PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 [114] 115 116 117 118 119 120 121 122

TwojPan
28-09-2018, 12:51
A powiedz w jakim celu cały zasobnik ma mieć zadaną temperaturę u mnie w przypadku bufora kombinowanego 400l było by to tylko głupotą. Większe straty i większa ilość wody do podgrzania a tym samym większe zużycie prądu. Może miało by to sens w przypadku zasobnika 100-150l ale większego już nie.

Gdybym miał grzać zbiornik 400l, miałbym podgrzewacze przepływowe. Ale to ja.
Moim zdaniem, lepiej takie duże zbiorniki jak 150-200l podgrzewać z czujnikiem umieszczonym jak najniżej. Tam gdzie woda jest najchłodniejsza, piszę tutaj o grzaniu w 2T. Kilkakrotnie, kiedy czujnik był umieszczony wyżej, zdarzało się, że woda miała temp o jeden stopień wyższą od ustawionej i PC jeszcze jej nie dogrzewało, a akurat trafiało to na okienko popołudniowe taniej taryfy- gdzie PC mogła by przygotować wodę taniej. W rezultacie np.ciepłej wody wieczorem brakowało i dogrzewała w drogiej taryfie (mam takie krótkie okienko w 1T wieczorkiem).
Analogicznie, jeśli nawet woda w zbiorniku ma zadaną temp., a przy czujniku umieszczonym najniżej pompa się włączy, to i tak popracuje tylko tyle aby wyrównała lub podniosła się temp w zbiorniku. Ale zawsze będzie tyle CWU ile chcielibyśmy mieć, a nie minus tą 1/3 części zbiornika. I to najtańszym kosztem....w 2T.

marcinbbb
28-09-2018, 12:51
Dokładnie tak

marcinbbb
28-09-2018, 12:57
Gdybym miał grzać zbiornik 400l, miałbym podgrzewacze przepływowe. Ale to ja.

Mój sąsiad się tak skrzywdził założył przepływowy 20 czy 24kW na lato przy areale rodzinnym 2+3... Teraz w kotle na ekogroszek pali drewnem codziennie :)

TwojPan
28-09-2018, 13:24
Mój sąsiad się tak skrzywdził założył przepływowy 20 czy 24kW na lato przy areale rodzinnym 2+3... Teraz w kotle na ekogroszek pali drewnem codziennie :)

Wszystko zależy od zainstalowanego sprzętu. Nie wiem jak może się opłacać grzanie zbiornika 400L. Ale kto bogatemu zabroni...

giman
28-09-2018, 20:10
Czy R32 to faktycznie nowość, rewolucja i wartość sama w sobie żeby brać pompy na tym czynniku?

areczekk83
28-09-2018, 20:39
Jak narazie to R32 moze pochwalic sie tylko Daikin w tym najmocniejsza pompa tylko 8kw i LG monoblokiem , ciekawe czy Panasonic w 2019 wypusci cos na R32

gogush
28-09-2018, 20:52
U mnie jeszcze nie nie ma potrzeby odpalania ogrzewania. Wczoraj jeszcze miałem 23 stopnie w salonie, pokoje sypialne 21,5 i to jest wystarczająca. Obecnie na zewnątrz mamy 1st na plusie.

Ja tez samej pompy nie wlaczylem ale ze u nas juz bylo na minusie (ze srody na czwartek i musialem skrobac rano szyby) to wczoraj wlaczylem obiegowki sterowane temperatura i jak solary podciagna temperature do 28 stopni to wlaczaja sie obiegowki , dzisiaj widze ze pracowaly bo zrobilo mi sie w domu 24 stopnie na wieczor. Jak zabraknie słońca to wlacze PC ale skoro przez dobry tydzien temperatura byla w pokojach powyzej 22 stopnie to pewnie bezwladnosc utrzyma do nastepnego slonca , sam jestem ciekaw kiedy bede zmuszony wlaczyc PC , stawiam na polowe pazdziernika chyba ze juz nie bedzie slonca :)

giman
28-09-2018, 20:53
Wiem, że nie ma na rynku dużo z R32, ale nie o to pytałem. Nie patrząc na ofertę to czy te R32 to coś nowatorskiego czy znikoma różnica w stosunku do R410A?

giman
28-09-2018, 22:29
Po 2020 roku nie będzie można oficjalnie kupić R410A.
Ale dziś prawie cała oferta to R410A. Czyli za chwilę będzie 2020 a po świecie będą miliony tego sprzętu.
I w razie co czynnika się nie dokupi na naprawy? Aż mi się wierzyć nie chce.

Pytanie czy to dziś powinno mnie powstrzymywać przed kupnem na r410a.

kudlaty69
28-09-2018, 22:34
Za wschodnią granicą w bród 410a i innych (tanio) - bo nie w unii.
R32 to zamiennik r410a - w r410a 50% to r32 - ma podobne parametry co r410.

Arturo72
28-09-2018, 22:36
Ale dziś prawie cała oferta to R410A. Czyli za chwilę będzie 2020 a po świecie będą miliony tego sprzętu.
I w razie co czynnika się nie dokupi na naprawy? Aż mi się wierzyć nie chce.

Pytanie czy to dziś powinno mnie powstrzymywać przed kupnem na r410a.
Po prostu wymienisz gaz w instalacji i tyle.

kerad85
29-09-2018, 08:51
Może wszystko przez obieg wody i np. brak izolacji w rurkach. Ochładzana woda trafia z powrotem, woda jest znowu grzana i tak w kółko.

giman
03-10-2018, 20:41
Jak myślicie lepiej all-in-one czy hydrobox+zasobnik?
Faktycznie jest tak, że AiO jest tylko ładne a poza tym wady, a jak się zepsuje to wszystko a rozdzielnie to mogę wymienić np. zasobnik tylko.
Jakie macie doświadczenia w tym zakresie?

karoka65
03-10-2018, 22:53
Giman, doświadczenia to ja nie mam w tych pompach ale większość tych pomp z hydroboxami to dość drogawe są ale widzę że mają zasobniki z nierdzewki.
Na moje oko to szybciej ta pompa się skończy jak ten zasobnik.

clarnet
04-10-2018, 08:35
Jak myślicie lepiej all-in-one czy hydrobox+zasobnik?
Faktycznie jest tak, że AiO jest tylko ładne a poza tym wady, a jak się zepsuje to wszystko a rozdzielnie to mogę wymienić np. zasobnik tylko.
Jakie macie doświadczenia w tym zakresie?
Tutaj znajdziesz informacje o różnicach (https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/zasobnik-do-pompy-ciepla-oddzielny-czy-zintegrowany/) zasobnik zintegrowany czy oddzielny. Zasobnik powinien przeżyć pompę ciepła. Ale nawet jak Ci się rozcieknie, to skoro teraz masz miejsce na oddzielny zasobnik, to w przyszłości też je znajdziesz i postawisz obok zintegrowanej jednostki ten oddzielny.
W przypadku Althermy 3 zdecydowanie zintegrowany. Tam są 2 czujniki temperatury na różnych wysokościach i różne logiki ładowania zasobnika w zależności od nastawy, temperatury w zasobniku i trybu (buforowanie, dogrzew, dezynfekcja). (Np. Z większą mocą, ale mniejszą sprawnością krócej lub z mniejszą mocą, ale dłużej)

giman
06-10-2018, 09:35
PC P-W skąd się biorą lepsze parametry (COP) w monoblokach w stosunku do splitów?
Tak na chłopski rozum skoro woda krąży zew-wew to jakby rurki nie ocieplić to "woda pływa na mrozie".

Kaizen
06-10-2018, 11:51
PC P-W skąd się biorą lepsze parametry (COP) w monoblokach w stosunku do splitów?
Tak na chłopski rozum skoro woda krąży zew-wew to jakby rurki nie ocieplić to "woda pływa na mrozie".

Pewnie straty na wodzie nie wpływają na COP. A straty na rurach z czynnikiem między jednostkami splita to owszem. Ciekawe też, jaka jest długość, izolacja i temperatura otoczenia tych rurek przy mierzeniu COP. Bo standardowo izolacja żałosna i przy -20 sporo ciepła ucieka.

oberwatorPC
06-10-2018, 12:07
Woda w monobloku ma dużą niższą temperaturę, a czym niższa temperatura tym niższe straty. Cały układ pracuje na mrozie zarówno w monobloku jak i w splicie.

dansing
06-10-2018, 22:58
Witam ,
Nie wiem czy w dobrym miejscu piszę, chodzi mi o pompę woda-woda i przeróbkę jaj na glikol-woda.
Czy jest możliwe i ewentualnie jakie to koszty pi x drzwi ?

wihajster
06-10-2018, 23:14
Witam ,
Nie wiem czy w dobrym miejscu piszę, chodzi mi o pompę woda-woda i przeróbkę jaj na glikol-woda.
Czy jest możliwe i ewentualnie jakie to koszty pi x drzwi ?
Niczego nie musisz przerabiać, ewentualnie zabezpieczenia mogą być nieodpowiednie (żeby nie dopuszczać do zbyt niskiej temperatury w parowniku, przy układzie pośrednim będą niższe). Może być konieczna zmiana ustawień presostatu, jeśli miniaturowy to wymiana - tutaj koszt może być odczuwalny. Może zabezpieczeniem być tylko dodatkowy termostat - sprawa banalna. I jeszcze wiele innych możliwości.
Zapytaj u producenta.

dansing
07-10-2018, 01:14
Dzięki wihajster, będę pytał.:rolleyes:
Być może spróbuje z wodą(wiem że to pokerowy układ) ale morze dużo nie przegram

egon64
12-10-2018, 13:49
Witam,

Mam 2 pytania odnośnie wydajności pompy ciepła i zasobnika:
- ile czasu powinno zająć pompie o mocy 12kW do nagrzania wody o temperaturze 40 stopni do 45 stopni w zasobniku 300L z dwiema wężownicami ?
- ile (mniej więcej oczywiście) czasu będzie się wychładzać woda w zasobniku 300L z temperatury 45 stopni do 40 stopni przyjmując, że zasobnik jest ocieplony pianką, w pomieszczeniu panuje 19 stopni a woda nie krąży w układzie ?

Pozdrawiam

plusfoto
12-10-2018, 14:52
Ad.1 -15-20 min
Ad.2 - doba

egon64
12-10-2018, 15:14
@plusfoto Dzięki za odpowiedź. Czy w przypadku gdy u mnie pompa uruchamia się co 4-5h i pracuje przez 40 minut może to wskazywać na problem z samą pompą ciepła ? Wyłączyłem w jej ustawieniach cyrkulację ciepłej wody w godzinach gdy nie ma mnie w domu, ale nic to nie pomogło. Mam jeszcze pompę zewnętrzną Omnigena, która jest wpięta do 230V. Może i ją powinienem wyłączać ?

plusfoto
12-10-2018, 15:47
Nie znam schematu twojej instalacji. Z tego co pamiętam masz tam jakieś sprzęgło "bufor" więc tym bardziej bez schematu trudno to ocenić.

egon64
12-10-2018, 16:04
Nie znam schematu twojej instalacji. Z tego co pamiętam masz tam jakieś sprzęgło "bufor" więc tym bardziej bez schematu trudno to ocenić.

Sprzęgła nie posiadam. Jedynie zasobnik 300L. Rozmawiałem z producentem pompy i powiedział, żebym wyłączył cyrkulację ciepłej wody na sterowniku pompy gdy nie ma mnie w domu. Zrobiłem to na pompie. Nie widzę, żeby zmniejszyło to jej prądożerność. Dodatkowo jest jeszcze pompka Omnigena, o której pisałem (nie wiem teraz czy jedna pompka jest w pompie ciepła a druga na zewnątrz ? ), która pracuje sobie 24/h i nic z nią nie robiłem. Czy ona może być sprawcą wystudzenia wody w zasobniku ?

plusfoto
12-10-2018, 17:42
W tym układzie najprawdopodobniej pompa zewnętrzna jest pompą która zasila cyrkulację, jeśli jej zasilanie nie jest podłączone do pompy tylko bezpośrednio do gniazdka to wyłączenie jej na sterowniku nic nie da. Należy ją wyłączyć bezpośrednio z gniazdka. Ale to chyba bo nie mam schematu twojej instalacji. Czy ta pompka jest w jakikolwiek sposób jakimś kablem połączona z pompą?

kerad85
13-10-2018, 07:27
Albo kup sobie sterownik godzinowy za ok. 30 zł i ustaw odpowiednie godziny pracy tej pompki zewnętrznej. Jak pracuje 24h / dobę to masz odpowiedź ciągłego włączania pompy.

egon64
18-10-2018, 09:55
@plusfoto @kerad85 Dzięki za trafne spostrzeżenia i pomoc w temacie. Są 2 sprawy, które chciałbym wyjaśnić:
1. jak się okazało pompa miała małą nieszczelność. Uciekł z niej freon przez co pracowała 40-50 minut zamiast 15-20 minut. Nieszczelność została usunięta i jest już w porządku
2. pompa cyrkulacyjna ciepłej wody nie była podłączona w żaden sposób z pompą ciepła. Chodziła sobie 24/7 mimo zmiany ustawień na pompie ciepła. Dopiero wczoraj wpiąłem ją przewodem do pompy i w końcu działa zarządzanie nią z poziomu sterownika.

mabakay
18-10-2018, 19:38
@plusfoto @kerad85 Dzięki za trafne spostrzeżenia i pomoc w temacie. Są 2 sprawy, które chciałbym wyjaśnić:
1. jak się okazało pompa miała małą nieszczelność. Uciekł z niej freon...

Freonu to tam nie mogło być ;)

egon64
19-10-2018, 12:20
Freonu to tam nie mogło być ;)

Całkiem możliwe :) Czegoś brakowało, zostało dolane czy tam wpuszczone i teraz pompa pracuje ok. 15 minut, załącza się 2-3 razy na dobę, zużywa 3,5kW/24 i jest miód malina. Pompka cyrkulacyjna jest sterowana z pompy ciepła. Ustawiłem kiedy ma chodzić a kiedy nie. Zużywa przez to też dużo mniej energii. Nic tylko się cieszyć.

P.S. Swoją drogą zastanawiam się nad wymianą pompki cyrkulacyjnej. Mam teraz Omnigena, który zużywa 23W. Są pompki (poruszany był temat na forum), które zużywają ok. 5W (WILO). Pytanie czy jest sens wydawać 350pln i wymieniać ją czy jednak pozostać przy tej, która pracuje bez problemów.

plusfoto
19-10-2018, 12:51
Przyjmując że pompka chodzi 10 godzin dziennie to po 10 latach może Ci się zwróci ten wydatek.

bobrow
19-10-2018, 13:50
Całkiem możliwe :) Czegoś brakowało, zostało dolane czy tam wpuszczone i teraz pompa pracuje ok. 15 minut, załącza się 2-3 razy na dobę, zużywa 3,5kW/24 i jest miód malina. Pompka cyrkulacyjna jest sterowana z pompy ciepła. Ustawiłem kiedy ma chodzić a kiedy nie. Zużywa przez to też dużo mniej energii. Nic tylko się cieszyć.

P.S. Swoją drogą zastanawiam się nad wymianą pompki cyrkulacyjnej. Mam teraz Omnigena, który zużywa 23W. Są pompki (poruszany był temat na forum), które zużywają ok. 5W (WILO). Pytanie czy jest sens wydawać 350pln i wymieniać ją czy jednak pozostać przy tej, która pracuje bez problemów.

Odnośnie pompy cyrkulacyjnej-trzy lata temu kiedy montowałem PC , założyłem właśnie Omnigenę ( wcześniej była wilo , ale po 7 latach się skończyła)
Pomyślałem : po co przepłacać za obiegówkę ,przecież przy PC rzadko kiedy pracuje 1h/dzień ?
W tym roku szlag trafił omnigenę - a ja już kupiłem ponownie wilo...
Koszty :
-omnigena ok 200 pln
-wilo ok 350 pln
Nie wiem ile popracuje teraz wilo- ale ten sprzęt jest dla mnie trwalszy
Pzdr

Frofo007
19-10-2018, 16:37
Ja mam pomysł jak u siebie rozwiąże cyrkulacje ciepłej wody w łazienkach i chętnie dowiem się czy to ma "racje bytu". Otóż planuje wyposażyć się w system inteligentnego domu od Xiaomi, w którym znajduje się gniazdko oraz czujnik ruchu (koszt około 300zł, ale może to służyć też do innych funkcji). Czujniki ruchu montuje w łazienkach, do gniazdka podłączam pompę obiegową. Następnie programuje gniazdko aby włączało się powiedzmy na te 5 minut gdy wykryje ruch w łazience.
Miałoby to działać w ten sposób, że wchodzimy do łazienki, czujnik wykrywa ruch i pompa pracuje. Myjemy zęby, rozbieramy ciuchy, wchodzimy pod prysznic i woda jest już podgrzana. Teraz pytanie: ile czasu cyrkulacja musi chodzić aby podgrzać wodę w rurach? Jeśli kilka minut wystarczy to powinno to działać i być energooszczędne.

bobrow
19-10-2018, 17:38
U mnie jest 5 min od impulsu

chcialbympompe
19-10-2018, 18:42
Ja mam pomysł jak u siebie rozwiąże cyrkulacje ciepłej wody w łazienkach i chętnie dowiem się czy to ma "racje bytu". Otóż planuje wyposażyć się w system inteligentnego domu od Xiaomi, w którym znajduje się gniazdko oraz czujnik ruchu (koszt około 300zł, ale może to służyć też do innych funkcji). Czujniki ruchu montuje w łazienkach, do gniazdka podłączam pompę obiegową. Następnie programuje gniazdko aby włączało się powiedzmy na te 5 minut gdy wykryje ruch w łazience.
Miałoby to działać w ten sposób, że wchodzimy do łazienki, czujnik wykrywa ruch i pompa pracuje. Myjemy zęby, rozbieramy ciuchy, wchodzimy pod prysznic i woda jest już podgrzana. Teraz pytanie: ile czasu cyrkulacja musi chodzić aby podgrzać wodę w rurach? Jeśli kilka minut wystarczy to powinno to działać i być energooszczędne.

U mnie cyrkulacja musi pracować kilka minut by "wymieszać" całą wodę w instalacji. Myślę, że w takiej "inteligentnej" wersji trzeba zastosować znacznie bardziej wydajną pompę niż klasycznie stosowane do cyrkulacji aby miało to praktyczne zastosowanie.

asolt
19-10-2018, 19:07
U mnie cyrkulacja musi pracować kilka minut by "wymieszać" całą wodę w instalacji. Myślę, że w takiej "inteligentnej" wersji trzeba zastosować znacznie bardziej wydajną pompę niż klasycznie stosowane do cyrkulacji aby miało to praktyczne zastosowanie.

Bo tak jest w istocie, ja stosuje pompy 25/6, one wystarczają aby ciepła woda obiegła w ciągu 1 do 2 min, w zaleznosci od długosci pętli

chcialbympompe
19-10-2018, 20:09
Bo tak jest w istocie, ja stosuje pompy 25/6, one wystarczają aby ciepła woda obiegła w ciągu 1 do 2 min, w zaleznosci od długosci pętli

Utwierdzasz mnie tylko w planowanych od dawna (i olewanych z lenistwa/nadmiaru pracy) zmian w instalacji.
Moja wersja:
Pompa cyrkulacyjna ma być "mocna", włączana za pomocą czujników ruchu i wyłączana czujnikiem temperatury na powrocie.

kerad85
19-10-2018, 20:28
Odnośnie pompy cyrkulacyjnej-trzy lata temu kiedy montowałem PC , założyłem właśnie Omnigenę ( wcześniej była wilo , ale po 7 latach się skończyła)
Pomyślałem : po co przepłacać za obiegówkę ,przecież przy PC rzadko kiedy pracuje 1h/dzień ?
W tym roku szlag trafił omnigenę - a ja już kupiłem ponownie wilo...
Koszty :
-omnigena ok 200 pln
-wilo ok 350 pln
Nie wiem ile popracuje teraz wilo- ale ten sprzęt jest dla mnie trwalszy
Pzdr

U mnie Wilo padła po miesiącu :D
Na szczęście wymieniona na reklamacji i póki co działa. U mnie ta pomka to chodzi kilkanaście minut dziennie, więc w sumie bez sensu inwestować w taką energooszczędną.

zibizz1
19-10-2018, 21:04
Ja mam Wilo 5W, na pompie oprocz zakresów czasowych mam też ustawienie praca/pauza. Czyli np 5 minut pracy 10 minut pauzy. To dobre gdyby pompa była mocniejsza.
Jesli chodzi o moc pompki to moim zdaniem nie ma to dużego znaczenia. Róznica traconego ciepła(nawet w ocieplonych rurkach),pomiedzy cyrkulacją a jej brakiem jest moim zdaniem znacznie większa niż moc pompki. W jednej isntalacji oszacowaliśmy to na ~70W gdzie strata na zbiorniku ~15W [EDIT: to energia elektryczna czyli ciepła ~3 razy więcej ]
Co do czujników ruchu to bardzo dobry pomysł

Tomaszs131
19-10-2018, 21:11
U siebie w łazienkach, WC i kuchni mam zamontowane włączniki dzwonkowe. Uruchamiają cyrkulację. Załącza się na 180 sek. Jak dla mnie to rozwiązanie sprawdza się znakomicie.
P.S.
Zbiornik znajduje się dwa piętra poniżej łazienek a i tak pompa Wilo 4.5 W daje radę.

Kaizen
19-10-2018, 21:17
W jednej isntalacji oszacowaliśmy to na ~70W gdzie strata na zbiorniku ~15W


Co to za zbiornik? Naszukałem się i najlepsze jakie znalazłem mają straty postojowe 3x większe.

I z drugiej strony - zatrzymanie pompy nie zatrzymuje stygnięcia wody w rurach. Więc praca 5 minut --> 10 minut przerwy przyniesie nieznaczne oszczędności.

asolt
19-10-2018, 21:31
..
Jesli chodzi o moc pompki to moim zdaniem nie ma to dużego znaczenia. Róznica traconego ciepła(nawet w ocieplonych rurkach),pomiedzy cyrkulacją a jej brakiem jest moim zdaniem znacznie większa niż moc pompki. W jednej isntalacji oszacowaliśmy to na ~70W gdzie strata na zbiorniku ~15W
Co do czujników ruchu to bardzo dobry pomysł

Twoim zdaniem moze nie, moim tak. Jezeli mają byc czujniki ruchu to wskazane jest aby pompa była mocna tak aby reakcja na zadziałanie czujnika był jak najszybsza. Nie ma to znaczenia gdy woda w rurce cyrkulacyjnej jest juz nagrzana bo ktos korzystał przed paroma minutami, ale gdy jest pierwsze zalączenie np. po nocy to ciepła woda powinna pojawic sie mozliwie szybko. Tego nie zapewni pompa o mocy 5 W. Nie ma nic do rzeczy liczenie strat na pompce bo ona sumarycznie pracuje tylko ok 30-40 min na dobę (srednio). Sprawdzone empirycznie na działacych układach.

zibizz1
19-10-2018, 22:20
Co to za zbiornik? Naszukałem się i najlepsze jakie znalazłem mają straty postojowe 3x większe.


