach czasowych z wyższym zasilaniem ,nie udało mi się uzyskać takiego wyniku.Pomijam gorszy komfort cieplny (odczuwalny) kiedy przez kilka godzin podłoga nie grzeje.

jasiek71
08-01-2018, 10:08
Z moich natomiast obserwacji potwierdzonych odczytami z PC, moja od początku działania, to jest od 1.09.2017 pracuje, można powiedzieć "na okrągło". Miała do tej pory 39 startów na CO i 4 na CWU. Mieszkamy od 10 grudnia. na tym polega chyba praca modulowana i tak sobie to wyobrażałem. Nawet przy przejściu z grzania CO na CWU sprężarka nie wyłącza się... w druga stronę również nie. Te kilkadziesiąt startów było w okresie przejściowym (wrzesień-październik), gdzie nawet praca z najniższą możliwą modulacją, to było zbyt wiele...

Masz inwerter...;)
Myślisz że 5-6 tys motogodzin rocznie nie ma wpływu na żywotność...?

08-01-2018, 10:09
Zgadzam się z Tobą - jesteś fachowcem, montujesz gruntówki, ale czy wezmiesz odpowiedzialność i dasz klientowi 10 lat gwarancji, że złotówki nie dołoży i że nic się nie popsuje ?

magdaseb
08-01-2018, 10:12
Tak. PC pracuje na programie zoptymalizowanym, biorąc pod uwagę temp zew, krzywą grzewczą oraz deltę GZ. Nad odpowiednimi deltami GZ i DZ czuwają pompy obiegowe, które automatycznie dostosowują swoją pracę do optymalnego utrzymania tych delt na założonym poziomie. Cel od początku był taki, żeby nie wykorzystywać inwertera jako "on-offa". Komfort przede wszystkim.

TwojPan
08-01-2018, 10:13
Masz inwerter...;)
Myślisz że 5-6 tys motogodzin rocznie nie ma wpływu na żywotność...?

Bez względu na warunki pracy?Czyli bez znaczenia w jakich pracuje,byle by pracowała te 1800 max rocznie?

magdaseb
08-01-2018, 10:20
Masz inwerter...;)
Myślisz że 5-6 tys motogodzin rocznie nie ma wpływu na żywotność...?

nie wiem...;), ale wiem że nie po to dokładałem do inwertera, żeby korzystać jak z on-offa... byłem w kilku budynkach z PC przed założeniem instalacji u siebie- najbardziej przypadły mi do gustu budynki z całodobowym komfortem cieplnym. Jak to się przełoży na zużycie prądu u mnie- nie wiem..., na trwałość samej PC- nie wiem...

jasiek71
08-01-2018, 10:25
Zgadzam się z Tobą - jesteś fachowcem, montujesz gruntówki, ale czy wezmiesz odpowiedzialność i dasz klientowi 10 lat gwarancji, że złotówki nie dołoży i że nic się nie popsuje ?

A od że nie zepsuje się co...???
Agregat sprężarki, pompy obiegowe, zawory, sterownik, parownik, skraplacz, rury DZ, podłogówka, itp itd...
Dlaczego chcesz abym dał ci gwarancję na elementy których ja nie produkuję ...?

jasiek71
08-01-2018, 10:29
nie wiem...;), ale wiem że nie po to dokładałem do inwertera, żeby korzystać jak z on-offa... byłem w kilku budynkach z PC przed założeniem instalacji u siebie- najbardziej przypadły mi do gustu budynki z całodobowym komfortem cieplnym. Jak to się przełoży na zużycie prądu u mnie- nie wiem..., na trwałość samej PC- nie wiem...

Sam widzisz...
" Nie wiem"...
" Nie wiem"...

Przypominam że temat dotyczy wyższości powietrznej pompy ciepła przy ogrzewaniu grzejnikami...

08-01-2018, 10:31
No własnie :) Podobne elementy masz w powietrznej i też nikt gwarancji nie daje to dlaczego wychodzimy z założenia, że na pewno gruntówka będzie działała dłużej ?

Zaznacze jeszcze raz - nie jestem fachowcem, a szarym zwykłym do tego nowym użytkownikiem powietrznej. Nie zmienia to faktu jednak, że chciałbym się dowiedzieć czy zrobiłem błąd czy też nie.

jasiek71
08-01-2018, 10:33
Bez względu na warunki pracy?Czyli bez znaczenia w jakich pracuje,byle by pracowała te 1800 max rocznie?

A kto powiedział że warunki pracy są bez znaczenia...?

08-01-2018, 10:33
Sam widzisz...
" Nie wiem"...
" Nie wiem"...

Przypominam że temat dotyczy wyższości powietrznej pompy ciepła przy ogrzewaniu grzejnikami...

Uparłeś się grzejników, a co to zmienia przy wyborze PC ? Jedna i druga będzie protezą, to po co płacić za droższą protezę ?

magdaseb
08-01-2018, 10:34
Przypominam że temat dotyczy wyższości powietrznej pompy ciepła przy ogrzewaniu grzejnikami...[/QUOTE]

Temat wątku to "Pompa Ciepła- spostrzeżenia i uwagi." Nie wiem skąd wymyśliłeś wątek o grzaniu PC PW przy grzejnikach? Pisząc "nie wiem" mam na myśli na razie za mało danych, aby określić, jak PC będzie się sprawowała za 10 lat i jakie będzie roczne zużycie. Na pewno nie omieszkam cię poinformować.

jasiek71
08-01-2018, 10:36
Uparłeś się grzejników, a co to zmienia przy wyborze PC ? Jedna i druga będzie protezą, to po co płacić za droższą protezę ?

Nie Ja się uparłem grzejników...
Czy ja gdzieś napisałem że ogrzewanie podłogowe i powietrzna pompa ciepła to jest zły pomysł...?

jasiek71
08-01-2018, 10:37
Przypominam że temat dotyczy wyższości powietrznej pompy ciepła przy ogrzewaniu grzejnikami...

Temat wątku to "Pompa Ciepła- spostrzeżenia i uwagi." Nie wiem skąd wymyśliłeś wątek o grzaniu PC PW przy grzejnikach? Pisząc "nie wiem" mam na myśli na razie za mało danych, aby określić, jak PC będzie się sprawowała za 10 lat i jakie będzie roczne zużycie. Na pewno nie omieszkam cię poinformować.[/QUOTE]

Zacznijmy może od lektury która zaczęła się dobre kilka stron wcześniej...

TwojPan
08-01-2018, 10:40
A kto powiedział że warunki pracy są bez znaczenia...?
Dlatego zapytałem co sądzisz o informacjach jakie podał p.Telżyn na swoim blogu carbon.Proszę,odnieś się do tego co napisałem powyżej o ciągłej pracy sprężarki :)
Raz jeszcze cyt:
Czy praca ciągła spreżarki na bardzo niskim poborze (ok 300W) jest dla niej zdrowa, czy może lepiej, żeby miała jakieś przerwy (niestety zmiana ustawień powoduje że włącza i wyłącza się kilka razy na godzinę
Odp.
Ciągła praca sprężarki jest jak najbardziej wskazana.
Nawet jeśli od 3 dni nawet na moment się nie wyłączyła?
Nawet ,można wręcz powiedzieć, że warunki do pracy ma idealne. Na tyle ciepło, że nie musi się odszraniać i na tyle zimno, że jest zapotrzebowanie na ciepło i jest jego odbiór.

jasiek71
08-01-2018, 10:48
Dlatego zapytałem co sądzisz o informacjach jakie podał p.Telżyn na swoim blogu carbon.Proszę,odnieś się do tego co napisałem powyżej o ciągłej pracy sprężarki :)
Raz jeszcze cyt:
Czy praca ciągła spreżarki na bardzo niskim poborze (ok 300W) jest dla niej zdrowa, czy może lepiej, żeby miała jakieś przerwy (niestety zmiana ustawień powoduje że włącza i wyłącza się kilka razy na godzinę
Odp.
Ciągła praca sprężarki jest jak najbardziej wskazana.
Nawet jeśli od 3 dni nawet na moment się nie wyłączyła?
Nawet ,można wręcz powiedzieć, że warunki do pracy ma idealne. Na tyle ciepło, że nie musi się odszraniać i na tyle zimno, że jest zapotrzebowanie na ciepło i jest jego odbiór.

Odpowiem tak trochę przewrotnie...
Ja osobiście nie spotkałem jeszcze jakiegokolwiek urządzenia mechanicznego które staję się żywotniejsze im dłużej pracuje...
Wszystko powinno być odpowiednio wypośrodkowane...
To że zakres pracy pompy ciepła jest np do 55* to wcale nie oznacza że ciągła praca z takim parametrem spowoduje wydłużenie "życia"...

Liwko
08-01-2018, 11:07
No własnie :) Podobne elementy masz w powietrznej i też nikt gwarancji nie daje to dlaczego wychodzimy z założenia, że na pewno gruntówka będzie działała dłużej ?


Zepsuć się może wszystko następnego dnia, ale skoro coś stoi w bardzo stabilnych temperaturach i pracuje na niewielkich wahaniach temperatury, to logicznym jest, że powinno popracować dłużej.

08-01-2018, 11:09
No to jeszcze 3 lata i zobaczymy czy moja popracuje bezawaryjnie te 10 lat.
W Szwecji byłem w domu w którym PC gruntowa pracowała bezawaryjnie 12 lat a bylo to 10 lat temu.
22 lata temu PC nawet w Szwecji nie były tak dopracowane ja te dzisiejsze.
Oczywiście każde urządzenie może się popsuć i w tym celu producent daje gwarancję.
Ta gwarancja ma jednak zabezpieczyć klienta przed awariami w okresie początkowym eksploatowania bo w tym okresie początkowym najczęściej wychodzą na jaw błędy produkcyjne. To się nazywa "docieranie" na krzywej Weibulla a po naszemu krzywej wannowej.

Akurat tutaj się z Tobą zgodzę, ale tylko dlatego ze masz IVT. Tak jak mówiłem zastanawiałem się też nad gruntówką, pochodziłem do tematu IVT bo ma bardzo dobre opinie i długo są na rynku, ale niestety się cenią. IVT to bardzo dobra marka PC, pytanie jak to ma się do innych gruntówek. Po tym jak cena odstraszyła mnie skutecznie od PC pojawiły się wątki o powietrznych, że dają radę i na taką też się zdecydowałem.

Obyśmy wszyscy nie żałowali własnych wyborów :)

08-01-2018, 11:31
Akurat dzisiaj napisalem do mojego instalatora co z tym fantem i czekam na wyczerpującą odpowiedź co mam zrobić :)

TwojPan
08-01-2018, 14:41
Odpowiem tak trochę przewrotnie...
Ja osobiście nie spotkałem jeszcze jakiegokolwiek urządzenia mechanicznego które staję się żywotniejsze im dłużej pracuje...
Wszystko powinno być odpowiednio wypośrodkowane...

Właśnie.Wypośrodkowane.Tylko jak to zrobić...
Jak dla mnie ,dla urządzenia typu PC PW stojącego na zewnątrz, lepsze warunki to praca niemal ciągła.Jeśli chodzi o obciążenie sprężarki,to także powinno być,może nie lepiej-ale stabilniej.Z mniejszymi wahaniami mocy i przepływu.Ale w tym wypadku dochodzi do wcześniejszego "zużycia mechanicznego" czyli zmęczenia materiału.Wcale nie jest takie oczywiste,czy zarżniemy sprężarkę i samo urządzenie,traktując je niemal ekstremalnymi warunkami przy pracy tylko w T2 (noc,niższa temp.na zewnątrz,grzanie z dużą i maksymalną mocą po kilkunastu godzinach od wyłączenia),czy może prawie ciągłą pracą w ciągu doby?Jak dla mnie,dłuższa praca na niewielkiej temp.zasilania objawia się stabilniejszą pracą sprężarki,mniejszym zużyciem kW i większym COP-a to oznacza niższe rachunki.O komforcie nie wspominam.Kiedyś rozmawialiśmy na ten temat długo.
Ale każdy może spróbować sam.Póki co na zewnątrz warunki stabilne.
Pozdrawiam.

Kaizen
08-01-2018, 15:02
Nawet ,można wręcz powiedzieć, że warunki do pracy ma idealne. Na tyle ciepło, że nie musi się odszraniać i na tyle zimno, że jest zapotrzebowanie na ciepło i jest jego odbiór.


Grzałeś kiedyś chociaż klimą? Przy sporym plusie i średniej wilgotności potrzebuje się odszraniać. Na dobrą sprawę, to trudno o warunki gdy trzeba grzać a nie trzeba odszraniać. I szybciej to będą duże mrozy i niska wilgotność, niż lekki plus i wilgoć.

A co do "zarzynania" sprężarki w T2 to nie działa tak. Jak podłoga chce za dużo ciepła wziąć i powrót jest zimniejszy, niż założona dT pozwala, to sprężarka schodzi z temperatury zasilania (czyli rośnie COP). Jak powrót jest wystarczająco ciepły, dopiero podnosi temperaturę zasilania. Więc koszty ogrzewania spadają nie tylko dlatego, że tańszy prąd, ale też dlatego, że COP wyższy z powodu mniejszej temperatury GZ. A sprężarka wcale nie musi być bardziej obciążona, bo nie dostarczy więcej mocy, niż posadzka jest w stanie oddać do pomieszczenia.
Urządzeniom elektrycznym zazwyczaj najbardziej szkodzi włączanie i wyłączanie. Trudno dobrać tak PC, żeby pracując 24/7 była w stanie dostarczyć ciepło potrzebne przy +10 i -20*. Powiedziałbym, że jest to niemożliwe. A puszczając wg zegara mamy mniej cykli, niż puszczając samopas.

TwojPan
08-01-2018, 15:07
Grzałeś kiedyś chociaż klimą? Przy sporym plusie i średniej wilgotności potrzebuje się odszraniać. Na dobrą sprawę, to trudno o warunki gdy trzeba grzać a nie trzeba odszraniać. I szybciej to będą duże mrozy i niska wilgotność, niż lekki plus i wilgoć.

I dlatego na małej mocy ,praując w ciągłej- (jeśli) zrobi to (defrost) rzadziej,a niżeli z dużą mocą w tych samych warunkach.

P.S.
Mam w firmie 4 klimatyzatory,grzeję w przejściowe i chłodzę całe lato.Mam tez klimę z PC w domu 2x3,6kW. Więc grzałem i grzeję :)
Klimą,rzecz jasna.

Kaizen
08-01-2018, 15:18
P.S.
Mam w firmie 4 klimatyzatory,grzeję w przejściowe i chłodzę całe lato.Mam tez klimę z PC w domu 2x3,6kW. Więc grzałem i grzeję :)
Klimą,rzecz jasna.

I w takich warunkach jak teraz masz mniej defrostów, niż w mrozy?

TwojPan
08-01-2018, 17:02
I w takich warunkach jak teraz masz mniej defrostów, niż w mrozy?
Koorna,Kaizen.
Czytaj proszę,dokładnie co napisałem o warunkach na zewnątrz powyżej:
I dlatego na małej mocy ,pracując w ciągłej- (jeśli) zrobi to (defrost) rzadziej,a niżeli z dużą mocą w tych samych warunkach

Kaizen
08-01-2018, 18:07
Koorna,Kaizen.
Czytaj proszę,dokładnie co napisałem o warunkach na zewnątrz powyżej:
I dlatego na małej mocy ,pracując w ciągłej- (jeśli) zrobi to (defrost) rzadziej,a niżeli z dużą mocą w tych samych warunkach

Czytam dokładnie, i polemizuję z tym stwierdzeniem:



Nawet ,można wręcz powiedzieć, że warunki do pracy ma idealne. Na tyle ciepło, że nie musi się odszraniać i na tyle zimno, że jest zapotrzebowanie na ciepło i jest jego odbiór.


Dla mnie jest tak dalekie od prawdy jak to tylko możliwe.

TwojPan
09-01-2018, 00:04
Czytam dokładnie, i polemizuję z tym stwierdzeniem:
Dla mnie jest tak dalekie od prawdy jak to tylko możliwe.
Trafiły się odpowiednie warunki atmosferyczne?Nie wiem.
Co z reszta wypowiedzi?

TwojPan
09-01-2018, 00:08
Wiem jedno.Na stałej pracy z niską mocą,przetrwam mniejszym zużyciem niż każdy grzejąc tylko w T2.Na takich wahaniach temp,stała praca to rarytas.

mirekaudi
09-01-2018, 06:29
Zepsuć się może wszystko następnego dnia, ale skoro coś stoi w bardzo stabilnych temperaturach i pracuje na niewielkich wahaniach temperatury, to logicznym jest, że powinno popracować dłużej.

jak wszystko się psuje i coś stoi, tak to to logicznym jest:offtopic:

Garażowiec
09-01-2018, 07:17
Wiem jedno.Na stałej pracy z niską mocą,przetrwam mniejszym zużyciem niż każdy grzejąc tylko w T2.Na takich wahaniach temp,stała praca to rarytas.
I tutaj masz rację (prawie) nie tylko mniejsze zużycie( praca pc w optymalnych warunkach ) ale też taki długotrwałe grzanie powoduje że można zejść z temperaturą domu niżej i nie wpływa to na komfort . Ale to nie oznacz że nie należy wykorzystywać 2T . Ja jako użytkownik kiedyś pc on/of a obecnie inweter , robię to tak że pc ma pozwolenie na pracę przez całe okienka 2T + rano jak mi o 6-tej kończy się 2 T przedłużam zezwolenie do 8-ej. Później w okienku 2T 13-15 przedłużam o kolejne 2 godzinki . Wieczorem godzinka pracy w 1T . W takiej pracy mam stabilną temperaturę w domu ( jednak 14 cm betonu w posadzce nie wychłodzi się przez te 4 godziny ) a i później po tychc 4-rech godzinach jak pc się załączy to jakoś nie,, szaleje ".Rano jak pc pracuje w 6-8 godzina to i tak pracuje na minimum mocy bo po całej nocy jednak dom ,,wygrzany" ( w cudzysłowiu dla TwójPan ) to samo w godzinach 15-17. to pozwala na duże procentowe zużycie energii w 2t .
Nie uważam że pc inwerter zużyje się szybciej ze względu na większą ilość godzin pracy w sezonie grzewczym , raz że mniej startów , dwa że sama sprężarka wykona praktycznie tą samą ( a może trochę mniej ) obrotów/sezon grzewczy , więc części ruchome zużyją się w takim samym stopniu ( może trochę mniej )
Dlaczego używam ,,trochę mniej " bo sprężarka inwerter pracuje , z lepszym cop przy niższym obciążeniu , w skutek tego do ,, przepompowanie" tej samej ilości ciepła wykona mniejszą pracę

Jack3030
09-01-2018, 08:25
Nie uważam że pc inwerter zużyje się szybciej ze względu na większą ilość godzin pracy w sezonie grzewczym , raz że mniej startów , dwa że sama sprężarka wykona praktycznie tą samą ( a może trochę mniej ) obrotów/sezon grzewczy , więc części ruchome zużyją się w takim samym stopniu ( może trochę mniej )

Co jakiś czas ktoś podaje, że 10 lat temu widział działającą 10-15 letnią pompę ciepła, wtedy to były pompy on/off. Ja bardziej zastanowiłbym się nad wpływem zakazu stosowania ołowiu m.in. w "lutach elektroniki", który Unia wprowadziła w 2006 roku. Od tego czasu rzadko który sprzęt działa "dobrych" kilka lat. Im bardziej skomplikowana elektronika, tym bardziej czuła na "zimne luty" . Inwerter to głównie elektronika w stosunku do on/off. Jak elektronika zacznie podawać różne dziwne "impulsy" to sprężarka zacznie falować, ale nie tak jak życzyłby sobie jej projektant. To takie "małe dywagacje" dlaczego ostatnio sprzęty tak krótko działają i czy ciągłe działanie sprzętu nawet w pomieszczeniu ( na zewnątrz tym bardziej ) nie wpływa na przyspieszenie "starzenia się układów scalonych".

