PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 [113] 114 115 116 117 118 119 120 121 122

oszczednyGrześ
05-03-2018, 13:03
sama podłogówka



ściany styropian 18cm 0,032
strop wełna 30cm a w skosach 25cm (15cm 0,036 + 10cm 0,033 )
podłoga 10cm
fundament 14cm
okna U=0,9 + 2 dachowe U=1,3

Mało w tej podłodze jest. Stąd pociągnie kWh.

plusfoto
05-03-2018, 13:22
sama podłogówka
Nie wiem ile ciągniesz wody ale i tak wydaje mi się że to sporo ale widocznie masz takie potrzeby:)

rob30
05-03-2018, 13:39
Mało w tej podłodze jest. Stąd pociągnie kWh.

wszędzie dało się dołożyć oprócz podłogi :) ale nie sądzę, żeby te 10cm w podłodze miało takie duże znaczenie raczej obstawiam jakieś mostki w wełnie bo niestety całkowicie bez kontroli to było robione.
Zmiana w OZC w podłodze z 10cm na 15cm dawała teoretycznie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło o 700kWh na rok


Nie wiem ile ciągniesz wody ale i tak wydaje mi się że to sporo ale widocznie masz takie potrzeby:)

W lecie miesięcznie 70-80kWh na wodę idzie

Generalnie z kosztów jestem zadowolony :)

JTKirk
05-03-2018, 14:33
z tymi startami, to tak samo jak z tym, że przewymiarowana pompa on/off musi taktować....odpowiem tak samo jak wtedy - moja pompa o tym nie wie, że powinna taktować - więc nie taktuje, tak samo ona nie wie, że powinna się non stop wyłączać i załąnczać i zwyczajnie tego nie robi. Kiedy chodzi bez żadnych ograniczeń(weekend) to jest tylko trochę więcej załączeń niż w tygodniu

kerad85
05-03-2018, 16:22
Czy ten kaganiec oznacza że w T1 obywacie się bez ciepłej wody, bo nie wydaje mi się żeby 200 litrowy zbiornik CW wystarczył na okres poza T2?

W T1 ustawiona jest obniżona temperatura (u mnie jest 47 *C w T2 i 41*C w T1). Jak braknie, to dogrzewa w T1. W sumie 200 l ciepłej wody to nie jest tak mało, ale z racji braku pompki obiegowej coś chyba mi źle dogrzewało wodę (jakby grzało niepełny zbiornik). Na razie mam drugi dzień z pompką, także zobaczymy jak będzie teraz.

zibizz1
06-03-2018, 07:58
Czy ten kaganiec oznacza że w T1 obywacie się bez ciepłej wody, bo nie wydaje mi się żeby 200 litrowy zbiornik CW wystarczył na okres poza T2?

Przed południem i do ok godziny 18 nie ma problemu. Natomiast 18-22 już nie da rady i woda się czasem dogrzewa. Mam zbiornik 185l zintegrowany i ostatnie poł godziny na koncu T2 jest ustawiona temperatura 50 stopni. Wczoraj w T1 włączyła się tylko na 20minut o 18

kerad85
06-03-2018, 08:26
W przypadku mojego on/off- a ma 60 startów w miesiącu. Więc nie wiem o czym piszesz.

Ja nie mam tylu startów, aczkolwiek w okresie przejściowym miałem po kilkanaście na dobę, po przestawieniu na T2 spadło do 3-4. Przy takich mrozach to raczej nie ma problemów z taktowaniem ;)


No to coś nie tak masz . Miałem parę sezonów pc on/of i zapewniam nigdy nie miałem więcej startów jak 150 na miesiąc. PC ustawiona maksymalnie na wykorzystanie 2T.

Naucz się proszę czytać ze zrozumieniem. Nigdzie nie pisałem, że ja mam tyle startów, ale na forum możesz o przeczytać o taktowaniu i takich problemach. Dodatkowo informacja o dużej liczbie startów dotyczy pracy bez kagańca a Ty piszesz że masz 150 przy ustawieniu pod T2.

JTKirk
06-03-2018, 08:36
Naucz się proszę czytać ze zrozumieniem. Nigdzie nie pisałem, że ja mam tyle startów, ale na forum możesz o przeczytać o taktowaniu i takich problemach. Dodatkowo informacja o dużej liczbie startów dotyczy pracy bez kagańca a Ty piszesz że masz 150 przy ustawieniu pod T2.

Wystarczy, że przestaniesz używać taki kategorycznych sformułowań. Bo diabeł tkwi w szczegółach...nie wszyscy mają takie same instalacje, takie same sterowania - więc takie sformułowania

Tylko w takim układzie problem mają osoby z pompą on/off.
są zwyczajnie nieprawdziwe.

Garażowiec
06-03-2018, 08:40
Tylko w takim układzie problem mają osoby z pompą on/off. Z kagańcem mam 70 startów sprężarki na miesiąc, bez kagańca to może być nawet 30 dziennie, czyli 840 na miesiąc :).
Początek tego zdania wprowadził mnie w błąd , zrozumiałem ze napasałeś o swojej instalacji .
Natomiast ja wyraźnie napisałem -Miałem parę sezonów pc on/of - I owszem były takie miesiące że do 150 startów dochodziło , głównie za sprawą CWU , priorytet dogrzewania CWU bez względu na taryfę . Czyli w nocy ze dwa starty , 13-15 na siłę start + coś tam w pozostałym czasie na CWU . Ta zwiększona ilość startów przy on/of-e to wtedy jak były ,,ciepłe " miesiące zimowe , im zimniej tym mniej startów .Problem taktowania pc on/of może być tylko w dwóch przypadkach -jeden wyssany z palca , drugi przy spartolonej instalacji .

kerad85
07-03-2018, 08:16
Oczywiście najwięcej startów jest przy niskiej temperaturze zasilania, czyli w okresie przejściowym i można ustawić kaganiec, tak aby pompa nie załączała się zbyt często. W każdym bądź razie ustawienie PC na T2 jeszcze bardziej obniży liczbę startów (w nocy jest zimniej, co za tym idzie temp. zasilania wyższa).

Garażowiec
07-03-2018, 08:42
Ja doszedłem, że najlepszym rozwiązaniem sprawy jest pc inwerter . Raz , że siłą rzeczy jest , mniej startów , dwa że jest możliwość zasilania GZ niską temperaturą , co ważne okresach przejściowych.

rwojtek
07-03-2018, 08:46
Ja doszedłem, że najlepszym rozwiązaniem sprawy jest pc inwerter . Raz , że siłą rzeczy jest , mniej startów , dwa że jest możliwość zasilania GZ niską temperaturą , co ważne okresach przejściowych.

Zdajesz sobie sprawę, że nie każdy ma możliwość zakupu PCi inwerterowej w dobrej cenie.
Za 5-7 lat może zacznę myśleć o inewerterze jak zdrowie i finanse pozwolą chociaż ciężko będzie znaleźć taką, która ma min. moc ok. 1kW a maks. jakieś 6-8kW.

totoziziu
07-03-2018, 09:26
Witam .Jak grzejecie wT2 to według krzywej czy termostatu pokojowego.Jeżeli według krzywej to jak ustawiona jest ta krzywa.czy PC pracuje cały czas czy też się wyłącza

plusfoto
07-03-2018, 09:50
Witam .Jak grzejecie wT2 to według krzywej czy termostatu pokojowego.Jeżeli według krzywej to jak ustawiona jest ta krzywa.czy PC pracuje cały czas czy też się wyłącza
W tej chwili w/g krzywej. Z tym że moja krzywa do niczego się nie przyda bo każdy dom potrzebuje innej.

Drogba
07-03-2018, 10:09
Jeszcze jedno.
Czy ktoś testował grzanie ciągłe z nastawą na obieg np 30 stopnie a grzaniem z termostatem pokojowym ograniczonym np do 22,5 stopnia?
Która z tych metod jest lepsza/tańsza w użytkowaniu?

Garażowiec
07-03-2018, 11:09
Zdajesz sobie sprawę, że nie każdy ma możliwość zakupu PCi inwerterowej w dobrej cenie.
Za 5-7 lat może zacznę myśleć o inewerterze jak zdrowie i finanse pozwolą chociaż ciężko będzie znaleźć taką, która ma min. moc ok. 1kW a maks. jakieś 6-8kW.

Wiem , wiem , też się na początku obiłem nieźle o cenę invertera , ale sobie z tym problemem poradziłem .;).
Demontujesz tą swoją PC , opychasz na znanym portalu , i wtedy do invertera niewiele dokładasz.

Garażowiec
07-03-2018, 11:11
Jeszcze jedno.
Czy ktoś testował grzanie ciągłe z nastawą na obieg np 30 stopnie a grzaniem z termostatem pokojowym ograniczonym np do 22,5 stopnia?
Która z tych metod jest lepsza/tańsza w użytkowaniu?

U mnie się sprawdza , tyle że nie zasilanie a powrót wody z obiegu jest ważny .

okobar
07-03-2018, 11:16
Zdajesz sobie sprawę, że nie każdy ma możliwość zakupu PCi inwerterowej w dobrej cenie.
Za 5-7 lat może zacznę myśleć o inewerterze jak zdrowie i finanse pozwolą chociaż ciężko będzie znaleźć taką, która ma min. moc ok. 1kW a maks. jakieś 6-8kW.

moja ma bodajże minimalną 1.85...a maksymalną około 8...

Garażowiec
07-03-2018, 11:19
która ma min. moc ok. 1kW a maks. jakieś 6-8kW.


tyle że nie sama moc minimalna tutaj jest ważna , ale taka minimalna przy Której pc osiąga wysoki COP . Tzn. zależy m.inn. od konstrukcji technicznej danej pc , czyli np w przedziale mocy cieplne 2-6KW będzie realny COP osiągać 5 , a mocy powyżej 6 i poniżej 2 cop będzie np 3,5 .
Ostatnio dochodzę do wniosku że przy inwerterze to raczej trzeba się kierować tą mocą minimalna ekonomiczną , mniej mocą maksymalną . Jednak w Polsce zdecydowana większość sezonu grzewczego przypada na temperatury w okolic 0* , pc zdecydowanie więcej godzin w sezonie pracuje z mocami niskimi , i dobrze aby wtedy pracowała z maxymalnym COP-em .

Garażowiec
07-03-2018, 11:22
moja ma bodajże minimalną 1.85...a maksymalną około 8...

Tak , ale jaki jest cop przy 1,8 k w ? Ta moc minimalna nie zawsze jest osiągalna , tutaj dużo zależy też od temperatury zasilania DZ i GZ .

TwojPan
07-03-2018, 11:30
U mnie się sprawdza , tyle że nie zasilanie a powrót wody z obiegu jest ważny .
I jak sobie z nim radzisz?Jestem ciekaw, bo u mnie przy krzywej 30/-20 i 15/25 kiedy nagle zrobiło się ciepło, podłoga rozgrzana, zadane w temp.pomieszczeniu osiągnięte, ale nie ponad histerezę-zaczęła się zabawa.Wracało z podłogi ponad 25deg, a krzywa przy 2deg na zewnątrz była niecałe 27deg. Niestety, pompa obniżała temp.zasilania celowo, aby wychłodzić powrót i dążyła do delty (najprawdopodobniej).Musiałem podnieść krzywą na 33deg i czekam aż pozamykają się termostaty i pętle.Inaczej chyba nie da rady wymodulować tak niskiego zasilania.
Jak sobie poradziłeś w takiej sytuacji?
Może mam źle ustawione przepływy.Nie mam jak zmierzyć i ustawić delty zasilanie powrót 5deg na każdej pętli.Teraz robię te ustawienia trochę na ślepo.Mam projekt CO, ale wydaje mi się że grzejąc non stop z termostatami na ścianach takie ustawienia nie zdadzą egzaminu.Instalator OP każe mi rozkręcić cały układ na maksa ile się da i zdać się na automatykę (termostaty). Tutaj na drugiej pompie za bypassem nie poszaleję, bo zaczyna przeciągać pompę obiegową w hydroboxie.Zamiast na 5 dałem na 4.Kiedyś czytałem, że woda przepływając wolniej oddaje więcej ciepła w określony, czasie.
Chętnie posłuchałbym jak to ogarnąć przy mojej instalacji.....
Ten efekt, to taka zmora dobrze ocieplonych domów.

zibizz1
07-03-2018, 11:37
Zawsze według krzywej. W nocy przesunięta w góre a w dzień w dół. Akurat moja zlicza sobie róźnice miedzy zasilaniem a obliczoną temperaturą według krzywej i później to kompensuje.Jak jest bardzo zimno to chodzi całą noc, jak jest cieplej to się wyłącza. Tutaj przykład z ostatniej doby. Piki to grzanie cwu. Schodki to zmiana przesunięcia krzywej.
408756

JTKirk
07-03-2018, 11:42
I...
A może doczekam się w którymś z wątków, jakie powinienem mieć temperatury DZ? I jakie błędy popełniłem podczas wykonywania DZ?
Nie? - tak myślałem, to było do przewidzenia....

magdaseb
07-03-2018, 11:47
Ja też chyba mam skopane DZ, bo w największe mrozy miałem 0,7/-2,6:p

TwojPan
07-03-2018, 11:57
A może doczekam się w którymś z wątków, jakie powinienem mieć temperatury DZ? I jakie błędy popełniłem podczas wykonywania DZ?
Nie? - tak myślałem, to było do przewidzenia....

Odpowiadałem ci kilkakrotnie.Widać, tak jak potrafisz odpowiadać sobie sam i to w tym samym poście, tak nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.
Po raz ostatni napiszę.Posiadanie gruntowej pompy ciepła, dla samego faktu posiadania takiego urządzenia, bez obrazy kogokolwiek, moim zdaniem to totalna głupota. Robi się badanie gruntu,albo przynajmniej zerka na mapy. Jeśli warunki są niesprzyjające nie wykonuje się takiego źródła ciepła. Ale...jeśli ktoś chce wydać ponad 40k tylko po to aby takie urządzenie posiadać nie widzę problemu.
Ciekawe, że w największe mrozy ten wasz wątek o temp.DZ zamilkł....

TwojPan
07-03-2018, 11:58
Ja też chyba mam skopane DZ, bo w największe mrozy miałem 0,7/-2,6:p

To były jakieś mrozy w tym roku? Kiedy? Przez jaki czas?

zibizz1
07-03-2018, 12:05
A jakie jest przeciwskazanie żeby taki ON/OFF w okresie przejściowym włączył sie na jedną godzinę w nocy i wrzucił te 8-10kw raz na cała dobę. U mnie zauwazyłem że od momentu kiedy pompa zacznie grzać do momentu aż termometr drgnie mija 4-6 godzin.
Co do inwertera to z tego co wiem to jego COP wyglada tak:
408758

i uważam że nie ma sensu żeby pracował z mniejszą moca nić 50%. Co prawda na mniejszej mocy temperatury są troszke lepsze więc z tego powodu mamy jakiś tam zysk COP, ale uważam że lepiej żeby pracowała godzine na 70% niż 2 godziny na 35%

magdaseb
07-03-2018, 12:05
Odpowiadałem ci kilkakrotnie.Widać, tak jak potrafisz odpowiadać sobie sam i to w tym samym poście, tak nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.
Po raz ostatni napiszę.Posiadanie gruntowej pompy ciepła, dla samego faktu posiadania takiego urządzenia, bez obrazy kogokolwiek, moim zdaniem to totalna głupota. Robi się badanie gruntu,albo przynajmniej zerka na mapy. Jeśli warunki są niesprzyjające nie wykonuje się takiego źródła ciepła. Ale...jeśli ktoś chce wydać ponad 40k tylko po to aby takie urządzenie posiadać nie widzę problemu.
Ciekawe, że w największe mrozy ten wasz wątek o temp.DZ zamilkł....

Wątek zamilkł bo wszyscy pocieraliśmy rury dolnego źródła:lol2:

magdaseb
07-03-2018, 12:13
A jakie jest przeciwskazanie żeby taki ON/OFF w okresie przejściowym włączył sie na jedną godzinę w nocy i wrzucił te 8-10kw raz na cała dobę. U mnie zauwazyłem że od momentu kiedy pompa zacznie grzać do momentu aż termometr drgnie mija 4-6 godzin.
Co do inwertera to z tego co wiem to jego COP wyglada tak:
408758

i uważam że nie ma sensu żeby pracował z mniejszą moca nić 50%. Co prawda na mniejszej mocy temperatury są troszke lepsze więc z tego powodu mamy jakiś tam zysk COP, ale uważam że lepiej żeby pracowała godzine na 70% niż 2 godziny na 35%

Mój inwerter na przełomie luty/marzec (temp noc -16/dzień -10) pracował na 85%mocy z COP ok 4,5. Teraz pracuje na 45% (temp noc -3/ dzień 3) COP ok 5. A w ub roku w miesiącach wrzesień/październik COP dochodził do 5,6 a PC pracowała z minimalnym możliwym obciążeniem 10%...

także coś mi tu nie pasuje, jakoby inwerter najwyższą sprawność miał przy 50-70%...

JTKirk
07-03-2018, 12:15
Odpowiadałem ci kilkakrotnie.Widać, tak jak potrafisz odpowiadać sobie sam i to w tym samym poście, tak nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.
Po raz ostatni napiszę.Posiadanie gruntowej pompy ciepła, dla samego faktu posiadania takiego urządzenia, bez obrazy kogokolwiek, moim zdaniem to totalna głupota. Robi się badanie gruntu,albo przynajmniej zerka na mapy. Jeśli warunki są niesprzyjające nie wykonuje się takiego źródła ciepła. Ale...jeśli ktoś chce wydać ponad 40k tylko po to aby takie urządzenie posiadać nie widzę problemu.
Ciekawe, że w największe mrozy ten wasz wątek o temp.DZ zamilkł....

zadałem konkretne pytanie w 2 lub 3 wątkach, nie dostałem odpowiedzi...przekleje więc moje pytanie i proszę o konkretną odpowiedź, a nie wodolejstwo jak wyżej...