Tak, wkradły się nieścisłości za które serdecznie przepraszam.
1. zostało podane zuzycie energii elektrycznej czyli trzeba pomnożyć przez ~3
2. w cyrkulacji jest też strata na zbiorniku czyli po poprawce
3. woda chyba była grzana w trybie osczednym czyli nie wiecej niz 45 stopni

sama cyrkulacja to ~170W(bez pompki) a strata na zbiorniku ~45W

zbiornik wbudowany 180l

@asolt tak pompka musi być wieksza do takiego systemu na czujke. Łacznik też ok ale nie działa w dzień jeśli jest okno w łazience:) bo światła nie trzeba

asolt
19-10-2018, 22:36
Łacznik też ok ale nie działa w dzień jeśli jest okno w łazience:) bo światła nie trzeba

??? mozna jasniej, co ma swiatło do działania cyrkulacji cwu?

zibizz1
19-10-2018, 22:48
Tomasz napisał że ma u siebie łączniki dzwonkowe w kuchni i łazienkach, które uruchamiają cyrkulację. Ja czytając pobieżnie zrozumiałem że jest to podłączone pod oświetlenie tak jak się czasem montuje wentylatory wyciągowe w łazienkach.

kerad85
23-10-2018, 09:55
No to wczoraj wieczorem sezon grzewczy rozpoczęty. A jak tam u Was?

kaszpir007
23-10-2018, 11:59
No to wczoraj wieczorem sezon grzewczy rozpoczęty. A jak tam u Was?

U nas pod koniec września włączyłem ogrzewanie , ale i tak steruje nim termostat jak i jak spadnie temperatura poniżej 22,4 stopnia to włącza się ogrzewanie.

Patrząc na temperatury w PL to są dość spore różnice i są zapewne miejsca gdzie ogrzewanie szybciej się włącza i później się wyłącza od innym miejsc , ale też zależy od "ciepło-lubności" , no i oczywiście od samego domu.

Więc zapewne każdy "przypadek" inny ..

JTKirk
23-10-2018, 12:51
Więc zapewne każdy "przypadek" inny ..

otóż to....każdy ma tez trochę inne nastawy....

Gurszczak
29-10-2018, 07:24
Panowie jesteś świeżym posiadaczem Panasonica T-Cap, mam założoną Aquarea Smart Cloud, i mam jakieś dziwne wrażenie że aplikacja ni jak ma się do ustawień w PC. Ustawiłem harmonogram w aplikacji niestety w PC go nie widać.... Jak ustawiłem w PC harmonogram to w aplikacji się wyłączył.... Macie jakiś opis tej apk. Temperatura która widac na głównym ekranie to temp na wyjściu czy wewnątrz? Co znaczą ustawienia ECO a co komfort? dzieki za pomoc.

plusfoto
29-10-2018, 10:31
A co chcesz zobaczyć? Na panelu smarcloud (ta biała puszka) powinna migać środkowa dioda (biało zielono lub biało niebiesko) a górna i dolna powinny palić się na zielono lub na niebiesko (zależy jak jesteś podłaczony do internetu)

Gurszczak
29-10-2018, 13:04
puszka jak najbardziej działa :) tylko tak jak piszę ustawiłem harmonogram w aplikacji to ten harmonogram nie przeniósł się do PC czy to tak ma być?

plusfoto
29-10-2018, 14:24
Co to znaczy nie przeniósł się do PC?

Gurszczak
29-10-2018, 14:31
to znaczy ze harmonogramu w PC nie było żadnego, jak ręcznie harmonogram ustawiłem w PC to w aplikacji mam że harmonogram jest nieaktywny.

plusfoto
29-10-2018, 14:49
To są dwa różne i niezależne od siebie harmonogramy i nie mają ze sobą nic wspólnego. W każdym możesz ustawić różne parametry. Z tym że załączenie tego ze sterownika powoduje wyłączenie tego ze smartclouda i odwrotnie. Ale wyłączenie któregoś z nich nie powoduje automatycznego załączenia tego drugiego.

Gurszczak
29-10-2018, 17:00
No i wszystko jasne :) dzieki za wyjaśnienie.

plusfoto
29-10-2018, 17:45
Dodam jeszcze abyś nie był zdziwiony w przyszłości iż liczniki energii zarówno ten w aplikacji jak i w sterowniku żyją własnym życiem. A dodatkowo oba nie mają w zasadzie nic wspólnego z faktycznym. Zaniżają gdzieś o 10-20%.

Gurszczak
29-10-2018, 21:04
Dodam jeszcze abyś nie był zdziwiony w przyszłości iż liczniki energii zarówno ten w aplikacji jak i w sterowniku żyją własnym życiem. A dodatkowo oba nie mają w zasadzie nic wspólnego z faktycznym. Zaniżają gdzieś o 10-20%.

To już zauważyłem dlatego zamontowałem podlicznik ale niestety ciężko ogarnąć T1 i T2, aktualnie PC ustawiona tak że działa tylko w taniej taryfie, przy aktualnych temp jest ok. Zobaczymy co będzie dalej :)
Ciekawe czy jest planowana jakaś ścieżka rozwoju tej aplikacji...

A powiedzcie mi co powinienem po uruchomieniu pompy ustawić. Instalator zrobił to zapewne wg. standardu a dopieszczenie leży juz po mojej stronie. Na co zwrócić uwagę?

aniapawel7673
01-11-2018, 18:32
Październik 2018 CO+CWU 136kW/h 100% w drugiej taryfie.

Witam serdecznie.

Ale cosik mi tu nie gra w waszych danych zużycia, jak jest możliwe zużycie tylko w II taryfie????????
Przecież z tego co wiem to pompa w stanie czuwania też pobiera jakąś energię, a Wy podajecie zużycie tylko w taniej taryfie!!!!!
No chyba, że na dzień wyłączacie pompę z prądu. I nie mówcie , że jest to zużycie pomijalne,( u mnie to jest ok 15kW na m-c).
Aa i ja wcześniej podawałem zużycie pompy wraz z pompkami obiegowymi i pompką cyrkulacyjną!!!!!!
Więc jak to jest u was?????
Poproszę o szczerość

mandelbrot
01-11-2018, 18:55
Zgadza się, jeśli aż tak dokładnie liczysz to, w dziennej mam podświetlenie LED licznika, obiegowka włączająca się cyklicznie w zależności od temperatury zewnętrznej i brak synchronizacji czasu licznika Taurona i zegara pompy :-).

D@MIANEK
01-11-2018, 19:17
Październik 210 kwh 2 taryfa bez cwu. Rozpoczęcie pierwszego sezonu. Zliczone z licznika głównego zużycie. Brak zużycia bytowego bo jeszcze nie zamieszkały. Licznik w panasonicu bardzoooo przekłamuje.

Piotr Paruzel
01-11-2018, 19:42
U mnie pierwszy miesiąc działania PC, T-cap 12 kW
Zużycie z podlicznika na całą kotłownię 683 kWh, z licznika Panasonica 535 kWh, troszkę się rozjeżdżają. W typowo grzewczym sezonie różnica pewnie nie będzie już tak rażąca.
Koszt liczony po średniej cenie policzonej z głównego licznika - 237 zł.

milsa666
01-11-2018, 19:42
Zużycie za październik (mieszkamy pierwszy miesiąc ).
148 kWh - wskazanie z pompy nie mam podlicznika więc z 30 % trzeba pewnie dodać
CO 106 kWh
CWU 42 kWh
4 osoby grzeje na razie w taniej od 22 - 6 woda między 13 - 15 grzanie przy użyciu krzywej grzewczej sterowanie czujnik temp. zewnętrznej.


Kurde WTF.
Jakim cudem 42kWh na CWU przy 4 osobach przez miesiąc?
Chyba was 15 dni nie było w domu.
Ja mam 130kWh - 3 osoby. Fakt, że zbiornik wujowy (trochę mała powierzchnia wężownicy), ale żeby aż taka różnica.

Papucy
01-11-2018, 20:54
Kurde WTF.
Jakim cudem 42kWh na CWU przy 4 osobach przez miesiąc?
Chyba was 15 dni nie było w domu.
Ja mam 130kWh - 3 osoby. Fakt, że zbiornik wujowy (trochę mała powierzchnia wężownicy), ale żeby aż taka różnica.

No taki mi wskazuje licznik na PC więc pewnie trzeba z 30% dodać . Zbiornik 300 L z podwójną wężownicą, grzejemy do 48 stopni około 14 00 i styka jak narazie. Mieszkamy pełny miesiąc 2 dorosłe osoby i 2 dzieci.

Papucy
01-11-2018, 21:12
Nie mam miski w domu jest wanna i 2 kabiny.

mandelbrot
01-11-2018, 21:25
Tak niskie zużycie na CWU jest możliwe - koło 40 kWh miałem latem, kiedy wiadomo, że każdy myje się chłodniejsza wodą i w kotłowni było 25 stopni. Wtedy czasami woda była grzana co 2 dni. Jak kubson ma ogrzewane pomieszczenie ze zbiornikiem, to może tak być, bo u siebie widzę, że zimą CWU dużo traci przez temperaturę 5-10 stopni w kotłowni. P.S. Na razie mamy tylko prysznic.

zieli
01-11-2018, 21:58
U mnie za październik 410 kw , g13 , ogrzewanie w godz 21-7 , CW bez kagańca

Chyba dużo wody zużywasz?
Albo cyrkulacja hula non stop?

kerad85
01-11-2018, 22:00
U mnie jest ok. 60 kW na miesiąc za wodę. Głównie jest to prysznic, 2+1 os.
Może chodzi też o rodzaj słuchawki lub korzystanie np. z deszczownicy, która ma duże zużycie wody.

kaszpir007
01-11-2018, 22:23
Witam serdecznie.

Ale cosik mi tu nie gra w waszych danych zużycia, jak jest możliwe zużycie tylko w II taryfie????????
Przecież z tego co wiem to pompa w stanie czuwania też pobiera jakąś energię, a Wy podajecie zużycie tylko w taniej taryfie!!!!!
No chyba, że na dzień wyłączacie pompę z prądu. I nie mówcie , że jest to zużycie pomijalne,( u mnie to jest ok 15kW na m-c).
Aa i ja wcześniej podawałem zużycie pompy wraz z pompkami obiegowymi i pompką cyrkulacyjną!!!!!!
Więc jak to jest u was?????
Poproszę o szczerość

Ja mam podlicznik i podają całe zużycie rzeczywiste. Jedyną pompę jaką mam jest w samej pompie ciepła , więc jak nie włączy się ogrzewanie (grzanie) to nie działa pompa obiegowa i to samo dotyczy CWU.

U mnie pompa działa w czuwaniu. Dopiero włącza się w określonej godzinie (grzanie CWU) albo włącza ją termostat i to też w określonych godzinach (II taryfa).

To co zużyje pompa podczas samego potrzymania też jest wliczone w łączny koszt miesięczny.

kaszpir007
01-11-2018, 22:26
Licznik w panasonicu bardzoooo przekłamuje.

Dlatego powinno zawsze podawać się wyniki z podlicznika , bo podawanie przekłamanych i nieprawdziwych danych nie ma sensu ...

kaszpir007
01-11-2018, 22:31
Nie chciałem Cie urazić. Nie to było moim celem. Po prostu u mnie tyle idzie. Codziennie kąpiele. Zawsze zastanawiałem się jak to jest, że ludzie tak mało mają za CWU. Tylko tyle. .

Wiesz można prysznic brać kilka (naście) minut , może wtedy cały czas się lać woda a można też się "namoczyć" , namydlić i spłukać i efekt jest ten sam a różnica w ilości zużytej wody kolosalna ...

Ktoś kto zużywa olbrzymie ilości wody to nie oznacza że od razu jest czyściochem , może po prostu ją mocno marnować i tyle ...

Kaizen
01-11-2018, 23:06
Ja mam 130kWh - 3 osoby.

To wystarczy do ogrzania 2,5m3 do 55* grzałką. Jak grzejesz PC z COP 2,5 to wychodzi 6,25m3 = 208l/dzień. Sporo jak na 3 osoby. Może grzałką grzejesz CWU?

JTKirk
02-11-2018, 07:03
No chyba, że na dzień wyłączacie pompę z prądu. I nie mówcie , że jest to zużycie pomijalne,( u mnie to jest ok 15kW na m-c).
Aa i ja wcześniej podawałem zużycie pompy wraz z pompkami obiegowymi i pompką cyrkulacyjną!!!!!!

nie wiem ile bierze twoja PC w stanie czuwania, mój sterownik bierze 4W - ale to chyba jakby był cały czas podświetlony...
ja mam sterowanie pokojowe, więc pompy obiegowe chodzą tylko wtedy kiedy chodzi PC

JTKirk
02-11-2018, 07:05
Kurde WTF.
Jakim cudem 42kWh na CWU przy 4 osobach przez miesiąc?
Chyba was 15 dni nie było w domu.
Ja mam 130kWh - 3 osoby. Fakt, że zbiornik wujowy (trochę mała powierzchnia wężownicy), ale żeby aż taka różnica.

niestety, to jest zasługa tego wujowego zbiornika i działającej cyrkulacji...wiem, bo też tak mam ;)

milsa666
02-11-2018, 07:22
To wystarczy do ogrzania 2,5m3 do 55* grzałką. Jak grzejesz PC z COP 2,5 to wychodzi 6,25m3 = 208l/dzień. Sporo jak na 3 osoby. Może grzałką grzejesz CWU?

200l na dzień na 3 osoby to nie wydaje mi się jakoś masakrycznie dużo. W mieszkaniu dochodziło nawet do 9m3/m-c. Jest jeszcze cyrkulacja. Oczywiście nie działa nonstop, ale mocno schładza zbiornik. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie czekania na ciepłą wodę.

@JTKirk
Zbiornik rzeczywiście mam wujowy bo użytkowa pojemność to 140l. Grzeję go 100% w taniej, ale żeby starczyło to do 47C. Zainwestuję w Galmet 300 MAXI z wężownicą 3,8m2 i zobaczymy.
Z drugiej jednak strony 45PLN vs 15PLN to aż tak dużo nie jest.

Papucy
02-11-2018, 10:01
Nie chciałem Cie urazić. Nie to było moim celem. Po prostu u mnie tyle idzie. Codziennie kąpiele. Zawsze zastanawiałem się jak to jest, że ludzie tak mało mają za CWU. Tylko tyle. .

Może wątek zużycie wody byłby lepszy dla takiej dyskusji - wody zużywamy nie mniej niż miało to miejsce w bloku - nie ma nas w domu od 7 do 17 więc nie wiem co miałbym z tą wodą robić, nam starcza te 300 l podgrzane do 48 stopni o 14 00 wieczorem woda ma 44 stopnie zbiornik stoi w ogrzewanym pomieszczeniu gospodarczym nie mam podłączonej cyrkulacji.Podałem odczyt z PC więc trzeba doliczyć z 30%.

biikej
06-11-2018, 19:32
Dzien dobry Mam pytanko techniczne. Jak macie poustawianie grzanie cieplej wody bo mam wrazenie ze za dużo zużywam w I taryfie. Ogolnie zużycie pradu mam około 4400 kwh w pierwszej taryfie około 6200 w drugiej. Do tej pory miałem ustawione grzanie CWU tak jak "była potrzebna" czyliw godzinach używania - zalozmy od 6 do 9, potem 12-16 (zona aktualnie w domu wiec pora obiadowa), potem od 19 do 22 bo dzieci się kapia. Wydaje mi się ze tutaj był blad. Mam zbiornik buforowy ale zastanawiam się czy to zadziała (w sensie ciepla woda będzie wyedy kiedy ja puszcze). Pompe mam Vailanta VWS 104/3 i zbiornik Allstor Exclusive 800l . Ni by instalator poustawial ale jakos dziwnie wydawalo mi się. Tmeperatura w domu 22,5. Wode ustawiona mam na 42 C.

PS. Sprawdzilem wlasnie bo szczerze mowiac nie sprawdzam teg oco miesiąc ale od 1 czerwca do 2 listopada pompa ciepla zuzyla mi 980 kWh. Wydaje mi się ze sporo biorac pod uwagę ze grzane było może tyfzien w paxdzierniku i to wszystko.

Może mam jakies powalone ustawienia czy jak.
Jak macie poustawiane swoje pompy (w sensie grzania wody, cyrkulacji, grzania CO) ?

Gdzies musze mieć blad bo dom jest ocieplony 20cm grafitu, w dachu 30 cm welny + 20 cm w dachu nad strycjem (dom ze skosnymd achem wiec w części ma 30 cm a w części 30+ strych + 20 nad strychem.

biikej
08-11-2018, 10:46
Czytam czytam czytam i oczom nie wierze.. albo swojej instalacji.

Serio grzejecie CWU raz na dobe ? Da się tak.

U mnie nagrzanie CWU z 35 do około 55 (pompa się tam sama wylacza) zajmuje około 40 minut. Probowalem ustawić raz dziennie od 14.20 do 15 (druga taryfa). Jednak po nalaniu wody dzieciakom (wanna dwuosobowa pewnie ze 200l wchodzi spokojnie dla dzieci - pol wanny) temperatura CWU spada mi z 53 (do tylu spadnie z 55 od 15 (czas nagrzania) do 20 (czas kapieli) - do około 42-37 stopni (zależy ile wody wleja). No wiec żeby się kulturalnie wykapac z zona kolo 23 musze znowu dogrzać CWU do chociaż 45 stopni - grzeje 20 minut miedzy 22 a 22.20 co daje około 48 C. Potem kapiel nasza i znowu z 48 spada na około 37. Ni jak nie wytrzyma do rana żeby wziąć cieply prysznic. Żeby rano wyjść do pracy to znowu trzeba nagrzać wode co czynie od 5.20 do 6. Po porannym prysznicu ponownie mam 45-46 wiec do 15 na spokojnie wystarcza. Wychodzi mi wiec grzanie 3 razy dziennie.


Może cos mam zle ustawione ? Do ilu grzejecie CWU. Jaka macie ustaloną minimalna teparature (mam ustawione 43 C).

magdaseb
08-11-2018, 11:19
@blikej- ja też grzeję wodę kilka razy na dobę, zużywam na to ok 6kWh i mam gdzieś całą resztę...zaintrygowało mnie natomiast twoje stwierdzenie: " No wiec żeby się kulturalnie wykapac z zona kolo 23"...ciekawe, opowiadaj.

biikej
08-11-2018, 16:53
@blikej- ja też grzeję wodę kilka razy na dobę, zużywam na to ok 6kWh i mam gdzieś całą resztę...zaintrygowało mnie natomiast twoje stwierdzenie: " No wiec żeby się kulturalnie wykapac z zona kolo 23"...ciekawe, opowiadaj.


No prysznic we dwoje trwa zwykle chwile dluzej niż dwa przysznice pojedynczo... Nie probowales ? ;)

PS. Wlasnie sprawdziłem jedyny rachunek który im się ostal (glupi wyrzucałem wszystko do tej pory).

Od 24.01.18 do 22.03.18 (Dwa miesiące) miałem zużycie 2371 kWh co daje ponad 1100kWh miesięcznie. Co więcej wyszlo mi ze było 941 w taryfie I i 1432 w II wiec chyba slabo było cos
poustawiane w pompie skoro tak duże zużycie było w I.

Co więcej od 2 maja (mam fotke) do teraz (6 listopada) czyli 6 miesięcy pompa zuzyla 1042 kWh. Nie wlaczone było chłodzenie wiec tylko CWU plus znikome ilości CO pewnie w pazdzierniku.

Za kwiecień od 01.04 do 2.05.2018 widze ze miałem 291kwh chyba tez dużo biorac pod uwagę ze od 10-15 kwietnia to się lato zrobilo ;)
.

Będę robil fotki częściej i podawal. Czy ktoś ma Vailanta albo cos z pobobnym sterownikiem żeby to jakos poskladac do kupy ?

Pozdro


Cholera mam Vailanta którego nikt nie ma i ni cholery nie mogę go rozgryźć (w sensie ustawien).

jacek.1971
08-11-2018, 22:01
Witam,
zużycie w październiku 376 kWh , koszt 158 pln
Pzdr

No ja chyba nigdy nie ustawie tak dobrze jak Ty tej krzywej, mi w październiku poszło ok 450kw

JTKirk
09-11-2018, 05:02
@biikej - jak na takie parametry grzania i mniejszy zasobnik to jest normalne zużycie...koniec, kropka ;)

DOPISAŁEM:mam na myśli CWU

magdaseb
09-11-2018, 06:29
@biikej - jak na takie parametry grzania i mniejszy zasobnik to jest normalne zużycie...koniec, kropka ;)

10 400 kWh na rok przy takim domu to nie jest normalne zużycie...chyba że to wartość zużycia razem z prądem bytowym?

JTKirk
09-11-2018, 06:41
fakt, nie napisałem, że ma na myśli CWU...CO to inna kwestia, zaraz poprawię to w poście wyżej

A faktycznie nie wiadomo co biikej miał na myśli - czy ma podlicznik i zużycie z podlicznika, czy z licznika głównego...nie wiadomo
stawiam, że to zużycie z licznika głównego...z licznika głównego u mnie jest około 9500/rok, tylko jakby lepsze proporcje tania/droga taryfa...

dodam może jeszcze od siebie, że mam podobne parametry domu co on, a mam spore(!?!) zużycie na CO - ale to w głównej mierze ze względu na błędy i niedoróbki...niestety, same grubości ocieplenia to mało, dużo bardziej istotne jest dokładne wykonanie, a tutaj już bywa niestety dużo gorzej...

biikej
09-11-2018, 07:55
Wiesz nie chodzi nawet o zużycie bo może i jest okej. CHodzi o to ze pompa wlacza się w I taryfie HGW czemu bo przecież na dworze w tej chwili miedzy +5 a +15 to jak to jest możliwe mimo ze ma zadane tylko godziny ii taryfy. PEwnie ktoras wartość spada jej poniżej granicy i stad grzeje ale która tego dojść nie mogę. CO więcej znowu nie zagrzala mi wody z rana - chyba dlatego ze minimum mam 43 a jak sprawdziłem rano było 45 na CWU. Musze wiec skrococ grzanie wieczorne o 22 do 10 minut.
JTKirk sugerujesz ze mój Allstore VPS/2 800 jest za maly ?

Rodzinka 2+ 3 (dwoje maluchow jedno 1,8l drugie niiecaly miesiąc)

Zuzycie wody od początku wrzesnia do teraz mam 55m3 czyli sporo biorac pod uwagę ze podlewanie już nie chodzilo czyli to jest to co zuzylismy w domu.