Uwzględniając powyższe budując nowy dom postawiłbym na porządne ocieplenie i w miarę tani system ogrzewania.
Gdybym był przekonany, że szczelność warstwy ocieplenia i system ogrzewania podłogowego przetrwa bez uszkodzeń powyżej 50 lat postawiłbym jednak na PC gruntową.
Rozpatrując krótszy okres ( 20-30 lat ) najbardziej ekonomicznym systemem ogrzewania o zapotrzebowaniu rocznym powyżej 10MWh + 2 do 4 MWh na cele bytowe jest kogeneracja PC PW i PV, gdzie można uzyskać roczny koszt na poziomie 500-1000zł za całą zużytą energię przy inwestycji na poziomie PC gruntowej.

Garażowiec
09-01-2018, 08:42
Co jakiś czas ktoś podaje, że 10 lat temu widział działającą 10-15 letnią pompę ciepła, wtedy to były pompy on/off. Ja bardziej zastanowiłbym się nad wpływem zakazu stosowania ołowiu m.in. w "lutach elektroniki", który Unia wprowadziła w 2006 roku. Od tego czasu rzadko który sprzęt działa "dobrych" kilka lat. Im bardziej skomplikowana elektronika, tym bardziej czuła na "zimne luty" . Inwerter to głównie elektronika w stosunku do on/off. Jak elektronika zacznie podawać różne dziwne "impulsy" to sprężarka zacznie falować, ale nie tak jak życzyłby sobie jej projektant. To takie "małe dywagacje" dlaczego ostatnio sprzęty tak krótko działają i czy ciągłe działanie sprzętu nawet w pomieszczeniu ( na zewnątrz tym bardziej ) nie wpływa na przyspieszenie "starzenia się układów scalonych".

Uwzględniając powyższe budując nowy dom postawiłbym na porządne ocieplenie i w miarę tani system ogrzewania.
Gdybym był przekonany, że szczelność warstwy ocieplenia i system ogrzewania podłogowego przetrwa bez uszkodzeń powyżej 50 lat postawiłbym jednak na PC gruntową.
Rozpatrując krótszy okres ( 20-30 lat ) najbardziej ekonomicznym systemem ogrzewania o zapotrzebowaniu rocznym powyżej 10MWh + 2 do 4 MWh na cele bytowe jest kogeneracja PC PW i PV, gdzie można uzyskać roczny koszt na poziomie 500-1000zł za całą zużytą energię przy inwestycji na poziomie PC gruntowej.

Tak ,być może z elektroniką może tak być ,chociaż akurat mi np telewizory , które maja raczej więcej elektroniki, jakoś szybko nie padają .
Koszt elektroniki + sprężarki nówka , do mojej pc to o 2K , nie dramat .Elektronika jednak ze względy a masową produkcję jest coraz tańsza.
Roczny koszt na potrzeby CO i CWU to ~600-800 pln( w domu 5 osób ) w zależności od zimy , nie dramat
Mam pc gruntową inwerter , całość ,,tymi ręcmi "poskładałem za 18K - 5 kw moc nominalna , wystarczająca do jego domu , PV fajna sprawa , być może założę jak jeszcze trochę stanieją , ale ekonomi na razie w tym nie ma .

Jack3030
09-01-2018, 08:59
Koszt elektroniki + sprężarki nówka , do mojej pc to o 2K , nie dramat .


Zgadza się i właśnie dlatego prostsze konstrukcje PC gruntowych mają dużą zaletę. Ty sam naprawisz swoja PC bo z tego co kojarzę sam ja wykonałeś. Zwykły Kowalski jest zdany na serwisanta i często otrzyma odpowiedź: " Panie lepiej kupić nowa, będzie Pan miał wszystko fabrycznie nowe". Koszty serwisu są coraz wyższe.



PV fajna sprawa , być może założę jak jeszcze trochę stanieją , ale ekonomi na razie w tym nie ma .
A jaki masz łączny roczny rachunek za energię elektryczną?
Polecam poczytać temat
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3412143.html
PV już od dłuższego czasu są ekonomicznie opłacalne, jednak przez dotacje i dopłaty ich cena ( z montażem ) jest zawyżona.

Garażowiec
09-01-2018, 09:18
Zgadza się i właśnie dlatego prostsze konstrukcje PC gruntowych mają dużą zaletę. Ty sam naprawisz swoja PC bo z tego co kojarzę sam ja wykonałeś. Zwykły Kowalski jest zdany na serwisanta i często otrzyma odpowiedź: " Panie lepiej kupić nowa, będzie Pan miał wszystko fabrycznie nowe". Koszty serwisu są coraz wyższe.


A jaki masz łączny roczny rachunek za energię elektryczną?
Polecam poczytać temat
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3412143.html
PV już od dłuższego czasu są ekonomicznie opłacalne, jednak przez dotacje i dopłaty ich cena ( z montażem ) jest zawyżona.

No tak zrobiłem sam ale innym też robię . Tylko tutaj o co innego chodzi, o koszt pc grunt inwerter . Skoro ja na mała skale jestem w stanie zejść tak kosztami , to dlaczego te fabryczne konstrukcje są takie drogie ? .
Zdaję sobie sprawę z PV w stosunku do kosztów rocznych energii w moim domu . Problem to koszta inwestycji , choć z przymrużeniem oka do przyjęcia ,
ale problem jak dla mnie że PV najwięcej wyprodukuje akurat wtedy gdy mi niewiele potrzeba . Nie wierzę w rozliczenia z ZE , to w każdej chwili może się skończyć , nie wierzę w ,,rządzących" , jeszcze niedawno bardzo wychwalano w 1 i 2 filar ubezpieczenia , to były jak zapewniali , moje indywidualne konta , moje pieniądze , dziedziczyć zdaje się można był , nic nie przepadnie , ale później się dowiedziałem że te pieniądze które odłożyłem to jednak moje nie są .
Żadna , rewolucja nie nastąpiła że rząd okradł miliony obywateli . Pewny jesteś że np jutro się nie okaże ze ZE nie muszą się jakoś ,,dobrze " rozliczać z energią z PV , może stwierdza ż nie potrzebują jej.

Garażowiec
09-01-2018, 09:28
Swoją drogą -Panie lepiej kupić nowa, będzie Pan miał wszystko fabrycznie nowe tak wcześniej było z każdym sprzętem , ja pamiętam ile kiedyś kosztował kolorowy telewizor , ile kosztowała automatyczna pralka itp .jak też to był drogie i trudno dostępne, masowość produkcji ( kosztem niższej jakości , trochę ) sprawiła jednak dużą dostępność produktów i ich bardzo przystępną cenę . Dużo tutaj dywagacji czy pc pochodzi 15 czy 25 lat , a to bzdury są , za 10-15 lat nie dłużej , tak sądzę , nikt nie będzie się patrzył że stara pc jeszcze sprawna , wymieni na nową , lepsza , tanią , coś na kształt co dzisiaj robi się np z lodówką . Dzisiaj w przypadku pc należy skupić się a relacji cena zakupu/cena eksploatacji i raczej nie w perspektywie 20 lat , znacznie krótszej .

Garażowiec
09-01-2018, 09:43
Co jakiś czas ktoś podaje, że 10 lat temu widział działającą 10-15 letnią pompę ciepła, wtedy to były pompy on/off.
A ja jeszcze co jakiś czas widzę takie sprawne urządzenia , ponad 10-letnie ,kolega to sprowadzał ze skandynawi , sprawne , ładne , no czasami trzeba zewnętrznie odnowić/pomalować , pytanie dlaczego ludzie się ich pozbyli -zadałem pytanie koledze, odpowiedz - wymienili na nowe , lepsze .Nie inaczej u nas będzie

PS. Te stare pc to on/of gruntowe , a te nowe lepsze to jednak inweter

Jack3030
09-01-2018, 09:54
Właśnie i rozpatrując okres do 15 lat to PC p/w i PV .
W długiej perspektywie, ponad 50 lat to gruntówka ( która jest prostsza i tańsza w wymianie), a DZ chyba powinno wytrzymać powyżej 50 lat.

PS.
Ten rząd wprowadził aktualny system rozliczeń energii z PV, a w perspektywie 2020 roku mamy ogromne koszty pozyskania transferu statystycznego zielonej energii aby wykonać plan 15% oze, więc PV, które spłaszcza "górki" zapotrzebowania na energię w kraju oraz przyczynia się do chociaż w części zmniejszenia kar za niewywiązanie się z obowiązku 15% oze na 2020 rok raczej nie będzie zniszczone przez rządzących.
W perspektywie ( nowa fabryka LG pod Wrocławiem) mamy coraz tańsze magazyny energii, dzięki którym można zlikwidować zużycie w drogiej taryfie i wykorzystać PV.

W tym kraju nic nie jest pewne, nawet dwutaryfowy prąd.

Jack3030
09-01-2018, 10:00
Co jakiś czas ktoś podaje, że 10 lat temu widział działającą 10-15 letnią pompę ciepła, wtedy to były pompy on/off.
A ja jeszcze co jakiś czas widzę takie sprawne urządzenia , ponad 10-letnie ,kolega to sprowadzał ze skandynawi , sprawne , ładne , no czasami trzeba zewnętrznie odnowić/pomalować , pytanie dlaczego ludzie się ich pozbyli -zadałem pytanie koledze, odpowiedz - wymienili na nowe , lepsze .Nie inaczej u nas będzie

PS. Te stare pc to on/of gruntowe , a te nowe lepsze to jednak inweter

I pozostaje pytanie czy wymieniać na nowe, czy ich "osiągi" tuningować dodając mały zestaw PV ? :)

wihajster
09-01-2018, 10:03
Dużo tutaj dywagacji czy pc pochodzi 15 czy 25 lat , a to bzdury są , za 10-15 lat nie dłużej , tak sądzę , nikt nie będzie się patrzył ż stara pc jeszcze sprana , wymieni na nową , lepsza , tanią , coś na kształt co dzisiaj robi się np z lodówką . Dzisiaj w przypadku pc należy skupić się a relacji cena zakupu/cena eksploatacji i raczej nie w perspektywie 20 lat , znacznie krótszej .
A dlaczego nie można łączyć obu oczekiwań: korzystna cena zakupu do kosztów eksploatacji i 20+ lat żywotności urządzenia?
Nie rozumiem tego Twojego stwierdzenia że "to są bzdury"???

Mi od ponad 15 lat nie padła ŻADNA sprężarka w domowej pompie ciepła, poza tym widząc stare konstrukcje pracujące po 30 lat chyba nie są to mrzonki.

Pewnie, jeśli komu padnie po 15 latach pompa to można będzie się zastanawiać czy wymienić sprężarkę za 5000zł czy kupić drugą pompę, i czy warto będzie dopłacać 15000zł do nowej pompy dla lepszego o 0,5 COP? To "oszczędności" na poziome 200zł rocznie w średnim domu.

PS. Mówię o gruntowej, powietrznej po 15 latach z pewnością nie będzie warto naprawiać, tylko wymienić.

TwojPan
09-01-2018, 10:31
Uwzględniając powyższe budując nowy dom postawiłbym na porządne ocieplenie i w miarę tani system ogrzewania..
Moim skromnym zdaniem,najlepszy i najtańszy (biorąc pod uwagę inwestycja/czas zwrotu/trwałość) system grzewczy to kable i PV na dachu.W domu ok.130-160m2,czyli metraż standard,taka inwestycja to ok. 25-30k pln.Za jakieś 20k pln masz na dachu 4-5kWp.Reszta to kable i prosta automatyka.Cienka,izolowana wylewka i ..już.No i może GWC,bo klima nie byłaby konieczna.
Gdyby nie to,że mam tak mocno przeszklony dom i spore straty,taki system grzewczy pracowałby w moim domu.I choć uważam,że nie wydałem dużo na swój system grzewczo/chłodzący,bo jedynie 27k pln-to wciąż żałuje że nie rozłożyłem kabli w podłodze.Tak na zapas :)

TwojPan
09-01-2018, 10:38
... i czy warto będzie dopłacać 15000zł do nowej pompy dla lepszego o 0,5 COP? To "oszczędności" na poziome 200zł rocznie w średnim domu.

Dziwne to stwierdzenie od Pana serwisanta ;) Na pewno nie popularne na tym zacnym forum.
A jest sens dopłacać przy zakupie nowej PC ok 2-3tys (albo więcej) za sprzęt który ma COP większy o 0,5?

Garażowiec
09-01-2018, 10:42
Ale ja wcale nie twierdzę że pc padnie z 15 lat .Ja twierdzę że stanie się z pc to samo co staje się z innymi sprzętami. Będzie dobre , a wymieni się na nowe ładniejsze , ale sprawność może być jednak większa od tych 0,5 cop. Dlaczego dzisiaj już ludzie wymieniają np lodówki , choć star sprawne , chłodzą jak należy , dlaczego wymienia się stare sprawne telewizory na nowe , , maja c prawda parę pierdółek więcej , ale z reguły większość ludzi nawet nie umie używać tych wszystkich przycisków na pilocie .
20+ to jednak duży i postęp technologiczny się dokona , nie można zapewnić że pojawią się jakieś nowe tanie i wysoko sprawne systemy grzewcze .
Myślę sprawdzone ,idioto odporne pc on/of zostaną ,, administracyjnie" załatwione tak jak żarówki klasyczne .
Rzecz w tym że raczej za 15 lat będzie taka sytuacja że nikt nie będzie wymieniał sprężarki z 5K , tylko całą pc za 5K .Wiadomą sprawą jest że jak np pc (samo urządzenie ) ktoś zapłaci dzisiaj powiedzmy 20K , z cop 4 , to raczej chciałby aby pracowało ze 20 lat .Jednak jak ktoś dzisiaj kupi pc za 10K z cop 5 , to wystarczy jakby pracowało 10 lat , z punktu ekonomi t drga opcja rozsądniejsza., tak myślę .

PS. Ostatnio byłem u kolegi , chciał abym zajrzał do jego chłodziarki która stoi w piwnicy , robi mu za skład mięcha , termostat zrypany , a na tabliczce znamionowej rok produkcji 1982 . Kupił tą chłodziarkę używaną ze sklepu spożywczego , w 1989 r , bo akurat wtedy kręcił interes z lodami , później wstawił ją do piwnicy i tak już pracowała non stop do teraz .

TwojPan
09-01-2018, 10:46
Ale to nie oznacz że nie należy wykorzystywać 2T . Ja jako użytkownik kiedyś pc on/of a obecnie inweter , robię to tak że pc ma pozwolenie na pracę przez całe okienka 2T + rano jak mi o 6-tej kończy się 2 T przedłużam zezwolenie do 8-ej. Później w okienku 2T 13-15 przedłużam o kolejne 2 godzinki . Wieczorem godzinka pracy w 1T .
Nazywam to "stróżowaniem we własnym domu".No way :)
Nie za bardzo rozumiem te wszystkie kombinacje,ustawiania itd.Ja jestem prostym człowiekiem.ustawiam na termostacie 23deg i na tym kończę zabawę.No może teraz po zmianie na G12w,zacznę grzać wodę w 2T.Ale jeśli się nie sprawdzi,to mam to w nosie.Zauważyłem,że im bardziej "grzebię" w ustawieniach,tym jest gorzej.Wczoraj ustawiłem KG -20/35,po 13h grzania non stop zużycie to 11kWh.na zewnątrz było -5deg,dalej jest ok 0deg.Mnie to satysfakcjonuje.Mając kocioł na eko,spaliłbym pewnie ok 0,5tony na miesiąc przy takiej temp.zew.Licząc dobry węgiel po 1k/tona,wyszło by 500pln.

TwojPan
09-01-2018, 10:49
Przy montażu na dachu domu mieszkalnego te 9lat przy założeniu bezawaryjności, innych zdarzeń losowych jest może i do przyjęcia, jednak wszystko zależy od wielu czynników na które niestety nie mamy wpływu.
Moim zdaniem 9lat to bardzo niewiele,przy współpracy z PC-jeszcze krócej.Zależy od rocznego zużycia kWh.Gra jest warta świeczki.W przyszłym roku kupuję jakieś CIGS-y,albo CIS-y.Może Solar Frontiery. Mam gdzieś dotacje.

Garażowiec
09-01-2018, 10:54
Właśnie i rozpatrując okres do 15 lat to PC p/w i PV .
W długiej perspektywie, ponad 50 lat to gruntówka ( która jest prostsza i tańsza w wymianie), a DZ chyba powinno wytrzymać powyżej 50 lat.

PS.
Ten rząd wprowadził aktualny system rozliczeń energii z PV, a w perspektywie 2020 roku mamy ogromne koszty pozyskania transferu statystycznego zielonej energii aby wykonać plan 15% oze, więc PV, które spłaszcza "górki" zapotrzebowania na energię w kraju oraz przyczynia się do chociaż w części zmniejszenia kar za niewywiązanie się z obowiązku 15% oze na 2020 rok raczej nie będzie zniszczone przez rządzących.
W perspektywie ( nowa fabryka LG pod Wrocławiem) mamy coraz tańsze magazyny energii, dzięki którym można zlikwidować zużycie w drogiej taryfie i wykorzystać PV.

W tym kraju nic nie jest pewne, nawet dwutaryfowy prąd.

Optymizm bije od Ciebie w wiarę naszych rządzących . To że mamy jakiś tam ( na razie ) obowiązek transferu 15% ozc , wcale nie znacz że ZE ma uzyskać to za pomocą statystycznego Kowalskiego . Mogą to robić duże fermy , które można doić jakimiś podatkami .
Widzisz jak się buduje dom rozsądnie ocieplony i do tego za rozsądne pieniądze włoży się pc , to nie straszny nawet brak 2T

Garażowiec
09-01-2018, 10:57
Nazywam to "stróżowaniem we własnym domu".No way :)
Nie za bardzo rozumiem te wszystkie kombinacje,ustawiania itd.Ja jestem prostym człowiekiem.ustawiam na termostacie 23deg i na tym kończę zabawę.No może teraz po zmianie na G12w,zacznę grzać wodę w 2T.Ale jeśli się nie sprawdzi,to mam to w nosie.Zauważyłem,że im bardziej "grzebię" w ustawieniach,tym jest gorzej.Wczoraj ustawiłem KG -20/35,po 13h grzania non stop zużycie to 11kWh.na zewnątrz było -5deg,dalej jest ok 0deg.Mnie to satysfakcjonuje.Mając kocioł na eko,spaliłbym pewnie ok 0,5tony na miesiąc przy takiej temp.zew.Licząc dobry węgiel po 1k/tona,wyszło by 500pln.

A po co stróżować , ja mam tak jak TY sterownik ,( tylko raz ) inaczej ustawiony .

redblack
09-01-2018, 10:59
Nazywam to "stróżowaniem we własnym domu".No way :)
Wczoraj ustawiłem KG -20/35,po 13h grzania non stop zużycie to 11kWh.na zewnątrz było -5deg,dalej jest ok 0deg.
Jak to możliwe, że pobór mocy wyszedł Ci 0,84 kW ?

Garażowiec
09-01-2018, 11:00
urządzenia jak po 2025r gazy obecnie używane w przeważającej większości pc będą zakazane?
Używanie tych gazów w nowo produkowanych urządzeniach będzie zakazane . Do obrotu serwisach one lub ich zamienniki będą jeszcze długo .

TwojPan
09-01-2018, 11:03
Jak to możliwe, że pobór mocy wyszedł Ci 0,84 kW ?
Normalnie ;)
Z grzaniem CWU zużywam ok 22-25kWh/24h,przy takiej temp jak obecnie.To jest wynik z reku.Bo licznik jest na PC i reku.
Miesięcznie pewnie wyjdzie z 750kWh,to ok 400pln.