Problem w tym, że coś tam ci świta, ale nie do końca. Najpierw pada stwierdzenie - że wszystkie DZ są wykonane niewłaściwie, ale specjalnie podajemy zaniżone temperatury. Bez rozróżnienia, co jak gdzie, w jakim warunkach...
Jaki sens ma robienie badań gruntu, skoro robiłem fundamenty (dom podpiwniczony) wiem jaki jest grunt i planowałem DZ zrobić we własnym zakresie poziome. Dodam jeszcze, że spora część mojej działki na której budowałem, była ileś tam lat wcześniej eksploatowana przez pobliską cegielnię. Cegielnię, a nie kopalnię piasku. DZ robiłem we własnym zakresie. Wykop 1,7-1,8m głębokości(minikoparka), każda rura osobno w wykopie, odstęp pomiędzy zasilaniem a powrotem 1m, ostatnia pętla około 0,8m. DZ źródło zrobione tanio, przewymiarowane.
Poproszę szacownego eksperta o wskazanie, gdzie zrobiłem błąd wykonując DZ. I jak mogłem je zrobić lepiej. I jeszcze, jakie powinienem mieć temperatury DZ. W tamtym innym wątku wkleiłem wykres zależności - ale nie doczekałem się odpowiedzi, jaką powinienem mieć temperaturę DZ zakopanego na 1,7-1,8m
o ten post mi chodzi
i może jeszcze dodatkowo proszę o komentarz do wykresu, który wcześniej też był już wklejony. Jak to się ma do moich temperatur
http://solis.pl/var/solis/storage/images/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_gle bokosci/250-3-pol-PL/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_gle bokosci_imagelarge.jpg

i jeszcze może podpowiedź - pisząc, że była prowadzona eksploatacja przez cegielnie, to miałem na myśli że na działce jest glina. Dużo gliny.

Garażowiec
07-03-2018, 12:17
A jakie jest przeciwskazanie żeby taki ON/OFF w okresie przejściowym włączył sie na jedną godzinę w nocy i wrzucił te 8-10kw raz na cała dobę. U mnie zauwazyłem że od momentu kiedy pompa zacznie grzać do momentu aż termometr drgnie mija 4-6 godzin.
Co do inwertera to z tego co wiem to jego COP wyglada tak:
408758

i uważam że nie ma sensu żeby pracował z mniejszą moca nić 50%. Co prawda na mniejszej mocy temperatury są troszke lepsze więc z tego powodu mamy jakiś tam zysk COP, ale uważam że lepiej żeby pracowała godzine na 70% niż 2 godziny na 35%

Ale to jest przykładowy wykres jakiejś sprężarki , a wykres całej pc już trochę inaczej wygląda .Tutaj tak wykres też inaczej trochę wygląda przy różnych temperaturach DZ .U mnie np PC osiąga najlepsze sprawności jak pracuje w przedziale 1,8-2 kw mocy cieplnej mimo że pc moc nominalna 5,2 kw .
Przy inwerterze raczej chodzi nie o to aby się złączyła i ,, uzupełniła " brak energii w domu , tylko o to aby na bieżąco nie dopuszczała do ,,ubytków " tej energii

kubek86
07-03-2018, 12:17
Mój inwerter na przełomie luty/marzec (temp noc -16/dzień -10) pracował na 85%mocy z COP ok 4,5. Teraz pracuje na 45% (temp noc -3/ dzień 3) COP ok 5. A w ub roku w miesiącach wrzesień/październik COP dochodził do 5,6 a PC pracowała z minimalnym możliwym obciążeniem 10%...

także coś mi tu nie pasuje, jakoby inwerter najwyższą sprawność miał przy 50-70%...

A czym mierzysz ten COP, osobny ciepłomierz, czy z oprogramowania w pompie?

JTKirk
07-03-2018, 12:17
Ciekawe, że w największe mrozy ten wasz wątek o temp.DZ zamilkł....

A o czym tu pisać, jak temperatura DZ się nie zmieniła :confused:

magdaseb
07-03-2018, 12:18
A czym mierzysz ten COP, osobny ciepłomierz, czy z oprogramowania w pompie?

Z oprogramowania.

Garażowiec
07-03-2018, 12:19
Mój inwerter na przełomie luty/marzec (temp noc -16/dzień -10) pracował na 85%mocy z COP ok 4,5. Teraz pracuje na 45% (temp noc -3/ dzień 3) COP ok 5. A w ub roku w miesiącach wrzesień/październik COP dochodził do 5,6 a PC pracowała z minimalnym możliwym obciążeniem 10%...

także coś mi tu nie pasuje, jakoby inwerter najwyższą sprawność miał przy 50-70%...

Wykres sprawności da warunków ATI a wykres sprawności pc dla danych warunków temperatur DZ i GZ to dwie różne rzeczy .

Garażowiec
07-03-2018, 12:21
A czym mierzysz ten COP, osobny ciepłomierz, czy z oprogramowania w pompie?

U mnie z legalizowanego ciepłomierza i pod licznika energii

kaszpir007
07-03-2018, 12:40
Jeszcze jedno.
Czy ktoś testował grzanie ciągłe z nastawą na obieg np 30 stopnie a grzaniem z termostatem pokojowym ograniczonym np do 22,5 stopnia?
Która z tych metod jest lepsza/tańsza w użytkowaniu?

U siebie mam narazie wyłączony termostat , a może inaczej ustawiona taka temepratura aby termostat nigdy nie wyłączył pompy i aby działała pompa cały czas.

Czemu ?

Jak pompe wyłączy termostat to później zanim się włączy o wielkość histerezy (zapewne 0,5 albo 1 stopień) to w dobrze ocieplonym domu może minąć nawet kilka (naście) godzin. W tym czasie najszybciej spadnie temperatura podłogi , szybciej niż temperatura powietrza i komfort cieplny wyraźnie się obnizy.

jedynie działanie nonstop nie pozwoli wychłodzić podłogi ..

totoziziu
07-03-2018, 13:06
Ja zdaję sobie sprawę że każdy dom potrzebuje różnych ustawień KG. Ja grzeję w 1T przy KG -15/31 +15/28 modulacja sprężarki w granicach 22-24Hz i mam ponad 24 C i cały czas ciepłą podłogę czyli jak dla mnie pełen komfort.Pokoje sypialne przykręcone na rotametrach.
Przez 2 tygodnie miałem podłączony sterownik pokojowy i komfort cieplny i finansowy znikł.Owszem tem. pomieszczeń 24C ,ale zimne podłogi.Jak pompa dostawała sygnał ze sterownika to do osiągnięcia zadanej temperatury pracowała z modulacją 60-65Hz , a zużycie prądu 2razy większe jak przy KG , Mam pod licznik to moglem obserwować ..Dlatego pytam o przykładowe KG grzania w 2T i czas pracy PC i modulację w tanich godzinach.

Drogba
07-03-2018, 13:11
U siebie mam narazie wyłączony termostat , a może inaczej ustawiona taka temepratura aby termostat nigdy nie wyłączył pompy i aby działała pompa cały czas.

Czemu ?

Jak pompe wyłączy termostat to później zanim się włączy o wielkość histerezy (zapewne 0,5 albo 1 stopień) to w dobrze ocieplonym domu może minąć nawet kilka (naście) godzin. W tym czasie najszybciej spadnie temperatura podłogi , szybciej niż temperatura powietrza i komfort cieplny wyraźnie się obnizy.

jedynie działanie nonstop nie pozwoli wychłodzić podłogi ..

Właśnie działanie non stop zapewni lepszy komfort, A jak z kosztami różnią się jakoś dużo? (procentowo).
Pytam dlatego, że przymierzam się do zakupu pompy do mojego domu.
Stoję przed dylematem wyboru.
T-CAP 1 fazowy 9 KW aby pędzić więcej w II taryfie czy słabsza jednostka 9 KW, która będzie chodzić jak będzie potrzeba.

TwojPan
07-03-2018, 13:16
jedynie działanie non stop nie pozwoli wychłodzić podłogi ..
Sporo czasu, na dojście do tego wniosku potrzebowałeś.Mówiłem ci o tym na początku sezonu grzewczego.
Ale i tak muszę cię zmartwić.Niebawem dojdzie do tego, że pompa nie będzie mogła pracować non stop.A przynajmniej tak jak wskazuje KG albo tak jak byś sobie tego życzył ;) A jeśli będzie, to będzie to zbyt kosztowne. Wtedy też, zrozumiesz dlaczego w tak ciepłych domach, które zużywają ok 20-35 kWh/m2*rok, dobrze jest posiadać termostaty.A na okresy przejściowe, np.klimatyzację.Nie tylko do chłodzenia.

kubek86
07-03-2018, 13:27
@magdaseb dzieki.

kubek86
07-03-2018, 13:29
U mnie z legalizowanego ciepłomierza i pod licznika energii

Jaki masz SCOP?

kaszpir007
07-03-2018, 13:37
Sporo czasu, na dojście do tego wniosku potrzebowałeś.Mówiłem ci o tym na początku sezonu grzewczego.
Ale i tak muszę cię zmartwić.Niebawem dojdzie do tego, że pompa nie będzie mogła pracować non stop.A przynajmniej tak jak wskazuje KG albo tak jak byś sobie tego życzył ;) A jeśli będzie, to będzie to zbyt kosztowne. Wtedy też, zrozumiesz dlaczego w tak ciepłych domach, które zużywają ok 20-35 kWh/m2*rok, dobrze jest posiadać termostaty.A na okresy przejściowe, np.klimatyzację.Nie tylko do chłodzenia.

Przecież pompa NIGDY nie będzie działała nonstop , bo po pierwsze są duże różnice temperatur a domy to nie durszlaki i jeśli krzywa wyliczy że w nocy jest potrzebne 30 stopni a rano już 25 stopni to woda tak szybko się nie wychłodzi i wtedy wyłącza się spręzarka i działa sama tylko pompa obiegowa aż temperatura spadnie poniżej zakładanej i wtedy znów właczy się sprężarka.
Zapewne też nie na długo po podniesienie temperatury podłogi o 1-2 stopnie nie jest to coś "wymagającego" dla pompy , więc później znów będzie działała sama pompa obiegowa

Rozwiązaniem jest grzanie czasowe właśnie , bo podłoga jest bardziej wychłodzona i przyjmie więcej ciepła , albo praca ciągła i pogodzenie się z właczaniem , wyłączaniem pompy co jest dla mnie normalne ...

Nie musisz się tak martwić o mnie.
Tak jak pisałem na razie sprawdzam i testuje i tyle ..

Na razie "zlokalizowałem" już skąd te wrażenie zimna w domu.
Okazało się że mam całkowicie nieszczelne drzwi wejściowe i w mrozy miałem szron na drzwiach od wewnatrz.
Ta nieszczelnośc pięknie mi chlodziła podłogę i ogrzewanie jak i wychładzała cały dom (anemostat wywiewny w wiatrołapie).

Jak usuną mi problem to wtedy spróbuję wrócić do grzania tylko w II taryfie , tym bardziej że duże mrozy (u mnie do -22) już mineły ...

Dla mnie lekko wyższe koszty nie są wielkim problemem , ale jesli okaże się że przy grzaniu tylko w II taryfie nie odczuwam zbytnio różnicy to nie będę widział sensu aby działała cały czas ..

Andrzej5101
07-03-2018, 13:39
Jakie grube masz wylewki i z czego zrobione ? ( beton, anhydryt )

totoziziu
07-03-2018, 13:48
Niestety nie jest za bogato . Między 6-8cm. Średnio 7cm, beton .Docelowo miał być ekogroszek dlatego u mnie jest w podłodze 23cm styropianu i taka chuda wylewka

plusfoto
07-03-2018, 14:20
W takim układzie o grzaniu w II taryfie zapomnij. Tylko i wyłącznie krzywa i grzanie non-stop. Ja bym ustawił -15/29 // 15/22 i zobaczył jak to wygląda.

mstopi
07-03-2018, 16:47
W takim układzie o grzaniu w II taryfie zapomnij. Tylko i wyłącznie krzywa i grzanie non-stop. Ja bym ustawił -15/29 // 15/22 i zobaczył jak to wygląda.

to co proponujesz u mnie? mam do zagospodarowania 22 cm. Plan był taki że ułożę 3 x 5cm styropianu i 7 cm wylewki. Może lepszym rozwiązaniem będzie 2x4 cm i 1x5 cm i na to 9cm wylewki ?

link2jack
07-03-2018, 16:57
to co proponujesz u mnie? mam do zagospodarowania 22 cm. Plan był taki że ułożę 3 x 5cm styropianu i 7 cm wylewki. Może lepszym rozwiązaniem będzie 2x4 cm i 1x5 cm i na to 9cm wylewki ?

Na dzień dzisiejszy doradziłbym grubsza wylewkę a mniej styropianu by grzać jak najwięcej w taniej taryfie. Ja jednak mam cienką wylewkę (na parterze max 5cm) i strasznie nie narzekam. Druga sprawa, że nie ma za bardzo przesadzać z grubością wylewki - opcja z tanią drugą taryfą dziś jest ciekawa ale co bedzie za 2-3 lata nikt nie wie...

plusfoto
07-03-2018, 17:03
Przy takiej konstrukcji podłogi nic innego nie wymyślisz. Pozostaje wyłącznie grzanie na niskich temperaturach non stop. Jak byś nie robił to zgromadzisz energii na max 1-2 godzin. U mnie jest pod nogami 35 cm betonu i to starcza gdzieś na 6 do 8 godzin. Potem robi się nieprzyjemnie.

kojak77
07-03-2018, 17:09
U mnie 19 cm styropianu 0,36 plus 6 cm anhydrytu. Na podłodze podkład pod panele na OP i panele 10 mm.
Podłoga nigdy nie jest ciepła ani zimna (odczuwalnie) w łazienkach gdzie są płytki przy dużych mrozach i grzaniu w 2 taryfie temp podłogi faktycznie się mocniej waha i nie wyobrażam sobie takiego grzania gdyby w całym domu były płytki na podłodze. Wszystko oczywiście zależy od oczekiwań/wymagań.

Andrzej5101
07-03-2018, 17:12
to co proponujesz u mnie? mam do zagospodarowania 22 cm. Plan był taki że ułożę 3 x 5cm styropianu i 7 cm wylewki.
Może lepszym rozwiązaniem będzie 2 x 4 cm i 1 x 5 cm i na to 9 cm wylewki ?
Poczytaj temat ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?337393-Grzanie-PC-PW-w-II-taryfie/page2

totoziziu
07-03-2018, 18:31
W takim układzie o grzaniu w II taryfie zapomnij. Tylko i wyłącznie krzywa i grzanie non-stop. Ja bym ustawił -15/29 // 15/22 i zobaczył jak to wygląda.

Tylko czy przy takiej KG osiągnę komfortową temperaturę czyli jak dla mnie około 24 C i czy PC będzie się wyłączać czy będzie mielić 24na dobę .Idze weekend to można popróbować

Maciej Loret
09-03-2018, 13:02
O CWU nie rozmawiamy bo to indywidualna sprawa dla każdej rodziny i domu.

Chyba podobnie jak c.o.? Skoro jeden ma w domu 18 stopni a drugi 25 stopni, to różnica w niezbędnej energii a tym bardziej kosztach będzie mocno zależała od "każdej rodziny i domu"...

rwojtek
09-03-2018, 13:23
...... Skoro jeden ma w domu 18 stopni a drugi 25 stopni, ...

Pokaż mi na forum użytkownika pc, który ma w domu 18C jak już mieszka.

kaszpir007
09-03-2018, 13:47
Chyba podobnie jak c.o.? Skoro jeden ma w domu 18 stopni a drugi 25 stopni, to różnica w niezbędnej energii a tym bardziej kosztach będzie mocno zależała od "każdej rodziny i domu"...

Dokładnie !

Jednemu starcza +20 , innemu +18 a inny lubi +25.
Dodatkowo jeden mieszka w strefie I a inny w strefie 4 lub 5 i wtedy też są całkowicie inne wymagania energetyczne domu a wystarczy patrzeć na prognozę pogody dla PL aby zobaczyć jak duże jest zróżnicowanie temperatur w PL ...

plusfoto
09-03-2018, 14:07
Dokładnie !

Jednemu starcza +20 , innemu +18 a inny lubi +25.
Dodatkowo jeden mieszka w strefie I a inny w strefie 4 lub 5 i wtedy też są całkowicie inne wymagania energetyczne domu a wystarczy patrzeć na prognozę pogody dla PL aby zobaczyć jak duże jest zróżnicowanie temperatur w PL ...
Żeby mieć 18 stopni w domu to w największe w tym roku mrozy musiał bym puszczać swoją pompę gdzieś na 4 -5 godzin dziennie a teraz tak jak jest dziś to przynajmniej na 2-3 dni musiał bym ją całkowicie wyłączyć a potem gdzieś co 2 dni puszczać na 2 - 3 godziny. Żeby rozwiać wątpliwości mam 22 stopnie i w tej okolicy się poruszam.
Dla niedowiarków

1 - salon
2 - wiatrołap
3 - nieocieplony strych
4 - "kotłownia" obok pompy

408921

Maciej Loret
09-03-2018, 17:30
Pokaż mi na forum użytkownika pc, który ma w domu 18C jak już mieszka.