Znalazlem dane z zasobnika dwa razy większego i mam
Zasobnik buforowy ładowany warstwowo; pojemność 1480 l; wykonany ze stali węglowej pokrytej emalią; anoda magnezowa chroniąca przed korozją; wysoki komfort poboru ciepłej wody: – stabilna temperatura ciepłej wody nawet przy jednoczesnym poborze w wielu punkach czerpanych c.w.u. – możliwość podłączenia cyrkulacji c.w.u;. oszczędność gazu – niewielkie straty postojowe dzięki doskonałej izolacji cieplnej zasobnika wykonanej z pianki styroporowej; zużycie energii w stanie gotowości 5,0 kWh/24h
Parametry techniczne
Pojemność zasobnika 1480 L
Maks. nadciśnienie robocze od strony ogrzewania 3 bar
Maks. temperatura c.w.u 95°C
Zużycie energii w stanie gotowości (wg DIN 4753-8) kWh/24 h 5,15
Wskaźnik wydajności NL przy 6 kW/10 kW od 17 kW
doprowadzonej mocy grzewczej (pompa ciepła) 1) 2) 3/4,5/5
Wskaźnik wydajności NL przy 10 kW/15 kW
od 20 kW doprowadzonej mocy grzewczej
(pozostałe urządzenia grzewcze) 1) 3) 5,5/7/7
Jednorazowa ilość dostępnej c.w.u. bez podgrzewania
po ogrzaniu do 60°C (pompy ciepła) L 587
Jednorazowa ilość dostępnej c.w.u. bez podgrzewania
po ogrzaniu do 60°C/70°C (pozostałe urządzenia grzewcze) L 860/1,132
Czas przygotowania w stanie gotowości od 30
do 60°C przy 6/10/65 kW (pompa ciepła) min 175/105/16
Czas przygotowania w stanie gotowości od 30
do 60°C przy 10/80/160 kW (pozostałe urządzenia grzewcze) min 151/19/9
Wymiary urządzenia:
Wysokość z izolacją termiczną mm 2,187
Wysokość bez izolacji termicznej mm 2,107
Średnica z izolacją termiczną mm 1,170
Średnica bez izolacji termicznej mm 1,000
Wysokość w przechyle mm 2,200
Masa 190
1) przy zastosowaniu stacji wody VPM W 20/25 lub VPM W 30/35
2) przy wartości NL wynoszącej do 2 włącznie można zastosować VPM W 20/25, powyżej VPM W 30/35
3) przy wartości NL wynoszącej do 4 włącznie można zastosować VPM W 20/25, powyżej VPM W 30/35

Wiec u mnie jest polowa tego. Myslisz ze wymiana zasobnika by pomogla ?

bobrow
09-11-2018, 08:00
No ja chyba nigdy nie ustawie tak dobrze jak Ty tej krzywej, mi w październiku poszło ok 450kw

A może KG masz ok i tyle dom "pociągnął" ?
Ważne ,że masz ciepło , bezobsługowo i nie za drogo

magdaseb
09-11-2018, 09:00
Czy to znaczy, że masz bojler do CWU prawie 800 litrów? Chyba nie kumam...

JTKirk
09-11-2018, 09:31
@biikej - wcześniej ktoś pisał o mniejszym zbiorniku, chyba cię z nim pomyliłem.

Ja mam zasobnik dwupłaszczowy 300/150 - to coś zupełnie innego niż to co ty masz (więc nie wypowiem się czy twój jest za mały - pewnie nie)- dzisiaj na pewno wziąłbym większy, ale nie opłaca mi się go zmieniać, szkoda zachodu...
zużycie wody 55 za ten okres - ja mam podobne....u mnie normalnie się załącza w drogiej taryfie, bo takie a nie inne mam ustawienia. Nie mam też
Nie wiem jak wygląda sterowanie i ustawienia u ciebie. Nie widzę też sensu w tym, żeby na siłę wszystko upychać w taniej taryfie. Jest też coś takiego jak komfort i wygoda....

JTKirk
09-11-2018, 09:32
Czy to znaczy, że masz bojler do CWU prawie 800 litrów? Chyba nie kumam...

to zasobnik buforowy, z opcją podłączenia solarów, kominka z PW - jak to jest tylko do pompy ciepła, to są to IMHO wyrzucone pieniądze....i instalacyjna porażka
może to też częściowo tłumaczyć duże zużycie prądu, bo żeby dostać CWU w odpowiedniej temperaturze, to trzeba wysoko grzać bufor...

kaszpir007
09-11-2018, 11:41
Zasobnik buforowy ładowany warstwowo; pojemność 1480 l;

WoW !

Zbiornik buforowy 1480l , bojler 800l ...

Widać sprzedawca "popłynął" no chyba że miało to być ogrzewania i CWU dla hotelu ;)

Nie wiem po co ten bufor ? Aby COP zmasakrować ? Czy może aby generował olbrzymie straty ciepła ?

Tak samo po co taki wielki bojler ? Do pompy ciepła kupuje się bojler 200-300L MAX ...

Masz olbrzymie zużycie bo mnóstwa ciepła marnujesz a dodatkowo przez bufor COP sporo gorszy ...

Jak można takie coś "klientowi" zaproponować :(

jacek.1971
09-11-2018, 13:12
A może KG masz ok i tyle dom "pociągnął" ?
Ważne ,że masz ciepło , bezobsługowo i nie za drogo

W domu aż za ciepło teraz zmieniłem o 0,2 mniej, zobaczymy

09-11-2018, 14:03
Jeśli te dane 1480 i 800 l są prawdą to jakaś masakra....

biikej
10-11-2018, 07:15
Teoretycznie plan był taki żeby grzać zasobnik w II taryfie i odbierać cieplo w ciągu dnia. Szczerze mowiac nie ja to wymyslalem i projektowałem.

Jak patrze na prace pompy to woda do CWU gdzeje się z 35 do 55 stopni (tak wygladaja ustawienia) w 30-40 minut. Obiegi co grzeja się z 22-23 do 32-33 w jakies 40 minut do godziny (bufor co, dawa obiegi grzewcze po jakies 400mb każdy).


Myslalem ze zasobnik da mi to ze będę mogl grzać w II taryfie tylko a odbierać cielo w godzinach dziennych ale nie wygląda na to.


Mogę spytac dlaczego zasobnik pogarsza COP ? Z tego powodu ze grzeje się do wyższej temperatury ? Teoretycznie mogę go wylaczyc w ustawieniach zupełnie... poza CWU - nie probowalem szczerze mowiac.

Generalnie kwestie dotyczące zasobnika sa tutaj
https://www.vaillant.pl/downloads/projektanci/materia-y-wg-urzadze/katalog-allstor-exclusiv/36717-602-allstor-auroflow-materialy-projektowe-v5-365845.pdf

biikej
10-11-2018, 07:19
fakt, nie napisałem, że ma na myśli CWU...CO to inna kwestia, zaraz poprawię to w poście wyżej

A faktycznie nie wiadomo co biikej miał na myśli - czy ma podlicznik i zużycie z podlicznika, czy z licznika głównego...nie wiadomo
stawiam, że to zużycie z licznika głównego...z licznika głównego u mnie jest około 9500/rok, tylko jakby lepsze proporcje tania/droga taryfa...

dodam może jeszcze od siebie, że mam podobne parametry domu co on, a mam spore(!?!) zużycie na CO - ale to w głównej mierze ze względu na błędy i niedoróbki...niestety, same grubości ocieplenia to mało, dużo bardziej istotne jest dokładne wykonanie, a tutaj już bywa niestety dużo gorzej...

10400kWh dotyczyło całego domu. Niestety nie sprawdzałem licznika pompy teraz sprawdzam i widze ze.

W okresie od 1 maja do 4 listopada sama pompa pociagnrela 1040 kWh. Chyba dość dużo biorac pod uwagę 6 miesięcy w zasadzie tylko CWU bo przecież CO w tym czasie było grzane marginalnie. A może nie dużo ? Jak u Was ?

biikej
10-11-2018, 07:27
Jeśli te dane 1480 i 800 l są prawdą to jakaś masakra....

Podalem ze to nie moje ;)

Ja mam zasobnik VPS exclusive 800/3-7 czyli ma to około 750 litrow.

Była opcja solarow w międzyczasie ale to zupełnie bez sensu. Lepiej przeznaczyć dach na FV niż na solary. W każdym razie zasobnik jest jaki jest.

Jakies sugestie. Wyrzucic go i kupic normalny zasobnik ? CWU grzeje się w nim dość szybko tak jak pisałem jakies 30-40 minut. Inna sprawz ze te z bardzo szybko się chlodzi. Lejesz wanne wody i koniec cieplej wody (zasobnik jest w układzie zamkniętym - pompa go grzeje i tyle) a wode ciepla produkuje (biorac cieplo z zasobnika) stacja wody użytkowej której już widze nie sprzedają wiec pewnie wkurzala klientów swoja smieszna sprawnoscia.

Kaizen
10-11-2018, 09:30
Inna sprawz ze te z bardzo szybko się chlodzi. Lejesz wanne wody i koniec cieplej wody

Lejesz do wanny 800l wody o temperaturze 55*? I zaczyna się lać zimna?
Czy tylko na dole masz termostat i odpala ogrzewanie, bo na dole pojawiła się zimna woda? Zabroń grzania w drogiej strefie. A na próbę to bym całkiem wyłączył i sprawdził, na ile dni wystarczy jednorazowe ogrzanie takiego zasobnika.

JTKirk
10-11-2018, 10:23
10400kWh
W okresie od 1 maja do 4 listopada sama pompa pociagnrela 1040 kWh. Chyba dość dużo biorac pod uwagę 6 miesięcy w zasadzie tylko CWU bo przecież CO w tym czasie było grzane marginalnie. A może nie dużo ? Jak u Was ?

u mnie za okres 1.05 - 1.11 zużycie 1187kwh...w tym jest też trochę na CO, bo już od końca września w nocy co jakiś czas się włącza....
więc moim zdaniem, nie zużyłeś dużo :P
Pytanie czy go wymienić? - nie wiem....za mało danych...

ten twój zasobnik byłby ok, ale pod warunkiem, że miałbyś solary i/lub kominek z PW. Tak to jest przerost formy nad treścią. Na pewno COP jest niższy, bo grzejesz bufor do wyższych temperatur. Ile? - ciężko powiedzieć, masz jakieś notatki, obserwacje z jego pracy??

biikej
10-11-2018, 11:09
Czyli w sumie normalnie jest u mnie porownujac do Ciebie choć gdzies pisales ze sporo mostkow masz... duza powierzchnia ? U mnie jest 200 plus 40 garażu tez ogrzewanego..

Nie mam sloarow, kominka z płaszczem nic. Tylko PC.

Bufor grzeje się do około 55-58 stopni z tego co widze i się wylacza. Inna sprawa ze nigdzie w ustawieniach pompy nie znalazłem ustawienia tego parametru (do ilu ma grzać).


Lejesz do wanny 800l wody o temperaturze 55*? I zaczyna się lać zimna?
Czy tylko na dole masz termostat i odpala ogrzewanie, bo na dole pojawiła się zimna woda? Zabroń grzania w drogiej strefie. A na próbę to bym całkiem wyłączył i sprawdził, na ile dni wystarczy jednorazowe ogrzanie takiego zasobnika.

Bufor parcuje w układzie zamkniętym i jest tylko wymiennikiem ciepla. CWU jest dostarczana przez stać je wody (która ogrzewa zimna wode uzywajac tej z bufora). Problem w tym ze przy 250l przeznaczonych w buforze na CWU ta niesZczesna stacja jest w stanie podac do wanny około 150 l o temperaturze około 40-41 stopni i temperatura bufora CWU spada z 56-57 do 47 stopni czyli jak dla mnie w chu. Bo jakbym miał zbiornik 300l na sama wode (Wpuszczam zimna pompa grzeje, używam ze zbiornika bezpośrednio) to poza tym ze ttrzaba by wygrzewać z raz na tydzień to mialbym te 300l do dypozycji… tak mysle.

JTKirk
10-11-2018, 11:25
To zależy jak liczyć tę powierzchnię...mogę napisać 150m2, a mogę napisać też - 225m2+garaż 50m2 :P

Sprawnośc na pewno masz niższą, bo ty cały bufor grzejesz do dużo wyższej temperatury, a wody masz porównywalnie jak ja...mam taki zasobnik
http://www.chelchowski.pl/oferta/97-wymienniki-wody-cieplej-ze-stali-nierdzewnej-dwuplaszczowe-poziome-lub-pionowe
pionowy 300/150, grzeję wodę w płaszczu zewnętrznym do około 50C i mam sporo ponad 150l wody o średniej temperaturze 43-44C (na początku nawet do 47C, potem stopniowo spada, jak osiągnie 40C to załącza się grzanie - pod warunkiem że jest akurat aktywne okno grzania)
Ten zbiornik trochę za mały jest, po doświadczeniach kupiłbym większy, idealnie byłoby żeby bylo 250-300l.

cangi80
12-11-2018, 18:37
Byłem ciekawy parametrów mojej PC i postanowiłem narysować wykres. Po starcie spisywałem parametry co 10 minut przez 2 godziny. Dane przeniosłem na wykres i wyszło mi takie coś: https://www.fotosik.pl/zdjecie/90cb01a35f15a15e

Dziwi mnie tylko spadek mocy sprężarki i wzrost COP przy temp. zasilania ponad 50 C.

egon64
19-11-2018, 13:07
Witam,

Jestem posiadaczem pompy ciepła 12,4kW. Powierzchnia podłogi to ok. 240m2. Całość w podłogówce.
Jest to mój pierwszy sezon grzewczy. Do listopada grzałem jedynie zasobnik CWU Galmet 300L. Pompa zużyła ok. 110kW. Jak dla mnie wynik bardzo dobry przy 3 osobowej rodzinie i codziennych kąpielach dziecka. Od listopada uruchomiłem też ogrzewanie podłogowe. Pompa uruchamia się mniej więcej co ok. 1h na 15-20 minut i zużywa dziennie ok. 20kW. Zastanawiam się czy to nie jest zbyt dużo. Miesięcznie wychodziłoby ok. 600kW przy obecnych temperaturach zewnętrznych. W domu panuje temperatura ok. 20 stopni. Mam 3 czujki temperatury: w podłodze, zewnętrzną i wewnętrzną w salonie. Histereza 0,4 stopnia. Czy jestem w stanie coś wyregulować w sterowniku pompy, aby zużywała mniej prądu ? Czy pompa nie załącza się zbyt często ?

Pozdrawiam

Tomaszs131
19-11-2018, 13:20
Pompa ciepła typu powietrze- woda, czy glikol-woda? Podaj jeszcze markę pompy, może ktoś z forumowiczów taką posiada.?

egon64
19-11-2018, 13:31
Pompa ciepła typu powietrze- woda, czy glikol-woda? Podaj jeszcze markę pompy, może ktoś z forumowiczów taką posiada.?

Pompa glikol-woda. Firma Ekontech.

teekay
19-11-2018, 15:27
Pompa glikol-woda. Firma Ekontech.

Hej moja pompa tez taktuje, czasem zalącza się ponad 20x dziennie. Wlasnie pracuje nad tym zeby grzała rzadziej ale dłużej. Zwiększyłem nachylenie krzywej grzewczej i dzisiaj grzała juz ciągiem ponad 2h. Zwiększyłem tez czas postoju sprężarki z 20 min na 40 i mysle czy nie zwiększyc jeszcze.

rwojtek
20-11-2018, 09:36
Pompa glikol-woda. Firma Ekontech.

Poszukaj na forum kolegi pyxis. Jak ładnie poprosisz to pewnie pomoże.

pychy
21-11-2018, 14:07
WItam wszystkich.
Krótkie spostrzeżenie po 74 miesiącach (6 lat i 2 miesiące) uzytkowania pompy p-w:
1. Zero serwisu (brak kontroli czynnika, brak czyszczenia czegokolwiek)
2. Awaria pompki obiegowej Grundfos (jeszcze na gwarancji, za raz na początku)
3. Średnie koszty C.O. + CWU rocznie to 1200zł

Do -8 na zewnątrz zasilanie 27 stopni C. W domu 21,5 tylko na krzywej, brak regulatora pokojowego.
Dom 40kWh/m2/rok, taryfa G121w.
System wyregulowany i ustawiony idealnie. Kotłownię odwiedzam dwa razy w roku. Praca C.O. beż reżimu taryfowego, CWU 100% w taniej taryfie.

W moim przypadku zastosowanie pompy było obarczone dużym stresem bo nie znałem nikogo kto by taką miał. Ponad 6 lat działa i jest wszystko OK.

kaszpir007
21-11-2018, 17:17
WItam wszystkich.
Krótkie spostrzeżenie po 74 miesiącach (6 lat i 2 miesiące) uzytkowania pompy p-w:

A jak taktowaniem pompy bo raczej chyba spręzarka caly czas nie działa ? Nie boisz się częstych załączeń / wyłączeń sprężarki ?
Pytam bo jedni straszą że praca z taktowaniem to zło i śmierć dla pompy a inni piszą że to nic strasznego bo to nowowczesne jednostki i przygotowane do takiej pracy ...

pychy
21-11-2018, 19:37
Przy wysokich temperaturach zewnętrznych (+5 stopni i w górę )sprężarka startuje nie częściej niż co 3 godziny i pracuje min 45 minut za każdym razem.
Nie jest to żadne taktowanie. Są to regularne starty przez całą dobę. Jest ich koło 6, 7 na dobę.
Przy niższych temperaturach zewnętrznych starty są rzadsze, a praca sprężarki jest za każdym razem dłuższa.
Nie miałem nigdy żadnego problemu ze sprężarką, temperaturą w domu, czy taktowaniem. Dom ma na tyle małe straty ciepła, że taka porcja energii dostarczona przez to 45 minut grzania wystarcza na kilka godziny i kolejnego startu sprężarki. Przypominam, że zasilanie do -8 do 27 stopni.

gogush
21-11-2018, 19:46
1. Zero serwisu (brak kontroli czynnika, brak czyszczenia czegokolwiek)



Szczególnie to "zero czyszczenia" to dość odważne posuniecie, po dwóch latach w sobote czyscilem filtr wody do wymennika no i zamulony był więc również przepływ delikatnie pewnie słabszy w efekcie wydajność całości instalacji (choc wynik 4,3 Mwh na 14 miesiecy CWU i CO przy moim domu uznaje za satysfakcjonujacy) . Myśle ze wynik mozesz sobie jedynie poprawić czyszczeniem filtrow

Włodek W.
21-11-2018, 20:47
pompa EKONTECH po 14 latach chodzi jak nalęzy i tyle w temacie to był dobry zakup!
pompka obiegowa ded po roku grudfosa mam druga teraz chodzi zalezy jaki sie trafi egzemplarz z tymi pompkami
No i POLSKA Firma !!!!!!!!

kaszpir007
21-11-2018, 22:17
Przy wysokich temperaturach zewnętrznych (+5 stopni i w górę )sprężarka startuje nie częściej niż co 3 godziny i pracuje min 45 minut za każdym razem.
Nie jest to żadne taktowanie. Są to regularne starty przez całą dobę. Jest ich koło 6, 7 na dobę.
Przy niższych temperaturach zewnętrznych starty są rzadsze, a praca sprężarki jest za każdym razem dłuższa.
Nie miałem nigdy żadnego problemu ze sprężarką, temperaturą w domu, czy taktowaniem. Dom ma na tyle małe straty ciepła, że taka porcja energii dostarczona przez to 45 minut grzania wystarcza na kilka godziny i kolejnego startu sprężarki. Przypominam, że zasilanie do -8 do 27 stopni.

A tak z ciekawości jaką masz ustawioną krzywą (wartości) , rozumiem że nie używasz żadnego termostatu i żadnej histerezy termostatowej , tylko pracą steruje sama pompa ciepła ?

toommm
22-11-2018, 06:10
Panowie a myślał ktoś z was a może nawet wykonał jakiś " bajpas" rurę wylotową z rekuperacji w okolicach zaciągu pompy ?? może na tym by co ugrał i odłowił trochę ciepła ...

pychy
22-11-2018, 12:39
zakres +15 do -8 ==> zasilanie 27
przy -8 krzywa się łamie i przy -15 ==>zasilanie 32

A filtr to bym z ciekawości wyczyścił ale nie wiem gdzie go znaleźć.

gogush
22-11-2018, 18:47
A filtr to bym z ciekawości wyczyścił ale nie wiem gdzie go znaleźć.


rury wskażą Ci drogę ;)

pychy
24-11-2018, 19:03
Czy ktoś mi wskaże fitr wody w hydroboxie
/422338

okobar
24-11-2018, 22:58
Chodzi o coś takiego
https://hurtinstal.pl/filtr-siatkowy-skosny-1-do-wodydn25pn20-gwgw-p-162.html?gclid=EAIaIQobChMI57P0kOXt3gIV2OeaCh3_VQu KEAQYAyABEgJ-WvD_BwE

a jak nie widać, to poszukaj w otulinie... moze byc w otulinie ukryty...

JTKirk
03-12-2018, 14:45
jak się coś takiego napisze, to warto linka dać do dyskusji - każdy sobie wyrobi opinię...
tutaj
a nawet trochę wcześniej się zaczyna...
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?222305-Najta%C5%84sze-ogrzewanie-domu&p=7747170&viewfull=1#post7747170

Tomaszs131
03-12-2018, 17:22
Panowie dajcie już spokój, nie przenoście sporu na dwa wątki. Wasze wspólne przepychanki do niczego nie doprowadzą. Zaśmiecają tylko wątek.

Tomaszs131
03-12-2018, 17:43
Usunąłem wpis bo Wasza wymiana zdań do niczego nie prowadzi. Zdaje sobie sprawę z tego, że moglibyście tak bez końca, niestety taka kolej rzeczy nic wartościowego do wątku nie wniesie. Zdaje się, że sam w poście wspomniałeś coś o hejcie wobec Twojej osoby.

Fugaz
03-12-2018, 20:09
Panowie pompiarze :)
Mam nadzieję, że nikt się nie obrazi. Mam pytanie odnośnie ciepłej wody. Jaki musiałby być zbiornik, żeby 4 osoby mogły się komfortowo wykąpać wieczorem?
Nasz dzieciaki śmigają jedno po drugim. Zakładam, że jak jedno zaleje wanne to drugie poleci pod prysznic. Jestem na etapie projektowania łazienek jedna będzie z wanna a druga z prysznicem - jak je znam to potrafią lać wodę około 5-8 minut. Nie wiem czy zbiornik 200 czy 300l. ile pompa o mocy około 8-9kW potrzebuje żeby to zagrzać?

Tomaszs131
03-12-2018, 20:21
Mam podobną do Twojej sytuacje w domu.
400 litrowy zbiornik CWU, pompa dogrzewa do 45oC w ciągu 25-30 min.

praid
03-12-2018, 20:25
Panowie pompiarze :)
Mam nadzieję, że nikt się nie obrazi. Mam pytanie odnośnie ciepłej wody. Jaki musiałby być zbiornik, żeby 4 osoby mogły się komfortowo wykąpać wieczorem?
Nasz dzieciaki śmigają jedno po drugim. Zakładam, że jak jedno zaleje wanne to drugie poleci pod prysznic. Jestem na etapie projektowania łazienek jedna będzie z wanna a druga z prysznicem - jak je znam to potrafią lać wodę około 5-8 minut. Nie wiem czy zbiornik 200 czy 300l. ile pompa o mocy około 8-9kW potrzebuje żeby to zagrzać?


Wystarczy ci 300l. Ja mam tyle i mam ustawioną temp. 47stopni histereza jest na 5 stopni. Dogrzewa się w przeciągu 30-45 min.

cob_ra
03-12-2018, 20:25
U nas jest 2+2. My głównie prysznic, młody więcej prysznica ale i wanna czasami, młoda wanienka. Zbiornik 180l i grzeje max 55st w około 35-40 min. Jak narazie przez 2 lata jak mieszkamy nie brakło wody ciepłej.

Tomaszs131
03-12-2018, 20:36
Najważniejsze by zbiornik CWU był ddedykowany do pompy ciepła. W przypadku wersji z wężownicą, miał odpowiednio dużą powierzchnię wymiany- u mnie ma 4.2m2.