Garażowiec
09-01-2018, 11:05
Nazywam to "stróżowaniem we własnym domu".No way :)
Nie za bardzo rozumiem te wszystkie kombinacje,ustawiania itd.Ja jestem prostym człowiekiem.ustawiam na termostacie 23deg i na tym kończę zabawę.No może teraz po zmianie na G12w,zacznę grzać wodę w 2T.Ale jeśli się nie sprawdzi,to mam to w nosie.Zauważyłem,że im bardziej "grzebię" w ustawieniach,tym jest gorzej.Wczoraj ustawiłem KG -20/35,po 13h grzania non stop zużycie to 11kWh.na zewnątrz było -5deg,dalej jest ok 0deg.Mnie to satysfakcjonuje.Mając kocioł na eko,spaliłbym pewnie ok 0,5tony na miesiąc przy takiej temp.zew.Licząc dobry węgiel po 1k/tona,wyszło by 500pln.

Takie wypowiedzi nic nie znaczą , ja wczoraj miałem -10*C w okienku 2T nocnej pc zużyła niecałe 7kwh . też mnie satysfakcjonuje , ale ogólnie nic ta wypowiedź nie wnosi do tematu

TwojPan
09-01-2018, 11:09
A po co stróżować , ja mam tak jak TY sterownik ,( tylko raz ) inaczej ustawiony .

Musiałbym zaprogramować PC w harmonogramie tygodniowym.Inaczej tego nie widzę.Albo podbijać na termostatach w tanich godzinach,ale tego wolałbym uniknąć.

TwojPan
09-01-2018, 11:11
Takie wypowiedzi nic nie znaczą , ja wczoraj miałem -10*C w okienku 2T nocnej pc zużyła niecałe 7kwh . też mnie satysfakcjonuje , ale ogólnie nic ta wypowiedź nie wnosi do tematu

Tematem jest:
POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.

Garażowiec
09-01-2018, 11:13
Musiałbym zaprogramować PC w harmonogramie tygodniowym.Inaczej tego nie widzę.Albo podbijać na termostatach w tanich godzinach,ale tego wolałbym uniknąć.

przy taryfie 12G każdy dzień jest taki sam .A nawet jak by trzeba to zrobić w harmonogramie tygodniowym , to co tu strasznego , raz robisz i zapominasz .

TwojPan
09-01-2018, 11:17
przy taryfie 12G każdy dzień jest taki sam .A nawet jak by trzeba to zrobić w harmonogramie tygodniowym , to co tu strasznego , raz robisz i zapominasz .
Pewnie tak.
Na 100% spróbuję.Chciałbym udowodnić sobie (i innym),że grzejąc bez żadnych kombinacji w okienka T2,z dużo lepszym komfortem-można grzejąc nisko niemalże non-stop,może być taniej.

Jack3030
09-01-2018, 11:20
Optymizm bije od Ciebie w wiarę naszych rządzących .

Temu ( żadnemu) rządowi nie wierzę, moja wiara w korzystne rozliczanie PV bardziej jest oparte na karach z Unii


Widzisz jak się buduje dom rozsądnie ocieplony i do tego za rozsądne pieniądze włoży się pc , to nie straszny nawet brak 2T

Obyś się nie zdziwił jak za jakieś 30 lat, ktoś ci powie, że zamiast marznąć trzeba było wybudować ciepły dom, a nie mieszkać w durszlaku o standardzie 50kWh/m2 na rok. ;) Oczywiście to żart, chociaż nośniki energii z dekady na dekadę będą trochę drożeć.

okobar
09-01-2018, 11:36
Pewnie tak.
Na 100% spróbuję.Chciałbym udowodnić sobie (i innym),że grzejąc bez żadnych kombinacji w okienka T2,z dużo lepszym komfortem-można grzejąc nisko niemalże non-stop,może być taniej.

zmieniasz zdanie... pamiętam jak jeszcze niedawno przekonywałeś że g11 jest dobre, wystarczy grzać non stop, byle nisko
teraz już w systemie dwutaryfowym

jeszcze trochę i dojdziesz do programowania czasowego sterownika :P


miałem g11, mam g12w... i mam taniej
a sterownik ustawilem dawno temu, nawet mi sie tygodniowego harmonogramu ustawiać nie chciało, lecę na tak zwanym reprezentatywnym dla kazdego dnia taki sam, mimo że mam wekendy t2 :P

i cieplutko w domu, w majtach można chodzić, a rachunki niskie...

TwojPan
09-01-2018, 11:43
zmieniasz zdanie... pamiętam jak jeszcze niedawno przekonywałeś że g11 jest dobre, wystarczy grzać non stop, byle nisko
teraz już w systemie dwutaryfowym

Spór był o grzanie tylko w T2.
Nigdy nie pisałem,że G12w to zła opcja.Jak by nie patrzeć,wychodzi taniej :)

okobar
09-01-2018, 12:03
Spór był o grzanie tylko w T2.
Nigdy nie pisałem,że G12w to zła opcja.Jak by nie patrzeć,wychodzi taniej :)

acha :P nie pamiętam dokładnie o co tam biegało...

ja mam i tak inwertera, więc nigdy nie ustawiałem sobie tylko i wyłącznie t2 :P
mam po prostu podbicie w t2, reszta (czyli w t1) leci tylko jak sterownik (według krzywej) potrzebuje zeby podtrzymać temperaturę, jaką uznałem za komfortową....


ale rozumiem, że jak ktos ma on/offa to grzanie tylko w t2 może go uszczęśliwiać :P

TwojPan
09-01-2018, 12:10
mam po prostu podbicie w t2, reszta (czyli w t1) leci tylko jak sterownik (według krzywej) potrzebuje zeby podtrzymać temperaturę, jaką uznałem za komfortową....

Nie wiem,czy mój programator pozwoli na takie ustawienie.Myślę,że nie.Rozumiem,że masz możliwość zaprogramowania dla T2 wg stałej temp,a T1 np.wg krzywej?Tak z ciekawości,jak masz to ustawione?

Garażowiec
09-01-2018, 12:29
Temu ( żadnemu) rządowi nie wierzę, moja wiara w korzystne rozliczanie PV bardziej jest oparte na karach z Unii



Obyś się nie zdziwił jak za jakieś 30 lat, ktoś ci powie, że zamiast marznąć trzeba było wybudować ciepły dom, a nie mieszkać w durszlaku o standardzie 50kWh/m2 na rok. ;) Oczywiście to żart, chociaż nośniki energii z dekady na dekadę będą trochę drożeć.

Unia to tylko mówi o procentach rozliczania PV czy innej zielonej energii , ale raczej nie mówi jaką drogą to dany kraj ma osiągnąć , nic racze tam zapewnień nie ma że to a dostarczyć przysłowiowy kowalski .
Ja się nie zdziwię , moje ocieplenie wyprzedza dzisiejsze standaty /normy

Kaizen
09-01-2018, 12:36
Nustawiam na termostacie 23deg i na tym kończę zabawę.

Przy podłogówce ustawianie tracy pompy ciepła na podstawie temperatury powietrza w jednym miejscu jest troszeczkę bez sensu. Zanim zwiększone obroty sprężarki przełożą się na temperaturę wewnątrz to już dawno warunki będą nieaktualne.
Bezwładność jest taka, że zależnie od konkretnej sytuacji (pojemność cieplna wylewki, obciążenie cieplne, zyski bytowe i słoneczne) czy źródło ciepła pracuje 24/7, czy co drugą godzinę z 2x większą mocą, czy co czwartą z 4x większą mocą - nie wywnioskujesz tego nawet z pomocą precyzyjnych poimiarów temperatury powietrza. Szybciej włączenie TV czy czajnika wprowadzi w błąd.

TwojPan
09-01-2018, 12:40
Przy podłogówce ustawianie tracy pompy ciepła na podstawie temperatury powietrza w jednym miejscu jest troszeczkę bez sensu. Zanim zwiększone obroty sprężarki przełożą się na temperaturę wewnątrz to już dawno warunki będą nieaktualne.
Bezwładność jest taka, że zależnie od konkretnej sytuacji (pojemność cieplna wylewki, obciążenie cieplne, zyski bytowe i słoneczne) czy źródło ciepła pracuje 24/7, czy co drugą godzinę z 2x większą mocą, czy co czwartą z 4x większą mocą - nie wywnioskujesz tego nawet z pomocą precyzyjnych poimiarów temperatury powietrza. Szybciej włączenie TV czy czajnika wprowadzi w błąd.

Ale ja nie pisałem ,że mam jeden termostat.Nie napisałem też,że steruje on pompą ciepła.Pisałem o termostatach w pomieszczeniach.
Jak się ma dobre termostaty,to takie rzeczy się nie dzieją ;)

Kaizen
09-01-2018, 13:51
Ale ja nie pisałem ,że mam jeden termostat.Nie napisałem też,że steruje on pompą ciepła.Pisałem o termostatach w pomieszczeniach.
Jak się ma dobre termostaty,to takie rzeczy się nie dzieją ;)

To wiele termostatów steruje Ci jedną PC? Jak to zrobiłeś?f
Tak czy inaczej sterowanie temperaturą powietrza to przy podłogówce daj na tyle spóźnioną reakcję, że nie jest w stanie wpływać na temperaturę powietrza z wystarczającą prędkością.

magdaseb
09-01-2018, 13:58
To wiele termostatów steruje Ci jedną PC? Jak to zrobiłeś?f
Tak czy inaczej sterowanie temperaturą powietrza to przy podłogówce daj na tyle spóźnioną reakcję, że nie jest w stanie wpływać na temperaturę powietrza z wystarczającą prędkością.

U mnie wpływa z wystarczającą szybkością. Wystarczy, że w sypialniach mam 1,5* chłodniej niż w kuchni czy salonie i ok 3* chłodniej niż w łazienkach. Poza tym termostaty pokojowe nie muszą sterować PC, ale siłownikami na rozdzielaczach.

TwojPan
09-01-2018, 14:32
U mnie wpływa z wystarczającą szybkością. Wystarczy, że w sypialniach mam 1,5* chłodniej niż w kuchni czy salonie i ok 3* chłodniej niż w łazienkach. Poza tym termostaty pokojowe nie muszą sterować PC, ale siłownikami na rozdzielaczach.

Szkoda czasu na takie odpowiedzi.Kaizen i prawie całe grono FM,twierdzi że przy podłogówce nie da się różnicować temp.w pomieszczeniach.nie wiesz o tym? :)

Kaizen
09-01-2018, 14:56
U mnie wpływa z wystarczającą szybkością.

Czyli z jaką? Ile czasu mija od włączenia się PC z powodu spadku temperatury w domu, do podniesienia temperatury do zadanej (przy braku zysków bytowych i słonecznych)?


Poza tym termostaty pokojowe nie muszą sterować PC, ale siłownikami na rozdzielaczach.

Tyle, że to nie wyłącza PC a mowa o sensowności ustawienia PC ustawiam na termostacie 23deg i na tym kończę zabawę.. Więc nie o tym tu piszę.

Kaizen
09-01-2018, 14:58
Szkoda czasu na takie odpowiedzi.Kaizen i prawie całe grono FM,twierdzi że przy podłogówce nie da się różnicować temp.w pomieszczeniach.nie wiesz o tym? :)

O, ja nie wiem. Z różnicowaniem nie znam problemu. Napisz coś więcej.

plusfoto
09-01-2018, 19:48
Ale dokładnie to samo można osiągnąć bez żadnych termostatów w pokojach i dodatkowych elektrozaworów. W każdej sypialni nawet tej na dole mam o około 1,5 stopnia mniej niż w salonie czy kuchni a w łazienkach więcej. Kwestia regulacji na rotametrach a przy projektowanej podłogówce ustawienie ich na odpowiednim przepływie i to wszystko. Robi się to raz i potem w tym nie grzebie. No chyba że ktoś lubi mieć raz w sypialni 20 a za dwa dni woli 22 to wtedy i owszem termostaty się przydadzą.

kaszpir007
09-01-2018, 21:35
Szkoda czasu na takie odpowiedzi.Kaizen i prawie całe grono FM,twierdzi że przy podłogówce nie da się różnicować temp.w pomieszczeniach.nie wiesz o tym? :)

A może inaczej ...

Sądzę że większość nie widzi żadnego sensu różnicowania temperatur , bo nie jest to ani komfortowe ani zdrowe ...
A jak bardzo ktoś chce mieć w jakimś pomieszczeniu chlodniej to wystarczy lekko skręcić rotametr ...

I tyle ..

Po co komplikować instalację i bez sensu wydawać jeszcze na to kasę ?
Może po prostu większość inwestorów po prostu liczy pieniądze i nie ładuje kasy w niepotrzebne rzeczy ....

wihajster
09-01-2018, 21:45
Kaszpir:
ja już w takich tematach przestałem się odzywać bo to NIE MA SENSU.

WSZYSTKO na ten temat zostało już powiedziane, wyjaśnione i wydawałoby się że zwyczajnie plusów dodatnich prostego rozwiązania z jedynie rotametrami jest więcej niż plusów ujemnych.

Ale jak widzisz co rusz pojawia się jaki nowy szaman, który w chatce ~120 czy 140m2 uważa że termostaty pokojowe są pożyteczne i bez nich dramat temperaturowy, słońce jakieś czy inne bzdety.

Ludzie, jak chcecie dokładać do instalacji 2, 3 tysiące złotych to dokładajcie, wasze tysiące to będą, nie moje.

Sorry za komentarz.

magdaseb
10-01-2018, 06:14
Twoja PC grzeje bezpośrednio do podłogi czy przez bufor?

Bezpośrednio.

magdaseb
10-01-2018, 06:19
Czyli z jaką? Ile czasu mija od włączenia się PC z powodu spadku temperatury w domu, do podniesienia temperatury do zadanej (przy braku zysków bytowych i słonecznych)?



Tyle, że to nie wyłącza PC a mowa o sensowności ustawienia PC ustawiam na termostacie 23deg i na tym kończę zabawę.. Więc nie o tym tu piszę.

W całym domu mam 10 sterowników. Po miesiącu od zamieszkania ustabilizowały temperaturę w pomieszczeniach na zadanych poziomach- różnice w poszczególnych obszarach sięgają 2*- efekt zamierzony (nie mówię o łazienkach- te chodzą na otwartych pętlach). Pracują z histerezą 0,5*. O to mi chodziło. Pompa natomiast pracuje 7/24.

Kaizen
10-01-2018, 06:59
O to mi chodziło.

A mi chodzi o to, ile czasu zajmuje ogrzanie powietrza od rozpoczęcia grzania.



Pompa natomiast pracuje 7/24.

CBDO - wystarczy grzać 7 godzin na dobę, żeby nie było zauważalnych wahań temperatury.

magdaseb
10-01-2018, 07:05
A mi chodzi o to, ile czasu zajmuje ogrzanie powietrza od rozpoczęcia grzania.




CBDO - wystarczy grzać 7 godzin na dobę, żeby nie było zauważalnych wahań temperatury.

Może wystarczy 7 godzin z wykorzystaniem mocy 100%. Ja wybieram 24h z mocą 30%. Przetestowałem oba rozwiązania- jestem za tym drugim.

przemo1
10-01-2018, 07:15
W całym domu mam 10 sterowników. Po miesiącu od zamieszkania ustabilizowały temperaturę w pomieszczeniach na zadanych poziomach- różnice w poszczególnych obszarach sięgają 2*- efekt zamierzony (nie mówię o łazienkach- te chodzą na otwartych pętlach). Pracują z histerezą 0,5*. O to mi chodziło. Pompa natomiast pracuje 7/24.

Ale ten sam zamierzony efekt (może w trochę dłuższym czasie) jest możliwy do osiągnięcia bez tych 10 sterowników - samodzielnie ustawiając przepływy. Taniej i prościej - czy się mylę?

magdaseb
10-01-2018, 07:25
Ale ten sam zamierzony efekt (może w trochę dłuższym czasie) jest możliwy do osiągnięcia bez tych 10 sterowników - samodzielnie ustawiając przepływy. Taniej i prościej - czy się mylę?

Tak też twierdził instalator. Natomiast przy mojej powierzchni mam 5 skrzynek z rotametrami "rozrzuconych" po całej chacie i 7 mieszkańców. Wyszedłem z założenia, niech każdy ustawi sobie taką temperaturę, jaka jest dla niego komfortowa i tyle...do tego służą mi właśnie sterowniki. Nie chcę negować żadnych rozwiązań- opisuję jedynie swoje i przekazuję na forum jako "spostrzeżenia, uwagi".

JTKirk
10-01-2018, 08:48
Kaszpir:
ja już w takich tematach przestałem się odzywać bo to NIE MA SENSU.

WSZYSTKO na ten temat zostało już powiedziane, wyjaśnione i wydawałoby się że zwyczajnie plusów dodatnich prostego rozwiązania z jedynie rotametrami jest więcej niż plusów ujemnych.



I tego się trzymajmy...

magdaseb
10-01-2018, 09:02
Czy instalator policzył przepływ czynnika w GZ po zamknięciu wszystkich zewnętrznie sterowanych pętli?
Czy wielkość tego przepływu jest zgodna z minimalnymi wymaganiami pompy?

tak.

Kaizen
10-01-2018, 09:10
Tak też twierdził instalator. Natomiast przy mojej powierzchni mam 5 skrzynek z rotametrami "rozrzuconych" po całej chacie i 7 mieszkańców. Wyszedłem z założenia, niech każdy ustawi sobie taką temperaturę, jaka jest dla niego komfortowa i tyle...do tego służą mi właśnie sterowniki. Nie chcę negować żadnych rozwiązań- opisuję jedynie swoje i przekazuję na forum jako "spostrzeżenia, uwagi".

A tak nawiązując do sąsiedniego wątku (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?342800-Prądożerna-automatyka-sterująca-ogrzewaniem-podłogowym), to zmierzyłeś ile to sterowanie pobiera prądu?

Ciągle jednak nikt nie chce odpowiedzieć na pytanie o czas reakcji na zmianę temperatury powietrza.

magdaseb
10-01-2018, 09:21
A tak nawiązując do sąsiedniego wątku, to zmierzyłeś ile to sterowanie pobiera prądu?

Ciągle jednak nikt nie chce odpowiedzieć na pytanie o czas reakcji na zmianę temperatury powietrza.

proszę...nie wchodźmy w bezsensowne dywagacje- nie o to chodzi...

temperatura powietrza jest stabilna przez całą dobę w zakresie 0,5 stopniowej histerezy. to mnie satysfakcjonuje bardziej, niż ustawianie przepływów na rotametrach. jeden woli bramę otwierać ręcznie, a drugi pilotem- wybór obu szanuję i z nim nie dyskutuję.

przemo1
10-01-2018, 09:22
Tak też twierdził instalator. Natomiast przy mojej powierzchni mam 5 skrzynek z rotametrami "rozrzuconych" po całej chacie i 7 mieszkańców. Wyszedłem z założenia, niech każdy ustawi sobie taką temperaturę, jaka jest dla niego komfortowa i tyle...do tego służą mi właśnie sterowniki. Nie chcę negować żadnych rozwiązań- opisuję jedynie swoje i przekazuję na forum jako "spostrzeżenia, uwagi".

A, to OK- jeśli świadomie wybrałeś to Twoja decyzja. Grunt, że nie twierdzisz, że to jedyne sensowne rozwiązanie bo "ja tak mam".

carlos68
10-01-2018, 09:26
Ciągle jednak nikt nie chce odpowiedzieć na pytanie o czas reakcji na zmianę temperatury powietrza.