Nie mam na razie pompy ciepła (czekam na jakieś sensowne dofinansowanie), ale to nie ma żadnego znaczenia.
Gdyby wziąć średnią temp z całej powierzchni użytkowej, to myślę że mógłbym się załapać na te 18 stopni Celsjusza.
Gdy temp zewn nie spada poniżej zera, to łazienka pewnie ze 23-24, salon, sypialnie i garderoba pewnie 19-20. Jeden pokój, jedna łazienka, kuchnia i wszelkie przedpokoje nieogrzewane.

Jinikao
09-03-2018, 21:02
Żeby mieć 18 stopni w domu to w największe w tym roku mrozy musiał bym puszczać swoją pompę gdzieś na 4 -5 godzin dziennie a teraz tak jak jest dziś to przynajmniej na 2-3 dni musiał bym ją całkowicie wyłączyć a potem gdzieś co 2 dni puszczać na 2 - 3 godziny. Żeby rozwiać wątpliwości mam 22 stopnie i w tej okolicy się poruszam.
Dla niedowiarków

1 - salon
2 - wiatrołap
3 - nieocieplony strych
4 - "kotłownia" obok pompy

408921

CO to za stacja pogodowa??:)

plusfoto
09-03-2018, 21:26
CO to za stacja pogodowa??:)
https://www.conrad.pl/p/termohigrometr-renkforce-tf0073-40-do-60-c-10-do-99-1380336

redblack
10-03-2018, 08:37
https://www.conrad.pl/p/termohigrometr-renkforce-tf0073-40-do-60-c-10-do-99-1380336
Biorąc pod uwagę dokładność wskazań temperatury (1°C) to te wszystkie podawane na forum wyniki zużycia energii i utrzymywanej temperatury wewnętrznej są jeszcze bardziej nieporównywalne.

plusfoto
10-03-2018, 09:31
Biorąc pod uwagę dokładność wskazań temperatury (1°C) to te wszystkie podawane na forum wyniki zużycia energii i utrzymywanej temperatury wewnętrznej są jeszcze bardziej nieporównywalne.

Zaręczam Ci że pokazuje z dokładnością 0,1 stopnia a każdy z czujników skalibrowany jest z wyskalowanym i posiadającym aktualną legalizację termometrem w zakresie 10 - 30 stopni.

JTKirk
10-03-2018, 10:39
Czy szanowny ekspert od DZ - TwojPan, raczy w końcu odpowiedzieć na zadane pytanie?
Ale tak konkretnie proszę, bez słowotoku i beletrystyki w której ekspert się tak lubuje.

mandelbrot
10-03-2018, 11:46
Gdybyś pokazał odczyty z np.Netatmo, to może by ktoś w ich dokładność uwierzył. Ta stacja to szmelc.

Pan Aptekarz się odezwał :bash:. Jakie to ma znaczenie jaki termometr i czy ma 21, czy 23 stopnie ??? I tak masz 1000 innych czynników, których nie znasz, a mają o wiele większy wpływ na zużycie. Wystarczy, że porównam sobie zużycie z powiedzmy 5 podobnie ocieplonych domów, o podobnej powierzchni, zamieszkałych i mam pogląd, czy mój jest w normie. I tylko o to chodzi, a nie o dywagacje na temat dokładności termometrów i strat w dziurce od klucza.

TwojPan
10-03-2018, 14:08
Jakie to ma znaczenie jaki termometr i czy ma 21, czy 23 stopnie
Ma to duże znaczenie.Dokładność pomiaru to podstawa.Ja nie pisałem o tym czy u niego jest 21 czy 22 deg na termometrze.Tylko o dokładności odczytu.


I tak masz 1000 innych czynników, których nie znasz, a mają o wiele większy wpływ na zużycie.
Dokładność zadanej temp. ma na pewno duży wpływ na zużycie.Wystarczy,że termometr pokazuje ci 23 deg, a masz 21deg. Różnica w zużyciu energii będzie znaczna. A myślisz, że jest ci komfortowo przy 21deg i tak piszesz np.na FM ;) i porównujesz swe zużycie z innymi kolegami pisząc -ale dużo zużywacie.
Jednym z tych tysiąca czynników jest wilgotność powietrza.Przy wilgotności powietrza np.50%, odczuwalnie będzie ci cieplej przy tej samej temperaturze, niż przy wilgotności 30%.To jeśli chodzi o poczucie temp. i zużycie.Dlatego napisałem o Netatmo. Bo ta stacja wykonuje bardzo dokładny pomiar temp. i wilgotności.Tylko znając te dwa odczyty, można "dobierać" komfortową temperaturę w domu.
Pomijam już odczyty CO2, które jak dla mnie w tak szczelnych budynkach jakie się teraz buduje, są nieodzowne.Będziesz się śmiał jak napisze o zdrowiu, więc wrócę do zużycia energii.
Mając pogląd na stężenie CO2, można zaoszczędzić wiele na stratach na wentylacji.I jak się okazuje, przynajmniej u mnie -zaoszczędzić wiele na ustawieniu wentylacji tak, aby oddychać świeżym powietrzem a przy tym nie tracić zbyt wiele energii na zbyt dużej stracie na wentylacji Można tez dojść do ciekawych wniosków, że te pierdoły o dwukrotnie większym reku na ewentualne przewentylowanie-można między bajki włożyć.
A wreszcie na podstawie takich odczytów z dobrej stacji, można sterować obrotami reku w zależności od stężenia CO2, wilgotności temp. itd.
Sam pomiar temp. w domu z WM, to tylko mały % sukcesu w drodze do komfortu i życia w odpowiednich warunkach ;)
Ale co ja tam wiem.

plusfoto
10-03-2018, 14:55
Przy żadnej ze stacji Netatmo nie widziałem legalizacji a najmniejszy rozrzut to +/- 0,3 stopnia - nawt te po kilka tysięcy. Więc to co pokazuje jest bardziej kwestią wiary niż stanem faktycznym. Do puki nie porównasz odczytów ze skalibrowanym i zalegalizowanym urządzeniem będziesz żył tylko nadzieją że masz super pomiary.

TwojPan
10-03-2018, 22:15
Przy żadnej ze stacji Netatmo nie widziałem legalizacji a najmniejszy rozrzut to +/- 0,3 stopnia - nawt te po kilka tysięcy. Więc to co pokazuje jest bardziej kwestią wiary niż stanem faktycznym. Do puki nie porównasz odczytów ze skalibrowanym i zalegalizowanym urządzeniem będziesz żył tylko nadzieją że masz super pomiary.
Póki, kolego póki.
Póki nie zamieszkasz na stałe, nie pogadamy. Masz odwagę pisać w takiej "weekendowo-hotelowej" postawie -to pisz.Wolny kraj.
Mieszkanie to wygoda.Wygoda to ciepło.Ciepło to komfort.Komfort, to nie tylko temperatura na "wskaźniku na ścianie".Komfort to...odpowiednia wilgotność, odpowiednie stężenie CO2, ciśnienie (balans z podciśnieniem) itd.
Ty i większość tutaj, nie wie o czym napisałem powyżej.A powinna. Szczelny dom, to nie tylko mniej kasy w rachunkach.To problemy z CO2, wilgotnością powietrza. Ale Wy tylko o zużyciu tutaj smarujecie.

Tu nie chodzi o różnicę w pomiarze 0,2-04 deg. Chodzi o jej dokładność w miarę jak zmienia się wilgotność w pomieszczeniu.
Ehh...
Masz wpływ na wilgotność w domu, stężenie CO2 ? Choćby pogląd na to co się tam dzieje? Ja użyłem do zaimpregnowania ścian jedynej na rynku farby Benjamina Moora, paroszczelnej.A i tak dbam o "powietrze" w domu. Netatmo+Fibaro mocno mi w tym pomaga.Taka zwykła kontrola. Energooszczędny dom, to świadomy właściciel.

rwojtek
11-03-2018, 06:31
Ma to duże znaczenie.Dokładność pomiaru to podstawa.Ja nie pisałem o tym czy u niego jest 21 czy 22 deg na termometrze.Tylko o dokładności odczytu.

Dokładność zadanej temp. ma na pewno duży wpływ na zużycie.Wystarczy,że termometr pokazuje ci 23 deg, a masz 21deg. Różnica w zużyciu energii będzie znaczna. A myślisz, że jest ci komfortowo przy 21deg i tak piszesz np.na FM ;) i porównujesz swe zużycie z innymi kolegami pisząc -ale dużo zużywacie.
Jednym z tych tysiąca czynników jest wilgotność powietrza.Przy wilgotności powietrza np.50%, odczuwalnie będzie ci cieplej przy tej samej temperaturze, niż przy wilgotności 30%.To jeśli chodzi o poczucie temp. i zużycie.Dlatego napisałem o Netatmo. Bo ta stacja wykonuje bardzo dokładny pomiar temp. i wilgotności.Tylko znając te dwa odczyty, można "dobierać" komfortową temperaturę w domu.
Pomijam już odczyty CO2, które jak dla mnie w tak szczelnych budynkach jakie się teraz buduje, są nieodzowne.Będziesz się śmiał jak napisze o zdrowiu, więc wrócę do zużycia energii.
Mając pogląd na stężenie CO2, można zaoszczędzić wiele na stratach na wentylacji.I jak się okazuje, przynajmniej u mnie -zaoszczędzić wiele na ustawieniu wentylacji tak, aby oddychać świeżym powietrzem a przy tym nie tracić zbyt wiele energii na zbyt dużej stracie na wentylacji Można tez dojść do ciekawych wniosków, że te pierdoły o dwukrotnie większym reku na ewentualne przewentylowanie-można między bajki włożyć.
A wreszcie na podstawie takich odczytów z dobrej stacji, można sterować obrotami reku w zależności od stężenia CO2, wilgotności temp. itd.
Sam pomiar temp. w domu z WM, to tylko mały % sukcesu w drodze do komfortu i życia w odpowiednich warunkach ;)
Ale co ja tam wiem.

Pier....nie kotka za pomocą młotka.
W kolejnym poście również, musisz mieć kiepsko przyklejony styropian na ścianach, że potrzebujesz wewnątrz paroizolacji na tynkach wewnętrznych. Ciekaw jestem ile tej wilgoci z domu wejdzie Ci w ściany przy prawidłowo działającej wentylacji mechanicznej.

plusfoto
11-03-2018, 09:48
Póki, kolego póki.

Fakt nie jestem polonistą i od czasu do czasu zdarza mi się błąd ortograficzny. Ale do rzeczy. Temat wątku zużycie prądu. Zacząłeś je negować bo większość grzeje w II taryfie przez co nie ma komfortu w domu i jedyne słuszne rozwiązanie to grzanie non stop. Jak Ci udowodniono że nie koniecznie bo wahnięcia temp. są na poziomie 0,5 stopnia to powiedziałeś że to nie wszystko bo dochodzi do tego jeszcze temp. podłogi. I znów jak Ci pokazano że wahnięcia temp. podłogi są na poziomie 1 stopnia to uczepiłeś się że ktoś kto tam na stałe nie mieszka mało wie. Jak dostałeś informację że zdarzają się okresy dłuższej bytności (choć nadal stały pobyt Cię podnieca) to nagle wszystkie czujniki są BE i na ich podstawie nic nie można stwierdzić. Jak Ci udowodniono że czujniki nie są BE to okazało się że do tego trzeba dołożyć jeszcze wilgotność i CO2. Powiedziałem - NIE MAM ZAMIARU KOPAĆ SIĘ Z KONIEM - wydałeś kasę na "super" pompę, super klimę, super reku, super czujniki i inne duperele twoja sprawa i twoja kasa więc nikomu nic do tego. Ale nie wciskaj swojego rozwiązania jako jedynie słusznego i nie neguj innych rozwiązań które okazały się również skuteczne w podobnej cenie choć prawdopodobnie mniej skomplikowane.

domelek
11-03-2018, 10:28
...a wystarczyło nie karmić trola. ten Pan zna się na wszystkim, a jak ktoś odważył się zrobić inny system niż on to już ma pojechane. BTW z tą farbą to niezły numer, już widać z jakim ciężkim przypadkiem mamy do czynienia.

rwojtek
11-03-2018, 11:52
...a wystarczyło nie karmić trola. ten Pan zna się na wszystkim, a jak ktoś odważył się zrobić inny system niż on to już ma pojechane. BTW z tą farbą to niezły numer, już widać z jakim ciężkim przypadkiem mamy do czynienia.

Pyxis wprost nazwałby go złotym targetem lub owieczką do strzyżenia ;)

TwojPan
11-03-2018, 12:31
Fakt nie jestem polonistą i od czasu do czasu zdarza mi się błąd ortograficzny. Ale do rzeczy. Temat wątku zużycie prądu. Zacząłeś je negować bo większość grzeje w II taryfie przez co nie ma komfortu w domu i jedyne słuszne rozwiązanie to grzanie non stop. Jak Ci udowodniono że nie koniecznie bo wahnięcia temp. są na poziomie 0,5 stopnia to powiedziałeś że to nie wszystko bo dochodzi do tego jeszcze temp. podłogi. I znów jak Ci pokazano że wahnięcia temp. podłogi są na poziomie 1 stopnia to uczepiłeś się że ktoś kto tam na stałe nie mieszka mało wie. Jak dostałeś informację że zdarzają się okresy dłuższej bytności (choć nadal stały pobyt Cię podnieca) to nagle wszystkie czujniki są BE i na ich podstawie nic nie można stwierdzić. Jak Ci udowodniono że czujniki nie są BE to okazało się że do tego trzeba dołożyć jeszcze wilgotność i CO2. Powiedziałem - NIE MAM ZAMIARU KOPAĆ SIĘ Z KONIEM - wydałeś kasę na "super" pompę, super klimę, super reku, super czujniki i inne duperele twoja sprawa i twoja kasa więc nikomu nic do tego. Ale nie wciskaj swojego rozwiązania jako jedynie słusznego i nie neguj innych rozwiązań które okazały się również skuteczne w podobnej cenie choć prawdopodobnie mniej skomplikowane.

Kłamstwo za kłamstwem.
Grzanie tylko w 2 taryfie, nigdy nie będzie tak komfortowe jak grzanie non stop, a na 100% nie musi być droższe.Piszesz, że wydałem kasę...A ty nie?Masz 100% przewymiarowaną PC-dołożyli darmo te kW mocy?
Grzanie tylko w T2, bo o tym była mowa nie jest komfortowe.Potwierdził to w swych wypowiedziach przyznając mi rację, bobrow,prachtawiec,a nawet po długim czasie doszedł do tego kaszpir.I wielu innych .Garażowiec, choć mamy zgoła odmienne zdania, dwukrotnie zgodził się z moimi obserwacjami.Więc nie pisz, że się czepiam 1 deg czy 0,5deg wahnięcia -jak to nazwałeś.
Dlaczego panie mądraliński nie mieszkający na stałe, nie odpisałeś mi na pytania o temperaturę i jej zależność od wilgotności.Dlaczego nie odpisałeś mi na pytanie o kontrolę CO2 we własnym domu,co? Bo mało o tym wiesz, a nawet nigdy nie pomyślałeś , że można to kontrolować a nawet trzeba.To co udaje ci się tu wyczytać, to nie jest olimp.pamiętaj o tym.Tutaj jak tylko napiszesz inaczej niż sądzi "kilku forumowych guru" jesteś debilem,trolem,głupkiem itd. Zanegowałem niskie temp.DZ kilku podających, pojawili się ich instalatorzy. I tak to się tutaj toczy.Admin, któremu przypadkiem podłączał PC forumowy guru, kilku innych korzystających przypadkiem z jego usług-w zamian dożywotni forumowy poklask.
Kończąc, myślę że przypomnisz sobie jak zamieszkasz o tym co tu napisałem.

mardor1971
01-04-2018, 22:52
A propo komfortu. Ja czuję różnicę 1 stopnia. Bo wtedy zależnie od temperatury robi się chłodniej nie zimno lub za gorąco czyli nie komfortowo. Komfort u mnie to 24 stopnie.
Z innej beczki czy wasza pc słabiej grzeje jak jest cieplej na dworze. Zanaczam że mam tylko sterowanie pogodowe a nie pokojowe.

Arturo72
01-04-2018, 23:12
A propo komfortu. Ja czuję różnicę 1 stopnia. Bo wtedy zależnie od temperatury robi się chłodniej nie zimno lub za gorąco czyli nie komfortowo. Komfort u mnie to 24 stopnie.
Z innej beczki czy wasza pc słabiej grzeje jak jest cieplej na dworze. Zanaczam że mam tylko sterowanie pogodowe a nie pokojowe.
Grzeje tak samo czyli utrzymuje zadaną temp. ale siłą rzeczy odczuwasz to inaczej bo jest cieplej i jest mniejszy odbiór ciepła przez podłogę ale za to ciepło masz że słońca.

kerad85
02-04-2018, 02:02
A propo komfortu. Ja czuję różnicę 1 stopnia. Bo wtedy zależnie od temperatury robi się chłodniej nie zimno lub za gorąco czyli nie komfortowo. Komfort u mnie to 24 stopnie.
Z innej beczki czy wasza pc słabiej grzeje jak jest cieplej na dworze. Zanaczam że mam tylko sterowanie pogodowe a nie pokojowe.

OMG, 24*C to dla mnie już sauna a w nocy to już nawet nie mówię, ale ciężko się śpi w takiej temperaturze.

