PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 [115] 116 117 118 119 120 121 122

gawel
19-12-2018, 05:08
(...)moja nie nazywa się elastyczna może to to...

.

Elastyczna to może być guma w majtkach.:rolleyes:

JTKirk
19-12-2018, 05:23
Płacisz za naklejkę? Dobre. Płacisz za wiele rzeczy, bo wszystko kosztuje. Serwis, logistyka, materiały typu dokumentacja techniczna. Ale mój post może nie był zbyt precyzyjny. Weźmy produkt, który nie dawno reklamowałeś podbiciem. Cena za taką, jaka mnie interesuje ok. 13-14kPLN. Na allegro producent wystawia to samo, ale na gotowo. Wymiennik poziomy. Cena bliska 40kPLN. Za te pieniądze lub podobne miałem Nibe z odwiertami. Albo guru forum-pisze, cena taka sama, na allegro taka sama. Odsyła mnie do przedstawiciela po montaż. I podobna sytuacja-kotłownia w tej samej cenie co konkurencja, ale kolektor w cenie nie do zaakceptowania. Na uwagę, ze u konkurencji w cenie jego poziomego mam odwierty pan się tylko żachnął i napisał, że do poziomego trzeba więcej rurki położyć. Wiesz, mam oferty i GHS i Nibe i paru innych wynalazków. Do tego czytam posty innych. Wiem ile to kosztuje.Zresztą, czy te produkty polskie na pewno są dobre? Poziomy to zwykle oferują 1,5 powierzchni większy niż w poradnikach czy na forum. Nie neguje istnienia polskich produktów. Kolega wszedł w posiadanie działki z gotowymi 2 odwiertami. Powiedziałem mu, żeby się nie wygłupiał i wziął pompę, jak nie ma kasy to polską. Finalnie zainwestowałem w T-Capa, na razie jestem zadowolony.

Nic nie reklamowałem, podbiłem tylko 2 najpopularniejsze wątki dotyczące PC polskich producentów, wątków jest oczywiście więcej, ale te były zdecydowanie najpopularniejsze
I jesteś zdziwiony wycenami? Słyszałeś kiedyś o negocjacjach?
Jak byłem na tym etapie, to rozesłałem grubo ponad 20 zapytań ofertowych. Też były różne dziwne propozycje....kwotowo też były kosmiczne wyceny, a jakże...jeden potencjalny wykonawca spytał mnie nawet jaką kwotę mam przeznaczoną na budową (i że nie będzie mnie stać na PC ) Dostałem odpowiedzi, wysłałem dodatkowe pytania...potem negocjacje i propozycja wykonania DZ we własnym zakresie. Wybrałem ofertę która najbardziej mi pasowała. Proponowano mi PC o mocy od 5,9kw do 15kw (mimo że wszystkie firmy dostały ten sam zestaw danych wejściowych odnośnie budynku)
Nie wiem, jak wygląda teraz sytuacja na rynku, może firmy mają tyle roboty, że nie interesują ich "kurniki" i dają oferty na odczepnego?
A może trzeba najpierw wiedzieć o co i jak pytać ?

JTKirk
19-12-2018, 05:33
co prawda to co napisałeś to nie do mnie, ale jakbym ja wyierał, to oczywiscie że 5

ale w okresie jak zbierałem oferty, różnica ceny pomiędzy takimi mniej więcej mocami jednej firmy, nie wynosiła 10k
a raczej 1,5-2k :P a przy takiej różnicy może i skusiłbym się na większą...

jasne, że wybrałbym 5kw bo:
1 - przecież w cenie 5 jest zasobnik z nierdzewki, a w cenie gruntówki zwykły emaliowany :P
2- przecież gruntówki z założenia są ekonomicznie nieuzasadnione :P
a ceny pomiędzy poszczególnymi modelami w typoszeregu każdy może sobie sprawdzić...

gogush
19-12-2018, 06:21
Średnia ważona za kWh wychodzi 36 groszy PGE
Że się tak wyrażę , w Irlandii?

cangi80
19-12-2018, 07:06
Nie wiem jakim błędem są obarczone Twoje pomiary, ale czy jesteś pewien, że nie kupiłeś PC o mocy większej niż 8kW?

Zdziwił mnie tylko fakt, że producent podaje przy PC 8kW wykresy mocy dla PC 9kW. Może rzeczywiście jest mocniejszy agregat.

maciejos36
19-12-2018, 07:41
I jesteś zdziwiony wycenami? Słyszałeś kiedyś o negocjacjach?

No wiesz, może nie tyle cenami, co podejściem do potencjalnego klienta. Poza tym ja szanuje swój i cudzy czas. Jak ktoś wali warunki zaporowe to papa, bo wiadomo, że nie chce mi tego sprzedać. Albo chce, ale trochę się odrealnił.




A może trzeba najpierw wiedzieć o co i jak pytać ?

Mam wrażenie, że próbujesz wzbudzić we mnie poczucie winy. A może inaczej. Jak ma potencjalny inwestor zapytać, by dostać satysfakcjonującą odpowiedź? Inwestor, co popiera polskich producentów. A co do sytuacji na rynku- masz rację, ostatnio czytałem, że w ciągu roku rynek na pompy zwiększył się o 70%. I raczej to będzie lawina. Im więcej zadowolonych użytkowników popartych niskimi kosztami użytkowania tym chętnych będzie więcej.

TwojPan
19-12-2018, 08:50
Nic nie reklamowałem, podbiłem tylko 2 najpopularniejsze wątki dotyczące PC polskich producentów, wątków jest oczywiście więcej, ale te były zdecydowanie najpopularniejsze
@JTK, mam pytanie. Macie z rwojtkiem pompy tego samego producenta?

TwojPan
19-12-2018, 09:08
"Kablarze" tutaj piszą, że nie ma sensu ekonomicznego pakować wodnej podłogówki, a wy wciskacie gruntówki do nowych domów? Jaki sens ekonomiczny?

Kolego, doskonale rozumiem, dlaczego "to" robisz. Zauważ, że im bardziej jesteś bliski prawdy, tym bardziej jesteś postrzegany jak "odmieniec". Taka polska mentalność, niestety większości Polaków. Ilu poznałeś tutaj userów, którzy przyznali, że dokonali złego wyboru, czegokolwiek. Jak przyznałem, że mógłbym mieć PC co najmniej 1kW mniejszą, to kolega Kaszpir jakos zaraz po tym, przyznał że gdyby nie odwiedził forum i nie poczytał rad "fachowców" nigdy by PC 9kW nie kupił. On jedyny miał jaja aby to przyznać. Opisał przy tym co i dlaczego.
Większość z takimi kolosami, nie ma podglądu na np.PV monitor i nie wie, co siędzieje podczas grzania w 2T, ponieważ w nocy smacznie śpi. Plusfoto, przyznał że jego PC nie wykorzystuje całego nocnego czasu 2T. Ale nie zadał sobie nawet pytania dlaczego tak się dzieje. Ucieszyło go to pewnie nawet.
Odradzałem i będę odradzał użytkownikom PC PW grzanie tylko w 2T, szczególnie noca. Praca w najgorszych z możliwych warunków (zwykle w nocy jest chłodniej), start zimnej sprężarki w minusowych temperaturach, zwiększona liczba defrostów, praca z maksymalną mocą w krótkim czasie w najgorszych warunkach. A przy przewymiarowanej jednostce i zbyt cienkiej (8-10cm to nic) wylewce, dochodzi do tego często możliwość taktowania lub czasowego włączenia/wyłączenia w czasie cyklu 2T. Czy rekompensuje to mniejsza ilość startów i stopów, oraz krótsza praca sprężarki ? Każdy niech odpowie sobie sam.
A kwestia gruntówek, dla mnie została rozwiązana już dawno. Nie jestem nowobogackim rozkapryszonym gówniarzem.Na każdy grosz pracujemy ciężko. Tak jak pisałem nie raz. Za różnicę w kosztach PC PW-gruntowa wrzuciłbym PV na dach. nawet 3-4kWp. Ostatecznie, wydałbym na nowy AudioCocktail x35. Było by pięknie.
Pozdrawiam Panowie!

TwojPan
19-12-2018, 09:11
Że się tak wyrażę , w Irlandii?

Domelek się wczoraj przeprowadził.

plusfoto
19-12-2018, 09:35
Plusfoto, przyznał że jego PC nie wykorzystuje całego nocnego czasu 2T. Ale nie zadał sobie nawet pytania dlaczego tak się dzieje. Ucieszyło go to pewnie nawet.

Ale powiedz mi czemu takie ewentualnie pytanie miało by służyć? Od samego początku takie było założenie. Do około -6 -8 stopnia pompa miała się mieścić w II taryfie i tak jest. Przy -8 i utrzymaniu komfortu w domu ( 22,5 do 23 stopni) potrzeba mi 10,5 godziny pracy pompy aby dostarczyć potrzebną ilość energii do domu.

JTKirk
19-12-2018, 09:36
@JTK, mam pytanie. Macie z rwojtkiem pompy tego samego producenta?

Po co to pytanie, skoro już w innym wątku stwierdziłeś

:rotfl::rotfl:
Nie potrzeba Herlaka Holmesa. Takie to tutaj łatwe do odgadnięcia....

TwojPan
19-12-2018, 09:40
Po co to pytanie, skoro już w innym wątku stwierdziłeś

Rozumiem, że kubson (bo to o nim napisałem) odgadł?

TwojPan
19-12-2018, 09:45
Ale powiedz mi czemu takie ewentualnie pytanie miało by służyć? Od samego początku takie było założenie. Do około -6 -8 stopnia pompa miała się mieścić w II taryfie i tak jest. Przy -8 i utrzymaniu komfortu w domu ( 22,5 do 23 stopni) potrzeba mi 10,5 godziny pracy pompy aby dostarczyć potrzebną ilość energii do domu.

To nie było pytanie. Sam o tym pisałeś. Może nie dosłownie, ale chyba przyznasz, że tak było?
Ile w podanym przez ciebie czasie pompa zrobi defrostów (zakładamy takie warunki jak dziś,duża wilgotność, ostatnich kilka zim jest właśnie taka). zatrzyma się po drodze, jak podłoga nie nadąży odbierać? Masz taka wiedzę, ale nie świruj tylko napisz czy to sprawdzałeś. jak masz napisać, że nie bo masz to daleko w d...ie, to lepiej nic nie odpisuj.
Pytałem cię wczoraj, czy masz wyliczenia a propos swojej wylewki, jak admin nie wywalił, to zaraz zacytuję. Może odpowiesz?
Jest.Uchował się jeszcze :)
Ty:
Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
U mnie jest podobnie. Tak jak wcześniej wspomniałeś przy braku wspomagania jakim jest grzałka i problemach z niedoróbkami, przewymiarowanie może być zbawienne.
U mnie posadzki są grubości od 10 do 12 cm i żeby tak dużą masę betonu nagrzać pompa jest przewymiarowana.
Ja:

Czy posiadasz jakieś wyliczenia dla takich mas betonu, które wykonałeś, aby tak twierdzić? Jeśli tak, proszę podaj program jakim to zrobiłeś. Jest gość na forum, może na potrzeby dyskusji je zweryfikuje.
Dziękuje.

TwojPan
19-12-2018, 09:52
Po co to pytanie, skoro już w innym wątku stwierdziłeś

Odpowiedz. Proszę. Prawdę. To wiele zmieni.

plusfoto
19-12-2018, 10:20
To nie było pytanie. Sam o tym pisałeś. Może nie dosłownie, ale chyba przyznasz, że tak było?
Ile w podanym przez ciebie czasie pompa zrobi defrostów (zakładamy takie warunki jak dziś,duża wilgotność, ostatnich kilka zim jest właśnie taka). zatrzyma się po drodze, jak podłoga nie nadąży odbierać? Masz taka wiedzę, ale nie świruj tylko napisz czy to sprawdzałeś. jak masz napisać, że nie bo masz to daleko w d...ie, to lepiej nic nie odpisuj.
Pytałem cię wczoraj, czy masz wyliczenia a propos swojej wylewki, jak admin nie wywalił, to zaraz zacytuję. Może odpowiesz?
Jest.Uchował się jeszcze :)
Ty:
Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
U mnie jest podobnie. Tak jak wcześniej wspomniałeś przy braku wspomagania jakim jest grzałka i problemach z niedoróbkami, przewymiarowanie może być zbawienne.
U mnie posadzki są grubości od 10 do 12 cm i żeby tak dużą masę betonu nagrzać pompa jest przewymiarowana.
Ja:
Dziś w nocy między 22 a 6 rano zaliczyła 5 sztuk. 22.55, 00.39, 01.57, 03.43 i ostatni 05,11. Co do wylewki nie mam pojęcia o co wam chodzi. U mnie na dole jest pod nogami ~30 cm betonu a na górze około 6 - 7 cm

domelek
19-12-2018, 10:40
Że się tak wyrażę , w Irlandii?

Tak Sherlock'u...


Domelek się wczoraj przeprowadził.

Poziom twoich wypowiedzi nie spada, wszystkie trzymają równy poziom, ale cóż takie mamy teraz Elity...

plusfoto
19-12-2018, 11:06
A jakie masz zapotrzebowanie na moc przy tych -8C? Powinienem dostarczyć 3,7 kWh na godzinę i około 89 kWh na dobę.

plusfoto
19-12-2018, 11:11
Zgadza się

plusfoto
19-12-2018, 12:33
Odpowiedź masz tu #7751 (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7756675&viewfull=1#post7756675) i nawet gdybym zainstalował jednostkę mniejszą i grzał non stop to raz że przy mojej konstrukcji domu miało by to znikomy wpływ na komfort a dwa nawet jeśli dzięki temu udało by mi się zrównać lub nawet zejść z zużyciem o 20% to koszt ogrzewania i tak by był wyższy.
Np. II taryfa 20 kWh to 0,3*20 = 6,00 (taki mam koszt II taryfy)
Grzanie non stop 16 kWh gdzie I taryfa to 40% a II to 60 to wychodzi 6,5*0 .68= 4,4 + 9,5*0,3 = 2,8 czyli razem po nad 7 zł
Weź też pod uwagę że na razie do porównania bierzemy tylko CO, dodaj jeszcze CWU

Garażowiec
19-12-2018, 15:35
Zła może nie ale może być lepsza, jak można podnieść to czemu nie? Przy tych temp. DZ optymalnie powinno być 3-3.2, przynajmniej według wytycznych producentów. U mnie w obydwu pompach delta jest właśnie ok. 3-3.2. Na początku sezonu było 4 a nawet więcej ale temp. z DZ wychodziła 10 stopni. Przepływy są ustawione idealnie według instrukcji.


Pozostaje jeszcze kwestia dokładności pomiaru, jeśli wchodzą w grę dziesiątki stopnia to musi być dobrze wyskalowany termometr i dobrze przymocowany. Nie wierzę w to że w pompach są tak idealnie u każdego ustawione.

Im mniejsza delta DZ tym lepiej , chcesz większą deltę DZ to zmniejsz prędkość pompki DZ , wzrośnie delta ale spadnie sprawność COP pc

pavosnop44
19-12-2018, 21:54
U mnie temp. Gruntu na 120cm jest 5,8C , po godzinie pracy 4,3/0,3. Pomiar mam też na ds18b20 ale nie pokazują idealnie. Kiedy załączę obiegówkę i temperatura się ustabilizuje czasem jest różnicy 0,2C a czasem 0,4C.

to zalezy jak sie je docisnie i zaizoluje. u mnie przy samej obiegowce jest 0.1 roznicy wiec blad marginalny. czujniki na pascie termoprzewodzacej przymocowane pod tasma aluminiowa , nastepnie izolacja kalczukowa a na to zwykla otulina. wszystko szczelnie tasma zamkniete. mysle ze tak wystarczy. uff

_John
19-12-2018, 22:09
start zimnej sprężarki w minusowych temperaturach
No chyba, jeszcze się taki odważny nie trafił co by odłączyć grzałkę karteru.

Zigobar
19-12-2018, 22:26
No chyba, jeszcze się taki odważny nie trafił co by odłączyć grzałkę karteru.
Niech się tylko dowiedzą gdzie jest...

vip.
19-12-2018, 22:41
Im mniejsza delta DZ tym lepiej , chcesz większą deltę DZ to zmniejsz prędkość pompki DZ , wzrośnie delta ale spadnie sprawność COP pc

Wobec tego ustaw deltę na 1 i sprawdź jaką masz sprawność. Kolega trochę bezmyślnie napisał co powyżej. Większość pomp ciepła gruntowych, przy nominalnym przepływie ma deltę 3-4. Zmniejszając lub zwiększając przepływ tracimy na sprawności. Przy temperaturach DZ wyższych (znacznie) delta rośnie, przy takim samym przepływie. Moc pompy obiegowej ustawia się tak aby osiągnąć przepływ nominalny, taki jak przewidział producent. Przy mojej pompie przepływ wynosi 1,7m3/h, pompka obiegowa pracuje z mocą 50W (Wilo) - kolektor płaski, meandryczny 3x140mb, delta aktualnie 3.4, glikol wej. 3.5 stopnia.

vip.
19-12-2018, 22:51
temp podaje na wyskalowanych termometrach w wodzie z lodem. sa to dallasy ds18b20 podlaczone do lan kontrolera. czujniki tem te org z pompy troszke przeklamuja.
pompke dz mam na najwyzszym biegu okolo 160wat. wroce do domu w nast tyg to zmiejsze na drugi bieg albo poprosze Żone , moze uda jej sie ta operacja. wtedy poobserwuje. (oczywiscie na odleglosc)

W sumie nie ważne dla delty ile pokazują, byle obydwa identycznie, liczy się wartość bezwzględna. Koniecznie spróbuj ustawić mniejszy bieg tak żeby delta była między 3 a 4.

vip.
19-12-2018, 22:58
Ciekawe że u mnie mam tak jak ustawił producent i deltę na DZ ma 1.7C.
5.4/3.7

Masz pewność że czujniki dobrze pokazują? Czy przepływ jest taki jak przewidział producent? PC będzie działać przy delcie 1.7 tak samo jak i przy 15 tylko że nie będą to optymalne warunki pracy. W ogóle dyskusja na temat delty DZ jest bezsensowna bo już dawno została ona ustalona i jeśli faktycznie masz 1.7 to masz dwa razy za niską.

Tak sobie otworzyłem teraz instrukcję montażową pompy gruntowej Viessmanna i wyraźnie piszą że delta DZ powinna wynosić 3-5 stopni dla wejścia solanki 10 stopni oraz 2-4 dla wejścia solanki 0 stopni. Czyli w Twoim przypadku i większości pomp delta powinna wynosić 3-4 stopni.

Pozdrawiam

bobrow
19-12-2018, 23:17
Nie wiem czy dobrze wybrałem topic-ale chciałbym dorzucić swoje trzy grosze do tematu przewymiarowana powietrzna PC pod T2.
Ogólnie widzę to tak, że często pracuje ona w trybie zbliżonym do on/offa i tak sobie myślę nad takim układem :

-PC P/w on/off (aby była tańsza)
-bufor np 300ltr (pod moc tego "potwora" T-capa 9kW )

Zalety :
-brak taktowania
-teoretycznie niższy koszt zakupu

Jak znam życie i geografię to takich powietrznych PC pewnie nie ma (tj ze zbliżonymi COP do obecnej "średniej")...Trzeba "słusznie" płacić za inwertery...

Pratchawiec
19-12-2018, 23:43
Jak znam życie i geografię to takich powietrznych PC pewnie nie ma (tj ze zbliżonymi COP do obecnej "średniej")...Trzeba "słusznie" płacić za inwertery...

Witam

Są takie.
Mam znajomego na G. Śląsku. Przymuszony brakiem kasy nabył i zainstalował on-offa o mocy ok.12 kW, z wyglądu podobnego do sławetnego Meetinga. Sterownik z pewnością jest taki sam. Z uwagi na to, że w trakcie wizyty było ciemno i zimno (znacznie poniżej -10*). tylko pobieżnie mu się przyjrzałem. W domu miał ok. 21*. Nie pamiętam jak duży ma bufor
Z osiągów i działania był zadowolony.
Taktownie nie spytałem o szczegóły dot. COP, ani o wysokość rachunków.

Pozdrawiam

Pratchawiec

vip.
19-12-2018, 23:50
Możesz wyjaśnić dlaczego tak uważasz?
Argument typu "bo inni tak uważają" do mnie nie przemawia.

Jeśli argument wytycznych Viessmanna do Ciebie nie przemawia to chyba nic nie przemówi. Twój instalator jednak Ci przemówił bo mu wierzysz dla mnie jednak bardziej wiarygodnym źródłem są instrukcje Buderusa czy Viessmanna oraz praktyka.

Podaj jaki masz ustawiony przepływ DZ i jaka PC, to wszystko będzie jasne. Jak instalator był dobry, to rozdzielacz jest z rotametrami, wiec łatwo odczytasz przepływ a może masz taką pompę co go pokazuje.

6591
20-12-2018, 00:53
Jeśli argument wytycznych Viessmanna do Ciebie nie przemawia to chyba nic nie przemówi. Twój instalator jednak Ci przemówił bo mu wierzysz dla mnie jednak bardziej wiarygodnym źródłem są instrukcje Buderusa czy Viessmanna oraz praktyka.

Podaj jaki masz ustawiony przepływ DZ i jaka PC, to wszystko będzie jasne. Jak instalator był dobry, to rozdzielacz jest z rotametrami, wiec łatwo odczytasz przepływ a może masz taką pompę co go pokazuje.
Dlaczego miałbym patrzyć na wytyczne pomp Viessmanna czy Buderusa jeśli moja pompa to IVT?
W instrukcji mojej pompy piszą że delta T DZ powinna być między 2 a 4 C. Ja mam w tej chwili 1,7-1,8C
Zmniejszanie przepływu w DZ poprzez zmniejszenie obrotów pompy DZ powodowało zwiększenie delty T DZ powyżej 4C, dlatego instalator pozostawił obroty pompy DZ w położeniu fabrycznym dającym przepływ nominalny 0,3l/s.

JTKirk
20-12-2018, 05:00
u mnie delta 2,5-3. Przy zmniejszonym biegu na obiegówce byłoby - jeśli dobrze pamiętam - 4-4,5

bobrow
20-12-2018, 06:21
Witam

Są takie.
Mam znajomego na G. Śląsku. Przymuszony brakiem kasy nabył i zainstalował on-offa o mocy ok.12 kW, z wyglądu podobnego do sławetnego Meetinga. Sterownik z pewnością jest taki sam. Z uwagi na to, że w trakcie wizyty było ciemno i zimno (znacznie poniżej -10*). tylko pobieżnie mu się przyjrzałem. W domu miał ok. 21*. Nie pamiętam jak duży ma bufor
Z osiągów i działania był zadowolony.
Taktownie nie spytałem o szczegóły dot. COP, ani o wysokość rachunków.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pratchawiec,
ale właśnie chodzi o „markowe” ( tj nie koniecznie od kol Marka:D) PC P/W on/off z b. dobrymi parametrami.
Pzdr

Garażowiec
20-12-2018, 06:30
Wobec tego ustaw deltę na 1 i sprawdź jaką masz sprawność. Kolega trochę bezmyślnie napisał co powyżej. Większość pomp ciepła gruntowych, przy nominalnym przepływie ma deltę 3-4. Zmniejszając lub zwiększając przepływ tracimy na sprawności. Przy temperaturach DZ wyższych (znacznie) delta rośnie, przy takim samym przepływie. Moc pompy obiegowej ustawia się tak aby osiągnąć przepływ nominalny, taki jak przewidział producent. Przy mojej pompie przepływ wynosi 1,7m3/h, pompka obiegowa pracuje z mocą 50W (Wilo) - kolektor płaski, meandryczny 3x140mb, delta aktualnie 3.4, glikol wej. 3.5 stopnia.

Oczywiście że przy delcie 1*C będzie większa sprawność pc niż przy delcie większej niż 1*C . To że przy +10*C delta dz jest większa wynika z prostego faktu że przy +10*C dz , pc ma większą moc cieplną ( więc większa moc chłodnicza obciążająca DZ ) . To że jakiś producent podaje warunki w których pc była mierzona , nie oznacza że w innych będzie źle pc działała . Uzyskanie niskiej delty DZ , najczęściej jest spowodowane trudnością jej uzyskania .

cangi80
20-12-2018, 06:50
to zalezy jak sie je docisnie i zaizoluje. u mnie przy samej obiegowce jest 0.1 roznicy wiec blad marginalny. czujniki na pascie termoprzewodzacej przymocowane pod tasma aluminiowa , nastepnie izolacja kalczukowa a na to zwykla otulina. wszystko szczelnie tasma zamkniete. mysle ze tak wystarczy. uff

Też mam pastę termoprzewodzącą , przyciśnięte paskami do kabli, na to otulina i owinięte grubą warstwą pianki pod panele. Myślałem żeby dać trójniki i wkręcić takie tuleje pod termometr i tam wsadzić czujniki.

bobrow
20-12-2018, 09:01
http://www.euronom.se/products/heat-pumps

http://www.euronom.se/images/produktblad/PB_ExoAirC-PolarisC_9-1405-394_SE.pdf

Tyle ze ciezko tu mowic o "taniosci". No i zadna to "nowosc" na rynku.

http://www.euronom.se/images/produkter/Prislista_2017-05.pdf

:( nie moge znalesc opisu po angielsku...