Jak zaczną odpowiadać to zaraz przybędzie 20 stron w temacie. U każdego co innego i nawzajem będą się przekonywać do swoich spostrzeżeń.
Najlepiej podsumowuje tę dyskusję stwierdzenie Wihajstera " ... plusów dodatnich ... jest więcej niż plusów ujemnych" i tego się trzymajmy :lol2:

magdaseb
10-01-2018, 09:29
A, to OK- jeśli świadomie wybrałeś to Twoja decyzja. Grunt, że nie twierdzisz, że to jedyne sensowne rozwiązanie bo "ja tak mam".

przemo1- dzięki. w dyskusji nie chodzi o to, aby udowadniać, że "moje jest mojsze"...lubię dyskusję na zasadzie wymiany poglądów, a nie obstawaniu za wszelką cenę przy swoim...:)

TwojPan
10-01-2018, 13:59
przemo1- dzięki. w dyskusji nie chodzi o to, aby udowadniać, że "moje jest mojsze"...lubię dyskusję na zasadzie wymiany poglądów, a nie obstawaniu za wszelką cenę przy swoim...:)
Właśnie.A mam wrażenie ,że z uwagi na przewagę użytkowników sterujących rotametrami,to właśnie oni uważają ,że moje jest mojsze.
Wracając na chwilę do strefowego.Nie każdy ma bryłę domu kwadrat,czy prostokąt.Nie każdy ma małe przeszklenia.Nie każdy ma za ścianą salonu czy kuchni sypialnię.A to wiele zmienia.I na koniec jeszcze jedno.Rotametry służą do regulacji przepływu,a nie do regulacji temp.w pomieszczeniach.

plusfoto
10-01-2018, 14:06
.Rotametry służą do regulacji przepływu,a nie do regulacji temp.w pomieszczeniach.
To w jaki sposób termostaty regulują Ci temperatury w poszczególnych pomieszczeniach?:eek:

TwojPan
10-01-2018, 14:19
Panowie,kończąc setną dyskusję powyżej,ile czasu zajmuje waszym PC o mocy 8-9kW podgrzanie CWU od 40 do 45 deg,przy ok 2deg na zewnątrz.Zbiornik 250l.Ma ktoś zbliżony układ i poda czas?
Dziękuję.

slimshady
12-01-2018, 08:10
Witajcie Panowie, mam w domu pompę ciepła NIBE F1145. Ostatnio uruchomili mi G12, więc testuje ustawienia i grzeje głównie w taryfie II. W godzinach 22-6 sprężarka w pompie włącza się tylko 1 raz i pracuje 6h, czy takie zachowanie jest optymalne pod względem ewentualnych kosztów takiego trybu ogrzewania?

plusfoto
12-01-2018, 09:39
Panowie,kończąc setną dyskusję powyżej,ile czasu zajmuje waszym PC o mocy 8-9kW podgrzanie CWU od 40 do 45 deg,przy ok 2deg na zewnątrz.Zbiornik 250l.Ma ktoś zbliżony układ i poda czas?
Dziękuję.
Nikt Ci nie poda dokładnej odpowiedzi i to z kilku względów. Po pierwsze wiele zależy od umiejscowienia czujnika. Po drugie jego dokładności. Po trzecie z reguły delta ustawiona to 8 stopni. Po czwarte przy ustawieniu grzania na 45 stopni i delcie 8 z reguły pompa załączy się przy 36 stopniach a zakończy grzanie przy 48. Ja mogę jedynie podać iż w takich warunkach i przy moim zbiorniku Galmet maxi 300l trwa to około 20 -30 min. pod warunkiem ze nikt w między czasie nie korzysta z ciepłej wody.

TwojPan
12-01-2018, 14:40
Nikt Ci nie poda dokładnej odpowiedzi i to z kilku względów. Po pierwsze wiele zależy od umiejscowienia czujnika. Po drugie jego dokładności. Po trzecie z reguły delta ustawiona to 8 stopni. Po czwarte przy ustawieniu grzania na 45 stopni i delcie 8 z reguły pompa załączy się przy 36 stopniach a zakończy grzanie przy 48. Ja mogę jedynie podać iż w takich warunkach i przy moim zbiorniku Galmet maxi 300l trwa to około 20 -30 min. pod warunkiem ze nikt w między czasie nie korzysta z ciepłej wody.
Dzięki.
Nie chodzi o szczegóły tylko o przybliżony czas.Te 36deg to chyba przesada.Przy takiej różnicy (12deg)to chyba ponad godzinę potrzeba.Pytam,bo próbuję ustawić grzanie CWU tylko w T2. Wychodzi mi,że start grzania powinienem mieć ustatwiony na min 43deg,tak aby po porannym prysznicu i spadku CWU,zagrzać w okienku 13-15 tej,do tych 48deg.Potem do 22-giej spokojnie mi wystarcza.
BTW.U mnie podgrzanie 40-48deg wychodziło ok 50min. Więc ustawiłem profilaktycznie grzanie od 43deg do 48deg.

Jack3030
12-01-2018, 14:52
Panowie,kończąc setną dyskusję powyżej,ile czasu zajmuje waszym PC o mocy 8-9kW podgrzanie CWU od 40 do 45 deg,przy ok 2deg na zewnątrz.Zbiornik 250l.Ma ktoś zbliżony układ i poda czas?
Dziękuję.

Tak z ciekawości przeliczyłem sobie dzisiejsze podgrzewanie zbiornika 350L cwu.
Mogę podać w miarę dokładne dane dla zbiornika 350L i pompy 14kW ale racze nikt nie ma takiego układu podgrzewania cwu.
Niestety nie wiem ile ciepłej wody zostało w tym czasie pobrane, a patrząc na cop w przedziale 41-48stC pobór wody musiał być znaczny )
Pompa zawsze grzeje cały zbiornik poprzez wymiennik płytowy. Czujni temp. umiejscowiony jest dokładnie na środku zbiornika i ma dokładność 0,1 st.C . Dodatkowo są "straty" na co, bo pompa działa na małym obiegu w którym jest wymiennik płytowy dla cwu i co, w czasie grzania cwu aktualnie mam wyłączoną pompę obiegową CO, ale obieg grawitacyjny jednak coś odbiera.
Dzisiaj zaczęła grzać o 14:00 temp. na zewnątrz 0 st. C , temperatura początkowa na środku zbiornika 38st. C , po wymieszaniu całego zbiornika ( po 6 minutach) temperatura 29,8 st.C, więc gdyby woda została wymieszana przed rozpoczęciem grzania temp. całego zbiornika byłaby 27 st.C - w temp. 0 st. C pompa ma moc 14kW .
godzina: ......................................14:00....... ..14:26......14:53

temp. wody cwu w stopniach C...27.............41...........47,8

temp. powrotu do PC czujnik........43,3..........40...........45,1
przyłożony do rury otoczony izolacją

PC stan licznika zużycia kWh......38,741.......40,752....42,852

zużycie.......................................... .................2.011...... 2,1 ( natomiast zużycie od 27st.C 4,111kWh )

cop............................................... ...................2,826.....1,314 ( od 41st C cop 2.054 )

Tak więc na ogrzanie 350L o 20,8 st. C w temp. zewnętrznej 0st. C moja PC P/W zużyła 4,111 kWh osiągając cop na poziomie min. 2.054

marcin_u
12-01-2018, 16:02
Po co grzać wodę cwu do 48st lub nawet więcej? Przecież cop pc jest już bardzo niskie. Woda o temp 40st jest już dość gorąca do kąpieli. Ja grzeje do 43st i muszę dolać zimnej żeby się dało do tego wejść.

Liwko
12-01-2018, 16:16
Po co grzać wodę cwu do 48st lub nawet więcej? Przecież cop pc jest już bardzo niskie. Woda o temp 40st jest już dość gorąca do kąpieli. Ja grzeje do 43st i muszę dolać zimnej żeby się dało do tego wejść.

Np. po to, żeby straty postojowe wystarczyły do następnego okienka tanich godzin. COP w tym momencie ma mniejsze znaczenie niż cena kWh.

Ja grzeję w tanich godzinach do 47 a w drogich do 42 i w ten sposób mam zawsze wodę do kąpieli, grzaną niemal tylko w tanich godzinach.

TwojPan
12-01-2018, 16:18
Po co grzać wodę cwu do 48st lub nawet więcej? Przecież cop pc jest już bardzo niskie. Woda o temp 40st jest już dość gorąca do kąpieli. Ja grzeje do 43st i muszę dolać zimnej żeby się dało do tego wejść.
Nie masz pewnie deszczownicy ;)
Ale 40deg to chyba przesada na kąpiel Pod prysznic,owszem.
Próbuję wyliczyć,czy lepiej grzać wyżej np.do 47deg w tanich godzinach,czy grzać wtedy kiedy spadnie do 40deg a niżej do 43deg ale przez cały czas,bez względu na taryfę.

marcin_u
12-01-2018, 16:23
Mam g11 i pv i grzeje kiedy potrzeba. Grzejniki też wolą grzać 24h ☺

TwojPan
12-01-2018, 16:34
Mam g11 i pv i grzeje kiedy potrzeba. Grzejniki też wolą grzać 24h ☺
Wychodzi na to,że jeśli wystarczy wody o temp.47-48deg 250l,to lepiej grzać tylko w taniej po 23gr.

wihajster
12-01-2018, 19:34
(...)Próbuję wyliczyć,czy lepiej grzać wyżej np.do 47deg w tanich godzinach,czy grzać wtedy kiedy spadnie do 40deg a niżej do 43deg ale przez cały czas,bez względu na taryfę.
Niepotrzebnie się trudzisz, jasne jak słońce i oczywiste jest że bardziej korzystnie jest grzać mając "paliwo" o ~połowę tańsze nawet kosztem COP gorszego o ~10-20%...
Zawsze byłeś taki pewny siebie, można by rzec autorytarny w osądach (nie tylko moje wrażenie), sądziłem że w lot załapiesz taką banalną zależność BEZ LICZENIA.... ;)

link2jack
12-01-2018, 19:48
Nie masz pewnie deszczownicy ;)
Ale 40deg to chyba przesada na kąpiel Pod prysznic,owszem.
Próbuję wyliczyć,czy lepiej grzać wyżej np.do 47deg w tanich godzinach,czy grzać wtedy kiedy spadnie do 40deg a niżej do 43deg ale przez cały czas,bez względu na taryfę.

Na początku grzalem cwu bez kagańca z dużą deltą (8k). Jednak pompa grzała np o 2:00 w nocy. Bez sensu. Sprawdź czy zagrzanie w dziennym okienku do 47*C pozwoli ci bezproblemu na wieczorną kapiel dla wszystkich. Narazie u mnie jest ok. Sądzę że jak dziewczyny podrosną trzeba będzie dorzucić jeszcze jedno grzanie.

gogush
13-01-2018, 09:44
U siebie grzeje dwa razy wg. harmonogramu : 4:30-5:00 i 14:30-15:00 do 47 stopni i w zależności od potrzeby wieczorem (jak córa chce wziąć prysznic wtedy o 20:00 mam temp ok 35-38 to dla córki za malo na kąpiel wiec raz na 2-3 dni jeszcze dogrzewam z "ręki" ok 20:00-21:00

TwojPan
13-01-2018, 11:33
Niepotrzebnie się trudzisz, jasne jak słońce i oczywiste jest że bardziej korzystnie jest grzać mając "paliwo" o ~połowę tańsze nawet kosztem COP gorszego o ~10-20%...
Zawsze byłeś taki pewny siebie, można by rzec autorytarny w osądach (nie tylko moje wrażenie), sądziłem że w lot załapiesz taką banalną zależność BEZ LICZENIA.... ;)
To nie tak.
Komfort ponad wszystko.
To co pisze linkjack powyżej,ma sens.Mając tanie weekendy,a w nich korzystanie z CWU w różnych godzinach może wystarczyłoby pogodzić tanio,komfortowo i dodatkowo z większym COP za dnia.Taki zbiornik jak mój,warto by było ładować nawet do 49deg ale raz dziennie (powierzchnia wężownicy 3,5m2).Nie mam wanny,więc dla 2+1 mogło by wystarczyć grzanie raz dziennie do 49deg w okienku 13-15.Może nawet za cenę ew.wydłużenia grzania o np. 30-60min w T1,właśnie wtedy,za dnia z wyższym COP.Gdybym miał bardziej rozbudowany harmonogram CWU np.osobno dla weekendów,nie byłoby problemu.a tak mam tylko możliwość ustawienia 5 harmonogramów zał/wył dziennie,ale powtarzalnych dla całego tygodnia.Niestety.Ustawień do samego grzania CWU jest mnóstw:histereza startów,stopów,tryb oszczędzania itd.,a harmonogram tylko daily :bash:

Kaizen
13-01-2018, 11:56
U mnie wpływa z wystarczającą szybkością.

W wątku o ogrzewaniu kablami kolega wrzucił fajne wykresy swojej podłogówki. Zasada ta sama (no. może PC jeszcze trochę wolniej zadziała podniesie temperaturę).



Przykład poniżej (w tej chwili nie ma żadnych źródeł ciepła oprócz ogrzewania).

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=404847

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=404848

Na pierwszym wykresie ładnie widać, kiedy jest włączone grzanie i jak szybko zmienia się temperatura wylewki (głęboko - nie powierzchnia posadzki). Widać też, gdzie jest założony "kaganiec" - i temperatura wylewki przestaje wzrastać.
Drugi wykres to temperatura powietrza. Jak widać w ciągu doby amplituda temperatury powietrza jest jakieś 0,55*.

A co do meritum Widać, że temperatura powietrza zaczyna wzrastać jakieś 2h po włączeniu ogrzewania.Na pewno nie zadziała szybciej przy PC - może co najwyżej wolniej.

TwojPan
13-01-2018, 12:57
A co do meritum Widać, że temperatura powietrza zaczyna wzrastać jakieś 2h po włączeniu ogrzewania.Na pewno nie zadziała szybciej przy PC - może co najwyżej wolniej.
Ten dalej swoje.Co w tym odkrywczego? :)
Czyli i tak szybko,nawet bardzo jak na taką bezwładność.A jeśli przerwy w grzaniu nie są długie,ten czas się skróci.Można powiedzieć,że miałem rację-grzejemy najniższą temp.jak się da,ale non stop.Uzupełniamy jedynie braki.
Na samo zagadnienie,patrzysz nieco po macoszemu,tylko z jednej strony.Tak jak pisałem,nie każdy ma dom z małymi przeszkleniami,nie każdy w kształcie kwadrata czy prostokąta z łazienką za ścianą w sypialni czy salonu.
Przy mocno przeszklonym domu,kiedy pojawiają się uzyski słoneczne-termostat reaguje natychmiast odcinając pętle-odciążając i tak zapracowaną PC ;).Pozwala to tylko na minimalne przegrzanie pomieszczenia.
W małej sypialni,kiedy kładziemy się spać,zyski bytowe są na tyle duże że podnoszą temp powietrza,wtedy termostat odcina po przekroczeniu zadanej,ogrzewanie.Znów z zyskiem energetycznym,bo pompa moduluje (zmniejsza moc).Kuchnia,gotujemy,włączony piekarnik-ta sama sytuacja.Pralnia włączona suszarka-to samo.salon impreza-to samo. I tak adekwatnie do każdego pomieszczenia.
Przy głównym,jednym termostacie dla PC i sterowaniu rotametrami (o ile można to nazwać sterowaniem) -taki efekt jest niemożliwy do osiągnięcia.Tylko to wszystko musi mieć ręce i nogi.Nie w każdym domu się sprawdzi.
Ktoś tu pisał,że korytarzem ogrzewa sypialnie...Śmiech na sali.Przy sypialniach trzeba było zrobić korytarz z pętlami co 15-20cm,tak jak w sypialniach-wtedy grzejemy tak jak trzeba i tam gdzie trzeba.Ktoś inny,że grzanie ciepłym nadmuchem jest w okresach przejściowych niekomfortowe.Lepiej odpalić podłogę.No tak,w nocy 5 za dnia 15 i wzwyż.Gdzie ten komfort i ekonomia w takich poczynaniach,he?To takie pitolenie.Moje jest mojsze,a w gruncie rzeczy koleś nie wiedział że można inaczej,ekonomiczniej i skuteczniej.
Ale jak kto tam sobie woli.Szkoda czasu na spory.

Kaizen
13-01-2018, 13:33
Ten dalej swoje. Co w tym odkrywczego?

Skoro już zgodziłeś się, że nie ma sensu sterowanie podłogówką termostatem bazującym na temperaturze powietrza, to możesz popatrzeć na te wykresy i powtórzyć, jakie wady ma grzanie w T2?

TwojPan
13-01-2018, 13:40
Skoro już zgodziłeś się, że nie ma sensu sterowanie podłogówką termostatem bazującym na temperaturze powietrza, to możesz popatrzeć na te wykresy i powtórzyć, jakie wady ma grzanie w T2?
Nic takiego nie napisałem.Więcej.napisałem,że jak dla mnie i mojego domu,sterowanie strefowe- jest jedynym i sensownym rozwiązaniem.Tak sensownym jak to, aby zakończyć rozmowę z Tobą.Wybacz,nie ma to sensu.

oberwatorPC
13-01-2018, 15:20
Może załóżcie osobny temat sterowanie podłogówką za i przeciw zamiast kłócić się w kliku wątkach....

Kaizen
14-01-2018, 10:08
Może załóżcie osobny temat sterowanie podłogówką za i przeciw zamiast kłócić się w kliku wątkach....

Jak jesteś moderatorem, to przenieś wpisy, które Ci nie odpowiadają. Tak czy inaczej czemu sam zaśmiecasz wątek niemerytorycznymi wpisami? Nie podoba Ci się - wrzuć mnie do ignorowanych.

okobar
17-01-2018, 14:31
dostałem ofertę z Taurona
na g12w - sprzedaż o średnio 1 grosza taniej niż mam
ale opłata handlowa ponad 10 PLN miesięcznie
gwarancja ceny na 3 lata

tylko jedno mnie zastanawia - taryfa z serwisantem 24h - na stronie ma ceny jeszcze niższe :P
to dostaję wyższe niż na stronie dla mojego regionu

co za czort? spotkał się z tym ktoś?

mandelbrot
17-01-2018, 15:54
dostałem ofertę z Taurona
na g12w - sprzedaż o średnio 1 grosza taniej niż mam
ale opłata handlowa ponad 10 PLN miesięcznie
gwarancja ceny na 3 lata

tylko jedno mnie zastanawia - taryfa z serwisantem 24h - na stronie ma ceny jeszcze niższe :P
to dostaję wyższe niż na stronie dla mojego regionu

co za czort? spotkał się z tym ktoś?

Może masz tą nową taryfę z damą do towarzystwa od naszego różowego dostawcy prądu - dlatego o grosz więcej ;-)

okobar
17-01-2018, 19:46
Może masz tą nową taryfę z damą do towarzystwa od naszego różowego dostawcy prądu - dlatego o grosz więcej ;-)

nie czytasz dokladnie
dostalem o grosz mniej :P a nie o grosz więcej :P

kaszpir007
17-01-2018, 22:16
Witam !

Zrobiło się chłodniej i chwilowo dałem sobie spokój z grzaniem tylko w II taryfie. Ustawiłem 22,2 na termostacie i tyle. Pompa się włącza jak temperatura spadnie poniżej 22stopni i wyłącza jak przekroczy 22,4 stopnia.

Pompa nie ma problemów z osiągnięciem zadanej temperatury , później się wyłącza na tak długo aż temperatura w pomieszczeniu "wzorcowym" spadnie poniżej 22 stopni.

I teraz się zastanawiam ...

Czy ekonomicznie jest zostawić tak jak teraz aby termostat właczał/wyłączał pompę jak trzeba czy może bardziej obniżyć krzywą grzewczą i spowodować aby pompa działała nonstop i zrobić tak aby np. nie osiagała nigdy żądanej temperatury , czyli np. w pomieszczeniach było cały czas powiedzmy 22,2 stopnia a sam termostat byłby takim "kagańcem" jakby np. kiedyś włączyło się kominek lub słoneczko mocniej przygrzało i pomieszczenia by się mocniej nagrzały niż powinny aby wtedy wyłączyć pompę aby bez sensownie nie przegrzewała pomieszczeń.

Pytam , bo w starym domu miałem kocioł na ekogroszek , miałem sterownik pogodowy i podłógówkę i bez termostatu i woda w obiegu podłógówki działała nonstop.