JTKirk
03-12-2018, 21:00
Panowie pompiarze :)
Mam nadzieję, że nikt się nie obrazi. Mam pytanie odnośnie ciepłej wody. Jaki musiałby być zbiornik, żeby 4 osoby mogły się komfortowo wykąpać wieczorem?
Nasz dzieciaki śmigają jedno po drugim. Zakładam, że jak jedno zaleje wanne to drugie poleci pod prysznic. Jestem na etapie projektowania łazienek jedna będzie z wanna a druga z prysznicem - jak je znam to potrafią lać wodę około 5-8 minut. Nie wiem czy zbiornik 200 czy 300l. ile pompa o mocy około 8-9kW potrzebuje żeby to zagrzać?

diabeł tkwi w szczegółach...od dokładnej mocy PC, od temperatury DZ, od pojemności zbiornika...w przypadku Tomasza ten sam zbiornik to będzie spora różnica bo on ma nominalnie 10kw a ja 7,6kw...tutaj nie mniej ważne jest sterowanie jakie się ma do dyspozycji...wiem o czym piszę...

fedol
07-12-2018, 09:19
Do 3h pracy temperatura 7/-5 (duża delta) pionowe odwierty 2x80 pompa 6kw, powierzchnia podłogówki 160m
temperatury dolnego źródła zaczynają sie od 9 stopni na wejściu i rzadko schodzą do 7 stopni
Martwi mnie duża delta w dolnym źródle 8/-5 (może za słaba pompa obiegowa w dolnym źródle pracuje na 3 biegu czyli max) Czy zmniejszenie delty w dolnym źródle coś zmieni w mojej sytuacji. Proszę o sugestie

magdaseb
07-12-2018, 10:09
Do 3h pracy temperatura 7/-5 (duża delta) pionowe odwierty 2x80 pompa 6kw, powierzchnia podłogówki 160m
temperatury dolnego źródła zaczynają sie od 9 stopni na wejściu i rzadko schodzą do 7 stopni
Martwi mnie duża delta w dolnym źródle 8/-5 (może za słaba pompa obiegowa w dolnym źródle pracuje na 3 biegu czyli max) Czy zmniejszenie delty w dolnym źródle coś zmieni w mojej sytuacji. Proszę o sugestie

Taka delta jest wręcz nieprawdopodobna i wg mnie coś jest żle z odczytami temperatury...

a poza tą delta wszystko działa normalnie?

TwojPan
07-12-2018, 10:39
Przepraszam, mam pytanie.
Głównie do admina niejakiego Tomasza i kilku innych, którzy stale podają wyniki z temp. DZ po jednej, max 2h pracy. Czy grzejecie tylko przez te 1-2h/24? Dlaczego podajecie temp. tylko w tym okresie czasu?

JTKirk
07-12-2018, 10:50
Przepraszam, mam pytanie.
Głównie do admina niejakiego Tomasza i kilku innych, którzy stale podają wyniki z temp. DZ po jednej, max 2h pracy. Czy grzejecie tylko przez te 1-2h/24? Dlaczego podajecie temp. tylko w tym okresie czasu?

lata temu tak ustaliliśmy, żeby podawać też ten czas. Bo pojawiali się tutaj ludzie, podający T jak PC stała, albo 1m po uruchomieniu i nie zdawali sobie sprawy, że podają tak naprawdę temperaturę jaka jest w danym pomieszczeniu. Po 1h pracy już masz stan ustalony. U mnie po 1h czy 10h różnica będzie niewielka. W odróżnieniu od 1m i 5m

fedol
07-12-2018, 11:07
Taka delta jest wręcz nieprawdopodobna i wg mnie coś jest żle z odczytami temperatury...

a poza tą delta wszystko działa normalnie?

Wszystko sprawdzone pomierzone. Na zasilaniu z dolnego źródła jest od 9-7 stopni i nie spada poniżej 7 stopni to już 3 sezon. Natomiast z pompy wychodzi od -3 do -6

Reszta działa normalnie.

TwojPan
07-12-2018, 11:20
Po 1h pracy już masz stan ustalony. U mnie po 1h czy 10h różnica będzie niewielka. W odróżnieniu od 1m i 5m
U wszystkich jest tak samo?
Chodzi mi o to, że to mało prawdopodobne, aby warunki panujące pod ziemią, po 24h pracy PC, były takie same. To nigdy nie dochodzi do wyczerpania ciepła?
Trochę to dziwne, że tak ustaliliście. Dla każdego czas do spadku temp. DZ (czy wyczerpania DZ) będzie inny. Co mi z tego, że jako czytający wiem, że masz 7deg po 1h grzania. Jak po 24h grzania możesz mieć inną dużo niższą temp. Tylko proszę, nie pisz mi że twoja pompa nigdy nie chodzi 24/24h. Nie o to mi chodzi.

JTKirk
07-12-2018, 11:33
To nie apteka. Te sprawdzanie temperatur miało w założeniu służyć jednemu - czy DZ pracuje dobrze, czy wszystkie pętle działają, czy źródło jest wydajne. Pytań było dużo w wątku "spostrzeżenia uwagi" i został z tego wydzielony osobny wątek. Po jakimś czasie uszczególowiliśmy, żeby podawać po jakim czasie jest pomiar. Tak przynajmniej ja to pamiętam.
Aha, moja prymitywna PC nie monitoruje stale czasu pracy ani temperatur, jak się PC włączy, to po 1h/2h/3h mogę sprawdzić jaka jest temperatura. Ale podam ci czasu po 10h, bo tego w żaden sposób nie monitoruje. Jak przyjdą większe mrozy, to chętnie ci podam, jakie mam temperatury po np 16h/20h pracy.
I PC nie będzie mi chodzić 24/24 - bo mam prymitywnego on/offa (jak chyba zresztą znaczna większość wśród posiadaczy gruntówek tutaj) który się wyłączy, jak osiągnie zadane parametry

TwojPan
07-12-2018, 11:40
To nie apteka. Te sprawdzanie temperatur miało w założeniu służyć jednemu - czy DZ pracuje dobrze, czy wszystkie pętle działają, czy źródło jest wydajne. Pytań było dużo w wątku "spostrzeżenia uwagi" i został z tego wydzielony osobny wątek. Po jakimś czasie uszczególowiliśmy, żeby podawać po jakim czasie jest pomiar. Tak przynajmniej ja to pamiętam.
Aha, moja prymitywna PC nie monitoruje stale czasu pracy ani temperatur, jak się PC włączy, to po 1h/2h/3h mogę sprawdzić jaka jest temperatura. Ale podam ci czasu po 10h, bo tego w żaden sposób nie monitoruje. Jak przyjdą większe mrozy, to chętnie ci podam, jakie mam temperatury po np 16h/20h pracy.
I PC nie będzie mi chodzić 24/24 - bo mam prymitywnego on/offa (jak chyba zresztą znaczna większość wśród posiadaczy gruntówek tutaj) który się wyłączy, jak osiągnie zadane parametry

Ok. Rozumiem.
Nie chcę się czepiać, ale dla potencjalnego kupca, który tu trafi takie informacje mogą być mocno mylące. To są "wasze" ustalenia z przed lat. czytający tego nie wie, czyta zwykle ostanie posty.
No nic, dziękuje. Po raz kolejny to forum i jego "logika", mnie zachwyca.
Pozdrawiam.

TwojPan
08-12-2018, 21:03
@TwojPan podajemy po 1h lub 2h bo u kazdego przynajmniej tyle pracuje pompa za jednym uruchomieniem i daje się to porównać.
Gydby moja pompa zamiast grzać w T2 grzała cały dzień i robiła pauzy to nie doszłaby to takiej temp.


To nie są dane, którymi można informować nowego usera. Ja tez mogę podać, że za ostatnie 14h zużyłem 7kWh z COp-em 4.
Wiarygodne dane,to obciążenie przy pracy 2-3dni non stop. Minimum. I nie przy temp +8deg na zewnątrz.
Szkoda mi tracić czas, ale dla zainteresowanych- można podpatrzeć ten wątek jak się zrobiło w ubiegłym roku chłodniej, to chyba był styczeń. Praktycznie, watek umarł.
Szczególnie, jak nieco wyśmiałem DZ pewnego ......

ketjof
08-12-2018, 23:13
@TwojPan, myślę że mogę ( przynajmniej w jakimś stopniu) spełnić twoje potrzeby. W zeszłym roku przełom marca/kwietnia po montażu pompy wygrzewalem wylewki. Podniesienie temp domu z 6 stopni do 33( wylewka do 42 o ile pamietam) trwało to wszystko około 10 dni. Praca pompy 23 godz na dobę . Minimalna temperatura na wejściu do pompy z dz pod koniec wygrzewania 6 stopni.

Czy uważasz, że to coś daje przyszłemu userowi. .? Nie rozumiem czemu konwencja przyjęta w tym wątku ci nie odpowiada. Przecież to nie jest forum naukowe a jak ktoś jest trochę myślący to może sporo wiedzy z niego wyciągnąć . Jak zresztą z innych wątków forum. Wiadomo, że trzeba dużo czytać i uczyć się żeby z tego gąszczu informacji ( w tym kupy śmieci :) ) wydobyć coś dla siebie. Jak ktoś chce po 15 minutach lektury coś się dowiedzieć to źle trafił . W wątku o temperaturach akurat są jasne reguły i daje on jako takie pojęcie jak może się zachowywać DZ w zależności od jego konstrukcji i mocy obciążenia i czasu tego obciążenia. Np. U mnie teraz po 2 godz grzania 9/6 stopni. Ale podobno trafiło mi się dosyć dobre DZ. Mokra glina i spora długość w stosunku do potrzeb domu.

TwojPan
09-12-2018, 09:50
@TwojPan, myślę że mogę ( przynajmniej w jakimś stopniu) spełnić twoje potrzeby. U mnie teraz po 2 godz grzania 9/6 stopni. Ale podobno trafiło mi się dosyć dobre DZ. Mokra glina i spora długość w stosunku do potrzeb domu.
Kolego, teraz to jest na dworze 8-10deg.
Mnie ciekawi (jako potencjalnego kupca), jak się opisana sytuacja miewa, kiedy na dworze temp. utrzymuje się na poziomie -10deg przez np. tydzień. Wtedy ten 'wasz" wątek ....zamiera (patrz ubiegły rok i nie tylko).

mandelbrot
09-12-2018, 12:17
Gość z irytującym nickiem dopasowuje rzeczywistość do swoich teorii. U mnie w pierwszym sezonie w czasie mrozów najniższa temperatura jaką widziałem było chyba 1,9 na zasilaniu, powrót nie jest opomiarowany. Grzeje tylko w II taryfie.

ketjof
09-12-2018, 13:18
Kolego, teraz to jest na dworze 8-10deg.
Mnie ciekawi (jako potencjalnego kupca), jak się opisana sytuacja miewa, kiedy na dworze temp. utrzymuje się na poziomie -10deg przez np. tydzień. Wtedy ten 'wasz" wątek ....zamiera (patrz ubiegły rok i nie tylko).

Kolego, ale w pierwszym akapicie mojej wypowiedzi odpowiedziałem Ci na twoje pytanie. Czy 250 godzin pracy PC praktycznie non stop Cię nie satysfakcjonuje. Tylko zastanawiam się po co Ci ta odpowiedź. Zbierasz dane do jakichś "badań zmęczeniowych" dolnego żródła.? Czy chcesz pokazać, że dolne źródło eksploatowane non stop w końcu zamarznie? Jak widzisz prawidłowo wykonane nie zamarznie ( u mnie było to przeszło 300 godź ciągłej - przerwa 1 godzina na dobę- w trakcie wygrzewania wylewek). Tu dopowiem, że sprawdziłem te 300 godzin( w poprzednim poście mówiłem o 10 dniach) - było 14 dni....

Tylko.. to nie ten wątek, nie jego konwencja. Tutaj chcemy pokazać nowym użytkownikom temperatury dolnego źródła w czasie NORMALNEJ pracy. aby mogli się mniej więcej zorientować kiedy coś u nich jest nie tak.
To co ci napisałem o wygrzewaniu wylewek to nie była normalna praca ( zazwyczaj robi się to z udziałem grzałki-- ja dostałem od instalatora pozwolenie na pracę samej sprężarki-pod warunkiem monitorowania temp DZ). Ale chciałeś informację - masz.

Nie wiem (napisz mi proszę) jaki jest cel Twojego pytania? Jeżeli mówisz o pokazaniu jak zachowa się słabsze dolne źródło przy obciążeniu przekraczającym jego możliwości bieżącej regeneracji temperaturowej (nie wiem czy tak się to nazywa). To postaram się odpowiedzieć, za niska/- niebezpieczna temperatura DZ powinna spowodować włączenie grzałek ..... czyli stanie się dokładnie to samo co w przypadku doboru (świadomie czy nie ) za słabej w stosunku do aktualnych potrzeb domu, pompy PW. TYLKO STANIE SIĘ TO Z DUŻO DUŻO WIĘKSZYM OPÓŹNIENIEM . Ale nie o tym ten wątek.

rwojtek
10-12-2018, 06:52
Twójpan od pewnego czasu próbuje nie wiadomo komu uzmysłowić, że przy pompach gruntowych (wg niego) mamy kiepskie temperatury w dolnych źródłach, bo podobno on zna użytkownika pc, który ma dużo wyższe temperatury więc jesteśmy cieniasy.
A i tak jego pompa jest najlepsza co niektórzy już wytykali mając podejrzenie jest sprzedawcą :p

TwojPan
10-12-2018, 10:00
Twójpan od pewnego czasu próbuje nie wiadomo komu uzmysłowić, że przy pompach gruntowych (wg niego) mamy kiepskie temperatury w dolnych źródłach, bo podobno on zna użytkownika pc, który ma dużo wyższe temperatury więc jesteśmy cieniasy.
A i tak jego pompa jest najlepsza co niektórzy już wytykali mając podejrzenie jest sprzedawcą :p
Panowie. Relax.
Czy każdy, kto zadaje pytanie o zasadność zamontowania ( ekonomiczną i jakąkolwiek inną) gruntowej pompy ciepła, jest hejterem, sprzedawcą i innym wam userom niepasującym do waszego forumowego teamu. A to nick wam nie pasuje, choć w tym wypadku gość który mój nick szykanuje, ma taki, że bije rekordy.... A to pytania i uwagi nie takie. Spokojnie. Grzecznie zapytałem. I tym co grzecznie odpowiedzieli, dziękuje.
Jeszcze jedno, proszę o odpowiedź jak dla laika.
Czy zatem, po tym co kolega napisał, a propos spadku temp. DZ i włączenia grzałek, przy np.słabych warunkach gruntowych, opłacalność, inaczej ekonomiczna zasadność zakupu PC gruntowej mocno słabnie, a roczna różnica w COP, w porównaniu z PC PW, może być mniejsza niż jeden? W rezultacie czego, czas "zwrotu inwestycji " w domach o zapotrzebowaniu mniejszyn od 30W/m2, może być bardzo długi (koszt zakupu gruntowej PC)?

mandelbrot
10-12-2018, 18:49
bo podobno on zna użytkownika pc, który ma dużo wyższe temperatury więc jesteśmy cieniasy.


Ja też znam tego użytkownika, to niejaki Tadeusz z Torunia - nazwiska nie pamiętam ! Nie dość, że dostał dofinansowanie do odwiertów, to jeszcze ma 61 stopni na DZ, o COP to boję się nawet pomyśleć.

domelek
11-12-2018, 00:47
Ja też znam tego użytkownika, to niejaki Tadeusz z Torunia - nazwiska nie pamiętam ! Nie dość, że dostał dofinansowanie do odwiertów, to jeszcze ma 61 stopni na DZ, o COP to boję się nawet pomyśleć.

Ale on to wymodlił!!!

Tymczasem pomódlmy się za użytkowników Samsung EHS by im było ciepło w domu jeszcze przez wiele lat bezawaryjnej pracy i aby Czizus był wyrozumiały, gdy przyjdzie dzień sądu i żeby to nie było właśnie w Wigilię Bożego Narodzenia. AMN

TwojPan
11-12-2018, 09:13
Ale on to wymodlił!!!

Tymczasem pomódlmy się za użytkowników Samsung EHS by im było ciepło w domu jeszcze przez wiele lat bezawaryjnej pracy i aby Czizus był wyrozumiały, gdy przyjdzie dzień sądu i żeby to nie było właśnie w Wigilię Bożego Narodzenia. AMN
Kolego nie bluźnij. Po drugiej stronie, są ludzie wierzący.
Obrażasz tych, którzy wierzą w to czego twój marny umysł nie może niestety ogarnąć...

TwojPan
11-12-2018, 09:23
Twójpan od pewnego czasu próbuje nie wiadomo komu uzmysłowić, że przy pompach gruntowych (wg niego) mamy kiepskie temperatury w dolnych źródłach, bo podobno on zna użytkownika pc, który ma dużo wyższe temperatury więc jesteśmy cieniasy.
A i tak jego pompa jest najlepsza co niektórzy już wytykali mając podejrzenie jest sprzedawcą :p

Rozumiem, że przy takim zużyciu jak poniżej, w jeden z najcieplejszych listopadów w trakcie twego życia, bo ostatni taki był w ubiegłym stuleciu, możesz być "nieco" rozczarowany wydaną kasą na odwierty i gruntową PC. Tym bardziej, że to wszystko w 2T. Strach pomyśleć, gdyby domownicy zastrajkowali i chcieli nieco cieplej. Zachaczenie o T1, było by już pewnie, ze łzami w oczach....Polak, jak to mówią, mądry po ...szkodzie :rotfl:
Pozdrawiam.

Listopad 2018.
Zużycie CO + CWU - 397kWh.
100% 2T w G12w

Koledzy, przepraszam. Szkoda mojego czasu. Watek bez obiektywizmu i naprawdę, tylko dla "fanatyków" PC gruntowych. Nikt tu nie przyzna, że przy nieciekawych i niesprawdzonych wcześniej warunkach gruntowych, taka inwestycja nie ma ekonomicznego uzasadnienia.
Tak czy siak, życzę więcej dystansu do siebie i szacunku dla innych ludzi, (nie ważne wierzących czy nie, czy tez bardziej dociekliwych w pytaniach) bezawaryjnej pracy pomp przez najbliższe lata oraz Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

rwojtek
11-12-2018, 09:30
Nie płakałbym gdybym grzał na okrągło nawet w G11. Wtedy koszt całego sezonu zamknąłby się u mnie w 1500pln. Więc czego mam żałować? Rozsądnie przemyślanej instalacji. W domu non stop 22,5-22,8C. Mrozów się nie boję. W ubiegłą zimę jak było u mnie przez 2,5 tygodnia -15 dzień i prawie -20C w nocy pompa chodziła max 10h/dobę więc zima mi nie straszna i nie muszę kombinować z dzieleniem sezonu grzewczego na grzanie nadmuchowe i grzanie podłogowe z marnym cop-em jak temp. spadnie poniżej zera. Aaa i nie wiem co to grzałki w pompie ciepła.
I jeszcze jedno, mieszkam w domu parterowym więc zapotrzebowanie mego domku (10000kWh) jest większe niż innych domów o tej powierzchni i jeszcze to, że mieszkam blisko bieguna zimna w Polsce. Stąd takie a nie inne zużycie energii na grzanie i cwu w listopadzie.

domelek
11-12-2018, 09:31
Kolego nie bluźnij. Po drugiej stronie, są ludzie wierzący.
Obrażasz tych, którzy wierzą w to czego twój marny umysł nie może niestety ogarnąć...

Twa wiara w ten twój sprzęt to już chyba obsesja - radzę rozpocząć leczenie...

cangi80
16-12-2018, 21:37
Na samej obiegówce temperatura wystabilizowała się na 5,6 *C . Po dwuch godzinach 4,4/0.3 *C. Trochę dziwi mnie moc mojej PC która dla parametrów 0/35 powinna mieć 8 kW a z moich wyliczeń wynika, że przy 5/35 ma około 15 kW.

bantex11
17-12-2018, 08:27
Witam, na wiosnę planuję zamontować pompę powietrzną do nowo budowanego budynku. Powierzchnia koło 200 m po podłodze. Z poddaszem użytkowym, dach dwuspadowy. Jakie będzie zapotrzebowanie to tego jeszcze nie wiem. Ocieplenie będzie raczej lepsze niż gorsze. Grafitowy styropian, okna 3 szybowe 7 komorowe, wełna 25 na poddaszu, podłogówka wszędzie. (Ogólnie nie wiem czy to co napisałem m ma znaczenie ale cóż , napisałem).

Stoje teraz przed wyborem pomp:
1. Panasonic T-CAP 9 kW (+3 kW grzałki) - koszt. ok. 28 750 PLN
2. Daikin Altherma III 8kW EHBH08D6V + ERGA08DV (6 kW grzałki) - koszt. ok. 28 630 PLN
3. Mitsubishi Zubadan 8kW PUHZ-SHW80YAA EHSC-YM9EC (9 kW grzałki) - koszt. ok. 35 000 PLN
4. Ariston nimbus - koszt. ok. 25 000 PLN - to jest opcja która dopiero co mi gościu zaproponował. Nie znam i nic nie wiem na temat tych pomp.

Czy ktoś może polecić pompę najbardziej korzystną z całego tego zestawienia (koszty, eksploatacja, funkcjonowanie)?

rwojtek
17-12-2018, 10:11
Witam, na wiosnę planuję zamontować pompę powietrzną do nowo budowanego budynku. Powierzchnia koło 200 m po podłodze. Z poddaszem użytkowym, dach dwuspadowy. Jakie będzie zapotrzebowanie to tego jeszcze nie wiem. Ocieplenie będzie raczej lepsze niż gorsze. Grafitowy styropian, okna 3 szybowe 7 komorowe, wełna 25 na poddaszu, podłogówka wszędzie. (Ogólnie nie wiem czy to co napisałem m ma znaczenie ale cóż , napisałem).

Stoje teraz przed wyborem pomp:
1. Panasonic T-CAP 9 kW (+3 kW grzałki) - koszt. ok. 28 750 PLN
2. Daikin Altherma III 8kW EHBH08D6V + ERGA08DV (6 kW grzałki) - koszt. ok. 28 630 PLN
3. Mitsubishi Zubadan 8kW PUHZ-SHW80YAA EHSC-YM9EC (9 kW grzałki) - koszt. ok. 35 000 PLN
4. Ariston nimbus - koszt. ok. 25 000 PLN - to jest opcja która dopiero co mi gościu zaproponował. Nie znam i nic nie wiem na temat tych pomp.

Czy ktoś może polecić pompę najbardziej korzystną z całego tego zestawienia (koszty, eksploatacja, funkcjonowanie)?

Zamiast 25cm wełny daj 40cm wełny lub styropianu, bo inaczej oprócz pompy będziesz potrzebował klimy na lato.

JTKirk
17-12-2018, 10:21
Witam, na wiosnę planuję zamontować pompę powietrzną do nowo budowanego budynku. Powierzchnia koło 200 m po podłodze. Z poddaszem użytkowym, dach dwuspadowy. Jakie będzie zapotrzebowanie to tego jeszcze nie wiem. Ocieplenie będzie raczej lepsze niż gorsze. Grafitowy styropian, okna 3 szybowe 7 komorowe, wełna 25 na poddaszu, podłogówka wszędzie. (Ogólnie nie wiem czy to co napisałem m ma znaczenie ale cóż , napisałem).

Stoje teraz przed wyborem pomp:
1. Panasonic T-CAP 9 kW (+3 kW grzałki) - koszt. ok. 28 750 PLN
2. Daikin Altherma III 8kW EHBH08D6V + ERGA08DV (6 kW grzałki) - koszt. ok. 28 630 PLN
3. Mitsubishi Zubadan 8kW PUHZ-SHW80YAA EHSC-YM9EC (9 kW grzałki) - koszt. ok. 35 000 PLN
4. Ariston nimbus - koszt. ok. 25 000 PLN - to jest opcja która dopiero co mi gościu zaproponował. Nie znam i nic nie wiem na temat tych pomp.

Czy ktoś może polecić pompę najbardziej korzystną z całego tego zestawienia (koszty, eksploatacja, funkcjonowanie)?