Tomaszs131
13-04-2018, 17:40
Mam dość grubą wylewkę ( 9 cm miejscami 11) . Czy na podstawie poniższych danych ( OZC ) możecie mi doradzić czy wybrać PC Panasonic SDC 9kw czy może T CAP ( zakładając że chce grzać w 2T)

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 8433 kWh/rok


Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5615 W

Postawiłbym na T-Cap-a.

Papucy
14-04-2018, 20:33
Postawiłbym na T-Cap-a.

Instalator twierdzi że będzie za mocna wiec stąd moje obiekcje.

Tomaszs131
14-04-2018, 20:59
Zapytaj arturo74 ma właśnie taką pompę, dom „cieplejszy” od Twojego i za żadne skarby nie wymieniłby ją na inną.

plusfoto
14-04-2018, 22:20
Artura nie spyta bo dostał znów pokarm dla małp.

Tomaszs131
15-04-2018, 06:56
plusfoto, jaką masz pompę? Jeśli dobrze pamiętam to Panasonica? T-cap czy iną o mniejszej mocy?

Papucy
15-04-2018, 07:43
Artura nie spyta bo dostał znów pokarm dla małp.

Jeszcze zdążył.

arturo74
"Ty już masz konkret,potrzebujesz pompę o mocy 5,6kW+2kW na cwu czyli max 8kW jeśli nie będziesz chciał użyć grzałki przy -18st.C.
SDC będzie ok ale T-CAP również,wybralbym SDC chociaż jak nie ma dużej różnicy to T-CAP"

CZeslaww
15-04-2018, 08:15
Witam serdecznie forumowiczów. Zwracam się do Was, użytkowników, instalatorów, znających temat, z pytaniem czy jest sens montować pompę ciepła w domu który ukończony został w 2016, a ogrzewany jest ekogroszkiem( rocznie ok. 6 T). W domu mam częściowo ogrzewanie podłogowe (kuchnia, łazienka, wiatrołap). Reszta pomieszczeń ogrzewana grzejnikami ściennymi? Dom ok 160m2 po podłogach, w całości podpiwniczony. Ocieplony styropianem 15 cm, dach 25 cm wełny. Zimą temperatura w domu ok 23st.(żona zmarzluch :-) ).

marcin_u
15-04-2018, 08:38
Witam serdecznie forumowiczów. Zwracam się do Was, użytkowników, instalatorów, znających temat, z pytaniem czy jest sens montować pompę ciepła w domu który ukończony został w 2016, a ogrzewany jest ekogroszkiem( rocznie ok. 6 T). W domu mam częściowo ogrzewanie podłogowe (kuchnia, łazienka, wiatrołap). Reszta pomieszczeń ogrzewana grzejnikami ściennymi? Dom ok 160m2 po podłogach, w całości podpiwniczony. Ocieplony styropianem 15 cm, dach 25 cm wełny. Zimą temperatura w domu ok 23st.(żona zmarzluch :-) ).

I w takim domu 6ton ekogroszku...chyba drzwi nie zamyksz. Jak zamkniesz drzwi to pc zużyte ci nie więcej niż 5tyś kwh i licząc w g11 to koszt zimy Max 2500zł. Ja mam podobny metraż i 12cm styro i 100%grzejniki i w g11 ta zima wyszła 1800zl

JTKirk
15-04-2018, 10:43
I w takim domu 6ton ekogroszku...chyba drzwi nie zamyksz. Jak zamkniesz drzwi to pc zużyte ci nie więcej niż 5tyś kwh i licząc w g11 to koszt zimy Max 2500zł. Ja mam podobny metraż i 12cm styro i 100%grzejniki i w g11 ta zima wyszła 1800zl

no mi też się wierzyć nie chce...9 ton eko to rodzina zużywa na cały rok w takim 3 rodzinnym domu z lat 50 (15x16, podpiwniczony, ogrzewany parter+piętro, strych), docieplonym na ścianach 12cm....

eliks
15-04-2018, 11:53
Znajomy na blok 440m2 miał wyliczony kocioł na ekogroch 35KW, kupił jednak 50KW bo było tylko 500zł różnicy, tu może być podobnie.

JTKirk
15-04-2018, 16:37
swoją drogą - nadziwić się nie mogę, jak o takie rzeczy pyta ktoś - kto zarejestrował się na forum w 2004r, a w 2018 pisze swojego 1 posta na forum, 2 lata po wybudowaniu domu :)

CZeslaww
15-04-2018, 18:13
Może to dziwne, ale to konto mojego taty, który założył to konto już jakiś czas temu. Teraz z niego nie korzysta. Oczywiście możesz mieć rację. Założę własne konto. Zużycie węgla jest na takim poziomie( może to wyjść około 5,5 T) ponieważ węglem palę cały rok, a też temperatura w domu jest wysoka ( przynajmniej według mnie). Nie ukrywam również, że jestem laikiem jeżeli chodzi o budowę domu i jego funkcjonowanie ( całe swoje dotychczasowe życie spędziłem w bloku) dlatego pytam ludzi którzy mają w tym temacie wiedzę. Do tej pory myślałem że 6 T to nie dużo. Czy zatem warto tą pompę ciepła założyć? Jeżeli tak to jaką? Z góry dziękuję za odpowiedź.

A i jeszcze jedno. Piec CO jaki posiadam to Rakoczy multimax 22KW

giman
03-05-2018, 10:06
Pytanie od czapy co będzie lepsze, trwalsze i w ogóle (zakładając, że dobrane prawidłowo).

Panasonic Aquarea 9kW (1-faz) czy Mitsubishi Electric Power Inverter Ecodan 7,5kW (3-faz)

PS Słyszał, używał ktoś Hitachi YUTAKI?

maciuspala
03-05-2018, 10:19
Pytanie od czapy co będzie lepsze, trwalsze i w ogóle (zakładając, że dobrane prawidłowo).

Panasonic Aquarea 9kW (1-faz) czy Mitsubishi Electric Power Inverter Ecodan 7,5kW (3-faz)

PS Słyszał, używał ktoś Hitachi YUTAKI?

Słyszał, słyszał akurat we Wroclawiu masz 2-firmy montujace Hitachi, reszta Polski nie ma tak dobrze....mało znana firma klasy Mitsubishi, Fijitsu, prawdziwy Japończyk.

kaszpir007
04-05-2018, 06:30
Pytanie od czapy co będzie lepsze, trwalsze i w ogóle (zakładając, że dobrane prawidłowo).

Panasonic Aquarea 9kW (1-faz) czy Mitsubishi Electric Power Inverter Ecodan 7,5kW (3-faz)

PS Słyszał, używał ktoś Hitachi YUTAKI?

Panasonic ma "bebechy" plastikowe + łączenia na szybkozłączkach więc co do trwałości to ciężko powiedzieć ...

Tomaszs131
04-05-2018, 08:14
Czyli nie ma w niej ani grama miedzi? Wszystko na plastikach?

plusfoto
04-05-2018, 10:15
Panasonic ma "bebechy" plastikowe + łączenia na szybkozłączkach więc co do trwałości to ciężko powiedzieć ...
kaszki lubię Cię ale niektóre posty szkoda komentować. Co to co napisałeś ma do rzeczy. W innych rozumiem jest sama szlachetna stal a pompa waży trzy razy tyle co panas.

A i miarą jej trwałości jest waga.

kaszpir007
04-05-2018, 10:41
kaszki lubię Cię ale niektóre posty szkoda komentować. Co to co napisałeś ma do rzeczy. W innych rozumiem jest sama szlachetna stal a pompa waży trzy razy tyle co panas.

Ale co ? Napisałem jakieś kłamstwo ?

Obecnie producenci dążą do obniżenia kosztów produkcji i po to się zamienia materiały wykonane ze stali/miedzi/mosiądzu na plastik i rezygnuje z łączeń lutowanych/spawanych na rzecz szybkozłączek lub podobnych rozwiązań.

Ma to na celu ograniczenie kosztów produkcji i kosztów montażu , bo wtedy montaż może być wykonany nawet przez nisko wyszkolony personel.

Oczywiście nie tylko Panasonic idzie tym "trendem" i zapewne też inni idą tym tropem ...

Wątpie że ma to na celu zwiększenie żywotności i trwałości.

Stosowanie własnych "dziwnych' rozwiązań powoduje że później jesteśmy zmuszeni do zakupu elementów bezpośrednio od producenta i nie ma żadnych zamienników ani alternatyw ...
Gorzej jak okaże się już wsparcia producenta nie ma i nie ma jak naprawić urzadzenia po wielu latach ...

bobrow
04-05-2018, 11:38
Witam,
odnośnie plastikowej obudowy pompki obiegowej trudno stwierdzić jaki to będzie miało wpływ na żywotność tego podzespołu-raczej elektronika lub łożyska szybciej polecą jak znam życie i geografię.
Moim zdaniem plus jest taki nowej konstrukcji , że sami możemy taką pompkę wymienić-mam drugą na zapasie i ją sam podmieniałem (dwie spinki na szybkozłączkach i wtyczka, to moment zajmuje ...)
Największe zaufanie mam do znanych i „dużych” marek-powinny być dostępne znacznie dłużej części zamienne i wsparcie serwisowe.
Pzdr

giman
07-05-2018, 08:47
Słyszał, słyszał akurat we Wroclawiu masz 2-firmy montujace Hitachi, reszta Polski nie ma tak dobrze....mało znana firma klasy Mitsubishi, Fijitsu, prawdziwy Japończyk.

Czyli jak Hitachi tańsze to brać, bo równie dobre jak Mitsubishi?

CNC_POMPY_CIEPLA
07-05-2018, 08:59
Czyli jak Hitachi tańsze to brać, bo równie dobre jak Mitsubishi?

Kto napisał że różnie dobre jak mitsubishi,?! bo aż mnie ruszyło...?


Słyszał, słyszał akurat we Wroclawiu masz 2-firmy montujace Hitachi, reszta Polski nie ma tak dobrze....mało znana firma klasy Mitsubishi, Fijitsu, prawdziwy Japończyk.

Hitachi nie jest tak dobre jak Mitsubishi, ! znam ich sprzęty i nie porównuj tych sprzętów.
Mitsubishi to najwyższa półka i Hitachi które dopiero co startuje w polsce ma sporo jeszcze do nadrobienia, z tego co wiem to znów były u nich roszady w centrali w warszawie i nie ma z kim gadać, w tym roku nawet na targach się nie wystawiali, a wystawiał się nawet Blaupunkt :-)
No to sorry, ale Hitachi potrzebuje jeszcze sporo czasu.

andy259
09-05-2018, 18:57
Witam wszystkich. Jestem w trakcie budowy SSO, w projekcie mam PC powietrze-woda i na taką byłem od dawna nastawiony. Czytając różne wątki w tym dziale dochodzę do wniosku że hałas jednostki zew. może być dla mnie nieakceptowalny - i wtedy chyba zostaje pompa gruntową. Szczególnie zmartwiło mnie porównanie hałasu do klimatyzatorów zewnętrznych - one wg. mnie pracują bardzo głośno.

I moje główne pytanie: czy jest gdzieś w okolicach Wrocławia miejsce gdzie można obejrzeć i posłuchać pracującej pompy na żywo? (przyjmę na priv). Pora roku może nie najlepsza na to, bo nie będzie pracować na full. Dzięki z góry za namiary i ewentualne inne sugestie.

Pozdrawiam
Andrzej

tadzio421
09-05-2018, 19:31
Hej, teściu zainstalował ostatnio pompę ciepła do grzania wody Hewalex 2,5kW. Deklarowany cop a7w35 to 3,8.
Jest to osobna jednostka, która grzeje zbiornik 300l.

Ostatnio sprawdziłem, że pompa do podniesienia temp. z 40 do 50 stopni, zużyła ok 1,3kWh. Temp pobieranego wówczas powietrza ok 20 stopni.
Teoretycznie grzejąc czystym prądem potrzeba na to 3,5kWh.
Czy wyliczony cop ok. 2.7 jest w normie dla podanych warunków, czy należałoby się skontaktować z producentem pompy lub instalatorem?

Kaizen
09-05-2018, 19:56
Deklarowany cop a7w35 to 3,8.

Kto grzeje CWU do 35*? Taka deklaracja nie ma sensu przy PC do CWU.
Deklaracje też są zazwyczaj dla warunków nie występujących w naturze - typu ogrzanie wody od 7 do 40*. A zazwyczaj dogrzewasz ostatnie stopnie tylko (jak puszczasz pompę "samopas") np. 40-45* albo trochę więcej tych ostatnich stopni, jak grzejesz tylko w taniej strefie taryfy (np. 35-50*). Tak czy inaczej praca na tak wysokich temperaturach powoduje dużo słabszy COP, niż w warunkach dla których deklaruje producent.

tadzio421
09-05-2018, 20:27
COP a7w35 jest z tabliczki na pompie.
Na stronie hewalexu jest wykres zależności COP od temp powietrza i temp wody dla tej pompy..
Dla 20 stopni powietrza i 55 stopni wody, wg wykresu COP jest powyżej 4.
Dlatego dziwnym mi się wydaje, że w rzeczywistości wychodzi ok 2.7, ale być może jest to w normie.
Nie znam się, pierwszy raz mam styczność z pompą ciepła, dlatego pytam :)

kudlaty69
09-05-2018, 21:11
Odnośnie hałasu to jak pc chodzi to na dworze zimno i raczej okna zamknięte i nic nie słychać. Na ful może pracować jak mrozy duże, lub na początku ładowania podłogi lub bufora - jak ktoś grzeje tylko w 2 taryfie. Jak chodzi 24/24 to chodzi na minimum do 1/2 mocy i jest cicho.

TwojPan
09-05-2018, 22:11
No to sorry, ale Hitachi potrzebuje jeszcze sporo czasu.

Na pewno sporo czasu.
Szczególnie w Polsce. Tutaj "muszą" zrozumieć, że trzeba sowicie opłacić panów "spec" insztalatorówi dać im dobre rabaty. A i do tego, zapłacić właścicielom "spec" forów za reklamę. Wtedy jest szansa, że przy równie dobrym, a nawet lespzym produkcie sprzedaż wzrośnie. Dobrze, że są marki które mają w duszy takie pierdoły jak ty tutaj wypisujesz.
Jak weźmiesz od Hitachi dobrą kasę,a bebechy zrobią z celulozy -napiszesz pewnie że jest ok ;)
Już raz tak było, jak dobrze pamiętam ?

Oczywiście pozdrowienia dla moderator (ów) :)

Kaizen
09-05-2018, 22:24
Jak chodzi 24/24 to chodzi na minimum do 1/2 mocy i jest cicho.

To chyba jak ktoś ma źle dobraną wężownicę i nie jest w stanie szybko dogrzać CWU.

Kaizen
09-05-2018, 22:51
COP a7w35 jest z tabliczki na pompie.
Na stronie hewalexu jest wykres zależności COP od temp powietrza i temp wody dla tej pompy..
Dla 20 stopni powietrza i 55 stopni wody, wg wykresu COP jest powyżej 4.

Tylko ciągle brakuje informacji, od jakiej temperatury jest to ogrzewanie. Bo inne wyjdzie COP przy ogrzewaniu wody od 5* do 55*, a inne od 50* do 55*. Szanujący się producenci podają metodologię czy normę, wg której podają COP. Jak nie podają, to bym przyjął, że to w super dobranych warunkach (oczywiście nie występujących w naturze) gdzie wypada najlepiej.

zibizz1
10-05-2018, 06:54
Ostatnio sprawdziłem, że pompa do podniesienia temp. z 40 do 50 stopni, zużyła ok 1,3kWh. Temp pobieranego wówczas powietrza ok 20 stopni.
Teoretycznie grzejąc czystym prądem potrzeba na to 3,5kWh.
Czy wyliczony cop ok. 2.7 jest w normie dla podanych warunków, czy należałoby się skontaktować z producentem pompy lub instalatorem?

Przy jednym termometrze tego nie sprawdzisz.Ewentualnie musiałbyś mieszać wode w zbiorniku. Zobacz jak wyglądają temperatury w dwóch miejscach zbiornika u mnie. Raz rożnica to 5 stopni a innym razem 10 stopni. Jeśli termometr jest na dole zbiornika to obliczony COP jest zaniżony a jeśli na górze to zawyżony. Zazwyczaj poniżej czujnika jest sporo wody która jest dużo chłodniejsza a po grzaniu ta woda jest tylko odrobinę chłodniejsza. Powyżej czujnika natomiast jest woda cieplejsza czyli pompa nie chodzi na parametrach A20w40-50 tylko tak naprawde A20w45-55

412780

andy259
10-05-2018, 10:04
To chyba jak ktoś ma źle dobraną wężownicę i nie jest w stanie szybko dogrzać CWU.