Parametry mają całkiem ok-ciekawe jakie są ceny ?

jgrolik
20-12-2018, 10:35
U mnie po 2h na cele CO 6.6/4.7C.
Czyli delta 1.9C ale i tak tego roku jest większa bo lato i jesień były suche. Poprzednimi laty jak nie było takiej suszy to delte miewałem nawet na poziomie 1.1K. Przy czym muszę zaznaczyć iż mam inwertorową PC i teoretycznie ona sama sobie steruje przepływem :-) a producent podaje że optymalna delta to 3-5K (o ile dobrze pamiętam). Chwilowy COP (podawany przez pompę) to w tym momencie 6. Wiem że sterownik może pokazywać co chce bo nie ma w pompie liczników ciepła ale i tak jest wysoki bo DZ lekko przewymiarowane i do tego wymiennik meandryczny. Ogólnie czym mniejsza delta tym wyższa sprawność o ile pompka obiegowa nie musi pobierać dużo prądu bo wtedy COP zamiast rosnąć to spadnie

bobrow
20-12-2018, 10:48
Ostatni link ma ceny 2017

Varme,
policzyłem na szybko modele ok 10kW PC exoair polaris C (woda do 40st/-25st out/COP=1,89/WG 5,1kW) i exoair C (woda do 40st/-15st out/COP=2,1/WG 5,6kW) -wychodzą po ok 20-21 kpln. Do tego dla podanych COP nie widzę norm.
Jak dla mnie to się nie kalkuluje-jednak jesteśmy skazani na inwertery...(a może to i dobrze ?)
pzdr

cangi80
20-12-2018, 11:18
Czasami warto poświęcić więcej czasu na napisanie posta, niż takie byki popełniać....nikt ci nie każe pisać na chybcika



Nie kwestionuję faktu, że tyle nie potrzebujesz. Dało się to wyczytać pomiędzy wierszami.
Jednak projektowe obciążenie cieplne wyznacza się tak a nie inaczej i od razu rzuciło mi się w oczy

to nie żadne OZC - to mogłoby kogoś wprowadzić w błąd...to że potrzebujesz dla twojego konkretnego przypadku 5-6kw (przy zostawieniu kopciucha jako szczytowego źródła) to zupełnie inna kwestia.

A czy dobrym obliczeniem OZC było by po prostu zmierzenie zużycia energii przy określonej temperaturze na zewnątrz.
Znalazłem taki okres kilku tygodni gdzie średnia temperatura na zewnątrz wynosiła 0*C. Średnie dobowe spalanie w tym okresie wyszło mi 28kg x 4kWh x
sprawność kotła 0,7 wychodzi 78 kWh + produkcja PC 24 kWh = 102 kWh. Gdy podzielę to na 24h to wyjdzie zapotrzebowanie 4,25 kW.
Gdy bym to pomnożył przez 2 to powinno wyjść 8,5 kW dla temp. -20C . Czy jest to bardziej właściwy pomiar niż bawić się w liczenie strat? Oczywiście to zapotrzebowanie wyszło mi razem z CWU.

gogush
20-12-2018, 18:27
K
Odradzałem i będę odradzał użytkownikom PC PW grzanie tylko w 2T, szczególnie noca. Praca w najgorszych z możliwych warunków (zwykle w nocy jest chłodniej),

NIe wiem jak u innych ale u mnie to mit!

tak wyglada temp na dzien dzisiejszy :
423430

zwracam uwage na piatek i niedziele (noc z soboty na niedziele) . Poniewaz juz ta dyskusja miala miejsce akurat znalazlem na komputerze screen ze stycznia tego roku i wygladalo tak :

423431

i te roznice naprawde sa niewielkie (3-4 stopnie) nie rekompensujace różnice w taryfie!.
Jak w ciagu dnia jest -15 to tez sprezarka nie powinna działac ?
Jaka jest roznica w COP przy 0 (dzień) i przy -3(noc) ?

Grzeje TYLKO w 2T i rachunki uznaje za zadawalające przy mojej powierzchni grzania

Edyta :

Własnie sprawdzilem i dzisiaj mam na podliczniku 5543kWh zamontowałem podlicznik w Sieprniu 2017 do dzisiaj to ok 490 dni. to daje 11,3 kWh dziennie czyli miesiecznie (srednio) : 339,4 kWh (CO+CWU) to daje sredni koszt miesieczny na grzanie domu i wody uzytkowej w tym okresie 149 zł miesiecznie (przez to że grzeje tylko w 2T srednia cena wychodzi mi 0,44 zł/1kWh) . Rocznie to wychodzi : 1788 zł, czy to dużo ?

JTKirk
20-12-2018, 18:48
A czy dobrym obliczeniem OZC było by po prostu zmierzenie zużycia energii przy określonej temperaturze na zewnątrz.
Znalazłem taki okres kilku tygodni gdzie średnia temperatura na zewnątrz wynosiła 0*C. Średnie dobowe spalanie w tym okresie wyszło mi 28kg x 4kWh x
sprawność kotła 0,7 wychodzi 78 kWh + produkcja PC 24 kWh = 102 kWh. Gdy podzielę to na 24h to wyjdzie zapotrzebowanie 4,25 kW.
Gdy bym to pomnożył przez 2 to powinno wyjść 8,5 kW dla temp. -20C . Czy jest to bardziej właściwy pomiar niż bawić się w liczenie strat? Oczywiście to zapotrzebowanie wyszło mi razem z CWU.

Oczywiście, jak ktoś już mieszka i monitoruje skrupulatnie zużycie, to można na tej podstawie z dobrym przybliżeniem to policzyć.(natomiast w przypadku domu w budowie lub którego nie użytkujesz, nie jesteś w stanie tego zrobić) Zauważ, że twoje wyliczenia na podstawie zużycia jest podobne dla mojego bez CWU. Ale nie można też zapominać, że przyjąłem pewne uproszczenia i przybliżenia, jak i to, że cieplowlasciwe to tylko prosty kalkulator, który szczególnie w przypadku starszych domów pokazuje nieraz duże błędy. (nie wiem czy czegoś nie mylę, ale to chyba asolt o tym pisał)

kaszpir007
20-12-2018, 18:48
N

Grzeje TYLKO w 2T i rachunki uznaje za zadawalające przy mojej powierzchni grzania

Zgadzam się z tym że grzanie tylko w II taryfie jest najtańsze , tyle że jest najmniej komfortowe ..

Grzałem przez ponad rok tylko w II taryfie i niestety jak dla mnie ciepło jest tylko wtedy jak jest grzana podłoga. To tak samo jak grzeje się grzejnikami. Jak grzejnik grzeje to jest odczucie ciepła. Jak termostat wyłączy grzejnik to mimo że w pomieszczeniu jest ciepło na termometrze to odczuwa się zimno.

I to samo jest z podłogówka. Jak jest grzanie i promieniowanie cieplne to odczucie ciepła jest zupełnie inne niż w przypadku jak podłoga jest zimna i podłogóka nie działa.

Z drugiej strony po co ogrzewanie podłogowe jak większość dnia one nie działa ???

Niestety coś za coś. Albo jak najniższe koszty ogrzewania albo komfort

kojak77
20-12-2018, 18:52
Mogę tylko dodać że jak jest ciepło ale jest watr to jest zimno a jak jest zimno ale nie ma wiatru to jest ciepło....
:D

gogush
20-12-2018, 19:31
Zgadzam się z tym że grzanie tylko w II taryfie jest najtańsze , tyle że jest najmniej komfortowe ..




Pewnie zależy to od sposobu zycia bo ja cały dzień jestem praktycznie poza domem (reszta rodziny podobnie) , wiec po co grzać w dzień ? Nie czuje tez po poworocie do domu "dyskomfortu" (grzeje w okineku dziennym) w weekend grzeje w ciagu dnia bo zwykle jeśtesmy w domu . Odczucie ciepła jest cecha osobniczą i pewnie każdy będzie miał swoje zdanie.
W mojej odpowiedzi głownie chodzilo mi o to ze roznice temperatur nie sa tak duze jak roznica w cenie pradu. Oczywiscie jesli ktos nie akceptuje "komfortu" w ciagu dnia to i ma inne priorytety to jest wowczas decyzja indywidualna. Jak napisalem wyzej moje rachunki uznaje za zadawalajace szczegolnie ze mam jeszcze PV wiec caly koszt roczny calego domu to ok 2400 zł (z pradem bytowym a wszystko mam na prad i innych rachunkow nie place, no poza wywozem smieci i internetem :) ) - no i czuje sie komfortowo z obecną temepratura :) (22-23)

bobrow
20-12-2018, 20:02
Zgadzam się z tym że grzanie tylko w II taryfie jest najtańsze , tyle że jest najmniej komfortowe ..

Grzałem przez ponad rok tylko w II taryfie i niestety jak dla mnie ciepło jest tylko wtedy jak jest grzana podłoga. To tak samo jak grzeje się grzejnikami. Jak grzejnik grzeje to jest odczucie ciepła. Jak termostat wyłączy grzejnik to mimo że w pomieszczeniu jest ciepło na termometrze to odczuwa się zimno.

I to samo jest z podłogówka. Jak jest grzanie i promieniowanie cieplne to odczucie ciepła jest zupełnie inne niż w przypadku jak podłoga jest zimna i podłogóka nie działa.

Z drugiej strony po co ogrzewanie podłogowe jak większość dnia one nie działa ???

Niestety coś za coś. Albo jak najniższe koszty ogrzewania albo komfort

Kaszpir,
to ile czasu potrzebuje Twoja podłogówka ,aby ostygnąć np przy 2st i -7st ?
pzdr

cangi80
20-12-2018, 20:10
Oczywiście, jak ktoś już mieszka i monitoruje skrupulatnie zużycie, to można na tej podstawie z dobrym przybliżeniem to policzyć.(natomiast w przypadku domu w budowie lub którego nie użytkujesz, nie jesteś w stanie tego zrobić) Zauważ, że twoje wyliczenia na podstawie zużycia jest podobne dla mojego bez CWU. Ale nie można też zapominać, że przyjąłem pewne uproszczenia i przybliżenia, jak i to, że cieplowlasciwe to tylko prosty kalkulator, który szczególnie w przypadku starszych domów pokazuje nieraz duże błędy. (nie wiem czy czegoś nie mylę, ale to chyba asolt o tym pisał)

Czyli gdyby ktoś chciał to mógł by w nowym domu poświęcić pierwszy sezon , założyć jakieś grzałki i monitorować aby sprawdzić zapotrzebowanie a nie władować kupę kasy w PC której moc może być źle dobrana.

agb
20-12-2018, 20:48
Zgadzam się z tym że grzanie tylko w II taryfie jest najtańsze , tyle że jest najmniej komfortowe ..


Tylko żeby do takiego wniosku dojść nie trzeba mieć PC ;). % osób, które przed zakupem twierdzą, że będą grzać wyłącznie w II strefie, do tych, którzy po zamieszkaniu faktycznie to robią jest diametralnie różny. Czego dowodem jest wątek o zużyciu energii przez PC.

Pratchawiec
20-12-2018, 21:09
Kaszpir,
to ile czasu potrzebuje Twoja podłogówka ,aby ostygnąć np przy 2st i -7st ?
pzdr

Witam

Było do Kaszpira, ale się odniosę, bo pytanie, a zwłaszcza odpowiedź może mieć walor ogólny.
Przy ogrzewaniu II-taryfowym, pogodzie podobnej do dzisiejszej, temp. powierzchni podłogi w ciągu 6-7 godzin spada o ok. 1,5 -2,0*. Temp. powietrza spada znacznie wolniej mniej więcej 0,5-07*.
Wylewka stygnie zbliżając się nieuchronnie do temp. powietrza - z reguły do okolic 22*.
Po takiej przerwie PC startuje z wsparciem grzałki, w przypadku innych T-Capów z dotryskiem pary.
Mierzyłem temp. na pokryciu kamiennym, pomiar na drewnie lub panelach może dać inne wyniki, ale nie będzie miarodajnym dla rzeczywistej temp. wylewki.

Pozdrawiam

Pratchawiec

leniin
20-12-2018, 21:19
Posiadam pompe o mocy 7kw
Grzeje od początku pażdziernika (pierwszy sezon grzewczy) Na początku grzałem tylko w II taryfie ale mimo temperatury która wahała się miedzy 22,4/22,7C po południu odczuwaliśmy dyskomfort cieplny. Zmieniłem ustawienie w listopadzie na grzanie stałe wg termostatu pokojowego (22,5c) Temperatura w domu utrzymywała sie miedzy 22,3 do 22,7C Zużycie dobowe na podobnym poziomie tylko w 30 do 40% doszło grzanie w I taryfie,
Dwa dni temu postanowiłem grzac tylko wg krzywej. Odłaczyłem termostat pokojowy a ustawilem krzywa na 27/31. po pierwszej dobie zmieniłem na 26/30 gdyz w domy 23,3C za gorąco. Tem spadła do 22,5i utrzymuje sie. Przez te 48h mniej wiecej stała tem na zewnątrz. w nocy -4 w dzien 0
Pompa chodzi 16/18 h na dobę. Przy załanczaniu dochodzi do 3 kw oddanej energi pobiera 600 do 800kw przy 28c zasilania schodzi do 2,3kw oddanej energo najniżej jak zauważylem to schodzi do 1,6 oddanej kw pobierajac 400kw
Grzejąc wg termostatu pompa zalańczajac sie wchodziła na max obroty i grzała na 100% średni cop jaki miałem to 3,69
Teraz grzejac wg krzywej pompa bardzo nisko moduluje i średni cop jaki osiagnęłą to 4,1
Zużycie wraz zCWU przez te 48h to 32,59 w tym I taryfa 17,03 i II taryfa 15,56
Przy grzaniu wg termostatu. zuzycie wahało sie miedzy 20 do 24kw a grzejąc tylko lub tylko II taryfy przy podobnych tem kolo 19/21kw
Co do defrostów wczesniej mialem co 1 lub 2h zalezy od wilgotnosci teraz nie potrafie zauwazyc kiedy mam.... chyba nie czesciej jak co 6 h albo zadziej. Jeszcze do sprawdzenia.
Dla mnie same plusy
Ale jest jedna rzecz jaką musze rozwiazać lub zastanowic sie jak to zmienic.
Grzejac wg termostatu dwa pokoje mialy tem 21,6 Kolejne dwa i lazienka 22,2 salon kuchnia 22.5 Grzejac wg krzywej te pokoje maja tem 21.0 pozostałem pomieszczenia bez zmian

bobrow
20-12-2018, 21:24
Witam

Było do Kaszpira, ale się odniosę, bo pytanie, a zwłaszcza odpowiedź może mieć walor ogólny.
Przy ogrzewaniu II-taryfowym, pogodzie podobnej do dzisiejszej, temp. powierzchni podłogi w ciągu 6-7 godzin spada o ok. 1,5 -2,0*. Temp. powietrza spada znacznie wolniej mniej więcej 0,5-07*.
Wylewka stygnie zbliżając się nieuchronnie do temp. powietrza - z reguły do okolic 22*.
Po takiej przerwie PC startuje z wsparciem grzałki, w przypadku innych T-Capów z dotryskiem pary.
Mierzyłem temp. na pokryciu kamiennym, pomiar na drewnie lub panelach może dać inne wyniki, ale nie będzie miarodajnym dla rzeczywistej temp. wylewki.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pratchawiec,
no właśnie- spodziewałem się podobnej odpowiedzi , natomiast opinia Kaszpira bardzo mnie zaskoczyła.
Pzdr

bobrow
20-12-2018, 21:47
Nie wiem o co kaman- ja na grzejnikach i bez reku mam 60% w T2 , a ludzie z OP w znacznie lepiej izolowanych domach z reku mają podobnie ?
Kontroluję temp w domu tylko z termostatu pokojowego , w tym roku nie korzystam nawet z lekkiego podbicia temp na CO w T2 (mam te same proporcje T1/T2 , a mniejsze zużycie o ok 500 kWh...)

vip.
20-12-2018, 21:52
Oczywiście że przy delcie 1*C będzie większa sprawność pc niż przy delcie większej niż 1*C . To że przy +10*C delta dz jest większa wynika z prostego faktu że przy +10*C dz , pc ma większą moc cieplną ( więc większa moc chłodnicza obciążająca DZ ) . To że jakiś producent podaje warunki w których pc była mierzona , nie oznacza że w innych będzie źle pc działała . Uzyskanie niskiej delty DZ , najczęściej jest spowodowane trudnością jej uzyskania .

No tak ale liczy się sprawność całego układu. Żeby osiągnąć deltę 1 to pompa obiegowa będzie miała strzelam 300W i to przy niskich oporach instalacji a to na 99% obniży sprawność. Nie piszę że pompa będzie działać źle przy innej delcie jak 3 ale prawie mam pewność że przy niższych deltach moc pompy obiegowej skutecznie obniży sprawność całego układu a to nas przecież interesuje. Myślę że nie jest to przypadek że producenci tak projektują pompy żeby przy nominalnych przepływach delta była ok. 3 a potrzebna moc pompy obiegowej w granicach 50-70W (przy prawidłowo wykonanym DZ i mocy PC 6-8kW)
Na którą pompę on-off bym nie popatrzył to średnio delta jest 3 przy nominalnym przepływie. Tak jak pisałem moja pompa obiegowa pracuje z mocą 50W i DZ ma przepływ 1700l/h (pompa Wilo z płynną regulacją mocy). Widzę że często są instalowane pompy obiegowe za dużej mocy, z trzema biegami z dużym rozrzutem mocy na poszczególnych biegach. Stąd się bierze problem że na jednym biegu jest dużo za mała delta a na drugim za duża.

Pratchawiec
20-12-2018, 22:02
Bobrow

Ja taż miałem mniej o ok.300-400 kWh.
Zadaj sobie jednak pytanie kiedy zacząłeś na serio grzać. Popatrz na temp. września, października i początku listopada.
Styl grzania niewiele zmienia w potrzebach energetycznych budynku, wpływa natomiast na COP. U mnie średnio 10% niższy przy grzaniu niż II-taryfowym.

Pozdrawiam

Pratchawiec

kaszpir007
20-12-2018, 22:12
Kaszpir,
to ile czasu potrzebuje Twoja podłogówka ,aby ostygnąć np przy 2st i -7st ?
pzdr

Dokładnie nie wiem. Ale kiedyś jak grzałem w II taryfie to pamietam że jak pompa się włączała to woda w obiegu miała 23-24 stopnie.

Szybciej wychładza się podłoga niż powietrze w domu.

Po prostu jest inne odczucie.

Przy grzaniu II taryfowym w domu miałem 22,6-22,8 stopnia i było mi zimno. Teraz przy grzaniu ciągłym mam 22,2 stopnia i jest ciepło ...

bobrow
20-12-2018, 22:27
Dokładnie nie wiem. Ale kiedyś jak grzałem w II taryfie to pamietam że jak pompa się włączała to woda w obiegu miała 23-24 stopnie.

Szybciej wychładza się podłoga niż powietrze w domu.

Po prostu jest inne odczucie.

Przy grzaniu II taryfowym w domu miałem 22,6-22,8 stopnia i było mi zimno. Teraz przy grzaniu ciągłym mam 22,2 stopnia i jest ciepło ...

Nie mam doświadzczeń z OP w całej chałupie- ale wydaje mi się , że chodzi jeszcze o promieniowanie podczerwone.
U siebie na kalafiorach mam tak , że kiedy są ciepłe i programator pokazuje ok 21.5 st - to jest komfort cieplny.
Ale kiedy kaloryfery są chłodne i w domu jest nadal 21.5 st - to jest dyskomfort...
Rozwiązałem to podnosząc temp min na 22 st- wtedy załącza się CO i nie odczuwamy „chłodku”.
Może u Ciebie wystarczy podnieść temp CO w T2 i pilnować temp w domu termostatem ?
Wg mnie powinieneś lepiej korzystać z akumulacji OP z jak największym udziałem w T2, ale bez utraty komfortu termicznego.
Próbowałeś tak , tj podbicie temp CO w T2 + kontrola min temp na termostacie pokojowym ?
Pzdr

vip.
20-12-2018, 22:29
Dlaczego miałbym patrzyć na wytyczne pomp Viessmanna czy Buderusa jeśli moja pompa to IVT?
W instrukcji mojej pompy piszą że delta T DZ powinna być między 2 a 4 C. Ja mam w tej chwili 1,7-1,8C
Zmniejszanie przepływu w DZ poprzez zmniejszenie obrotów pompy DZ powodowało zwiększenie delty T DZ powyżej 4C, dlatego instalator pozostawił obroty pompy DZ w położeniu fabrycznym dającym przepływ nominalny 0,3l/s.

A czym się różni pompa IVT od Buderusa czy innej (jeśli obydwie są on-off)?

Stosunkowo mały ten przepływ i pewnie duża różnica mocy pompki na różnych biegach. Jaką masz moc na poszczególnych biegach?

kaszpir007
20-12-2018, 22:51
Nie mam doświadzczeń z OP w całej chałupie- ale wydaje mi się , że chodzi jeszcze o promieniowanie podczerwone.
U siebie na kalafiorach mam tak , że kiedy są ciepłe i programator pokazuje ok 21.5 st - to jest komfort cieplny.
Ale kiedy kaloryfery są chłodne i w domu jest nadal 21.5 st - to jest dyskomfort...
Rozwiązałem to podnosząc temp min na 22 st- wtedy załącza się CO i nie odczuwamy „chłodku”.
Może u Ciebie wystarczy podnieść temp CO w T2 i pilnować temp w domu termostatem ?
Wg mnie powinieneś lepiej korzystać z akumulacji OP z jak największym udziałem w T2, ale bez utraty komfortu termicznego.
Próbowałeś tak , tj podbicie temp CO w T2 + kontrola min temp na termostacie pokojowym ?
Pzdr

Nie mam takich ustawień.
Nie mam możliwości ustawienia żadnego podbicia temp.
Ustawiam jedynie temp "dzienną" i temp "nocną" i tyle co mogę ...

Jako że teraz ten tydzień jestem w domu (grypa) to mogę testować różne ustawienia.

Testowałem grzanie czasowe przy 35 stopniach zasilania i poza wyższych zużycie prądu żadnego plusa nie było , bo i tak podloga nie zdązyła się nagrzać do takiej temp i jedyny efekt że po zakończeniu delikatnie temp wzrosła.
Przy termostatcie i histerezie 0,5 efekt zbliżony do grzania czasowej w II taryfie , jedyny plus że mniejsze wahania temp , ale minus taki że pompa włączała się kiedy chciała i często nie było to w II taryfie ...

Ostatnio grzałem krzywa + termostat (histereza 0,5) i efekt był taki że w ciągu dnia było kilka dłuuuuższych przerw , ale jak pompa po dłuższym czasie się włączyła to działała na dużej mocy niemalże cały czas i tak naprawdę to co "zyskałem" na postojach i histerezie to później pompa sobie "odrobiła" , więc sensu brak ...

Normalnie przy grzaniu ciagłym pompa większość czasu idzie na 0,7-0,8KW. Przy grzaniu czasowym idzie prawie cały czas na 2,3-2,4KW .

Na razie ustawiam krzywą grzewczą , bo ciągle jeszcze lekko mi dom przegrzewa.

kaszpir007
20-12-2018, 22:53
Pratchawiec,
no właśnie- spodziewałem się podobnej odpowiedzi , natomiast opinia Kaszpira bardzo mnie zaskoczyła.
Pzdr

A co dokładnie Cię zaskoczyło ?

bobrow
20-12-2018, 23:00
Zaskoczyła mnie mała akumulacyjność podłogówki, a w konsekwencji większy udział w T1.
Co do pobicia - Panasy mają możliwość podniesienia (lub obniżenia) do 5K od danej temp z KG.
Czyli jeśli z KG wychodzi Ci np 30st , to np w T2 możesz to podnieść do 35 st

Pratchawiec
20-12-2018, 23:35
Bobrow

W moim starym modelu D nie da się niestety tego podbicia ustawić w harmonogramie. A jeśli, to nie wiem jak.
Robię to, jeśli mogę ręcznie. Np w okresie 13-16 podbijam TZ do 35, Kosztem oczywiście niższego COP-u. Jednak różnice cen w taryfie G13 są nie do pominięcia.
W każdym razie staram się obecnie nie robić przerwy w ogrzewaniu dłuższej niż 4 godz. Stabilizuje to temp. podłogi, nie pozwalając jej nadmiernie się wychłodzić.
Jak będzie zimniej okres ten w miarę potrzeby jeszcze skrócę.

Pozdrawiam

Pratchawiec

JTKirk
21-12-2018, 05:10
Czyli gdyby ktoś chciał to mógł by w nowym domu poświęcić pierwszy sezon , założyć jakieś grzałki i monitorować aby sprawdzić zapotrzebowanie a nie władować kupę kasy w PC której moc może być źle dobrana.

jak najbardziej - tylko w praktyce chyba mało kto ma czas, żeby takie eksperymenty robić. Z drugiej strony - wszystko zależy w co konkretnie się mierzy(jakie stareowanie i jaka filozofia grzania) i jakie są rożnice cenowe pomiędzy poszczególnymi modelami.

milsa666
21-12-2018, 06:35
NIe wiem jak u innych ale u mnie to mit!

tak wyglada temp na dzien dzisiejszy :
423430

zwracam uwage na piatek i niedziele (noc z soboty na niedziele) . Poniewaz juz ta dyskusja miala miejsce akurat znalazlem na komputerze screen ze stycznia tego roku i wygladalo tak :

423431

i te roznice naprawde sa niewielkie (3-4 stopnie) nie rekompensujace różnice w taryfie!.
Jak w ciagu dnia jest -15 to tez sprezarka nie powinna działac ?
Jaka jest roznica w COP przy 0 (dzień) i przy -3(noc) ?

Grzeje TYLKO w 2T i rachunki uznaje za zadawalające przy mojej powierzchni grzania

Edyta :

Własnie sprawdzilem i dzisiaj mam na podliczniku 5543kWh zamontowałem podlicznik w Sieprniu 2017 do dzisiaj to ok 490 dni. to daje 11,3 kWh dziennie czyli miesiecznie (srednio) : 339,4 kWh (CO+CWU) to daje sredni koszt miesieczny na grzanie domu i wody uzytkowej w tym okresie 149 zł miesiecznie (przez to że grzeje tylko w 2T srednia cena wychodzi mi 0,44 zł/1kWh) . Rocznie to wychodzi : 1788 zł, czy to dużo ?

Patrząc na twoją Edytę.
Jeżeli średnią za ten okres masz 11kWh/doba, to jaką masz średnią dobową w "zimie"?
Pytam bo mam podobny powierzchniowo dom i taką samą pompę.
Wychodzi, że powinno ci zżerać trochę ponad 20kWh/dobę w sezonie, przy założeniu, że zużycie latem to 5kWh/doba.
Mi teraz schodzi 26 kWh/doba (CO i CWU).

magdaseb
21-12-2018, 06:36
Koszt zużycia energii przez PC na CO i CWU w domach o średniej wielkości 150m2 waha się u różnych użytkowników od 1 tys pln do 2 tys pln. I wszyscy są zadowoleni, jedni mniej, inni bardziej. I o to chodzi. Po co robić eksperymenty, cuda na kiju? Dla zaoszczędzenia w skali roku 100 czy 200 pln? Ja tego nie rozumiem...