Dołóż ma poddaszu, jak radzi rwojtek i przede wszystkim oblicz lub oszacuj swoje projektowe obciążenie cieplne. Wtedy będziesz wiedzieć, czego tak naprawdę potrzebujesz.
Oprócz tego, warto także wiedzieć, jak chcesz grzać, czy w taryfie całodobowej, czy może strefowej/weekendowej, czy w trybie ciągłym, czy głównie z wykorzystaniem taniej taryfy. Cz y planujesz w przyszłości montaż paneli PV...To wszystko może mieć wpływ na wybór.
I na koniec taka moja rada - jak się zdecydujesz, to nie pisz co wybrałeś. Bo jak wybierzesz "niewłaściwego" producenta, to co poniektórzy są w stanie cię tutaj prawie zlinczować ;)

cuuube
17-12-2018, 10:42
Zamiast 25cm wełny daj 40cm wełny lub styropianu, bo inaczej oprócz pompy będziesz potrzebował klimy na lato.

Jeśli będą okna w dachu od południa to niewiele , by nie rzec nic to nie da i tak będzie gorąco.

rwojtek
17-12-2018, 11:20
Jeśli będą okna w dachu od południa to niewiele , by nie rzec nic to nie da i tak będzie gorąco.

Wszystko zależy od kąta dachu, ale moim prywatnym zdaniem duża dałaby jak największa "szpara" między pokryciem dachowym a zewnętrzną stroną izolacji z dobrym przepustem między brzegiem okapu a kalenicą.

rwojtek
17-12-2018, 11:36
Mam w domu "szparę" miejscami nawet ponad 2m do tego beton z jednej i z drugiej strony. :lol2: Klimy używam i jest super. :P

Nie napisałem, że jest zła tylko, że można zrobić tak, aby nie była za bardzo potrzebna.

rwojtek
17-12-2018, 11:43
To co napisałeś to uważasz, że pomoże, żeby była niepotrzebna?

Wszystko zależy od grubości izolacji. Im więcej tym lepiej. Nie tylko zimą.

okobar
17-12-2018, 11:58
No i nie daj sobie wycisnąć gruntówki.

przepraszam, ale pitolisz

każdy podejmuje decyzje po rozpatrzeniu plusów i minusów
i tyle

pompa gruntowa jest dla tych, co chcą
powietrzna jest dla tych, co chcą

więc nie pisz głupot

rwojtek
17-12-2018, 12:15
.....Im więcej tym lepiej. .....

.

okobar
17-12-2018, 12:15
Dla mnie nie ma uzasadnienia ekonomicznego do nowego domu. Pisałem i liczyłem. Poszukaj a znajdziesz. Jeżeli masz inne zdanie to oczywiście może takie mieć. Czy ja Ci bronie?

Nie tylko ja na tym forum. :lol2: Tylko, że ja tu nic nie sprzedaje.

to źle liczyłeś :P

ja montując też liczyłem
i dla mnie było uzasadnienie :P
nie tylko ekonomiczne, ale i dotyczące wygody użytkowania :p

ale może ja po prostu miałem szczęście :P

edyta; tez nic tu nie sprzedaję, ale i tak nie uwierzysz

JTKirk
17-12-2018, 12:19
to źle liczyłeś :P

ja montując też liczyłem
i dla mnie było uzasadnienie :P
nie tylko ekonomiczne, ale i dotyczące wygody użytkowania :p

ale może ja po prostu miałem szczęście :P

edyta; tez nic tu nie sprzedaję, ale i tak nie uwierzysz

nawet jak twoja gruntówka wyszła taniej niż czyjaś powietrzna, to zawsze może znaleźć się ktoś, kto stwierdzi, że twoja nie ma uzasadnienia ekonomicznego :P
I udowodni ci, że ma rację, a co.....

okobar
17-12-2018, 12:39
no ja właśnie o tym piszę


kubson udowadnia że gruntówki są bee
napisał o tym w poście o tym, żeby nie dać sobie wcisnąć gruntówki

ja napisałem, że każdy musi sam policzyć pod siebie i sam zdecydować czy plusy powietrznej czy plusy gruntowej :P

on odpisał że sobie liczył i gruntowa się nie sprawdza pod względem ekonomicznym (generalizując)
ja napisałem że mi wyszło :P


i tyle :)

ponownie napiszę - każdy musi rozważyć plusy i minusy gruntowych i powietrznych (o wodnych nie pisze bo to jakby nie patrzeć nisza)
i podjąć decyzję DLA SWOJEGO przypadku

a nie z góry pisac że takie a takie rozwiązanie jest bee i się nie opłaca

dla piszącego może i tak :P ale nie generalizujmy :P

okobar
17-12-2018, 13:22
No to czekam na te obliczenia, że Ci wyszło. Może to ja sie pomyliłem? Czekam na te Twoje? .
Są tu tacy co zastanawiali sie PC czy gaz. Wybrali gaz, ale teraz by zrobili bufor z grzałkami. Może to ja się pomyliłem. Nie twierdze, że nie.
Czekam.

Już lecę. 2013/2014 rok, z około 15 ofertami na powietrzne, z mniej więcej 10 na gruntowe liczyłem o podejmowałem decyzję. Nie uwierzysz, ale wyliczeń nie zachowałem

okobar
17-12-2018, 13:35
Już lecę. 2013/2014 rok, z około 15 ofertami na powietrzne, z mniej więcej 10 na gruntowe liczyłem o podejmowałem decyzję. Nie uwierzysz, ale wyliczeń nie zachowałem


No to czekam na te obliczenia, że Ci wyszło. Może to ja sie pomyliłem? Czekam na te Twoje? .
Są tu tacy co zastanawiali sie PC czy gaz. Wybrali gaz, ale teraz by zrobili bufor z grzałkami. Może to ja się pomyliłem. Nie twierdze, że nie.
Czekam.

Już lecę. 2013/2014 rok, z około 15 ofertami na powietrzne, z mniej więcej 10 na gruntowe liczyłem o podejmowałem decyzję. Nie uwierzysz, ale wyliczeń nie zachowałem w skrócie, najtańsza oferta na PW miałem w cenie około 35k PLN. Najwyższą ponad 50k. Najtańsza na gruntową z poziomym to było około 40k, najdroższa ponad 120k. W cenie miało być wszystko, od Dz, kotłowni z pc, podłogówki w całym domu. Komplet znaczy. Wybrałem płot energetyczny, za około 40k, jednak w ostatnim momencie wykonawca zaproponował w zamian odwierty oraz dorzucił moduł chłodzenia. Całość wyszła 44k. Z projektem, kwota brutto. Dla ludzi, jak piszesz. Sorry, ale rozczarujesz się, zdecydowałem się na to. I wiesz? Nie żałuję, od początku powietrzne mi nie podchodziły. W trakcie wyboru odwiedziłem ponad 20 osób z powietrznymi... 10-12 z gruntowymi tez odwiedziłem :) Rozmawiałem, oglądałem, komentowałem. Etap wyboru końcowego zajął mi 2 lata, bo szukać zacząłem w 2012. Gdybym jednak miał oferty ponad 50k za to co mnie interesowało, bralbym powietrzna. Wtedy nie widziałbym sensu ekonomicznego w droższej gruntowej. Ale świat nie jest czarno biały, należy szukać i pytać. I nie wierzyć w obietnice raju na ziemi producentów i handlowców.


edyta: nie ma to jak pisać z telefonu. totalnie się wszystko rozwala

Zigobar
17-12-2018, 15:42
(...) Trochę dziwi mnie moc mojej PC która dla parametrów 0/35 powinna mieć 8 kW a z moich wyliczeń wynika, że przy 5/35 ma około 15 kW.
Tak dobrze to nie ma. Raczej jakieś 9,3 - 9,5kW.

domelek
17-12-2018, 17:46
Ja pisałem o grutnówce do nowego domu. Wybierałeś PC prawie 6 lat temu. Niestety troszkę się pozmieniało. Budujemy "lepsze", domy PC/PW tańsze. Oszczędności na kWh bardzo małe.

Dzięki. .

Masz rację wiele się pozmieniało - te pompy PW coraz bardziej jakieś takie plastikowe robią...wiadomo cena.

Teraz pomyśl teoretycznie liczysz czas zwrotu powiedzmy 15 lat. W tym czasie nie daj Bóg coś pierdyknie. Szansa, że dostaniesz część, która się rozsypała raczej nikła - zgodnie z prawem Murphy'iego (najczęściej elektronika). Jest taki użytkownik na forum, któremu taka pompa się rozsypała - ale wspaniałomyślny producent zachował dla niego nową jednostkę zewnętrzną do wymiany, bo ta owa część 'wyszła z produkcji'!!! A to dopiero kilka lat.!!! Czy sądzisz, że tak będzie z każdym przypadkiem?
Co wtedy? Ja moją pompę nawet na pych odpalę jak mi sterownik padnie. Każdy ma rozum, jak mu ktoś wciska kity i on je kupuje to jego wina.

A tu filmik dla rozjaśnienia sytuacji...

https://www.youtube.com/watch?v=COUASjFlq68

cangi80
17-12-2018, 18:04
Tyle wychodzi mi z delty dolnego żródła 4.5 C i przepływu 0,61 L /s oraz mocy pobieranej przez PC 3,4 kW. Może ma zamontowany mocniejszy agregat. W instrukcji pobór mocy sprężarki powinien wynosić 1,7kW przy parametrach 0/35 C u mnie już po starcie przy 5/25 C pobiera 2,5 kW , przy 5/45 jest już 3,4kW a przy 5/55 ponad 4kW.

domelek
17-12-2018, 18:13
Tyle wychodzi mi z delty dolnego żródła 4.5 C i przepływu 0,61 L /s oraz mocy pobieranej przez PC 3,4 kW. Może ma zamontowany mocniejszy agregat. W instrukcji pobór mocy sprężarki powinien wynosić 1,7kW przy parametrach 0/35 C u mnie już po starcie przy 5/25 C pobiera 2,5 kW , przy 5/45 jest już 3,4kW a przy 5/55 ponad 4kW.

Jak wzrasta temperatura GZ to COP spada i rośnie prąd sprężarki bo cięższą pracę musi wykonać...ale u mnie różnica między grzaniem podłogówki a CWU jest ok 1kw. (35 a 55)

TwojPan
17-12-2018, 18:26
Jest taki użytkownik na forum, któremu taka pompa się rozsypała - ale wspaniałomyślny producent zachował dla niego nową jednostkę zewnętrzną do wymiany, bo ta owa część 'wyszła z produkcji'!!! A to dopiero kilka lat.!!! Czy sądzisz, że tak będzie z każdym przypadkiem?
Co wtedy? Ja moją pompę nawet na pych odpalę jak mi sterownik padnie. Każdy ma rozum, jak mu ktoś wciska kity i on je kupuje to jego wina.

Fajnie zmieniać fakty, tak aby ze swojego wyboru zrobić nr.1.
Masakra.Wcale tak nie było. Agregat jest w moim posiadaniu, jeden i drugi. Znasz takiego producenta, co tak podchodzi do klienta?
Pokaż mi tak wspaniałomyślnego producenta? Nowy agregat, wydłużona gwarancja :)
Jestem ciekaw, co zrobi producent twojej PC, jak się trafi awaria. Inaczej, co by się nie stało i co by nie zrobił, na forum tego nie napiszesz.

17-12-2018, 18:39
Kazdy musi podjac decyzje sam to jasne, ale nie mozna ukrywac ze kierujac sie cena i rozpatrujac okres powiedzmy 5-10 lat to nie ma opcji aby pompa gruntowa wyszla taniej (liczymy wraz ze zuzyciem energii za 5-10 lat). Mowimy tu oczywiscie o instalacjach robiomych twk samo czyli na gotowo przez instalatora bo widzialem juz rozne porownania. Powietrzna z montazem przez instalatora vs montaz gruntowki samemu.

domelek
17-12-2018, 18:49
No świetnie masz zapasowy agregat w prezencie od producenta - chcesz mi powiedzieć że producent zarezerwował wystarczajaco dużo agregatów by je dać w razie czego w prezencie innym użytkownikom?

Odnośnie awarii - padł mi czujnik kolejności i zaniku fazy - 2 dni było naprawione (poza sezonem) jak byłbym w domu to sam bym to ogarnął bo moja pompa jest prosta jak budowa cepa więc każdy średnio ogarnięty chłodziarz da sobie z nią radę.

Niestety większość wybierając między GW a PW patrzy tylko na cenę/markę/i COP'y, o ewentualnych kosztach napraw i dostępności części zupełnie zapominając. Dla mnie mój wybór był trafny dla Ciebie twój - w końcu zapłaciliśmy za to ze swoich pieniędzy. Niech każdy ma tego świadomość i tyle

Przypomina mi się mój mechanik jak przyjechałem do niego moim Scenikiem - powiedział że jak ktoś nie ma problemów z żoną to sobie kupuje diesla - dwa lata później, kiedy urodziła mu się dwójka dzieci sam kupił Scenika w dieslu - jak go spotkałem to mu powiedzialem, to samo co on mi - a on na to - ale ja sam go mogę sobie naprawić!...

bantex11
17-12-2018, 19:22
No ok. Czyli reasumując ten Panasonic to dobry wybór czy słaby?? Pominmy fakt welny w dachu itd. Potrzebuje wybrac dobra pompę, żeby podziałała parę lat (wiem że wszystko żeby nie wiem jak dobre może paść następnego dnia po montażu, ale żeby było jak najlepsze). Zarówno sama jej funkcjonalnośc, zużycie prądu, COPy, jak i ewentualne naprawy, serwis. Za pompę z montażem i sterownikiem internetowym chciałbym dać jakoś w rejonach 30 k. Nie wiem czy w tej cenie można ogarnąc pompę z poziomymi spiralnymi rurami.

cangi80
17-12-2018, 19:43
Mogę Cię prosić, abyś podał jaką masz moc PC i wyliczone OZC?

Dzięki.

Moc 8kW , OZC tylko sam tak orientacyjnie wyliczyłem i wyszło mi ok. 5-6kW . Stary dom z lat 70 , piętrówka prawie sześcian foremny.

gogush
17-12-2018, 19:56
Już lecę. 2013/2014 rok, z około 15 ofertami na powietrzne, z mniej więcej 10 na gruntowe liczyłem o podejmowałem decyzję. Nie uwierzysz, ale wyliczeń nie zachowałem w skrócie, najtańsza oferta na PW miałem w cenie około 35k PLN. Najwyższą ponad 50k.

Coś podejrzane bo w 2014/2015 dostałem oferty i najdroższa pompa dostępna na rynku (Mitsubishi Zubadan 11,2 kW którego z reszta wybrałem) była za 23 420 zł
Panasonic Aquarea Tcap 12kW za 23 292 zł

Ani jedna nie wykraczała poza 37k, albo trafiłeś na zmowę , albo na wysoki kurs EUR.
Wszystkie oferty do wglądu bo posiadam wersje elektroniczne




https://www.youtube.com/watch?v=COUASjFlq68 (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2 Fwatch%3Fv%3DCOUASjFlq68)


Moisture / Salts Damage - sprawdź jak wygladaja samochody siągane z Anglii szczególnie z nad wybrzeża. Osobiscie będąc w tym roku na Krecie wiem jak wygladaja auta z tamtego obszaru , sol pokrywa auta a rdzewieja w tak egzotycznych dla nas miejscach jak np. dach (u nas zwykle progi od soli drogowej)
Bałtyk jest stosunkowo slabo zasolony

TwojPan
17-12-2018, 20:29
No świetnie masz zapasowy agregat w prezencie od producenta - chcesz mi powiedzieć że producent zarezerwował wystarczajaco dużo agregatów by je dać w razie czego w prezencie innym użytkownikom?

Domelek, dlaczego zawsze w podtekście mnie atakujesz...za te negowanie, co niektórych DZ?
Miałem nową CRV, miała wadę. Audi Q5, nowe miało wadę.
I o czym to świadczy? O niczym. Nie będę tu znów opowiadał o awarii mojej PC. Już to robiłem, napisałem też że nie była to tylko wina sprzętu (jak pokazała diagnostyka). Producent zachował się klasa. Nie dostałem nowego agregatu, bo z powodu wyprodukowania nowej wersji (TDM ma teraz nowatorski system 3 rurowy), ale dla tego, że awaria wystąpiła stosunkowo szybko. Chcieli pewnie zamknąć mi usta. I tyle. tak czy siak, mają gest. I serwis producencki w Polsce.

Pisałem nie raz. dla domów z niewielkim zapotrzebowaniem, PC gruntowa nie ma uzasadnienia ekonomicznego. To tak, jak byś kupił diesla za 20kpln wiecej i robił nim 5tys rocznie.
Im mniejsze zapotrzebowanie energii przez dom, tym cały układ CO powinien być tańszy. To tak na logikę. Ktoś tu się chwalił, że zużywa z PC gruntową 800pln/sezon. Nawt jak ona robi mu COP 3 przez cały sezon. A gość wydał 40k pln na PC gruntową? To jest 2,4k pln rocznie. Czyli zakładając nawet podwyżki energii, to 15 lat grzania czystym prądem. jak doliczysz koszt OP, to wyjdzie 20 lat. Same kable i czysty prąd+ PV i za resztę na wakacje.
Teraz powiedz, widzisz tu ekonomiczny sens?
Poza oczywiście ....kaprysem ;)

TwojPan
17-12-2018, 20:41
Dlatego niektóre firmy robią tzw. salt proof model PC nie tylko PW.
No ale cóż.

Jak napisałem Arturo, że są kraje gdzie "lądują" nieco inne PC PW, to mnie wyśmiał.

domelek
17-12-2018, 21:16
@Kubson - ja widziałem za 35-40tys z kolektorem poziomym (i takie miałem wyceny - buderus, steibel smartheat). U mnie róźnica mniej jak 10tys za tyle wolałem coś co ma większą szansę popracowania więcej niźli 10lat...ale każdy ma wybór. Nie każdy może mieć gruntówkę i nie zawsze liczy się tylko pieniądz. Ja zawsze kieruje się zasadą, że wolę trochę dołożyć i mieć coś na lata. Nie neguję pomp PW - marzyłbym żeby moi sąsiedzi je mieli - niestety jako jedyny mam pompę ciepła na ulicy.
Chodzi mi o to żeby inwestor miał świadomośc między czym wybiera i jakie ewentualnie konsekwencje będzie miał taki wybór i tyle.

@gogush - mieszkam 15lat nad morzem w Irlandii - niczego takiego nie zauważyłem - poza tym jest tam mowa o wilgotnym środowisku - chcesz mi powiedzieć, że w Polsce wilgoć nie występuje?

@TwójPan - tak wszystko ok ale, czy budujesz dom na 20lat, co potem? Generalny remont? Dużo ludzi będzie jeszcze 10 lat spłacać kredyt na ten wymarzony dom.

Wiadomo im mniejsze zapotrzebowanie tym mniej opłaca się jakakolwiek pompa lepiej kable i PV. Ale ja budowałem 9 lat temu przez 7 lat inne były i ceny i urządzenia, a że budowałem za swoje zaoszczędzone pieniądze, to każdy wydatek był 3xprzemyślany, bo mi te pieniądze nie spadły z nieba.
Też nie lubię sprzedawców co wciskają na siłę co się da niedoinformowanym klientom. W mojej branży AV prawie codziennie trafiam na mistrzowskie instalacje konkurencji. W każdej gałęzi biznesu są firmy poważne i tzw. Kowboje niestety często cena czyni cuda...

cangi80
17-12-2018, 21:38
Dzięki, ale masz tam grzejniki? czy robiłeś remont? Ile kWh idzie Ci na rok? jeżeli możesz podać.

PC zamontowałem parę miesięcy temu , podłączoną mam do grzejników w raz ze śmieciuchem. Wieczorem palę drewnem a PC załącza mi się nad ranem 3 godziny przed końcem taniej taryfy. Jak wstaję rano to mam cieplutko w domu. Mam jeszcze duże zapasy drewna i muszę go jak najwięcej spalić. Przymierzam się do stopniowo wykonywać podłogówkę prawie we wszystkich pomieszczeniach. Mam teraz grzejniki z grubymi rurami o dużej ilości wody ( ok.300l ). Jak załączę pompę to dopiero po ok. 2 godz. zasilanie podnosi sie do 50*C. Teraz na samo podgrzanie nad ranem do 22*C kosztuje mnie 2-2,5 zł./dobę.
Kiedy uruchomiłem ją pod koniec lata ogrzewałem tylko CWU chociaż i z tym był problem gdyż wtedy dawała dużą moc ( nawet 18kW ) a wężownica mała tylko 1,5 m2. Maksymalną temperaturę zasilania jaką można ustawić na sterowniku to tylko 55*C więc nagrzewała mi zasobnik do 39 czasem do 41 *C a resztę dogrzewałem grzałką aby nie taktowała. Zasobnik CWU ma juz blisko 20 lat więc już chyba długo nie pociągnie.
Las rośnie więc raczej tylko PC przez cały sezon jeszcze nie będę grzał.

gogush
17-12-2018, 21:42
@gogush - mieszkam 15lat nad morzem w Irlandii - niczego takiego nie zauważyłem - poza tym jest tam mowa o wilgotnym środowisku - chcesz mi powiedzieć, że w Polsce wilgoć nie występuje?


Masz pompe conajmniej 10 lat w takich warunkach ?
Zabójcze dla elektroniki (i nie tylko ) jest woda + sól. Jak napisalem nawet Bałtyk nie jest zasolony jak np. M.Srodziemne. Wymiana np. klimatyzatorow w domkach na plazy co kilka lat to norma.

z reszta co ja tu bede .......prosze :

"
The local environment that your property is located in is a consideration that is often overlooked by installers outside of Cornwall. The most important factor is proximity to the sea as you will have noticed that in many coastal parts of Cornwall, metal corrodes very fast due to salt mist."

http://harvestcornwall.com/air-source-heat-pumps/air-source-heat-pumps-survey

gogush
17-12-2018, 21:45
Masz pompe conajmniej 10 lat w takich warunkach ?
Zabójcze dla elektroniki (i nie tylko ) jest woda + sól. Jak napisalem nawet Bałtyk nie jest zasolony jak np. M.Srodziemne. Wymiana np. klimatyzatorow w domkach na plazy co kilka lat to norma.

z reszta co ja tu bede .......prosze :

"
The local environment that your property is located in is a consideration that is often overlooked by installers outside of Cornwall. The most important factor is proximity to the sea as you will have noticed that in many coastal parts of Cornwall, metal corrodes very fast due to salt mist."

http://harvestcornwall.com/air-source-heat-pumps/air-source-heat-pumps-survey


A tutaj nawet dedykowane urzadzenia :
"Salt water can be carried as far away as two miles from the coast by means of sea spray, mist
or fog. Line-of-sight distance from the ocean, prevailing wind direction, relative humidity, wet/dry
time, and coil temperatures will determine the severity of corrosion potential in the coastal
environment. Corrosive environments are also possible away from the seacoast due to pollution
emissions, road salt and irrigation systems."


https://dms.hvacpartners.com/docs/1010/Public/02/bry_coast_ecomm.pdf

i tutaj :

"“Salt water makes a huge difference when it comes to HVAC,” says Jesse Erbel, the quality assurance and technical training adviser for the nonprofit Sustainability Institute’s CharlestonWISE program. “Outdoor units should be good for 12-15 years, but we often see the fins on units on the beach or marsh corroded by year five or seven."