Możesz rozwinąć? Przy źle dobranej wężownicy będzie pracować przez całą dobę na "niższych obrotach"? To jak wyglądać będzie sytuacja przy dobrze dobranej wężownicy?

clarnet
10-05-2018, 15:40
Witam wszystkich. Jestem w trakcie budowy SSO, w projekcie mam PC powietrze-woda i na taką byłem od dawna nastawiony. Czytając różne wątki w tym dziale dochodzę do wniosku że hałas jednostki zew. może być dla mnie nieakceptowalny - i wtedy chyba zostaje pompa gruntową. Szczególnie zmartwiło mnie porównanie hałasu do klimatyzatorów zewnętrznych - one wg. mnie pracują bardzo głośno.
Urządzenia bezgłośne nie są, ale tutaj są dwie kwestie - subiektywna i techniczna. jedne urzadzenia sa cichsze, a inne głośniejsze.
W Althermie masz możliwość wybrania jednego z 3 poziomów głośności i ustawienia w harmonogramie w jakich godzinach pompa ma pracować ciszej. Funkcja bardzo przydatna, bo pozwala znacznie zredukować poziom np. W godzinach nocnych. Oczywiście to rozwiązanie wiąże się z obcięciem mocy, ale sprawdza się, bo nie potrzebujemy co noc 100%; wystarczy 80%.
Dla tych którzy wymagają wyjątkowego wytłumienia, Daikin od połowy roki wprowadzi do Altherm taką obudowę wyciszającą. Cena zapewne będzie wysoka, ale...
Odczuwalna głośność spadnie o połowę, bez obcięcia mocy, a jak dołożymy jedno i drugie, to agregat będzie można bez problemu montować w zwartej zabudowie412804 szeregowej,

plusfoto
10-05-2018, 16:08
W Althermie masz możliwość wybrania jednego z 3 poziomów głośności i ustawienia w harmonogramie w jakich godzinach pompa ma pracować ciszej. Funkcja bardzo przydatna, bo pozwala znacznie zredukować poziom np. W godzinach nocnych.

Panas ma również takie rozwiązanie.:rolleyes:

agb
10-05-2018, 16:11
Panas ma również takie rozwiązanie.:rolleyes:

Wiem, że w Panasie można kupić jednostkę silent. Ale możesz w "zwykłej" w harmonogramie ograniczyć głośność, obniżając tym wydajność?

plusfoto
10-05-2018, 16:43
412805

agb
10-05-2018, 16:55
Dzięki. A jest to ustawialne w samym sterowniku, czy tylko tym wynalazku cloud, co działa, jak działa?

plusfoto
10-05-2018, 17:21
też w sterowniku

Kaizen
10-05-2018, 17:50
Możesz rozwinąć? Przy źle dobranej wężownicy będzie pracować przez całą dobę na "niższych obrotach"? To jak wyglądać będzie sytuacja przy dobrze dobranej wężownicy?

Jak grzeje CWU to przy dobrze dobranej wężownicy grzeje na 100%, a nie na 50%. Żeby jak najszybciej wrócić do grzania CO na mniejszych obrotach. Więc skoro nie wchodzi powyżej 50% nawet grzejąc CWU, to musi mieć kaganiec gdzie indziej - np. za małą powierzchnię wężownicy.

Bepo
11-05-2018, 11:32
Pompy gruntowe też niestety nie są najcichsze, ale liczę na to, że wstawienie drzwi do kotłowni rozwiąże ten problem. ;)

magdaseb
11-05-2018, 12:00
Pompy gruntowe też niestety nie są najcichsze, ale liczę na to, że wstawienie drzwi do kotłowni rozwiąże ten problem. ;)

"nie są najcichsze" to pojęcie względne...lodówka też "nie jest najcichsza"..., nawet piekarnik i zmywarka też "nie są najcichsze"...

11-05-2018, 12:35
Z tymi dzwiękami to jest subiektywne odczucie i duże znaczenie ma co masz dokoła domu. Jak ktoś ma dom pod lasem i zero sąsiadów to będzie słychać. Jak mieszkasz na osiedlu, gdzie sa dzieci, drogi i jeżdzą auta to uważam, że dzwięk znika w tłumie innych dzwięków.

JTKirk
11-05-2018, 12:55
dokładnie j.w.
Drzwi do kotłowni jednak swoje robią. Jak nie ma tych drzwi, to nic dziwnego, że w nocy, gdy jest dajmy to całkowita cisza, to słychać, jak pracuje PC...

Bepo
11-05-2018, 20:24
Zgadzam się w 100%, że to subiektywne. Mi przeszkadza telewizor wyłączony z pilota na stand-by albo "bez dźwięku"(bo piszczy). Pompa jak się włącza to buczy(mężowi nie przeszkadza) ;)

michal1508
16-05-2018, 21:09
Witam wszystkich, prosiłbym o kontakt na priv osoby które korzystają z pomp gruntowych w domu z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej ok. 130 m2.
Chciałbym zainwestować w taką metodę ogrzewania i chciałbym poznać opinie osób, które już korzystają z takich pomp.

creative_21
18-05-2018, 06:04
Witam

jaka będzie cena pompy ciepła do domu z zapotrzebowaniem 7kw chodzi mi o pompę gruntową z kolektorem poziomym ?

Tomaszs131
18-05-2018, 08:28
Wydaje mi się, że powinieneś się zmieścić w kwocie 35 k zł.

Liwko
18-05-2018, 08:32
A jak zrobisz DZ samemu to nawet poniżej 30.

okobar
18-05-2018, 08:48
nie za dużo wymagasz? ludzie sami mają do Ciebie pisać? komuś, poza sprzedawcami, będzie się chciało?

po przeglądaj wypowiadających się, najlepiej w tematach z zużyciem prądu, popatrz kto ma chałupkę podobną wielkościowo, a potem SAM do nich napisz...

Robaczywy
18-05-2018, 10:45
Z moich aktualnych wycen i tego co się orientowałem to odpale kotłownie na gotowo z pompą APIC 10kW i zasobnikiem CWU 400L maxi, kolektor 4x200mb PE40 za 30-31 tys. To jest po dodaniu 2tys do aktualnych wycen i policzeniu 2tys za glikol, a to chyba tyle kosztowało nie będzie.

więc zgadzam się z Liwko, spokojnie poniżej 30tys można.

Jolka Bobek
18-05-2018, 11:16
Kolejny ciekawy watek, zwłaszcza, że te wybory jeszcze przede mna.
I zanim jeszcze dostane swoje OZC i zabiore na powaznie do przemysleń i wyborów pytanie o sens nastepujacego układu: PC gruntowa z kolektorem poziomym do grzania wodnej podłogówki oraz CWU w zimie, plus PV do grzania CWU latem oraz paru kaloryferów zimą. Czy tej energii z PV zimą w ogóle wystarczyłoby na ogrzanie 1 sporej 4x4 sypialni czy to głupi z punktu widzenia finansowego lub technicznie utopijny pomysł? Tylko proszę się nie śmiać, kobieta-laik pyta:stirthepot:

Tomaszs131
18-05-2018, 11:22
Moim zdaniem łączenie PGW z fotowoltaiką jest błędem. Szkoda pieniędzy, koszt grzania CWU przez pompę jest na tak niskim poziomie że nie ma co się pchać w panele.

P.S.
Kolejnym błędem jest łączenie podłogówki z kaloryferami. W takim przypadku spada znacznie sprawność pompy, koszt inwestycji w mieszane ogrzewanie jest wyższy, po za tym prosto o błędy montażowe, a w rezultacie może się skończyć na nie dogrzanych pomieszczeniach.
Zdecyduj się na 100% ogrzewanie płaszczyznowe a nie będziesz żałować, komfort mieszkania w domu z OP jest nieporównywalnie wyższy, a rachunki za prąd będą niższe.

Jolka Bobek
18-05-2018, 11:30
Dzieki za szybka odpowiedź. No własnie taki układ działalby niezaleznie - podłogówka zasilana PC, a kaloryfer (szt.1) z PV. Bojler w zaleznosci od pory roku (jakis przełacznik?) Wtedy nie byłoby mieszania: kaloryfery+podłogówka. Wiem, że mieszanie to raczej błąd i stąd też ten pomysł (a kaloryfer pojawił sie w planach przy ewentualnym zaadaptowaniu garażu na sypialnię no i klops bo tam teraz podłogówki nie przewiduję)

Tomaszs131
18-05-2018, 12:10
Na Twoim miejscu nie pchałbym się w taki zestaw. Zbyt duży koszt inwestycji. W moim domu po zaadoptowaniu pomieszczenia nad garażem, wydzieliłem trzy pomieszczenia. Wierz mi nigdy nie wpadłbym na pomysł montowania w nich kaloryferów. O przepraszam, w łazienkach zamontowałem kaloryfery drabinkowe.
Wstyd się przyznać ale nawet nie zalałem ich wodą. Niepotrzebnie wydane pieniądze.
P.S.
Pomyśl o kosztach serwisowych, ewentualnych naprawach, nie da się ich uniknąć. Prosty układ CO-CWU vs mieszany.

Konsultant Viessmann
18-05-2018, 12:30
Kolejny ciekawy watek, zwłaszcza, że te wybory jeszcze przede mna.
I zanim jeszcze dostane swoje OZC i zabiore na powaznie do przemysleń i wyborów pytanie o sens nastepujacego układu: PC gruntowa z kolektorem poziomym do grzania wodnej podłogówki oraz CWU w zimie, plus PV do grzania CWU latem oraz paru kaloryferów zimą. Czy tej energii z PV zimą w ogóle wystarczyłoby na ogrzanie 1 sporej 4x4 sypialni czy to głupi z punktu widzenia finansowego lub technicznie utopijny pomysł? Tylko proszę się nie śmiać, kobieta-laik pyta:stirthepot:

Witam, ja chciałem sie odnieść do grzania wody z PV. Skoro już myślisz o PV to nie tylko do grzania cwu latem, ale do zasilania pompy ciepła w ogole w ciągu całego roku... Dlaczego chcesz się ograniczać tylko do cwu i tylko latem?
Poza tym, energia z PV do grzania cwu bezpośrednio to po prostu marnotrawstwo.

creative_21
18-05-2018, 13:00
A ktoś moze polecić jakiś instalatorów ze śląska ? I jaka pompa ciepła gruntowa
Bo dzwoniłem to jeden mi powiedział ze tylko powietrzna bo lepszy cop oprócz stycznia i lutego, a drugi tylko gruntowa bo powietrzne po 12 latach beda siadać jak muchy i nikt mi tego tanio nie naprawi...

Robaczywy
18-05-2018, 14:06
To z tych obydwu instalatorów zrezygnuj. To pytanie takie samo jak czy lepsze jest kombi, czy terenówka...zależy dla kogo.

Ze względu na ruchome elemnty pewnie powietrzne szybciej padną, ale to tylko IMO.
Gruntowa ma lepszy COP, zwłasza w zimie, temperatura DZ jest stabilna, nie hałasuje. Cenowo jest jednak drozsza i musisz mieć miejsca na kolektor lub kasę na odwierty.

Powietrzną zamontujesz taniej i szybciej i dobrze dobrana też da radę.

creative_21
18-05-2018, 14:41
Ok a jakiś instalatorów polecacie ?
Budżet na pompę liczę do 35tys.

Robaczywy
18-05-2018, 16:05
Osobiście nie mam żadnego doświadczenia z instalatorami - narazie. Jest tu na forum jeden lub dwóch polecanych, ale też zależy od regionu.

creative_21
18-05-2018, 17:21
to ja bym chętnie skorzystał z takiego instalatora co zrobi mi to za 35 tys. bo jak dzwonie to poniżej 43 nikt nie schodzi

Liwko
18-05-2018, 17:34
to ja bym chętnie skorzystał z takiego instalatora co zrobi mi to za 35 tys. bo jak dzwonie to poniżej 43 nikt nie schodzi

Spróbuj tutaj (http://www.ppcpompy.eu/Strona/) i tutaj (http://www.ecopol-system.pl/).

jgrolik
18-05-2018, 17:45
Ok a jakiś instalatorów polecacie ?
Budżet na pompę liczę do 35tys.
Spróbuj zadzwonić do Tomka (http://ghs-polska.pl) i pogadać, on jest z Rudy Śląskiej.
Montuje zarówno gruntowe i powietrzne

robos2234
18-05-2018, 18:16
a ja tak powiem od siebie bo też się orientowałem to u nas ceny to jakaś masakra kuzynka w Niemczech założyła PC gruntową bodajże CALIANE i wyszło ją to na PL niecałe 40 tys. zł więc my dalej jesteśmy 3 zacofanym krajem niestety....

Tomaszs131
18-05-2018, 18:17
Nie do końca, za swoją gruntówkę (trzy lata temu) z odwiertami zapłaciłem podobną kwotę?

Liwko
18-05-2018, 18:28
a ja tak powiem od siebie bo też się orientowałem to u nas ceny to jakaś masakra kuzynka w Niemczech założyła PC gruntową bodajże CALIANE i wyszło ją to na PL niecałe 40 tys. zł więc my dalej jesteśmy 3 zacofanym krajem niestety....

Dziewięć lat temu za pompę gruntową, odwierty i kotłownię zapłaciłem 27tys.

robos2234
18-05-2018, 18:42
ale jak u nas ceny takie jak w niemczech a zarobki wiadomo jakie więc dalej twierdze że jesteśmy do tyłu albo robocizna za droga bo pewnie cena samej pompy jest niższa w Niemczech niż nas

Tomaszs131
18-05-2018, 21:55
ale jak u nas ceny takie jak w niemczech a zarobki wiadomo jakie (...)
Szkoda, że w poprzednim swoim poście o tym nie wspomniałeś.

robos2234
18-05-2018, 22:01
u nas pompa CALIANE około 45 tys. więc drożej więc nie ma co wspominać...

Tomaszs131
18-05-2018, 22:04
To może lepiej rozejrzeć się za pompą polskiej produkcji? Na pewno będzie o wiele taniej.

kicaj222
20-05-2018, 13:11
Czy na zasobnik CWU wraz z pompą PW jest 8% z montażem?

zibizz1
21-05-2018, 08:27
Czy na zasobnik CWU wraz z pompą PW jest 8% z montażem?

Tam w przepsiach jest niby że przyłacza, kotłownie, sieci wodociągowe, kanalizacyjne itp to 23% ale wydaje mi się że jeśli chodzi o kotłownie to chyba jako osobne budynki.

Mimo wszytsko uważam ze może byc 8%, ja pompe gruntową wraz z odwiertami miałem na 8%

bumic
21-05-2018, 13:02
Witam,
serdecznie wszystkich użytkowników pomp ciepła. Posiadam dom parterowy : stan wewnątrz deweloperski, na zewnątrz surowy zamknięty. Ogrzewanie oparte w 100 % na gęstej podłogówce, powierzchnia uzytkowa 155 m2, plus nieogrzewany garaż 40m2 oraz nieoogrzewane pomieszczenie techniczne 10m2 - razem jakieś 200m2.Ocieplenie :podłoga styropian parkingowy 0,036 (więcej nie weszło), strop ok 35cm, i ściany 20cm. (te 2 ostatnie dopiero będą). Okna 3 szyby renomowanej firmy. Duże przeszklenia od południa. Zapotrzebowanie domu na co i cwu wg projektu 12kw. Projekt zakładał mniejszej wartości ocieplenia oraz kotłownie na paliwo stałe. Tak, tak powoli lecz skutecznie nawracam się z ekogroszku. Po zmianach celuję w zapotrzebowanie nieprzekraczajace 10 kw w największe mrozy. Niestety to tylko moje szacunki. Do rzeczy... Chcialbym zainstalować pompę ciepła PW, szukam porady odnośnie rzetelnych firm instalatorskich z woj łódzkiego oraz śląskiego oczywiście na priv. Oraz drugie pytanie dla mnie bardziej istotne-czy jest szansa na zamieszczenie się w budżecie 20k PLN za kompletną instalację tzn kompletną kotłownie.
Pozdrawiam. ( jeżeli to nie ten wątek, to proszę o przenosiny)

zibizz1
21-05-2018, 20:58
Jak sam sobie kupisż i zamontujesz z 8% VAT i jeszcze wybierzesz budżetowe sprzęty to może 20 tys starczy ale raczej 30-35tys to rynkowa cena w zalezności od pompy

okobar
21-05-2018, 21:45
Witam,
serdecznie wszystkich użytkowników pomp ciepła. Posiadam dom parterowy : stan wewnątrz deweloperski, na zewnątrz surowy zamknięty. Ogrzewanie oparte w 100 % na gęstej podłogówce, powierzchnia uzytkowa 155 m2, plus nieogrzewany garaż 40m2 oraz nieoogrzewane pomieszczenie techniczne 10m2 - razem jakieś 200m2.Ocieplenie :podłoga styropian parkingowy 0,036 (więcej nie weszło), strop ok 35cm, i ściany 20cm. (te 2 ostatnie dopiero będą). Okna 3 szyby renomowanej firmy. Duże przeszklenia od południa. Zapotrzebowanie domu na co i cwu wg projektu 12kw. Projekt zakładał mniejszej wartości ocieplenia oraz kotłownie na paliwo stałe. Tak, tak powoli lecz skutecznie nawracam się z ekogroszku. Po zmianach celuję w zapotrzebowanie nieprzekraczajace 10 kw w największe mrozy. Niestety to tylko moje szacunki. Do rzeczy... Chcialbym zainstalować pompę ciepła PW, szukam porady odnośnie rzetelnych firm instalatorskich z woj łódzkiego oraz śląskiego oczywiście na priv. Oraz drugie pytanie dla mnie bardziej istotne-czy jest szansa na zamieszczenie się w budżecie 20k PLN za kompletną instalację tzn kompletną kotłownie.
Pozdrawiam. ( jeżeli to nie ten wątek, to proszę o przenosiny)

a jakie masz OZC?

bumic
22-05-2018, 05:13
Profesjonalnego OZC nie mam zrobionego. Projektowe OZC wynosi 12kw(co +cwu) tylko, że projekt zakładał kotłownie na eko, bądź pellet. Zdecydowałem się zwiększyć wartosci ocieplenia, oraz zainwestować w WM z reku oraz okna 3 szyby z dobrym współczynnikiem Uw. Projekt tego nie posiadał, dlatego zainteresowłem się początkowo zbiornikiem na propan na własność, jednak koszta inwestycyjne będą podobne co do Pci PW. Oczywiście mam na myśli pompy marki LG therma, oraz Panasonic t-cap obydwie 9 kw, bo zakładam, że zapotrzebowanie na ciepło w największe mrozy tyle właśnie wynosić będzie. Dlatego ponawiam pytanie, panowie 20kPLN jestem w stanie wyszykować kotłownie na gotowo z ww. Pci. Mam na mysli zakup sprzętu u instalatora na 8 %z montażem pomijam oczywiście rozdzielacze do OP wszystko jest gotowe i czeka. PS. Zakładam PCi 9 kw gdyż z ciepło właściwe wychodzi podobna wartość)
Pozdrawiam.

milsa666
22-05-2018, 05:46
W 20k nie masz szans. Musisz jeszcze dorzucić zbiornik CWU.

bumic
22-05-2018, 06:25
Dzięki za odpowiedź. Muszę w najbliższym czasie porobić wyceny. Ogrzewanie chciałbym odpalić przed zimą. Jak myślicie będzie jakaś różnica w cenie biorąc pod uwagę teraz, lato, a jesień?

cristoteles
22-05-2018, 06:46
Dzięki za odpowiedź. Muszę w najbliższym czasie porobić wyceny. Ogrzewanie chciałbym odpalić przed zimą. Jak myślicie będzie jakaś różnica w cenie biorąc pod uwagę teraz, lato, a jesień?