Uważam, że PC powinna być szyta na miarę, a w szczególności inwertery są dostosowane do pracy ciągłej i powinny pracować w systemie ciągłym. daje to największy z możliwych komfortów. Nie przekonuje mnie grzanie tylko w II T, i wielu tu obecnych na forum, potwierdza to przekonanie. Przykładem typowym jest Kaszpir, który po roku zrezygnował z grzania tylko w II T. Ja od początku zakładałem grzanie w systemie ciągłym. Jestem zadowolony z komfortu i kosztów.

plusfoto
21-12-2018, 08:42
Po takiej przerwie PC startuje z wsparciem grzałki, w przypadku innych T-Capów z dotryskiem pary.

Powiem szczerze że jeszcze ani jeden ani drugi przypadek od kiedy mam zainstalowaną pompę nigdy mi się nie zdarzył. Nawet jak pompa stała przy -7 prawie 48 godzin z uwagi na brak zasilania.
P.S. Taki przypadek jest jedynie możliwy jeśli po załączeniu pompy po około 15 - 20 minutach przy jednostce jedno wentylatorowej temperatura wody na wyjściu z pompy nie przekroczy 18 stopni. Przy dwu wentylatorowej praktycznie nie do zrealizowania bo wyjście z pompy musiało by nie przekroczyć 10 stopni.

zibizz1
21-12-2018, 08:48
@vip. Dokładnie, co z tego ze na delcie 1 mamy lepszy COP licząc samą sprężarke jak obiegówka bierze 180-200W. Lepiej użyć do obiegówki 50-70W i miec delte z 4 stopnie. Przykład
pompa na delcie 4 daje 9,66kW i bierze 2kW(w tym obiegówka 70W) COP=4.83
pompa na delcie 1 daje 10kW i bierze 2.1kW(w tym obiegówka 170W) COP=4,76
Dane z palca. Pytanie tylko czy rzeczywscie tak dużo róznicy w mocy uzyskamy zmniejszajac delte. To samo obiegówka w systemie grzewczym. U mnie w czasie gdy pompa nie pracuje jest na 20% a jak pracuje to na 60-70%. W najtańszych instalacjach mamy pompke z 3 biegami która potrafi pracowac cały sezon na 3.

W mojej pompie ciepła jest elektroniczna pompa obiegowa i sterownik utrzymuje delte 3.8-4.

@kejtof tu pisał że przy wygrzewaniu wylewek pompa chodziła non stop 10 dni i mial na koniec 6 stopni. U mnie przy wygrzewaniu wylewek pompa chodziła non stop 2 tygodnie i na świezym wymienniku nie zbiła tak temperatury, jak pod koniec sezonu grzewczego chodzac przez część doby. Moze tez dlatego że majac w pomieszczeniu 35 stopni a na zasilaniu 40-55 stopni pompa nie wyciaga z ziemi tyle ciepła co przy normalnej pracy. Warto sobie tez wyobrazić ze kazdy odwiert to taki słup ziemi o długosci np 100m i promieniu 3-5m. Ilosc kWh w nim zmagazynowana jest przeogromna. Po kilku godzinach pracy temp zmienia sie tylko w otoczeniu kilkunastu-kilkudziesieciu cm od rury. W przypadku odwiertów potrzeba całego roku żeby w ziemi wytworzył się "stan ustalony" z odpowiednimi gradientami temperatur 3-4m od rury. I dopiero pod koniec drugiego sezonu grzewczego zaobserwujemy minimalne temperatury.

Szklara
21-12-2018, 09:35
A u mnie jak najbardziej tylko i wyłącznie 2T. Gruba wylewka przygotowana pod akumulację, przewymiarowana pompa i styl życia. Efekt? Całość leci w 2T. I do tego 24 stopnie na chacie. Każda chata inna, każdy woli coś innego, każdy ma inny komfort.

Takie wciskanie każdemu że tylko grzanie na okrągło bo MI jest dobrze, bo grzanie w 2T jest bez sensu pachnie mi tu tylko i wyłącznie "mojszym" i socjalizmem. Pierwsze oznacza ograniczenie mówcy, drugie się skończyło (choć teraz wraca..).
Dajcie ludziom wybrać, jeden zmienia z grzania ciągłego na 2T, drugi odwrotnie. I bardzo dobrze, bo nawet krowa zmienia zdanie raz na rok.
Nie wiem co się z tymi ludźmi dzieje, zamiast się pochwalić że mu w tyłek ciepło i komfortowo i co ma, żeby inii poczytali i wyciągali wnioski, to na siłę im narzuca że tylko to CO JA MAM jest dobre a reszta do tyłka. Pachnie mi tu jedynie słusznym kierunkiem rozwoju.... Te czasy naprawdę minęły.

magdaseb
21-12-2018, 10:29
W związku z tym, że przez najbliższe 10 dni aż 6 będzie świątecznych, mogę śmiało napisać, że do końca roku będę grzał głównie w IIT...:wave:

JTKirk
21-12-2018, 10:47
Dlaczego nie wyjaśnili. Może ktoś wie?
Z obawy przed zbyt małym przepływem?!?

Szklara
21-12-2018, 11:00
hahaha

:yes:I o to chodzi!

cob_ra
21-12-2018, 11:11
W związku z tym, że przez najbliższe 10 dni aż 6 będzie świątecznych, mogę śmiało napisać, że do końca roku będę grzał głównie w IIT...:wave:

No to masz dobrze, u mnie dni wolne od pracy/świąteczne nie wchodzą w zakres g12w

bobrow
21-12-2018, 11:25
W związku z tym, że przez najbliższe 10 dni aż 6 będzie świątecznych, mogę śmiało napisać, że do końca roku będę grzał głównie w IIT...:wave:

Ale jazda-to i ja powinienem wejść w zakres 80%T2:cool:

plusfoto
21-12-2018, 11:26
No to masz dobrze, u mnie dni wolne od pracy/świąteczne nie wchodzą w zakres g12w Przypadające w tygodniu - czyli od poniedziałku do piątku.

cob_ra
21-12-2018, 11:42
Przypadające w tygodniu - czyli od poniedziałku do piątku.

Dokładnie.

kaszpir007
21-12-2018, 12:39
A u mnie jak najbardziej tylko i wyłącznie 2T. Gruba wylewka przygotowana pod akumulację, przewymiarowana pompa i styl życia. Efekt? Całość leci w 2T. I do tego 24 stopnie na chacie. Każda chata inna, każdy woli coś innego, każdy ma inny komfort.

Takie wciskanie każdemu że tylko grzanie na okrągło bo MI jest dobrze, bo grzanie w 2T jest bez sensu pachnie mi tu tylko i wyłącznie "mojszym" i socjalizmem. Pierwsze oznacza ograniczenie mówcy, drugie się skończyło (choć teraz wraca..)..

Dziwnie to odbierasz :)
Myślę że nikt nikogo na siłę nie "nawraca" , chociaż ja nie mam takiego zamiaru , bo i po co ???

Sam budowałem dom z silikatów aby wykorzystać akumulację ciepła , mam płytę aby było jak najcieplej i itd i byłem nastawiony na grzanie tylko w II taryfie , bo jak większość tak grzeje to musi być ok.. Mam niezłą akumulację ciepła , więc aż prosi się o grzanie tylko w II taryfie ...
Pompa większa też , aby dać "radę" w II taryfie ...

Przez rok tak grzałem i fakt koszt był niski bo za cały rok poniżej 900zł za CO+CWU.

W domu było na termostacie ustawione 22,6 i w większości w ciagu dnia miałem temperaturę od 21,8 do 22,8 . Dużo zależało od tego jak zimno było na zewnątrz.
Niestety nawet jak było powyżej 22 stopni w domu to miałem odczucie że jest zimno , ale odkryłem też pewne mostki (nieszczelne okna , nieszczelne drzwi) i myślałem że to jest tego powód. W tym sezonie tych mostków już nie było a efekt "zimna" pozostał.
Wtedy "ratowałem" się cienkim polarem i tłumaczyłem sobie że się starzeje ;-) Z drugiej strony w pracy w podkoszulku nie chodzę też ;)
Oczywiście nie zawsze ...

W tym sezonie postanowiłem dłużej potestować grzanie ciągłe i okazało się że przy 22 stopniach jest mi ciepło i polarka nie trzeba a przy 22,6 nie mogę już wytrzymać bo jest mi za ciepło ...

Po prostu widać że inaczej odczuwa się temepraturę w domu jak jest np. 22 stopnie w powietrzu i podłoga zimna (bez grzania , bez promieniowania , powiedzmy niech bedzie 22-24 stopnie) a zupełnie inaczej jak jest też 22 stopnie w domu a podłoga ma powiedzmy 26-28 stopni i ciągle "promieniuje" .
Dlatego pisałem o grzejnikach , bo sądzę że wielu co miało grzejniki to zaobserwowało że jak termostat zamknie całkowicie grzanie to robi się nam zimno mimo że w pokoju termometr pokazuje optymalną dla nas temp ...

Pamiętam jak miałem jeszcze kocioł na paliwo stałe to wielu fachowców radziło aby nie montować termostatów na grzejniki a sterować zaworem czterodrożnym i aby grzejniki cały czas działały , tyle że ze zmienną temperaturą zasilania , bo wtedy komfort jest większy.

Ja jedynie przestawiłem i przedstawiam moje odczucia i wyniki moich "eksperymentów", Może dla wielu dziwnych , dla wielu "oczywiste" i itd , ale myślę że nic nie stoi za przeszkodzie aby sprobować inaczej grzać. Jak nie będzie to nam odpowiadało to zawsze można wrócić do grzania w II taryfie ..

Myślę że czasami jak człowiek sam nie spróbuje to się nie przekona ...

cob_ra
21-12-2018, 12:57
W tym co pisze Kaszpir jest trochę prawdy.
Sam w ubiegłym sezonie grzałem w 2 taryfie. Podbijalem temperature na 23,5( w domu 23st) st. aby naładować podłogę. Ten system grzania mi się sprawdzał w okresie przejściowym. Jednak jeśli temperatury bliżej zera komfort wieczorem już nie taki fajny. U mnie nie dało się ustawić działania 2 różnych okresach doby. Więc tylko praca 22-6 i weekendy. Dyskomfort duży w lazience. Ten sezon grzeje wg zapotrzebowania i temperatura w domu 22,5 stopnia.

Chodzimy z krótkim rękawem w łazience fajnie ciepło po wyjściu spód prysznica czy wanny.

Jak to finansowo wyjdzie zobaczymy na wiosnę jak przestaniemy grzać. U nas pompka on off.
Zakładam koszt większy o 100-150 zł za cały okres ogrzewania.

TwojPan
21-12-2018, 13:01
Dziwnie to odbierasz :)
Myślę że nikt nikogo na siłę nie "nawraca" , chociaż ja nie mam takiego zamiaru , bo i po co ???

Sam budowałem dom z silikatów aby wykorzystać akumulację ciepła , mam płytę aby było jak najcieplej i itd i byłem nastawiony na grzanie tylko w II taryfie , bo jak większość tak grzeje to musi być ok.. Mam niezłą akumulację ciepła , więc aż prosi się o grzanie tylko w II taryfie ...
Pompa większa też , aby dać "radę" w II taryfie ...

Przez rok tak grzałem i fakt koszt był niski bo za cały rok poniżej 900zł za CO+CWU.

W domu było na termostacie ustawione 22,6 i w większości w ciagu dnia miałem temperaturę od 21,8 do 22,8 . Dużo zależało od tego jak zimno było na zewnątrz.
Niestety nawet jak było powyżej 22 stopni w domu to miałem odczucie że jest zimno , ale odkryłem też pewne mostki (nieszczelne okna , nieszczelne drzwi) i myślałem że to jest tego powód. W tym sezonie tych mostków już nie było a efekt "zimna" pozostał.
Wtedy "ratowałem" się cienkim polarem i tłumaczyłem sobie że się starzeje ;-) Z drugiej strony w pracy w podkoszulku nie chodzę też ;)
Oczywiście nie zawsze ...

W tym sezonie postanowiłem dłużej potestować grzanie ciągłe i okazało się że przy 22 stopniach jest mi ciepło i polarka nie trzeba a przy 22,6 nie mogę już wytrzymać bo jest mi za ciepło ...

Po prostu widać że inaczej odczuwa się temepraturę w domu jak jest np. 22 stopnie w powietrzu i podłoga zimna (bez grzania , bez promieniowania , powiedzmy niech bedzie 22-24 stopnie) a zupełnie inaczej jak jest też 22 stopnie w domu a podłoga ma powiedzmy 26-28 stopni i ciągle "promieniuje" .
Dlatego pisałem o grzejnikach , bo sądzę że wielu co miało grzejniki to zaobserwowało że jak termostat zamknie całkowicie grzanie to robi się nam zimno mimo że w pokoju termometr pokazuje optymalną dla nas temp ...

Pamiętam jak miałem jeszcze kocioł na paliwo stałe to wielu fachowców radziło aby nie montować termostatów na grzejniki a sterować zaworem czterodrożnym i aby grzejniki cały czas działały , tyle że ze zmienną temperaturą zasilania , bo wtedy komfort jest większy.

Ja jedynie przestawiłem i przedstawiam moje odczucia i wyniki moich "eksperymentów", Może dla wielu dziwnych , dla wielu "oczywiste" i itd , ale myślę że nic nie stoi za przeszkodzie aby sprobować inaczej grzać. Jak nie będzie to nam odpowiadało to zawsze można wrócić do grzania w II taryfie ..

Myślę że czasami jak człowiek sam nie spróbuje to się nie przekona ...

Miło, że po raz kolejny napisałeś jak jest. Pomimo bezpowrotnie wydanych pieniędzy, na przewymiarowaną jednostkę.
W ubiegłym sezonie, pisałem o polarach i swetrach u userów 2T. O odczuwalnej temp 22deg, podczas pracy podłogi i bez niej. Pisałem o wszystkim tym, co piszesz ty. Tylko mnie, wtedy zlinczowano. Przyłożyłeś też nieco do tego rękę.
Szkoda, że nie padło słowo przepraszam, przt okazji tej wypowiedzi. Ale nie chodzi o to.
W wielu sprawach się nie zgadzamy. Jeden potrzebuje więcej czasu, jeden mniej. Gdybym dobrał pompę o 2 kW mniejszą, miałbym na pracę grzałki, okresowo przy -15 deg chyba do końca. Mojego, lub jej ;)
Może to co napisałeś, zmieni nieco coraz bardziej powszechne, jedynie słuszne i fanatyczne podejście do 2T na tym forum.
Pozdrawiam i Wesołych Świąt.

zibizz1
21-12-2018, 13:08
Chciałem dla testu zmienić na pierwszy bieg ale w instrukcji napisali żeby pierwszego biegu nie ustawiać. Dlaczego nie wyjaśnili. Może ktoś wie?

Bo lepiej żeby pompa obiegowa zjadła troche wiecej pradu niż gdyby w przypadku przytkania filtra w wymieniku pojawił sie lód i go zniszczył.

TwojPan
21-12-2018, 13:11
W tym co pisze Kaszpir jest trochę prawdy.
Sam w ubiegłym sezonie grzałem w 2 taryfie. Podbijalem temperature na 23,5( w domu 23st) st. aby naładować podłogę. Ten system grzania mi się sprawdzał w okresie przejściowym. Jednak jeśli temperatury bliżej zera komfort wieczorem już nie taki fajny. U mnie nie dało się ustawić działania 2 różnych okresach doby. Więc tylko praca 22-6 i weekendy. Dyskomfort duży w lazience. Ten sezon grzeje wg zapotrzebowania i temperatura w domu 22,5 stopnia.

Chodzimy z krótkim rękawem w łazience fajnie ciepło po wyjściu spód prysznica czy wanny.

Jak to finansowo wyjdzie zobaczymy na wiosnę jak przestaniemy grzać. U nas pompka on off.
Zakładam koszt większy o 100-150 zł za cały okres ogrzewania.
Nie do wiary. Poważnie? Tylko tyle.
Pamiętasz, co pisałeś do mnie kolego w ubiegłym sezonie?
Tak, czy siak Brawo.
Tak jak przypuszczałem. Nie potrzebna ta moja walka była. Czas robi swoje. Większość inwestorów, po 2-3 latach, jak napełni nieco puste kieszenie, zostawia oszczędzanie na siłę i zaczyna brać mocno pod uwagę komfort...
Pozdrawiam.
:)

plusfoto
21-12-2018, 13:13
kaszpir ale z tego co widzę to ty z płyty zrobiłeś "kanapkę"

milsa666
21-12-2018, 13:28
Dziwnie to odbierasz :)
Myślę że nikt nikogo na siłę nie "nawraca" , chociaż ja nie mam takiego zamiaru , bo i po co ???

Sam budowałem dom z silikatów aby wykorzystać akumulację ciepła , mam płytę aby było jak najcieplej i itd i byłem nastawiony na grzanie tylko w II taryfie , bo jak większość tak grzeje to musi być ok.. Mam niezłą akumulację ciepła , więc aż prosi się o grzanie tylko w II taryfie ...
Pompa większa też , aby dać "radę" w II taryfie ...

Przez rok tak grzałem i fakt koszt był niski bo za cały rok poniżej 900zł za CO+CWU.

W domu było na termostacie ustawione 22,6 i w większości w ciagu dnia miałem temperaturę od 21,8 do 22,8 . Dużo zależało od tego jak zimno było na zewnątrz.
Niestety nawet jak było powyżej 22 stopni w domu to miałem odczucie że jest zimno , ale odkryłem też pewne mostki (nieszczelne okna , nieszczelne drzwi) i myślałem że to jest tego powód. W tym sezonie tych mostków już nie było a efekt "zimna" pozostał.
Wtedy "ratowałem" się cienkim polarem i tłumaczyłem sobie że się starzeje ;-) Z drugiej strony w pracy w podkoszulku nie chodzę też ;)
Oczywiście nie zawsze ...

W tym sezonie postanowiłem dłużej potestować grzanie ciągłe i okazało się że przy 22 stopniach jest mi ciepło i polarka nie trzeba a przy 22,6 nie mogę już wytrzymać bo jest mi za ciepło ...

Po prostu widać że inaczej odczuwa się temepraturę w domu jak jest np. 22 stopnie w powietrzu i podłoga zimna (bez grzania , bez promieniowania , powiedzmy niech bedzie 22-24 stopnie) a zupełnie inaczej jak jest też 22 stopnie w domu a podłoga ma powiedzmy 26-28 stopni i ciągle "promieniuje" .
Dlatego pisałem o grzejnikach , bo sądzę że wielu co miało grzejniki to zaobserwowało że jak termostat zamknie całkowicie grzanie to robi się nam zimno mimo że w pokoju termometr pokazuje optymalną dla nas temp ...

Pamiętam jak miałem jeszcze kocioł na paliwo stałe to wielu fachowców radziło aby nie montować termostatów na grzejniki a sterować zaworem czterodrożnym i aby grzejniki cały czas działały , tyle że ze zmienną temperaturą zasilania , bo wtedy komfort jest większy.

Ja jedynie przestawiłem i przedstawiam moje odczucia i wyniki moich "eksperymentów", Może dla wielu dziwnych , dla wielu "oczywiste" i itd , ale myślę że nic nie stoi za przeszkodzie aby sprobować inaczej grzać. Jak nie będzie to nam odpowiadało to zawsze można wrócić do grzania w II taryfie ..

Myślę że czasami jak człowiek sam nie spróbuje to się nie przekona ...

Jakie miałeś dobowe zużycia grzejąc w 2T, a jakie teraz - w kWh/doba.
Dopytuję bo chyba gdzieś wspominałeś o niewielkiej różnicy 2T vs cała doba
Nie mowie o komforcie tylko z czystej ciekawości.

kaszpir007
21-12-2018, 13:32
kaszpir ale z tego co widzę to ty z płyty zrobiłeś "kanapkę"

Tak zrobiłem kanapkę z pewnych powodów. Pierwszy firma jaka mi budowała nie chciała robić takiej płyty bo zawsze robi "kanapki" a na siłę nie chciałem ich zmuszać. Dodatkowo nie wiadomo było jeszcze czy chcemy mieć brodziki czy odpływy liniowe .
Dodatkowo żaden hydraulik nie chciał w zimę montować podłogówki ani zająć się CWU.
Okazało się że dobrze że na siłę ich nie zmusiłem bo 2 rury fi110 wypadły zupełnie w innym miejscu niż powinny i wtedy byłby wielki problem bo znalazły się tam gdzie nie powinny a raczej w garderobie sedes mi nie potrzebny był ;)
Dzięki styropianowi i wylewce dało się to naprawić ...

Druga rzecz że nie chciałem wszystkiego mieć w płycie , bo w razie awarii jednak łatwiej skuć wylewkę niż skuć zbrojnoną płytę fundamentową ...

kaszpir007
21-12-2018, 13:35
Jakie miałeś dobowe zużycia grzejąc w 2T, a jakie teraz - w kWh/doba.
Dopytuję bo chyba gdzieś wspominałeś o niewielkiej różnicy 2T vs cała doba
Nie mowie o komforcie tylko z czystej ciekawości.

Ciężko mi powiedzieć , bo dopiero od tego miesiąca mam pełen monitoring.
Na początku tego miesiąca robiłem test (można sobie zobaczyć wykresy i zużycie) i było widać że jak było grzanie w 2T to wtedy w tym czasie pompa działała na okolo 2KW mocy cały czas i dopiero pod sam koniec czasu grzewczego zmiejszała moc. Przy grzaniu stałym grzała cały czas ale na około 3x niższej mocy , więc mimo że dłużej działała to wcale nie zużyła dużo więcej prądu.
Ale też ciężko to porównywać , bo grzejac cały czas masz identyczną temp cały czas w domu. Grzejąc czasowo temperatura się waha ...

plusfoto
21-12-2018, 13:46
Nie neguję twego rozwiązania bo jest ono również dobre jak i inne. Natomiast nie dziwię się że będziesz z tego powodu odczuwał pewien dyskomfort przy zaniku zasilania podłogówki. Na pewno sporo większy niż gdyby to był monolit.

kaszpir007
21-12-2018, 13:48
Miło, że po raz kolejny napisałeś jak jest. Pomimo bezpowrotnie wydanych pieniędzy, na przewymiarowaną jednostkę.
W ubiegłym sezonie, pisałem o polarach i swetrach u userów 2T. O odczuwalnej temp 22deg, podczas pracy podłogi i bez niej. Pisałem o wszystkim tym, co piszesz ty. Tylko mnie, wtedy zlinczowano. Przyłożyłeś też nieco do tego rękę.
Szkoda, że nie padło słowo przepraszam, przt okazji tej wypowiedzi. Ale nie chodzi o to.
W wielu sprawach się nie zgadzamy. Jeden potrzebuje więcej czasu, jeden mniej. Gdybym dobrał pompę o 2 kW mniejszą, miałbym na pracę grzałki, okresowo przy -15 deg chyba do końca. Mojego, lub jej ;)
Może to co napisałeś, zmieni nieco coraz bardziej powszechne, jedynie słuszne i fanatyczne podejście do 2T na tym forum.
Pozdrawiam i Wesołych Świąt.

Wiesz w pracy też mam 22-23 stopnie ale chodzę w swetrze , bo wiele mi od okna a cięzko by było mi chodzić po firmie w podkoszulku.
Myślałem więc że po prostu starość mnie już dopadła :lol2: i dlatego chodzenie w podkoszulku już nie ma moje lata ;)

Co do przewymiarowanej jednostki. Obecnie kupiłbym zapewne jednostkę 6-7KW , mniejsze raczej nie bo jednak wolę aby nie było wspomagania grzałkami bo nie po to kupuję pompę aby grzać grzałką. Jak dobrze pamiętam to różnica w cenie pomiędzy pompą 9KW a 7KW wynosiła 600 czy 800zł więc można powiedzieć że aż tak dużo nie "straciłem" .

Co ciekawe mam dokumentacje od poprzedniej generacji pomp LG Therma (I generacja) i wygląda tak że tak naprawdę cała dana "seria" ma taką samą spreżarkę . Np. dwu wentylatorowe modele model 12KW , 14KW i 16KW ma identyczną spreżarkę ...
Myślę więc że podobnie może być w przypadku pomp 5KW , 7KW i 9KW ..
Może sie okazać że są to identyczne pompy a jedynie mają jakieś "ograniczenie" w elektronice sterujacej ...
Wcale bym się nie zdziwił ze względów na koszty produkcji , bo łatwiej produkować tak naprawdę dwa modele i za pomocą softu zrobić nic "kilka modeli" i oferować w różnych cenach ..
Więc mogły by się okazać że pompa w pracy stałej 5KW działała by tak samo jak 9KW , bo to ta sama sprężarka , więc moc minimalna była by identyczna a jedynie różniły by się mocą max ...

Gdzieś ktoś się chwalił że w nowej LG w sofcie jest możliwosć regulacji mocy pompy ...

TwojPan
21-12-2018, 13:53
Tak zrobiłem kanapkę z pewnych powodów. Pierwszy firma jaka mi budowała nie chciała robić takiej płyty bo zawsze robi "kanapki" a na siłę nie chciałem ich zmuszać. Dodatkowo nie wiadomo było jeszcze czy chcemy mieć brodziki czy odpływy liniowe .
Dodatkowo żaden hydraulik nie chciał w zimę montować podłogówki ani zająć się CWU.
Okazało się że dobrze że na siłę ich nie zmusiłem bo 2 rury fi110 wypadły zupełnie w innym miejscu niż powinny i wtedy byłby wielki problem bo znalazły się tam gdzie nie powinny a raczej w garderobie sedes mi nie potrzebny był ;)
Dzięki styropianowi i wylewce dało się to naprawić ...

Druga rzecz że nie chciałem wszystkiego mieć w płycie , bo w razie awarii jednak łatwiej skuć wylewkę niż skuć zbrojnoną płytę fundamentową ...