"If you go by the national average, the life span of a heat pump is 15 to 18 years. In coastal areas, its 12 to 15 years."


https://www.postandcourier.com/features/home_and_garden/the-salt-air-effect/article_6676dcdb-f2d0-5afc-aac7-57df6e351af7.html

dalej uwazasz ze słona woda (wilgoć + sól) nie wpływa na urządzenia ?

okobar
17-12-2018, 22:17
Coś podejrzane bo w 2014/2015 dostałem oferty i najdroższa pompa dostępna na rynku (Mitsubishi Zubadan 11,2 kW którego z reszta wybrałem) była za 23 420 zł
Panasonic Aquarea Tcap 12kW za 23 292 zł

Ani jedna nie wykraczała poza 37k, albo trafiłeś na zmowę , albo na wysoki kurs EUR.
Wszystkie oferty do wglądu bo posiadam wersje elektroniczne


z podłogówką? :P

domelek
17-12-2018, 22:57
dalej uwazasz ze słona woda (wilgoć + sól) nie wpływa na urządzenia ?

Czytanie ze zrozumieniem to trudna sprawa...

Przecież sam piszę, że wpływa - sól tylko przyspiesza ten proces. W Polsce bedzie to w większości tylko wilgoc - ale widac ze PCB nie są jakoś specjalnie przed nią chronione.

Pisałeś odnośnie samochodów to osobiście ci mówię że tu gdzie ja mieszkam, a do morza mam 3 minuty auta nie korodują jakoś szybiej, w tym moje 10cio letnie, ktore mam od nowości...taka ciekawostka.

JTKirk
18-12-2018, 05:02
Moc 8kW , OZC tylko sam tak orientacyjnie wyliczyłem i wyszło mi ok. 5-6kW . Stary dom z lat 70 , piętrówka prawie sześcian foremny.

Nie wierzę za bardzo w rzetelność takich wyliczeń. Stary dom z lat 70? Mało prawdopodobne. Podobne wartości miały nowe lub kilkuletnie domy z WM.



Pisałem nie raz. dla domów z niewielkim zapotrzebowaniem, PC gruntowa nie ma uzasadnienia ekonomicznego. To tak, jak byś kupił diesla za 20kpln wiecej i robił nim 5tys rocznie.
Im mniejsze zapotrzebowanie energii przez dom, tym cały układ CO powinien być tańszy. To tak na logikę. Ktoś tu się chwalił, że zużywa z PC gruntową 800pln/sezon. Nawt jak ona robi mu COP 3 przez cały sezon. A gość wydał 40k pln na PC gruntową? To jest 2,4k pln rocznie. Czyli zakładając nawet podwyżki energii, to 15 lat grzania czystym prądem. jak doliczysz koszt OP, to wyjdzie 20 lat. Same kable i czysty prąd+ PV i za resztę na wakacje.
Teraz powiedz, widzisz tu ekonomiczny sens?
Poza oczywiście ....kaprysem ;)

Tak, czasami to jest kaprys, czasami to zwykła chęć posiadania gruntówki, niechęć do "ozdoby" na elewacji, przyczyny są różne.
A czasami jak policzy się koszty inwestycyjne i wyjdzie, że polska gruntówka z DZ poziomym wyjdzie taniej , to też będziesz polecać p-w?

O grzaniu prądem małych domów pisze się od dawna, jednak osobiście nie znam wielu ludzi którzy się na takie rozwiązanie zdecydowali. Niektórzy nawet mieli nawet tego świadomość, że tak będzie lepiej, ale bali się, woleli zapłacić więcej i mieć spokój.

PEDROS
18-12-2018, 06:42
O grzaniu prądem małych domów pisze się od dawna, jednak osobiście nie znam wielu ludzi którzy się na takie rozwiązanie zdecydowali. Niektórzy nawet mieli nawet tego świadomość, że tak będzie lepiej, ale bali się, woleli zapłacić więcej i mieć spokój.

Co prawda to nie do końca temat tego wątku, ale mogę dodać z własnego doświadczenia, że przez 12 lat mieszkałem w kanadyjczyku 102 m2 ogrzewanym kablami i nie narzekałem. W obecnym domu przed montażem pompy grzałem kotłem elektrycznym 2 sezony i od 2 miesięcy ogrzewam panasem.
Moje spostrzeżenia - praca pompy na zewnątrz mi nie przeszkadza, tym bardziej, że na ścianie pompy mam okna pomieszczeń typu kotłownia, łazienki i nie ma problemu z hałasem. Gorzej jest z jedn. wewn., bo tu pompę obiegową słychać zdecydowanie bardziej niż w kotle elektrycznym. Muszę zamykać na noc drzwi kotłowni, aby tego nie słyszeć.Pewnie wynika to z większych przepływów - jakieś 35% więcej.

gogush
18-12-2018, 06:47
z podłogówką? :P
taaaaa z podjazdem

cangi80
18-12-2018, 07:31
Nie wierzę za bardzo w rzetelność takich wyliczeń. Stary dom z lat 70? Mało prawdopodobne. Podobne wartości miały nowe lub kilkuletnie domy z WM.

Dom mimo piętrówki ma tylko 105m2 , ściany 40cm pustak pyłowy i cegła i na to 7cm styropian. Okna wymienione, na stropie było tylko 5cm mieszanki trocin z wapnem i na to dołożyłem stelaż, 20cm wełny i podłoga z desek 32mm. Od spodu podpiwniczenie.Przez ostatnie tygodnie gdzie temperatura na zewnątrz oscylowała w granicach 0 C spalałem 28kg drewna sosnowego i około 30kWh z PC w ciągu doby.

TwojPan
18-12-2018, 07:58
Tak, czasami to jest kaprys, czasami to zwykła chęć posiadania gruntówki, niechęć do "ozdoby" na elewacji, przyczyny są różne.
A czasami jak policzy się koszty inwestycyjne i wyjdzie, że polska gruntówka z DZ poziomym wyjdzie taniej , to też będziesz polecać p-w?.
Ja niczego nie polecam.
Powiem ci tak. Założyłem na system grzewczo/chłodzący 25k pln z montażem. Zapłaciłem 27k pln. Wyceny gruntówek, sam system ogrzewania, bez klimy to było grubo ponad 40k pln, oczywiście gruntówka z klimakonwektorami do chłodzenia, plus co najmniej 12kpln (tutaj niestety stratna wymiana, czynnik chłodniczy-woda, rurki z woda w suficie itd) Na mojej działce jest sporo drzew, jakiekolwiek DZ poziome odpadało. Tylko odwierty, ale one podbijały i tak wysoka cenę. Pomyślałem sobie, że jak PC PW wytrzyma 6-8lat, to po tym czasie pewnie i tak pojawią się nowsze i nieco bardziej sprawne jednostki. Nigdy nie zakładałem, że zostanę z takim systemem do późnej starości. Mam prosty układ, w razie czego kolego domelek, podłączę osobny agregat pod zabudowane kanałowe klimatyzatory, a grzać mogę czym tam sobie wymyśle. Ktoś tu pisał, że po co klima, więcej ocieplenia itd. Temperatura latem, bije wszelkie rekordy i utrzymuje się nawet 2 miesiące. Lepiej mieć (nawet pociągnięte tylko rurki i w razie czego podłączyć) a niżeli nie mieć.
Temat gruntówki, przerabiałem długo. Wtedy (było to przed wykończeniami) jeszcze było trochę kasy w worku, więc mocno chodziła mi po głowie. Temat gruntówki zamknąłem, po wycenach. Pomyślałem, że jak zostanie, założę PV. Coraz większa skuteczność w zacienieniu, trwałości itd. Niestety, zostało tylko na okablowanie. Wtedy, ceny powaliły na kolana, a ekonomicznie nie miało to sensu.Temat czeka do przyszłego roku (po dwóch latach, (ceny są 30-35% niższe), może jakieś sensowne dotacje pojawią się w międzyczasie. Na tę chwilę, taka instalacja bez dotacji jest i tak jest zbyt droga. Pisałem o tym nie raz.
I w tym widzę przyszłość. Nie w instalacji pod ziemią, tylko nad nią. Oczywiście, ktoś powie, szpecą dach itd. I choć CIS-y, CIGS-y są piękne, zawsze jest jakieś ale. Kompromis to podstawa. Choć wydaje mi się, że niebawem PV będzie można zastąpić pokrycie dachowe w przyzwoitej cenie.Zawsze trzeba pamiętać, o opłacalności takiej inwestycji i jej ekonomicznym sensie. Uwierz, są bardzo bogaci ludzie, którzy liczą każdy grosz. Na kaprysy stać tylko ludzi rozrzutnych.
Ja osobiście, jestem nawet gotowy grzać elektrycznie z COP1 z PV na dachu. Myślę, ze to sensowniejsze od gruntówki, nawet w cenie PC PW.



O grzaniu prądem małych domów pisze się od dawna, jednak osobiście nie znam wielu ludzi którzy się na takie rozwiązanie zdecydowali. Niektórzy nawet mieli nawet tego świadomość, że tak będzie lepiej, ale bali się, woleli zapłacić więcej i mieć spokój.
Polska mentalność i...polskie realia. Obawa przed podwyżkami prądu itd. Dlatego zawsze z ogrzewaniem z COP 1, powinny iść w parze odnawialne źródła energii. Kospel 6-8kW (średni dom) kosztuje może 3k pln+ 5kWp PV to ok 25k pln (bez dotacji) i za 28k jesteśmy od podwyżek energii niezależni. Jak są dotacje to -50%.
Zobacz, co się dzieje u Niemców jeśli chodzi o PV. Może kiedyś będzie tak u nas. Jeśli się nie mylę, to mają tak przygotowaną sieć i instalacje PV, że nawet po zaniku energii w sieci, ich panele PV, produkują dalej energię tylko na ich potrzeby.

maciejos36
18-12-2018, 08:03
A czasami jak policzy się koszty inwestycyjne i wyjdzie, że polska gruntówka z DZ poziomym wyjdzie taniej , to też będziesz polecać p-w?


Problem z tanimi inwestycyjnie polskimi gruntówkami polega na tym, że chyba nie ma takich. Chyba, że ktoś tak jak Cangi umie sobie to samemu poskładać. Szukałem też takiego rozwiązania i nie znalazłem taniej niż 30 parę tysięcy. I to przy poziomym wymienniku. Same urządzenia do małego domu jak najbardziej są tanie. Za takie pieniądze pompę PW i parę innych rzeczy w domu.

JTKirk
18-12-2018, 08:42
Dom mimo piętrówki ma tylko 105m2 , ściany 40cm pustak pyłowy i cegła i na to 7cm styropian. Okna wymienione, na stropie było tylko 5cm mieszanki trocin z wapnem i na to dołożyłem stelaż, 20cm wełny i podłoga z desek 32mm. Od spodu podpiwniczenie.Przez ostatnie tygodnie gdzie temperatura na zewnątrz oscylowała w granicach 0 C spalałem 28kg drewna sosnowego i około 30kWh z PC w ciągu doby.

Zbyt optymistycznie to chyba wyliczyłeś
wpisałem przykładowy budynek piętrowy 8x8, 7cm styro na ścianie, dach założyłem 22cm wełny (zamiast 5cm trocin+20cm wełny) nowe okna,drzwi,bez balkonów. Wyszło 8,9kw...dla -20/22C
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4wcr

cangi80
18-12-2018, 08:42
Tutaj są na forum co wiedzą lepiej, a nie widzieli i nie dotykali. Szkoda nawet. Gratulacje. Szkoda, że u mnie sąsiedzi nie myślą. Same kopciuch i kominki do CO. Syn sąsiada buduje nowy dom. Widzę dwa kominy. Kiedyś zagadałem. Pytam czym syn będzie grzał. Odpowiedź "groszek" , a np. gaz pod nosem. :bash:. No i nie przetłumaczysz, bo oni palili zawsze w domu węglem i koniec. Najtaniej.



U mnie opcja gazu odpada nie ma i nie będzie. Sąsiad ma butlę i płaci za sezon 6000 zł. Dom słabo ocieplony , na stropie drewnianym tylko dwie deski , na piasku podłoga .

TwojPan
18-12-2018, 08:51
Problem z tanimi inwestycyjnie polskimi gruntówkami polega na tym, że chyba nie ma takich. Chyba, że ktoś tak jak Cangi umie sobie to samemu poskładać. Szukałem też takiego rozwiązania i nie znalazłem taniej niż 30 parę tysięcy. I to przy poziomym wymienniku. Same urządzenia do małego domu jak najbardziej są tanie. Za takie pieniądze pompę PW i parę innych rzeczy w domu.

Wszystko zależy od podejścia. Ale skoro dyskutujemy, aspekt ekonomiczny- dla bardzo wielu z nas, jest chyba numerem jeden? Czy może się mylę?
Tu nie chodzi o kaprysy i wojnę na FM i obrażanie. Taka rozmowa o kosztach musi mieć jakiś sens. Mam tylko PC PW, nie dlatego, że mnie nie było stać na PC gruntową, tylko dlatego, że nie było mnie stać mnie było na PC PW+panele PV ;)

TwojPan
18-12-2018, 08:58
Widzę dwa kominy. Kiedyś zagadałem. Pytam czym syn będzie grzał. Odpowiedź "groszek" , a np. gaz pod nosem. :bash:. No i nie przetłumaczysz, bo oni palili zawsze w domu węglem i koniec. Najtaniej.

Co rano, widzę większy ruch pod "moim" lasem. Nowe domy, nowe kominy. Tak naprawdę, nie boje się węgla którym będą spalać. Tylko jak go będą spalać. Tu nie chodzi o to, by pchać PC do każdego domu, wielu ludzi na to nie stać. Chodzi o to,by kategorycznie zabronić spalania paliw stałych w nowych domach. Włączając w to kominki. To powinno regulować prawo budowlane. Tak jak zostały wprowadzone obostrzenia dotyczące zapotrzebowania budynków. Inaczej nic z tego nie będzie. Wielu budujących, mówi że PC jest za drogie, a potem w dzienniku można przeczytać, o płytkach na podłogę 400pln/m2 w całym domu. Chyba nie tak powinno być....

cangi80
18-12-2018, 09:09
Zbyt optymistycznie to chyba wyliczyłeś
wpisałem przykładowy budynek piętrowy 8x8, 7cm styro na ścianie, dach założyłem 22cm wełny (zamiast 5cm trocin+20cm wełny) nowe okna,drzwi,bez balkonów. Wyszło 8,9kw...dla -20/22C
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4wcr

Być może , że te obliczenia moje nie są nic warte ale temperatura - 20 mnie za bardzo nie interesuje , śmieciuch raczej zawsze będzie, drewno też więc te paręnaście dni w roku można dogrzać. Może kiedyś założę ciepłomierz to zobaczę rzeczywiste zużycie energii czy się dużo pomyliłem.

Jeszcze taka informacja dla wahających się czy ocieplać strop. Przy słabo ocieplonym stropie miałem zawsze na piętrze 2*C mniej niż na parterze chociaż ciepło idzie w górę. Po ociepleniu teraz jest o jeden stopień więcej niż na kondygnacji niżej.

JTKirk
18-12-2018, 09:15
Ja niczego nie polecam.
Powiem ci tak. Założyłem na system grzewczo/chłodzący 25k pln z montażem. Zapłaciłem 27k pln. Wyceny gruntówek, sam system ogrzewania, bez klimy to było grubo ponad 40k pln, oczywiście gruntówka z klimakonwektorami do chłodzenia, plus co najmniej 12kpln (tutaj niestety stratna wymiana, czynnik chłodniczy-woda, rurki z woda w suficie itd) Na mojej działce jest sporo drzew, jakiekolwiek DZ poziome odpadało. Tylko odwierty, ale one podbijały i tak wysoka cenę. Pomyślałem sobie, że jak PC PW wytrzyma 6-8lat, to po tym czasie pewnie i tak pojawią się nowsze i nieco bardziej sprawne jednostki. Nigdy nie zakładałem, że zostanę z takim systemem do późnej starości. Mam prosty układ, w razie czego kolego domelek, podłączę osobny agregat pod zabudowane kanałowe klimatyzatory, a grzać mogę czym tam sobie wymyśle. Ktoś tu pisał, że po co klima, więcej ocieplenia itd. Temperatura latem, bije wszelkie rekordy i utrzymuje się nawet 2 miesiące. Lepiej mieć (nawet pociągnięte tylko rurki i w razie czego podłączyć) a niżeli nie mieć.
Temat gruntówki, przerabiałem długo. Wtedy (było to przed wykończeniami) jeszcze było trochę kasy w worku, więc mocno chodziła mi po głowie. Temat gruntówki zamknąłem, po wycenach. Pomyślałem, że jak zostanie, założę PV. Coraz większa skuteczność w zacienieniu, trwałości itd. Niestety, zostało tylko na okablowanie. Wtedy, ceny powaliły na kolana, a ekonomicznie nie miało to sensu.Temat czeka do przyszłego roku (po dwóch latach, (ceny są 30-35% niższe), może jakieś sensowne dotacje pojawią się w międzyczasie. Na tę chwilę, taka instalacja bez dotacji jest i tak jest zbyt droga. Pisałem o tym nie raz.
I w tym widzę przyszłość. Nie w instalacji pod ziemią, tylko nad nią. Oczywiście, ktoś powie, szpecą dach itd. I choć CIS-y, CIGS-y są piękne, zawsze jest jakieś ale. Kompromis to podstawa. Choć wydaje mi się, że niebawem PV będzie można zastąpić pokrycie dachowe w przyzwoitej cenie.Zawsze trzeba pamiętać, o opłacalności takiej inwestycji i jej ekonomicznym sensie. Uwierz, są bardzo bogaci ludzie, którzy liczą każdy grosz. Na kaprysy stać tylko ludzi rozrzutnych.
Ja osobiście, jestem nawet gotowy grzać elektrycznie z COP1 z PV na dachu. Myślę, ze to sensowniejsze od gruntówki, nawet w cenie PC PW.

Ale tutaj sprawa wygląda trochę inaczej. Planuję dołożyć PV, czekam na decyzję odnośnie grantu. Nawet jak go nie będzie, to i tak z czasem pewnie w to wejdę. Jak ja instalowałem u siebie, to były inne ceny, inne warunki na rynku. Od tamtego czasu, to co mam u siebie podrożało o 2,7tys, pojawiły się pc p-w.... Cena mojej gruntówki była dużo niższa, niż ta o której piszesz. Od samego początku planowałem wykonać DZ poziome, bo wiedziałem jaki mam grunt (i sporo miejsca) - mimo że niektórzy wykonawcy próbowali mnie do tego rozwiązania zniechęcać, sugerując wykonanie droższych odwiertów.
Dzisiaj zrobiłbym to pewnie jeszcze taniej, mimo, że cena PC poszła do góry...po prostu więcej zrobiłbym sam i może wybrałbym inny zasobnik...



Polska mentalność i...polskie realia. Obawa przed podwyżkami prądu itd. Dlatego zawsze z ogrzewaniem z COP 1, powinny iść w parze odnawialne źródła energii. Kospel 6-8kW (średni dom) kosztuje może 3k pln+ 5kWp PV to ok 25k pln (bez dotacji) i za 28k jesteśmy od podwyżek energii niezależni. Jak są dotacje to -50%.
Zobacz, co się dzieje u Niemców jeśli chodzi o PV. Może kiedyś będzie tak u nas. Jeśli się nie mylę, to mają tak przygotowaną sieć i instalacje PV, że nawet po zaniku energii w sieci, ich panele PV, produkują dalej energię tylko na ich potrzeby.
Z tym się zgodzę.

JTKirk
18-12-2018, 09:20
Problem z tanimi inwestycyjnie polskimi gruntówkami polega na tym, że chyba nie ma takich. Chyba, że ktoś tak jak Cangi umie sobie to samemu poskładać. Szukałem też takiego rozwiązania i nie znalazłem taniej niż 30 parę tysięcy. I to przy poziomym wymienniku. Same urządzenia do małego domu jak najbardziej są tanie. Za takie pieniądze pompę PW i parę innych rzeczy w domu.

pisałem o tym wielokrotnie - jak ktoś chce gotowca bez kiwnięcia palcem, to nie znajdzie takiej oferty. Cudów nie ma. Ale jak ktoś nie boi się pobrudzić przy wykonaniu we własnym zakresie DZ, to może znacznie zbić cenę. I mimo, że cena PC którą mam poszła do góry, to bez problemu zmieściłbym się w podobnej cenie za całą instalację.
I to chyba tutaj jest największy problem wśród budujących...o te pobrudzenie....

TwojPan
18-12-2018, 09:30
Ale tutaj sprawa wygląda trochę inaczej. Planuję dołożyć PV, czekam na decyzję odnośnie grantu. Nawet jak go nie będzie, to i tak z czasem pewnie w to wejdę. Jak ja instalowałem u siebie, to były inne ceny, inne warunki na rynku. Od tamtego czasu, to co mam u siebie podrożało o 2,7tys, pojawiły się pc p-w.... Cena mojej gruntówki była dużo niższa, niż ta o której piszesz.
.
Takie informacje powinieneś mieć w stopce :)
To wiele zmienia. Informacja o kosztach instalacji Pc gruntowej. Jeśli są podobne do PW, to każdy użytkownik stanie przed wyborem. Ale ekonomicznie, zawsze podejmie dobrą decyzję, przy zrównoważonych cenach obu produktów. I nie ma się co spierać. To nie tak, że mam misje ratowania świata. Kiedyś tutaj, ktoś mnie mocno oszukał. Czasem, chciałbym ustrzec przed tym innych. Ale aby porozmawiać, trzeba odrzucić fanatyczny sposób nakłaniania innych, do swego jedynie słusznego wyboru. Mnie tu od roku negują, że szajsung, że się zepsuł (sam się przyznałem i napisałem jak było), że dwa układy w jednym itd. Tylko co to zmienia? Przedstawiłem rozwiązanie inne, niestandardowe. I to jest problem. ja nie neguję twojego wyboru. Neguje jedynie sens robienia OZC i dla takich obliczeń z wynikiem 5kW, montowanie gruntówki 10kW za 40k i pisanie, że to świetny i ekonomiczny wybór. A argumentem jest :"bo jest tani w użytkowaniu." No wybacz. Jest to, twoim zdaniem prawda? Czy zwykła ekonomiczna porażka? Zostawmy kaprysy w spokoju. Jak uważasz?

JTKirk
18-12-2018, 09:32
Nie karzę każdemu pchać PC do domu. Przecież napisałem gaz pod nosem. Jest opcja. Jest. Mentalność. Tyle.

Czasami warto poświęcić więcej czasu na napisanie posta, niż takie byki popełniać....nikt ci nie każe pisać na chybcika


Być może , że te obliczenia moje nie są nic warte ale temperatura - 20 mnie za bardzo nie interesuje , śmieciuch raczej zawsze będzie, drewno też więc te paręnaście dni w roku można dogrzać. Może kiedyś założę ciepłomierz to zobaczę rzeczywiste zużycie energii czy się dużo pomyliłem.


Nie kwestionuję faktu, że tyle nie potrzebujesz. Dało się to wyczytać pomiędzy wierszami.
Jednak projektowe obciążenie cieplne wyznacza się tak a nie inaczej i od razu rzuciło mi się w oczy

Moc 8kW , OZC tylko sam tak orientacyjnie wyliczyłem i wyszło mi ok. 5-6kW . Stary dom z lat 70 , piętrówka prawie sześcian foremny.
to nie żadne OZC - to mogłoby kogoś wprowadzić w błąd...to że potrzebujesz dla twojego konkretnego przypadku 5-6kw (przy zostawieniu kopciucha jako szczytowego źródła) to zupełnie inna kwestia.

maciejos36
18-12-2018, 09:56
I to chyba tutaj jest największy problem wśród budujących...o te pobrudzenie....
Pobrudzenie czy może brak możliwości czy umiejętności? Wiesz, jak ktoś umie zrobić wszystko sam, to pewnie wybuduje się i za 250 tysięcy. Tylko czy to ma sens? Nie zawsze i nie u każdego. Wracając do tematu, to nie znalazłem odpowiedzi dlaczego "firmówka" jest droższa od polskiej, ale wykonanie instalacji w podobnej cenie.

kaszpir007
18-12-2018, 10:18
I to chyba tutaj jest największy problem wśród budujących...o te pobrudzenie....