Myślę że z ozc zejdziesz pewnie sporo poniżej 10 kW, ale wiadomo że musisz to przeliczyć. Co do wycen to 20 tys to raczej mission impossible. Przy t-cap to bliżej 30 tys musisz szykować. LG, Samsung pewnie będzie bliżej twojego budżetu. Dla przykładu mam wycenę na Altherme 3 8 kW z zintegrowanym cwu na 32 tys.

okobar
22-05-2018, 08:25
cięzko powiedzieć - zrób zapytanie do 20-30 firm i będziesz wiedzieć, czy w tej cenie się zmieścisz...

Konsultant Viessmann
22-05-2018, 09:50
Dzięki za odpowiedź. Muszę w najbliższym czasie porobić wyceny. Ogrzewanie chciałbym odpalić przed zimą. Jak myślicie będzie jakaś różnica w cenie biorąc pod uwagę teraz, lato, a jesień?

Witam,
Skoro interesujesz się wycenami, zapraszam po bezpłatna wycenę inwestycji na komponentach firmy Viessmann - link do formularza zgłoszeniowego TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html)

To do niczego nie zobowiązuje i nic nie kosztuje. W razie problemów - służę pomocą, tutaj albo na priv.

Pozdrawiam!

Prezes079
28-05-2018, 21:51
Nie wiem czy jeszcze aktualne ale myślę że tak. Jest akcja w panasoniku na modele monobloki wszystkie .
Kupiłem t-cap 9kW za ok. 16 tyś zł. Tyle że hydraulika zbiornik cwu po mojej stronie a firma tylko podłącza, uruchamia itp. Oczywiście gwarancja wszystko tak jak powinno być firma jest autoryzowanym panasonika. Najciekawsze jest to że inni instalatorzy nic o tym nie mówią i ceny po staremu :)
Ja akurat jestem z zachodniopomorskiego ale z tego co wiem to mają oddziały w sporej części kraju.
Nie wiem czy można tu reklamować więc nie będę ryzykował.

kerad85
31-05-2018, 21:43
W końcu mogłem podsumować cały rok.
Zużycie prądu za PC (CO+CWU) za cały rok wyniosło 2300 kWh.

Jak myślicie, to dużo czy mało? Rodzina 2+1, raczej oszczędna jeśli chodzi o wodę.

Pytajnick
01-06-2018, 14:42
Ja myślę, że mało..ale piszę to z mojego punktu widzenia. Ktoś, mający PC gruntową i WM może mieć zdanie odmienne ;)
Tak przy okazji - co w gruntówce jest najdroższe? W mojej okolicy dwóch ludzi montuje takie pompy, jednemu firma z Niemiec, drugiemu ze Szwecji. Niestety, są niechętni podzielić się wiedzą a jedyne czego się od nich dowiedziałem, że polskie firmy chciały drożej.

Arturo72
01-06-2018, 15:00
Ja myślę, że mało..ale piszę to z mojego punktu widzenia. Ktoś, mający PC gruntową i WM może mieć zdanie odmienne ;)
Tak przy okazji - co w gruntówce jest najdroższe? W mojej okolicy dwóch ludzi montuje takie pompy, jednemu firma z Niemiec, drugiemu ze Szwecji. Niestety, są niechętni podzielić się wiedzą a jedyne czego się od nich dowiedziałem, że polskie firmy chciały drożej.
DZ,w tym przypadku prawdopodobnie chodzi o odwierty.

robos2234
02-06-2018, 19:03
mam pytanko takie techniczne ponieważ także zastanawiam się nad montażem pompy ciepła
zima -20 st. ;P psuje mi się pompa ile czasu trwała by naprawa takiej pompy ? i jakie są koszty teoretycznie ?
piec gazowy myśle że 1000 - 2000zł maks w zależnośći od awarii

Pytajnick
02-06-2018, 20:09
mam pytanko takie techniczne ponieważ także zastanawiam się nad montażem pompy ciepła
zima -20 st. ;P psuje mi się pompa ile czasu trwała by naprawa takiej pompy ? i jakie są koszty teoretycznie ?
piec gazowy myśle że 1000 - 2000zł maks w zależnośći od awarii

Wiesz, jak osoba, która ją zamontuje będzie w pobliżu, to nie powinno długo trwać, choć...jak poczytać wątek Vieśka, który padł jednemu z forumowiczów.....
Cena zapewne zależna od tego co padnie. Na innych forach czytałem o wymianie dwóch wentylatorów za 5,5 tysiąca, jakiejś płycie za bodaj 2,5 tutaj o sprężarce za 10k, ale w sumie nie jest tego dużo, co może świadczyć o tym, że awaryjność jest znikoma.

W temacie rozmów z instalatorami - przypomniało mi się, że wszyscy mówili, że moc/wydajność pompy zależy od czystych lameli i zalecali dwa razy w roku przegląd by je m.in. wyczyścić :)

Arturo72
02-06-2018, 20:17
mam pytanko takie techniczne ponieważ także zastanawiam się nad montażem pompy ciepła
zima -20 st. ;P psuje mi się pompa ile czasu trwała by naprawa takiej pompy ? i jakie są koszty teoretycznie ?
piec gazowy myśle że 1000 - 2000zł maks w zależnośći od awarii
Pesymistyczne wizje ;)
Od 5 lat nic mi nie padło ale gdyby tak to nie zamarzne na pewno bo temp.w domu spadnie o ok.1st.C na dobę także luzik.
Koszty ? Nie zastanawiałem się nad tym tak samo jak nie zastanawiałem się ile będzie mnie kosztowała wymiana turbiny w przypadku Alfy 2,4 jtd. Prawdopodobnie ok 4 klocki Ale tego też nie doświadczyłem

malux20
12-06-2018, 12:37
ma ktoś doświadczenie z chłodzeniem podłogówką?
jest tu jakiś wątek

Arturo72
12-06-2018, 12:43
ma ktoś doświadczenie z chłodzeniem podłogówką?
jest tu jakiś wątek
A proszę Cię malux:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?345028-Gaz-ziemny-vs-powietrzna-pompa-ciep%C5%82a&p=7673828&viewfull=1#post7673828

malux20
12-06-2018, 12:52
dziękuję

tak przy okazji powietrzna pompa daje rade zimą?

Arturo72
12-06-2018, 13:11
dziękuję

tak przy okazji powietrzna pompa daje rade zimą?

Nie daje :D

malux20
12-06-2018, 13:26
no tak myślałem

Konsultant Viessmann
13-06-2018, 11:00
Nie daje :D

Chwileczkę, nie generalizowałbym! pompy ciepła powietrze woda mogą być jedynym źródłem ciepła i spokojnie mogą sobie poradzić zimą.
Ewentualne złe doświadczenia związane z ich eksploatacja prosiłbym wyjaśniać, a nie podsumowywać wszystkie urządzenia jednym zdaniem :)

Skąd takie złe doświadczenie? z czego wynika?

Może ktoś inny podzieli się opinią na temat eksploatacji tych urządzeń?

JTKirk
13-06-2018, 11:15
też uważam ze nie dają radę.
A wszelkie odmienne zdania, to nieudolny marketing szeptany :P

Arturo72
13-06-2018, 17:58
też uważam ze nie dają radę. A wszelkie odmienne zdania, to nieudolny marketing szeptany :P;)

bobrow
13-06-2018, 18:32
Witam,
nie mogę się oprzeć i nie podpisać się pod poprzednikami :
-PC nie mogą być jedynym źródłem ciepła w domu
Wszystko co pisałem wcześniej , to fantastyka ...
Ale tacy już tu jesteśmy...

magdaseb
14-06-2018, 06:02
Tak, prawda. Ani powietrzna, ani gruntowa nie podoła...potrzebny dodatkowo kopciuch

zibizz1
14-06-2018, 06:57
Najlepiej sobie dostawić przynajmniej taki stary piec, taki bez podajnika. Na mrozy świetnie się sprawdza a dodatkowo można śmieci spalić.

OK, koniec żartów:)

15-06-2018, 09:35
I dzięki kilku powyższym postom rynek PC się załamał :D

cezary.pl
15-06-2018, 20:20
Ale śmieci przed spaleniem należy segregować.

Na te, które spala się w nocy
i na te, które spala się w dzień :-)

Tomaszs131
15-06-2018, 20:32
Panowie dajcie już spokój, pisanie takich frazesów w tym właśnie wątku zabawne nie jest.

Arturo72
15-06-2018, 21:04
Panowie dajcie już spokój, pisanie takich frazesów w tym właśnie wątku zabawne nie jest.Właśnie myślę,że powinno być śmieszne bo nie sądzę i nie wyobrażam sobie,że w 2018r przyjdzie tu jakiś "janusz" z tzw.Polski "B" czyli tego "lepszego" sortu,chowany i żyjący w jaskini do tej pory i nie mający styczności ze współczesnym.światem,rzuci hasło "czy pompa da radę"...malux pamięta te czasy i stąd retoryczne pytanie ale to było z 7 lat temu...

Arturo72
15-06-2018, 21:11
Jeśli ktoś rzuci zapytanie "czy pompa da radę" uznam to za prowokację :D

milsa666
16-06-2018, 11:55
Moim zdaniem nie da rady. Ale żeby być pewnym na 100% to zamontuję ją u siebie...

Sarrita
16-07-2018, 14:26
Witajcie,
dotarłam już chyba na koniec Internetu, a odpowiedzi na moją zagwozdkę nie znalazłam ;(
Mam nadzieję, że może ktoś na forum mi pomoże.
Jestem w trakcie budowy domu 230m2 i szukam najlepszego rozwiązania na ogrzewanie - jak wszyscy budujący.
Ale! dostaje tak dużo różnych rad i propozycji, że totalnie zgłupiałam.
Na pewno będzie podłogówka 100% i rekuperacja (Thessla Green), ale właśnie dostałam "hiper super ofertę" na "mega dopracowaną innowację"... bardzo sceptycznie jestem nastawiona do takich ochów i achów.
Czy ktoś z Was montował, słyszał lub ma w swoim domu "centralę wentylacyjną nawiewowo-wywiewną z wbudowaną pompą ciepła - model :spam:
Po przekopaniu muratora chciałam się zdecydować na powietrzną pompę ciepła bo czytałam, że daje radę nawet przy -19C, ale mam obawę czy podłogówka i taka pompa wystarczy.
Jeśli ktoś ma wenę i wiedzę będę wdzięczna za garść porady :)

Kaizen
16-07-2018, 14:41
Na pewno będzie podłogówka 100%
[...]
Czy ktoś z Was montował, słyszał lub ma w swoim domu "centralę wentylacyjną nawiewowo-wywiewną z wbudowaną pompą ciepła - model :spam:?

To się wyklucza, bo ta centrala grzeje powietrze, a nie wodę.
Do tego mieszanie ogrzewania z wentylacją to zły pomysł, bo im zimniej tym więcej i tym cieplejszego powietrza musisz nawiewać - a to oznacza mega suche powietrze w domu.

Sarrita
16-07-2018, 15:15
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

okobar
16-07-2018, 21:33
Po przekopaniu muratora chciałam się zdecydować na powietrzną pompę ciepła bo czytałam, że daje radę nawet przy -19C, ale mam obawę czy podłogówka i taka pompa wystarczy.


to pytanie pokazuje jednak, że nie przekopałaś muratora


a odpowiedź brzmi

tak

Sarrita
16-07-2018, 22:39
to pytanie pokazuje jednak, że nie przekopałaś muratora


a odpowiedź brzmi

tak

Przekopałam, ale moje obawy wynikają z tego, że często wypowiedzi są sprzeczne... nie wspomnę już, że sprzedawcy pomp ciepła dodatkowo mieszają mi w głowie.
Ale bardzo dziękuję za odpowiedź zacne męskie grono i tak jak wiele osób poleca, właśnie robię OZD, co zapewne pomoże dobrać odpowiednią pompę.

okobar
17-07-2018, 10:21
Przekopałam, ale moje obawy wynikają z tego, że często wypowiedzi są sprzeczne... nie wspomnę już, że sprzedawcy pomp ciepła dodatkowo mieszają mi w głowie.
Ale bardzo dziękuję za odpowiedź zacne męskie grono i tak jak wiele osób poleca, właśnie robię OZD, co zapewne pomoże dobrać odpowiednią pompę.

ja bym jednak zaczął od OZC...
bo OZD to polska pisownia pewnego miasta na Węgrzech :)

Sarrita
17-07-2018, 12:04
ja bym jednak zaczął od OZC...
bo OZD to polska pisownia pewnego miasta na Węgrzech :)

Masz rację, zacznę od OZC, a następnie OZD - co by alfabetycznie było :)
Zapewne odwołam się jeszcze (między innymi) do Twojej spostrzegawczości... i uprzejmości, jeśli nie będziesz miał nic przeciwko, jak otrzymam propozycję na pompę :wiggle:

Konsultant marki Buderus
27-07-2018, 12:04
Witam,

Pompa ciepła, która została Panu zaproponowana, jest typu powietrze-powietrze, a nie powietrze-woda. Dlatego nie może być wykorzystana do współpracy z instalacją ogrzewania podłogowego. Pompy typu powietrze-powietrze zużywają co prawda mniej energii, niż pompy powietrze-woda, natomiast komfort ogrzewania za pomocą systemu powietrznego za pomocą nawiewu jest niższy, niż przy ogrzewaniu podłogowym. Ogrzewanie podłogowe jest znacznie bardziej przyjazne dla człowieka, ponieważ wyższa temperaturę (do 27oC) znajduje się przy stopach, a niższa przy głowie. Przy okazji zachęcam Pana do zainteresowania się powietrznymi pompami ciepła z rodziny Logatherm marki Buderus. Nasze pompy cechują się solidnym wykonaniem, posiadają wysokiej klasy sprężarkę i wymiennik ciepła. Gwarantuje to długą żywotność i wysoką sprawność wytwarzania energii cieplnej. Oferujemy gwarancję do 5 lat na nasze pompy ciepła.
W sprawie odpowiedzi na Pańskie pytania oraz pomocy przy doborze, wycenie oraz montażu zachęcam do kontaktu z jednym z Autoryzowanych Instalatorów naszej marki. Ich wyszukiwarkę w zależności od regionu można znaleźć na stronie
[moderowano]
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

giman
14-08-2018, 09:49
Czytałem tutaj dużo tematów na temap pomp p-w, ale to bylo ze 2 lata temu i wczesniej, potem problemy z ruszeniem budowy i teraz wracam:)
Coś się zmieniło na rynku? nowe technologie, rodzaje pomp?

Jaką obecnie pompę ciepła p-w warto kupić?
Samochodowe porównania zawsze w cenie, więc ... Nie muszę oszczędzac na Dacie czy Fiata tipo, nie chce wyrzucać na Mercedesa.
Jaka pompa będzie solidnym Fordem czy VW?

giman
18-09-2018, 11:23
Szukając róznych zestawień pomp ciepła, aby porównać w jednym miejscu przerózne modele trafiłem na takie strony.
Co prawda strony sa austriacko-niemieckie i jest tam mnóstwo producentów lokalnych to nadal jest po kilkadziesiąt pomp Daikin, Mitsubishi, Panasonic i inne spotykane w Polsce.

Ponad 700 modeli powietrznych (są też pozostałe typy):
Link austriacki (http://www.produktdatenbank-get.at/#/search?eq(group,337)&eq(instock,1)&select(id,name,custom.field_133,subsidable,custom. field_107,custom.field_103,custom.field_109,custom .field_128,custom.field_111,custom.field_101,custo m.field_19,custom.field_27,custom.field_135,custom .field_25,custom.field_22))

Co prawda PDF i utrudnione przeszukiwanie, ale ponad 1000 modeli powietrznych (są też pozostałe typy):
Link niemiecki (http://www.bafa.de/SharedDocs/Downloads/DE/Energie/ee_waermepumpen_anlagenliste.html)

karoka65
18-09-2018, 11:44
Jaka pompa będzie solidnym Fordem czy VW?
Koło mnie mawiają że Fiat i Ford goowno wort :)
A z VW solidnymi jak dla mnie były tylko jedynki i dwójki :)

JTKirk
18-09-2018, 12:07
Czytałem tutaj dużo tematów na temap pomp p-w, ale to bylo ze 2 lata temu i wczesniej, potem problemy z ruszeniem budowy i teraz wracam:)
Coś się zmieniło na rynku? nowe technologie, rodzaje pomp?