Kurcze. Nie rozumiem. Co ma ekipa od PF i jej błędy w wykonaniu do umieszczenia styro pod posadzką? Przecież PF robi jedna ekipa OP druga, a wylewkę trzecia...
Ja nie dipuszczałem nawet myśli, że odpływ do WC będzie gdzie indziej...
Dla brodzików itd. zostawia się styro w PF. I po problemie...

kaszpir007
21-12-2018, 13:55
Nie neguję twego rozwiązania bo jest ono również dobre jak i inne. Natomiast nie dziwię się że będziesz z tego powodu odczuwał pewien dyskomfort przy zaniku zasilania podłogówki. Na pewno sporo większy niż gdyby to był monolit.

Dlatego jeszcze jest silikat który ma dużą akumulację ciepła. Wiem że akumulacja jest niższa ale czy większa akumulacja spowodowała by cały dzień podłoga bez grzania miała identyczną temp? Raczej wątpie.

Z tego co czytam Ci co grzeją w II taryfie mają często zwykłe fundamenty i gazobeton , więc akumulacje jeszcze gorszą. Co ciekawe często tacy ludzie mają kable w podłodze i niby grzeją tylko w II taryfie ...
Więc jak tam wygląda komfort ???

Fugaz
21-12-2018, 14:26
Kaszpir czy teraz jak już masz porównanie do grzania cały czas i tego w taniej taryfie - jaką byś dobrał moc pompy? Bo jak dobrze rozumiem do grzania w nocy trzeba ją troszkę przewymiarować, żeby zdążyła "nagrzać" dom oraz dobrze jest mieć odpowiednie wylewki i inne voodo dodatki. Nie przeraża mnie też fakt, że przy -15 włączy się grzałka i nie potrzebuje mieć swoich 7,5 kW przy -20 tylko z samej pompy bo to jest może kilka godzin w roku - mój budżet to udźwignie jk dogrzeje grzałka.
Wiem, że to może nie jest profesjonalne podejście le jak czytam opisy to niektórzy mają domy po 300m2 zasilane pompą 12kW - a mi taką dobierali do domu o połowę mniejszego (150m2 z garażem nie ogrzewanym) inni dobierali 6kW. LG widzę, że ma pompę 7kW i to całkiem zacna cena. Pomiędzy Daikinem a LG jest prawie 10 tys różnicy - nie wiem czy jest sens, aż tyle dopłacać skoro sporo osób ma korzysta i nie narzeka. Nie wiem jakie grzałki ma LG ale Daikin ma 3kW+6kW więc w sumie przy -20 to samymi grzałkami by dał radę.

kaszpir007
21-12-2018, 16:42
Kaszpir czy teraz jak już masz porównanie do grzania cały czas i tego w taniej taryfie - jaką byś dobrał moc pompy? Bo jak dobrze rozumiem do grzania w nocy trzeba ją troszkę przewymiarować, żeby zdążyła "nagrzać" dom oraz dobrze jest mieć odpowiednie wylewki i inne voodo dodatki. Nie przeraża mnie też fakt, że przy -15 włączy się grzałka i nie potrzebuje mieć swoich 7,5 kW przy -20 tylko z samej pompy bo to jest może kilka godzin w roku - mój budżet to udźwignie jk dogrzeje grzałka. .

Dorwałem się do instrukcji do pierwszej generacji pomp LG Therma i tam widzę że zarówno pompa 12KW , 14KW jak i 16KW ma taką samą sprężarkę.
Myślę że podobnie może być w wersji z jednym wentylatorem 5KW , 7KW i 9KW.
Zapewne taniej producentowi zrobić dwie pompy i za pomocą softu zrobić kilka "następnych" , więc sądzę że może być tak z słabsza pompa 5KW może z mocą tak samo zejść jak pompa 9KW , bo może być ta sama sprężarka w niej ...

Szczerze mówiąc myślę że wybrałbym 7KW. 5KW raczej nie bo mimo wszystko wolę mieć jakiś zapas a dodatkowo nie chce aby bez sensu grzałka działała bo nie po to kupowałem pompę aby potem grzać czystym prądem i nawet przy -15 stopniach sprężarka będzie miała wyższy COP niż grzałka :)

Tym bardziej że przecież te 7KW to nie jest przy -20stopniach i czym zimniej tym moc pompy też spada ...

Osobiście nie widzę sensu przepłacać za "markę" pompy co małego energooszczędnego domu. Wybrać najtańszą markową i tyle. Czy to będzie LG , czy Samsung , czy Panasonic , czy Atlantic nie ma znaczenia bo sądzę że COP i moc będzie zbliżona i na pewno nie warto dopłacać kupę kasy za "lepszą markę" ..

gogush
21-12-2018, 18:11
Na początku tego miesiąca robiłem test (można sobie zobaczyć wykresy i zużycie) i było widać że jak było grzanie w 2T to wtedy w tym czasie pompa działała na okolo 2KW mocy cały czas i dopiero pod sam koniec czasu grzewczego zmiejszała moc. Przy grzaniu stałym grzała cały czas ale na około 3x niższej mocy , więc mimo że dłużej działała to wcale nie zużyła dużo więcej prądu.
.

No dobra, przekonaliście mnie, w celach czysto doświadczalnych włączyłem właśnie pompe wyłączając harmonogram zmniejszyłem temp bo bym się pewnie zagotował . Zobaczymy czy bedzie jeszcze bardziej komfortowo :) no i faktycznie czy pompa zacznie schodzić ponizej poboru prądu czajnika :)

agb
21-12-2018, 18:24
Nie neguję twego rozwiązania bo jest ono również dobre jak i inne. Natomiast nie dziwię się że będziesz z tego powodu odczuwał pewien dyskomfort przy zaniku zasilania podłogówki. Na pewno sporo większy niż gdyby to był monolit.

Nie chce mi się szukać, bo za długi dziennik, ale czy przypadkiem R&K, który ma kable i płytę bez kanapki nie doszedł do podobnych wniosków dosyć szybko?

milsa666
21-12-2018, 18:48
Ok. Też czekam na wyniki kolegi Gogush. Tylko czym mierzysz energię? Mam nadzieję że zewnętrznym licznikiem

gogush
21-12-2018, 19:06
Mam nadzieję że zewnętrznym licznikiem


Licznik jest w domu nie na zewnatrz :)
wyglada tak :
https://drive.google.com/open?id=1JDJHWDujICVcTTHjx9jLfADJz9389f7i

widac ze obecnie pobor 2,1kW (temp zewnetrzna +1)

a tutaj główny :

https://drive.google.com/open?id=1orQBOAimFazOqYSr-jRMu9kMP7gTpwSx

niestety moj raspberry PI do mierzenia temp i pradu sie wyłozył i nie skonfigurowałem go ponownie :/

TwojPan
21-12-2018, 19:43
Nie chce mi się szukać, bo za długi dziennik, ale czy przypadkiem R&K, który ma kable i płytę bez kanapki nie doszedł do podobnych wniosków dosyć szybko?

Jak projektowaliśmy moją PF, to bez względu na system zasilania układu, czy 2T czy nie, nie widziałem sensu robienia hambugera czy kanapki. Sama izolacja płyty od dołu 20cm, załatwiała sprawę. Tylko chyba Arturo miał wtedy taki układ podłogi z PF. Nie zmienia to faktu i właściwości betonu jak i całego OP. Moim zdaniem, nie ma reguły w grzaniu. Może być nisko i długo, może być wyżej i krócej. Zawsze, jest as w rękawie, przy takiej konstrukcji posadzki. Układ, dobrze ustabilizowany temperaturowo, zawsze będzie miał w trakcie braku zasilania do następnego grzania, większą temp. DZ.

gogush
21-12-2018, 20:07
Nie masz mozliwosc sterowania pogodowego? Czy obnizyles temp na sztywno, i.e caly czas ta sama ( tyle ze obnizona )?



Mam krzywa ustawilem ze od 0 w dół mam 30 powyzej schodzi do 27, teraz widze idzie na 29 stopni (+1)

TwojPan
21-12-2018, 20:14
Tylko daj jej czas. Zobaczysz jaka kultura pracy. "Będzie Pan zadowolony".

Obym się " znów" pomylił. Ale dane z 2-3 dób, zakończą eksperyment. Licznik i zwiększone czasowo zużycie, to sprawią. Przy takim grzaniu, po przejściu z czasowego, trzeba nieco więcej czasu aby rozkołysać podłogę i jej temp. Otoczenie wewn, ściany itd. Potem będzie max 10% więcej na energii zużytej na potrzeby całego układu, reku, mniej prądu na pompy obiegowe, defrosty itd.
Dla każdego domu inaczej.

gogush
21-12-2018, 20:19
Obym się " znów" pomylił.
[CUT]
. Przy takim grzaniu, po przejściu z czasowego, trzeba nieco więcej czasu aby rozkołysać podłogę i jej tem


Na ile zostawić ? 7 dni będzie miarodajne ? (akurat bede w domu caly tydzien wiec moge korzystać z dobrodziejstw ciaglego grzania :) )

Dodam ze obecnie mam w domu 23,5 stopnia wiec ciepla za bardzo podlogowka nie musi oddawac do otoczenia wiec stabilizacja nie powinna byc dluga , ale moze sie myle ?

TwojPan
21-12-2018, 20:36
Na ile zostawić ? 7 dni będzie miarodajne ? (akurat bede w domu caly tydzien wiec moge korzystać z dobrodziejstw ciaglego grzania :) )

Dodam ze obecnie mam w domu 23,5 stopnia wiec ciepla za bardzo podlogowka nie musi oddawac do otoczenia wiec stabilizacja nie powinna byc dluga , ale moze sie myle ?

Trudno mi powiedzieć.
Na pewno musiałbyś obniżyć na starcie temp zasilania układu. O ile, a o max niską temp przy której twa PC doprowadzi do temp. w najcieplejszym pomieszczeniu, to pomysł na ustawienie KG. Ale na takiw wyregulowanie, potrzeba niestety ...czasu.
Ustaw na stałe temp. na PC na przykład 28 deg na ten czas. Zakładając, że masz teraz ok 24 deg w pomieszczeniu, a przy dobrze ocieplonym domu 4 deg różnicy w zasilaniu zrobi robotę, powinno dać to taki efekt temp. w domu jaki masz dotychczas.

kaszpir007
21-12-2018, 21:48
No dobra, przekonaliście mnie, w celach czysto doświadczalnych włączyłem właśnie pompe wyłączając harmonogram zmniejszyłem temp bo bym się pewnie zagotował . Zobaczymy czy bedzie jeszcze bardziej komfortowo :) no i faktycznie czy pompa zacznie schodzić ponizej poboru prądu czajnika :)

Pamiętaj że na efekty trzeba poczekać , bo najpierw dom musi się "nagrzać" a Ty musisz ustawić taką krzywą aby domu nie przegrzewała ...
Trochę to niestety zajmuje ..

TwojPan
21-12-2018, 22:21
Pamiętaj że na efekty trzeba poczekać , bo najpierw dom musi się "nagrzać" a Ty musisz ustawić taką krzywą aby domu nie przegrzewała ...
Trochę to niestety zajmuje ..

Pisałeś że dla 2T, miałeś pętle ustawione na max przepływu. To zrozumiałe. Ale teraz, dla takiego grzania dalej masz tak samo? Ja się nie znam, ale to chyba nie tak...

kaszpir007
21-12-2018, 22:43
Pisałeś że dla 2T, miałeś pętle ustawione na max przepływu. To zrozumiałe. Ale teraz, dla takiego grzania dalej masz tak samo? Ja się nie znam, ale to chyba nie tak...

Na listwach rozdzielczych nigdy nic nie kombinowałem bo nie widziałem takie potrzeby. Bez regulacji mam zbliżoną temperaturę w całym domu.
Pompa obiegowa w pompie ciepła jest ustawiona na max (czyli jak jest domyślnie przez producenta).
Rozdzielacz 12 obwodów. Każdy przepływ około 3,5l/min

TwojPan
21-12-2018, 22:54
Na listwach rozdzielczych nigdy nic nie kombinowałem bo nie widziałem takie potrzeby. Bez regulacji mam zbliżoną temperaturę w całym domu.
Pompa obiegowa w pompie ciepła jest ustawiona na max (czyli jak jest domyślnie przez producenta).
Rozdzielacz 12 obwodów. Każdy przepływ około 3,5l/min
To raczej na listwie rozdzielaczy, przy takim trybie grzania nie jest ok. Ale ja się nie znam. Zapytaj biegłych w temacie.
Moim zdaniem, nie może być tak, że przepływ przez pętle, dla pomieszczeń o różnym przeznaczeniu temperaturowym jest taki sam. I o ile, dla grzania w 2T (max dla wszystkich) jest zrozumiały, to dla ogrzewania ciągłego, albo zbliżonego - powinien być wg.projektu. No chyba, ze w każdym pomieszczeniu domu ma być taka sam temp. Ale w to akurat, nie daję wiary.

toommm
22-12-2018, 07:28
Na listwach rozdzielczych nigdy nic nie kombinowałem bo nie widział em takie potrzeby. Bez regulacji mam zbliżoną temperaturę w całym domu.
Pompa obiegowa w pompie ciepła jest ustawiona na max (czyli jak jest domyślnie przez producenta).
Rozdzielacz 12 obwodów. Każdy przepływ około 3,5l/min

Kiedyś czytałem tu , że przepływ w OP z PC ma być nie za duży nie za mały . U ciebie wychodzi coś koło 2500l /h nie za dużo ? a może się mylę . U mnie teraz jest około 1900-2000 a pompka na biegu 4 leci , więc mogę jeszcze zwiększyć .. poprawi to coś ?

kaszpir007
22-12-2018, 08:27
Kiedyś czytałem tu , że przepływ w OP z PC ma być nie za duży nie za mały . U ciebie wychodzi coś koło 2500l /h nie za dużo ? a może się mylę . U mnie teraz jest około 1900-2000 a pompka na biegu 4 leci , więc mogę jeszcze zwiększyć .. poprawi to coś ?

U mnie mam pompę elektroniczną grunfosa i standardowo jest ustawiona na 3 bieg i pompa sobie widzę i tak sama później reguluje jeszcze moc.
W instrukcji jest u mnie napisane że standardowo jest ustawiona na max i takie ustawienie zalecają i wtedy mam około 3,5l ma min czyli 2520l na godzinę czyli sporo.

Przez rok pompa działa na niższym biegu i wtedy daje 3l na min czyli 2160l na godzinę więc też sporo :)
Ustawiłem niższy bieg bo hałas przepływu mnie wkurzał.

Ale jakiś czas temu ktoś mi powiedział że lepiej dać na maxa , bo wtedy jest szansa że pompa przestanie taktować ale okazało się to nieprawdą i wczoraj w nocy zmiejszyłem prędkosć na II bieg , czyli tak jak ponad rok miałem ..

W książce od LG jest napisane że dla 9KW musi być przepłwy 25,8L na min czyli 1550l na godzinę czyli widać że nawet na II biegu mam przepływ jeszcze większy ...

Napisane jest też w książce aby nie dawać pierwszego biegu bo wtedy mogą być błędy przepływu , ale sam nie wiem.
Jak mam taki spory przepływ , obecnie 2160l to czy ma to jakiś negatywny wpływ na pracę pompy czy lepiej jednak zmniejszyć ?

Może ktoś inny się wypowie ? Czyli jaką ma pompę (mocy) i jak łączny przepływ na minutę ?

JTKirk
22-12-2018, 09:27
Napisane jest też w książce aby nie dawać pierwszego biegu bo wtedy mogą być błędy przepływu , ale sam nie wiem.
Jak mam taki spory przepływ , obecnie 2160l to czy ma to jakiś negatywny wpływ na pracę pompy czy lepiej jednak zmniejszyć ?



Zapis jest taki a nie inny, bo różne instalacje OP są, z różnymi oporami przepływu...jestem przekonany, że w twoim konkretnym przypadku nawet na I biegu działałoby ok(byłby wystarczający przepływ), ale u kogoś innego już niekoniecznie.(i będą błędy) To takie zabezpieczanie się producenta.

TwojPan
22-12-2018, 09:50
U mnie mam pompę elektroniczną grunfosa i standardowo jest ustawiona na 3 bieg i pompa sobie widzę i tak sama później reguluje jeszcze moc.
W instrukcji jest u mnie napisane że standardowo jest ustawiona na max i takie ustawienie zalecają i wtedy mam około 3,5l ma min czyli 2520l na godzinę czyli sporo.

Przez rok pompa działa na niższym biegu i wtedy daje 3l na min czyli 2160l na godzinę więc też sporo :)
Ustawiłem niższy bieg bo hałas przepływu mnie wkurzał.

Ale jakiś czas temu ktoś mi powiedział że lepiej dać na maxa , bo wtedy jest szansa że pompa przestanie taktować ale okazało się to nieprawdą i wczoraj w nocy zmiejszyłem prędkosć na II bieg , czyli tak jak ponad rok miałem ..

W książce od LG jest napisane że dla 9KW musi być przepłwy 25,8L na min czyli 1550l na godzinę czyli widać że nawet na II biegu mam przepływ jeszcze większy ...

Napisane jest też w książce aby nie dawać pierwszego biegu bo wtedy mogą być błędy przepływu , ale sam nie wiem.
Jak mam taki spory przepływ , obecnie 2160l to czy ma to jakiś negatywny wpływ na pracę pompy czy lepiej jednak zmniejszyć ?

Może ktoś inny się wypowie ? Czyli jaką ma pompę (mocy) i jak łączny przepływ na minutę ?

Ale to chyba nie tak się robi....
Masz projekt. A w nim, ustawienia rotametrów czyli przepływów dla każdego pomieszczenia i jego temperatury, są to inne wartości i to jest logiczne. Masz też sumaryczny przepływ przez całe OP. I dla układu z samoregulacją, tego się trzeba trzymać. Masz pompę ustawioną na stały przepływ i wiesz jaki jest projektowy dla całego OP i tak dobierasz bieg pompy.
Ja mam inaczej. Wszystkie rotametry są na max, bo pracą pętli zarządza elektronika, termostat i siłownik. A pompa obiegowa jest ustawiona na zmienną wartość ciśnienia w instalacji. Pętla się zamyka, pompa zmniejsza moc. Tutaj jest nieco trudniej wyregulować układ dla PC. Musi mieć zapewniony min.przepływ.

kaszpir007
22-12-2018, 10:03
Ale to chyba nie tak się robi....
Masz projekt. A w nim, ustawienia rotametrów czyli przepływów dla każdego pomieszczenia i jego temperatury, są to inne wartości i to jest logiczne. Masz też sumaryczny przepływ przez całe OP. I dla układu z samoregulacją, tego się trzeba trzymać. Masz pompę ustawioną na stały przepływ i wiesz jaki jest projektowy dla całego OP i tak dobierasz bieg pompy.
Ja mam inaczej. Wszystkie rotametry są na max, bo pracą pętli zarządza elektronika, termostat i siłownik. A pompa obiegowa jest ustawiona na zmienną wartość ciśnienia w instalacji. Pętla się zamyka, pompa zmniejsza moc. Tutaj jest nieco trudniej wyregulować układ dla PC. Musi mieć zapewniony min.przepływ.

Patrząc na książkę serwisową od LG i jest napisane że dla 9KW przepływ powinien być 25,8l/min a dla pompy 3KW przepływ 8,6l/min.
Dla pompy 16KW przepływ 46l/min

U mnie jak pompa jest ustawiona domyślnie to mam przepływ prawie taki jak dla pompy 16KW ...
Na najwyższym biegu mam 42l/min , na średnim biegu 36l/min.

Więc jak widać przepływ mam bardzo wysoki.
Jak pisałem już CI wielokrotnie na listwie rozdzielczej nie jest nic "ogranicznane" i wszystko jest na max.
Zastanawiam się czy nie spróbować dać pierwszego biegu na pompie , bo widać bardzo mocny przepływ i myślę że na pierwszym biegu spokojnie będę miał taki przepływ jaki jest wymagany ...

Chociaż z tego czytam pompa powinna mieć duży przepływ bo to gwarantuje wysokie COP i szybki "odbiór" ciepła jak i poprawny defrost ...

TwojPan
22-12-2018, 10:21
Patrząc na książkę serwisową od LG i jest napisane że dla 9KW przepływ powinien być 25,8l/min a dla pompy 3KW przepływ 8,6l/min.
Dla pompy 16KW przepływ 46l/min

U mnie jak pompa jest ustawiona domyślnie to mam przepływ prawie taki jak dla pompy 16KW ...
Na najwyższym biegu mam 42l/min , na średnim biegu 36l/min.

Więc jak widać przepływ mam bardzo wysoki.
Jak pisałem już CI wielokrotnie na listwie rozdzielczej nie jest nic "ogranicznane" i wszystko jest na max.
Zastanawiam się czy nie spróbować dać pierwszego biegu na pompie , bo widać bardzo mocny przepływ i myślę że na pierwszym biegu spokojnie będę miał taki przepływ jaki jest wymagany ...

Chociaż z tego czytam pompa powinna mieć duży przepływ bo to gwarantuje wysokie COP i szybki "odbiór" ciepła jak i poprawny defrost ...

Kaszpir, nie rozumiem. Powyżej napisałem jak ma być to ustawione. Nie możesz sugerować się jedynie PC. Czy masz projekt OP? Masz rotametry dla pętli pomieszczeń? Jak masz to u siebie zrobione? Mając projekt i rotametry, masz już wszystko doprawidłowych ustawień.

kaszpir007
22-12-2018, 11:11
Kaszpir, nie rozumiem. Powyżej napisałem jak ma być to ustawione. Nie możesz sugerować się jedynie PC. Czy masz projekt OP? Masz rotametry dla pętli pomieszczeń? Jak masz to u siebie zrobione? Mając projekt i rotametry, masz już wszystko doprawidłowych ustawień.

Nie mam projektu. W pokojach mam rozstaw do 15cm , w łazienkach co 10cm, Pętle są tak zrobione aby miały zbliżoną wielkość. Listwy maja rotametetry ale wszystko jest na max rozkręcone.
Projektu nie ma. W starym domu też nie miałem i instalator robił "tak jak powionno" i było ok.
W nowym domu jest podobnie.

Z tego co czytałem przy pompie przepływ MUSI być duży i taki jaki zaleca producent dla danej mocy pompy. U mnie przy 9KW powinno być to około 25,8l/min i raczej tego należy się trzymać. jak chce się bawić przepływami i je ograniczać to wtedy daje się bufor i dodatkową pompę obiegową.

kaszpir007
22-12-2018, 11:14
Jakie masz długości pętli? Wszędzie takie same?

Czym mierzysz te przypływy?

Ja podłogówki sam nie kładłem. Kładł instalator i mówił że robił tak aby pętle były zbliżonej długości bo tak niby powinno sie robić
Na listwach są rotametry i widać jaki jest przepływ. Rozdzielcza 12 sekcyjny , przepływ na max 3,5l/min , na biegu srednim 3l/min , więc jest albo 42l/min albo 36l/min

toommm
22-12-2018, 11:48
Ja podłogówki sam nie kładłem. Kładł instalator i mówił że robił tak aby pętle były zbliżonej długości bo tak niby powinno sie robić
Na listwach są rotametry i widać jaki jest przepływ. Rozdzielcza 12 sekcyjny , przepływ na max 3,5l/min , na biegu srednim 3l/min , więc jest albo 42l/min albo 36l/min

U mnie zrobili też tak ja chciałem ( nie wiem czy dobrze) bez planu oczywiście . W miarę równe pętle , max dł 60 mb , rozstawy co 15 cm , łazienki co 8 cm , każde pomieszczenie po 2 pętle oprócz łazienek i garderoby i kuchni , salon 3 pętle , przepływ mam tak jak wyżej pisałem i chyba trochę za duży z tego co wcześniej koledzy pisali . Oczywiście obskakuje to pompka z PC i to na 4 biegu z 7 . Nie steruje strefowo , bo moim zdaniem przy rekuperacji i związanymi z tym zasadami ( podcinane drzwi , wyloty w brudnych pomieszczeniach , ) mija się to z celem. Temperatura się równa , różnica jedynie w odczuciu ciepłej podłogi - w łazienkach na plus ale patrząc na termometr temperatura niewiele wyższa , a nawet pomijalna wartość.

kaszpir007
22-12-2018, 11:52
Zmieniłem ustawienia pompy na I bieg. Przy I biegu mam przepływy około 2,5l/min, czyli łącznie około 30l/min , więc widać że nawet na I biegu mam więcej niż LG zaleca dla pompy 9KW (25,8l) więc sądzę że spokojnie pompa na I biegu może działać i nic nie powinno się złego dziać , bo przepływ jest spory :)

JTKirk
22-12-2018, 11:54
W miarę równe pętle , max dł 60 mb ,
No i to wszystko tłumaczy ;)

Fugaz
22-12-2018, 13:43
Że tak nieśmiało zapytam. Myślałem że to pompa sobie steruje pompą od centralnego ogrzewania.

TwojPan
22-12-2018, 14:17
Nie steruje strefowo , bo moim zdaniem przy rekuperacji i związanymi z tym zasadami ( podcinane drzwi , wyloty w brudnych pomieszczeniach , ) mija się to z celem. Temperatura się równa , różnica jedynie w odczuciu ciepłej podłogi - w łazienkach na plus ale patrząc na termometr temperatura niewiele wyższa , a nawet pomijalna wartość.
I to jest nieprawda.

kaszpir007
22-12-2018, 15:22
A jaką masz deltę?

Chyba 6 , ale chyba bo LG jest to nazwane termika i mam ustawione -2/+4 , więc sądzę że to delta 6.

toommm
22-12-2018, 16:55
No i to wszystko tłumaczy ;)

możesz rozwinąć ?

toommm
22-12-2018, 16:56
I to jest nieprawda.

jak nie prawda jak prawda :) bynajmniej w moim domu

gogush
22-12-2018, 17:37
Pierwsze wnioski po 23h pracy :

wczoraj o godz. 19:55 miałem na liczniku 5 569,78 kWh dzisiaj o 18:22 5 602,2 wiec pompa zużyła 33,02 kWh (zmieniło sie tylko ogrzewanie, CWU grzeje tak samo jak zawsze czyli bez zmian). Temperatura w domu wzrosła do 24 wszędzie więc w trakcie dnia obniżyłem krzywą -2 stopnie (na szczęście termostaty pokojowe poodcinały pętle powyżej 24 stopni) . Odczucie ciepła : dla mnie zdecydowanie za ciepło - obniżyłem temp odcięcia na termostatach pokojowych ale widzę ze nie chce coś spadać (chwile pewnie to zajmie - może spadnie przez noc która będzie chłodniejsza , przynajmniej mam taka nadzieje) .
Zużycie prądu jest dość niepokojące bo wzrosło w stosunku do "zwykłego tylko T2" dnia szczególnie że dzisiaj w ciągu dnia było +6 stopni (obecnie +4).
Pompa też zaczęła taktować.

gogush
22-12-2018, 18:13
Masz jakis "centralny" sterwonik w jakims pokoju? Salonie? Gdzie ustawiasz jaka temp chcesz miec?