A może brak wiedzy ? Kiedyś sam zacząłem zastanawiać się na pompą gruntową. Czytałem i czym więcej czytałem tym mniej wiedziałem.
U mnie są piaski , gleba bardzo sucha i z tego co wyczytałem to fatalne warunki dla dolnego źródła i albo wielki źródło poziome albo wtedy pionowe odwierty. Tyle że znów większość to teoretycy bo każdy mówił coś innego i pisał.
I różnice w sugerowanej długości odwiertów i i długości poziomego źródła baaaaardzo mocno się różniły , tak samo jak sposoby na wykonanie poziomego źródła.

Gdyby był jakiś poradnik gdzie wszystko było by profesjonalnie podane i opisane to może bym zrobił pompę gruntową , bo dla mnie "pobrudzenie" nie jest żadnym problemem , ale robić coś na "hurrra" , bez wyliczeń i bez pewności że będzie dobrze wykonane i wyliczone to raczej dla mnie za duże ryzyko ..

Przy pompie PW przyjechał fachowiec , podłaczył , ustawił , dał gwarancję , zrobił odbiór i mam na gotowo i nic się nie namęczyłem i wiedziałem że będzie dobrze ...

JTKirk
18-12-2018, 10:43
kaszpir - masz rację, wiedza tez jak najbardziej jest potrzebna. Tej wiedzy dużo jest tutaj na forum, tylko siłą rzeczy jest ona porozrzucana po różnych wątkach, trzeba zadać sobie trud, żeby się tego dokopać. A tym kilkunastu osobom które tu jeszcze zostały i co w miarę siedzą w temacie, nie chce się czasami pewnie pisać, jak pytania są oczywiste...brzmi znajomo? ;)
Część z tych wątków jest już mniej lub bardziej zapomnianych, rzadko kto tam w ogóle zagląda...
W przypadku jak ktoś ma piach, to nie polecam DZ poziomego. Odwierty - jak ktoś chce gruntówkę lub p-w - mimo ze takiej nie użytkuję. Tak, mam też czasami czelność nawet polecić komuś gaz!
Oczywiście, znajdą się tacy, co uznają to za przestępstwo i/lub myślozbrodnię :P

Faktem jest, że na papierze twoje rozwiązanie wygląda dużo prościej (i pewnie dlatego większość się na takie rozwiązanie decyduje), ale pewnie czytałeś o różnych problemowych przypadkach...przypomina się przypadek opisany tutaj: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?232823-Dajmy-szans%C4%99-firmie-Danfoss
Jestem ciekaw, jak zachowałaby się w takiej lub podobnej sytuacji firma-producent urządzenia TwojPan....bo danfoss dał ciała na całej linii, użytkownik(Czarny Krzysztof) który wybrał urządzenie tej firmy bodajże po 2,5 roku wygrał sprawę w sądzie.
Co najśmieszniejsze - zerknąłem właśnie na stronę tej firmy - dalej widnieje informacja, że jest autoryzowanym partenrem danfossa...

Ale kończąc przydługą dygresję - to wcale nie oznaczy, że nie ma innych rozwiązań, nie ma jednej jedynej słusznej drogi do celu...czasami ich tylko nie widać, co nie oznacza że ich nie ma.

okobar
18-12-2018, 12:37
taaaaa z podjazdem

to gadasz bez sensu
bo ja podałem ceny z podłogówką
jakbyś czytał co pisałem ze zrozumieniem, to wiedziałbyś o tym. Bez podłogówki byłoby taniej, ale chciałem żeby jeden wykonawca zrobił całość

cob_ra
18-12-2018, 14:28
Pisałem nie raz. dla domów z niewielkim zapotrzebowaniem, PC gruntowa nie ma uzasadnienia ekonomicznego. To tak, jak byś kupił diesla za 20kpln wiecej i robił nim 5tys rocznie.
Im mniejsze zapotrzebowanie energii przez dom, tym cały układ CO powinien być tańszy. To tak na logikę. Ktoś tu się chwalił, że zużywa z PC gruntową 800pln/sezon. Nawt jak ona robi mu COP 3 przez cały sezon. A gość wydał 40k pln na PC gruntową? To jest 2,4k pln rocznie. Czyli zakładając nawet podwyżki energii, to 15 lat grzania czystym prądem. jak doliczysz koszt OP, to wyjdzie 20 lat. Same kable i czysty prąd+ PV i za resztę na wakacje.
Teraz powiedz, widzisz tu ekonomiczny sens?
Poza oczywiście ....kaprysem ;)


Pewnie pijesz do mnie, przy zapotrzebowaniu domu ja nie widziałem sensu kładzenia kabli w podłogę, nie mam super warunków na PV. Dla mnie wodna podłogówka była jednym rozwiązaniem. Rozważałem grzanie piecem elektrycznym, pw, i wybrałem gruntówkę. Te 17 tys które wydałem na dolne źródło miałbym sporo lat w różnicy rachunków w stosunku do pw. Decyzja i wykonanie dz była ponad 3 lata temu. Potem już jak widać było jak pw wydajnością poprawiły się było bez sensu nie wykorzystać odwiertów.

Do grzania kablami wypadałoby zejść najmniej o połowę tego co mam, w parterowym to jednak jest trudniej niż w piętrowym czy z poddaszem.

Dla mnie plusem gruntówki jest stała praca i warunkach zarówno latem jak i zimą. Brak wpływu warunków zewnętrznych na pracę pompy ciepła. Rachunki na dobrym dla mnie poziomie.


Także pomimo, że gruntówka nie jest idealnym rozwiązaniem w przypadku naszego domu, to przecież nie będę się ciął z tego powodu.

JTKirk
18-12-2018, 14:36
2.4 stopnia to trochę niska delta DZ.

a to zła taka delta??

+5,6C na zasilaniu po 2,5h pracy

JTKirk
18-12-2018, 15:12
Wracając do tematu, to nie znalazłem odpowiedzi dlaczego "firmówka" jest droższa od polskiej, ale wykonanie instalacji w podobnej cenie.
To chyba oczywiste. W firmówce płacisz za naklejkę i firmowy marketing. Dodatkowo wodotryski np. w postaci ekranu dotykowego czy czegoś innego. Mnie to do niczego nie jest potrzebne. Cała reszta - czyli to co najważniejsze jest takie samo albo bardzo podobne. A szanse na to, że produkt który mam w domu nie był objęty planowanym postarzaniem są z pewnością większe niż w przypadku produktu z fajniejszą naklejką. Dodatkowo - u mnie jest mniej rzeczy które mogą się popsuć, prostota jest jednocześnie zaletą. Mam nadzieję, że jak (odpukać) coś padnie, to poradzę sobie podobnie jak ostatnio w przypadku zmywarki. Szczerze mówiąc, brałem już nawet pod uwagę kupno nowej - zmywarka ma podobny wiek jak PC, ale już kilka rzeczy w niej "poprawiałem" i nie chciałem "inwestować" w wymianę "elektroniki" za 450zł. Ale dałem sobie szansę, wymontowałem płytkę, wymieniłem 3 części (groszowe sprawy) i chodzi tak gdyby nigdy nic.

@TwojPan - nie pisałem tego wcześniej, ale tak, mam nadzieję, że ta PC którą mam posłuży mi naprawdę długo. Skoro sprężarka jest zaprojektowana na 100tys. godzin pracy, a u mnie pracuje ona 2700-2800h rocznie, to dlaczego nie miałaby ona pracować 35 lat?? ;) (tym bardziej, że starałem się jej zapewnić jak najlepsze warunki do pracy) Nawet nie myślałem, że kupuję urządzenie na 6-8 lat - jak napisałeś wcześniej....
Były tutaj kiedyś relacje forumowicza, który pisał o osiedlu w niemczech ogrzewanym przez PC, która była bodajże zamontowana w 83r.
tutaj to chyba było
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?174839-Najstarsze-dzia%C5%82aj%C4%85ce-pompy-ciep%C5%82a&highlight=Najstarsze+pompy+ciep%C5%82a


Chyba ciężko będzie przebić: instalacja zbudowana w 1983 roku w mieście Paderborn w Niemczech u mojej rodzinki - pompa ciepła ogrzewa 20 mieszkań - razem jakieś 1300 m2 w 2-klatkowym bloku mieszkalnym. Mury są bardzo grube, jak na wczesne lata 80-te: coś w rodzaju porothermu, styropian i cegła klinkierowa na elewacjach - razem ok. 50 cm. Stropy też bardzo grube, w których zatopiono podłogówkę we wszystkich mieszkaniach. W każdym mieszkaniu rozdzielacz z ok. 8 nitkami. Odwierty pionowe, nie mam pojęcia, jak głębokie i jakie długie. Tego się nie dowiem. Następnym razem, jak u nich będę, postaram się dotrzeć do "kotłowni" w piwnicy i zrobić parę fotek. Pewnie jest to jakiś Viessmann, Danfoss albo coś podobnego. Zakładam, że ma sprężarkę tłokową, bo takie wtedy produkowano zwłaszcza przy większych urządzeniach. Przez całe 28 lat była JEDNA (!) awaria, która zdarzyła się jakoś w zimowy piątek, więc do czasu naprawy biedaki mieli w mieszkaniach po 10 stopni :) Z tego co wiem padła pompa, ale obiegowa, więc sama PC i DZ działają prawie 30 lat (!!!) bez zarzutu.

TwojPan
18-12-2018, 15:27
Pewnie pijesz do mnie,....


Także pomimo, że gruntówka nie jest idealnym rozwiązaniem w przypadku naszego domu, to przecież nie będę się ciął z tego powodu.
Nie piję do nikogo ad persona. Słusznie czy nie, wybrałeś świadomie i masz co masz.
Moim zdaniem, zbyt wielu poszło drogą, którą podyktowali im nie użytkownicy z doświadczeniem.
Mnie tylko zawsze ciekawi, dlaczego te jednostki gruntowe, są tak...mocne przy tak niewielkim zapotrzebowaniu. Pompa gruntowa, jak sam piszesz to stabilnośćw niskich temperaturach. Czego tu się obawiać? Dla grzania tylko w 2T? Chyba nie bardzo. Sądząc po stopkach, mało kto z użytkowników ma tak grubą wylewkę z tak dużą pojemnością cieplną, czy konstrukcję podłogi aby tak mocna PC nie zataktowała w czasie tych kilku godzin grzania. Może nie tyle zataktowała, co nie wyłączyła się przed upływem tych godzin w taniej taryfie. Mogę się mylić, ale to chyba plusfoto (jeśli nie, to sorry) napisał, że rzadko kiedy pracuje przez cały okres od startu tanich godzin -do ich końca. Wielu userów, chyba nawet nie wie, że tak się dzieje, bo wtedy najzwyczajniej śpi, a ich pompa w ciągu tanich, potrafi się włączyć i wyłączyć raz i więcej razy.Na PV monitor, fajnie to widać.
Więc, jaki jest cel tak dużej "mocowni" przy tak małym zapotrzebowaniu, nawet tylko dla 2T?
Pomińmy nawet różnicę w kosztach zakupu dla poszczególnych mocy.

TwojPan
18-12-2018, 15:32
@TwojPan - nie pisałem tego wcześniej, ale tak, mam nadzieję, że ta PC którą mam posłuży mi naprawdę długo. Skoro sprężarka jest zaprojektowana na 100tys. godzin pracy, a u mnie pracuje ona 2700-2800h rocznie, to dlaczego nie miałaby ona pracować 35 lat?? ;) (tym bardziej, że starałem się jej zapewnić jak najlepsze warunki do pracy) Nawet nie myślałem, że kupuję urządzenie na 6-8 lat - jak napisałeś wcześniej....


Hmm..
Cóż mogę powiedzieć. Bardzo to optymistyczne, biorąc pod uwagę, że w tych czasach producentom wcale nie zależy, aby jakikolwiek sprzęt był długowieczny. Ale ok. Rozumiem podejście.

JTKirk
18-12-2018, 15:37
Pomińmy nawet różnicę w kosztach zakupu dla poszczególnych mocy.
Nie pomijaj. Pisałem niedawno, jaka jest różnica w koszcie pomp w typoszeregu. W mojej PC pomiędzy 5,9kw a 7,6 to 540zł.
Pomiędzy C-7(7,4kw) a C-9(9,6kw) różnica w cenie to 400zł.
Jak ktoś nie jest pewny, czy wykonał wszystko dobrze tak jak wyliczył w OZC (jeśli w ogóle liczył!!!) to bierze mocniejszą pompę, bo różnica cenowa niewielka. Ot i cała tajemnica.
Praca w taniej taryfie, to swoją drogą.

TwojPan
18-12-2018, 15:41
Nie pomijaj. Pisałem niedawno, jaka jest różnica w mocach. W mojej PC pomiędzy 5,9kw a 7,6 to 540zł.
Pomiędzy C-7(7,4kw) a C-9(9,6kw) różnica w cenie to 400zł.
Jak ktoś nie jest pewny, czy wykonał wszystko dobrze tak jak wyliczył w OZC (jeśli w ogóle liczył!!!) to bierze mocniejszą pompę, bo różnica cenowa niewielka. Ot i cała tajemnica.

Ok.
Napisałem, pomińmy- bo interesują mnie kryteria wyboru tak dużej PC. Tylko tyle. Bardzo wielu ich użytkowników, ma w stopce zliczone OZC.
To jest pytanie, a nie chęć dowiedzenia swych racji. Raz na zawsze, chciałbym poznać argumenty ;)
Co do 2T, pisałem powyżej w poście, co się dzieje...

vip.
18-12-2018, 16:34
Zła może nie ale może być lepsza, jak można podnieść to czemu nie? Przy tych temp. DZ optymalnie powinno być 3-3.2, przynajmniej według wytycznych producentów. U mnie w obydwu pompach delta jest właśnie ok. 3-3.2. Na początku sezonu było 4 a nawet więcej ale temp. z DZ wychodziła 10 stopni. Przepływy są ustawione idealnie według instrukcji.


Pozostaje jeszcze kwestia dokładności pomiaru, jeśli wchodzą w grę dziesiątki stopnia to musi być dobrze wyskalowany termometr i dobrze przymocowany. Nie wierzę w to że w pompach są tak idealnie u każdego ustawione.

Tomaszs131
18-12-2018, 16:37
Nie pomijaj. Pisałem niedawno, jaka jest różnica w koszcie pomp w typoszeregu. W mojej PC pomiędzy 5,9kw a 7,6 to 540zł.
Pomiędzy C-7(7,4kw) a C-9(9,6kw) różnica w cenie to 400zł.
Jak ktoś nie jest pewny, czy wykonał wszystko dobrze tak jak wyliczył w OZC (jeśli w ogóle liczył!!!) to bierze mocniejszą pompę, bo różnica cenowa niewielka. Ot i cała tajemnica.
Praca w taniej taryfie, to swoją drogą.

nie jestem pewny dlatego się zapytam czy w Twojej pompie jest zamontowana grzałka?

JTKirk
18-12-2018, 16:39
Nie, nie ma grzałki.

Tomaszs131
18-12-2018, 16:45
U mnie jest podobnie. Tak jak wcześniej wspomniałeś przy braku wspomagania jakim jest grzałka i problemach z niedoróbkami, przewymiarowanie może być zbawienne.
U mnie posadzki są grubości od 10 do 12 cm i żeby tak dużą masę betonu nagrzać pompa jest przewymiarowana.

rwojtek
18-12-2018, 17:17
Pewnie pijesz do mnie, przy zapotrzebowaniu domu ja nie widziałem sensu kładzenia kabli w podłogę, nie mam super warunków na PV. Dla mnie wodna podłogówka była jednym rozwiązaniem. Rozważałem grzanie piecem elektrycznym, pw, i wybrałem gruntówkę. Te 17 tys które wydałem na dolne źródło miałbym sporo lat w różnicy rachunków w stosunku do pw. Decyzja i wykonanie dz była ponad 3 lata temu. Potem już jak widać było jak pw wydajnością poprawiły się było bez sensu nie wykorzystać odwiertów.

Do grzania kablami wypadałoby zejść najmniej o połowę tego co mam, w parterowym to jednak jest trudniej niż w piętrowym czy z poddaszem.

Dla mnie plusem gruntówki jest stała praca i warunkach zarówno latem jak i zimą. Brak wpływu warunków zewnętrznych na pracę pompy ciepła. Rachunki na dobrym dla mnie poziomie.


Także pomimo, że gruntówka nie jest idealnym rozwiązaniem w przypadku naszego domu, to przecież nie będę się ciął z tego powodu.

To było raczej o mnie :)
Mam sporo przewymiarowaną pompę co sobie chwalę, bo grzeję tylko w 2T i moje zapotrzebowanie na energię grzewczą jest spore, około 10000kWh (IV strefa).Plus energia na ogrzanie cwu.
W całości zgadam się z Tobą.

Tomaszs131
18-12-2018, 17:20
Niestety 10-12cm to słaba akumulacja. Ma tyle samo wylewki z mixa. Taka wylewka jak ma Arutro to jest akumulacja. Mam zapłacić 50-60 tyś i mieć problemy z niedoróbkami. Do tego 2 razy większa PC. Dziękuję postoję.
Nie wiem gdzie ty za takie pieniądze widziałeś pompy gruntowe. Ja tyle bym nigdy nie zapłacił. Jeśli chodzi o akumulację to mnie na grzanie wT2 w zupełności wystarczy. Kolega wyżej napisał, że spora różnica między słabszą a mocniejszą wersją pompy to mit.

rwojtek
18-12-2018, 17:31
Niestety 10-12cm to słaba akumulacja. Ma tyle samo wylewki z mixa. Taka wylewka jak ma Arutro to jest akumulacja. Mam zapłacić 50-60 tyś i mieć problemy z niedoróbkami. Do tego 2 razy większa PC. Dziękuję postoję.

Chyba jednak niewiele wiesz na temat akumulacji w posadzce. Mam około 9cm betonu i na tym gres 12-15mm.
Moja , wg Ciebie nieekonomiczna pci wyrabia się w 2T (co mi bardzo odpowiada) bez problemu. I nie mam problemów z taktowaniem, poczytajce posty kolegi karolek75 sprzed chyba 2 lat to będziecie wiedzieć jak ustawia się sterownik, aby nie było taktowania i był komfort mimo grzania tylko w 2T.
Gdyby ktoś mi pomógł ustawić i podpowiedzieć jak podłączyć lankontroler to chętnie go kupię i pokażę niedowiarkom, że tak się da.

gogush
18-12-2018, 17:39
to gadasz bez sensu
bo ja podałem ceny z podłogówką
jakbyś czytał co pisałem ze zrozumieniem, to wiedziałbyś o tym. Bez podłogówki byłoby taniej, ale chciałem żeby jeden wykonawca zrobił całość

Wytłumacz mi jaki sens jest podawania pompy z podłogówką , ogrodzeniem , podjazdem itd ? W jaki sposób ktokolwiek może porównać oferty do siebie , u mnie np. było jakieś 350m2 podłogówki , na co komu oferta na pompe z podłogówka skoro nie może tego porównać ?
Idąc dalej co oznacza "z podłogówka" styropian , folie, dylatacje, rurki , ułożenie , posadzka, rozdzielacze, sterowanie pokojowe etc. ?

Co wiecej zaglądają tu Ci od kotłów węglowych i widzą ceny : najtańsza PW za 35 k. a potem mówia "eeeee te pompy to się nie opłaca bo 80 lat sie zwracaja"

bobrow
18-12-2018, 17:44
Kubson,
to może troszeczkę Ci zamącę...
Odnośnie pracy ciągłej :
-jest takie ogólne zalecenie , aby PC nie pracowała rocznie więcej niż np 2 200h
-na logikę , jeśli jakieś urządzenie pracuje baaaardzo długo , to niezależnie od mocy zużywają się wszystkie elementy pracujące mechanicznie ( np łożyska)
Odnośnie pracy przy min obciążeniu to też może wystąpić zakłócenie w PC „szytych na miarę” np podczas dochodzenia do temp wyłączenia z termostatu (tak może być z H98 w Panasie)
Odnośnie 4-5kW obciążenia domu i 9 kW T-capa problem może być jeszcze inny.
Jeszcze nie dawno Panasy nie były tak drogie (jak teraz) i nie ma mniejszych mocy T-capów niż 9kW...
Czyli w skrócie : za mniejsze lub równe pieniądze była dostępna PC o dużej stabilnej mocy do -15st z bardzo dobrymi COP-ami (rzadko kiedy inne miały lepsze).
Do tego uroki T2 - taka jest moim zdaniem historia sławetnego Panasowego T-capika...
Tymczasem

gogush
18-12-2018, 17:47
Czytanie ze zrozumieniem to trudna sprawa...

[..]
Pisałeś odnośnie samochodów to osobiście ci mówię że tu gdzie ja mieszkam, a do morza mam 3 minuty auta nie korodują jakoś szybiej, w tym moje 10cio letnie, ktore mam od nowości...taka ciekawostka.

Na pompy i inne metale wilgoć z sola działa przyspieszajac korozje na Twoj samochod nie ..hmmmmm... więc albo:

1. nie wyjezdzasz z garazu tym samochodem
2. auto jest całe w ocynku
3. masz unikalny egzemplarz auta (one of the kind)
4. woda z sola w Irlandii jest inna i nie działa na samochody bo nie ma wpływu na przyspieszone rdzewienie aut

Jeszcze podpowiem moj znajomy sciaga takie auta na czesci (tez m.in. z Irlandii) i te same roczniki u nas wygladaja lepiej no ale moze on ma pecha

Reasumujac elekronika i metale z ktorych sa zbudowane urzadzenia HVAC w srodowisku wilgotnym i zasolonym maja duzo trudniej i zauwazalnie skraca to zycie tych urządzeń(linki przytaczalem wczesniej nie bede powtarzać)

rwojtek
18-12-2018, 17:50
Niestety nie wiem. Mam 10-12 cm i gres.

Moje najmojsze. :lol2:

Sam pisałeś, że nie masz przewymiarowanej pompy, a na dodatek Twoja jest sterowana inwerterem. Więc nie masz jak zakumulować energii w czasie trwania 2T.
Przy obecnych temperaturach pci dobrana do grzania non stop pracowałaby minimum 12 godzin.
Już kiedyś było tłumaczone, że grzejąc tylko w 2T zyskuje nawet gdy pci pw ma niższy cop z tego powodu, bo prąd jest minimum 2 razy tańszy.
Aaa moja instalacja kosztowała 40000 jak pisałem, bo podobnie jak kolega Tomaszs131 mam zbiornik cwu 400l z nierdzewki, który niestety swoje kosztuje, a to podraża całą instalację.
Moje jest najmojszejsze, ale dla mnie. Dla Ciebie Twoje i nic mi do tego, neguję tylko negowanie.Koszt, który poniosłem jest dla mnie w pełni akceptowalny. Gdybym brał innego instalatora z mojej okolicy zapłaciłbym minimum 55000. Takie miałem oferty 5 lat temu. Po mojej instalacji szwagier poszedł do sprzedawcy jego kotła gazowego (Bud....us) i jak zapytał o pci to usłyszał:"Panie ooo pci? Za 100000 możemy zainstalować".