Przy pracy nonstop pompa bedzie mogła zejść z mocą jeszcze niżej , tylko pytanie czy pompa LG 9KW będzie porafiła tak nisko zejść z mocą i czy to będzie ekonomiczne ?

Ktoś kombinował w tym temacie ?

Marcin34_Śl
17-01-2018, 22:44
ja robiłem eksperyment z grzaniem non stop (z przerwą na CWU) kiedy były minusowe temp. i jestem zadowolony.
Non stop to może przesada ale grzeje w tym tygodniu od 00-16. Mam ustawioną temp. na grzanie proste 31 ST.
Kultura pracy pompy jest dużo lepsza a zuzycie niewiele wiesze - około 20 KW. Pompa ładnie moduluje, po kilku godzinach sprężarka pracuje na 40-50 HZ i COP większy. Temp. podłogi 25 st. a w powietrzu 23 - 23,3 Komfort zdecydowanie lepszy, bo podłoga jest cieplejsza.
Jak przestanę grzać o 16 to przez te 8 godzin, temp. spada max o 0,5 St. ale temp. podłogi spada dużo szybciej.
Narazie zostawiam tak jak jest, grzanie w T2 zostawiam na temp. więsze jak 3 ST. C.

magdaseb
18-01-2018, 06:22
Witam !

Zrobiło się chłodniej i chwilowo dałem sobie spokój z grzaniem tylko w II taryfie. Ustawiłem 22,2 na termostacie i tyle. Pompa się włącza jak temperatura spadnie poniżej 22stopni i wyłącza jak przekroczy 22,4 stopnia.

Pompa nie ma problemów z osiągnięciem zadanej temperatury , później się wyłącza na tak długo aż temperatura w pomieszczeniu "wzorcowym" spadnie poniżej 22 stopni.

I teraz się zastanawiam ...

Czy ekonomicznie jest zostawić tak jak teraz aby termostat właczał/wyłączał pompę jak trzeba czy może bardziej obniżyć krzywą grzewczą i spowodować aby pompa działała nonstop i zrobić tak aby np. nie osiagała nigdy żądanej temperatury , czyli np. w pomieszczeniach było cały czas powiedzmy 22,2 stopnia a sam termostat byłby takim "kagańcem" jakby np. kiedyś włączyło się kominek lub słoneczko mocniej przygrzało i pomieszczenia by się mocniej nagrzały niż powinny aby wtedy wyłączyć pompę aby bez sensownie nie przegrzewała pomieszczeń.

Pytam , bo w starym domu miałem kocioł na ekogroszek , miałem sterownik pogodowy i podłógówkę i bez termostatu i woda w obiegu podłógówki działała nonstop.

Przy pracy nonstop pompa bedzie mogła zejść z mocą jeszcze niżej , tylko pytanie czy pompa LG 9KW będzie porafiła tak nisko zejść z mocą i czy to będzie ekonomiczne ?

Ktoś kombinował w tym temacie ?

Ja zrobiłem taki test zaraz na początku użytkowania. Grzeję kiedy potrzeba, PC chodzi na okrągło, ładnie moduluje, kultura pracy bez porównania, a zużycie prądu większe o ok 10% (w pln).

kaszpir007
18-01-2018, 06:44
ja robiłem eksperyment z grzaniem non stop (z przerwą na CWU) kiedy były minusowe temp. i jestem zadowolony.
Non stop to może przesada ale grzeje w tym tygodniu od 00-16. Mam ustawioną temp. na grzanie proste 31 ST.
Kultura pracy pompy jest dużo lepsza a zuzycie niewiele wiesze - około 20 KW. Pompa ładnie moduluje, po kilku godzinach sprężarka pracuje na 40-50 HZ i COP większy. Temp. podłogi 25 st. a w powietrzu 23 - 23,3 Komfort zdecydowanie lepszy, bo podłoga jest cieplejsza.
Jak przestanę grzać o 16 to przez te 8 godzin, temp. spada max o 0,5 St. ale temp. podłogi spada dużo szybciej.
Narazie zostawiam tak jak jest, grzanie w T2 zostawiam na temp. więsze jak 3 ST. C.

Ale czy to ma jakiś sens ekonomiczny ?

Puszczać w podłogę 31 stopni wiedząc że przez ten czas i tak nie osiągnie płyta takiej temperatury ?
Jeśi po 16 godzin grzania masz podłogę 25 stopni to nie starczyło by dać 26 stopni w podłogę i wtedy COP pompy i zużycie było by diużo niższe niż przy 31 stopni ?

No właśnie mi te około 0,5 stopnia zaczęło przeszkadzać dlatego zacząłem kombinować z grzaniem bez określonych widełek czasowych , ale muszę jeszcze pokombinować bo szkoda jak pompa działa kiedy ma ochotę i nie patrzy na "tańszy prąd" ;)

Marcin34_Śl
18-01-2018, 08:17
Przecież nie ma szans, żeby temp. podłogi była równa temp. zasilania.
Przy delcie 5 ST. to temp. podłogi będzie w przybliżeniu wynosiła tyle, ile temp. powrotu tj. 26 stopni i tak mniej więcej mam (25,5 ST).
Grzanie w T2 na pewno zapewni temp. powietrza w okolicach 2,15 - 22 St. ale komfort jest dużo niższy, i temp. podlogi będzie niższa.
Jak skończyłem wczoraj grzać o 16 to miałem 23,3 ST. i podłoga 25,3 ST. Po godz. 23 temp. była 22,8 St. a podłoga 23,3 PLN,
jakbym nie grzał wogóle, to temp. powietrza by spadła np. do 21,5 ST i podłoga też do 21,5 ST.
O ile temp. powietrza jest ok, to podłoga jest zimna i to dla Nas nie jest komfortowe, zważywszy że małe dziecko chodzi na czworaka :)
Koszty - na pewno są większe, ale 8 godzin w taniej (24 grosze) i 8 h w drogiej (61 groszy) to mi wychodzi 42 grosze i KW, czyli około 8 PLN za dzień
Przy temp. dodatnich + 3 St. grzanie W T2 wystarczy

plusfoto
18-01-2018, 08:26
Przecież nie ma szans, żeby temp. podłogi była równa temp. zasilania.
Przy delcie 5 ST. to temp. podłogi będzie w przybliżeniu wynosiła tyle, ile temp. powrotu tj. 26 stopni i tak mniej więcej mam (25,5 ST).
Grzanie w T2 na pewno zapewni temp. powietrza w okolicach 2,15 - 22 St. ale komfort jest dużo niższy, i temp. podlogi będzie niższa.
Jak skończyłem wczoraj grzać o 16 to miałem 23,3 ST. i podłoga 25,3 ST. Po godz. 23 temp. była 22,8 St. a podłoga 23,3 PLN,
jakbym nie grzał wogóle, to temp. powietrza by spadła np. do 21,5 ST i podłoga też do 21,5 ST.
O ile temp. powietrza jest ok, to podłoga jest zimna i to dla Nas nie jest komfortowe, zważywszy że małe dziecko chodzi na czworaka :)
Koszty - na pewno są większe, ale 8 godzin w taniej (24 grosze) i 8 h w drogiej (61 groszy) to mi wychodzi 42 grosze i KW, czyli około 8 PLN za dzień
Przy temp. dodatnich + 3 St. grzanie W T2 wystarczy
Przy twojej konstrukcji podłogi przecież to nic dziwnego.

kaszpir007
18-01-2018, 08:33
Przecież nie ma szans, żeby temp. podłogi była równa temp. zasilania.
Przy delcie 5 ST. to temp. podłogi będzie w przybliżeniu wynosiła tyle, ile temp. powrotu tj. 26 stopni i tak mniej więcej mam (25,5 ST).
Grzanie w T2 na pewno zapewni temp. powietrza w okolicach 2,15 - 22 St. ale komfort jest dużo niższy, i temp. podlogi będzie niższa.
Jak skończyłem wczoraj grzać o 16 to miałem 23,3 ST. i podłoga 25,3 ST. Po godz. 23 temp. była 22,8 St. a podłoga 23,3 PLN,
jakbym nie grzał wogóle, to temp. powietrza by spadła np. do 21,5 ST i podłoga też do 21,5 ST.
O ile temp. powietrza jest ok, to podłoga jest zimna i to dla Nas nie jest komfortowe, zważywszy że małe dziecko chodzi na czworaka :)
Koszty - na pewno są większe, ale 8 godzin w taniej (24 grosze) i 8 h w drogiej (61 groszy) to mi wychodzi 42 grosze i KW, czyli około 8 PLN za dzień
Przy temp. dodatnich + 3 St. grzanie W T2 wystarczy

Ja w LG mam chyba "zmienną" deltę bo czym dłużej grzeję to się zmniejsza ...
Zaczyna chyba też na 5-6 stopni a kończy na różnicy 2 stopni , tak chociaż wynika z temp podawanych przez pompę. (np. 28 stopni na podłogę , 26 stopni powrót).

No cóż chyba nie dowiem się jak sam nie spróbuje ;)
Spróbuję ustawić tak jak u Ciebie i zobaczymy

stanley79
22-01-2018, 10:13
Ja w LG mam chyba "zmienną" deltę bo czym dłużej grzeję to się zmniejsza ...
Zaczyna chyba też na 5-6 stopni a kończy na różnicy 2 stopni , tak chociaż wynika z temp podawanych przez pompę. (np. 28 stopni na podłogę , 26 stopni powrót).

No cóż chyba nie dowiem się jak sam nie spróbuje ;)
Spróbuję ustawić tak jak u Ciebie i zobaczymy

Ja u siebie próbowałem pracę pompy w długim czasie na "wolnych obrotach" codziennie zwiększając moc pompie. Na początku nie mogłem dogrzać domu i zużycie było masakrycznie duże. Warunki w jakich wykonywałem pomiary były podobne. Może to wbrew i na przekór ale licznik zużycia energii najwolniej nabijał kilowaty kiedy pompa chodziła krótko i mocniej (6 godzin dziennie), w domu osiągałem oczekiwaną temperaturę i odczucie komfortu (amplituda dobowa to 1-1,5stopnia)

Marcin34_Śl
22-01-2018, 16:18
Ja w styczniu przy ujemnych temp. grzeję od 01-02 do 15- pompa chodzi no stop, czy;i gdzieś 6-7 w taniej i 6-7 godzni w drogiej. Ale jak widzisz, kiedy pompa się rozgrzeje w taniej to w godzniach drogich pobiera bardzo mało KW, COP zdecydowanie większy a sprężarka chodzi na 40-50 Hz.
U mnie się to fajnie sprawdza, choć jak będzie w nocy pwozyęj 0 i + w dzień to wystarczy grzać w taniej taryfie

Arturo72
24-01-2018, 00:20
Ja w LG....
Matko Bosko Częstochowsko Kaszpir...nie wybuchła jeszcze i grzeje tanio ? :D
Moja też jeszcze nie wybuchła ;)

Pratchawiec
24-01-2018, 00:28
Matko Bosko Częstochowsko Kaszpir...nie wybuchła jeszcze i grzeje tanio ? :D
Moja też jeszcze nie wybuchła ;)

Arturo

Witamy po długim niebycie.

Postaraj się w tej edycji wytrzymać nieco dłużej.
Obecny moderator zbyt wiele Ci nie wybaczy.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Arturo72
24-01-2018, 00:30
Arturo

Witamy po długim niebycie.

Postaraj się w tej edycji wytrzymać nieco dłużej.
Obecny moderator zbyt wiele Ci nie wybaczy.

Pozdrawiam

Pratchawiec
Witam wszystkich :) No nie zadzieram z nowym Modem ktokolwiek kto jest bo narazie młody jestem ;)

JTKirk
24-01-2018, 05:15
:P

rwojtek
24-01-2018, 07:32
Witam wszystkich :) No nie zadzieram z nowym Modem ktokolwiek kto jest bo narazie młody jestem ;)

Witaj Arturze, wystarczy , że zamiast kłócić się z kilkoma głupkami którzy tu piszą zaczniesz ich wrzucać do ignorowanych jak robi to np. liwko.

kudlaty69
24-01-2018, 20:06
Pytanko -czy w pompach powietrze woda stosuje się także wymienniki regeneracyjne takie jak w woda woda?

Bepo
11-02-2018, 13:57
Hej, mamy problem z pompą ciepła. A bardziej z zaworami dolnego źródła. Zbiera się na nich skroplina, rury opatulone są pianką kauczukową, która w teorii miała pochłaniać kondensat. Wychodzi jednak na to, że nie do końca spełnia swoje zadanie i woda leje się(kropla po kropli, po kropli) na zawory, które... zaczęły rdzewieć. Monter mówi, że to "normalne", że zbiera się kondensat. Uważam, że nienormalna jest za to rdza na zaworach... po dwóch miesiącach użytkowania. Jutro rano panowie przyjeżdżają oglądać, co tam się dzieje, ale może macie jakieś pomysły?

W pierwszej chwili myśleliśmy, że leci glikol, ale substancja jest ewidentnie przezroczysta, a glikol mieliśmy niebieskawy.

kerad85
11-02-2018, 21:43
Może ktoś zapodać zdjęcie, jak to macie wykonane? Jedno zdjęcie potrafi zastąpić wiele słów :)

Bepo
12-02-2018, 09:46
Pianka kauczukowa, na rurach DZ, niczego nie ma pochłaniać tylko izolować zimne rury DZ od ciepłego/wilgotnego powietrza wokół.
Ta izolacja najwyraźniej jest niedokładnie zrobiona i wilgotne powietrze dociera do zimnej rury i woda się na niej skrapla.
Zawory też powinny być "opatulone" pianką kauczukową.
W mojej PC zespół zaworów i filtrów jest zamknięty w firmowym, profilowanym styropianowym "pudełku" a rury są w piance kauczukowej.
Nic nie kapie i nie cieknie.

Edit
Zdjęcia znajdziesz tutaj #47 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190337-Pompa-ciep%C5%82a-Zdj%C4%99cia-naszych-instalacji&p=5188172&viewfull=1#post5188172)

O, dziękować! Zawory nie są opatulone. Generalnie właśnie w tej chwili mąż jest w domu z panami monterami, więc zobaczymy, co uradzą. Ja bym wymieniła zardzewiałe zawory, co sądzicie?

Liwko
12-02-2018, 10:03
Spryskać jakimś smarem i dobrze opatulić. Nic im nie będzie.

zibizz1
12-02-2018, 12:43
najlepsza jest dedydkowana ocieplona skrzynka ale kosztuje kupe kasy. Moim zdaniem najoptymalniejsze rozwiązanie to zawory zgrzewane. Zaizolować jak się da a jak nawet coś cieknie to nie będą rdzewiały
407107

wihajster
12-02-2018, 14:13
Na rdzewiejące zawory jest jedna prosta i skuteczna metoda.
Należy odkręcić i zdjąć nakrętkę i rączkę bo tylko one rdzewieją.
Cały zawór jest przecież nierdzewny, tylko te elementy są słabym punktem.
I po problemie. Żeby się nie zgubiły można przyczepić trytytką do rury.

Bepo
12-02-2018, 18:10
Dzięki za wszystkie rady! Pewnie pomalujemy wszystko jakąś farbą na rdzę i już. Panowie przyjechali dzisiaj, obejrzeli, dokładniej okręcili i tyle. Glikol nie wycieka, wszystko sprawne. A rdza, cóż...

https://images82.fotosik.pl/993/2d07a8c05128bb02gen.jpg

wihajster
12-02-2018, 22:56
Rdza pochodziła z nakrętek stalowych pewnie tylko niklowanych, lub jeszcze taniej zabezpieczanych. Jeśli zdjęli nakrętki i dźwignie zaworów to już ze rdzą masz spokój
.

JTKirk
13-02-2018, 06:23
Na rdzewiejące zawory jest jedna prosta i skuteczna metoda.
Należy odkręcić i zdjąć nakrętkę i rączkę bo tylko one rdzewieją.


każdy, jak trochę pomyśli, to od razu tak zrobi....;)

kaszpir007
14-02-2018, 09:11
Cały czas myślałem że grzanie za pomocą krzywej przy pompie to najlepsze co może być ...

Ale chyba u mnie nie ...

Zaobserwowałem u mnie że nie do końca grzanie za pomocą krzywej jest najlepsze. Są dni (a takim jest sporo) gdzie różnica między temperaturą w dzień a w nocy wynosi nawet do kilkunastu stopni różnicy. W nocy pompa podnosi temepraturę zasilania , bo spada mocno temp na zewenatrz a rano zaczyna sie obniżanie bo jest sporo cieplej. Jako że jest już podłoga mocno nagrzana i dużo ciepła już zostalo wytworzone to zaczyna się taktowanie pompy bo pompa nie potrafi już tak nisko zejść i pracowac dalej. Taktuje tak długo aż temperatura wody spadnie ani później ponownie ruszyc .
Dodatkowo powoduje to czasami lekkie przegrzewanie , choć mocno ogranioczone przez dodatkowy u mnie termostat.
Krzywa u mnie -20/+15 i 35/25.
Ustawiłem wczoraj stałą temepraturę grzania. Dodatkowym "strażnikiem " jest termostat i jak przekroczy pewną temperatyurę to pompę wylączy i widzę że sporo lepiej działa.

Pompa świetnie moduluje moc i trzyma temepraturę stabilnie
Temperatura w domu stabilna ...
Sama pompa też wygląda ze spoooooro lepiej działa (kultura pracy)

Jak to u Was wygląda ?

Marcin34_Śl
14-02-2018, 09:25
Kaszpir, doszlismy do tych samych wniosków. Często tak jest, ze w nocy jest -5-7 St. C. a w dzień + 5 St.
Ja też grzeje ze stałą temp. i ciągle jak wcześniej pisałem. Mam temp. zasilania ustawioną na 30 St a od 22-8 rano 31 stopni.
Tak jak piszesz - kultura pracy, modulacja, sprężarka, COP, zużycie bardzo niskie (10-15 KW dziennie za CO) a komfort super.
Przy w/w ustawieniach mam temp. powrotu 27 stopni, podłogi około 25,5 ST. i 23,5 temp. powietrza.

plusfoto
14-02-2018, 10:47
Przy waszej konstrukcji podłogi to nic dziwnego - wielokrotnie już o tym pisałem. U mnie żebym nie wiem co robił i jak się starał przy temperaturach przynajmniej do -8 na dworze temp. w domu nie spada więcej jak o 0,5 stopnia a podłogi 1 pomiędzy 6 a 22. Tylko ja mam pod nogami ponad 30 cm betonu W okienku dziennym w tym sezonie jeszcze nigdy pompa się nie załączyła pomimo termostatu pokojowego z histerezą +/- 0,25

kaszpir007
14-02-2018, 11:32
Przy waszej konstrukcji podłogi to nic dziwnego - wielokrotnie już o tym pisałem. U mnie żebym nie wiem co robił i jak się starał przy temperaturach przynajmniej do -8 na dworze temp. w domu nie spada więcej jak o 0,5 stopnia a podłogi 1 pomiędzy 6 a 22. Tylko ja mam pod nogami ponad 30 cm betonu W okienku dziennym w tym sezonie jeszcze nigdy pompa się nie załączyła pomimo termostatu pokojowego z histerezą +/- 0,25

Ale tu chodzi aby w ogóle nie spadała tylko aby cały dzień była IDEALNIE taka sama.

U mnie też jak grzeje w II taryfie tylko spada do około 0,5 stopnia ...

plusfoto
14-02-2018, 12:02
A co z podłogą? A tak swoją drogą jak masz w domu 22 to ktoś zauważy jak nie spojrzy na termometr że jest 21,8 lub 22,2. Jak podłoga ma 23 to ktoś zauważy że zrobiło się 22,5 albo 23,5? Śmiem wątpić ale może tacy wrażliwi istnieją - nie przeczę. U mnie dziś pompa skończyła grzanie przed 4 rano przy 21,7 obecnie jest 21,5 bo nie ma nic słoneczka - jak by było to możliwe ze było by nadal 21,7

kaszpir007
14-02-2018, 14:17
Cały czas myślałem że grzanie za pomocą krzywej przy pompie to najlepsze co może być ...