Mam sterownik FTC3 (w kuchni) gdzie temperatura zasilania ustawiana jest na podstawie krzywej , w pokojach mam sterowniki pokojowe (poza łazienkami i korytarzami - ale te ostatnie mam calkowicie odciete)




Masz jakas dolna granice temp na wyjsciu w twojej PC?

Tak 25 stopni obecnie przy tej temperaturze która mam czyli +4 mam 27 stopni.

gogush
22-12-2018, 18:38
W kazdym pomieszczeniu masz sterownik z mozliwoscia zapodania chcianej temp?


sterowniki pokojowe w zasadzie tylko odcinaja petle w pokojach jesli temp przekroczy zadana wiec one nie steruja sama temperatura zasilania. Sterowanie temperatura zasilania odbywa sie na sterowniku FTC3 a on wykonuje pomiary bezpośrednio na wymienniku (R410/woda) . Z tego co wiem on zawsze trzyma zadana temp wody na wejsciu wg. ustawionej krzywej

Marek2504
22-12-2018, 18:43
Termostat główny w kuchni to bardzo zły pomysł.

gogush
22-12-2018, 18:49
Termostat główny w kuchni to bardzo zły pomysł.

Przeciez napisalem ze nie ma to znaczenia , moglem go zamontowac na zewnatrz: pomiar dla krzywej jest nie wg. temp pomieszczenia ale wg temp. zewnetrznej. Na podstawie temp zewnetrznej ustawiana jest temp zasialana , obecnie zmniejszylem do 25 stopni

gogush
22-12-2018, 18:52
Nie ustwiasz chcianej temp w pomieszczeniu na sterwoniku glownym?

Nie - no bo w jaki sposob mialbym to zrobic majac 300m2 domu ? jakie pomieszczenie miałoby być głownym ? Sterownik steruje krzywą zasilania i cala sztuka na dobraniu tej temp. i potem sterowaniem przeplywem (ustawiam recznie) w poszczegolnych pomieszczeniach aby osiagnac oczekiwana temp. dla kazdego pomieszczenia (dodatkowe zabezpieczenie to sterowniki pokojowe odcinajace petle jesli bedzie za cieplo)

Marek2504
22-12-2018, 19:02
Masz bufor lub sprzęgło, czy pompa jest wpięta bezpośrednio?

gogush
22-12-2018, 19:06
Masz bufor lub sprzęgło, czy pompa jest wpięta bezpośrednio?

Tak , mam sprzegło (mam podpieta koze na ciezkie czasy i czasem spalam w niej resztki drewna z budowy jak mi sie chce , ale rzadko mi sie chce :) )

TwojPan
22-12-2018, 19:14
Tak , mam sprzegło (mam podpieta koze na ciezkie czasy i czasem spalam w niej resztki drewna z budowy jak mi sie chce , ale rzadko mi sie chce :) )

Kolego gogush, napisałem ci wczoraj, że na czas próby, ustaw 28deg na stałe. Bez krzywej. Miałeś w domu przed 24deg i z 28deg na zasilaniu tyle powinieneś mieć wewnątrz.
Piszesz, za gorąco. Piszesz, zjadła 30 kWh. Nie widzisz w tym związku?
Daj się przekonać. Ustaw 28deg na STAŁE na te dni i jeśli potrzeba obniż, kierując się temp.jaką miałeś dotychczas ;)

gogush
22-12-2018, 19:18
Kolego gogush, napisałem ci wczoraj, że na czas próby, ustaw 28deg na stałe. Bez krzywej. Miałeś w domu przed 24deg i z 28deg na zasilaniu tyle powinieneś mieć wewnątrz.
Piszesz, za gorąco. Piszesz, zjadła 30 kWh. Nie widzisz w tym związku?


True, ale niektorzy przekonywali ze podczas grzania przy tej samej temp. odczucie ciepla jest wyzsze jesli podloga jest ciepla
Po drugie dotychczas pompa pracowala tylko w T2 wiec nie jest to samo co pompa ktora chodzi caly czas z ta temp. Mozna powiedziec ze wlasnie dzisiaj tak mialem bo temp. byla ok 28 i bylo za goraco (normalnie by sie wylaczyla)
Musze obnizyc temp. bo pompa caly czas chodzi , do tej pory chodzila ok 10 h dziennie z wyzsza temp. teraz dluzej ale temp na zdrowy rozsadek powinna byc nizsza

TwojPan
22-12-2018, 19:19
Tak , mam sprzegło (mam podpieta koze na ciezkie czasy i czasem spalam w niej resztki drewna z budowy jak mi sie chce , ale rzadko mi sie chce :) )

Kurcze.
Jak masz sprzęgło, to masz drugą pompę obiegową. To wiele zmienia. Temp na zasilaniu PC, to nie temp.za sprzęgłem która idzie na OP :)

TwojPan
22-12-2018, 19:23
True, ale niektorzy przekonywali ze podczas grzania przy tej samej temp. odczucie ciepla jest wyzsze jesli podloga jest ciepla
Rozumiem ze temp bez wzgledu na wahania temp. zew. ?

Chcemy wyrównać szanse pomiędzy tym co robiłeś, a tym co robisz. Wiele jest tu zmiennych, pogoda itd.
Temp. podłogi rośnie szybko, kiedy rozgrzewasz dom od niskiej temp. wewn. Po dojściu do różnicy zasilanie minus ok 4deg w pomieszczeniu, nie rośnie już tak szybko.

Poczucie ciepła, jak napisałeś jest wyczuwalną zaletą promieniowania cieplnego ciała stałego.
Jeśli podłoga pracuje, jej emisyjność cieplna jest większa a niżeli jak nie pracuje. To zwiększa komfort. Nawet, kiedy temp w pomieszczeniu jest taka sama.

TwojPan
22-12-2018, 19:32
OK, w tym przypadku pozostaje tylko "zabawa" z krzywa... aczkolwiek PC bedzie chodzila 24/7 bo zaden sygnal jej nie wylonczy...



Wcale nie. Nie da rady zejść poniżej min mocy i delty, sprężarka się wyłączy.

gogush
22-12-2018, 19:36
Kurcze.
Jak masz sprzęgło, to masz drugą pompę obiegową. To wiele zmienia. Temp na zasilaniu PC, to nie temp.za sprzęgłem która idzie na OP :)

true , do tego mam 9 pomieszczen do ogrzewania (garazu i kotlowni nie ogrzewam bo tam temp wystarczajaca) . Dojscie do ustawien tylko dla T2 kosztowalo mnie troche czasu, wtedy bylo latwiej bo mialem rasp PI i widzialem i temp poszczegolnych obwodow i pobior pradu, teraz mi sie wylozyl rasp PI i nie moge go przywrocic do zycia wiec bardziej organoleptycznie to robie. Na razie nie ma problemu bo rok byl sloneczny i moja PV wyprodukowala 1 MWh wiecej wiec moge bawic sie zuzyciem pradu

Marek2504
22-12-2018, 19:36
Masz super docieplony dom. Przy 300 m nie da się zastosować głównego termostatu. Musisz grzać według krzywej. Najlepiej w pomieszczeniach, które się przegrzewają trzeba zainstalować termostaty, ale to chyba masz. Ja mam pompę wpiętą bezpośrednio i tez kiedyś próbowałem grzać krzywą, ale się nie sprawdziło. Mam mocną pompę, a z reguły jest około 0* w zimę i było za ciepło. Teraz mam termostat , plus do tego sterowanie czasowe. U mnie jest 100m i powiem szczerze, że ciężko dobrać krzywą żeby było idealnie. Więc co dopiero przy 300m.

gogush
22-12-2018, 19:42
Ja mam pompę wpiętą bezpośrednio i tez kiedyś próbowałem grzać krzywą, ale się nie sprawdziło. Mam mocną pompę, a z reguły jest około 0* w zimę i było za ciepło. 0m.

A jaka masz temp. zasialania przy tej temp ? (wiem wiem nie jest to porownywalne bo zalezy od wielu innych czynnikow- pytam z ciekawosci)

Marek2504
22-12-2018, 19:46
Jest też jeszcze jeden problem - grzanie tylko w T2. To dodatkowo komplikuje ustawienie krzywej,bo pompa musi nadrabiać czas. Teraz 32* i jeszcze pompa się wyłącza, bo niżej nie może zejść z modulacją.

gogush
22-12-2018, 19:49
Teraz 32* i jeszcze pompa się wyłącza, bo niżej nie może zejść z modulacją.

T-Cap nie moze zejsc ponizej 32* ? az nieprawdopobne , u mnie przy wiekszej pompie min. temp zasilania to 25 stopni , nawet tylko w T2 dla -15 nie miałem ustawionego 32 (bylo 31)

Marek2504
22-12-2018, 19:53
To stan z 17 godz.423501423501423501423501

Marek2504
22-12-2018, 19:57
Ja grzeje prostą 32*

Marek2504
22-12-2018, 20:02
Mógłbym ustawić 25*,ale wiadomo co by się działo przy tak niskim zapotrzebowaniu mojego domu.

gogush
22-12-2018, 20:05
U mnie temparatury wygladaja obecnie tak (nie mam poboru pradu w sterowniku) :

https://drive.google.com/open?id=1v9ZHxfb86V7P5ezJ_TWpFvLbPByVrto6

Legenda :
TH2 - wyjscie z pompy, wejscie do wymiennika (R410)
THW1 - temp. wody na zasilaniu ( wyjscie z wymiennika)
THW2 - temp wody na wejsciu do wymiennika (powrot ze sprzegla)
TH7 - temp zewnwtrzna
THW5 - temp. CWU
Pozostale nieistotne

i pobor pradu na zewnetrznym liczniku :

https://drive.google.com/open?id=1568NoPbPmV0yhhHDpldkcMBIxi547IHU

Marek2504
22-12-2018, 20:10
Nie wiele to mówi, bo nie ma opisu parametrów.

gogush
22-12-2018, 20:11
Nie wiele to mówi, bo nie ma opisu parametrów.

dodalem wlasnie :)

Marek2504
22-12-2018, 20:17
Masz duży dom, jedyne co możesz zrobić to obniżyć krzywą i sprawdzić czy wszędzie jest ok.

vip.
22-12-2018, 20:37
Bo lepiej żeby pompa obiegowa zjadła troche wiecej pradu niż gdyby w przypadku przytkania filtra w wymieniku pojawił sie lód i go zniszczył.

Jesteś pewien że masz taki filtr? Czynnik ma -15 granicę zamarzania to raczej lód się nie zrobi bo wcześniej pompa się wyłączy.

okobar
22-12-2018, 20:53
jak nie prawda jak prawda :) bynajmniej w moim domu

jeśli już, to przynajmniej, nie bynajmniej :P

Tomaszs131
22-12-2018, 22:03
https://images86.fotosik.pl/603/159bd176c353f5fa.jpg

vip.
22-12-2018, 22:59
Zajrzałem do wnętrza pompy aby odczytać dane z dekla pompy DZ.

1 bieg 115W
2 bieg 165W
3 bieg 205W

Delty T na DZ dla różnych biegów:

1 bieg 5.6/2.2C delta 3.4C
2 bieg 5.6/3.5C delta 2.1C
3 bieg 5.3/3.6C delta 1.7C

Sugerowana przez producenta delta to 2-4C.

Wrócić na drugi bieg czy zostawić na pierwszym?
Tak jak pisałem powyżej producent radzi na jechać na jedynce.

Co sugerujecie?

Podobny problem mam z deltą na GZ.
Producent sugeruje aby była od 7 do 10C.

Na 3 biegu pompy GZ ma deltę 5C a na 2 mam 6C.
Na 1 jeszcze nie próbowałem.

Czy producent podaje jaki ma być przepływ nominalny? Jeśli wiesz ile ma być i możesz sprawdzić ile jest to ustaw najbliżej tej wartości.
Rozumiem że pompa obiegowa jest razem z PC i producent ją zamontował.
Jak masz czas to może zrób test ile energii będzie potrzebować PC do podgrzania podłogi o np 1 stopień (zawsze od tej samej temp do tej samej) przy każdej delcie. Tylko że to tego potrzebny jest licznik energii przed PC i dobry termometr. Producent pisze żeby nie używać pierwszego biegu a ja jakbym tą pompę zamontował do swojego DZ to przepływ na drugim biegu miałbym z dwa razy większy jak potrzebny i deltę pewnie z 1.5. Trochę to dziwne że tak piszą bo przy kolektorze poziomym, z normalnymi oporami wystarczy 50-70W do osiągnięcia nominalnego przepływu (dla PC 6-8kW i dla dobrej pompy DZ)

Odnośnie GZ to chyba nie pozostaje Ci nic innego jak sprawdzić jeszcze pierwszy bieg, jak delta będzie 7-8 to chyba najbardziej optymalnie. Szkoda tracić niepotrzebnie energię na pompie GZ.

Pyxis
22-12-2018, 23:37
Wrócić na drugi bieg czy zostawić na pierwszym?
Tak jak pisałem powyżej producent radzi na jechać na jedynce.

Co sugerujecie?


Jesli nie masz zamiast obiegowki wstawionej pompy hydroforowej, to praktycznie zawsze zysk na sprawnosci pompy ciepla zrekompensuje z nadwyzka dodatkowa energie ktora pobierze obiegowka.
Ustaw obiegowki na najwyzszym biegu i zapomnij o nich. :-)

rwojtek
22-12-2018, 23:45
Jesli nie masz zamiast obiegowki wstawionej pompy hydroforowej, to praktycznie zawsze zysk na sprawnosci pompy ciepla zrekompensuje z nadwyzka dodatkowa energie ktora pobierze obiegowka.
Ustaw obiegowki na najwyzszym biegu i zapomnij o nich. :-)

Witaj Pyxiu, dawno Ciebie nie było.

JTKirk
23-12-2018, 07:53
Trochę to dziwne że tak piszą bo przy kolektorze poziomym, z normalnymi oporami wystarczy 50-70W do osiągnięcia nominalnego przepływu (dla PC 6-8kW i dla dobrej pompy DZ)

Odnośnie GZ to chyba nie pozostaje Ci nic innego jak sprawdzić jeszcze pierwszy bieg, jak delta będzie 7-8 to chyba najbardziej optymalnie. Szkoda tracić niepotrzebnie energię na pompie GZ.

u mnie
DZ - III bieg 80W - delta 2,5-3
II bieg 68W - delta 3-3,5
I bieg 39W - nie sprawdzałęm, ale pamiętam, że jak X lat temu robiłem testy, to zdarzało się że wybijało...(delta chyba około 5,5-6)

GZ - tutaj sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Mam 3 obiegówki do CO, które pracują w różnych konfiguracjach. I to jaka jest delta, zależy od tego ile z nich naraz pracuje. Przy najczęściej spotykanej sytuacji - że pracują 2 kondygnacje (parter i poddasze) - delta jest około 5,5-6. Jak pracuje 1 kondygnacja (parter lub poddasze) - to delta jest 6,5-7. Jak pracuje tylko piwnica, to delta około 10. Jak pracują wszystkie 3 kondygnacje - do delta około 4,5-5

Fajnie że się pojawiłeś Pyxis :)

gogush
23-12-2018, 08:32
Dzień 2 eksperymentow z grzaniem pompą bez wydzielonych okresów T1/T2 :

udało mi się odpalic rasp Pi (na razie tylko pobor pradu - dzisiaj bede meczyc pomiary temp.). Pompa taktuje prawie co 10-20 min . Ustawiona temp 27, dzisiaj ja znowu obnizylem do minimalnej jaka moge ustawić (na stałe) 25 stopni. Temp w domu spada powoli na razie o 0,5 stopnia spadła.

Tak wyglada praca pompy w nocy (pobór prądu) :
423541

Pompa pracuje w okolicach 1,3 kWh (na screen pokazane wszystkie 3 fazy) . o 6:00 było grzanie CWU stad ten skok

Wczoraj ok. 19:00 bylo na liczniku 5 602 kWh dzisiaj jest tak (godz, 9:36) - wiec nie spada pobor proadu :
423542

fachman19
23-12-2018, 08:56
T-Cap nie moze zejsc ponizej 32* ? az nieprawdopobne , u mnie przy wiekszej pompie min. temp zasilania to 25 stopni , nawet tylko w T2 dla -15 nie miałem ustawionego 32 (bylo 31)

Temperatura to nie moc .
Może być tak ,że przy mocy minimalnej pc i budynek utrzymują 32 ,

plusfoto
23-12-2018, 09:15
Kaszpir popełniasz błąd w rozumowaniu. Żadne bufory są niepotrzebne. Tak jak pisał TwójPan. Gdybyś miał projekt ustawienie było by proste jak budowa cepa.

aniapawel7673
23-12-2018, 09:32
Dzień 2 eksperymentow z grzaniem pompą bez wydzielonych okresów T1/T2 :

udało mi się odpalic rasp Pi (na razie tylko pobor pradu - dzisiaj bede meczyc pomiary temp.). Pompa taktuje prawie co 10-20 min . Ustawiona temp 27, dzisiaj ja znowu obnizylem do minimalnej jaka moge ustawić (na stałe) 25 stopni. Temp w domu spada powoli na razie o 0,5 stopnia spadła.

Tak wyglada praca pompy w nocy (pobór prądu) :
423541

Pompa pracuje w okolicach 1,3 kWh (na screen pokazane wszystkie 3 fazy) . o 6:00 było grzanie CWU stad ten skok

Wczoraj ok. 19:00 bylo na liczniku 5 602 kWh dzisiaj jest tak (godz, 9:36) - wiec nie spada pobor proadu :
423542

Witaj

Powiedz czy nadal masz podłączone sterowniki pokojowe, jwśli tak to jaka masz histeryczek ustawiona?
Pisałeś ze masz bufor, ja tez mam i dwie pompki obiegowe za buforem. Jaką masz pompkę obiegową i na jakim ustawieniu (auto, cp , pp, i na którym biegu?).
Jednostkę zewnętrzną mam taką samą jak Ty, wiec podobne parametry.
Dzięki z góry za odpowiedź.
Pozdrawiam

kaszpir007
23-12-2018, 09:45
Kaszpir popełniasz błąd w rozumowaniu. Żadne bufory są niepotrzebne. Tak jak pisał TwójPan. Gdybyś miał projekt ustawienie było by proste jak budowa cepa.

Ale co ja mam ustawiać ?

Piszę cały czas i w kółko że mam ustawione wszystko na max i w całym domu mam zbliżoną temperaturę i nie widzę żadnego sensu kręcenia rotametrami. W starym domu miałem podobnie. Po co mam grzebać i kombinować ?

Bo tutaj niektórzy nie mogą uwierzyć że bez termostatów na pętlach podłogówki , siłowników też można się obyć ...

_John
23-12-2018, 10:20
Dzień 2 eksperymentow z grzaniem pompą bez wydzielonych okresów T1/T2 :

udało mi się odpalic rasp Pi (na razie tylko pobor pradu - dzisiaj bede meczyc pomiary temp.). Pompa taktuje prawie co 10-20 min . Ustawiona temp 27, dzisiaj ja znowu obnizylem do minimalnej jaka moge ustawić (na stałe) 25 stopni. Temp w domu spada powoli na razie o 0,5 stopnia spadła.

Tak wyglada praca pompy w nocy (pobór prądu) :
423541

Pompa pracuje w okolicach 1,3 kWh (na screen pokazane wszystkie 3 fazy) . o 6:00 było grzanie CWU stad ten skok

Wczoraj ok. 19:00 bylo na liczniku 5 602 kWh dzisiaj jest tak (godz, 9:36) - wiec nie spada pobor proadu :
423542
Niezbyt to zdrowe dla tego urządzenia.
Praca on-off, na minimalnych obrotach, takt co 15 min.
Pompę masz dużej mocy, więc w okresie przejściowym ta pompa pracuje w najbardziej niekorzystnych warunkach.
Ciekaw jestem, przy jakich temperaturach osiągniesz przynajmniej 1 godzinę pracy sprężarki.

gogush
23-12-2018, 10:48
Ciekaw jestem, przy jakich temperaturach osiągniesz przynajmniej 1 godzinę pracy sprężarki.

Nie wiem bo to eksperymenty z proba grzania bez wzgledu na taryfe. Do tej pory grzalem tylko w T2 ale koledzy przekonuja ze taniej grzeje sie gdy jest praca ciagla. Mam podejrzenia ze akurat w moim przypadku chyba nie koniecznie , bo pompa bardzo duzo taktuje, nie schodzi ponizej 1,3kWh co widac tez na poborze pradu bo wzrósł w stosunku do grzania tylko T2 , no ale obserwuje dalej

gogush
23-12-2018, 10:54
Powiedz czy nadal masz podłączone sterowniki pokojowe, jwśli tak to jaka masz histeryczek ustawiona?


Tak,
sterowniki mam takie :
https://www.cosmo-info.cz/wp-content/uploads/2014/10/cosmofloor-komponenty.jpg

tam chyba 0,5 stopnia jest ustawiona




Pisałeś ze masz bufor, ja tez mam i dwie pompki obiegowe za buforem. Jaką masz pompkę obiegową i na jakim ustawieniu (auto, cp , pp, i na którym biegu?).



Tez mam dwie pompki obiegowe : jedna na gore i jedna na parter na parter mam na 2 , na pietro mam na 3

TwojPan
23-12-2018, 11:00
Ale co ja mam ustawiać ?
Bo tutaj niektórzy nie mogą uwierzyć że bez termostatów na pętlach podłogówki , siłowników też można się obyć ...
Można, ale trzeba jak ty od dwóch lat biegać non stop do kotłowni i szukać rozwiązań w doborze "stylu" ogrzewania dla swego domu. nad tym, trzeba było się zastanawiać wcześniej.
Zrozum, przepływy przez PC, wiążą się pośrednio z przepływami przez pętle OP. Skoro nie wiesz, jakie masz przepływy przez pętle pomieszczeń (bo nie masz rotametrów), i dla jakich temp. były te pętle projektowane, to możesz sobie jedynie dziurkę w śniegu wysikać (pod warunkiem, że spadnie śnieg oczywiście).
Jak chcesz ustalić właściwy przepływ przez PC, skoro nie wiesz dla jakiego całkowitego przepływu OP było projektowane. Przepływ przez pętle poszczególnych
pomieszczeń wiąże się z ich mocą grzewczą. Mniejszy przepływ, mniejsza moc. Skoro twój "genialny " instalator dla zaoszczędzenia paru złotówek, nie założył ci rotametrów, to musisz mu wierzyć na słowo, że dobrał długości i rozstaw pętli prawidłowo. Tylko dla jakiej temp.to zrobił? Dla jednej dla całego domu? Sic!
A jak się pomylił, a z tego co opisujesz od dwóch lat, tak właśnie jest- to nie masz jak tego skorygować, skoro grzebiesz w przepływie przez pompę obiegową. Zrozum, że nie mając możliwości ustawienia przepływu dla każdego pomieszczenia z osobna, jeśli zmniejszysz przepływ całościowy dla OP na pompie obiegowej, to może być tak (i będzie) że w jednych pomieszczeniach będzie za ciepło, a w innych za zimno. Chyba że, pętle są wszędzie równej długości, ale to raczej nie możliwe, bo metraże pomieszczeń musiały by być takie same:)

Kaszpir, nieco powagi. poukładaj myśli, zanim zaczniesz szukać oszczędności na siłę. Każdy chce tanio i dobrze. Ale ty co sezon zmieniasz zdanie i kombinujesz. najpierw 2T i same superlatywy. Teraz znów grzanie ciągłe i najlepiej non stop. Przy takiej krowie jaką masz i cieniutkim zapotrzebowaniu tak się nie da....
I nie gniewaj się. Tylko częściej, raczej się zastanów...

kaszpir007
23-12-2018, 11:13
Można, ale trzeba jak ty od dwóch lat biegać non stop do kotłowni i szukać rozwiązań w doborze "stylu" ogrzewania dla swego domu. nad tym, trzeba było się zastanawiać wcześniej.
Zrozum, przepływy przez PC, wiążą się pośrednio z przepływami przez pętle OP. Skoro nie wiesz, jakie masz przepływy przez pętle pomieszczeń (bo nie masz rotametrów), i dla jakich temp. były te pętle projektowane, to możesz sobie jedynie dziurkę w śniegu wysikać (pod warunkiem, że spadnie śnieg oczywiście).
Jak chcesz ustalić właściwy przepływ przez PC, skoro nie wiesz dla jakiego całkowitego przepływu OP było projektowane. Przepływ przez pętle poszczególnych
pomieszczeń wiąże się z ich mocą grzewczą. Mniejszy przepływ, mniejsza moc. Skoro twój "genialny " instalator dla zaoszczędzenia paru złotówek, nie założył ci rotametrów, to musisz mu wierzyć na słowo, że dobrał długości i rozstaw pętli prawidłowo. Tylko dla jakiej temp.to zrobił? Dla jednej dla całego domu? Sic!
A jak się pomylił, a z tego co opisujesz od dwóch lat, tak właśnie jest- to nie masz jak tego skorygować, skoro grzebiesz w przepływie przez pompę obiegową. Zrozum, że nie mając możliwości ustawienia przepływu dla każdego pomieszczenia z osobna, jeśli zmniejszysz przepływ na pompie obiegowej, to może być tak (i będzie) że w jednych pomieszczeniach będzie za ciepło, a w innych za zimno. Chyba że, pętle są wszędzie równej długości,a le to nie możliwe bo metraże pomieszczeń były by takie same:)
Kaszpir, nieco powagi. poukładaj myśli, zanim zaczniesz szukać oszczędności na siłę. Każdy chce tanio i dobrze. Ale ty co sezon zmieniasz zdanie i kombinujesz. najpierw 2T i same superlatywy, teraz ciągłe i najlepiej non stop. Przy takiej krowie jaką masz i cieniutkim zapotrzebowaniu tak się nie da....
I nie gniewaj się. Tylko częściej, raczej się zastanów...