Tomaszs131
18-12-2018, 17:51
Chyba jednak niewiele wiesz na temat akumulacji w posadzce. Mam około 9cm betonu i na tym gres 12-15mm.
Moja , wg Ciebie nieekonomiczna pci wyrabia się w 2T (co mi bardzo odpowiada) bez problemu. I nie mam problemów z taktowaniem, poczytajce posty kolegi karolek75 sprzed chyba 2 lat to będziecie wiedzieć jak ustawia się sterownik, aby nie było taktowania i był komfort mimo grzania tylko w 2T.
Gdyby ktoś mi pomógł ustawić i podpowiedzieć jak podłączyć lankontroler to chętnie go kupię i pokażę niedowiarkom, że tak się da.
Są pompy których sterownik przy odpowiednio dobrej instalacji PCi nie dopuszczą do taktowania.

zibizz1
18-12-2018, 18:16
Tez uwazam ze taktowanie to tylko wina sterowania. Przeciez teoretycznie mozna zagrzac wode w podlodze nawet do 50 stopni. Jesli chodzi o przewymiarowanie to inaczej sprawa wyglada w gruntowkach a inaczej w powietrznych. W gruntowkach mamy stala moc. Co do pracy w 2T to nawet jak gruntowa pompa nie jest przewymiarowana to moze chodzic przez wiekszosc sezonu w T2. Moja chodzi do -7. Jak jest cieplej to robi pauzy w nocy. I oczywiste jest ze im wiekszy dom tym tym bardziej gruntowka sie oplaca. Jak za dodatkowe 2kW dalem chyba z 1500 zl a zyskalem lepszy COP wedlug specyfikacji. 8kW wystarczyloby do ok -18 stopni. Przy malutkim domku nawet powietrzna sie nie oplaca.
Patrzac jeszcze na trwalosc to odwierty powinny wytrzymac 50lat wiec jesli bedzie trzeba za 30lat zmienic pompe to koszt bedzie taki sam jak powietrznej.

JTKirk
18-12-2018, 18:22
Aaa moja instalacja kosztowała 40000 jak pisałem, bo podobnie jak kolega Tomaszs131 mam zbiornik cwu 400l z nierdzewki, który niestety swoje kosztuje, a to podraża całą instalację.

Możesz zdradzić, jaki to konkretnie zasobnik i ile konkretnie kosztował? (pisałeś chyba o tym, ale mi umknęło)
Śmieszy mnie trochę argument, że gruntówka jest nieekonomicznie uzasadniona w porównaniu do p-w w ustach kogoś, kto nie dość, że wybiera "ekonomiczny" droższy model, to do tego dokłada drogi zasobnik z nierdzewki.
https://www.chelchowski.pl/cennik
solidna firma, ale cenowo to chyba górna półka...
Tutaj jakoś zasadność ekonomiczna jakby przestawała mieć znaczenie :rolleyes:

bobrow
18-12-2018, 18:37
Wow. Witaj.
Kurcze niemal przegapiłem Twój post, bo trwa tutaj skomasowany atak.
Fakt nie można zaprzeczyć Ty to potrafisz zamącić.
A jeżeli chodzi o godziny pracy sprężarki to wiesz mam takie PP co pracują już kilkanaście lat np Sanyo. Pisałem już tu wcześniej o tym.
Wiesz Panas SDC ma całkiem inną logikę działania niż T-CAP. Jest tu kolega z Litwy, który o tym pisał.

Powiedź mi co byś wybrał do nowego domu o obciążeniu 5kW przy -20C. PC/PW np 9-10kW za ok35 tyś czy taką 5kW za 25 tyś?

Wybór o który pytasz jest dla mnie jednak mocno „teoretyczny”.
Gdybym naprawdę szukał dla siebie PC wg podanego obciążenia- to musiałbym mieć więcej danych technicznych oraz więcej ofert.
Kryteria wyboru już podawałem wcześniej.

PS
A Sanyo to teraz Panasonic ...
To z Sanyo Panas ma technologię sprężarek rotacyjnych

rwojtek
18-12-2018, 18:40
Możesz zdradzić, jaki to konkretnie zasobnik i ile konkretnie kosztował? (pisałeś chyba o tym, ale mi umknęło)
Śmieszy mnie trochę argument, że gruntówka jest nieekonomicznie uzasadniona w porównaniu do p-w w ustach kogoś, kto nie dość, że wybiera "ekonomiczny" droższy model, to do tego dokłada drogi zasobnik z nierdzewki.
https://www.chelchowski.pl/cennik
solidna firma, ale cenowo to chyba górna półka...
Tutaj jakoś zasadność ekonomiczna jakby przestawała mieć znaczenie :rolleyes:

Mam właśnie chełchowskiego 400l z wężownicą 4,2 lub 4,5m2.
Wtedy z montażem kosztował między 5 a 6 tys. dokładnie nie pamiętam.
Firma jest solidna i z tego co wiem zrobi 1 egzemplarz pod indywidualne zamówienie.

Tomaszs131
18-12-2018, 18:41
Jeśli dobrze pamiętam to właśnie karolek75 ma od nich zbiornik na specjalne zamówienie. Chodziło o umiejscowienie czujnika temp. w zbiorniku.

gogush
18-12-2018, 18:43
Polska mentalność i...polskie realia. Obawa przed podwyżkami prądu itd. Dlatego zawsze z ogrzewaniem z COP 1, powinny iść w parze odnawialne źródła energii. Kospel 6-8kW (średni dom) kosztuje może 3k pln+ 5kWp PV to ok 25k pln (bez dotacji) i za 28k jesteśmy od podwyżek energii niezależni.
.


Tutaj troche musze uzupełnić bo zaglądają różni ludzie i potem wyciagają wnioski (czasem błedne) . Zasadniczo masz racje z drobnymi uwagami. W przytoczonym przykladzie instalacja 5kWp to instalacja 3 fazowa. NIe wszyscy dostawcy rozliczaja ją jak powinni - czyli nie bilansują poszczególnych faz w momencie poboru (ja na szczescie mam w PGE ktory to potrafi). Co oznacza że instalacja bedzie musiała byc wieksza bo odbierasz 0,8 wytworzonej energii (dla tego konkretnego przypadku). Co więcej panele tracą swoją wydajność więc za jakiś czas może sie okazać że nie pokrywa zapotrzebowania i koszty pradu będą dotkliwe. Do tego panele też trzeba mieć gdzie położyć przy takiej mocy potrzebne ok 35m2 wiec nie zawsze jest to możliwe. NIestety jesli bysmy chcieli rozwiazc problem generalnie pradu to należy dodać tez zapotrzebowanie na prad pozostały a to powoduje ze ta instalacja robi sie już duża i moze zabraknac powierzchni na dachu (maly dom) albo przekroczymy magiczne 10kWp gdzie obowiazuje inny przelicznik 0,7 zwrotu. Wiec to trzeba naprawde dobrze policzyć
Ale generalnie to tez jest opcja.

rwojtek
18-12-2018, 18:44
Jeśli dobrze pamiętam to właśnie karolek75 ma od nich zbiornik na specjalne zamówienie. Chodziło o umiejscowienie czujnika temp. w zbiorniku.

O właśnie to chyba tak było. :)

Zigobar
18-12-2018, 18:50
Tyle wychodzi mi z delty dolnego żródła 4.5 C i przepływu 0,61 L /s oraz mocy pobieranej przez PC 3,4 kW. Może ma zamontowany mocniejszy agregat. W instrukcji pobór mocy sprężarki powinien wynosić 1,7kW przy parametrach 0/35 C u mnie już po starcie przy 5/25 C pobiera 2,5 kW , przy 5/45 jest już 3,4kW a przy 5/55 ponad 4kW.
Nie wiem jakim błędem są obarczone Twoje pomiary, ale czy jesteś pewien, że nie kupiłeś PC o mocy większej niż 8kW?

bobrow
18-12-2018, 18:58
Kubson,
może jeszcze inaczej - zadam jeszcze takie pytanie :
jakie jest procentowe zużycie T2 przy PC „ na wymiar” ?
Odpowiedź na to pytanie moim zdaniem pomoże Ci wygrać „krucjatę” przeciw przewymiarowanym i do tego wyraźnie droższym PC...
Pzdr

PS
A dawna fabryka sprężarek Sanyo (chyba najwięcej na świecie produkowali ) jest w Malezji , teraz oczywiście to Panasonic...
International...

TwojPan
18-12-2018, 20:10
U mnie jest podobnie. Tak jak wcześniej wspomniałeś przy braku wspomagania jakim jest grzałka i problemach z niedoróbkami, przewymiarowanie może być zbawienne.
U mnie posadzki są grubości od 10 do 12 cm i żeby tak dużą masę betonu nagrzać pompa jest przewymiarowana.

Czy posiadasz jakieś wyliczenia dla takich mas betonu, które wykonałeś, aby tak twierdzić? Jeśli tak, proszę podaj program jakim to zrobiłeś. Jest gość na forum, może na potrzeby dyskusji je zweryfikuje.
Dziękuje.

TwojPan
18-12-2018, 20:42
U mnie jest podobnie. Tak jak wcześniej wspomniałeś przy braku wspomagania jakim jest grzałka i problemach z niedoróbkami, przewymiarowanie może być zbawienne.
U mnie posadzki są grubości od 10 do 12 cm i żeby tak dużą masę betonu nagrzać pompa jest przewymiarowana.

Czy posiadasz jakieś wyliczenia dla takich mas betonu, które wykonałeś, aby tak twierdzić? Jeśli tak, proszę podaj program jakim to zrobiłeś. Jest gość na forum, może na potrzeby dyskusji je zweryfikuje.
Dziękuje.

TwojPan
18-12-2018, 20:47
Kubson,
może jeszcze inaczej - zadam jeszcze takie pytanie :
jakie jest procentowe zużycie T2 przy PC „ na wymiar” ?
Odpowiedź na to pytanie moim zdaniem pomoże Ci wygrać „krucjatę” przeciw przewymiarowanym...


Mamy tutaj takiego kolegę, który spełnia kryteria niezadowolenia z przewymiarowanej jednostki. Jak napisał , stało się tak przy pomocy forumowych doradców. Może jego zapytamy, dlaczego nie grzeje w 2T i ma problemy z "utrzymaniem małych mocy" w swym kolosie?
Powie nam też, o różnicy w kosztach i komforcie. Obudzić go? ;)

Tomaszs131
18-12-2018, 20:54
Tomasz podbijam pytanie, bo chyba umknęło.

Ty masz taki sterownik?

Tak i jest tu na forum kilku innych użytkowników posiadających taką samą pompę.
Pompa podłączona pod czujnik temp. w pokoju wyłącza się po dobiciu do odpowiedniej temp. na czujniku pokojowym lub przed ustawioną godziną na sterowniku. Stopniominut i czegoś podobnego w niej nie ma, jak to kiedyś domelek określił prosta jak budowa cepa.

pavosnop44
18-12-2018, 21:17
Zła może nie ale może być lepsza, jak można podnieść to czemu nie? Przy tych temp. DZ optymalnie powinno być 3-3.2, przynajmniej według wytycznych producentów. U mnie w obydwu pompach delta jest właśnie ok. 3-3.2. Na początku sezonu było 4 a nawet więcej ale temp. z DZ wychodziła 10 stopni. Przepływy są ustawione idealnie według instrukcji.


Pozostaje jeszcze kwestia dokładności pomiaru, jeśli wchodzą w grę dziesiątki stopnia to musi być dobrze wyskalowany termometr i dobrze przymocowany. Nie wierzę w to że w pompach są tak idealnie u każdego ustawione.

temp podaje na wyskalowanych termometrach w wodzie z lodem. sa to dallasy ds18b20 podlaczone do lan kontrolera. czujniki tem te org z pompy troszke przeklamuja.
pompke dz mam na najwyzszym biegu okolo 160wat. wroce do domu w nast tyg to zmiejsze na drugi bieg albo poprosze Żone , moze uda jej sie ta operacja. wtedy poobserwuje. (oczywiscie na odleglosc)

domelek
18-12-2018, 21:29
ja mam tak ustawione i pompa działa na razie ok - rodzina nie narzeka 60/40 T2/T1 oczywiście jak dobije wczesniej to odpowiednio wczesniej się wyłącza...

TwojPan
18-12-2018, 21:38
ja mam tak ustawione i pompa działa na razie ok - rodzina nie narzeka 60/40 T2/T1 oczywiście jak dobije wczesniej to odpowiednio wczesniej się wyłącza...

Z jednym termostatem w całym twoim domu?

maciejos36
18-12-2018, 21:50
To chyba oczywiste. W firmówce płacisz za naklejkę i firmowy marketing. Dodatkowo wodotryski np. w postaci ekranu dotykowego czy czegoś innego. Mnie to do niczego nie jest potrzebne. Cała reszta - czyli to co najważniejsze jest takie samo albo bardzo podobne. A szanse na to, że produkt który mam w domu nie był objęty planowanym postarzaniem są z pewnością większe niż w przypadku produktu z fajniejszą naklejką. Dodatkowo - u mnie jest mniej rzeczy które mogą się popsuć, prostota jest jednocześnie zaletą. Mam nadzieję, że jak (odpukać) coś padnie, to poradzę sobie podobnie jak ostatnio w przypadku zmywarki. Szczerze mówiąc, brałem już nawet pod uwagę kupno nowej - zmywarka ma podobny wiek jak PC, ale już kilka rzeczy w niej "poprawiałem" i nie chciałem "inwestować" w wymianę "elektroniki" za 450zł. Ale dałem sobie szansę, wymontowałem płytkę, wymieniłem 3 części (groszowe sprawy) i chodzi tak gdyby nigdy nic.


Płacisz za naklejkę? Dobre. Płacisz za wiele rzeczy, bo wszystko kosztuje. Serwis, logistyka, materiały typu dokumentacja techniczna. Ale mój post może nie był zbyt precyzyjny. Weźmy produkt, który nie dawno reklamowałeś podbiciem. Cena za taką, jaka mnie interesuje ok. 13-14kPLN. Na allegro producent wystawia to samo, ale na gotowo. Wymiennik poziomy. Cena bliska 40kPLN. Za te pieniądze lub podobne miałem Nibe z odwiertami. Albo guru forum-pisze, cena taka sama, na allegro taka sama. Odsyła mnie do przedstawiciela po montaż. I podobna sytuacja-kotłownia w tej samej cenie co konkurencja, ale kolektor w cenie nie do zaakceptowania. Na uwagę, ze u konkurencji w cenie jego poziomego mam odwierty pan się tylko żachnął i napisał, że do poziomego trzeba więcej rurki położyć. Wiesz, mam oferty i GHS i Nibe i paru innych wynalazków. Do tego czytam posty innych. Wiem ile to kosztuje.Zresztą, czy te produkty polskie na pewno są dobre? Poziomy to zwykle oferują 1,5 powierzchni większy niż w poradnikach czy na forum. Nie neguje istnienia polskich produktów. Kolega wszedł w posiadanie działki z gotowymi 2 odwiertami. Powiedziałem mu, żeby się nie wygłupiał i wziął pompę, jak nie ma kasy to polską. Finalnie zainwestowałem w T-Capa, na razie jestem zadowolony.

domelek
18-12-2018, 21:51
Z jednym termostatem w całym twoim domu?

tak i da sie życ :) nikt nie narzeka, że mu zimno - szkoda mi kasy na wodotryski.

okobar
18-12-2018, 21:58
Wytłumacz mi jaki sens jest podawania pompy z podłogówką , ogrodzeniem , podjazdem itd ? W jaki sposób ktokolwiek może porównać oferty do siebie , u mnie np. było jakieś 350m2 podłogówki , na co komu oferta na pompe z podłogówka skoro nie może tego porównać ?
Idąc dalej co oznacza "z podłogówka" styropian , folie, dylatacje, rurki , ułożenie , posadzka, rozdzielacze, sterowanie pokojowe etc. ?

Co wiecej zaglądają tu Ci od kotłów węglowych i widzą ceny : najtańsza PW za 35 k. a potem mówia "eeeee te pompy to się nie opłaca bo 80 lat sie zwracaja"

szczerze? a co mnie obchodzi że zaglądają tu inni i patrzą?
omawiałem kwestię SWOJEJ pompy, SWOJEJ inwestycji i tego ile JA zapłaciłem

na fakturze nie mam rozbicia na poszczególne części, nie wiem ile wiec stoi moja sama PC :P
mam za całą usługę :P i tak podaję


a podłogówka - cóż, całość :)

bobrow
18-12-2018, 22:00
ja mam tak ustawione i pompa działa na razie ok - rodzina nie narzeka 60/40 T2/T1 oczywiście jak dobije wczesniej to odpowiednio wczesniej się wyłącza...

Jeśli masz OP i 60% T2 , to jest to dla mnie dziwne- ja przy grzejnikach mam tyle samo...
Dodam , że w domu cały czas ktoś jest i pod T2 ewentualnie może pójść zmywarka ( o lie nie są potrzebne naczynia i żona nie zapomni o jakiejś tam „T2”...)

okobar
18-12-2018, 22:08
Powiedź mi co byś wybrał do nowego domu o obciążeniu 5kW przy -20C. PC/PW np 9-10kW za ok35 tyś czy taką 5kW za 25 tyś?
co prawda to co napisałeś to nie do mnie, ale jakbym ja wyierał, to oczywiscie że 5

ale w okresie jak zbierałem oferty, różnica ceny pomiędzy takimi mniej więcej mocami jednej firmy, nie wynosiła 10k
a raczej 1,5-2k :P a przy takiej różnicy może i skusiłbym się na większą...

bobrow
18-12-2018, 22:10
co prawda to co napisałeś to nie do mnie, ale jakbym ja wyierał, to oczywiscie że 5

ale w okresie jak zbierałem oferty, różnica ceny pomiędzy takimi mniej więcej mocami jednej firmy, nie wynosiła 10k
a raczej 1,5-2k :P a przy takiej różnicy może i skusiłbym się na większą...

Bingo !

bobrow
18-12-2018, 22:17
Nowi inwestorzy muszą uwzględnić kilka równolegle występujących sytuacji naszych „Wujków dobra rada” :
-kiedyś były inne ceny i inne parametry PC oraz mniejszy wybór
-kiedyś było mniej doświadzczeń z PC
-niektórzy lansują swoje wybory (nasze ludziskowe charakterki...)
No i wokół w/w się tu kręcimy...
Pzdr

domelek
18-12-2018, 22:30
Jeśli masz OP i 60% T2 , to jest to dla mnie dziwne- ja przy grzejnikach mam tyle samo...
Dodam , że w domu cały czas ktoś jest i pod T2 ewentualnie może pójść zmywarka ( o lie nie są potrzebne naczynia i żona nie zapomni o jakiejś tam „T2”...)

jest ustawione tak żeby żona nie narzekała, mam na siłę ją uszczęśliwiac 80/20 ona ma to w D....;) Jak każdy normalny facet cenię sobie święty spokój...

Średnia ważona za kWh wychodzi 36 groszy PGE, celuję za ogrzewanie i CWU na około 2,5-3 tys. Mój dom nie jest wzorcowo ocieplony.

TwojPan
18-12-2018, 22:34
tak i da sie życ :) nikt nie narzeka, że mu zimno - szkoda mi kasy na wodotryski.

Może nie wiedzą, że da się lepiej inaczej. Próbowałeś?
Jakie auto miałeś kilka lat temu? Pasowało wszystkim?

domelek
18-12-2018, 22:48
Może nie wiedzą, że da się lepiej inaczej. Próbowałeś?
Jakie auto miałeś kilka lat temu? Pasowało wszystkim?

Lepsze jest wrogiem dobrego...wszystko da się skomplikowac, ja wolę proste rozwiązania. Aut miałem kilka, adres też zmieniałem kilka razy, nie będzie dla mnie problemem downsizing jak dzieci się już wyprowadzą...

Kaizen
18-12-2018, 22:57
Średnia ważona za kWh wychodzi 36 groszy PGE, celuję za ogrzewanie i CWU na około 2,5-3 tys. Mój dom nie jest wzorcowo ocieplony.

To jakie masz ceny? W moim rejonie PGE ceni się 0,3218 zł/kWh tania strefa, 0,6523 droga. Ceny brutto za wszystkie składniki (prąd i dystrybucja) rozliczane od kWh.

TwojPan
18-12-2018, 22:58
Lepsze jest wrogiem dobrego...wszystko da się skomplikowac, ja wolę proste rozwiązania. Aut miałem kilka, adres też zmieniałem kilka razy, nie będzie dla mnie problemem downsizing jak dzieci się już wyprowadzą...
Z wykresów screena widać, że te marne 22 deg to max. Jaka histereza? Masz jakiś screen do pokazania w odsłonie dziennej/tygodniowej dla pomieszczeń i ich temperatury? Zobaczę chętnie wskazania termometrów w całym domu. Jakaś stacja domowa czy coś takiego? Na słowo to wiesz...

Co zrobisz z resztą domu, jak dzieci pójdą w świat. Zakręcisz kurki w ich pokojach do 15deg albo antyzamrożeniowa? Jak wtedy z przepływami?

domelek
18-12-2018, 23:23
To jakie masz ceny? W moim rejonie PGE ceni się 0,3218 zł/kWh tania strefa, 0,6523 droga. Ceny brutto za wszystkie składniki (prąd i dystrybucja) rozliczane od kWh.

Do końca roku 26gr /53gr PGE łódź teren. Ciekawe co będzie na Nowy Rok... Liczę na dotację do PV z RPO.

domelek
18-12-2018, 23:41
Z wykresów screena widać, że te marne 22 deg to max. Jaka histereza? Masz jakiś screen do pokazania w odsłonie dziennej/tygodniowej dla pomieszczeń i ich temperatury? Zobaczę chętnie wskazania termometrów w całym domu. Jakaś stacja domowa czy coś takiego? Na słowo to wiesz...

Co zrobisz z resztą domu, jak dzieci pójdą w świat. Zakręcisz kurki w ich pokojach do 15deg albo antyzamrożeniowa? Jak wtedy z przepływami?

Na górze temperatura około 21deg. Widzisz dla nas temperatura 22 jest idealna - ty możesz grzac i do 25-ciu twoja sprawa, jak dzieci pójdą w świat to sprzedam/wynajmę za duży dom i wybuduję sobie góra 80m2 parterówkę na działce obok. Domu nie zamierzam opomiarowywywac mimo, że mógłbym. Kiedyś się podniecałem takimi rzeczami teraz mam inne hobby. Mieszkałem już w domu bez ogrzewania - rano 12 stopni przychodzę do domu 15 stopni - przeżyłem - nie chorowałem.W Polsce jak posiedziałem parę dni u rodziców/tesciów gdzie grzeja do 25-26 stopni to nie moglem spac i zaraz sie cos przypętało. Mam inne doświadczenia życiowe więc dla mnie 22 w domu to luksus dla Ciebie bieda.

Kaizen
18-12-2018, 23:59
Do końca roku 26gr /53gr PGE łódź teren

Dziwne. Bo z taryf mi wychodzi 0,6522 i 0,3218


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=423364

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=423365



Ciekawe co będzie na Nowy Rok... Liczę na dotację do PV z RPO.

Nic się nie zmieni. Taryfy nie zostały zatwierdzone, a wchodzą w życie nie wcześniej, niż 14 dni od ogłoszenia.

domelek
19-12-2018, 00:16
Fak tura - taryfę zmieniałem w 2016 pod koniec od tej pory żadnych zmian- moja nie nazywa się elastyczna może to to...

wyjaśniło się ceny netto :) późno już źle zczytałem z faktury.

gawel
19-12-2018, 05:06
Dziwne. Bo z taryf mi wychodzi 0,6522 i 0,3218




Bo to są ceny netto, dodaj vat i wyjdzie na to co Ci wychodzi.