Jaką obecnie pompę ciepła p-w warto kupić?
Samochodowe porównania zawsze w cenie, więc ... Nie muszę oszczędzac na Dacie czy Fiata tipo, nie chce wyrzucać na Mercedesa.
Jaka pompa będzie solidnym Fordem czy VW?

kiedyś tego typu porównania były bardzo popularne, przychylam się do tego co karoka napisał ;)
Od czasu tego "kiedyś" wiele się zmieniło i cały czas się zmienia...ja osobiście mam kilka swoich faworytów i antyfaworytów - wśród tych mogą być i takie, które ktoś inny zaliczyłby do mercedesa :P

giman
18-09-2018, 20:03
Udało się ustalić, że porównanie motoryzacyjne było nietrafione. Można odznaczyć na liście rzeczy do ustalenia.
A coś o pompach podrzucicie? :)


.ja osobiście mam kilka swoich faworytów i antyfaworytów - wśród tych mogą być i takie, które ktoś inny zaliczyłby do mercedesa :P
Ależ proszę się rozpisywać, przecież właśnie proszę o subiektywne historie. Innych być nie może.

JTKirk
19-09-2018, 05:20
z mojej strony trochę historii...
jak zaczałem myśleć o budowie, to od razu brałem pod uwagę PC (kolega, hobbysta, miał gruntówke, prawie wszystko sam robił) Tyle, że gruntówki wtedy były koszmarnie drogie, trochę większa moc i cena szybowała w górę....też były mercedesy - ale ich ceny były nie do zaakceptowania...na szczęście gdzieś w tamtym okresie pojawiły się gruntówki polskich producentów, sporo tańsze. Okazało się, że w środku prawie to samo to u tych markowych, tylko bez wodotrysków, cena bez porównania (kolega kupił, wkleił zdjęcia na forum, mogę poszukać i wkleić linka) No i ta prostota powoduje, że jak się coś popsuje, to naprawa nie będzie kosztować np. 12tys, jak niedawno w którymś wątku czytałem. Przepis na tanią gruntówkę był wtedy (ale i dzisiaj też) następujący - dolne źródło poziome we własnym zakresie+polska gruntówka i było duuużo taniej niż w wycenach "mercedesów" A różnego rodzaju wycen miałem ponad 20 zrobionych i to z dużym wyprzedzeniem...
Nawet jak ktoś nie miał miejsca na działce i musiał robić odwierty, to jak nie miał skał i robił te odwierty we własnym zakresie, to też cena była ok.

Wtedy PC-pw było jak na lekarstwo, one pojawiły się masowo, jakiś czas później...jak już mieszkałem.
Gdybym dzisiaj miał wybierać, to nie wiem czy znowu nie wybrałbym tak samo. (bardzo dobre warunki gruntowe)

Konsultant Viessmann
19-09-2018, 12:51
A coś o pompach podrzucicie? :)



Zapoznałeś się już z pompami ciepła Viessmann? Mamy cała rodzinę pomp ciepła Vitocal. Sprawdź nasz konfigurator urządzeń: TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/konfigurator-produktow.html)
Jeśli interesuje Cię konkretne urządzenie - polecam zapytać naszych specjalistów: TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/uslugi/najblizszy-partner.html)
Sprawdź co oferują nasi partnerzy.

W kwestii finansowej polecam także zainteresować się programem "Czyste Powietrze", który dziś ruszył. Można ubiegać się w nim o dofinansowanie źródła ciepła (w tym pompy ciepła) wraz z montażem w budowanym budynku jak i modernizowanym.

okobar
24-09-2018, 20:46
dziś 24 września, ledwo w piątek skończyły się upały.. a ja się zastanawiam czy nie włączyć ogrzewania :)

w domu 22-23 stopnie, za oknem od wczoraj wieje cholernie, temperatura dzięki temu w domu spadła z 25 do 22 w 2 dni
dom na wygwizdowie, gdzie halny hula, więc nie dziw....

ale będę twardy, mimo że ciepłolubny, poczekam aż spadnie poniżej 20 :)

Arturo72
24-09-2018, 21:47
dziś 24 września, ledwo w piątek skończyły się upały.. a ja się zastanawiam czy nie włączyć ogrzewania :)

w domu 22-23 stopnie, za oknem od wczoraj wieje cholernie, temperatura dzięki temu w domu spadła z 25 do 22 w 2 dni
dom na wygwizdowie, gdzie halny hula, więc nie dziw....

ale będę twardy, mimo że ciepłolubny, poczekam aż spadnie poniżej 20 :)
A ja dzisiaj pyknalem na godzinkę ;)
Y

zieli
24-09-2018, 21:50
A ja się zastanawiam co będzie z cenami prądu, czy warto podpisać umowę na trzy lata z gwarancją ceny?
Zastanawiał się ktoś nad tym?

okobar
24-09-2018, 22:21
ja podpisałem późną wiosną...
wszyscy straszą podwyżkami w przyszłym roku, więc taka umowa z gwarancją jak znalazł..

a jak będzie, czort wie

zieli
24-09-2018, 22:55
ja podpisałem późną wiosną...
wszyscy straszą podwyżkami w przyszłym roku, więc taka umowa z gwarancją jak znalazł..

a jak będzie, czort wie

A gwarancja ceny którą podpisałeś obejmuje tylko kWh czy opłaty też ?, Bo z tego co słyszałem najwięcej wzrosną opłaty więc taka gwarancja ceny na kWh niewiele da.

JTKirk
25-09-2018, 04:59
A ja dzisiaj pyknalem na godzinkę ;)
Y

u mnie też dzisiaj inauguracja sezonu grzewczego...

magdaseb
25-09-2018, 06:27
U mnie sezon grzewczy rozpoczął się 23.09. PC pracuje w trybie zoptymalizowanym (w pełni automatycznym) i "uznała", że czas zacząć...nie przeszkadzam jej.

cuuube
25-09-2018, 06:32
Jaka pompa będzie solidnym Fordem czy VW? nie no , za chwilę się okaże , że Alfa też jest solidna . Tylko Japończyki
:P

JTKirk
25-09-2018, 06:40
U mnie sezon grzewczy rozpoczął się 23.09. PC pracuje w trybie zoptymalizowanym (w pełni automatycznym) i "uznała", że czas zacząć...nie przeszkadzam jej.

to tak jak u mnie...dzisiaj w nocy sterownik stwierdził, że czas zacząć :D

kulibob
25-09-2018, 07:33
Zastanawiam się jakim cudem odpalacie CO jak macie ładnie ocieplone domki.

karoka65
25-09-2018, 08:01
No też mnie to dziwi skoro u mnie w starej poniemieckiej budzie jeszcze ciepełko.
Trzy dni wstecz jeszcze chłopaki na górze klimę włączali popołudniami.

kerad85
25-09-2018, 08:11
Zastanawiam się jakim cudem odpalacie CO jak macie ładnie ocieplone domki.

Dobra izolacja to jedno, a szczelność budynku to już coś innego. Być może właśnie ze szczelnością budynku niektórzy mają problem, a w takie wietrzne dni, może być to kluczowe.

JTKirk
25-09-2018, 08:18
Dobra izolacja to jedno, a szczelność budynku to już coś innego. Być może właśnie ze szczelnością budynku niektórzy mają problem, a w takie wietrzne dni, może być to kluczowe.

dokładnie o to mi chodziło...wiatry w ostatnie dni były duuużo powyżej średniej...

karoka65
25-09-2018, 08:22
A wiec jednak pompiarz... ilu jeszcze takich "siedzi w szafie" ? :D
Varme klimę mam chyba ze 6 lat, to takie cuś do chłodznia chałupy ale funkcję grzania też posiada jeśli o to Ci chodzi :)

karoka65
25-09-2018, 08:25
dokładnie o to mi chodziło...wiatry w ostatnie dni były duuużo powyżej średniej...
Wiatr jest gorszy od mrozu ale widać moja buda chyba jest mniej przewiewna :)

Maly1115
25-09-2018, 09:21
U mnie tak wiało że trampolina i domek dla dzieci znalazły się na ogrodzeniu,w domu zrobilo się 22st.miałem uruchamiać c.o.jednak od wczoraj podpalam w kominku nowy więc troche radości dla dzieci,jednak wiem że na dłuższą mete to w sezonie będzie rozpalane kilka razy :rolleyes:

JTKirk
25-09-2018, 09:29
Wiatr jest gorszy od mrozu ale widać moja buda chyba jest mniej przewiewna :)

możliwe...
tak tylko odnośnie skali tego wiatru, to sąsiadowi kawałek obok co się buduje, to blaszak przewróciło...(pełny!)

kulibob
25-09-2018, 09:32
W stosunku do Was mam gorsze lub porównywalne ocieplenie.w szczelność też nie wierze bo mam kominek i kmominy od WG ale zatkane pewnie nie 100% szczelne. Tyle że śledziłem pogodę i ładowałem słońcem ile wlazło przed załamaniem myślę ze do października przetrzymam na słońcu i bytowych jednak. Fakt dość dmucha dzisiaj słabo ale jednak

karoka65
25-09-2018, 09:33
Pełny to on może był ale nie przytwierdzony do podłoża, to tak jakby to co w nim było blachą nakrył :)

kaszpir007
25-09-2018, 10:12
Od piątku mocno wieje , noce też już chłodne. Dziś w nocy miałem 3 stopnie. W domu robi się chłodniej ale ciągle jeszcze na tyle ciepło że nie trzeba uruchamiać ogrzewania. Jak będzie trzeba to nacisnę jeden przycisk i włączy się ogrzewanie , wiec jakiegoś wysiłku to nie wymaga.

Może też uda mi się odpalić choć raz kominek , bo od początku nie był jeszcze ani razu używany i ciagle jest fabrycznie nowy , tyle że najpierw muszę kupić drewno bo nic nie mam :)

Choć zapewne skończy się na włączeniu przycisku , bo wymaga to mniej pracy niż kupno drewna , połupanie , rozpalenie i itd ;)

magdaseb
25-09-2018, 10:23
to tak jak u mnie...dzisiaj w nocy sterownik stwierdził, że czas zacząć :D

A było przez prawie sześć miesięcy tak pięknie...:)

karoka65
25-09-2018, 10:32
No... PC z funkcja chlodzenia ;)
Jeśli wolisz tak to niech Ci będzie :)

magdaseb
25-09-2018, 10:34
Zastanawiam się jakim cudem odpalacie CO jak macie ładnie ocieplone domki.

Nie odpaliłem CO- pracuje w automacie wg zadanych parametrów. Mam duży dom i sterowanie strefowe. W niektórych pomieszczeniach utrzymuje się wciąż temperatura ok 24*, ale w niektórych spadła do 22,0*, szczególnie tych od strony północnej. Normalnie w sezonie grzewczym temperatura w pomieszczeniach na poziomie 22* wystarcza w zupełności, ale w okresie przejściowym (a taki obecnie się zaczął), może być odczuwalny delikatny dyskomfort. PC uruchomiła się z 23 na 24 września i ładuje ciepło tylko do pomieszczeń, które tego wymagają (wg zadanych temperatur na sterownikach). W pokojach od południa temperatura wzrosła dzisiaj do 25*.

karoka65
25-09-2018, 19:36
to tak jak u mnie...dzisiaj w nocy sterownik stwierdził, że czas zacząć :D
No dzisiaj jednak mój "osobisty" i najdokładniejszy sterownik temperatury, znaczy moja żona stwierdziła że 23 to stanowczo za mało i tez sobie "pyknałem" 2 godzinki.
Wczoraj jej gorąco, dzisiaj zimno, za babą nie nadąży :)

okobar
25-09-2018, 21:32
cóż, ja wiosną ustawiłem sobie, że PC włączy mi grzanie, jeśli pogodówka pozwoli - a warunki dla pogodówki zapuściłem proste - żeby włączyć grzanie musi być na dworze przez 48h temperatura poniżej 10 stopni :P
zrobiłem tak, żeby mi się z powodu jednej czy dwóch chłodnych nocy pompa nie włączyła w lecie :P

no i jeszcze się PC nie włączyła... ale przez ten wiaterek (wczoraj wiatr rozwalił mi trampolinę - przytwierdzoną do podłoża nie wywrócił, więc tylko powyginał rury i porwał siatkę), temp w domu dobiła do 22
niby ok, a jakoś nieprzyjemnie....
dziś na szczęście nie wiało tak, temp się podniosła do 23, więc nie włączam jeszcze grzania :P

cob_ra
26-09-2018, 03:58
U mnie jeszcze nie nie ma potrzeby odpalania ogrzewania. Wczoraj jeszcze miałem 23 stopnie w salonie, pokoje sypialne 21,5 i to jest wystarczająca. Obecnie na zewnątrz mamy 1st na plusie.

magdaseb
26-09-2018, 06:49
cóż, ja wiosną ustawiłem sobie, że PC włączy mi grzanie, jeśli pogodówka pozwoli - a warunki dla pogodówki zapuściłem proste - żeby włączyć grzanie musi być na dworze przez 48h temperatura poniżej 10 stopni :P
zrobiłem tak, żeby mi się z powodu jednej czy dwóch chłodnych nocy pompa nie włączyła w lecie :P

no i jeszcze się PC nie włączyła... ale przez ten wiaterek (wczoraj wiatr rozwalił mi trampolinę - przytwierdzoną do podłoża nie wywrócił, więc tylko powyginał rury i porwał siatkę), temp w domu dobiła do 22
niby ok, a jakoś nieprzyjemnie....
dziś na szczęście nie wiało tak, temp się podniosła do 23, więc nie włączam jeszcze grzania :P

Przy tych parametrach (przez 48h poniżej 10* może zacząć ci grzać w grudniu.:o
A tak na serio- jak ten warunek zostanie spełniony, ale po dwóch godzinach temperatura przekroczy 10* ale tylko na chwilę, to znowu musisz czekać na załączenie 2 dni?

zibizz1
26-09-2018, 06:54
Dzis skrobanie szyby w samochodzie. 3,5C na termometrze zew. Poprzedniej nocy pompa wystartowała na godzine inaugurując sezon 25 września, tej nocy 3 godzinki. Nie wiem jak u was ale u mnie jak jest poniżej 23 stopni to zimno. Obecnie w domu 23,2
Jak nie ma słońca to przy średniej dobowej poniżej 15 trzeba już cos grzać. Jak jest słońce to może pare stopni mniej można wytrzymać.

JTKirk
26-09-2018, 07:03
Nie wiem jak u was ale u mnie jak jest poniżej 23 stopni to zimno. Obecnie w domu 23,2
Jak nie ma słońca to przy średniej dobowej poniżej 15 trzeba już cos grzać. Jak jest słońce to może pare stopni mniej można wytrzymać.

u mnie bardzo podobnie.
To kwestia indywidualnego poczucia komfortu. Byłem kiedyś na początku pażdziernika na wypadzie weekendowym, mieliśmy wynajęty domek.Pogoda podobna jak teraz - czyli w dzień ciepło, noce zimne lub bardzo zimne. Nie było dostępu do sterowania CO, w domku było zauważalnie zimno jak dla nas. Po interwencji, przyszła właścicielka (mieszkała kilkanaście metrów dalej) otworzyła sterownik z czujką i powiedziała - wszystko jest ok, przecież jest 18 stopni, to najlepsza temperatura do spania, w domu taką mam i jest ok :bash:

Tutaj na forum też znajdziesz miłośników naprawdę różnych temperatur w domu...

kaszpir007
26-09-2018, 07:12
U mnie jeszcze nie nie ma potrzeby odpalania ogrzewania. Wczoraj jeszcze miałem 23 stopnie w salonie, pokoje sypialne 21,5 i to jest wystarczająca. Obecnie na zewnątrz mamy 1st na plusie.

U mnie rano -1stopień.

Na polach biało i mgła ...

W salonie jest 23 stopnie ale w innych pomieszczeniach trochę zimniej.

Dziś uruchamiam już ogrzewanie. Noce zimne więc nie ma na co czekać ...

magdaseb
26-09-2018, 09:18
Jak widać, każdy w inny sposób odczuwa, czy w domu jest jeszcze wystarczająco ciepło, czy już nie. U mnie ogrzewanie załączyło się w nocy z 23 na 24 września, a Kaszpir uruchamia dzisiaj (26.09). u jeszcze innych włączy się 1 października, a jeszcze inni uruchomią po 15.10...

Dla mnie sprawa jest oczywista- odczuwanie ciepła przy temperaturze w pomieszczeniu 22* jest inne w lato, gdzie na zewnątrz mamy 30 stopni ciepła, a inne teraz, gdy na zewnątrz 8*, a w nocy nawet tylko 1*.

I ocieplenie nie ma tu nic do rzeczy. Ja odczułem delikatny dyskomfort już 23.09 i wtedy również włączyła się PC (zgodnie z zadanymi parametrami).
Nie wyobrażam sobie zwlekania z rozpoczęciem grzania kilka/kilkanaście dni, mimo że temperatura powietrza w domu nie spadła poniżej 22*, dla zaoszczędzenia kilkunastu kWh...

Karas123
26-09-2018, 10:11
W pomieszczeniach od południa temperatura jest ok 24 stopni, w zachodnich ok 22-23. Ale łazienki mam od północny i tam jest zimno bez ogrzewania nawet w lato. Pompa włączona wczoraj 1 raz z powodu dyskomfortu na zimnych płytkach.