Co ty za bzdury piszesz ? Mam oczywiście rotametry , bo skąd bym wiedział jaki jest przepływ na poszczególnych pętlach ???
Co TY chrzanisz o bieganiu od 2 lat do kotłowni ? Tak naprawdę od początku miałem ustawione grzanie na II taryfę i włączony termostat i tyle co mnie interesowało grzanie i jedynie po co chodziłem do kotłowni to po to aby spisać ile zużyłem prądu.
Jedynie co jak były duuże mrozy to lekko korygowałem czasy grzania na termostacie pokojowym.

Dopiero TY spowodowałeś że zainteresowałem się grzaniem ciągłym i zacząłem "kombinować" ...

Dziś rano ustawiłem sobie stałą temperaturę grzania (30 stopni) , włączyłem termostat i kończę "testy" , bo szkoda mojego czasu.

Daję sobie też spokój z opisywaniem moich spostrzeżeń , bo szkoda mojego czasu i nerwów ..
Dzieliłem się swoimi opiniami i spostrzeżeniami bo mogły być pomocne dla innych ale mi się już odechciało i swoje spostrzeżenia , opinie i obserwacje pozostawiam już dla siebie ..

TwojPan
23-12-2018, 11:17
Nie wiem bo to eksperymenty z proba grzania bez wzgledu na taryfe. Do tej pory grzalem tylko w T2 ale koledzy przekonuja ze taniej grzeje sie gdy jest praca ciagla. Mam podejrzenia ze akurat w moim przypadku chyba nie koniecznie , bo pompa bardzo duzo taktuje, nie schodzi ponizej 1,3kWh co widac tez na poborze pradu bo wzrósł w stosunku do grzania tylko T2 , no ale obserwuje dalej
Dlaczego taktuje?
Bo jest zaje...ście za duża na dom z takim zapotrzebowaniem, przy takiej temperaturze. Co to oznacza, nie napiszę bo znów będzie wojna...
Kurcze ludzie, co jest z Wami? Tak trudno wam przeanalizować własne spostrzeżenia?
Gogush, przeczytaj co sam na pisałeś, przeanalizuj wykresy i napisz czego się dowiedziałeś. Albo lepiej nie. Okaże się, że bezpowrotnie z twojej kieszeni uciekło sporo pieniędzy.
Najchętniej, z trzykrotnie przewymiarowanymi kombajnami, co nie chcą zejść z mocą dla temp 0-5deg (na która przypada 90% ogrzewania) zanegujecie każdy rodzaj grzania, inny od niewolnictwa w 2T z polarem na plecach, tak jak napisał dopiero w TYM roku kolega kaszpir.
Jak chcesz jeden z drugim spalać mniej kWh, jak macie PC mocą dla dwóch domów,a nie jednego?
No i dobrze, skoro wam tak dobrze :)
Jak dla mnie, możecie grzać 2h dziennie. W Leroy Mer...sa fajne walonki z futerkiem, to plus polarek na plecach- dopełni obrazu Polaka, przed szkodą i po szkodzie- tak samo nic nie wiedzącego :)

TwojPan
23-12-2018, 11:23
Dopiero TY spowodowałeś że zainteresowałem się grzaniem ciągłym i zacząłem "kombinować" ...

I jak widać, dobrze na tym wyszedłeś. Masz bardziej komfortowo, a niżeli w 2T? Masz, czyli było warto mnie poczytać.

Wracając do dyskusji. Skoro masz rotametry (a nie wiedziałem, bo nie pisałeś-szkoda nie było by tyle pisania) to wystarczy abyś mógł spróbować ustawić sobie komfortowe temp. gdzie i jak chcesz.
Tylko na Boga, zrozum. Jeśli masz wszędzie otwarte rotametry na max, to czy trzeba czy nie trzeba, przez pętle OP pomieszczeń, będzie przepływała max ilość wody. Wtedy pompa obiegowa PC będzie musiała pracować na wyższym biegu. Co to oznacza dla PC i całego układu ?
Odpowiedz sobie sam.

TwojPan
23-12-2018, 11:28
Dzieliłem się swoimi opiniami i spostrzeżeniami bo mogły być pomocne dla innych ale mi się już odechciało i swoje spostrzeżenia , opinie i obserwacje pozostawiam już dla siebie ..
Twoje spostrzeżenia i próby zejścia na siłę z kosztów nie prowadzą do niczego. Za każdym razem, nic z tego.
A coroczne, zmiany zdania co do sposobu ogrzewania, są....wybacz, ale bardziej dezinformujące niż informujące.
Bez obrazy.
Pozdrawiam.

Szklara
23-12-2018, 11:28
Dodaj coś o cyklistach jeszcze i ufo :)

Tak się kończą próby narzucenia na siłę innym "mojszego" i jedynie słusznego kierunku. Kończą się argumenty to trzeba obrazić, zgnoić, publicznie ośmieszyć..

Ja jakoś nie chodzę w polaru, przeciwnie w krótkich majtkach i podkoszulku (lub bez), boso, dzieciak tylko w skarpetkach (bo ma gumki na podeszwie żeby się nie wywalił), kobita tez lekko ubrana. No ale trzeba obrazić grzejących w 2T bo opowiadają rzeczy niepojęte, i jednak sople im z lampy nie wiszą. Skandal...

Walonki, polary.... żenujący poziom braku argumentów i nawet chęci czy próby zrozumienia drugiej strony.

Kaszpir grzej dalej jak miałeś ustawione. Ja nawet w dni wolne i święta grzeję PC w ryzach godzinowych - mam je tylko zmodyfikowane bo zmienia się model dnia dla rodziny. A grzanie ciągłe zawsze będzie droższe niż w 2T - do takich dojdziesz wniosków, ja przez parę miesięcy w weekendy grzałem ciągle, rachunek rósł, komfort niekoniecznie. Przestałem mordować siebie i pompę. U mnie teraz przynajmniej PC pracuje w najlepszym dla niej zakresie sprawności, a nie moduluje się do granicy wyłączenia.

kaszpir007
23-12-2018, 11:32
I jak widać, dobrze na tym wyszedłeś. Masz bardziej komfortowo, a niżeli w 2T? Masz, czyli było warto mnie poczytać.

Wracając do dyskusji. Skoro masz rotametry (a nie wiedziałem, bo nie pisałeś-szkoda nie było by tyle pisania) to wystarczy abyś mógł spróbować ustawić sobie komfortowe temp. gdzie i jak chcesz.
Tylko na Boga, zrozum. Jeśli masz wszędzie otwarte rotametry na max, to czy trzeba czy nie trzeba, przez pętle OP pomieszczeń, będzie przepływała max ilość wody. Wtedy pompa obiegowa PC będzie musiała pracować na wyższym biegu. Co to oznacza dla PC i całego układu ?
Odpowiedz sobie sam.

To trzeba czytać ze zrozumieniem, bo wiele razy mówiłem że mam rotametry i stąd podawałem jaki mam przepływ na poszczególnych pętach.
Nie wiem ile razy jeszcze mam pisać że przy otwartych pętlach rozdzielcza na max (przepływ 3l/min na każdej pętlli) w calym domu mam zbliżoną temperaturę i nie widzę żadnego sensu aby korygować przepływy , bo i po co ?
Stała temperatura w całym domu mi odpowiada i jest dla mnie najbardziej komfortowa.
Czy wierzysz , czy nie zbytnio mnie to nie interesuje ...

TwojPan
23-12-2018, 11:36
Walonki, polary.... żenujący poziom braku argumentów i nawet chęci czy próby zrozumienia drugiej strony.
Historia z polarem, jest zaczerpnięta z postów kaszpira.

Kurcze, bo już ręce opadają.
Jakie argumenty?
Jakie wysuwasz wnioski z doświadczenia kolegi gogush? Tylko takie, że PC spożyła więcej kWh? Że, taktuje? To jest jedyne co wywnioskowałaś kobieto?
To normalne, zważywszy na to,że ma cieplej w domu (zwiększone zużycie energii) i za dużą PC na tak niskie moce (czyli taktuje).
Jedyny argument, to to że grzejesz tylko w 2T jest taki, że jest tanio. Nie wiesz, czy nie byłoby i taniej i lepiej, z PC uszytą na miarę i bez niewolnictwa PC w 2T?
Wiesz to?
Może to i racja. Szkoda czasu.
Pozdrawiam.

TwojPan
23-12-2018, 11:41
Nie wiem ile razy jeszcze mam pisać że przy otwartych pętlach rozdzielcza na max (przepływ 3l/min na każdej pętlli) w calym domu mam zbliżoną temperaturę i nie widzę żadnego sensu aby korygować przepływy , bo i po co ?
.
To wreszcie zrozum. Może się okazać, że przy wyregulowanych rotametrach będzie tak samo jak założyłeś.
Wiesz z czym taka regulacja rotametrami się wiąże?
Pomyśl, dlaczego układy z samoregulacją mają projekty i określone przepływy dla każdego pomieszczenia i założonej temp.
Pomyśl.
Wtedy odpowiesz sobie na pytania dot, regulacji mocy pompy obiegowej w PC.
Pozdrawiam.

kaszpir007
23-12-2018, 11:42
Moje spostrzeżenia co do "zejścia z kosztów" ? :mad:

Co Ty "TwojPanie" za bzdury piszesz ???

Grzanie ciągłe , bez patrzenie na temepraturę i czas grzania (I i II taryfa) nie miało na celu OGRANICZENIA KOSZTÓW a raczej wiązało się z WYŻSZYM kosztem ogrzewania.
Od razu wiedziałem że koszty ogrzewania będą wyższe i się z tym godziłem.
Zachętą dla mnie była stabilniejsza temperatura w domu i podobno lepsza praca pompy.

No dobra w pracy mimo że mam tam około 23 stopnie noszę sweter lub polar. Czy coś to wnosi do dyskusji ? W domu jak siedzę przez komputerem też czasami lubię założyć sobie cienki polar lub sweterek. Czy to coś złego ?
Czy muszę w domu siedzieć tylko w gaciach aby "coś" Ci udowodnić ?

Czy chodzenie w domu w gaciach i tylko w podkoszulku coś "oznacza" ?

Bo czytam i sam nie wierzę. Jak ktoś założy sweter czy polara to już oznacza że w domu panuje normalnie arktyczne powietrze i zapewne ma w domu nie 22 stopnie a zapewne z 16 stopni ...

:mad:

TwojPan
23-12-2018, 11:53
Moje spostrzeżenia co do "zejścia z kosztów" ? :mad:

Kaszpir, napiszę ci to co kiedyś jeden z kolegów na forum SPP i Bolka, po roku dyskutowania z Tobą.
Twoja wiedza w temacie doboru kotła CO jest żadna.
Ja dopiszę, że tak samo jest jeśli chodzi o wiedzę dotycząca PC i ustawień OP.
Wesołych, trzymaj się.

Szklara
23-12-2018, 11:55
Historia z polarem, jest zaczerpnięta z postów kaszpira.

Kurcze, bo już ręce opadają.
Jakie argumenty?
Jakie wysuwasz wnioski z doświadczenia kolegi gogush? Tylko takie, że PC spożyła więcej kWh? Że, taktuje? To jest jedyne co wywnioskowałaś kobieto?
To normalne, zważywszy na to,że ma cieplej w domu (zwiększone zużycie energii) i za dużą PC na tak niskie moce (czyli taktuje).
Jedyny argument, to to że grzejesz tylko w 2T jest taki, że jest tanio. Nie wiesz, czy nie byłoby i taniej i lepiej, z PC uszytą na miarę i bez niewolnictwa PC w 2T?
Wiesz to?
Może to i racja. Szkoda czasu.
Pozdrawiam.

Kobieto...:lol2:

Naprawdę nie potrafisz czytać ze zrozumieniem:lol2:

Pisałem, że grzałem cały czas i nie było ani taniej ani lepiej.
No ale to trzeba przeczytać, przemyśleć i zrozumieć, a nie produkować posty tylko dla ich ilości.
Pa!, jako "kobieta" idę w gary bo wigilia za pasem. Pozbijam też te denerwujące sople z lampy i zmienię walonki na te z obcasem, ale najpierw gorąca woda i odmrożenie dzieciaka od podłogi....

kaszpir007
23-12-2018, 12:08
Pytałem o to, ale chyba uciekło.

Coś jest nie tak w danych które podajesz. Tutaj masz wzór na moc. Podstaw dane i policz jaką masz PC z danych, które podajesz i porównaj to z tabliczką na Twojej PC.

P=c x dT x m

P- moc

c- ciepło właściwe w kgK/Wh dla wody to 1,163

dT-delta czyli w Twoim przypadku to 6C.

m-przepływ (m3/h), musisz sobie zamienić.

Podstaw same liczby jednostek. Bardzo proste działanie. Podaj co wyszło.


Dzięki.
Pozdrawiam.

Ale co ma to na celu i co ma udowodnić ?

Dane jakie CIę interesują przecież już podawałem. Delta to 6 , przepływ 36l/min . Tyle że delta jest zmienna i widzę że się zmienia i najniższy pobór prądu jest przy niższej delcie.

Pratchawiec
23-12-2018, 12:08
Kaszpir Goguś i inni.....

O grzaniu ciągłym z przewymiarowaną PC i z taktowaniem

Dom i PC jak w stopce. Obciążenie ok.5,5-6,0 kW. Brak sprzęgła, bufora, pętle w całości otwarte. Przepływ ok.1540 l/h - zgodnie z zaleceniami Panasonica.
Od piątkowego wieczoru T-Cap wersja D z 2012r. idzie sobie w trybie ciągłej pracy, wyłącznie na pogodówce. Bez termostatu, którego nie używam nawet w trybie pracy taryfowej. Krzywa całkowicie płaska 30/30.
Temp. zewn 6-7*
Obserwacje i pomiary z dnia dzisiejszego

Temp. w domu - stabilnie 22,4, temp. podłogi 23,5 -23,8
10,30 uruchomienie sprężarki
10.58 sprężarka już nie działa
11.58 ponowne włączenie sprężarki
Postanowiłem w tym punkcie czasowym zanotować stan podlicznika i ciepłomierza.
12.19 sprężarka wyłączyła się. PC osiągnęła temp. powrotu 28*. Chodzi sama obiegówka i elektronika pobierając ok. 75 W.

W czasie 21 minut pracy sprężarki cały okład zużył ok 0,6 kWh energii a wyprodukował jej 0,011 GJ czyli 2,77 kWh. Piszę ok. bo podlicznik podaje zużycie z dokładnością 0,1 kWh.
Według moich szacunków, co za niedługo sprawdzę, sprężarka włączy się po ok. 1,5 godziny po poprzednim załączeniu. zatem ok. godz.13.20.
Ponownie odczytam liczniki i podzielę się obserwacjami.

Już jednak z tych danych wynika, że praca cykliczna z 1,5 godzinnym interwałem nie jest taktowaniem obserwowanym powyżej na wykresie użytk. Gogusha.
Nawet bez danych końcowych można szacować, że w czasie jednego opisanego wyżej cyklu mój kombajn zużywa ok. 0,7 -0,8 kWh.

CDN...

Pozdrawiam

Pratchawiec

Kaizen
23-12-2018, 12:12
Tyle że delta jest zmienna i widzę że się zmienia i najniższy pobór prądu jest przy niższej delcie.

To oczywiste przecież, bo mniejsza delta=mniejsza moc przy tym samym przepływie.

TwojPan
23-12-2018, 12:16
Kobieto...:lol2:

Naprawdę nie potrafisz czytać ze zrozumieniem:lol2:

Pisałem, że grzałem cały czas i nie było ani taniej ani lepiej.


Zrozumiesz wreszcie.
Że nie można tego porównać mając tak dużą, w porównaniu do zapotrzebowania domu, jednostkę PC.
Zrozum, gdybyš miał/miała jednostkę dobraną do obciążenia budynku, to koszty byłyby takie same albo ciut mniejsze grzejąc ciągle?

Pratchawiec
23-12-2018, 12:25
CDN
O grzaniu ciągłym z przewymiarowaną PC i z taktowaniem

13,15 sprężarka ponownie włączyła się.
zużycie prądu dla całego układu za pełny interwał ok.0,7 kWh. Produkcja ok. (ciepłomierz ma rozdzielczość 0,001 GJ) 2,77 kWh.
Pozostałe parametry bez zmian.

Wnioski?
Pozostawiam do dyskusji. Bedą zapewne takie że każdy grzeje w sposób dla niego optymalny

Pozdrawiam

Pratchawiec

toommm
23-12-2018, 12:33
CDN
O grzaniu ciągłym z przewymiarowaną PC i z taktowaniem

13,15 sprężarka ponownie włączyła się.
zużycie prądu dla całego układu za pełny interwał ok.0,7 kWh. Produkcja ok. (ciepłomierz ma rozdzielczość 0,001 GJ) 2,77 kWh.
Pozostałe parametry bez zmian.

Wnioski?
Pozostawiam do dyskusji. Bedą zapewne takie że każdy grzeje w sposób dla niego optymalny

Pozdrawiam

Pratchawiec

gdy ponownie startuje jaka jest temp. powrotu z OP ?

kaszpir007
23-12-2018, 12:43
CDN
O grzaniu ciągłym z przewymiarowaną PC i z taktowaniem

13,15 sprężarka ponownie włączyła się.
zużycie prądu dla całego układu za pełny interwał ok.0,7 kWh. Produkcja ok. (ciepłomierz ma rozdzielczość 0,001 GJ) 2,77 kWh.
Pozostałe parametry bez zmian.

Wnioski?
Pozostawiam do dyskusji. Bedą zapewne takie że każdy grzeje w sposób dla niego optymalny

Pozdrawiam

Pratchawiec

Każda pompa jest inna i każda ma inny algorytm pracy. U mnie delta jest zmienna i pompa dąży do jak najniższej delty.
Jak ustawię 30 stopni to pompa zacznie do delty 6 a skończy na delcie 1 i skończy grzać jak temp powrotu zrówna się z temp wyjścia czyli przy 30/30.

U mnie więc przy ustawieniu 30 stopni na wyjściu i bez termostatu zrobi się u mnie sauna.

U ciebie zapewne pompa wyłącza się jak delta będzie mniejsza od ustawione ? (4 czy też 6). U mnie tak nie ma ...
Delta jest raczej "początkową" wartością . Gdybym miał sztywną deltę to sądzę że problemu taktowania by nie było ...

Algorytmu nie znam i nie mam na na niego wpływu ..

toommm
23-12-2018, 12:50
skończy na delcie 1 i skończy grzać jak temp powrotu zrówna się z temp wyjścia czyli przy 30/30.

U mnie więc przy ustawieniu 30 stopni na wyjściu i bez termostatu zrobi się u mnie sauna.

..

I przy ustawieniu 30 stopni skończy pakując w OP 32 stopnie . U mnie tak samo jest własnie

gogush
23-12-2018, 13:08
Najchętniej, z trzykrotnie przewymiarowanymi kombajnami, co nie chcą zejść z mocą dla temp 0-5deg (na która przypada 90% ogrzewania) zanegujecie każdy rodzaj grzania, inny od niewolnictwa w 2T z polarem na plecach, tak jak napisał dopiero w TYM roku kolega kaszpir.


W polarze to ja chodze jak ide po drewno, do przedwczoraj grzejac w 2T nie mialem zadnego problemu , to co robie to wylacznie EKSPERYMENTY - i robie je za SWOJE pieniadze.

Ciekawe jest ze nie napisales ze w moim przypadku SIE NIE DA (dopiero teraz odniosles sie ze za duza pompa - nie mozna tak od razu?).

Moje wnioski po dwoch dniach sa takie :
1. Zwiekszylo mi sie zuzycie pradu
2. Pompa zaczela makabrycznie taktowac
3. Komfort terminczny zblizony (na poczatku za goraco , teraz sie wychladza - to tez moze byc powodem taktowania bo bardzo duzo obwodow jest wylaczonych przez termostaty)

Wiec aby byla jasnosc grzanie w T2 to nie jest dla mnie niewolnictwo ale zdrowy rozsadek (poki co bo dalej testuje). Widac kazdy dom jest inny i instalacja rowniez ktora wymaga indywidualnego podejscia.

P.S.

wiecej luzu życze , świeta idą .... aby zdrowie było !

Szklara
23-12-2018, 13:12
Zrozumiesz wreszcie.
Że nie można tego porównać mając tak dużą, w porównaniu do zapotrzebowania domu, jednostkę PC.
Zrozum, gdybyš miał/miała jednostkę dobraną do obciążenia budynku, to koszty byłyby takie same albo ciut mniejsze grzejąc ciągle?


Nie byłyby.
A mało tego, liczba problemów z pracą PC znacząco by wzrosła.
Mniejsze jednostki P to tylko jednofazówki, przy 3 fazach idzie fajnie obciążyć druciki dla całego domu, praca ciągła - więcej odszraniania, ba, nie dość że więcej to jeszcze w temp poniżej 27, bo przy ciągłym grzaniu więcej nie wepcham w podłogę, a co to oznacza to posiadacze P wiedzą dokładnie. Praca ciągła to również praca pompy przez większa część czasu poza optymalnym obciążeniem = mniejszy COP.
Ani taniej, ani lepiej. teraz mam optymalnie i wygodnie. Pompa odszrania szybko i przyjemnie powyżej 27 stopni, grzeje w optymalnym zakresie, nie chodzi na podtrzymaniu, nie taktuje, jest idealnie. Następnym razem zakup byłby dokładnie taki sam, pod względem mocy, bo firma zawsze może być inna.

gogush: prosto, rzeczowo, i jeszcze z qlturą. Tak trzymać.

Fugaz
23-12-2018, 13:15
Nie za duże te pompy macie? Ja mam domek jakiś 150m2 z garażem i kilku producentów złożyło mi w ofercie 6-7kW. Dom nie jest jakiś extra super poroterm 24+20 cm styropian od ziemi 15cm , wentylacja grawitacyjna. W waszych stopkach kolo 120m2 i 9kW. Przeciez przy takich temperaturach jak teraz nawet jak ida na najnizszej mocy to i tak jest za duzo i sie wylaczaja. Albo sterownik nie ogarnia. Nie wiem jak to z PC ale jak rozmawialem z instalotorem od kotłów gazowych to powiedział że dobry sterownik wyciśnie wiecej z kotła o gorszej modulacji niż byle jakie sterowanie z niewiadomo jak świetnym kotłem. Takie moje czysto teoretyczne myślenie :)

toommm
23-12-2018, 13:28
Z moich analiz pracy mojej PC też wynika , że przewymiarowana o ile nie wiem ,,, jakoś nie mogę się z nią "dogadać" nawet na krzywej ,, na prostej idzie i tylko i wyłącznie w grzaniu czasowym no może i z kagańcem w postaci termostatu w salonie . i to zwykła 1 fazówka

Fugaz
23-12-2018, 13:48
Ja zawsze myslalem ze pogodowka wspolpracuje z termostatem np w pokoju ale jak czytam wasze komentaze to trzeba wybrac albo jedno albo drugie?

Szklara
23-12-2018, 13:51
Nie za duże te pompy macie? Ja mam domek jakiś 150m2 z garażem i kilku producentów złożyło mi w ofercie 6-7kW. Dom nie jest jakiś extra super poroterm 24+20 cm styropian od ziemi 15cm , wentylacja grawitacyjna. W waszych stopkach kolo 120m2 i 9kW. Przeciez przy takich temperaturach jak teraz nawet jak ida na najnizszej mocy to i tak jest za duzo i sie wylaczaja. Albo sterownik nie ogarnia. Nie wiem jak to z PC ale jak rozmawialem z instalotorem od kotłów gazowych to powiedział że dobry sterownik wyciśnie wiecej z kotła o gorszej modulacji niż byle jakie sterowanie z niewiadomo jak świetnym kotłem. Takie moje czysto teoretyczne myślenie :)

U mnie z garażem ok 180 m2. Podobne ocieplenie, więcej tylko w podłodze mam.
Większe pompy raczej pracują w 2T, dlatego nie taktują i nie idą w najniższej mocy, lecz w optymalnym okienku wydajności, no i wyłączają się bo kaganiec je wyłącza 2T. Do tego poczytaj o spadku mocy przy minusowych temperaturach. Z tych 9kW robi się szybko dużo mniej, zresztą te 9kW to pewnie tylko w idealnych laboratoryjnych warunkach u producenta jest.
Przy pracy ciągłej taka PC w domu jak wskazałeś zapewne będzie się zachowywać tak jak to opisałeś. Kotły gazowe nie są wrażliwe na temp zewnętrzne tak jak PC więc tam możesz spokojnie mniejsze moce brać - oczywiście dobrane wg jakiegoś sensownego OZC.

Pratchawiec
23-12-2018, 14:07
gdy ponownie startuje jaka jest temp. powrotu z OP ?

Dość długo 24*.
Sprężarka włącza się zapewne wówczas gdy temp. powrotu chce spaść poniżej tej wartości.

PS sprawdzam aktualne dane

14.58
Temp.zewn. 6
Sprężarka stoi, temp. powrotu 26
Zużycie prądu od 11.28 - 1,9 kWh
Produkcja ciepła od 11.28 - 0,030 GJ = 8,33 kWh
Włączy się zapewne za ok. 30-45 min. jak temp. powrotu spadnie poniżej rzeczonych 24*.

Pozdrawiam

Pratchawiec

toommm
23-12-2018, 14:17
przy takim grzaniu wystarczy zwykła on/off

gogush
23-12-2018, 14:39
Czy potrzeby nam jest taki kolos jak T-CAP 9kW do nowego domu jeżeli już decydujemy się na zakup za dużej jednostki, której zakup i tak mija się z celem.