Ale chyba u mnie nie ...

Zaobserwowałem u mnie że nie do końca grzanie za pomocą krzywej jest najlepsze. Są dni (a takim jest sporo) gdzie różnica między temperaturą w dzień a w nocy wynosi nawet do kilkunastu stopni różnicy. W nocy pompa podnosi temepraturę zasilania , bo spada mocno temp na zewenatrz a rano zaczyna sie obniżanie bo jest sporo cieplej. Jako że jest już podłoga mocno nagrzana i dużo ciepła już zostalo wytworzone to zaczyna się taktowanie pompy bo pompa nie potrafi już tak nisko zejść i pracowac dalej. Taktuje tak długo aż temperatura wody spadnie ani później ponownie ruszyc .
Dodatkowo powoduje to czasami lekkie przegrzewanie , choć mocno ogranioczone przez dodatkowy u mnie termostat.
Krzywa u mnie -20/+15 i 35/25.
Ustawiłem wczoraj stałą temepraturę grzania. Dodatkowym "strażnikiem " jest termostat i jak przekroczy pewną temperatyurę to pompę wylączy i widzę że sporo lepiej działa.

Pompa świetnie moduluje moc i trzyma temepraturę stabilnie
Temperatura w domu stabilna ...
Sama pompa też wygląda ze spoooooro lepiej działa (kultura pracy)

Jak to u Was wygląda ?

Chyba za szybko się pochwaliłem , bo niestety po kilkudziesięciu godzinach pracy nonstop (np może z czasem na defrosty) pompa zaczęła taktować i już tak ciekawie nie działała.

Sądzę że zrobię powrót do grzania w II taryfie a jedynie w weekend puszczę nonstop (taryfa G12w).

kaszpir007
14-02-2018, 14:23
A co z podłogą? A tak swoją drogą jak masz w domu 22 to ktoś zauważy jak nie spojrzy na termometr że jest 21,8 lub 22,2. Jak podłoga ma 23 to ktoś zauważy że zrobiło się 22,5 albo 23,5? Śmiem wątpić ale może tacy wrażliwi istnieją - nie przeczę. U mnie dziś pompa skończyła grzanie przed 4 rano przy 21,7 obecnie jest 21,5 bo nie ma nic słoneczka - jak by było to możliwe ze było by nadal 21,7

W wieku pokojach mamy termometry , więc jak rano na termometrze jest więcej niż wieczorem to od razu robi sie zimno.

Myślałem że przy pracy ciągłej uda mi sie tak zrobić aby nonstop była stała temperatura ale widzę że nie , bo dom zaczyna się po pewnym czasie przegrzewać. Zmniejszenie krzywej lub temp powoduje po pewnym czasie taktowanie pompy a tego chciałem uniknąć , bo wtedy pompa nie działa zbyt efektywnie a io takie zachowanie nie jest zapewne zbyt korzystne dla trwalości.

Mam termostat i on może pilnować temperatury , ale wtedy będzie histereza 0,5 stopnia , więc o całkowicie stabilnej temp. nie ma mowy ...

Wygląda na to że mimo wszystkko grzanie w II taryfie będzie najbardziej optymalne , no może po pewnych jeszcze "modyfikacjach".

Chyba do pracy ciągłej mam zbyt mocną pompę

plusfoto
14-02-2018, 14:29
Chyba do pracy ciągłej mam zbyt mocną pompę
Jest to bardzo prawdopodobne. Ja do prawie 2 * większego mam 9 i ona jest już dla mnie dość mocno przewymiarowana.

agb
14-02-2018, 19:19
Chyba za szybko się pochwaliłem , bo niestety po kilkudziesięciu godzinach pracy nonstop (np może z czasem na defrosty) pompa zaczęła taktować i już tak ciekawie nie działała.

Sądzę że zrobię powrót do grzania w II taryfie a jedynie w weekend puszczę nonstop (taryfa G12w).

Co znaczy "taktować" w Twoim przypadku? Ile razy na dobę włącza się?

kaszpir007
14-02-2018, 23:09
Co znaczy "taktować" w Twoim przypadku? Ile razy na dobę włącza się?

Kiedyś jak mi taktowała jak miałem za niskie ustawienia to liczyłem że 4 razy na godzinę się włączała i wyłączała spreżarka.
Zapewne pompa by tak długo taktowała aż różnica pomiędzy temepraturą zasilania a powrotu była by większa a tym samym większa wymagana moc pompy.

Ale też nonstop nie pilnuję pompy więc nie wiem ..

Arturo72
15-02-2018, 03:50
Kiedyś jak mi taktowała jak miałem za niskie ustawienia to liczyłem że 4 razy na godzinę się włączała i wyłączała spreżarka.
Zapewne pompa by tak długo taktowała aż różnica pomiędzy temepraturą zasilania a powrotu była by większa a tym samym większa wymagana moc pompy.

Ale też nonstop nie pilnuję pompy więc nie wiem ..
To ja tak miałem jak sterownik pokojowy był podłączony pod pompę. Wk...mnie to i wyrzucilem go i taktowanie się skończyło i musiał minąć dlugi czas,z tego co pamiętam ze 2-3h zanim sprężarka ponownie się włączyła.

piwopijca
15-02-2018, 06:58
4 razy na godzine to nie ma jeszcze tragedii :)
Ja ustawilem sobie opoznienie zalaczania zeby jak najrzadziej byly zalaczenia sprezarki.
Korzystam ze sterownika pogodowego i pokojowego. teraz juz przestalem to sprawdzac ale kiedys, kiedy jeszcze "bawilem" sie optymalizacja PCi to tez robilem wszystko zeby ilosc zalaczen byla jak najnizsza a czas pracy po zalaczeniu jak najdluzszy -oczywiscie w granicach rozsadku ;)

jasiek71
15-02-2018, 07:31
Echhhh...
A jak pompa robi 2-4 podejścia do CWU to wszyscy płaczą że tragedia...

piwopijca
15-02-2018, 08:16
Z cwu to powinno byc prosciej, grzeje do temp. nastawionej i dopiero sie wylaczy lub ponownie przelaczy na co - chyba wszystkie maja priorytem cwu
No, chyba ze jest bardzo duzy pobor/rozbior cwu to oznaczac moze zbyt slaba PCi (nie dogrzewa) do faktycznego poboru cieplej wody uzytkowej lub zbyt malego zbiornika cwu

kaszpir007
15-02-2018, 09:25
To ja tak miałem jak sterownik pokojowy był podłączony pod pompę. Wk...mnie to i wyrzucilem go i taktowanie się skończyło i musiał minąć dlugi czas,z tego co pamiętam ze 2-3h zanim sprężarka ponownie się włączyła.

Tyle że tak jak pisałem ustawiłem temperaturę na termostatcie wyższą 22,8 stopnia a chciałem aby w domu było lekko chłodzniej (22,2-22,4) i aby sprężarka cały czas działała i modulowała sobie moc a termostat miał służyć tylko do tego jak niespodziewanie będzie bardzo słoneczny dzień i nagrzeje dom to bez sensu aby dalej grzała pompa.

Tyle że udalo mi sie zmusić pompę do pracy stałej , ale niestety po pewnym czasie temperatura powrotu zrównała się z temp zasilania i zrobił się problem , bo pompa nie mogła zejść tak nisko z mocą na bardzo niskie zapotrzebowanie na ciepło i zaczęła taktować.
Zapewne taktować by tak długo taktowała aż temepratura wody w podłodze by nie spadła o ileś tam stopni ...

Tyle że takie odpalanie sprężarki co pewien krótki czas na krótki czas nie jest ani ekonomiczne ani sądzę dobre dla sprężarki ...

Na razie wróciłem do pracy w II taryfie .

Przy grzaniu stałym trzeba pogodzić się z pewnymi wahania temperatury , no chyba że komuś uda sie tak idealnie ustawić krzywą że będzie miał idealnie taką samą temperaturę niezależnie od wahań temp na zewnatrz to ok. Mi się nie udało.
Przy ustawieniu stałej temperatury cudów nie ma ,bo niestety gdyby wahania temperatur na zewnątrz były minimalne to ok , ale przy sporych też po pewnym czasie albo przegrzejemy dom albo będzie za zimno , po to właśnie wymyślili "pogodówkę".

Najlepsze by ustawienie takie krzywej aby nie była zbyt niska oraz sterowanie termostatem aby ewentualne przegrzewanie korygował , tyle że wtedy musimy się pogodzić z histerezą 0,5 stopnia oraz tym że też będą przerwy w ogrzewaniu , bo jak temperatura przekroczy tą ustaloną przez termostat to pompa się wyłączy i właczy dopiero jak spadnie temp w domu o 0,5 stopnia ...

I tutaj wracam do punktu wyjścia ...
Jeśli godzę się na histerezę 0,5 stopnia , to to samo mogę mieć grzejąc tylko w II taryfie.
Wieczorem będę miał około 0,5 stopnia mniej niż rano a plus taki że sprężarka nie ma żadnej szansy taktować i działa tylko w tanich godzinach a to przekłąda się na dużo nizsze koszty ogrzewania .
W najgorszym przypadku można dołozyć z 1-2 godziny w drogiej i ciągle koszty będą bardzo niskie ..

Więc chyba w moim przypadku grzanie w II taryfie będzie dla mnie najoszczędniejsze i najlepsze dla mojej pompy

kaszpir007
15-02-2018, 09:29
Echhhh...
A jak pompa robi 2-4 podejścia do CWU to wszyscy płaczą że tragedia...

U mnie grzanie CWU jest czasowe. Grzeje od 22.00 do 23.00 i tyle. Na razie starcza , więc sprężarka załącza sie raz a później jak nagrzeje wyłącza i tyle.

stanley79
19-02-2018, 19:53
U mnie grzanie CWU jest czasowe. Grzeje od 22.00 do 23.00 i tyle. Na razie starcza , więc sprężarka załącza sie raz a później jak nagrzeje wyłącza i tyle.

Pytanie czysto teoretyczne: co by sie stalo gdyby zwiekszyc ilosc wody dwukrotnie w instalacji wodnej podlogowki, np na powrocie wpiac bojler kilkusetlitrowy. Czy to nie wydluzy przerw miedzy zalaczeniem sprezarki?

miloszenko
19-02-2018, 20:21
Pytanie czysto teoretyczne: co by sie stalo gdyby zwiekszyc ilosc wody dwukrotnie w instalacji wodnej podlogowki, np na powrocie wpiac bojler kilkusetlitrowy. Czy to nie wydluzy przerw miedzy zalaczeniem sprezarki?

Wtedy każdy ci powie, że cię hydraulik na bufor naciągnął.

stanley79
19-02-2018, 20:28
Wtedy każdy ci powie, że cię hydraulik na bufor naciągnął.
Takich bojlerow jest duzo w ogloszeniach, nie musi byc nowy, to naprawde niewielki koszt. Przy odrobinie umiejetnosci mozna go wpiac samemu...

kaszpir007
19-02-2018, 22:15
Pytanie czysto teoretyczne: co by sie stalo gdyby zwiekszyc ilosc wody dwukrotnie w instalacji wodnej podlogowki, np na powrocie wpiac bojler kilkusetlitrowy. Czy to nie wydluzy przerw miedzy zalaczeniem sprezarki?

Czyli co ? Na siłę zrobić większy odbiór ciepła , większe straty po to aby podnieść moc z jaką pompa ma pracować ?

Na razie od niedzieli jadę ponownie na krzywej . Lekko skorygowałem krzywą i zobaczymy ...
Na razie działa ładnie i nonstop .

Jak będzie lekko taktowała to tragedii nie ma , bo nie taktuje przecież cały czas , a pompa jest inwerterowa z modulacją mocy ..

Więc sądzę że nie ma sensu być nadgorliwym ..

darianus
20-02-2018, 07:19
Kiedyś jak mi taktowała jak miałem za niskie ustawienia to liczyłem że 4 razy na godzinę się włączała i wyłączała spreżarka.
Zapewne pompa by tak długo taktowała aż różnica pomiędzy temepraturą zasilania a powrotu była by większa a tym samym większa wymagana moc pompy.

Ale też nonstop nie pilnuję pompy więc nie wiem ..

Liczyłeś OZC? Czemu tak dużą pompę dobrałeś na tak małą dobrze ocieploną powierzchnie z reku? Pewnie góry zakładałeś grzanie w 2 taryfie?

adkwapniewski
20-02-2018, 07:34
Czyli co ? Na siłę zrobić większy odbiór ciepła , większe straty po to aby podnieść moc z jaką pompa ma pracować ?

Na razie od niedzieli jadę ponownie na krzywej . Lekko skorygowałem krzywą i zobaczymy ...
Na razie działa ładnie i nonstop .

Jak będzie lekko taktowała to tragedii nie ma , bo nie taktuje przecież cały czas , a pompa jest inwerterowa z modulacją mocy ..

Więc sądzę że nie ma sensu być nadgorliwym ..

Pytanie brzmi -czy jesteś zadowolony z pompki ? Jak się ma grzanie obecnym systemem do poprzedniego , szczególnie interesuje mnie temperatura CWU - da się wyciągnąć 50*C bez grzałki ?

Andrzej5101
20-02-2018, 07:37
stanley79
Praktycznie każda podłogówka liczona na niską temperaturę zasilania 30-35 stopni spełnia warunek objętości i akumulacyjności i bufor jest wtedy zbędny. http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzew...-pompy-ciepla/

Jak masz wątpliwości czy montować bufor czy nie to;
zamontuj ciepłomierz, weź do ręki tabelkę z Cop'ami i sprawdź czy odczyty są zbliżone do deklarowanych.

Bufor będzie niezbędny jeżeli będziesz chciał do instalacji pompy ciepła dołożyć;
-kominek z płaszczem wodnym,
-solar czy też istniejący
-piec gazowy lub olejowy.

kaszpir007
20-02-2018, 12:03
Liczyłeś OZC? Czemu tak dużą pompę dobrałeś na tak małą dobrze ocieploną powierzchnie z reku? Pewnie góry zakładałeś grzanie w 2 taryfie?

Jakieś OZC miałem w projekcie , ale projekt został zmodyfikowany ...

Liczyłem na ciepłowłaściwe to wyszło mi 4,3KW przy 21 stopniach , bez CWU.
Ale ile dokładnie nie wiem , bo jedna strona domu jest niemalże cała w szkle + wysoki sufit.

Ale mam w domu 22 stopnie

Dodatkowo tam gdzie mieszkam bywało już bardzo zimno i wolałem mieć lekki zapas , tym bardziej że moja pompa 9KW nie ma przecież takiej mocy cały czas i przy np. -20 stopniach ma dużo mniej mocy już ...

Chcialłem grzać także głównie w II taryfie i do końca prawie stycznia tak grzałem , ale jak spróbowałem grzać nonstop to stwierdziłem że bardziej czuję się "komfortowo" w domu , ale na razie ciągle testuje co lepsze dla mnie ...

Jak bym miał zapłacić z 200-300zł więcej za "sezon" grzewczy przy grzaniu nonstop ale mieć większy komfort to wolę "dopłacić" niż na siłę walczyć o każdą złotówkę ...

kaszpir007
20-02-2018, 12:06
Pytanie brzmi -czy jesteś zadowolony z pompki ? Jak się ma grzanie obecnym systemem do poprzedniego , szczególnie interesuje mnie temperatura CWU - da się wyciągnąć 50*C bez grzałki ?

Jestem zadowolony. Patrząc na koszty ogrzewania to myślałem że będzie drożej .
Gdybym grzał tylko w II taryfie jak grzałem prawie do końca stycznia to sądzę że koszty ogrzewania były by bardzo niskie ale na razie patrzę jaki rodzaj pracy będzie dla mnie i mojego komfortu najlepszy.
Ja grzeję do chyba 45 stopni ale z tego co pamiętam bez grzałki spokojnie do 50 można dać ,

Andrzej5101
20-02-2018, 12:53
Ja grzeję do chyba 45 stopni ale z tego co pamiętam bez grzałki spokojnie do 50 można dać ,
Nie jest korzystnie eksploatować sprężarkę na full, lepiej jest użyć grzałki na te parę godzin w sezonie.

jvc
28-02-2018, 08:03
Panowie jak tam u Was ten tydzień przy obecnych mrozach?
U mnie jest trzeci sezon grzewczy i pierwszy raz podjąłem decyzję o dołożeniu trzech godzin pracy pompy w dziennej taryfie.
Normalnie chodzi 22-6 i 13-15 i zwykle to wystarczało żeby mieć 23-24 stopnie rano i około 22 na wieczór.
A dzisiaj zonk bo na dole(salon + kuchnia) mam 21,5 stopnia czyli jakieś 2 stopnie mniej niż normalnie ,więc żeby na wieczór nie było katastrofy musiałem dodać 3 godziny do okienka popołudniowego czyli 13-18 i teraz zobaczymy na wieczór.
O 7.30 ( po 8 godzinach pracy pompy) czyli 1,5 godziny od zakończenia grzania ( do 6) , na zasilaniu 21 stopni ,więc chyba słabo..

kaszpir007
28-02-2018, 08:14
Panowie jak tam u Was ten tydzień przy obecnych mrozach?
U mnie jest trzeci sezon grzewczy i pierwszy raz podjąłem decyzję o dołożeniu trzech godzin pracy pompy w dziennej taryfie.
Normalnie chodzi 22-6 i 13-15 i zwykle to wystarczało żeby mieć 23-24 stopnie rano i około 22 na wieczór.
A dzisiaj zonk bo na dole(salon + kuchnia) mam 21,5 stopnia czyli jakieś 2 stopnie mniej niż normalnie ,więc żeby na wieczór nie było katastrofy musiałem dodać 3 godziny do okienka popołudniowego czyli 13-18 i teraz zobaczymy na wieczór.
O 7.30 ( po 8 godzinach pracy pompy) czyli 1,5 godziny od zakończenia grzania ( do 6) , na zasilaniu 21 stopni ,więc chyba słabo..

Ja teraz od około 2 tygodnie grzeję cały czas , a może wtedy kiedy termostat zdecyduje. Ustawione mam 22,6 stopnia (pompa wyłącza się po osiągnięciu 22,8 i włącza się po spadku do 22,4) , więc i tak pompa nie działa cały czas ...

Ale spadek 2 stopnie w ciągu dnia byłby dla mnie nie do przyjęcia. U mnie włączyłem pracę stałą jak przy graniu w II taryfie spadała temperatura poniżej 0,5 stopnia ...

Komfort (termiczny) dla mnie jest najważniejszy a jak zapłacę za cały sezon te 100zł więcej to nie zbankrutuje a marznąc w domu nie chce ...

okobar
28-02-2018, 08:29
CO - grzanie mam ustawione jak temp. na zewnątrz spadnie poniżej 20 stopni przez dłużej niż 1h, steruje krzywa, pompa śmiga w t2 na podbiciu +2 stopnie, w t1 bez podbicia, przez co i tak grzeje głównie w taniej (około 90%)

temp. w domu miierzona termometrem w pokojach (nie podłogi ale powietrza)
góra - około 22-23 stopnie
dół - od 24 do 25 stopni

i odkąd są mrozy walczę z ciepłem... zmniejszam krzywą tak, żeby osiągnąć max 22 na górze (w sypialniach), zalecenia lekarza (max 21 w sypialniach)
a tu pompa mi robi numery i wciąż jest ciut za dużo (zmniejszyłem krzywą już łącznie o 3 stopnie.... robię to powolutku, bo nie chcę przesadzić)

plusfoto
28-02-2018, 12:21
Jak zmniejszasz krzywą to zmniejszasz i dół. Przykręć trochę przepływy na górze i będzie OK.