TwojPan
26-09-2018, 11:45
U mnie rano -1stopień.

Na polach biało i mgła ...

W salonie jest 23 stopnie ale w innych pomieszczeniach trochę zimniej.

Dziś uruchamiam już ogrzewanie. Noce zimne więc nie ma na co czekać ...

Przy takiej aurze i słoneczku na zewnątrz wystarczy podmuchać cieplutkim powietrzem wieczorkiem i tak do końca października pewnie będzie. To jest zaleta takiego układu jak mój. Ogrzewanie na zawołanie.
Podłogówka to ogrzewanie na zimę a nie na koniec lata czy jesień :)

kaszpir007
26-09-2018, 12:22
Przy takiej aurze i słoneczku na zewnątrz wystarczy podmuchać cieplutkim powietrzem wieczorkiem i tak do końca października pewnie będzie. To jest zaleta takiego układu jak mój. Ogrzewanie na zawołanie.
Podłogówka to ogrzewanie na zimę a nie na koniec lata czy jesień :)

Nie lubię ogrzewania nadmuchowego , a obecnie najzimniej jest u mnie w łazienkach od północy.,
Pomieszczenia od południa nie potrzebują jeszcze zbytnio ogrzewania.

Włączę po prostu termostat i zapomnę o problemie.
Pompa i tak zbytnio się nie napracuje , więc o koszty się nie boję ...

Ogrzewania nadmuchowego nie lubię.

TwojPan
26-09-2018, 12:38
Ogrzewania nadmuchowego nie lubię.

Wydaje się to nieco dziwne co napisałeś....Masz przecież klimatyzację, która dmucha kiedy trzeba zimnym powietrzem- a to jest raczej mniej przyjemne ? Reku tez dmucha. Mniej odczuwalnie, ale jednak.
Nic osobistego, to tylko moje spostrzeżenia.
Według mnie, cały bajer polega na tym, aby tak zlokalizować urządzenia nadmuchowe, aby spełniały swoje zadanie, ale nie przeszkadzały. I ta cała filozofia nieprzyjemnego "dmuchania" legnie w gruzach. A tak, każdy broni swego.
Bez względu na indywidualne zdanie każdego z nas, możliwość ogrzania domu z PC nadmuchem ciepłego powietrza w takich przejściowych okresach, to mistrzostwo świata. Zarówno w komforcie jak i w ekonomicznym aspekcie. Mnie nie stać, aby w takim czasie jak teraz, odpalać tak bezwładne systemy jak ogrzewania podłogowego. Czy zasilane są z PC czy z czystego prądu. Mówię o kosztach wprowadzenia " w ruch" takiej bezwładnej masy. Na zawołanie się nie da. Na pewno nie ekonomicznie.
I tyle.

kaszpir007
26-09-2018, 19:50
Wydaje się to nieco dziwne co napisałeś....Masz przecież klimatyzację, która dmucha kiedy trzeba zimnym powietrzem- a to jest raczej mniej przyjemne ? Reku tez dmucha. Mniej odczuwalnie, ale jednak.
Nic osobistego, to tylko moje spostrzeżenia.
Według mnie, cały bajer polega na tym, aby tak zlokalizować urządzenia nadmuchowe, aby spełniały swoje zadanie, ale nie przeszkadzały. I ta cała filozofia nieprzyjemnego "dmuchania" legnie w gruzach. A tak, każdy broni swego.
Bez względu na indywidualne zdanie każdego z nas, możliwość ogrzania domu z PC nadmuchem ciepłego powietrza w takich przejściowych okresach, to mistrzostwo świata. Zarówno w komforcie jak i w ekonomicznym aspekcie. Mnie nie stać, aby w takim czasie jak teraz, odpalać tak bezwładne systemy jak ogrzewania podłogowego. Czy zasilane są z PC czy z czystego prądu. Mówię o kosztach wprowadzenia " w ruch" takiej bezwładnej masy. Na zawołanie się nie da. Na pewno nie ekonomicznie.
I tyle.

Co do ekonomi to nie wiem.
Za cały tok ogrzewanie łącznie z ciepłą wodą wyszlo mnie 900zł i jestem zadowolony.

Wolę ogrzewanie podłogowe niż nadmuchowe.

Nie lubię grzać klimą i tyle , choć w niektórych przypadkach jak potrzeba to czemu nie ...
Ale jak jest to rozwiązanie chwilowe.

Dziś po przyjściu z pracy było chlodno już w domu , więc odpaliłem grzanie klimą i szybko zrobiło się przyjemnie. Przed chwilą klimę wyłączyłem bo jest już ciepło i czekam na odpalenie się pompy ciepła i podłogówki.

COP mojej pompy jest wyższy niż COP mojej klimy i nie widzę żadnego sensu grzać klimą jak mam pompę i podłogówkę ...

Mam do wyboru ogrzewanie nadmuchowe i ogrzewanie podłogowe i wybieram podłogowe :)

TwojPan
26-09-2018, 20:46
Dziś po przyjściu z pracy było chlodno już w domu , więc odpaliłem grzanie klimą i szybko zrobiło się przyjemnie. Przed chwilą klimę wyłączyłem bo jest już ciepło i czekam na odpalenie się pompy ciepła i podłogówki.

COP mojej pompy jest wyższy niż COP mojej klimy i nie widzę żadnego sensu grzać klimą jak mam pompę i podłogówkę ...

Mam do wyboru ogrzewanie nadmuchowe i ogrzewanie podłogowe i wybieram podłogowe :)
I o tym pisałem powyżej.
A ja wybieram nadmuchowo/podlogowe z jednej PC :). Czyli tak jak opisałeś to powyżej, ale niestety nie zrealizowałeś. Fajnie, że przyznajesz że taki szybki sposób jest przyjemny, a na 100% najlepszy z możliwych. Szczególnie jesienią, ale nie tylko. Szyty na miarę naszych czasów.
Na klimatyzatorach czy klimakonwektorach- bez różnicy. Byle by z jednej jednostki PC.
Mocno polecam każdemu inwestorowi.

okobar
26-09-2018, 22:26
Przy tych parametrach (przez 48h poniżej 10* może zacząć ci grzać w grudniu.:o
A tak na serio- jak ten warunek zostanie spełniony, ale po dwóch godzinach temperatura przekroczy 10* ale tylko na chwilę, to znowu musisz czekać na załączenie 2 dni?

szczerze mówiąc nie mam pojęcia :)

egon64
27-09-2018, 22:17
Witam. Posiadam pompę 12kW, zasobnik 400L. Pompa załącza się mniej więcej 6 razy na dobę, na 30-40 minut i zużywa ok. 12-14kW dziennie. Wodę podgrzewam do 44 stopni, skok 4 stopnie. Czy to nie jest za duże zużycie ? Czy może być z nią coś nie tak ?

Pozdrawiam

fr3d3k
28-09-2018, 06:53
Ja problemu nie widzę.
Tak na szybko 6 * 40 min = 4 godziny
Jeśli pompa ma COP 4 to podczas pracy zużywa na grzanie CO ok 3 kW.
3kW * 4h = 12kWh dziennie.
Przy grzaniu CWU COP jest mniejszy to pewnie stąd zużycie dobija do 14 kWh dziennie.

A dla mnie troche dziwne, że aż tyle czasu grzania CW jest.
Ile osób w domu ?
U siebie mam 15 kw i 8 osób mieszka. Zbiornik przepływowo 800 litrów. Woda grzana podobnie (42/38 ) i więcej jak trzy razy na dobe nie pracuje. Kazdy cykl tez tak koło 30 minut.
Kolega ma izolacje na zbiorniku/ rurach ?
Nie wiem co myśleć. Dziennie 14 kW to miesiecznie 420 kW czyli 200 zł pomijając taryfy. U mnie grzanie wody wychodzi 70-90 zł i tez przewaznie grzeje w T1 ( po rannej toalecie i wieczorem po kąpielach)

magdaseb
28-09-2018, 08:16
Ja też grzeję wodę dla 8 osób. Z racji zbiornika na CWU tylko 200l, grzeję bez reżimu taryfowego (podbijam jedynie nad ranem, w okienku 13-15 i wieczorem w I taryfie w godzinach 19-21 do 52*C)- zużywam dziennie ok 6 kWh co daje ok 90 pln na miesiąc.

egon64
28-09-2018, 08:40
A dla mnie troche dziwne, że aż tyle czasu grzania CW jest.
Ile osób w domu ?
U siebie mam 15 kw i 8 osób mieszka. Zbiornik przepływowo 800 litrów. Woda grzana podobnie (42/38 ) i więcej jak trzy razy na dobe nie pracuje. Kazdy cykl tez tak koło 30 minut.
Kolega ma izolacje na zbiorniku/ rurach ?
Nie wiem co myśleć. Dziennie 14 kW to miesiecznie 420 kW czyli 200 zł pomijając taryfy. U mnie grzanie wody wychodzi 70-90 zł i tez przewaznie grzeje w T1 ( po rannej toalecie i wieczorem po kąpielach)

W domu są 3 osoby.
Kolega ma izolację na zbiorniku. Na rurach też częściowo, ale nie na wszystkich.

egon64
28-09-2018, 08:45
Ja problemu nie widzę.
Tak na szybko 6 * 40 min = 4 godziny
Jeśli pompa ma COP 4 to podczas pracy zużywa na grzanie CO ok 3 kW.
3kW * 4h = 12kWh dziennie.
Przy grzaniu CWU COP jest mniejszy to pewnie stąd zużycie dobija do 14 kWh dziennie.

Dziękuję za wyjaśnienie. Zastanawia mnie tylko tak długi czas podgrzewania wody. Czy może się to brać z wielkości zbiornika (400L) ? Zbiornik to Galmet z dwiema wężownicami, ocieplony pianką.
Pomieszczenie jest ocieplone. Temperatura w środku oscyluje w granicach 18-19 stopni.

plusfoto
28-09-2018, 08:53
Gdzie masz czujnik w zasobniku.

egon64
28-09-2018, 09:07
Gdzie masz czujnik w zasobniku.

Jest taki mały otworek, na mniej więcej 3/4 wysokości zasobnika i tam jest wepchnięty.

plusfoto
28-09-2018, 09:26
W/G mnie za wysoko. Bardziej odpowiednia to 1/3.

egon64
28-09-2018, 09:42
W/G mnie za wysoko. Bardziej odpowiednia to 1/3.

Pytanie czy producent przewidział kilka otworów pod czujkę. Z tego co widziałem był tylko jeden. Przy 1/3 podejrzewam, że pompa będzie jeszcze więcej energii pożerać ze względu chociażby na to, że ciepła woda jednak będzie nadal na górze a po jej opróżnieniu zimna zostanie dolana właśnie na dolną część zbiornika.

TwojPan
28-09-2018, 10:03
Pytanie czy producent przewidział kilka otworów pod czujkę. Z tego co widziałem był tylko jeden. Przy 1/3 podejrzewam, że pompa będzie jeszcze więcej energii pożerać ze względu chociażby na to, że ciepła woda jednak będzie nadal na górze a po jej opróżnieniu zimna zostanie dolana właśnie na dolną część zbiornika.

Jeśli grzejesz tylko w tanich godzinach, polecam umieszczenie czujnika najniżej jak się da. W efekcie, woda będzie zawsze miała w tym miejscu poniżej ustawionego kryterium i w tanich godzinach PC zawsze przygotuje ją taniej.

egon64
28-09-2018, 10:39
Jeśli grzejesz tylko w tanich godzinach, polecam umieszczenie czujnika najniżej jak się da. W efekcie, woda będzie zawsze miała w tym miejscu poniżej ustawionego kryterium i w tanich godzinach PC zawsze przygotuje ją taniej.

W tej chwili mam taryfę G11. Nie zastanawiałem się jeszcze nad zmianą na dwustrefową. Podejrzewam, że zarówno jedna jak i druga ma swoich zwolenników jak i przeciwników. To będzie mój pierwszy sezon grzewczy.

marcinbbb
28-09-2018, 11:22
polecam umieszczenie czujnika najniżej jak się da. W efekcie, woda będzie zawsze miała w tym miejscu poniżej ustawionego kryterium i w tanich godzinach PC zawsze przygotuje ją taniej.
A powiedz w jakim celu cały zasobnik ma mieć zadaną temperaturę u mnie w przypadku bufora kombinowanego 400l było by to tylko głupotą. Większe straty i większa ilość wody do podgrzania a tym samym większe zużycie prądu. Może miało by to sens w przypadku zasobnika 100-150l ale większego już nie.

egon64
28-09-2018, 11:31
Czy mam rozumieć, że te 12-14kW dziennie zużytego prądu na samo CWU to nie jest dużo, ale też nie jest niski poziom jak na zbiornik 400L i rodzinę 3 osobową ? Mam w związku z tym kilka pytań:

- czy mogę coś poprawić ? Lepsze ocieplenie zbiornika, ocieplenie rur ?
- jak mogę zmierzyć COP jeśli pompa nic takiego mi nie pokazuje ?
- mam jeszcze pytanie z innej beczki: czy studzienka rozdzielająca powinna być "sucha" czy woda może się w niej zbierać zarówno latem jak i zimą ? Mam ją dość nisko gruntu i woda w niej stoi non-stop

marcinbbb
28-09-2018, 11:52
Izolowanie zbiorników niewiele Ci da, możesz o ile masz pobawić się w ustawienia na cyrkulacji, jeśli cyrkulacji nie masz mamy odpowiedz dlaczego masz takie a nie inne zużycie wody.

Mam rodzinę 2+1 ale 2 kobiety w domu więc tej wodą idą ogromne ilości.
Kwestie prądu i ciepłej wody pomijam jedno i drugie u mnie bierze się z przyrody.
Woda ma 50*C a jeszcze 13 godziny nie ma
419411

egon64
28-09-2018, 12:21
Izolowanie zbiorników niewiele Ci da, możesz o ile masz pobawić się w ustawienia na cyrkulacji, jeśli cyrkulacji nie masz mamy odpowiedz dlaczego masz takie a nie inne zużycie wody.

Mam rodzinę 2+1 ale 2 kobiety w domu więc tej wodą idą ogromne ilości.
Kwestie prądu i ciepłej wody pomijam jedno i drugie u mnie bierze się z przyrody.
Woda ma 50*C a jeszcze 13 godziny nie ma
419411

@marcinbbb Specem nie jestem, ale cyrkulację chyba posiadam. Hydraulik kilka razy wspominał, że coś takiego będzie montował. Mam do niej małą pompkę, która cicho sobie mruczy w kotłowni i pewnie rozprowadza ciepłą wodę. Chyba, że mówimy o czymś zupełnie innym :)
Wody u mnie dużo nie schodzi. Ja i żona bierzemy prysznic, jedynie maluchowi nalewamy codziennie do wanny wody, ale to też nie są ogromne ilości.

marcinbbb
28-09-2018, 12:28
Zakładam że ta pompka kręci 24/7 a może masz do niej jakiś sterownik którym mógłbyś ustawić w godzinach kiedy jesteście w domu 5 min pracy na każdą godzinę? a w nocy aby w ogóle nie kręciła.

magdaseb
28-09-2018, 12:28
Wyłącz pompkę od cyrkulacji i wtedy zobacz, jakie masz zużycie dzienne.

egon64
28-09-2018, 12:31
Zakładam że ta pompka kręci 24/7 a może masz do niej jakiś sterownik którym mógłbyś ustawić w godzinach kiedy jesteście w domu 5 min pracy na każdą godzinę? a w nocy aby w ogóle nie kręciła.

Tak. Pompka kręci 24/h. Od kiedy ją uruchomiłem (a było to zaraz po wprowadzeniu) tak cały czas pracuje. Mogę ją podpiąć do programatora i ustawić, żeby w nocy się wyłączała. Czy ona może powodować zwiększenie zużycia prądu na podgrzanie wody ?

marcinbbb
28-09-2018, 12:34
Ustaw ją do programatora w nocy niech stoi w godzinach kiedy kończycie używać wody, a trakcie dnia w zależności od potrzeb i tego czy przebywacie w domu ale niech ona więcej stoi niż pracuje w interwałach godzinnych.

Na bank zwiększała zużycie prądu ale o ile ciężko jednoznacznie stwierdzić, wyłączysz na noc będzie można coś oszacować.

Jak masz wolne 4 dolaróy (chyba że na aledrogo za 30 PLN + przesyłka ) kup sobie Sonoff basic podłączysz do wifi i telefonem to w 5 minut ogarniesz temat na cały rok. mam tego chyba 8 szt. i wszystkie sprawdzają się doskonale

egon64
28-09-2018, 12:42
Ustaw ją do programatora w nocy niech stoi w godzinach kiedy kończycie używać wody, a trakcie dnia w zależności od potrzeb i tego czy przebywacie w domu ale niech ona więcej stoi niż pracuje w interwałach godzinnych.

Na bank zwiększała zużycie prądu ale o ile ciężko jednoznacznie stwierdzić, wyłączysz na noc będzie można coś oszacować.

Jak masz wolne 4 dolaróy (chyba że na aledrogo za 30 PLN + przesyłka ) kup sobie Sonoff basic podłączysz do wifi i telefonem to w 5 minut ogarniesz temat na cały rok. mam tego chyba 8 szt. i wszystkie sprawdzają się doskonale

Właśnie o nich pomyślałem :) Mam w domu jeden i jak widać przyda się.
Rozumiem, że pompka odpowiada jedynie za "krążenie" wody w obiegu tak, aby była ona możliwie szybko dostępna w kranach ?