Chyba za bardzo splaszczyles bo dom 100m2 i dom 400m2 jednak maja inne zapotrzebowanie na ciepło. Zapominamy rowniez o CWU i czasie grzania bo ja CWU do 50 stopni mam dosc szybko
Przy dzisieszej temp. 0 stopni w 10 minut 150 litrow i to łącznie z defrostem w srodku :

423550

to tez zaleta wiekszej pompy. Kazdy ma jakies oczekiwania w stosunku do swojej pompy :)

Pratchawiec
23-12-2018, 14:52
przy takim grzaniu wystarczy zwykła on/off

Zapewne tak. Tylko spróbuj ją wysterować.
Czasy grzania i interwały pracy sprężarki będą wyglądać inaczej przy niższych temperaturach zewn.
Z pewnością jednak nie dojdzie do taktowania. Czasy pracy sprężarki w takich sytuacjach ulegają stopniowemu wydłużeniu. Proporcjonalnemu skróceniu ulegają czasy przerw.
Przy mocno ujemnych temp. sprężarka potrafi działać nieprzerwanie przez kilka godzin.

Pozdrawiam

Pratchawiec

TwojPan
23-12-2018, 14:52
Chyba za bardzo splaszczyles bo dom 100m2 i dom 400m2 jednak maja inne zapotrzebowanie na ciepło. Zapominamy rowniez o CWU i czasie grzania bo ja CWU do 50 stopni mam dosc szybko
Przy dzisieszej temp. 0 stopni w 10 minut 150 litrow i to łącznie z defrostem w srodku :

423550

to tez zaleta wiekszej pompy. Kazdy ma jakies oczekiwania w stosunku do swojej pompy :)
Prowadzisz motel, że zapotrzebowanie na szybką CWU jest priorytetem?
Masz tak dużą rodzinę? Czy może po prostu tyle zużywasz?

TwojPan
23-12-2018, 15:03
Czy za przewymiarowane PC pracują w najlepszej wydajności? Jeżeli dom "potrzebuje" przy -20C 5kW to ile będzie potrzebował przy 0C czy +7C ? Potężny T-CAP ma sprężarkę 3kW. Do tego jest jednostką 2 śmigłową. Jednostka 9kW i dwa śmigła? Szok. Jak jest moc minimalna pracy tej sprężarki? W innych PC 9kW jest mniejsza np. LG ma chyba pierwszej generacji 1,7kW. Czy potrzeby nam jest taki kolos jak T-CAP 9kW do nowego domu jeżeli już decydujemy się na zakup za dużej jednostki, której zakup i tak mija się z celem. Po co wydawać niepotrzebnie pieniądze?
Oczywiście osobom posiadające już taką jednostkę jest bardzo ciężko ustawić ją do pracy ciągłej.

Pozdrawiam.
Życzę najlepszego na święta.

Daj spokój. Szklara, gogush i inni nie rozumieją co znaczy praca z mocą nominalną. Dla nich jest to praca w 2T, A jak czytam ostatni wpis (nie wiem, pana czy pani) Szklary to wymiękam :rotfl:

Kubson, Wszystkiego Najlepszego na Święta, oraz sukcesów w zmieniania tajemniczej krainy zwanej FM.
Tak na poważnie, pamiętaj co ci napisałem. I uważaj na siebie.
Z mojej strony to tyle.
Wszystkim, bez wyjątków Wesołych Świąt.
Amen.

_John
23-12-2018, 15:13
Nie wiem bo to eksperymenty z proba grzania bez wzgledu na taryfe. Do tej pory grzalem tylko w T2 ale koledzy przekonuja ze taniej grzeje sie gdy jest praca ciagla. Mam podejrzenia ze akurat w moim przypadku chyba nie koniecznie , bo pompa bardzo duzo taktuje, nie schodzi ponizej 1,3kWh co widac tez na poborze pradu bo wzrósł w stosunku do grzania tylko T2 , no ale obserwuje dalej
Twoja pompa to w obecnych warunkach pogodowych armata na mysz.
Obskoczył byś jej mocą w tej chwili 3 takie domy.
KAŻDA pompa ciepła niezależnie od tego czy jest z inwerterem czy nie zacznie taktować.
Pytanie tylko kiedy.
U kolegi gogush jest to teraz.
Wytrzymaj jeszcze trochę i poczekaj na nisze temperatury.
Z tego co pamiętam, w Zubadanie jest możliwość regulacji mocy maksymalnej.
Być może jej zmniejszenie i pozostawienie urządzenia w pracy ciągłej da lepszy wynik ekonomiczny.
Trzeba sprawdzić, z fusów nie wywróżysz.

Innemu pompa 9kW będzie taktować przy +5.
Jeszcze innemu 7kW będzie taktować przy +10.
Wykres zapotrzebowania na ciepło, ZAWSZE w którymś momencie spotka się z krzywą mocy źródła ciepła.
Od tego punktu w prawo zaczyna się taktowanie urządzenia.
PC to nie piec elektryczny z modulacją 0-100%, najlepsze układy chłodnicze modulują do REALNYCH 40% - 100% mocy.
I to tylko w warunkach laboratoryjnych.
W realu macie po drodze jeszcze defrosty, różną wilgotność powietrza, różne temperatury wewnątrz i na zewnątrz, różne nasłonecznienie itp.
Algorytmy tych pomp to proste wykresy jednowymiarowe, to nie mapa 3D jak mapa paliwowa silnika spalinowego.
Wymagacie za dużo.

PS. Urządzenia, które mają sprężarki scroll zasilane z inwertera mogą taktować.
Te sprężarki mają cały czas grzany karter (przykładowo w Mitsubishi sprężarki grzane są uzwojeniem i nie można tego wyłączyć)
Nie straszny im takt 5 min pracy / 5 min postój.
To w starych on-off mówiło się o bezpiecznych 6 startach na godzinę - gdzie prąd startowy potężny i skok temperatury uzwojenia znacznie większy.

Praca ciągła sprężarki przy zredukowanym obciążeniu, zawsze zużyje najmniej prądu.
A jak ta ilość prądu przełoży się na kieszeń użytkownika, to już musi sobie sprawdzić każdy sam.
Testować zawsze warto.



.

Fugaz
23-12-2018, 15:19
Jak to jest teoretycznie. PC9kW moduluje pewnie od 10% czyli teoretycznie gdy zapotrzebowanie przy 0 jest dla przyklady 3kW to czy sterownik nie powinien tak sobie pompy ustawic zeby pracowac jak najdluzej? Jak piszecie o grzaniu 2T to wyglada wlasnie ze pracuje prawie caly czas - a puszczona bez kaganca świruje.
Tam o gazie co pisalem to juz roznice ogarniam :) bardziej mi zalezalo o czesci dotyczacej sterownika. Kociol gazowy tez nie lubi czestego wlaczania. Zadaje tyle pytan bo w koncu decyzje trzeba jakas bedzie podjac. Moj wykonawca zrobil podlogowke w calym domu i w kazdym pomieszczeniu mam termostat polaczony z rozdzielaczem. Rozmawialem z instalatorem PC i powiedzial ze to zaden problem i opisal dokladnie jak to wyglada od strony technicznej bez zadnego sprzegla czy bufora dobral 6 kW i jak policzyl dla stacji pogodowej z Katowic grzalki sie nie wlacza patrzac po historii. Bol jest taki ze nie jest tania oferta i gryze sie w myslach czy jakis LG czy panas nie t-cap to ogarnie. Czy wlasnie problem nie lezy po stronie sterownika. Mam tez dobra oferte z Mistubishi Ecodan ale jak slysze o sprzeglach i buforach od instalatora toi sie zalacza zolte swiatlo.

Szklara
23-12-2018, 16:02
Daj spokój. Szklara, gogush i inni nie rozumieją co znaczy praca z mocą nominalną. Dla nich jest to praca w 2T, A jak czytam ostatni wpis (nie wiem, pana czy pani) Szklary to wymiękam :rotfl:
.


Brakło Ci argumentów, więc wymiękłeś. Znów nie wyszło na "Twojsze", musisz to jakoś przeżyć.
Poza tym w tekście powyżej kłamiesz :) Dobrze, że już nie obrażasz.

No ale taka rozmowa z Tobą, gdy braknie Ci argumentów zaczynasz narzucać Jedynie Słuszny Kierunek, obrażać rozmówców, a na koniec kłamać byle tylko ich zdyskredytować. Słabe to przyznasz.
U mnie pięknie PC śmiga w 2T wbrew wszystkim tym wymysłom i teorią. Sople z lampy nie zwisają, nóg nie mam odmrożonych, a rachunek dwa razy mniejszy niż w 1 T.

Dziwy i cuda, dziwy i cuda prawią...

gogush
23-12-2018, 17:17
Prowadzisz motel, że zapotrzebowanie na szybką CWU jest priorytetem?


To się nazywa "komfort" cos jak ten Twoj "polarek" . Majac dwie kobiety w domu i 7 latka ciepła woda pod ręką jest ważna - z rozsądku nie grzeje cały czas wody tylko wtedy gdy jest potrzebna.
Każdy ma inne priorytety

Garażowiec
23-12-2018, 17:46
No tak ale liczy się sprawność całego układu. Żeby osiągnąć deltę 1 to pompa obiegowa będzie miała strzelam 300W i to przy niskich oporach instalacji a to na 99% obniży sprawność. Nie piszę że pompa będzie działać źle przy innej delcie jak 3 ale prawie mam pewność że przy niższych deltach moc pompy obiegowej skutecznie obniży sprawność całego układu a to nas przecież interesuje. Myślę że nie jest to przypadek że producenci tak projektują pompy żeby przy nominalnych przepływach delta była ok. 3 a potrzebna moc pompy obiegowej w granicach 50-70W (przy prawidłowo wykonanym DZ i mocy PC 6-8kW)
Na którą pompę on-off bym nie popatrzył to średnio delta jest 3 przy nominalnym przepływie. Tak jak pisałem moja pompa obiegowa pracuje z mocą 50W i DZ ma przepływ 1700l/h (pompa Wilo z płynną regulacją mocy). Widzę że często są instalowane pompy obiegowe za dużej mocy, z trzema biegami z dużym rozrzutem mocy na poszczególnych biegach. Stąd się bierze problem że na jednym biegu jest dużo za mała delta a na drugim za duża.

Ale faktem jest że im niższa delta DZ tym lepsza sprawność cop . Tak jak pisałem wcześniej pojawia się trudność w uzyskaniu tak niskiej delty , z stad producenci podają sparawność PC na takch a nie innych deltach . To jak niska delta DZ zwiększa sprawność PC najlepiej widać na ciepłomierzu w PC inwerter . Tutaj delta 1*C zaden problem techniczny , skoro przy takiej zimie jak obecnie nie potrzeba aby pc pracowała z mocą nominalna , przy mojej pc 5,2 kw wystarcza pompka obiegowa DZ 22 W i bez trudu osiągam 1-2*C deltę , zwiększając deltę spada cop , ładnie widać na ciepłomierzu

23-12-2018, 22:11
Ależ się tu koledzy rozwinęliście. Dorzucę swoje 3 groszę. Nie nastawiałem się nigdy na grzanie tylko w 2T dlatego wziałem sobie 2 sterowniki na piętro i parter, które odłączają pompy obiegowe za sprzęgłem/buforem 100l - zwał jak zwał. Dzisiaj z ciekawości sprawdziłem jak wygląda grudzień - 88/12 % dla taniej taryfy. Sterowniki pokojowe mam ustawione tak aby pilnowały temp minimalnej i maksymalnej. Komfort cieplny jak dla mnie spoko - nikt w domu nie narzeka. Po wprowadzce oczywiście musialem dostosować temp pod siebie + ustawić rotametry. Na dzień dzisiejszy nic nie wymaga korekty. Zarówno dla temp 2 stopnie jak i -10 było odpowiednio. Większych mrozów nie miałem póki co.

Nie widzę najmniejszego sensu aby PC pracowała ciągle. Ani to dobrze dla niej, ani dla mnie. Oczywiście za chwilę ktoś wyskoczy - mogłeś wziąć mniejszą i dać pracę ciągłą. Może i mogłem, ale świadomie nie chciałem. Chciałem urządzenie, które będzie miało mały zapas i pozwoli mi spokojnie spać. NA dzień dzisiejszy wybór trafiony w 100%.

okobar
23-12-2018, 22:25
To trzeba czytać ze zrozumieniem, bo wiele razy mówiłem że mam rotametry i stąd podawałem jaki mam przepływ na poszczególnych pętach.


boże, nawet ja wiedziałem że masz rotametry, a za przeproszeniem czytam tylko pobieżne...

agb
23-12-2018, 22:28
Ależ się tu koledzy rozwinęliście. Dorzucę swoje 3 groszę. Nie nastawiałem się nigdy na grzanie tylko w 2T dlatego wziałem sobie 2 sterowniki na piętro i parter, które odłączają pompy obiegowe za sprzęgłem/buforem 100l - zwał jak zwał. Dzisiaj z ciekawości sprawdziłem jak wygląda grudzień - 88/12 % dla taniej taryfy.

I to jest sedno sprawy. Bo gdybyś się nastawiał, to już byś w kotłowni mieszkał i prowadził z niej dysputy jak osiągnąć 90%. 88% to jest bardzo dobry wynik jeżeli osiągasz oczekiwany komfort.

gogush
23-12-2018, 22:33
Dzień trzeci pracy ciągłej pompy :

Dzisiaj licznik przy pompie pokazał 5645 kWh co daje ponad 40kWh na dobę ten wynik robi wrażenie przy 3 stopniach na + na zewnątrz aż się boje pomyśleć co by było przy -10.
Pompa dalej taktuje co 15 min. Temp zadana to 25 stopni (stała)
W zwiazku z tym wniosek mam taki że przy sprzęgle nie jest opłacalne ciągłe grzanie ponieważ pompa do zadana temp. osiąga dość szybko (bufor 300l) i sie wylacza. Jak temp czujnika na wymienniku spadnie zaczyna ponownie pracować. Pompa pracuje z mocą ~1,3 kW przy takim grzaniu.

Teraz zmieniłem sposób grzania wg. czujnika w domu (oryginalnie miałem wg. krzywej) , ustawiłem 22 stopnie (obecnie pokazuje 23) , pompa się wyłączyła.
Jestem ciekaw kiedy się włączy . Czujnik temp. jest w kuchni która ma zamknięte OP, ale kuchnia jest z dwoch stron otwarta na korytarz i na salon wiec ogrzewana jest głównie z salonu (+ ciepło podczas gotowania) - zwykle jest tam troche chłodniej niż w pozostałej czesci domu.

23-12-2018, 22:33
I to jest sedno sprawy. Bo gdybyś się nastawiał, to już byś w kotłowni mieszkał i prowadził z niej dysputy jak osiągnąć 90%. 88% to jest bardzo dobry wynik jeżeli osiągasz oczekiwany komfort.

Dam sobie rękę uciąć, że jak przyjdzie -15 stopni to ten stosunek się zmieni. Tylko co to zmienia ? :) Komfort jest, rachunki śmieszne do tego co zakładałem. Jestem zadowolony i chyba o to chodzi, a jak widzę, że ktoś tu twierdzi, że praca ciągła to jedyne sensowne rozwiązanie to mnie skręca. Skąd może wiedzieć skoro dobrał jednostkę teoretycznie idelanie i musi grzać ciągle ?

JTKirk
24-12-2018, 06:16
Brakło Ci argumentów, więc wymiękłeś. Znów nie wyszło na "Twojsze", musisz to jakoś przeżyć.
Poza tym w tekście powyżej kłamiesz :) Dobrze, że już nie obrażasz.

No ale taka rozmowa z Tobą, gdy braknie Ci argumentów zaczynasz narzucać Jedynie Słuszny Kierunek, obrażać rozmówców, a na koniec kłamać byle tylko ich zdyskredytować. Słabe to przyznasz.


niestety, zawsze byli i są tacy, którzy nie potrafią inaczej. Widać to doskonale, jak się starsze wpisy poczyta ;)

JTKirk
24-12-2018, 06:21
estem zadowolony i chyba o to chodzi, a jak widzę, że ktoś tu twierdzi, że praca ciągła to jedyne sensowne rozwiązanie to mnie skręca. Skąd może wiedzieć skoro dobrał jednostkę teoretycznie idelanie i musi grzać ciągle ?

Jak to widzisz n-razy, to potem cię t tylko już śmieszy....on musi nawracać, na jedynie słuszne rozwiązanie, w ramach naprawy świata , bo kiedyś ktoś tutaj źle mu doradził....;)

kulibob
24-12-2018, 06:41
A nie lepiej dobrać pompkę na styk tak aby do 0 -5 grzać taryfowo a jak przyjdzie te dwa tygodnie lodowni pościć ja samopas?

kaszpir007
24-12-2018, 07:24
Dzień trzeci pracy ciągłej pompy :
.

Daruj sobie te "testy" . Szkoda czasu , pieniędzy , pompy i nerwów ...

Testy są "skazane" na niepowodzenie , bo nie ma żadnej szansy aby pompa zeszła tak nisko z mocą do pracy stałej przy takich temperaturach jak są obecnie.

Ja wczoraj ustawiłem na pompie stałe 30 stopni , włączyłem termostat i ... zapomniałem.
Pompa włącza sie wtedy kiedy termostat jej pozwoli i wtedy działa normalnie i nie taktuje.
Komfort jak dla mnie taki sam jak przy grzaniu ciągłym bez termostatu.

Jedyny minus że włącza się pompa kiedy termostat każe a nie kiedy ja chce i zastanawiam się czy nie wrócić do poprzedniego sposobu grzania , czyli do stref czasowych ale co najwyżej lekko zmodyfikować czasy i godziny grzania ...

24-12-2018, 09:51
A nie lepiej dobrać pompkę na styk tak aby do 0 -5 grzać taryfowo a jak przyjdzie te dwa tygodnie lodowni pościć ja samopas?
Otoz to. Mi wychodzilo 8,1 kw, wzialem 9kw T-capa dla swietego spokoju. Dzieki temu wiekszosc dziala w 2T, a w razie czego termostaty pilnuja przegrzewania i niedogrzania. Dla mnie uklad idealny.

toommm
24-12-2018, 09:56
Otoz to. Mi wychodzilo 8,1 kw, wzialem 9kw T-capa dla swietego spokoju. Dzieki temu wiekszosc dziala w 2T, a w razie czego termostaty pilnuja przegrzewania i niedogrzania. Dla mnie uklad idealny.

jaki masz zład wody ( ile litrów mniej/więcej ) w instalacji OP ? I do jakiej temp. grzałeś układ w największy mróz jaki miałeś ?

24-12-2018, 10:03
Szczerze ? Nie prowadze tak szczegolwej analizy. Zlad wody trzeba by policzyc. Rurek mam jakos prawie 2km z tego co pamietam do tego bufor 100 l. Wchodzac do kotlowni najczesciej na PC widzialem cyferki 32 stipnie. Sadze ze tak grzeje.

toommm
24-12-2018, 10:20
Nie jestem fachowcem .. Ale są tu koledzy obeznani w tematach , znają wzory do obliczeń takich rzeczy .

Zastanawiam się czy nie powinno się dobierać mocy PC właśnie do mocy która wystarczająca jest do ogrzania danej ilości litrów wody w układzie do danej temperatury ( np. 35 stopni bo więcej na pewno nie trzeba w OP w nowych domach i to z wielkim plusem ) ze sprawnością danej pompy np. w - 20 stopniach.

bobrow
24-12-2018, 10:20
Otoz to. Mi wychodzilo 8,1 kw, wzialem 9kw T-capa dla swietego spokoju. Dzieki temu wiekszosc dziala w 2T, a w razie czego termostaty pilnuja przegrzewania i niedogrzania. Dla mnie uklad idealny.

Hello,
jeśli miałeś zapotrzebowanie na 8.1 kW i masz T-capa 9 kW- to masz wręcz „przepisowy” dobór PC.
Do tego masz jeśli dobrze pamiętam 80% w T2 bez utraty komfortu i pewność , że mocy Ci nie zabraknie w najmroźniejsze dni.
Niech moc (T-cap’a) będzie z Tobą !
Gratuluję.

Dla wszystkich :
wesołych świąt !

Pzdr

JTKirk
24-12-2018, 12:07
Otoz to. Mi wychodzilo 8,1 kw,
te 8,1kw to w nowym domu??
w stopce masz ściany BK24 + docelowo styro 25, czyli aktualnie bez styro ci tyle wychodzi ??

24-12-2018, 12:35
Dom dokladnie taki jak w stopce. 8,1 kw to z tego co pamietam juz CWU choc nie chce klamac. W kazdym razie jestem zadowolony z tego co wybralem, a i niezmiernie ciekawy ile faktycznie wyjdzie caly rok. Zeszly sezon tez grzalem ale jeszcze nie mieszkalem i nie bylo wszystkich docieplen wiec nie jest miarodajny.

toommm
24-12-2018, 13:13
Dom dokladnie taki jak w stopce. 8,1 kw to z tego co pamietam juz CWU choc nie chce klamac. W kazdym razie jestem zadowolony z tego co wybralem, a i niezmiernie ciekawy ile faktycznie wyjdzie caly rok. Zeszly sezon tez grzalem ale jeszcze nie mieszkalem i nie bylo wszystkich docieplen wiec nie jest miarodajny.

ale przy liczeniu zapotrzebowania pod PC nie liczymy ogólnego zapotrzebowania dodając CWU , bo albo grzejesz dom albo CWU , nigdy razem ... po co nowym tak sugerować ..

24-12-2018, 13:39
I tak i nie. Uwazam ze jednak rozsadnie to przemyslec. Ja sobie uwzglednilem bo zuzywam sporo wody. Na poczatku grzalem wode samopas i pompa potrafila dogrzewac wode 7 razy dziennie, co za tym idzie 7 razy dziennie przez jakis czas nie grzala co. Unormowalem sobie to harmonogramem i spokojnie wystarcza mi grzanie 2x na dobe tylko w 2T. To tez generalnie skraca czas CO. Wiec jakby ktos sobie dokladnie liczyl, dobral pompe na styk, a potem jednak doszedl do wniosku ze bedzie probowal sie bawic tylko w 2 T bo chcialby przyoszczedzic to sie zrobi problem ;) Tak uwazam, ale zaznacze, ze absolutnie nie jestem zadnym fachowcem. Pokazuje tylko moje spostrzezenia :)

JTKirk
24-12-2018, 13:47
ale przy liczeniu zapotrzebowania pod PC nie liczymy ogólnego zapotrzebowania dodając CWU , bo albo grzejesz dom albo CWU , nigdy razem ... po co nowym tak sugerować ..

proponuję poczytać o metodach doboru mocy grzewczych, a potem dywagować.
po co nowych tak od razu na minę....:P

JTKirk
24-12-2018, 13:54
Dom dokladnie taki jak w stopce. 8,1 kw to z tego co pamietam juz CWU choc nie chce klamac. W kazdym razie jestem zadowolony z tego co wybralem, a i niezmiernie ciekawy ile faktycznie wyjdzie caly rok. Zeszly sezon tez grzalem ale jeszcze nie mieszkalem i nie bylo wszystkich docieplen wiec nie jest miarodajny.

pytam, bo 8,1kw to wydaje mi się bardzo dużo, jak na nowy dom...nawet jeśli to jest razem z CWU

toommm
24-12-2018, 13:58
proponuję poczytać o metodach doboru mocy grzewczych, a potem dywagować.
po co nowych tak od razu na minę....:P

Kolega licząc dodaje na CWU ?? PC to nie śmieciuch .. a teraz to nie 90-te lata ... jakaś inna teoria ?

24-12-2018, 14:11
pytam, bo 8,1kw to wydaje mi się bardzo dużo, jak na nowy dom...nawet jeśli to jest razem z CWU

Duzo nie duzo, chalupe trzeba ogrzac. Tyle wyszlo z OZC i tak zrobilem ;) Wplyw na to moze miec duzy garaz + to ze mam pelna pietrowke bez skosow u gory.

Szczerze mowiac ja osobiscie jak jeszcze zadnych obliczen nie bylo rowniez celowalem w 9 kw. Obstawiam, ze 7ka po kosztach np LG tez by stykla tyle ze musialaby chodzic non stop + grzalka przy -15. Szkoly sa 2, ja wolalem nie ryzykowac.

Fugaz
24-12-2018, 14:16
Kolega ma 9kW na 200m2 co niektórzy mają takie pompy pozakładane do 120m2.

JTKirk
24-12-2018, 14:20
Kolega licząc dodaje na CWU ?? PC to nie śmieciuch .. a teraz to nie 90-te lata ... jakaś inna teoria ?

powtórzę się...są normy i metody doboru urządzeń grzewczych i nie ma znaczenia, czy to PC czy śmieciuch. Jedna z metod , faktycznie pomija całkowicie CWU. Ja jednak nie polecałbym takiej metody doboru, szczególnie osobie nowej na forum, które ma z reguły niewielkie pojęcia o OZC, mostkach i o tym jak mogą się różnić obliczenia w teorii i praktyce. W przypadku osoby całkowicie świadomej pewnych kwestii - to już inna historia.

24-12-2018, 14:25
powtórzę się...są normy i metody doboru urządzeń grzewczych i nie ma znaczenia, czy to PC czy śmieciuch. Jedna z metod , faktycznie pomija całkowicie CWU. Ja jednak nie polecałbym takiej metody doboru, szczególnie osobie nowej na forum, które ma z reguły niewielkie pojęcia o OZC, mostkach i o tym jak mogą się różnić obliczenia w teorii i praktyce. W przypadku osoby całkowicie świadomej pewnych kwestii - to już inna historia.

Poruszyles wazna kwestie - nikt nie pownien byc pewoen tego, ze nie wyjdzie zaden mostek. Chyba ze robi wazystko sam i jest pewny swoich umiejetnosci.

bobrow
25-12-2018, 21:23
Poruszyles wazna kwestie - nikt nie pownien byc pewoen tego, ze nie wyjdzie zaden mostek. Chyba ze robi wazystko sam i jest pewny swoich umiejetnosci.