TwojPan
28-02-2018, 13:11
Ja teraz od około 2 tygodnie grzeję cały czas ,

Komfort (termiczny) dla mnie jest najważniejszy a jak zapłacę za cały sezon te 100zł więcej to nie zbankrutuje a marznąc w domu nie chce ...
Szkoda,że wcześniej tak mocno negowałeś to co do Ciebie i nie tylko do Ciebie, pisałem.Wtedy twierdziłeś , że to głupota z mojej strony.
A w rezultacie, choć po pewnym czasie-zrobiłeś dokładnie tak jak ci napisałem.Tak czy siak,dotarłeś do tego sam.Gdybyś miał termostaty z możliwością podglądu temp.podłogi, albo przynajmniej zatopionych kilka czujników w posadzce, dotarcie do tego, że grzejąc tak jak grzejesz,jest najtańszym, najbardziej ekonomicznym a na 100% najbardziej komfortowym rozwiązaniem-zajęło by ci dużo mniej czasu.
Gdybyś od samego początku tak grzał, z najmniejszą z możliwych temp.na zasilaniu ale non stop, miałbyś parę złotych więcej,a nie mniej w kieszeni.

Plus mniejsze koszty zakupu przewymiarowanej jednostki,oczywiście :)

kerad85
28-02-2018, 16:31
Panowie jak tam u Was ten tydzień przy obecnych mrozach?
U mnie jest trzeci sezon grzewczy i pierwszy raz podjąłem decyzję o dołożeniu trzech godzin pracy pompy w dziennej taryfie.
Normalnie chodzi 22-6 i 13-15 i zwykle to wystarczało żeby mieć 23-24 stopnie rano i około 22 na wieczór.
A dzisiaj zonk bo na dole(salon + kuchnia) mam 21,5 stopnia czyli jakieś 2 stopnie mniej niż normalnie ,więc żeby na wieczór nie było katastrofy musiałem dodać 3 godziny do okienka popołudniowego czyli 13-18 i teraz zobaczymy na wieczór.
O 7.30 ( po 8 godzinach pracy pompy) czyli 1,5 godziny od zakończenia grzania ( do 6) , na zasilaniu 21 stopni ,więc chyba słabo..

Może problemy z dolnym źródłem?!
Ja przedwczoraj po powrocie z weekendu dołożyłem godzin, bo musiałem dogrzać +2 stopnie i teraz właśnie grzeję 22:00-6:00 i 13:00-15:00. Amplituda jest poniżej 1 stopnia, bo w dzień ładnie słońce pomaga.

@okobar
Ps. Jak wy dajecie radę przy 25 stopniach zimą? Toż to sauna dla mnie :D

Irkov
28-02-2018, 22:00
Witam, może ktoś coś podpowie. Dwa budynki wolnostojące, parterowe po 130m2 pow.użytkowej. W nich po 4 pomieszczenia. Całość podłogówka. Pod posadzką 10cm styropianu, ściany silikat i 15cm styropianu, strop 30cm wełny. Duże okna. Pompa mitsubishi 14KW. Dwa zbiorniki cwu po 300l. plus bufor. Domy wakacyjne. Latem nie było niepokojących rachunków. Jesienią było montowane sterowanie poszczególnymi pomieszczeniami. Grudzień zużycie prądu ok.5000kw. Więc dodatkowe pomiary i liczniki. Tydzień temu -1 dzień -4 w nocy przez 24h wzieła 100kw. Wczoraj -10 dzień -19 noc przez 24h wzieła 150kw. CZY TO JEST WOGÓLE MOŻLIWE? Zaznaczam że tam jest tylko temp. podtrzymania 10 stopni. Pompa ma grzałki 9KW, ale są wyłączone. Czy ten kto montował (znajomy) mógł popełnić jakieś błędy? Nie wiem co dalej. Montował u szwagra podobny metraż i pompa i u niego ok. Może pompy nie nadają się do tak niskiej temperatury wewnątrz, albo hydraulik nie wie co mówi, bo twierdzi że budynki są źle ocieplone.

okobar
28-02-2018, 22:08
Jak zmniejszasz krzywą to zmniejszasz i dół. Przykręć trochę przepływy na górze i będzie OK.

i dobrze, bo na dole też według mojej żony za gorąco :)
Moja lepsza połowa chce mieć 23 max na dole a na gorze 21 :P
a mi zimno w 21
jeszcze rok temu mogłem biegać w 22 stopniach w samych majtach
teraz mi zimno (wystarczyło zrzucić 36kg :P)

okobar
28-02-2018, 22:10
Może problemy z dolnym źródłem?!
Ja przedwczoraj po powrocie z weekendu dołożyłem godzin, bo musiałem dogrzać +2 stopnie i teraz właśnie grzeję 22:00-6:00 i 13:00-15:00. Amplituda jest poniżej 1 stopnia, bo w dzień ładnie słońce pomaga.

@okobar
Ps. Jak wy dajecie radę przy 25 stopniach zimą? Toż to sauna dla mnie :D

kiedys dla mnie też, teraz lubie ciepełko

moja zona zaś marudzi ze za gorąco...

oszczednyGrześ
28-02-2018, 22:17
Witam, może ktoś coś podpowie. Dwa budynki wolnostojące, parterowe po 130m2 pow.użytkowej. W nich po 4 pomieszczenia. Całość podłogówka. Pod posadzką 10cm styropianu, ściany silikat i 15cm styropianu, strop 30cm wełny. Duże okna. Pompa mitsubishi 14KW. Dwa zbiorniki cwu po 300l. plus bufor. Domy wakacyjne. Latem nie było niepokojących rachunków. Jesienią było montowane sterowanie poszczególnymi pomieszczeniami. Grudzień zużycie prądu ok.5000kw. Więc dodatkowe pomiary i liczniki. Tydzień temu -1 dzień -4 w nocy przez 24h wzieła 100kw. Wczoraj -10 dzień -19 noc przez 24h wzieła 150kw. CZY TO JEST WOGÓLE MOŻLIWE? Zaznaczam że tam jest tylko temp. podtrzymania 10 stopni. Pompa ma grzałki 9KW, ale są wyłączone. Czy ten kto montował (znajomy) mógł popełnić jakieś błędy? Nie wiem co dalej. Montował u szwagra podobny metraż i pompa i u niego ok. Może pompy nie nadają się do tak niskiej temperatury wewnątrz, albo hydraulik nie wie co mówi, bo twierdzi że budynki są źle ocieplone.

10 cm dla mnie to nie izolacja pod podłogówkę, co tu się rozpisywać... Paradoksalnie tam gdzie grzanie najmniej izolacji.

idaredy2017
01-03-2018, 06:48
Marcin34_Śl jaką masz temperaturę zasilania na CO, że Ci COP 4.3 wychodzi ?

jasiek71
01-03-2018, 06:53
Witam, może ktoś coś podpowie. Dwa budynki wolnostojące, parterowe po 130m2 pow.użytkowej. W nich po 4 pomieszczenia. Całość podłogówka. Pod posadzką 10cm styropianu, ściany silikat i 15cm styropianu, strop 30cm wełny. Duże okna. Pompa mitsubishi 14KW. Dwa zbiorniki cwu po 300l. plus bufor. Domy wakacyjne. Latem nie było niepokojących rachunków. Jesienią było montowane sterowanie poszczególnymi pomieszczeniami. Grudzień zużycie prądu ok.5000kw. Więc dodatkowe pomiary i liczniki. Tydzień temu -1 dzień -4 w nocy przez 24h wzieła 100kw. Wczoraj -10 dzień -19 noc przez 24h wzieła 150kw. CZY TO JEST WOGÓLE MOŻLIWE? Zaznaczam że tam jest tylko temp. podtrzymania 10 stopni. Pompa ma grzałki 9KW, ale są wyłączone. Czy ten kto montował (znajomy) mógł popełnić jakieś błędy? Nie wiem co dalej. Montował u szwagra podobny metraż i pompa i u niego ok. Może pompy nie nadają się do tak niskiej temperatury wewnątrz, albo hydraulik nie wie co mówi, bo twierdzi że budynki są źle ocieplone.

Przecież ta pompa chodzi na samych grzałkach...

Albo w tych domach okna są pootwierane...

JTKirk
01-03-2018, 07:40
@Irkov - zgadzam się z tym co napisał jasiek71 - to nie jest możliwe. Chyba, że ktoś ci się podpiął za licznikiem...
5000kwh w grudniu? - to daje około 161kwh/dzień. Nie ma możliwości, żeby tyle ci PC wzięła przy odłączonych grzałkach...a grudzień ciepły był przecież...
A teraz przy -19 bierze 150kwh/dobe??
Nawet bufor+grzejniki nie tłumaczą takiego zużycia dla utrzymania 10C....no chyba, że się podgrzewa w buforze wodę do jakiejś "ładnej" temperatury non stop...

Łukasz1980
01-03-2018, 07:57
Witam, przeglądam wasze wpisy i zastanawia mnie współczynnik COP. Mi za luty wyszło 980kWh, dużo bo jeszcze nie mieszkamy ale temperatury mam docelowe. Jaki powinien być wspomniany COP w takim miesiącu jak właśnie minął? Połowę miesiąca krzywą miałem -15/37C -- 10/27, ale na poddaszy robiło się ponad 23C więc zmniejszyłem do 35C i 25C. Niestety COP na poziomie 2.4. Chyba słabo. Dzisiaj rano było -17 i pompa pobierało 3.6KW, dawała 9kW, COP wyświetlała 2.5. Wcześniej myślałem że przy tak niskich temperaturach defrosty się nie robią ale tak nie jest i pompa przez kilka-kilkanaście minut bierze 5kW. Tak powinno być? Proszę o radę. Pompa to Panasonić 9 TCAP, gen h, 3f.

plusfoto
01-03-2018, 08:01
Witam, może ktoś coś podpowie. Dwa budynki wolnostojące...... przecież już pisałem - jeśli to Panas wersja H to powrót nie może być niższy niż 10 - 11 stopni. bo inaczej wyłączy się sprężarka a załączą grzałki - nawet w przypadku ich wyłączenia w ustawieniach. Ochrona układu przed uszkodzeniem.

Marcin34_Śl
01-03-2018, 08:03
Marcin34_Śl jaką masz temperaturę zasilania na CO, że Ci COP 4.3 wychodzi ?

Więkosz miesiąca grzałem na 30 stopni, w ostatnim tygodniu (mrozy) 31 St i 32 S. w nocy.

Tylko ja grzeje non stop i oprócz zeszłego tygodnia to pompa pracuje na minmalnej mocy, sprężarka chodzi z 20HZ i zuzycie bardzo niskie (jak na rysunku). Wg Mnie przy grzaniu ciągłym COP jest lepszy o 15-20%. Po drugie dane z katalogów dotyczą temp. zasialnia 35 ST.

Jak nie grzałem non stop to miałem COPy za styczeń 3,9 a grudzień 4,0. Przed mrozami to miałem w lutym nawet 4,8.

plusfoto
01-03-2018, 08:14
Więkosz miesiąca grzałem na 30 stopni, w ostatnim tygodniu (mrozy) 31 St i 32 S. w nocy.

Tylko ja grzeje non stop i oprócz zeszłego tygodnia to pompa pracuje na minmalnej mocy, sprężarka chodzi z 20HZ i zuzycie bardzo niskie (jak na rysunku). Wg Mnie przy grzaniu ciągłym COP jest lepszy o 15-20%. Po drugie dane z katalogów dotyczą temp. zasialnia 35 ST.

Jak nie grzałem non stop to miałem COPy za styczeń 3,9 a grudzień 4,0. Przed mrozami to miałem w lutym nawet 4,8.
Marcin to są 3 wyjścia 1. OZC masz do dupy. 2. Liczniki totalnie bajerują. 3. Ty bajerujesz.:rolleyes: Z twojego OZC wynika że tyle energi co dostarczsz to twój dom potrzebuje gdzieś przy +5 - +6 stopniach.

Marcin34_Śl
01-03-2018, 08:26
Nic nie bajeruje, tak mam :no:. To tylko pokazałem przykład, że przy grzaniu ciągłym dużo czasu pompa pracuje na minimalnej mocy (to nie jest zdjęcie z tego tygodnia) i na logikę, nie trzeba dużo tej mocy, zeby utrzymac temp. zasilania 30 ST. W tym tygodniu to COP mam tak z 2,9 przy mrozach i pompa zużywa 28-30 KW dziennie z CWU (30 kW *COP3/24 h = 3,75 KW to by się zgadzało z OZC).

Plusfoto - możesz się nie zgodzić ale uważam, że przy grzaniu non stop COP jest 15-20% lepszy

plusfoto
01-03-2018, 08:53
Nic nie bajeruje, tak mam :no:. To tylko pokazałem przykład...... O widzisz i teraz sytuacja się wyjaśniła. Co do lepszego COP to nie mam zdania. Ja wolę mniejszy ale żeby w kieszeni zostało na lizaki dla wnuczków.

artek
01-03-2018, 09:15
O widzisz i teraz sytuacja się wyjaśniła. Co do lepszego COP to nie mam zdania. Ja wolę mniejszy ale żeby w kieszeni zostało na lizaki dla wnuczków.

I to jest sedno sprawy gdzie dla 20% zysku na COP koszt za prąd rośnie o 100% (tania taryfa G12w w porównaniu do G11 dla grzania non-stop). Liczy się finalnie tylko ilość złotówek które trzeba wyłożyć na końcu. No chyba że wyższe COP jest dla kogoś celem samym w sobie :)

TwojPan
01-03-2018, 09:21
I to jest sedno sprawy gdzie dla 20% zysku na COP koszt za prąd rośnie o 100% (tania taryfa G12w w porównaniu do G11 dla grzania non-stop). Liczy się finalnie tylko ilość złotówek które trzeba wyłożyć na końcu. No chyba że wyższe COP jest dla kogoś celem samym w sobie :)
Ale można grzać non stop, mając G12w. Wtedy uśredniamy ceną za kWh.W tanich godzinach, nocą gdzie COP jest niższy płacimy mniej za kWh.W ciągu dnia, kiedy jest nieco cieplej mamy wyższy COP, płacą więcej za kWh.

artek
01-03-2018, 09:38
Oczywiście racja. Chodzi tylko o pokazanie że nie chodzi tylko o samo wykazanie jak najmniejszego zyżycia kWh dla osiągnięcia celu grzewczego. Jak dla mnie ważniejsze jest osiągnięcie tego celu jak najmniejszym kosztem przy zachowaniu komfortu. Ale to już wychodzi każdemu inaczej w zależności od całej masy zmiennych (różne taryfy, rodzaje pomp, pojemności podłogówek, bufory, izolacje itp).

pagu
01-03-2018, 16:43
Mój luty jeszcze nie mieszkamy temp w domu 20*

408382408383

moje ozc

Dane klimatyczne:
Strefa klimatyczna: III
Projektowa temperatura zewnętrzna θe: -20 °C
Średnia roczna temperatura zewnętrzna θm,e: 7,6 °C



Podstawowe wyniki obliczeń budynku:
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 134,0 m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 435,9 m3
Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 4515 W
Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 1090 W
Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 5602 W
Nadwyżka mocy cieplnej ΦRH: 0 W
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5604 W

Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:
Wskaźnik ΦHL odniesiony do powierzchni φHL,A: 41,8 W/m2
Wskaźnik ΦHL odniesiony do kubatury φHL,V: 12,9 W/m3

Wyniki obliczeń wentylacji na potrzeby projektowego obciążenia cieplnego:
Powietrze infiltrujące Vinfv: 46,6 m3/h
Powietrze dodatkowo infiltrujące Vm.infv: 0,0 m3/h
Wymagane powietrze nawiewane mech. Vsu,min: 181,5 m3/h
Powietrze nawiewane mech. Vsu: 181,5 m3/h
Wymagane powietrze usuwane mech. Vex,min: 140,0 m3/h
Powietrze usuwane mech. Vex: 181,5 m3/h
Średnia liczba wymian powietrza n: 1,0
Dopływające powietrze wentylacyjne Vv: 433,8 m3/h
Średnia temperatura dopływającego powietrza θv: 9,9 °C

Wyniki obliczeń sezonowego zapotrzebowania na energię wg PN-EN ISO 13790
Stacja meteorologiczna: Sulejów
Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie
Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H: 227,8 m3/h
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 34,13 GJ/rok
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 9481 kWh/rok
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 134 m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 435,9 m3
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 254,7 MJ/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 70,8 kWh/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 78,3 MJ/(m3·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 21,8 kWh/(m3·rok

Może ktoś by sprawdził zuzycie z OZC czy to się pokrywa - pozdr.

jasiek71
01-03-2018, 16:51
A to chałupa na ziemi czy statek kosmiczny lecący na Marsa...?

pagu
01-03-2018, 18:16
Trochę nie rozumiem :lol2:

agb
01-03-2018, 19:43
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 70,8 kWh/(m2·rok)


W stopce masz 50 kWh/(m2·rok). 70 to jakoś dużo jednak.

Łukasz1980
02-03-2018, 06:48
Witam, dołączę się do wątku o COP'ie - jakie powinno być w takim miesiącu jak miniony Luty? Mi ciągle gdy mamy większy mróz podaje do 2.5 czyli dziś przy -15C pobierało 3,6kW, generowało 9.0kW, i wyświetlało COP 2.5. Średnio w miesiącu lutym wyświetla 2.1, w styczniu 2.4 - to jest w porządku? Pompa Pan 9k Tcap 3f.

Marcin34_Śl
02-03-2018, 07:58
Witam, dołączę się do wątku o COP'ie - jakie powinno być w takim miesiącu jak miniony Luty? Mi ciągle gdy mamy większy mróz podaje do 2.5 czyli dziś przy -15C pobierało 3,6kW, generowało 9.0kW, i wyświetlało COP 2.5. Średnio w miesiącu lutym wyświetla 2.1, w styczniu 2.4 - to jest w porządku? Pompa Pan 9k Tcap 3f.

Grzejesz tylko w taniej taryfie? Jaka temp. zasialnia? Słaby strasznie ten COP
Generalnie luty oprócz ostatniego tygodnia był dosyc ciepły.
Ja przy temp. zasialnia max 32 ST (ostatnie morzy) to miałem COP 2,8 - 2,9 w ostatnim tygodniu a za luty 4,2, ale ja grzeje pompa non-stop

pagu
02-03-2018, 08:04
W stopce masz 50 kWh/(m2·rok). 70 to jakoś dużo jednak.

70 kwh to było pierwsze liczenie , zwiększyłem grubości ocieplenia i po przeliczeniu wychodzi 50 kwh dlatego moje pytanie jak to się ma do zużycia
styczeń 691 kwh
luty 781 kwh

Łukasz1980
02-03-2018, 08:06
Grzejesz tylko w taniej taryfie? Jaka temp. zasialnia? Słaby strasznie ten COP
Generalnie luty oprócz ostatniego tygodnia był dosyc ciepły.
Ja przy temp. zasialnia max 32 ST (ostatnie morzy) to miałem COP 2,8 - 2,9 w ostatnim tygodniu a za luty 4,2, ale ja grzeje pompa non-stop

Większość grzałem z ustawionym harmonogramem 7.00-2.00 (czyli 5 godzin przerwy), w trakcie ostatniego tygodnia wyłączyłem harmonogramem i chodziła cały czas. Jeszcze nie mieszkamy grzeję z temp chyba docelową parter 21, poddasze 23 - zużycie 950kWh, nie grzejemy wody bo nie ma oczyszczalni. Taryf nie mam, chcę sprawdzić kidy jak grzać aby było ciepło.

Marcin34_Śl
02-03-2018, 08:53
70 kwh to było pierwsze liczenie , zwiększyłem grubości ocieplenia i po przeliczeniu wychodzi 50 kwh dlatego moje pytanie jak to się ma do zużycia
styczeń 691 kwh
luty 781 kwh

Jak Ci wychodzi z OZC 6,7 KW to normalnie. Widzę, że ludzie którym wychodzi z OZC 4,5 - 5 KW mieli około 500-550 KW.

Ile pobierało Tobie KWh w mroźne dni?

pagu
02-03-2018, 10:16
Jak Ci wychodzi z OZC 6,7 KW to normalnie. Widzę, że ludzie którym wychodzi z OZC 4,5 - 5 KW mieli około 500-550 KW.

Ile pobierało Tobie KWh w mroźne dni?
Bywało że 30kwh ale też ponad 40 kwh grzałka potrafiła nabijać po 4-5 h /dobę , miałem ustawione sterowanie termostatem pokojowym i pompa nie pracowała po kilka godzin pod rząd po osiągnieciu zadanej temp dopiero potem ruszała z kopyta i może dlatego włączały się grzałki , wczoraj wieczorem przestawiłem na sterowanie pogodowe w nocy -20 * i do rana grzałki się nie włączyły chociaż pobór za 12h 26kwh więc nie wiem jeszcze czy lepiej jak pompa pyka sobie non stop na niskich obrotach i ciągle dogrzewa czy jak osiągnie zadaną temp i stoi kilka godzin .

kojak77
02-03-2018, 10:20
Kaszpir007
Mam podobny problem z drzwiami i wiatrołapem, dodatkowo jeszcze jest tam wyłaz na strych gdzie oczywiście panuje temp zewnętrzna.
Wydaje mi się jednak ,przynajmiej u mnie, że straty ciepła mam przez zle zamontowane drzwi tzn bez ciepłego progu i dylatacji pomiędzy zewnętrzem a wylewką
(tak jak w drzwiach balkonowych) nie dopatrzyłem tego przy wylewce żeby zostawić odpowiedni kanał i w taką zimę jak teraz "ciągnie" chłodem po posadzce...
Mam jeszcze jedną uwagę - obejrzałem twój projekt i teraz dopiero bardzo żałuję że nie otworzyłem salonu na pełną wysokość bo zużycia masz niskie a bałem się po doświadczeniach z mieszkania w kamienicy że nie dogrzeję odpowiednio takiej kubatury.
Przy najbliższym remoncie za 10 lat to zrobię:)

Marcin34_Śl
02-03-2018, 11:48
Bywało że 30kwh ale też ponad 40 kwh grzałka potrafiła nabijać po 4-5 h /dobę , miałem ustawione sterowanie termostatem pokojowym i pompa nie pracowała po kilka godzin pod rząd po osiągnieciu zadanej temp dopiero potem ruszała z kopyta i może dlatego włączały się grzałki , wczoraj wieczorem przestawiłem na sterowanie pogodowe w nocy -20 * i do rana grzałki się nie włączyły chociaż pobór za 12h 26kwh więc nie wiem jeszcze czy lepiej jak pompa pyka sobie non stop na niskich obrotach i ciągle dogrzewa czy jak osiągnie zadaną temp i stoi kilka godzin .

Przy anhydrycie (ja tez mam) to praca non stop. W cienkiej wylewce z anhydrytu nie zakumulujesz za dużo, wyłączasz pompę, podłoga się schładza i pompa musi nadrabiać. Widocznie masz jeszcze duży odbiór ciepła i jak temp. powrotu spadnie poniżej ... ST (nie wiem ile) to pompa wspomaga się grzałkami zanim uruchomi się sprężarka.

kerad85
02-03-2018, 11:59
Jak Ci wychodzi z OZC 6,7 KW to normalnie. Widzę, że ludzie którym wychodzi z OZC 4,5 - 5 KW mieli około 500-550 KW.

Ile pobierało Tobie KWh w mroźne dni?

Mi akurat wyszło 325 kWh przy OZC na 5,9 kW (4,9 kW CO + 1 kW CWU), więc albo mam duże zyski bytowe / ze słońca, albo wyszło mi lepiej niż było w OZC :) Z Drugiej strony nie było nas przez tydzień na początku lutego i w tym czasie mieliśmy obniżoną temp. na 18 stopni + brak zużycia CWU.

Pytanie, czy to wyniki dla domów z wentylacją grawitacyjną czy z rekuperatorem? Do tych moich 325h trzeba by dodać ze 35 kWh na defrost.

Marcin34_Śl
02-03-2018, 12:10
Nie ma co porównywać, każdy dom jest inny. Ale masz OZC 4,9 na CO i jak Was tydzień nie było to wychodzi podobnie.
Zawsze trzeba tez podawać temp. w domu bo jak kiedyś pisał ASOLT każdy 1St. to jak dobrze pamiętam 7% więcej czy jakoś tak.

Pagu coś ma duże zapotrzebowanie przy Swoich 134 m2 parteru.

pagu
02-03-2018, 12:16
Przy anhydrycie (ja tez mam) to praca non stop. W cienkiej wylewce z anhydrytu nie zakumulujesz za dużo, wyłączasz pompę, podłoga się schładza i pompa musi nadrabiać. Widocznie masz jeszcze duży odbiór ciepła i jak temp. powrotu spadnie poniżej ... ST (nie wiem ile) to pompa wspomaga się grzałkami zanim uruchomi się sprężarka.
Przestawiłem się na pracę termostatem pokojowym żeby ograniczyć ilość załączeń sprężarki i spadły o połowę teraz wróciłem do pogodówki żeby właśnie sprawdzić jak pompa będzie pracować w takie mrozy .
Co do temp powrotu to wiem i raczej nie spadała poniżej wymaganej .
Muszę to jeszcze sprawdzić ale może być tak żę lepiej będzie w duże mrozy na pogodówce żeby zagwarantować ciągłość pracy , a w cieplejsze dni na term pokojowym , muszę po testować .
A Marcin jak przeliczasz OZC że u mnie 6,7 przy 50 czy 70 kwh/m2/rok ?

kerad85
02-03-2018, 14:25
Ewidentnie pagu u Ciebie jest coś nie halo. Grzałka nie powinna się zupełnie załączać, jeśli wszystko jest ok z dolnym źródłem. Może masz antylegionellę włączoną i wtedy na pewno działa grzałka.

Kolejny raz wychodzą problemy z ustawieniami na tej drogiej i przereklamowanej pompie.

Mój Stiebel ma niemal tą samą moc (7,6 kW) i nie wziął mi jeszcze więcej niż ok. 17 kWh / dzień. Zauważ, że mam sporo większą powierzchnię, ale też sprawdzony dom bez jakiś większych mostków termicznych. Za sprawdzenie kamerą termowizyjną zapłaciłem 170 zł (patrz olx).

pagu
02-03-2018, 17:06
Ewidentnie pagu u Ciebie jest coś nie halo. Grzałka nie powinna się zupełnie załączać, jeśli wszystko jest ok z dolnym źródłem. Może masz antylegionellę włączoną i wtedy na pewno działa grzałka.

Kolejny raz wychodzą problemy z ustawieniami na tej drogiej i przereklamowanej pompie.

Mój Stiebel ma niemal tą samą moc (7,6 kW) i nie wziął mi jeszcze więcej niż ok. 17 kWh / dzień. Zauważ, że mam sporo większą powierzchnię, ale też sprawdzony dom bez jakiś większych mostków termicznych. Za sprawdzenie kamerą termowizyjną zapłaciłem 170 zł (patrz olx).
Wygrzewanie legionelli mam wyłączone dolnego zródła nie mam bo pompa powietrzna .
Masz zuzycie 17kwh /dobę w takie mrozy ??? to jakieś przegięcie przy tej powierzchni , dom masz na płycie ?
zresztą zobacz zuzycie na domach o podobnej powierzchni do mojej na chwalonych panasach
http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=10108
http://pvmonitor.pl/user_pc.php?idinst=10238
tutaj zuzycie jest mega w porównaniu do mojego nawet .

Garażowiec
02-03-2018, 18:33
Nie ma cO się dziwić takiemu zużyciu energii przy pc g-w i przy OZC 4,8 KW . Metraż domu nie ma tutaj znaczenia . Największą różnicę robią przede wszystkim temperatury DZ i GZ .

kaszpir007
02-03-2018, 19:52
Przestawiłem się na pracę termostatem pokojowym żeby ograniczyć ilość załączeń sprężarki i spadły o połowę teraz wróciłem do pogodówki żeby właśnie sprawdzić jak pompa będzie pracować w takie mrozy .
Co do temp powrotu to wiem i raczej nie spadała poniżej wymaganej .
Muszę to jeszcze sprawdzić ale może być tak żę lepiej będzie w duże mrozy na pogodówce żeby zagwarantować ciągłość pracy , a w cieplejsze dni na term pokojowym , muszę po testować .
A Marcin jak przeliczasz OZC że u mnie 6,7 przy 50 czy 70 kwh/m2/rok ?

U mnie jak jest słonecznie cały dzień to dom się nagrzewa i termostat to "wychwytuje" i wyłącza pompę ...
Ma to swoje plusy i minusy ...

Plus taki że słoneczko naprawdę u mnie potrafi podnieść temperaturę w domu i sensu jeszcze podgrzewania i jeszcze większego przegrzewania domu przez pompę nie ma i pompa potrafi cały dzień być w "uśpieniu" i czekać na spadek temepratury w domu ..

A teraz minus ...
Temepratura powietrza wolno spada ale temperatura podłogi już sporo szybciej ..
I w nocy jak włączy sie pompa (sygnał z termostatu) to musi działać na dużej mocy , tak jakby grzał tylko w II taryfie ..

W moim przypadku w dni bez słońca powiedzmy termostat + pogodówka dość dobrze sobie radzą i można liczyć na niemalże pracę nonstop , ale jak jest słońce to nie ma żadnej szansy ...

Więc albo ustawić na termostacie jakąś kosmicznie wyskoką temperatrę , tak by nigdy termostat się nie wyłączył ale mieć świadomośc że będą dni że dom będzie bezsensownie przegrzewany ale a to pompa bedzie działała cały czas , albo z krótkimi przerwami ...

Bo nie do końca jestem przekonany że termostat + pogodówka to dobry "tandem" , ze względu na histerezę w termostacie i wolnego spadku temperatury w domu ..

ketjof
02-03-2018, 20:12
Nie ma cO się dziwić takiemu zużyciu energii przy pc g-w i przy OZC 4,8 KW . Metraż domu nie ma tutaj znaczenia . Największą różnicę robią przede wszystkim temperatury DZ i GZ .

Co racja to racja co do gruntowych. U mnie dołożyłem w tym tygodniu 45 min grzania - spadek temperatury zatrzymany a zużycie dzienne podskoczyło z 7-8kWh na dobę, do 8-9 kWh.:D
Ale właśnie u mnie podobno jest jakaś anomalia temperaturowa na DZ bo ciągle najniższa temperatura jaką widziałem to 8/5 st. A najwyższa temperatura jaka idzie w wylewkę to 30 st.
Tylko, że zaraz nas zjedzą powietrzni mówiąc, że takich temperatur w roku jest kila godz. a cena PW<<GW ... I będą mieli rację.
U mnie akurat kotłownia na PC -GW wyszła tyle co na ekogroszek (mieszkam w smogowym zagłębiu czego nikomu nie polecam ale miasto dało dobrą dotację) więc nie miałem się co zastanawiać.

Arturo72
02-03-2018, 20:20
Nie ma cO się dziwić takiemu zużyciu energii przy pc g-w i przy OZC 4,8 KW . Metraż domu nie ma tutaj znaczenia . Największą różnicę robią przede wszystkim temperatury DZ i GZ .
Głupoty Waść opowiadasz,co do metrażu masz rację ale właśnie zapotrzebowanie domu ma przede wszystkim znaczenie a nie temperatury DZ bo to ma najmniejsze znaczenie.Może wśród prymitywnych gruntowych robi to wrażenie ale wśród powietrznych temp.DZ i jej wahania ma marginalne znaczenie.

Garażowiec
02-03-2018, 20:44
Przeczytałeś i nie zrozumiałeś .
OZC ma podstawowe znaczenie , w dalsze kolejności ( w przypadku jakiejkolwiek PC ) różnica temperatur między DZ a GZ .
A swoją drogą gdzie wyczytałeś że coś o jakiś wahaniach DZ pisałem?

PS. Może wśród prymitywnych gruntowych , Twój poziom ...

Garażowiec
02-03-2018, 21:12
Co racja to racja co do gruntowych. U mnie dołożyłem w tym tygodniu 45 min grzania - spadek temperatury zatrzymany a zużycie dzienne podskoczyło z 7-8kWh na dobę, do 8-9 kWh.:D
Ale właśnie u mnie podobno jest jakaś anomalia temperaturowa na DZ bo ciągle najniższa temperatura jaką widziałem to 8/5 st. A najwyższa temperatura jaka idzie w wylewkę to 30 st.
Tylko, że zaraz nas zjedzą powietrzni mówiąc, że takich temperatur w roku jest kila godz. a cena PW<<GW ... I będą mieli rację.
U mnie akurat kotłownia na PC -GW wyszła tyle co na ekogroszek (mieszkam w smogowym zagłębiu czego nikomu nie polecam ale miasto dało dobrą dotację) więc nie miałem się co zastanawiać.

A masz ciepłomierz ?

kerad85
03-03-2018, 00:34
Wygrzewanie legionelli mam wyłączone dolnego zródła nie mam bo pompa powietrzna .
Masz zuzycie 17kwh /dobę w takie mrozy ??? to jakieś przegięcie przy tej powierzchni , dom masz na płycie ?
zresztą zobacz zuzycie na domach o podobnej powierzchni do mojej na chwalonych panasach
http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=10108
http://pvmonitor.pl/user_pc.php?idinst=10238
tutaj zuzycie jest mega w porównaniu do mojego nawet .

Sam już niedługo mam nadzieję będę na pvmonitor to sobie zobaczysz. Muszę tylko się dobrać do danych z magistrali CAN.

Przy tych mrozach przestawiłem z grzania w godzinach 2-6 i 13-15 na 22-6 i 13-15. Czyli 10 h grzania przy pompie, która pobiera 1,65 kW, co daje max. 16,5 kWh / dobę. Zyski ze słońca też są spore, a teraz jest zimno, ale za to słonecznie, tak że w dzień nagrzewa się z 22*C nawet na 22,8*C w salonie i to bez włączonego ogrzewania.

No ale ja mam gruntówkę, więc pewnie to tłumaczy wszystko przy mrozach. Przy temperaturach w okolicach zera nie ma takich kosmicznych różnic.

JTKirk
03-03-2018, 05:13
Głupoty Waść opowiadasz,co do metrażu masz rację ale właśnie zapotrzebowanie domu ma przede wszystkim znaczenie a nie temperatury DZ bo to ma najmniejsze znaczenie.Może wśród prymitywnych gruntowych robi to wrażenie ale wśród powietrznych temp.DZ i jej wahania ma marginalne znaczenie.

Piątkowy wieczór.....i wszystko jasne :P

kaszpir007
03-03-2018, 10:18
Ja wczoraj wyłączyłem .. grzałki ..
Trochę późno :)

Miałem ustawione na -15 , bo takie minimum było możliwe ale zauważyłem że nie tylko przy tej temp załaczała sie grzałka , ale także przy defroście (zawsze) , niezależnie od temp. zewnętrznej.

Przy mrozach (poniżej -15) widziałem że pompa wspomagała się grzałką ale patrząc na czas jej uruchamiania to raczej miało to sens symboliczny , bo czas załączenia był krótki i nie wiem w jakim celu ?

Wczoraj wyłączyłem grzałki i nagle okazało się że defrost bez problemu też radzi sobie z defrostem i to nawet przy silnych mrozach a grzałka do niczego nie była potrzebna bo pompa daje sobie radę i czas defrostu nie wzrósł , więc widać wspomagania grzałki u mnie mialo sens raczej symboliczny.

Szkoda że tak późno zobaczyłem że były włączone grzałki 1+1 ...
Zapewne instalator włączył aby w razie czego ....

TwojPan
03-03-2018, 11:15
Miałem ustawione na -15 , bo takie minimum było możliwe
Ale do tych ustawionych -15deg dochodzi jeszcze zwłoka związana z temp.kompensacji grzałki.To trzeba było ustawić.

Drogba
05-03-2018, 06:06
Czy ktoś z Was to stosuje lub zastanawiał się nad grzaniem pompą bez kagańca w taryfie dziennej jak i nocnej przez cały rok? teoretycznie to co chodzi przez 24h/dobę jest opłacalne.

magdaseb
05-03-2018, 06:36
Czy ktoś z Was to stosuje lub zastanawiał się nad grzaniem pompą bez kagańca w taryfie dziennej jak i nocnej przez cały rok? teoretycznie to co chodzi przez 24h/dobę jest opłacalne.

U mnie tak chodzi.

Marcin34_Śl
05-03-2018, 08:31
Czy ktoś z Was to stosuje lub zastanawiał się nad grzaniem pompą bez kagańca w taryfie dziennej jak i nocnej przez cały rok? teoretycznie to co chodzi przez 24h/dobę jest opłacalne.

Ja tak grzeję, wychodzi i tak 60-65 % w taniej (bo w nocy jest największy pobór i CWU w okienku 13-15)

kerad85
05-03-2018, 09:08
Czy ktoś z Was to stosuje lub zastanawiał się nad grzaniem pompą bez kagańca w taryfie dziennej jak i nocnej przez cały rok? teoretycznie to co chodzi przez 24h/dobę jest opłacalne.

Tylko w takim układzie problem mają osoby z pompą on/off. Z kagańcem mam 70 startów sprężarki na miesiąc, bez kagańca to może być nawet 30 dziennie, czyli 840 na miesiąc :).

JTKirk
05-03-2018, 09:14
Tylko w takim układzie problem mają osoby z pompą on/off. Z kagańcem mam 70 startów sprężarki na miesiąc, bez kagańca to może być nawet 30 dziennie, czyli 840 na miesiąc :).

:confused::confused::confused:

zibizz1
05-03-2018, 10:03
Kwestia dopracowania algorytmu pracy. ON/OFF powinien chodzić ok godzine za jednym razem i godzine odpoczywać. Czyli nie powinno być więcej startów niż 12 na dobe. Jesli jest inaczej to trzeba histereze zwiekszyć albo jakieś inne stopniominuty. Moim zdaniem jesli akumulacyjnosc pozwala to nie ma sensu żeby pompa chodziła równo całą dobę. Rozumiem że nad ranem w 7-8 godzinie ciagłej pracy temperatura na zasilaniu ma już u mnie 37 stopni a do ziemi wraca -1 i przez to pompa ma mniejszy COP. Lepiej żeby chodziła z COP 3,5 za 35g niż z COP 4,5 za 55gr. Ale te róznice w COP na 100% nie są tak duże. Jedyną negatywną rzeczą może być wahanie temperatury, albo zniszczenie podłogi zbyt wysoką temperaturą ale od jest taki parametr jak maksymalna temp zasilania. Więcej nagatywów nie widze.

Tomaszs131
05-03-2018, 12:25
Tylko w takim układzie problem mają osoby z pompą on/off. Z kagańcem mam 70 startów sprężarki na miesiąc, bez kagańca to może być nawet 30 dziennie, czyli 840 na miesiąc :).
W przypadku mojego on/off- a ma 60 startów w miesiącu. Więc nie wiem o czym piszesz.

Garażowiec
05-03-2018, 12:28
Tylko w takim układzie problem mają osoby z pompą on/off. Z kagańcem mam 70 startów sprężarki na miesiąc, bez kagańca to może być nawet 30 dziennie, czyli 840 na miesiąc :).

No to coś nie tak masz . Miałem parę sezonów pc on/of i zapewniam nigdy nie miałem więcej startów jak 150 na miesiąc. PC ustawiona maksymalnie na wykorzystanie 2T.

rob30
05-03-2018, 12:37
Jedziesz na grzejnikach?

sama podłogówka


Możesz więcej napisać chociażby w stopce o izolacjach domu?

ściany styropian 18cm 0,032
strop wełna 30cm a w skosach 25cm (15cm 0,036 + 10cm 0,033 )
podłoga 10cm
fundament 14cm
okna U=0,9 + 2 dachowe U=1,3