Tia- może teraz „wielki Brat” nie wytnie ...
Jest tak , a może nie...
Tia...

gogush
25-12-2018, 22:00
Dzień piąty eksperymentów :
tym razem w oparciu o temperaturę na czujniku w domu (23) , zuzycie dzienne (na godz 22:54) 18,56kWh , obecnie pompa pracuje z mocą 3kW czyli zakladam ze jesli tak dalej bedzie to osiagne wynik 22kWh (temp zew w ciagu dnia +1) . To jest prawie dwa razy nizszy pobór niz przy grzaniu ciągłym. Jest to wynik zbliżony do grzania tylko w 2T. Pompa praktycznie nie taktuje. Ustawienie na sterowniku max temp wody 35 min 27.
O 21:52 pompa zaliczyla defrost :

423636

kaszpir007
25-12-2018, 22:35
To może ja też takie lekkie spostrzeżenia :)

Mogę porównać dwa dni , dzień dzisiejszy (średnia temperatura całodzienna 1,9 stopnia) ze średnią temperaturą dzienną zbliżoną do dnia 21.12.2018 (średnia temperatura całodzienna 1,5 stopnia).

21 grudnia pompa zaliczyła 25 załączeń (nie wiem ile defrostów). Działała cały dzień , bez termostatu jedynie na pogodówce. Koszt niewiadomy bo jednak było sporo przerw. Cięzko więc wyliczyć jaki był koszt dzienny. Zużycie poniżej 13kW.

25 grudnia miała ustawione grzanie w godzinach 12.00-16.00 (czyli 2 godziny dodatkowo w I taryfie) i od 22.00-5.00. Od 5.00-6.00 grzanie CWU.
Ustawiona stała temepratura grzania.
Zużycie też wychodzi poniżej 13kW , ilość załączeń sprężarki 4 razy. Nie wiem ile defrostów ale wygląda na 0 , no chyba że defrosty przebiegłby bez wyłączenia się sprężarki ?
Większość więc jak widać w II taryfie.

Co do komfortu to szczerze mówiąc przy obecnych temperaturach nie widzę różnicy . Może nie jest całkowicie stabilna temperatura i są lekkie wahania ale jakoś nie pogarszają one uczucia komfortu ..

Testy zakończyłem. Wróciłem do grzania w II taryfie. Ustawiłem sobie gotowe programy grzania , zmieniłem godziny grzania CWU , zmieniłem sposób grzania (stała temp a nie krzywa) i tyle ...
Jedynie na weekend mam ustawione grzanie ciągłe ale z termostatem , bo cały weekend mam w taniej taryfie.

Chyba dla mnie i dla naszej pompy jest to najbardziej optymalny i najbardziej ekonomiczny sposób grzania.
Jak komfort zacznie "siadać" to po prostu dołożę jeszcze czasu do grzania i tyle ...

Niestety grzanie ciągłe jest nie dla mnie , bo jak widzę kilkadziesiąt razy dziennie włączającą się sprężarkę to sądzę że nie jest to dla jej żywotności dobre. Praca ciągła z termostatem też nie do końca , bo pompa załączała się kiedy chciała i było często było to że sprytnie "omijała" II taryfę i lubiła sobie działać w I taryfie co raczej do zbyt ekonomicznej pracy nie należało :)
Dodatkowo taka praca z termostatem jak dla mnie dużo nie różniła się od pracy czasowej ..

Pyxis
26-12-2018, 10:10
Tez milo mi Was poczytac.
Wpadlem na chwilke sprawdzic, czy ktos nie probuje "naciagac" praw fizyki. ;-)

Pyxis
26-12-2018, 10:15
Czy dobrze zrozumiałem?
PC ma największą sprawność przy najniższych deltach T GZ i DZ?


Uogolniajac - tak.

Pyxis
26-12-2018, 11:39
Podaj wiecej informacji na temat mocy grzewczej PCi i mocy pomp obiegoych, bo mam wrazenie, ze cos zle liczysz. Jesli obiegowki pobieraja 30% energii pobieranej przez pompe, to masz tam pompy hydroforowe wlasnie. :-)
Przy mojej pompie to okolo 2,7%.

Pyxis
26-12-2018, 12:45
Pompa GZ pracuje non stop jeśli temperatura na zewnątrz spada poniżej 14C.

Moja zasada jednak ogranicza sie do urzadzen pozbawionych tego typu bledow konstrukcyjnych rujnujacych ich sprawnosc. :-)

Pyxis
26-12-2018, 20:24
Wrozenie z fusow.
Inaczej bedzie jak pompa sie bedzie pracowala 2h/dobe (bedziesz raczej w plecki) a inaczej jak 16h/dobe (bedziesz raczej do przodu). Po naniesieniu na wykres gdzies sie te proste przetna, ale szczerze mowiac nie bardzo chce mi sie to liczyc/szacowac.
To mieszanie wody w podlodze poza cyklem grzania to naprawde porazka. Jak mozna bylo uskutecznic takie rozwiazanie, zamiast czujnika (czy nawet czujnikow i liczenie sredniej lub nawet mediany) temperatury w wylewce?

gogush
27-12-2018, 10:19
Tak sie zatsanawiam jaki wpływ mają płytowe wymienniki cipła które z założenia są projektowane do różnic temp. większych niż kilka stopni. Z jednej strony niższa temp. lepszy COP ale sprawność chyba jednak niższa, myle się ?

jgrolik
27-12-2018, 13:54
Moja zasada jednak ogranicza sie do urzadzen pozbawionych tego typu bledow konstrukcyjnych rujnujacych ich sprawnosc. :-)

Czasami nie ma innej możliwości, np w przypadku klimakonwektorów w układzie.

U mnie dziś 6.2/4.3 po 3h grzania CO

Szklara
27-12-2018, 19:20
Kaszpir: dzięki za opis sytuacji. Wielu się przyda. Ja tak samo testowałem, tylko, że bez termostatu. Skończyło się tak, że nawet w dni świąteczne i wolne (taryfa G12w) pompa tez śmiga w kagańcu godzinowym. Ilość kWh na liczniku mniejsza, komfort zachowany, pompa pracuje pół dnia tylko, nie miele obiegówką 24h. Praca w kagańcu ułatwia też odszranianie, bo dzięki wyższej krzywej osiągam magiczne dla panasa 27 stopni. W okienku dziennym pompa automatycznie grzeje z podbiciem 3 stopnie. I wszystko ładnie gra.

redblack
27-12-2018, 19:51
Kaszpir: dzięki za opis sytuacji. Wielu się przyda. Ja tak samo testowałem, tylko, że bez termostatu. Skończyło się tak, że nawet w dni świąteczne i wolne (taryfa G12w) pompa tez śmiga w kagańcu godzinowym. Ilość kWh na liczniku mniejsza, komfort zachowany, pompa pracuje pół dnia tylko, nie miele obiegówką 24h. Praca w kagańcu ułatwia też odszranianie, bo dzięki wyższej krzywej osiągam magiczne dla panasa 27 stopni. W okienku dziennym pompa automatycznie grzeje z podbiciem 3 stopnie. I wszystko ładnie gra.
Jaką masz KG w okienku tanim a jaką w drogim?
Czy używasz termostatu? Jeśli tak to z jaką ustawioną temperaturą w poszczególnych okienkach i z jaką histerezą?

27-12-2018, 20:05
Nie więcej jest ich i nie mniej. Pan i jego uczeń.
Star Wars Episode 2.
I pa.

Piłeś cos ? :D

Ja też grzeję głównie w 2T, ale za sprawą termostatów pokojowych co za tym idzie mam cały czas komfortową temperaturę, a PC pracuje jak trzeba ;)

vip.
27-12-2018, 20:35
PC IVT Greenline HT Plus C 5.9kW.
Pompa GZ Wilo RS 25/6-3C
1 bieg 46W
2 bieg 67W
3 bieg 93W
Pompa DZ wilo TOP-S 25/7.5
1 bieg 115W
2 bieg 165W
3 bieg 205W

Przy takiej pogodzie jak teraz (śred. temp. zew. 0C) PC zużywa 10 - 12kWh dziennie.
Na cele CO, PC włącza się 2-3 razy dziennie na ok 2 godziny za każdym razem.
Do tego dochodzą włączenia na CWU to ok 6-8 wlączeń dziennie po 15 minut każde.

Pompa DZ wlącza się tylko podczas pracy kompresora.
Pompa GZ pracuje non stop jeśli temperatura na zewnątrz spada poniżej 14C.

Tak na szybko licząc 93W-67W = 26W Zakładając że temp. poniżej 14C utrzyma się przez 150 dni to mamy 26 x 150 x 24h = 93600 = 93.6kWh Koszt wychodzi więc raptem 56 zł przy 0.6zł kWh a tak naprawdę to będzie pewnie ok. 30zł przy dwóch taryfach. Jakby nie patrzeć to prawie nic.

Sprawdź ile obniży Ci się temp. zasilania GZ na 3 biegu i czy PC dzięki temu będzie pobierać o co najmniej 26W mniej energii.

Piszesz że masz 6-8 włączeń pompy na CWU, to strasznie dużo a tylko 15 min pracy pompy. Histerezę sobie może podnieś bo na tym podgrzewaniu tracisz chyba więcej jak na niezoptymalizowanym CO (jeśli nie jest).

Ja mam bojler 200l i dwa włączenia na dobę po 27-30 min, pompa 6.9kW.

Szklara
27-12-2018, 20:37
Jaką masz KG w okienku tanim a jaką w drogim?
Czy używasz termostatu? Jeśli tak to z jaką ustawioną temperaturą w poszczególnych okienkach i z jaką histerezą?

Generalnie moja krzywa niewiele Ci da, trzeba ją ustawić doświadczalnie dla swojego domu. Każda chata inna, styl życia, zyski itp. Termostatu nie używam.

Obecna krzywa 31/26 dla -15/+15. W okienku dziennym krzywa jest podbita o 3 stopnie.

Szklara
27-12-2018, 21:20
Na jakiej podstawie uważasz, że ilość kWh mniejsza? Jeżeli tak to o ile kWh mniej? Robiłeś testy? W jakich warunkach te testy?
Czy w łazience masz taki sam komfort zachowany jak przy grzaniu ciągłym?

BTW są PC, które świetnie sobie radzą z defrostami poniżej 27C.


Śledzisz temat, więc to wszystko wiesz. Pisałem wielokrotnie :) Po co znów te same pytania? Nabijanie postów?

BTW są takie pompy, ale ja mam akurat tą na literę P. :)

Pratchawiec: BRAWO!

JTKirk
28-12-2018, 05:56
Śledzisz temat, więc to wszystko wiesz. Pisałem wielokrotnie :) Po co znów te same pytania? Nabijanie postów?

BTW są takie pompy, ale ja mam akurat tą na literę P. :)
!

Potrzeba odreagowana własnych frustracji u niektórych, jak widać jest bardzo silna i nijak się ma do wcześniejszych deklaracji....:yes:

JTKirk
28-12-2018, 06:13
Wrozenie z fusow.
Inaczej bedzie jak pompa sie bedzie pracowala 2h/dobe (bedziesz raczej w plecki) a inaczej jak 16h/dobe (bedziesz raczej do przodu). Po naniesieniu na wykres gdzies sie te proste przetna, ale szczerze mowiac nie bardzo chce mi sie to liczyc/szacowac.
To mieszanie wody w podlodze poza cyklem grzania to naprawde porazka. Jak mozna bylo uskutecznic takie rozwiazanie, zamiast czujnika (czy nawet czujnikow i liczenie sredniej lub nawet mediany) temperatury w wylewce?

Jak to czytam, to nie mogę uwierzyć, że ten producent o którym mowa, był uważany swego czasu za "mercedesa" wśród gruntówek...

plusfoto
28-12-2018, 09:21
trzy kWh bez problemu a kilka razy były 15 - 20 minutowe piki po 2,8 kWh

bobrow
28-12-2018, 09:22
Ktos ma informacje odnosnie min mozliwej oddanej mocy przez np. P T-Cap 9kW.



Varme,
ja u siebie najniższą oddaną moc widziałem coś ok 3,4kW przy 19Hz

Szklara
28-12-2018, 09:26
kubson: Przewymiarowana kupiona z premedytacją. Pracuje w 1 domu a nie w czterech. Z invertera nigdy nie zrobisz on/off (no tu się ośmieszyłeś, kompletnie nie wiesz co to inverter i jak działa.po co takie bzdury piszesz - pod publiczkę?) bo nawet jak pracuje krócej to i tak zawsze moduluje moc bo nie dość że pracuje na krzywej to jeszcze warunki termiczne w domu i na zewnątrz zawsze są inne. Dlatego sprężarka nieważne czy pracuje 6 godzin, czy morduje się 24h na dobę to MODULUJE! To że pompa jest przewymiarowana nie oznacza, że grzeje jako on/off to wierutna bzdura. No ale do tego trzeba wiedzy praktycznej a nie teorii :)
Bufor - dalej naginamy rzeczywistość.... Koszty ogrzewania dużo niższe - było o tym setki razy. Koszty naprawy praktycznie te same. Koszt zakupu w moim większy o niecałe 1,5 tyś. Zginął w wydatkach na nowy dom, kropla, a korzyści ogromne.
Reszta tekstu o wielkości przyznasz że zapachniało zazdrosnym Januszem..

Dalsza rozmowa zbędna, musiałbym zniżyć się do poziomu, w którym na pewno pokonałbyś mnie doświadczeniem...

Czekam jeszcze na teksty o walonkach, cyklistach i soplach z lampy. Potem o inżynierach i pseudofachowcach z FM. Tymczasem mam też lodówkę ze sprężarką inverter i CUD!!! też nie pracuje 24h na dobę!!! Jak to możliwe? inżynierowie oszaleli? Nie, pewnie znów coś w niej przestawiłem lub o zgrozo kupiłem przewymiarowaną - mogłaby opędzić nie 4 domy ale cała ulicę! :rotfl:

kaszpir007
28-12-2018, 10:03
Testowałeś na swojej PC, która jest przewymiarowana. W takie temp. jak teraz to możesz nią "opędzić" trzy możne nawet i cztery domy. Dlatego takie wnioski. Nie ma sensu kupować za dużej PC ponieważ: robisz z inwertera PC on/off, do tego pewnie czasami bufor, koszty ogrzewania praktycznie takie same, komfort dużo niższy, w razie awarii większe koszty naprawy no i wydajemy więcej kasy. Komu zależy, aby inwertor kupił jak największą PC? Instalatorowi. Oczywiście, że "fajnie" przed sąsiadami pokazać, że ma się PC smoka, bo muszę mieć największe PC na ulicy, albo bo sąsiad ma to ja tez muszę. No cóż różnie bywa.

Co za bzdura ? Pompa inwerterowa działa jako on/off ???

U mnie sobie zobacz jak działa. Mam ustawione godziny grzania 22.00-5.00 , 5.00-6.00 CWU i dalsze grzanie 13.0-15.00

Wczoraj o 22.00 pompa się załączyła i od poczatku zaczęła modulować mocą , po pewnym czasie zmiejszyła mocno moc i obroty i pobierała tylko 0,7KW i tak działała przez kilka godzin. Od 22.00 do prawie 4.00 pompa nie wyłączyła się ani razu i dopiero termostat ją wyłączył.

Przy grzaniu czasowym pompa inwerterowa ciągle działa jako inwerterowa ...

kaszpir007
28-12-2018, 10:19
Moduluje tylko w pewnym zakresie. Pisałem o tym. Jesteś w temacie to zobacz. Zresztą moc minimalna to mit, na tym forum.
.

Nie wiem w jakim zakresie moduluje ale moja przy grzaniu CWU spokojnie potrafi wciągnać 3,4kW a przy grzaniu zaczyna działać z około 2-2,5kW i schodzi z mocą nawet do około 0,7kW .

Wygląda więc że ta modulacja jest spora.

plusfoto
28-12-2018, 10:25
trzy kWh bez problemu a kilka razy były 15 - 20 minutowe piki po 2,8 kWh
Dodam jeszcze gwoli wyjaśnienia iż te dane są dla temperatur od +2 w dół. W zakresie od +2 do +7 poniżej 3,5 nie zejdzie a powyżej +7 to 4 jest minimum. Minimalny pobór to 0,8 natomiast sprężarka 19 Hz przy najmniejszym przepływie jaki zaobserwowałem 12 l/min.

Vaikis_
28-12-2018, 10:47
Panasonic 5Kw praca ciągła, minimum ~ 280-290W. COP ~ 3.6 -4.2 według moich obliczeń, gdy znajduje się na zewnątrz ~ 0 ° C
w domu ~ 23C
http://www.vorupe.eu

kaszpir007
28-12-2018, 10:53
Przypomnij sobie jak u Ciebie działała? Ile się męczyłeś z ustawieniami? Czy działa u Ciebie z duża sprawnością?

Przeczytałeś to co było. Czy dalej uważasz za bzdurę że za duże PC pracuj jak on/off?

Męczyłem się bo posłuchałem "rad" że najlepsza praca pompy to ciągła praca pompy. Bez żadnych ograniczeń.
I starałem się tak ustawić pompę aby tak działała i efekt tego był mizerny.
Efekt był taki że pompa zaczęła niesamowicie taktować , przegrzewać dom a dodatkowo zużywać sporo więcej energii ...
Jak dla mnie zero korzyści a jedynie same wady ..

Dlatego wróciłem do poprzedniego sposoby ogrzewania , no może lekko zmodyfikowanego bo zrezygnowałem z grzania krzywą na rzecz stałej temp.

Tak uważam za bzdurę bo pompa u mnie moduluje moc , co pięknie widać na wykresach u mnie , więc nie działa jako pompa on-off i nigdy nie działała.

Vaikis_
28-12-2018, 10:54
Gratulacje.

gdybym dzisiaj szukał nowej pompy ciepła, moim wyborem byłby Daikin 3 4Kw

Szklara
28-12-2018, 10:56
Psy szczekają, karawana jedzie dalej.
Pompa wbrew teoretykom pięknie moduluje, a co najważniejsze pracuje na dobę kilka godzin a nie katuje się 24h/dobę :)
Zresztą po co ta pusta gadka? Cały czas brednie o doborze pompą na styk, tylko... jakoś jeszcze nikt nigdy nie zagrzał domu w 2T pompą dobraną na styk z przeznaczeniem pracy przez całą dobę. A ja grzeję tylko w 2T:). Praktyka się kłania...

Värmepumpsägare: Oczywiście, że idzie dobrać ustawienia pompy do każdego domu. Powtarzam jak mantre: każdy dom inny, inne ma zyski, inne preferencje użytkowników, styl życia itp itd. Kto tego nie zrozumie zawsze będzie klepał jedynie słuszna teorię. Praktyka jest nieubłagana: ta sama pompa w takich samych domach przy innych domownikach i ich stylu bycia i preferencjach będzie musiała być inaczej ustawiona. Na nic teoretyczne bajania, na nic wzory i wyliczenia. Tylko praktyka i doświadczalne ustawienie swojej pompy do w/w potrzeb stworzy idealny tandem pod względem sprzętu, kosztów i komfortu.
A wpajanie komuś, że dla jego domu tylko ta i tylko wyłącznie ta pompa, oraz że masz grzać tak i tylko tak, z taką krzywą i tak ustawioną pompą, to wybaczcie, ale to bełkot.

Kaszpir: Pompa jak grzejesz w 2T i masz o zgrozo przewymiarowaną NIE MODULUJE!!!! Grzeje ci jako ON/OFF!!!! Na nic twoje wykresy i fakty, teoretycy wiedza swoje. Nie moduluje:rotfl:

Popełniliśmy dwa grzechy główne dla tzw. "znafców".
1. Zbrodnia numer 1 - grzanie w 2T. Absolutnie tak nie wolno, to nie jest zgodne z jedynie słuszną drogą partii. Masz w domu zimno, sople na lampie i chodzisz w walonkach, a dziecko non stop przymarza do wanny.
2. Zbrodnia nr 2 - kupiłeś przewymiarowaną pompę (to nic że taka musi być do grzania w 2T) - przepłaciłeś, pompa ci taktuje, przegrzewasz dom (pomimo tego że w domu zimno!). Pompa ma byc na styk i masz nią grzać cały dzień na okrągło!

A no i jesteś mimo wszystko zadowolony z rezultatu i rachunków. To w sumie zbrodnia nr 3...

kaszpir007
28-12-2018, 12:00
Męczyłeś się, bo kupiłeś za dużą PC. Niestety. Chcesz link, gdzie Ci pisałem, że to nie ma sensu. Teraz nie ma wyjścia. Grzanie w 2T, bo tak najlepiej dla Twojej pompy (sam tak napisałeś). Przypomnij sobie jak Twoja PC pracowała, jeszcze kilka temu. Zobacz na wykresach. Polecam.

Pozdrawiam.

Widzę że się nie rozumiemy ...

Kupiłem pompę aby grzać w 2T. Takie były założenia aby wykorzystać ile się da II taryfę i płacić jak najmniej tak jak niemalże każdy posiadacz pompy ciepła.
Pompa w 2T działa idealnie . Nie taktuje , ładnie moduluje mocą , grzanie CWU błyskawiczne , nie korzysta NIGDY z grzałek (bo są wyłączone) a rachunki za ogrzewanie dla mnie bardzo akceptowalne.
Jak trzeba będzie to dołożę w najgorszym przypadku trochę godzin w "drogiej taryfie" i tyle ...

W ten sposób u mnie pompa działała od września 2017r ...

Głupotą było kombinowanie i zmuszenie jej do pracy nonstop co jest nierealne w moim domu i przy moim zapotrzebowaniu i warunkach.
Skończyło się to tym że zużycie prądu wzrosło , komfort przez przegrzewanie domu spadł a pompa zaczęła taktować niesamowicie.
Jak dla mnie nie było żadnych plusów które przemawiały by za pracą stałą ...

Dlatego wróciłem do takiego sposobu grzania jak poprzednio ...

Czy wybrałbym pompę 5KW ?
Raczej nie.
Jaką korzyść bym miał ? Że przy większych mrozach musiałbym się wspomagać grzałką ? To że przy pracy nonstop zużyłbym więcej prądu i zapłacił za ten prąd więcej niż tylko w II taryfie ? Czy może że przy pracy nonstop sprężarki szybciej by ulegała awarii (zużycie) , tak samo jak np. pompa obiegowa ?

Ja nie widzę żadnych zalet pracy nonstop. Może jak ktoś ma zwykła taryfę to dla niego to nie ma znaczenia , ale jak ktoś ma taryfę G12 to ma ją po to aby starać się zużyc jak najwięcej w tym czasie i tym samym obniżyć koszty rachunku za prąd.
Ale z drugiej strony też powinno się dbać aby spręzarka wytrzymała jak najdłużej , bo jednak nie jest to tania rzecz ...

Szklara
28-12-2018, 12:20
Twój dom potrzebuje 4,2 kW przy -20C. Teraz ile potrzebuje gdy jest tak jak teraz powiedzmy ok 0C?

Co za perfidne kłamstwo. Mój dom wcale tyle nie potrzebuje. Mylisz zasadnicze i elementarne pojęcia.

Mam OZC liczone dla temp. w środku 21 stopni i wg niego projektowe obciążenie cieplne wynosi 4226 W.
Tymczasem w domu jest 3 stopnie więcej. Plus parę niewielkich mostków ech ci wykonawcy) i jeden wielgachny - nieocieplona ściana garaż - dom (to już moje lenistwo). Czytaj i ucz się. Podaj teraz ile mój dom potrzebuje. Sprawdź sobie też ile ta moja wieeeelgachna i przewymiarowana pompa daje przy -20. Dorzuć do tego świadomość, że grzeje tylko w 2T i być może wreszcie po tysiącach postów zapali ci się zielona lampka. Zapali się?

I znów twoje teoretyczne pojmowanie świata rozjechało się z faktami i praktyką:) A wszystko pisze, wystarczy poczytać ze zrozumieniem.
Kolejne co mylisz to niestety pojęcie sprawności. Polecam ci przestudiować wykresy dla sprężarek. Będziesz w szoku jak odkryjesz, że modulowanie praca sprężarki nie służy jej sprawności bardziej niż praca w idealnym zakresie częstotliwości.

Värmepumpsägare: Widać, że podchodzisz zdroworozsądkowo do tematu. Podajesz tu jednak bardzo niewygodne fakty (minimalna moc) spinającym się zwolennikom jedynie słusznej metody grzania małą pompą przez cały czas. :yes:
kaszpir powyżej pięknie po raz kolejny wyłuszczył o co biega w grzaniu 2T. I to mając doświadczenia praktyczne a nie teoretyczne bajania. I. zgadzam się z nim, bo przechodziłem też przez to samo, faza fascynacji, testów, poszukiwania. Po dwóch latach wypracowałem sobie optimum i jest ok. Komfortowe i finansowe.

kaszpir007
28-12-2018, 12:44
Tak założenia takie były. Moduluje pewnie, tylko jest coś takiego jak moc minimalna. Tylko co ze sprawnością?
Zresztą masz co wybrałeś.
.

U mnie pompa nie mam bajerów i nie pokazuje COP jaki jest w danej chwili , ale widzę że pompa tak kombinuje z deltą i mocą aby dązyć do jak najniższej różnicy temperatur (delta) i wtedy pompa zaczyna pobierać najmniej prądu.
Zapewne algorytm pompy dąży do tego aby uzyskać jak największy COP ale to pytanie do LG a nie do mnie .

Dla mnie ważne jest zużycie prądu i to ile zapłacą za ogrzewanie i to aby było cieplo i komfortowo w domu.

Szklara
28-12-2018, 12:49
Argumenty podałem wielokrotnie. Skończyło się wtedy bluzganiem z twojej strony, bo brakło ci wiedzy i kultury. Miłe jest to, że wreszcie zauważasz, że można grzać inaczej niż sobie ubzdurałeś i próbowałeś wszystkim na siłę tu narzucać jednocześnie dyskredytując grzejących inaczej. Zielona lampka wreszcie się zapaliła... :)

"No ale niech inni wiedzą, że można inaczej." - wreszcie coś mądrego. I tego się trzymajmy.




Dla mnie ważne jest zużycie prądu i to ile zapłacą za ogrzewanie i to aby było ciepło i komfortowo w domu.

I to jest sedno rozważań o sposobie ogrzewania swoich 4 ścian. Teoria często od tego jest biegunowo odległa i przegrywa z praktyka już w przedbiegach. Z drugiej strony... należy się cieszyć że dyskusja dotyczyła pomp PC, bo na innych forach naprzeciw w ogóle PC stawiane są piece węglowe, ekogroszkowe, czy inne śmieciuchy. I też ci ludzie swoje racje mają.